De omzetten in midden- en kleinbedrijf Valkenburg wil controle op kleine pensions Voedselvergiftiging te Barneveld Caravans te Zeist blijven caravans en staan Schotland-jeugd versloeg de Nederlandse jeugdploeg met 4-1 Tien ploegen van twaalf in Tour de France Ned. jeugdploeg (18-20) won van Westelijke amateurs met 1-0 DE DODENRIT DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Sterke omzetstijging geëindigd Uit gegevens over de omzetten van het midden- en kleinbedrijf, gepubli ceerd door het economisch instituut voor de middenstand, blijkt, dat de omzetten van deze bedrijven in de eerste helft van dit jaar algemeen hoger waren dan in de overeenkom stige periode van 1956. In sommige gevallen waren deze geldomzetten zelfs aanzienlijk hoger, zoals in de branches: kruidenierswaren (7 pet)., huishoudelijke artikelen (10 pet.), goud, zilver, juwelen, uurwerken) enz. (8 pet.), kantoorboekhandel (11 pet.), meubelen e.d. (13 pet.), tabaks fabrikaten (9 pet.), (kappers (9 pet.), en schoenreparatie (19 pet.). In de twee laatste maanden van het eerste half jaar waren de omzetstijgingen echter, enkele uitzonderingen daarge laten, minder groot. In sommige branches vielen zelfs omzetdalingen waar tc nemen in vergelijking met dezelfde maanden van het vorig jaar (goud, zilver, juwelen, uurwer ken enz. en textiel). Er mag worden aangenomen, dat de detailhandel de gevolgen van de bestedingsbeperking eerst gaat voe len, nadat de consument deze heeft ondervonden. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor-de dag. 8.00 Nieuws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. septet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.25 Meisjeskoor. 14.45 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Bloembollen in de border, caus. 16.15 Gram. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeon- ork. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Gevar. progr. v. d. jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. De Statis tiek van de maand, doen prof. dr. Ph. J. Idenburg, Directeur-Generaal van de Statistiek. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoor spel. 21.00 Residentie-orkt en so liste. 21.30 Niet kleiner dan de we reld, klankb. over de NOVIB. 22.00 Radiophilharm. ork. en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverz. 23.35 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VP RO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijt- club. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters, 11.15 Gram. 11.20 Competitie. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin to. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded, en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Boek- bespr. 14.40 Klavecimbelvoordr. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziek-revue. 17.10 Voer de jeugd. 17.40 Lichte muz. '18.C0 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Mu sette-muz. VPRO: 19.30 Leven ir Nederland, klankb. 19.45 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend i:it de kracht Gods, caus. 20.20 Ber. 20.25 Pezen van de Vrede, klankb. VARA: 21.00 Licht progr. 21.20 De lange weg, documentaire 21.45 Gram 21.55 Leert uw landgenoten kennen. