DE DODENRIT Eerste vergadering van de Bloemisten Vakgroepskring Ter Aar Commissaris der Koningin bracht gisteren een werkbezoek aan gemeente Zoetermeer Sluitingsavond jeugdcursus NKS ,Bok" de Korver overleden Voetbalsupporters gedupeerd WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE I FIDSE COURANT PAGINA 9 Teeltrecht en vermogensbelasting Gisteravond werd door de Bloe misten Vakgroepskring Ter Aar en Omstreken, in oprichting, haar eerste bijeenkomst gehouden in café Bos te Papenveer, onder leiding van de voorlopige voorzitter de heer N. A. Hoogervorst. Voor deze bijeenkomst bestond van kwekerszijde flinke be langstelling. De zaal was dus daar door geheel gevuld. De voorzitter sfrak bij de opening een welkomstwoord tot de aanwezige leden en in het bijzonder tot de heer J. Elders, als voorzitter van de Ned. Kath. Bloemistenvakbond en voor zitter van de Vakgroep Bloemkwe kers van de L.T.B., de heer G. S. Verdonschot, directeur van het Boek- houdbureau van de L.T.B., de geest, adviseur, kapelaan G. A. Lagerberg en de afgevaardigde van het Rijks- tuinbouwconsulentschap, de heer W. Zethof. Verder wees de voorzitter op de noodzaak van het Landbouwschap voor het verwezenlijken van de ver langens van de vakgroepen, waarna het woord werd gegeven aan bur gemeester Elders. Deze zette in het kort uiteen en gaf toelichtingen over het belang van een Vakgroep Bloemistenkwe kers, waarbij hij vooral wees op de praktische belangen van deze vak groep en drong er ten slotte op aan, het leden tal zo hoog mogelijk op te voeren, „des te sterker staat men I dan", aldus spreker. De hoofdschotel De heer G. S. Verdonschot gal hierna een uiteenzetting over het af schrijven en de waardering van het teeltrecht, in verband met de ver- gomensbelasting. Vanaf 1944 was het teeltrecht al leen bij afvloeiing van het bedrijf belastbaar en werden afschrijvingen toegestaan. Nu is het echter bij mi nisterieel besluit verboden op teelt recht, na 1 maart 1957 aangekocht, af te schrijven, en wordt nu alle teeltrecht bij de belasting op waar de gewaardeerd. De voorlopige prij zen zijn van verwarmde kassen 5.50, van koude kassen f 3,van open gebouwen B 40 cent en van open gebouwen A 80 cent per m. Op teeltrecht van voor 1 maart 1957 mag tot deze waarde worden af geschreven. Voor het belangrijke punt „teelt recht" bestond grote aandacht en werden verschillende vragen hier over behandeld. Teeltrecht is voor de gebruiker een bezit, wat dus tijdelijk overgeschreven kan worden. Het teeltrecht niet, bij intrekking vervalt ook de belastbare waarde. Onroerende goederen hebben zon der teeltrecht minder waarde, men was van mening, dat de heffing op sierteelt al voldoende was. Niet alleen de materie Tenslotte deelde de heer Verdon- >cnoi meue, dai hij te allen tijde be reid is bij geschillen met de inspee- leur oei bi 'astingen zijn medewer- j king te wi n geven Het geheel is I een moeilijk i lastig probleem. Het laatste woorc herover zal nog wel niet gesproken zijn. Ook door de geestelijk adviseur werd hierna nog eei kort en krach tig woord gesproken Hij gaf de ver gadering de gedachte mee, niet al leen de materialistische kant te be zien. maar ook de gedachten óp het geestelijke te willen richten, want Hij is het, die de tijdelijke en eeuwige wasdom geeft. Verder wees hij op de vakbond en besloot zijn toespraak met er aan te herinneren, dat een maatschappij zonder God ten gron de gaat. Vervolgens werd het winterpro- gramma toegelicht door de voorzit ter. Uit de vergadering kwamen stemmen naar voren, om gezamenlijk met het Rijkstuinbouwconsulent- schap voorlichtingsdagen te organi- Nadat de voorzitter van de afde ling Langeraar der L.T.B., de heer J. Volgering, woorden van dank en waardering had uitgesproken, voor het uitschreven van deze vergade ring en hij de hoop had uitgespro ken, dat er door samenwerking veel bereikt zal worden, bracht de heer Hoogervorst woorden van dank aan allen, in het bijzonder tot de spre kers, die hebben meegewerkt, tot het doen slagen van deze belangrijke en leerzame avond voor Ter Aar en omgeving. Ook vele jongere kwekers waren op deze contactavond tegen woordig. Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20,00 Journ, en weeroverz. VARA: 20.16 Spiegel der Kunsten. 20.45 Bokswedstr. 21.45 De paraplu, film. Hierna: Discussie. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7-45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de buisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11-00 Voor de zieken. 11.45 Gram, 12.00 Middagkloknoodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Dans muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieiuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Lichte muz. 18.20 Accor- deonspel. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.00 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Verz. progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal- sportuitsl. 