Hoe toont men de wereld leven en werken van een volk Min. Mansholt maakte slippertje Bij Oegstgeest botsten 22 auto's op eikaar WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Artillerie-inrichtingen Hembrug weer staatsbedrijf De Artilerie-inrichtingen Hembrug in Nederland zijn weer staatsbedrijf geworden volgens een met algemene stemmen aanvaard besluit in de Tweede Kamer. Dit bedrijf is in de oorlog door de Duitsers in een parti culier bedrijf veranderd, na de oorlog hebben Kamerleden er op aangedron gen, dat het weer in staatsbedrijf om gezet zou worden. De regering heeft zich daartegen verzet, maar het par lement heeft toch zijn zin gekregen. De regering heeft toen haar oor spronkelijke wetsontwerp gewijzigd. Vele Kamerleden spraken van hun waardering voor de ingrijpende wij ziging die het wetsontwerp heeft on dergaan. Men vindt het een bedrijf, dat voor staatsmonopolie in aanmer king komt. De heer Koersen (K.V.P.) diende nog amendementen in, waarin werd gevraagd, dat de zaken betreffende Artillerie-inrichtingen door de minis ter van Oorlog niet in overeenstem ming, maar in overleg met de minis ter van Economische Zaken dienen te worden geregeld. Een ander amen dement werd ingediend uit vrees voor de mogelijkheid, die het wetsontwerp biedt om aan de Artillerie-inrichtin gen niet alleen militaire productie doch ook civiele productie op te dra gen. Het wetsontwerp bevatte n.l. de clausule, dat ook andere producten van nijverheid gefrabriceerd zouden kunnen worden. De amendementen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de omgeving van Waddinxveen is gistermiddag de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening dr. S. L. Mansholt met zijn; auto op het spiegelgladde wegdek; van de rijksweg Den HaagUtrecht geslipt en over de middenbermstrook via de andere rijbaan de weg afge gleden. De auto was vrijwel onbe schadigd onder in de berm terechtge komen en de minister was dan ook ongedeerd. De wagen was in de modder blij ven steken en de minister moest en kele kilometers door regen en hagel lopen, om bij een benzinestation een takelwagen op te vragen. Op hetzelfde weggedeelte gebeurde even later weer een ongeluk. De be stuurder van deze slippende wagen werd aan het hoofd gewond. De noodzaak om in het aartsbisdom in korte tijd veel nieuwe kerken te bouwen maakt het wenselijk een be roep te doen op de kapitaalmarkt, zo wordt gezegd in een brief die de Ne derlandse Credietbank heeft ontvan gen van het Aartsbisdom Utrecht, en die is afgedrukt in het vandaar ver schenen prospectus in zake de reeds aangekondigde obligatielening. Het Aartsbisdom Utrecht gaat over tot de uitgifte van 2 miljoen 6 pet. 25-jarige obligatiën, in stukken van 1000,— 500,— en f 100,—. Koers van uitgifte is pari. De lening is a pari aflosbaar in 1963 tot en met 1982, in 20 jaarlijkse termijnen van f 100.000 elk. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is niet toegestaan. De inschrijving is op vrijdag 25 oktober. De storting moet geschieden op vrij dag 15 november. Het ligt niet in de bedoeling, voor deze lening de offi ciële beursnotering aan te vragen. In de eerstvolgende jaren is echter een bijzonder groot aantal nieuwe kerken nodig. Na 1962 zal de behoef te verminderen. Om de achterstand zo veel moge lijk te voorkomen, heeft het aartsbis dom besloten een lening aan te gaan. Daardoor zal het tempo van de wo ningbouw beter kunnen worden bij gehouden. Wanneer straks minder nieuwe kerken nodig zijn, kan de le ning weer worden afgelost uit de nor male inkomsten. De thans aan te gane lening vormt de enige schuld van het aartsbisdom. De onroerende bezittin gen zijn alle vrij van hypotheek. Het Aartsbisdom telt thans 300 paro chies met in totaal omstreeks 700.009 zielen. „Vrije zuster" als landloopster Zelfs in ons katholieke zuiden, waar men toch niet op een religieuse meer of minder kijkt, kan het gedrag van een zuster opvallen getuige het voorval, dat zich dezer dagen in Vaals heeft afgespeeld. Daar liep een zus ter in de val, die winkel na winkel afliep om te bedelen voor haar kloos ter, tenminste dat vertelde zij over al. Een winkelier, die de zuster