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus 22.50 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 21.15 —24.00 Gram. Verder moet rekening worden ge houden met de extra uitgaven, welke een deel van het publiek zich in november en december 1956 heeft ge troost, toen de gespannen internatio nale toestand voor hen aanleiding was tot het aanleggen van een zekere voorraad. Voor de branches, die hier van profiteerden, kan dit in de maan den daarna hebben geleid tot een om- zetvermindering, omdat de gevormde voorraad reeds vrij spoedig is aan gesproken. Bij een verder doorwerken van de door de regering genomen en nog te nemen maatregelen in het kader van het bestedingsbeperkingprogramma moet echter niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat aan de periode van sterke omzetstijging, zo zich geen bijzondere omstandigheden voordoen, min of meer een einde is gekomen en dat voorlopig ten minste met een ze kere stabilisering van de omzet reke ning moet worden gehouden. Voor pensionbedrijven met minder dan vijf kamers gelden geen vesti gingseisen, maar de gemeente Val kenburg wil nu bij politieverorde ning trachten ordening te brengen in de kleine pensionbedrijven. Het gemeentebestuur maakt' zich zorgen over de primitieve toestanden welke in die kleine pensionbedrijven zijn ontstaan op het gebied van in richting en hygiënische verzorging. Er zijn gevallen geconstateerd, dat niet alleen alle gezinsleden van de betrokken families in een enkel vertrek huisden maar dat ook te veel gasten op een slaapkamer werden ondergebracht. Verder bleek er ge brek aan sanitaire voorzieningen, zo dat soms mannelijke en vrouwelijke gasten zich aan een enkel gangfon teintje of in een keukengootsteen ge zamenlijk moesten wassen. Voorts voldeden de toiletten dikwijls niet aan redelijke eisen. B. en w. van 'alkenburg hebben het plan in de algemene politiever ordening bepalingen op te nemen welke de kleine pensions onder con trole van b. en w. kunnen stellen. MET EEN MOTOR DE WERELD ROND. De 23-jarige A. Hogeveen en de 24- jarige J. Mepschen zijn woensdag op een motor uit Zwolle vertrokken voor een reis om de wereld. Het eerste doel is Kaapstad in Zuid-Afrika, waar de jeugdige Zwollenaren over zeven maanden hopen aan te komen. Daar zullen zij de verdere route vaststel len. Het tweetal zal onderweg door werken in zijn onderhoud voorzien. Na hel eten van hoofdkaas De afgelopen dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezinnen zeer ernstige verschijnselen van vleesver giftiging voorgedaan Er liggen nu nog ongeveer vijftie» personen ziek te bed. Men vermoedt, dat de oor zaak is het eten van hoofdkaas die niet deugdelijk was. Een boer in de omgeving van Bar neveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillende kennissen gaf hij, zoals in deze omgeving ge bruikelijk is, een hutspotje. Hierbij bevond zich een hoeveelheid hoofd kaas, wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke inge- diënten toegevoegd. De vergiftiging werd ontdekt bij het gezin van de heer T., toen de bro^r van de heer T. op zijn bellen niet werd opengedaan. Toen hij de woning van de slachtoffers betrad trof hij ze meer dood dan levend aan. Ook in de gezinnen van B. en B. kwamen vergiftigingsverschijnselen voor. nadat men daar van de hoofd kaas had gegeten. Een dame uit Al melo, die bij een der gezinnen op bezoek was geweest, vertoonde toen ze 's avonds weer in haar woonplaats was, eveneens ernstige vergiftigings verschijnselen. Uit het onderzoen naar de her komst van het varken, is gebleken dat de boer geen schuld treft. Hij was geheel te goeder trouw en zijn var ken was voor de slachting goedge keurd. Het levensgevaar, dat aanvankelijk bij de slachtoffers aanwezig was, in inmiddels geweken. Geen wet om bevel te gronden De gemeente Zeist, die onlangs enige eigenaren van caravans ge parkeerd op een particulier terrein in die gemeente - gelastte de wagens ai te breken, heeft in kort geding voor de Utrechtse rechtbank aan het korste