VAN HET EEN KOMT HET ANDER Eerste Kamer over bet woonwsgenwerk Partijraad K.V.P. bespreekt a.s. zaterdag het gemeente- en provincieprngram Vallende ster geen kunstmaan Pinda pindauit eigen tuin De politie kan binnenkort bonnetjes a contant uitdelen TIENTALLEN DODEN BIJ SPOORWEGRAMP Werd Utrechts jongetje ontvoerd? Begrip voor de Hongaren gevraagd WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Dinsdagochtend ontspoorde op het Damrak te Amster dam een tramtrein van lijn 5 met het gevolg, dat de bij wagen kantelde en op een kleine personenwagen terecht kwam, welke op zijn beurt weer in aanraking kwam met een fietser. Het lichamelijke letsel beperkte zich bij dit gecompliceerde ongeval tot enige schaafwonden. De foto laat zien hoe de tramwagen op de auto bleef liggen. Zonder hoofdelijke stemming heeft nister Klompé zegde een onderzoek de Eerste Kamer gistermiddag de wijziging van de wet op de woon wagens en woonschepen goedgekeurd Deze wet zal het werk van de over heid gericht op de verbetering van de maatschappelijke omstandigheden der woonwagenbewoners en de uit voering van de voorschriften van het ministerie van justitie op het terrein van het departement van maatschap pelijk werk brengen. Bij de discussie sprak mevr. Schou- wenaarFranssen (WD) van haar spijt, dat het onderzoek naar de be volking van woonschepen niu ont trokken wordt aan het ministerie van justitie. Dat het voor gemeenten mo gelijk wordt gemeenschappelijk kam pen in te richten noemde zij een ver betering. In 1955 ging de helft van de kinde ren der woonwagenbewoners niet naar school, hier dient verbetering in gebracht te worden. De zielzorg, die grotendeels door handen van rooms- katholieken verzorgd wordt, is in goede handen." 80 procent van de woonwagenbewoners is katholiek. Zij wenstte een doelmatiger maat schappelijke zorg in de kampen. Mi- toe; zij had goede verwachtingen van de pogingen om de mensen zonder enige dwang tot betere leefgewoon ten te brengen. Het wonen in woonboten als ge volg van de woningnood hoopt men tot een minimum te beperken. De nylondam in de Pluimpot op het eiland Tholen, welke dam on langs werd gesloten, is gistermiddag tijdens een .giertij" doorgebroken. Er werd een gat van ongeveer 50 meter breedte in de dam geslagen terwijl de achter de dam aangelegde dam van zandzakken afbrokkelde. Met het herstel is onmiddellijk een aanvang gemaakt. Zelfstandigheid gemeenten dient krachtig verdedigd KAMER HAAST ZICH MET EUROMARKT De Eerste Kamer zal er toe mee werken, dat de Europese verdragen (inzake E-E.G. en Euratom) 1 janu ari in werking kunnen treden. Aanvankelijk bestonden er onder de Eerste-Kamerleden enige bezwa ren tegen de korte tijd, waarin de verdragen zouden moeten worden behandeld. Na een bespreking tussen de commissie van rapporteurs uit de Kamer en minister Duns en staats secretaris Van der Beugel heeft de Kamer nu echter toch besloten de verdragen op 29 oktober in de afde lingen te behandelen. De openbare behandeling kan dan half december voltooid zijn. TWEEDE KAMER OVER FINANCIËLE VERHOUDING TUSSEN RIJK EN GEMEENTEN. De Tweede Kamer heeft gister avond in behandeling genomen het wetsontwerp, houdende voorzienin gen met betrekking tot de financiële verhouding tussen rijk en de ge meenten voor het jaar 1958. Overeenkomstig de door de com missie-Oud (inzake met herstel van de financiële zelfstandigheid van ge meenten en provincies) in haar rap port voorgestelde overgangsbepaling wordt voorgesteld de uitkeringsrege ling, zoals die voor 1957 geldt ook voor 1958 van toepassing te doen zijn. Het wetsontwerp sluit, voor wat de voeding van het gemeentefonds en de uitkeringen aan de gemeente be treft, in materieel opzicht aan op het geen de commissie heeft geadviseerd. Het advies van de commissie komt er. voor wat 195$ betreft, op neer, dat de bestaande regeling in feite wordt gehandhaafd, met dien verstande, dat in 1958 op zich zelf geen toepas sing zal worden gegeven aan de in de bestaande regeling