juist iets had toegestopt, kreeg om de een of andere reden argwaan en waar schuwde de politie. Deze voelde de zuster aan de tand, heel discreet wel iswaar, maar het bleek toch, dat de zuster geen zuster was. Zij ontpopte zich weldra als een in woonster van Amstenrade, die al vele jaren van het kloosterkleed misbruik had gemaakt om in haar levensonder houd te voorzien. De 70-jarige vrouw verklaarde aan vankelijk, dat zij behoorde tot de zusters van Barmhartigheid, en noem de zich een „vrije" zuster, die op re gelmatige tijden voor haar „klooster" uit bedelen ging. Men belde het kloos ter in Maastricht op en kreeg natuur lijk te horen, dat de bedelzuster hier volslagen onbekend was. Onder de artikelen welke de pseudo-non bij zich droeg bevonden zich naast pakjes margarnie, koffie, zeep en snoepgoed ook goederen welke in een klooster gemeenschap geen schering en in slag zijn zoals rookartikelen en eau de cologne. De vrouw zal haar „kloosterlijke staat" thans wel voor een andere moeten verwisselen. Knoeierijen met opgave werkuren By een kranenfabriek te Grave wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar knoeierijen welke zijn gepleegd bij het opgeven van het aantal werkuren voor werkzaamhe den in verband met de uitvoering van opdrachten voor het ministerie van Oorlog. Het staat nog niet vast welk een omvang deze knoeierijen hebben aangenomen en wie daarvoor moet worden aansprakelijk gesteld. Arnhemse roofoverval Dader gearresteerd 1 De Arnhemse 34-jarige rijschool houder J. H. B. is door de politie te Arnhem gearresteerd, op verdenking van de roofoverval welke vorige week zaterdag: voor het postkantoor in de Hertogstraat werd gepleegd. Zoals wij verleden week reeds meedeelden werd een vrouwelijke kantoorbedien de op de drempel van dit poskantoor een tas met 11.000 gulden afhandig gemaakt door een man die snel in een zijstraat verdween na door enkele voorbijgangers te zijn opgehouden en achternagezeten. Het signalement dat deze voorbij gangers opgaven, aangevuld met ge gevens die een kantoorbediende ver strekte (deze had de rover op de spoordijk zien lopen) kwam nauw keurig overeen met dat van rijschool houder P. Deze geeft toe, dat z'n rij school er financieel niet erg rooskleu rig voor staat, maar de roofoverval blijft hen hardnekkig ontkennen. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Zeldzame botsing tussen schip en tram Door de sterke stroming in de Rijn, als gevolg van het spuien door het electrisch gemaal aan Rijnmond kon de schipper van een uit de richting Valkenburg komend schip dat voor de gesloten trambrug aan de Sandtlaan moest wachten, het schip niet in zijn. macht houden waardoor een stuk van het voorschip over de brug stak juist op het moment dat een tram naar richting Leiden over de brug reed. De tram kwam hierdoor in „aan varing" met dit voorschip. Begrijpelijk dat de tram tot stil stand kwam; aan de baanschuivers der tram werd materiële schade ver oorzaakt. Deze vreemsoortige „aan varing" veroorzaakte alleen mteriële schade, maar het had geheel anders kunnen aflopen. De schipper zal ver moedelijk wel verantwoordelijk ge steld worden. LEIDERDORP Tweede inenting tegen kinderver lamming De „Werkgroep inenting tegen kinderverlamming" in de ge meente Leiderdorp deelt mede dat een tweede inenting tegen polio voor de kinderen, behorende tot de jaar klasse 1955, zal - plaats vinden op vrijdag 25 oktober a.s. tussen 10 uur en 12 uur in zaal I van het Dorps- Geen gewonden Gisteravond omstreeks kwart over zes heeft zich op de rijksweg Am sterdamDen Haag onder Oegstgeest een botsing voorgedaan, waarbij in totaal 22 auto's betrokken waren. Persoonlijk letsel is echter niet toe gebracht. De oorzaak van deze gecompliceer de botsing was het treilen van een autobus van de NZHVM, die in de richting Amsterdam reed. en een personenauto, die in de richting Den Haag reed. Zeven auto's die achter de autobus reden schoven daar na de botsing bovenop. Op deze voer tuigen reden achtereenvolgens nog groepjes van drie, vier en twee auto's in. Van het verkeer in de richting Den Haag voegden zich nog twee maal twee auto's bij de voertuigen- chaos. Uiteraard