eind getrokken. De president van de rechtbank, mr. J. J. Plugge, heeft in zijn uitspraak het gemeentebestuur veroordeeld elke handeling na te laten die mocht strekken tot - het geheel of gedeelte lijk afbreken of doen afbreken, het verwijderen of doen verwijderen van op particulier terrein in de gemeente Zeist staande kampeerwagens. De president heeft de gemeente voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Het gemeentebestuur van Zeist had de aanzegging gedaan, de kampeer wagens te verwijderen, omdat ze als zomerhuisjes moeten worden be schouwd en er geen vergunning was gegeven ze te bouwen. Mr. Klaassen bezitter van een ca ravan en eiser namens zijn collega's stelde zich op het standpunt dat zijn onderkomen niet onder de genoemde voorschriften valt. De president heeft overwogen dat hij het object in ogenschouw heeft ge nomen en dat hem daarbij is geble ken dat het onderkomen, gelet op de inrichting, bestemd en geschikt is voor kampeerdoeleinden. Het is voor zien van een deugdelijk onderstel met vier degelijke wielen met luchtban den. daarop rust de bovenbouw met stevige steunbalken, waardoor aan nemelijk is dat dit onderstel sterk ge noeg is om de bovenbouw te dragen en „dat het object in zijn geheel ver plaatsbaar is en mede besterad om daar een van buiten daarop in wer kende kracht te worden voortbewo gen. Roerloos maar roerend. Mitsdien, aldus de president, valt dit object naar zijn aanvankelijk oor deel onder de categorie kampeerwa gens, waarop de bepalingen der bouwverordening of woningwet niet toepasselijk zyn, mede omdat het spraakgebruik er zich tegen verzet deze als gebouw of bouwwerk in de zin van genoemde wettelijke regelin gen aan te merken en zij ook niet zijn te rangschikken onder de in de woningwet bedoelde ter tijdelijke be woning bestemde woongelegenheid. Nog daargelaten of een kampeer wagen, gelet op zijn mobiliteit zich ertoe leent om door bestemming on roerend te worden, is ook niet vol doende gebleken dat mr. Klassens de bedoeling heeft gehad deze als blij vende opstal op zijn grond te bezigen. Hieraan doet niet af dat de bedoelde kampeerwagen door verscheidene houten stutten op de grond steunt, daar dit slecht als een tijdelijke en voor kampeerwagens, zolang deze een standplaats innemen, gebruike lijke voorziening is aan te merken teneinde het schommelen op de ve ren te voorkomen en dit het mobiele karakter aan zulk een Wagen niet ontneemt. Tenslotte heeft de president over wogen dat de vordering naar zijn aan vankelijk oordeel mitsdien toewijs- baar is met uitzondering van de ge vorderde dwangsom, daar gedaagde als overheidsinstantie zonder twijfel de uitspraak zal eerbiedigen. Toch een aantrekkelijke strijd Het heeft op het veld van de New Hearts Club in het Tynecastlepark van Edinburgh lang geduurd voor het elf tal van Nederlands „oudere jeugd" zijn normale spel had gevonden. De wedstrijd begon met een over tuigend offensief van de Schotse jon gens, die doelman Cox voortdurend op de proef stelden. Maar de afwerking van de aanvallen der gastheren was niet al tijd goed verzorgd en wanneer dit wel het geval was, bleken de doelman van Rapid J.C. en zijn assistenten in de achterhoede er uitstekend het oog in te hebben. De Nederlandse aanval kwam in die periode nog niet veel aan bod. De activiteiten van de voorhoede be perkten zich tot enkele uitvallen, waar bij vaak goed werd gecombineerd en de Schotse doelman Beattie moest een keer op de schoen van de aanstormende mid denvoor Kruiver duiken om een doel punt te voorkomen. Cox mocht een open doekje in ont vangst netnen toen hij een enorm hard schot van aanvoerder en rechtshalf Mackay met een tijgersprong tot hoek schop verwerkte. Enkele minuten later had hij het geluk op zijn hand bij een geraffineerd staaltje samenspel van de Schotse aanval, waaruit middenvoor Young, alleen doorgebroken, een paar centimeters naast schoot. Langzaam maar zeker werd de druk op het Ne derlandse doel minder en zelfs begon nen onze landgenoten de toon aan te geven. Kruiver werd bij een aanval vlak buiten ons strafschopgebied ge haakt, doch de vrije schop leverde niets op. De lange P.S.V.