aanwezige mo gelijkheid tot (subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. Na een korte discus sie werd het wetsontwerp (zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De sterrenwacht te Utrecht heeft gisteravond de kunstmaan en ook de daaraan voorafgaande vuurpijl niet kunnen observeren. De vuurpijl, zo deelde men ons mee, bevond zich in de schaduwkegel van de aarde en was lager dan 500 km., waardoor observatie onmogelijk was. Wel heeft men om 12 minuten over 7 een vallende ster (vuurbo)l geobser veerd. Uit de talrijke telefonische mededelingen, die bij de sterrenwacht binnenkwamen, bleek dat velen deze vallende ster met de vuurpijl, die de kunstmaan voorafgaat, hebben ver ward. De vergadering van de partijraad van de Katholieke Volkspartij, die zaterdag 26 oktober in Utrecht wordt gehouden, zal zich bezig houden met de bespreking van een ontwerp ge meente- en een ontwerp provincie program 1958. In het gemeenteprogram wordt t.a.v. het algemeen beleid als een van de doelstellingen van de K.V.P.- fracties in de Kamers gesteld, dat met kracht de zelfstandigheid van de gemeenten wordt verdedigd. Daartoe moet het behoud en her stel van een beperkt eigen belas tinggebied voor de gemeenten wor den bevorderd. „Een krachtig ver weer is geboden tegen onnodige of te snel doorgevoerde centralisatie. Daarom moet de uitvoering van de eigen taak der plaatselijke gemeen schap aangepast worden aan de eisen van deze tijd. Dat betekent onder meer, dat de gemeenten, meer nog dan vroeger, moeten streven naar samenwerking met andere gemeen ten en publiekrechtelijke lichamen van andere aard". De grootst mogelijke steun wordt gevraagd aan kerkgenootschappen o.a. door subsidiëring van kerken bouw. Met betrekking tot de verschil lende takken van onderwijs wordt in het gemeenteprogram aangedrongen op gelijkwaardige behandeling van alle richtingen en bevordering van het particulier initiatief. Voorts wordt steun en aandacht gevraagd voor jeugdvorming en jeugdzorg, de cultuur en de volks gezondheid. Krachtige steun wordt onder meer gevraagd voor het in halen van de achterstand, welke op het gebied van de zorg voor de be jaarden bestaat. De,gemeente moet de grootste aan dacht schenken aan het streven naar geïndustrialiseerde en gesystemati seerde woningbouw als middel om de schrijnende woningnood zo snel mogelijk op te lossen. Speciaal moet bijzondere aandacht worden geschon ken aan de bouw van woningen voor grote en grotere gezinnen. Ook het ontwerp-provincieprogram 1958 van de K.V.P. stelt de auto nomie in dit geval dus van de provincie voorop. Daartoe worde o.m.: het „regeren per circulaire" achterwege gelaten. Men moet met het oog op de eigen verantwoorde lijkheid van de provincie, de vast stelling van de loon- en andere ar beidsvoorwaarden voor het provin ciaal personeel in de eerste plaats en wezenlijk aan het betreffende provinciale bestuur overlaten. Het program bevat voorts doel stellingen op het gebied van de pro vinciale economische aangelegenhe den, de volkshuisvesting, volksge zondheid, sociaal en maatschappelijk werk, kerkenbouw, volksontwikke ling en opvoeding, recreatie en na tuurbescherming. Zowel op het ontwerp gemeente program als op het ontwerp provin cieprogram is een groot aantal amen dementen van de verschillende par tijkringen ingediend. RIDDERDAG ORDE H. GRAF. De edelvrouwen en ridders van de Commanderije Nederland der orde van de ridders van het H. Graf van Jeruzalem zijn zondag onder voor zitterschap van de landscommodore Z.E. mr dr L. N. Deckers te Utrecht samengekomen voor hun jaarlijkse ridderdag. De Groot-prior van de commanderije, mgr D. Huurdeman, heeft des morgens een H. Mis opge dragen. Na een huishoudelijke ver gadering, hield de orde in de namid dag een plechtige zitting, tijdens welke prof. G. H. L. Zeegers, secr. van de commanderije een voordracht hield over het thema: „De orde van de Ridders van het H. Graf, als ont moetingspunt en apostolaatscentrum van de katholieke elite