was door deze botsing op huis. De ouders of verzorgers wór den verzocht, behalve de toegezon den oproep, ook de blauwe of rose inentingskaart van het betrokken kind mede te brengen. Ouderavond van de padvinders Gisteravond vond in het padvinders home aan de dr v. Rijnstraat een ouderavond plaats van de A-groep van de Does Liethorp, met het doel het contact tussen ouders en groep te verstevigen. Dit werd beoogd door het tonen van het werk van padvinders en welpen. Nadat een lid van de oudercommissie doel en werkwijze van deze commissie had uiteengezet werden onder leiding van de groepsleider demonstraties gegeven en spelen uitgevoerd. Mede werden vertoond kleurendia's en foto's van het zomerkamp. Het zou geen echte padvindersbijeenkomst zijn geweest als hij niet besloten werd met een kampvuur als besluit van een geslaagde avond, waardoor de ouders ongetwijfeld een uitste kend inzicht hebben gekregen van de prestaties van hun kinderen. een van de drukste wegen van ons land een grote verkeersopstopping ontstaan, die door de politie, tien man sterk, echter spoedig weer werd opgeheven, nadat de bij de botsing betrokken wagens met kraanwagens in de berm waren gezet. Hierbij is dankbaar gebruik gemaakt van de flikkerlichten, die de politie kortge leden ter beschikking heeft gekregen juist voor situaties als deze. De materiële schade die bij de mas sale aanrijding is ontstaan, is groot. LEIDSCHENDAM Aanbesteding bankgebouw De Boerenleenbank zal eerlang op het nog steeds open liggend terrein aan de Damlaan een kantoorpand annex dienstwoning voor de kassier bou wen. De inschrijving voor de bouw heeft gisteren plaats gehad. De vol gende biljetten kwamen uit de bus: J. Schouten, Leidschendam 147.200.—; A. H. Haagen, Leid schendam 148.245.N. Tetteroo en Zn., Leidschendam 148.800.Gebr. Thijsse, Den Haag 149.600.H. Glasbergen, Leidschend. 150.874. G. A. Baaten, Leidschend. 151.000.-; Bataafsche Aannemings Mij, Den Haag 151.500.—. De gunning zal la ter plaats hebben. Onveilig verkeer Gisteren slipte de auto van W. J. L. uit Voorburg nabij Hulp en Heil op de Veurse- straatweg omdat hij onverwacht moest uitwijken voor de aldaar ge parkeerde auto van L. G. uit Leiden die zonder teken te geven wilde weg rijden. De auto uit Voorburg maakte wegens het plotselinge remmen enige rondjes en kwam toen tegen de trot toirband terecht waardoor de auto belangrijke schade opliep. Ook in de gevaarlijke Venestraat had in een der onoverzichtelijke bochten een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een motorrijwiel waarop J. van M. alhier gezeten was Ondanks krachtig remmen kwam de motor in botsing met de vrachtauto. Het liep nog zonder persoonlijk let sel af maar de motor werd danig ge havend. i VOORSCHOTEN Gemeenteraad De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bijeenge roepen op vrijdag 25 oktober a.s. des avonds te 8 uur. In behandeling ko men dan o.a. de navolgende agenda punten. Verhoging subsidie voor de voor- en nazorg van geesteszieken. Voorstel inzake subsidiëring van het bijzonder middelbaar- en voorberei dend hoger onderwijs. Beschikbaar stelling van een crediet van 16.000.- voor risicoverrekening en het tref fen van enkele voorzieningen aan het sportterreinëncomplex. Subsidie aan de Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst te Leiden. Ingebruikgeving van de gemeent. sportterreinen met toebehoren. Wij ziging van het tarievenbesluit voor het Cultureel Centrum. Voorstel van b. en w. inzake bebouwing langs de Krimkade. Voorstel van b. en w. in zake het dakherstel van de Kimshoe- ve. Het aangaan van een geldlening groot ƒ407.288.