-er en linksbuiten Moulijn kregen enkele kansen, maar zij slaagden er niet in hiervan gebruik te maken en toen Mackay van flinke af stand langs Cox, maar tegen de paal schoot, was een nieuw en, naar weldra zou blijken, succesvol Schots offensief begonnen. In de 34e minuut kreeg Schot land een vrije schop. De bal werd weg gewerkt, maar rechtsbinnen Currie kreeg de bal voor de voeten en een tel later werd Cox met een schot van 20 meter afstand gepasseerd. Een minuut voor rust werd het 20. Linksback Koning (Althof speelde links half) trapte over de bal heen en rechts buiten Herd had toen alle gelegenheid te scoren. Ook in de eerste periode na rust waren de Schotten heer en meester in het schijnwerperlicht. Cox weerde zich %ls een held en opnieuw klaterde het applaus van de tribunes toen hij een prachtig schot van linksbuiten O'Hare met een even prachtige sprong onscha delijk had gemaakt. Maar de Schotten kwamen steeds weer terug en de Ne derlandse defensie kon zich slechts met kunst en vliegwerk handhaven, daarbij geholpen door O'Hara, die alleen voor doel gekomen naast schoot, en door de lat, die een schot van Mackay keerde, Het gelukte het Nederlands elftal zo waar de vloedgolf van Schotse aanval len te stuiten en zelf het Initiatief over te nemen. In de 17e minuut pikte Coen Moulijn een pass van Luyten op en met zijn knie werkte hfj de bal langs doelman Beattie (21). Het was voor de Schotten een prikkel om alles op alles te zetten de voor sprong van twee doelpunten te her overen en dat gelukte ook door een slordigheidje van Schilder, die zó on zuiver op Cox terugspeelde, dat mid den voor Young de bal het eerst kon bereiken en Cox vervolgens te omspelen. Schotland bleef de toon aangeven en linkshalf Price, die met Mackay de beste speler van het veld was, had be paald pech toen zijn schot nog juist op de lijr. tegen een Nederlands been af sprong. Twee Nederlandse kansen op een doelpunt gingen verloren, eerst door treuzelen van De Vries, daarna door een slecht schot na een goede solo ren van Moulijn. Negen minuten voor het einde kwam genadeslag voor de Nederlandse ploeg Koning bracht bninen het straf schopgebied rechtsbinnen Currie ten val en bij de strafschop, die scheidsrechter Murdoch (die ook NederlandLuxem burg leidde) toekende, maakte Mackay geen fout. De laatste minuten brachten nieuwe triomfen voor doelman Cox, die op magnifieke wijze een hoog schot van Harrower stopte. Het bleef bij 41. OVER SPEL EN SPELERS Het is moeilijk om na een 41 neder laag een tevreden geluld ten aanzien van het Nederlandse spel te laten horen en tevreden waren de Nederlandse of ficials dan ook zeker niet. Maar toch heerste er na afloop een zekere vol daanheid over de verrichtingen van onze „oudere jeugd". Het was een zeer aan trekkelijke en sportieve strijd, die zich op het prachtige veld voor 27.000 en- WIELRENNEN In Parijs is bekend gemaakt, dat de Tour de France 1958, waarvoor op don derdag 26 juni in Brussel wordt ge start, door tien ploegen van 12 renners elk zal worden^ gereden. De laatste keer, dat in de Tour ploe gen van 