25 cent qvedtopw DE GRUYTER een Gelderse Rookworst I Man vergiftigde vrouw en 3 kinderen met oliebollen Melkboer maakt een snelle ronde Een kwartje bewaard is geld gespaard WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Wegens poging tot moord op zijn vrouw en drie kinderen heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Alkmaar gisteren tegen de 48-jarige timmermansknecht Jacob L. v. N. uit Middenmeer tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de re gering geëist. Verdachte werd op 21 september vorig jaar gearresteerd on der verdenking een poging te heb ben gedaan om zijn vrouw en drie kinderen door vergiftiging van het leven te beroven. Verdachte had 8 september van 't vorig jaar op de verjaardag van zijn oudste zoontje Dirk oliebollen ge- Nasleep van de zaak Van Meegeren Voor de rechtbank te Zwolle is gisteren een zaak behandeld, die als een nasleep kan worden beschouwd van de geruchtmakende affaire-Van Meegeren. Verdacht van meineed stond terecht de 45-jarige accountant J. M. J. van G. uit Breda, tegen wie officier van justitie, mr. P. J. Stigter, zes maanden eiste. De inmiddels overleden reder en kunstverzamelaar D. G. van Beunin- gen te Vierhouten kocht tijdens de oorlog van de kunstschilder Han v. Meegeren voor 1.600.000 het schil derij „Het laatste avondmaal", dat naar het heette door Vermeer was 'geschilderd. Later rees twijfel aan de echtheid van het schilderij en daarom verzocht de heer Van Beuningen de antiquairs P. en L. Krijnen te Utrecht aan te tonen, dat het hier wel degelijk een Vermeer gold. De ge', .oeders Krijnen togen aan het werk waarbij zij o.a. verre en dure reizen maakten. Aan kosten van hun speurwerk brachten zij de heer van Beuningen 300.000 (driehonderd duizend gulden) in rekening. De heer Van Beuningen vond dit bedrag te hoog en het ge volg was, zoals men zch misschien zal herinneren, een civiele procedure die eind 1954 werd gevoerd in Zwol le. De rechtbank eiste toen openleg ging van de boeken van de gebroe ders Krijnen om na te kunnen gaan of de kosten juist waren opgegeven. Een onderzoek van de fiscale in lichtingen- en opsporingsdienst heeft nu echter aan het licht gebracht, dat de transacties uit 1947 tot 1949 in november 1952 in een nieuwe boek houding zijn verwerkt. G., thans als verdachte, verklaarde dat hij dit ge daan had omdat eerst in 1952 bleek, dat in de jaren 1947 tot 1949 tal van kosten waren gemaakt bij het op sporingswerk, dat in opdracht van de heer Van Beuningen was gedaan, .maar dat de gebroeders Krijnen dit nooit hadden verantwoord op ver zoek van de heer Van Beuningen zelf, die voor derden niet zou hebben willen weten dat hij door betaalde krachten een onderzoek naar het schilderij had laten instellen. De rechtbank heeft zich gistermid dag urenlang verdiept in deze zaak. bakken en daarin een vergif gemengd (het plantenziektenbestrijdingsmid- del parathion), dat hij reeds in maart van dat jaar in huis had gehaald. Veertien dagen tevoren had hij dit vergif al eens aan een rodekoolge- recht toegevoegd, waarna hij op reis ging. Bij de eerste hap werd de rode- kool toen echter terzijde gezet. Op de avond van de 8ste september bleek, dat het zoontje Dirk, die de (meeste oliebollen had gegeten, het eerst ziek werd, waarop verdachte de dokter waarschuwde. Aanvanke lijk w^rd aan een normale voedsel vergiftiging "gedacht en het hele ge zin werd nog diezelfde avond opge nomen in het St. Elicabethszieken- huis te Alkmaar. De verdachte erkende voor de rechtbank het hem ten laste gelegde Hij verklaarde zelf ook drie a vier oliebollen te hebben gegeten. Hij ver wachtte, aldus zijn verklaring, dat zowel zijn vrouw als zijn kinderen in de bewuste nacht zouden over lijden. Hierna werd als getuige-deskundige gehoord de Alkmaarse arts C. W. du Pont, die verklaarde, dat als de vrouw niet tijdig in het ziekenhuis zou zijn opgenomen, zij zeker zou zijn over leden. Bij verdachte zelf had de arts niets bijzonders geconstateerd. De andere getuige-deskundige. dr. J. N. Cramer, hoofd van een che misch laboratorium te Utrecht, ver klaarde, dat het vergif dodelijk kon zijn. Uit het verdere getuige verhoor bleek, dat verdachte verhoudingen had met andere vrouwen. Tegenover één van haar had hjj gesproken over trouwplannen. De verstandhouding was thuis minder goed. Er was dik wijls ruzie over de kinderen. Het psychiatrisch rapport van prof. dr. P. H- Baan uit Utrecht sprak van bewustzijnsvernauwing en ver minderde toerekeningsvatbaarheid. Het adviseerde tot onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de re gering, ongeacht de op te leggen straf. VERSTEKEI/TfNGE VAN DUITS SCHIP GEHAALD De marechaussee te IJmuiden heeft gisteravond een meisje uit Bremerhaven, de 20-jarige Ingrid Grimm, van boord van een Duits schip gehaald, waarop zij sinds zon dagavond als verstekelinge enige onplezierige dagen had doorgebracht. Volgens haar eigen verhaal had zij in Bremerhaven deelgenomen aan een uitbundig feest aan boord van het schip, waar haar vriend de ma chinist Manfred Lenk ook bij was. De pret duurde enkele avonden ach tereen en tenslotte moet ze in slaap zijn gevallen. Ze werd pas weer wak ker toen een van de officieren voor haar neus stond, die haar meedeel de dat het schip reeds lang de haven had verlaten en zich in volle zee be vond. Zg goed en zo kwaad als het ging heeft Ingrid toen deel uitge maakt van de bemanning maar in IJmuiden moest ze toch van het schip af. Door bemiddeling van de vreem delingenpolitie zal het meisje wor den uitgeleid. Norman Read", de in Portsmouth geboren snelwandelaar, die op de olym pische spelen van 1956 in Melbourne de gouden medaille veroverde, heeft te Steyning in het het Engelse graafschap Sussex een betrekking gevonden, waarin hij zich uitstekend kan voorbereiden op de spelen van 1960 in Rome, waarop hij voor Engeland hoopt uit te komen in het snelwandelen. Read is nl. melkbezorger, vermoedelijk een van de snelsten in zijn vak, we zien hem hier in actie tijdens zijn ochtendronde. Juist voor de charmante vrouw heeft Swift de nieuwe serie najaars-modellen ontworpen. Met liefde en smaak werd ieder modelletje verzorgd. Een goed gekozen Swift-schoentje maakt uw najaars-garderobe dan ook tot een volledig succes. Uitsluitend tot en met dinsdag j elke aankoop van I 5.- De Gruyter- artikelen keuze uit: Extra fijne Gelderse Rookworst 123ct fijne Gelderse Rookworst 114 ct Bovendien, zoals bij iedere aankoop een gratis kassabon. Voor 10 gulden aan kassabons betaalt De Gruyter EEN GULDEN CONTANT uit. EN BETERE WAAR-EN 10 PROCENT-ALLEEN DE GRUYTER

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6