- met de Erven Hooy- mans en J. P. Hooymans. Beschik baarstelling van een crediet van 11.411.voor het besteksklaar ma ken van een plan tot de bouw van 36 etagewoningen in de Vlietwijk. Aanrijding Gistermiddag had op de Veurseweg ter hoogte van ..Boschgeest" een aanrijding plaats tussen een motorcarrier, bestuurd door A. B. uit Katwijk en een brom fietser A. B. uit Leiden. De motor- carrier kwam uit de richting dorp en wilde rechtsaf slaan om de laan bij Boschgeest in te draaien. Hij kwam daarbij in botsing met een bromfiet ser die uit Leidschendam kwam. De bromfietser bekwam verwondingen aan zijn linkerbeen, maar de duopas sagier N. N. uit Leiden kwam er nog slechter af. Deze persoon kreeg een klap van de motorcarrier en kwam met een slag op de grond terecht. Dr. Swen verleende de eerste hulp. Met een taxi konden de twee slachtoffers naar huis worden vervoerd. Personalia Voor het diploma vakschool speciaal aardappelen, groenten en fruit slaagden 21 okt. 1.1. te Utrecht de heren C. Hulst, Rijn dijk en G. de Mooy, Papelaan. Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit te Leiden is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer W. S. M. van Wissen. Plannen voor hei paviljoen van het Verenigd Koninkrijk op de wereldtentoonstelling te Brussel In 1958 (van onze speciale verslaggever) JAMES GARDNER trok aan zijn pijp. „Dat is een belangrijke vraag", zei hij, toen wij hem vroegen: „Wat dacht u wel, toen u de opdracht kreeg om het Paviljoen „Brittannië in Brussel '58" te ontwerpen Dit zal n.l. de Britse bijdrage zijn aan de wereldtentoonstelling te Brussel, die geopend zal wor den op 6 maart van het volgend jaar en zes maanden zal duren. James Gardner werd geboren in 1907 en vierde kortelings zijn vijftigste verjaardag. Hij schonk zijn bijzondere gaven aan de kunsten van vrede en oorlog, want hij was gedurende de laatste oorlog hoofd van de legercamouflage en be kleedde de rang van majoor in het Britse leger. Doch na de oorlog verzorgde hij drie belangrijke tentoonstellingen en wel „Britain Can Make It" in 1946; „Enterprise Scotland" in 1947 en de „Festival Gardens", Battersea, Londen in het Festival of Britain in 1951. Voor de oorlog was hij ontwerper bij de ju welier Cartier in Bond Street te Londen. Het object „JA", peinsde Mr. Gardner, „toen ik voor het eerst geconfronteerd werd met dit ingewikkelde probleem heb ik gron dig nagedacht en besloot een beknopte geschiedenis te vertellen van de britse bijdrage aan de wereld in het verleden. het heden en de toekomst. Maar om dit op verantwoorde en onderhou dende wijze te doen, zou het gehele ter rein van de brusselse tentoonstelling no dig zijn. Dit is niet mogelijk, omdat wij slechts een deel tot onze beschikking hebben. Zo werd het dus een kwestie van selecteren en comprimeren, of liever gezegd, concentreren. We moesten natuurlijk steeds trach ten het belangrijkste in ons ontwerp te verwerken, maar we dienden ook reke ning te houden, dat wat wij toonden de bezoeker zou aanspreken en zijn aan dacht zou blijven boeien". Hij glimlachte. Toen we hem vroegen welke soort bezoekers hij op het oog had, antwoord de Gardner „Iedereen toeristen, huls vrouwen, studenten, technici, scholieren, bezoekers uit andere delen van de we reld". En met een wrang lachje „En na tuurlijke 'strenge krltlci uit ons eigen land". Traditionele praal TOEN HIJ ONS VERDER VERTELDE over zijn ontwerp, kwam er warmte in zijn stem. „Ten eerste tonen we de be zoekers een staaltje van onze geschied kundige pracht en praal, datgene wat ik „theatre" noem. U zou misschien menen, dat het beter was om maar dadelijk met het nieuwe te komen, maar wij moeten niet vergeten, dat onze wortels in het verleden steken en onze bedoeling is te tonen, hoe wij Engelsen zijn, geheel in dividueel temidden van de volken. Wij zijn bekend om onze tradities en alles wat daarmee samenhangt en het publiek zal zoiets verwachten". Hij lacht ontwa penend. ,„Ik hoop alleen dat men het leuk zal vinden". „Bent u niet bang, dat een dergelijke historische oriëntatie de indruk zal wek ken, dat Engeland teveel terugkijkt op een glorierijk verleden informeren wij Hij ontkende dit heftig. „Ik wil Juist dat men dit denkt, omdat de volgende afde ling dan een grotere verrassing zal zijn. Da overgang van sfeer ls zo belangrijk, wanneer men plotseling een experimen- dervangen en wel ln het biezonder door onze twee belangrijkste nieuwigheden. Het ene toont hoe mannen van de we tenschap een instrument vervaardigen, dat ons in staat zal stellen te kijken tot aan de grenzen van het ons bekende heelal, feitelijk hetzelfde als terugkijken in de tijd voor 200.000.000 jaren en meer. De tweede