12 renners uitkwamen, was in 1951. De Nederlandse ploeg bestond toen echter uit acht renners. In de Ronde van Frankrijk van het afgelopen seizoen waren 12 équipes van tien man van de partij. De organisatoren van de Tour, de Parijse bladen „l'Equipe" en „Le Parisien Liberé" hebben ook een wijziging gebracht in het systeem van de regionale Franse ploegen. Naast de Franse nationale ploeg zul len drie regionale équipes starten, Zuid- centraal, west en noord-oost. Alleen de westploeg is dus gehandhaafd, noord oost-centraal, lie de France, zuidoost en zuidwest zijn echter gecombineerd tot zuid-centraal (Midi-centre) en noord- oost. Ducazeauy leidt de équipe van zuid- centraal, Paul le Drogo die van het westen en Jean Mazier zal als directeur technique van de noordoost-ploeg op treden. De organisatoren zullen d« „zwakkere" wielerlanden uitnodigen ge zamenlijk één of meer ploegen van 15 renners te vormen. Het dagelijks bestuur van de inter nationale wielerunle, de U.C.I., heelt de Spanjaard Jean Baptiste Soler aan gewezen als tijdelijk president van deze organisatie in afwachting van het ka lendercongres te Zürich, dat eind no vember wordt gehouden en tijdens welk congres het bestuur voor de periode tot het congres van 1 maart te Parijs een voorlopige president zal benoemen. thousiaste toeschouwers ontwikkelde. Slechts één speler in het Nederlands elftal viel uit de toon. Dat was de Sparta-rechtsbuiten De Vries, die zon der twijfel de zwakste speler van het veld was. waardoor van de weeromstuit ook Bosselaar onder de maat bleef. De Schotten hebben hun zege in de allereerste plaats# te danken aan het prachtige, stuwende werk van de beide kanthalfs Mackay en Price. Zij zorg den ervoor, dat de Nederlandse voor hoede maar zelden aan bod kwam. De grote man in de ploeg van jong oranje was doelman Cox, die met zijn vele fraaie, spectaculaire en soms moe dige reddingen het publiek in extase bracht. Rapid J.C. kwam met zijn ver tegenwoordiging in deze ploeg trouwens toch goed voor de dag, want van de veldspelers was rechtsback Brull niets minder dan een openbaring. Diens buur man Koning heeft eveneens een goede wedstrijd gespeeld. Eer fatale misser van de Rotterdammer was weliswaar indirect oorzaak van een doelpunt en de penalty was als straf voor zijn actie tegen Currie bedoeld, maar velen wa ren toch van mening, dat Koning de Engelsman nauwelijks aanraakte. In de middenlinie speelde de lange spil Schilder een uitstekende eerste helft. Na rust kreeg hij last van een oude blessure en toen draaide de Spar taan slechts op halve kracht. Moulijn en Luyten hebben voortref felijke staaltjes van handig en technisch goed samenspel laten zien, doch de speelwijze van Moulijn met zijn schui vende passjes, zijn overstapjes en schijnbewegingen werd naarmate de tijd verstreek een open boek voor de Schot se verdedigers en toen de gastheren dat spelletje eenmaal hadden doorzien, was het nuttig effect van de acties van de Feijenoorder nog maar uiterst gering. Al met al kreeg midvoor Kruiver hier door te weinig steun van zijn mede aanvallers en met individuele pogingen had de lange Eindhovense midvoor al evenmin succes. Het is echter een wedstrijd geweest, die aangetoond heeft, dat ontmoetingen tussen ploegen van deze categorie spe lers niet alleen zeer in de smaak van het publiek vallen, maar ook nuttig zijn als leerschool voor de toekomstige spe lers van ons nationale elftal. Het Voorlopig Nederlands Jeugdteam (1820 jaar) heeft gisteravond op het V.U.C.