in de we reld". Des avonds verenigden edel vrouwen en ridders zich aan een ge zamenlijk diner. Studeren tandartsen te lang? Minister-president dr W. Drees heeft maandagavond in een rede voor de Commerciële Club te Gro ningen gezegd, dat een langere stu die dan strikt noodzakelijk is in ver band met de enorme taken, welke Nederland in de toekomst staan te wachten, voor de jonge mensen niet gewenst is. Indertijd had dr Drees zoals hij zeide meegewerkt aan de verlenging van de tandartsenoplei ding met twee jaar. Achteraf had hij ingezien, dat deze verlenging niet zozeer praktische noodzaak diende, maar veeleer de bedoeling had om de standing van het tandartsenbe- roep te vergroten. Het gevolg van deze maatregel was volgens dr Drees alleen maar geweest dat het tekort aan tandartsen groter is geworden. Vrijdag geen treinen Frankrijk - Nederland Tengevolge van een 24-uurs sta king in Frankrijk op vrijdag 25 ok tober a.s. zal op die dag geen trein verkeer tussen Nederland en Parijs mogelijk zijn. Geheel opgeheven worden de trei nen Amsterdam (vertrek 15.25 uur) Parijs, Parijs 8.03 uur) Am sterdam en de TEE-treinen 'Etoile du Nord' en Tie de France, beide AmsterdamParijs vice-versa. De treinen Amsterdam (v. 7.20 uur)Parijs, Amsterdam (v. 10.07 uur)'Parijs, Parijs (v. 11.15 uur) Amsterdam en Parijs (v. 1409 uur)Amsterdam zullen slechts rij den tussen Amsterdam en Brussel zuid. De TEE-trein „Edelweiss" Amster damLuxemburgZurich vice-ver- sa zal normaal rijden! Omtrent het al of niet rijden van de nachttreinen tussen Amsterdam en Parijs staat op dit ogenblik nog niets vast. Kruidenier H. Blokland te Neder-Hardinxveld, kreeg dit voorjaar per abuis een zak ongebrande aardnoten van zijn grossier toegestuurd. De heer Blokland die een verwoed amateur-botanicus is, nam alvorens hij de pinda's terugstuurde een viertal noten van de partij af. In zijn kleine z.g. koude broeikas zag de heer Blokland tot zijn blijdschap de planten opkomen en de gele bloempjes opengaan. De tot volle wasdom gekomen aardnoten dienen als bewijs voor een geslaagd experiment. VERKIEZINGEN 1958. Ingevolge de nieuwe Kieswet zul len de verkiezingen van de Prov. Staten op woenswag 26 maart en die van de gemeenteraad op 28 mei 1958 plaats vinden. Betaling met overleg in het verkeer Tweede Kamer ging accoord Binnenkort kan de agent u op straat een bonnetje overhandigen, dat u boter bij de vis kunt betalen. De Tweede Kamer heeft zich hierover gistermiddag ernstig beraden. Men vroeg zich af of men de agenten van de straatdienst wel zo veel macht in handen kon leggen, dat zij na een overtreding van een weggebruiker, een bonetje a contant kunnen over handigen. Deze bon ontslaat de ge verbaliseerde van strafvervolging, de betaalde waarschuwing kan in be drag variëren van 2.50 tot 10. Deze maatregel zal het werk van het Openbaar Ministerie en de kan tonrechters aanzienlijk verlichten. De Kamer acht een tactvol en on partijdig optreden bij het innen der In de nacht van zondag op maandag is de „Simplon-Express" in Turkije op een baanvak met enkel spoor op een locaaltrein gereden. Het aantal doden loopt in de tientallen terwijl er meer dan honderd gewonden zijn. Op deze telefoto zien we de stoomlocomotief met zwaar beschadigde voorzijde en het wrak van een van de lo- caaltreinwagons, terwijl redders in de puinhopen naar slachtoffers zoeken. boetes voor de agenten een dwingen de noodzaak. Freule mr. C. W. Wttewaal van Stoetwegen (CH), waarschuwde er voor, dat agenten een aardig meisjte, dat zonder brandend achterlicht rijdt niet met een enkele vermaning weg laten rijden, alléén maar omdat het zo'n aardig gezichtje en/of figuurtje heeft. Anderen onder wie mr. Toxo- peus (WVD) vroegen zich be zorgd af of de agenten wel voldoen de onderscheidingsvermogen hebben om de zwaarte van een overtreding van verkeersvoorschriften te wegen. Hij was ook bang voor moeilijkheden met de controle over de politie ten opzichte van haar taak bij betaalde vermaningen. Mr. H. W. van