nieuwigheid zal laten zien op welke wijze wij de basisstructuur onder zoeken van alles wat leeft, het geheim van het kleinste, van de levende cel. We geloven dat we met werkende modellen en bepaalde soort films, zoals simpele onderwijzende tekenfilms, in staat zullen zijn iedere wetenschappelijk geïnteresseerde tot de leek toe op een voudlge wijze de basis principes van een en ander in niet meer dan drie minuten uit te leggen. Dat is toch niet te lang om kennis te nemen van de geheimen van het leven en zo 1", lacht hij. die toy willen vertellen. Elkeafdeling vormt met de inhoud een harmonisch ge heel, terwijl bij het ontwerp rekening is gehouden met het feit, dat de bezoekers zonder moeite volgens een bepaald sy steem circuleren, daardoor niets missen en zo min mogelijk behoeven te lopen. Ik geloof dat deze constructie, hoewel zeer vooruitstrevend, de bezoekers zal vol doen en interesseren. Het resultaat van samenwerking „U WEET, dat dit niet het werk van één of twee mensen is. Er werkt een fa natiek enthousiaste groep aan dit pro ject, niet slechts bestaande uit ontwer pers, maar ook uit vertegenwoordigers van verschillende departementen en instituten, die allen hun best doen iets bij te dragen tot het welslagen van het ge heel. Voordat er een lijn op papier wordt gezet, wordt alles besproken en tele atoom-reactor te zien krijgt, die weggelopen schijnt te zijn van een plaat je behorend bij een verhaal over de ver re toekomst. Dit contrast zal het publiek doen in zien, dat het britse volk een leidende positie inneemt op hétgebied van tech nisch kunnen en wetenschap. Verwonde ringwekkend mede in verband met de betrekkelijke kleinheid van ons land. Wij tonen de bezoekers zorgvuldig uitge zochte voorbeelden van de laatste onder zoekingen en technische ontwikkeling. Op onze tentoonstelling trachten we een zo groot mogelijk terrein te bestrijken en de contrasten zullen Juist naar ik hoop het verrassendst en het interres- sants zijn. Wetenschappelijke resultaten WE KWAMEN tot de slotsom dat de belangrijkste bijdragen moesten liggen op de gebieden van wetenschap en bestuur. „Nu denkt u vermoedelijk", zo ging hij verder „dat pure wetenschap de b.aoe ker zal vervelen maar fl$, hoop dit te on- Sociale aspecten „Dan veranderen de onderwer pen. Door middel van verschillende film schermen, op een nieuwe wijze gebruikt, brengen wij de bezoekers In contact met 't britse volk, zoals het heden is. We il lustreren hopelijk op duidelijke wijze de werking en Invloed van ons parlemen tair bestuur en we maken kennis met al die volkeren waarmede wij samenwer ken binnen het britse gemenebest". „We kunnen dit doen", vervolgt Mr. Gardner „omdat we buiten het pavil joen een landschap hebben dat veel overeenkomst vertoont met het engelse. Op een groot aantal open plekken geven wij beelden van het typische sociale britse leven. We gaan ook eigen lof trompet steken, daar waar wij tonen, dat verschllende dingen die nu een onder deel zijn van het leven van ledereen ln de wereld, van britse bodem stammen". HU vertelde vver het paviljoen zelf, ontworpen door Howard Lobb. „Lobb hpef' men gebouw ~ntworpen", zei hij, „dof aangepast is tan de geschiedenis het model van het paviljoen van het Verenigd Koninkrijk voor de wereldtentoonstelling te Brussel in 1958. Naast het gebouw ziet men het meer en het fraaie bosland schap, waarin op open plekken ook het één en ander wordt ge toond. Rechts een televisiemast. grondig overwogen, om tot een accuraat en verantwoord resultaat te komen". Mr. Gardner legt zijn pijp in de as bak. „Natuurlijk zijn er wel eens me ningsverschillen, maar dan wordt er ge sproken, men komt met argumenten en tenslotte wordt er overeenstemming be reikt en dit is de echte democratische manier waarop wij samenwerken en de dingen doen. Ik hoop, dat we het goed doen. U moet volgend jaar naar Brussel komen en in werkelijkheid zien wat ik u hier in korte trekken schetste. U zult er geen spijt van hebben". Dat was ons afscheid van Mr. Gard ner, de man die tot taak heeft de wereld het leven en werken te tonen van een geheel volk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8