-terrein te Den Haag ten aan- schouwe van ongeveer 3000 toeschou wers met 1—0 gewonnen van een team, samengesteld uit westelijke amateurs. Het jeugdelftal, dat over alle linies 'n klasse beter speelde dan de amateurs vooral in spelopvatting en techniek bouwden hun aanvallen vanuit de achterhoede met vloeiende combinaties op, maar wanneer het op schieten aan kwam bleek de achterhoede van de te genstanders het onoverkomenlijke strui kelblok. De enthousiast spelende verdediging van de amateurs, waarin keeper Duran, de backs Van Bruggen en Goldman en bovenal spil Poolman excelleerden, maakten slechts één grote fout en dat was in de negende minuut, toen Seelen (V.V.V.) Goldman van zich af schudde en om zijn as draaiend beheerst en laag in de linkerhoek schoot (10). Het zou tevens de enige treffer van deze wedstrijd blijven, want hoe mooi de aanvalslinie van de jeugdploeg ook combineerde, hoe meesterlijk soms de kleine Bouwmeester, met zijn handige overstapjes en trucjes verwarring sticht te in de defensie van de tegenpartij, steeds was er weer een voet van een back of waren het de handen van kee per Duran, die verder onheil voor- Dit betekende echter niet, dat SPORTHAL VOOR T.H. DELFT Te Delft is de nieuwe Hogeschool- wijk bij de Rotterdamseweg de bouw begonnen met de sporthal voor de sport stichting van de Technische Hogeschool. De hal verrijst op een terrein van 16 ha„ dat nog ruimte laat voor een sport veldencomplex, waarvoor plannen be staan. De aanleg van de sportaccommo datie is mogelijk gemaakt door een schenking van het bedrijfsleven aan de Technische Hogeschool. De sporthal krijgt een vrije vloer oppervlakte van 28 bij 40 meter en een gebogen overkapping, welke op het hoogste punt negen meter hoog zal zijn Op de vloer, welke volgens een nieuw procédé wordt gelegd, zullen de velden voor de indoorsporten kunnen worden uitgezet: twee basketbalvelden of drie volleybalvelden, twee tennisbanen en drie badmintonvelden. Ook zal er hand bal, zaalhockey en zaalvoetbal kunnen worden gespeeld. Afhankelijk van de grootte van de schenking der industrieën bestaat het plan-aan de sporthal te verbinden een tafeltenniszaal en een kantine. In het uitbreidingsplan voor de toekomst zijn ook nog opgenomen een scherm-, er judozaal, benevens twee gymnastiek zalen. Men hoopt de hal, welke naar een ontwerp van prof. P. J. Elling, buiten gewoon hoogleraar aan de T.H. wordt gebouwd, bij de aanvang van het vol gende studiejaar dus herfst 1958 in gebruik te kunnen nemen. de voorwaartsen van de amateurs geen kans kregen tot doelman Van Heeswijk door te dringen. Maar het ging alle maal te doorzichtig. Verre trappen van uit de achterhoede maakten, dat de rus tig optredende middenlinie met de hard koppende en zich goed opstellende spil Villerius als motor, zich tevoren kon instellen om met korte passes langs de grond de voorhoede weer aan het werk te zetten. De Rotterdammer De Kreek was in de actieve voorhoede van de amateurs, de enige die zich kon meten met zijn tegenstanders. Hij was het, die na een half uur spelen Van Hees- wijk op de proef stelde. Ook na de rust, toen de amateurs zich meer ont worstelden aan de druk van de jeugd ploeg. leidde De Kreek de aanval. Dat dit alles zonder resultaat bleef, was zijn schuld niet. De vervanging van Michels voor Allart die zij knie blesseerde bij een botsing met Petterson en tevens het invallen van Van der Broek voor midvoor Schaft, bleken geen ver betering voor de amateurs. Op het terrein van M.V.V. te Maas tricht zal zaterdagmiddag 16 november a.s. een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen Nederlands en een Duits dames-elftal. PUSKAS NAAR SPORTKLUB (WENEN)? Ferenc Puskas, de oud-aanvoerder van het