Doorn (KVP) was een voorstander van een voorzichtig begin met deze beschikking en een strikte beperking tot de eenvoudige overtredingen. Geen dienstklopperij. In zijn antwoord aan de Kamerle den legde minister Samkalden de nadruk op het feit, dat de parket ten de handen vrij zullen krijgen voor het behandelen van zwaardere ver keersdelicten. Hij meende, dat men zich voor dienstklopperij bij de poli tie geen zorgen behoeft te maken. Hij deelde mee, dat een commissie van deskundigen, gevormd uit verte genwoordigers van het O.M., rijks- en gemeentepolitie de algemene maat regelen van bestuur zal voorberei den. Hij betoogde tenslotte, dat een be keurde weggebruiker niet op het voorstel van de betreffende agent voor een schikking met contante be taling behoeft in te gaan, indien hij meent, dat hij bij de kantonrechter beter af zal zijn. Het wetsvoorstel werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Alleen de communisten waren er te gen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de negenjarige Wim de la Parra, die nu al sinds vier maanden spoor loos is, ontvoerd is en thans onder een valse naam op een school is ge plaatst of privé-onderwijs ontvangt. Dit is te lezen in een oproep van de Utrechtse politie in de vakbladen voor onderwijzend personeel om mee te helpen aan de opsporing van het kind. Deze gedachte aan ontvoering is nieuw: tot nu te heeft de Utrechtse politie steeds aangenomen, dat ver drinking vast stond. Mej. dr* Klompé: Ter inleiding van de film „Hon garije in vlammen", die een beeld geeft van de historie van het Hon gaarse volk en enige opnamen van de opstand in oktober van het vorige jaar, hield mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van Maatschappelijk Werk, een herdenkingsrede over de vrij heidsstrijd van Hongarije. Minister Klompé, die er vooral op aandrong dat wij Nederlanders de Hongaarse vluchtelingen zouden pro beren te begrijpen, hield deze inlei ding gisteravond in de Ridderzaal te Den Haag, waar tal van autoriteiten onder wie dr. Drees aandachtig toe luisterden. „Met enkel materiële hulp aan de duizenden Hongaarse vluchtelingen die in ons land leven, zijn wij niet klaar. Zij hebben begrip nodig en onze bereidheid hen op te nemen in onze maatschappij ondanks verschil len in levensopvatting en volks karakter". Mej. Klompé richtte zich ook tot de Hongaren met de volgende woorden: „Gij zijt hier gekomen in een voor U vreemd land met andere tradities, gewoonten en levenswijze dan bij U thuis. Wij begrijpen Uw moeilijkheden, Uw angst om de ach tergeblevenen en Uw verlangen naar Uw eigen land. Tracht echter ook te begrijpen, dat wü Nederlanders onze tradities en geaardheid hebben. Wij moeten trachten ons aan elkaar aan te passen, al zal dit in het begin vreemd en moeilijk schijnen". Minister Klompé beval de film: „Hongarije in vlammen", een rol prent die anderhalf uur duurt, in ieders belangstelling aan. Klanten morren niet bij vakantie van winkeliers Een uit overheidsinstanties en middenstandsorganisaties samenge- gestelde studiegroep heeft een rap port samengesteld waarin o.m. ge concludeerd wordt, dat de laatste ja ren de Nederlandse winkeliers meer en meer zijn overgegaan tot het ne men van vakanties. Het publiek, dat door deze ongemakken wordt ge troffen reageert hierop echter mees- al zonder morren. Het rapport spreekt als overtuiging uit, dat het streven van de winkeliers om vakan tie te nemen nog verder gestimu leerd kan worden door de eigen vakorganisaties. Men kan het klan- tenverlies opvangen door de moge lijkheid een verplichte regeling voor elke (gehele) branche. Niet alle winkeliers wensen echter zulk een verplichting. Het rapport consta teerde verder dat de vrees voor klantenverlies vermindert. Soms wor den ook onderlinge afspraken ge maakt om geen klanten van elkaar over te nemen. Er werd evenwel niet vastgesteld, of de klant dan het recht heeft zelf de winkel te kiezen -velke hij wil.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7