Hongaarse voetbal-elftal, zou, volgens berichten uit de Oostenrijkse hoofdstad een contract zijn aangegaan met de eerste ligaclub Sportklub (We nen). Puskas, die na de november- revolutie van 1956 Hongarije had ver laten, woonde de laatste tijd in Zuid- Frankrijk. DE TRAINING VAN DE AMATEURS Aangezien voor het Nederlands ama teur-elftal in het voorjaar van 1958 enige moeilijke interlandwedstrijden op het programma staan is voor het amateur voetbal een uitgebreid trai ningsschema uitgewerkt. Er zal naar gestreefd worden een zo sterk mogelijk Nederlands amateur-elftal samen te stellen. Bij de training zal tevens aan de opvoering van spelkwaliteit en lichamelijke conditie van de spelers de nodige aandacht worden besteed. Het trainingsprogramma omvat: 1. ge decentraliseerde training in zes plaatsen van het land voor in totaal ongeveer 150 spelers; 2. centrale en individuele training: uit de gedecentraliseerde trai ning zullen 25 spelers voor de centrale training worden geselecteerd, welkt- on geveer zes weken voor de eerste inter landwedstrijd aanvangt; 3 oefenwed strijden. Getracht zal worden tegen sterke tegenstanders regelmatig oefen wedstrijden te spelen. De leiding van de training zal wor den toevertrouwd aan bondstrainer K. Kaufman. door RIE VOLLEBREGT 46) O, u bedoelt Dirk Maas? Ik dacht dat u het over dat fatje van zo juist had. Is... eh... Maas ook ver dacht' stel ik hier de vragen of jij?! vroeg Nagtegaal op scherpe toon: Vertel me liever wat je van die Maas afweet. Niet zo heel veel, inspecteur, 't Is altijd een beetje een zonderlinge kerel geweest. Hij vertelde nooit iets en de meeste collega's kennen niet eens zijn achternaam. Heb je hem een dezer dagen nog gesproken? Neen, inspecteur: hij ontliep me, zoals hij trouwens alle oude be kenden ontliep. Nagtegaal vroeg nadere gegevens óver het uiterlijk van Dirk en agent Vader bevestigde er de juistheid van. Daarna kreeg Vader opdracht naar beneden te gaan om de dienst doende agent het reeds verspreide signalement met de achternaam en andere gegevens te laten aanvullen. Het signalement was nu zó duidelijk, dat de inspecteur er niet aan twijfel de of Dirk Maas zou geen stap meer kunnen verzetten zonder door de politie herkend te worden. Nagtegaal drong er intussen bij De Kok op aan, dat hij zeggen zou, hoe hy aan de pasfoto gekomen was maar de man hield vol, het ding nooit eerder te hebben gezien. Hij veron derstelde, dat het met boos opzet door de moordenaar tussen zijn pa pieren gevoegd was om de verden king op hem te laten vallen. Nauwe lijks was Vader weer in de kamer van de inspecteur terug of de tele foon ging. Nagtegaal nam de hoorn op en luisterde. Hij werd bleek en zei niets anders dan: Laat hem ogenblikkelijk boven komen. Daarna keek hy Vader ernstig aan en zei: Het signament van Dirk Maas kan worden ingetrokken. Hij is... ...gearresteerd? vulde Vader verrast aan. Doch Nagtegaal schudde het hoofd en vervolgde langzaam: Hij iS be neden. Hij komt zich eigener bewe ging melden om belangrijke inlich tingen te verstrekken. Dus, hij is de moordenaar niet, concludeerde Vader, die weer hoop kreeg, dat zijn arrestant De Kok schuldig was. Vermoedelijk niet, beaamde Nagtegaal; hoewel we natuurlijk nog niets met zekerheid wetfen. Vader had verwacht dat de mede deling van Nagtegaal De Kok, als hij inderdaad de schuldige was hevig verontrusten zou. Maar de man lach te en bleek opgelucht. Waarschijn lijk dacht hij: hoe meer zielen hoe meer vreugd, zelfs op een politie bureau en blijkbaar verwachtte hij dat de verklaringen van Dirk Maas hem ontlasten zouden van verden kingen. 'n Klopje op de deur en Maas trad binnen. Agent Vader her kende hem ogenblikkelijk. Hij kon niet nalaten te roepen: Dat is ie! Maas was een man van een jaar of veertig schatte Nagtegaal. Hij had een ernstig, diep gegroefd gezicht, met een paar blauwe, eerlijke ogen, die de inspecteur weemoedig aan keken. Een man, die geleden had, dat was aan alles te zien. Ik ben u een verklaring schul dig, inspecteur begon hij. Dat zou ik ook denken! liet Nagtegaal zich ontvallen, hoewel zijn indruk van de man zo ffunstig was, dat hij zich zeer welwillend jegens hem gestemd voelde. Ik zie hier De Kok staan, ging Maas verder, en ik vermoed dat hij... verdacht wordt. Ik kan u verzeke ren, inspecteur, dat de man niets met de moord te maken heeft. Hij heeft zich weliswaar zeer ernstig je gens Akkerman misdragen en er zou hem zeker een motief kunnen wor den aangewreven, maar de zaak heeft in werkelijkheid een heel an dere achtergrond dan die van een kleine persoonlijke vete. En Van Veen? Is die ook gearresteerd? ver baasde Maas zich: ook hij heeft er niets mee te maken. Er bestond In derdaad een ernstige kwestie tussen hem en Akkerman maar Van Veen is geen moordenaarstype. Maar hij heeft... Ik weet wat u zeggen wilt, in specteur. Van Veen heeft de tent van Akkerman gekocht op voorwaarden die na de moord op Akkerman in derdaad hoogst verdacht moesten lijken. Maar toch is dat slechts een kwestie van toeval. U wilt ma wel precies vertel len wie niet schuldig zijn en dat is natuurlijk voor de betrokkenen heel belangrijk. Maar voor mij... eh... als inspecteur is het op het moment be langrijker te weten, wie het wél ge daan heeft. Kunt u mij dat ook ver tellen? Nagtegaal verwachtte nog altijd half en half dat Dirk Maas zelf de schuldige was en wetend dat de kans om te ontkomen, uitgesloten was. teneinde raad zichzelf kwam aan brengen. Agent Vader daarentegen zag in het optreden van Maas niets anders dan een afleidingsmanoeuvre. Zyn ontkenning van de schuld van De Kok was natuurlijk doorgestoken kaart, waarmee Maas echter het over tuigend bewys van de pasfoto niet kon wegredeneren. Uiteraard wist Maas nog niets van het vinden van de foto; zodra hij dat hoorde, zou hij wel anders gaan pie pen. Ja, agent Vader had sinds en kele uren de eerzucht de grote man te zijn, die het mysterie van de do- denbaan had opgelost en ondanks alles hield hij dus vast aan de schuld van De Kok. Na de vraag van Nagte gaal keek Vader Dirk Maas dan ook recht in de ogen verwachtend dat de man verward aan het liegen zou slaan. Maar zowel de inspecteur als de agent kwamen bedrogen uit. Rustig en zonder de ogen neer te slaan, antwoordde Maas: Dat kan ik inderdaad, inspecteur. Maar waarom heeft u 'm dan niet ogenblikkelijk bij de politie aangebracht? Nu is de kerel waar schijnlijk ontsnapt en het zal ons misschien niet eens meer lukken hem te pakken te krijgen. Ik begrijp dat ik verkeerd heb gehandeld, inspecteur, gaf Maas toe, Maar ik zal eerlijk zijn en u alles vertellen. Ik wilde vóór ik hem aan de politie uitleverde persoonlijk wraak op hem te nemen, niet alleen om wat hij v. d. Gijp, Akkerman en diens vrouw heeft aangedaan, maar ook omdat ik zelf nog 'n afrekening had te vereffenen. Wat heeft Akkermans vrouw hiermee te maken? onderbrak Nag tegaal: Die is toch allang dood? Alles zal u duidelijk worden als u mij laat uitvertellen. Ik zei dus dat ik persoonlijk wraak op de mis dadiger wilde nemen; hoe precies wist ik niet, maar ik verzeker u dat ik voor het eerst van mijn le ven tot files in staat was. En? vroeg Nagtegaal vol span ning. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11