23.2024,00 Gram. HILVERSUM II. 208 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de Vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu- tres. 11.00 Tussen de wal en het schip caus. 11-15 Amus. muz. 11.45 Leren vergeten, caus. 12.00 Zigeunerm/uz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork, en soliste. 13-55 Beursber. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuifz.: Nederland en de wereld: Dag der Verenigde Naties, door Prof. Mr. W. P. de Gaay Fortman, Voorzitter v d. Ver. voor Internat. Rechtsorde. 18.00 Nieuws. 18.15 Meded of gram. 18.20 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fami- lieprogr. 20.00 Nieuws. 20.05 Ope- raconc. 21.20 Noorderlicht, klankb. 22.20 Orgelspel. 22.36 Journ. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beurs ber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Nieuwe gram. Groot medeleven Het werkbezoek, dat de Commissa ris van de Koningin, mr J. Klaasesz gisteren aan Zoetermeer bracht heeft bij de bevolking grote bewondering en een zekere mate van geruststel ling gewekt. Bewondering voor de intensieve belangstelling, die de Commissaris aan de dag legde voor alle problemen waarvoor Zoetermeer zich geplaatst ziet en het aandachtig kennis nemen van wat onder de be volking leeft. Een zekere mate van geruststelling doordat mr Klaasesz mededeelde, dat de stichting van een satellietstad van Den Haag vrijwel zeker is, doch dat de oplossing ver moedelijk anders zal zijn dan men verwacht, hetgeen goede hoop geeft voor Zoetermeer, dat het dreigend verlies van grote delen cultuurgrond niet zal plaats vinden, althans niet in die mate als op het ogenblik ge suggereerd wordt. Ter ontvangst waren aanwezig bur gemeester mr N. Vernède en echtge note, de beide wethouders en de ge meentesecretaris, de heer Fr. Herm- sen. Bij het binnentreden van het raadhuis werd mevr. Klaasesz een boeket bloemen aangeboden door de 10-jarige Joke Groenewegen, klein dochter van wethouder J. H. Groe- newgen. Tijdens een samenkomst met de voltallige gemeenteraad besprak bur gemeester Vernède de geschiedenis van Zoetermeer en de groei van de laatste jaren. Gewezeji werd op de grote achterstand, die na de oorlog moest worden ingehaald en die enorme bedragen vraagt. Van een onaanzienlijk dorp is Zoetermeer uit gegroeid tot een welvarende, zich steeds meer uitbreidende gemeente. Door de bestedingsbeperking kun nen de meest urgente werken, als de rioolwaterzuiveringsinstallatie, de aanleg van sportvelden en de stich ting van een zwembad voorlopig geen doorgang vinden. Door verschillende raadsleden wer den nog andere vraagstukken aan de orde gesteld en gewezen op de min der gunstige invloed, die de grote steden op de landelijke bevolking uitoefenen. In zijn antwoord gaf de Commis saris blijk van groot medeleven met de gemeente Zoetermeer. Zoetermeer, aldus de Commissaris, is de laatste tijd in verband met de stichting van de satellietstad Wilsveen in het mid delpunt der belangstelling komen te staan. Momenteel zijn er drie plan nen. die ter visie liggen: het plan Wilsveen, het plan Pfjnacker en het plan Rijens. Beslissingen kunnen nu r.og niet genomen worden, alles moet op zijn merites onderzocht worden. Tijdens de samenkomst brachten mevr. Klaassesz en mevr. Vernède een bezoek aan de Landbouwhuis- houdschool De Dobbe aan de Mei doornlaan. De ontvangst had plaats door de presidente van de Commissie van Toezicht, mevr. DiephoutUitenbo- gaard, en de directrice van de school, mej. Dorst. In de hal waren aanwe zig mej. Prinsen, consulente van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, en de dames Van der Marei, os en Van der MaasBarendrecht. In de lokalen werd door het klas- sehoofd een toelichting op de lessen gegeven. In het combinatielokaal werd mevr. Klaasesz een door de leerlingen gebakken cake en een mandje eieren van de schoolkippen aangeboden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de champignonkwekerij van de heer P. Buys aan de Stations straat. Met grote belangstelling werd kennis genomen van het bedrijf en de uiteenzetting van de heer Buys, waarbij gewezen werd op het mooie, doch zeer ^eker ook moeilijke van het champignonkweken. Na de lunch werd een rondrit ge maakt door Oud-Zoetermeer. De nu werd gestopt om het polderlandschap ui ogenschouw te nemen. In de buurt van de ZwaardsJootseweg, waar bij doorgang der satellietplannen Wils veen zou komen te liggen, was een spandoek over de weg aangebracht met het opschrift: De steden bij de havens en op de woeste grond; de boeren in de polders, blijf Nederland gezond. Het spandoek werd door de Commissaris meegenomen. Hierna werd een bezoek gebracht aan de fabrieken van de n.v. Nutri- cia, waar het hoge gezelschap werd ontvar>gen door de volledige directie en de president-commissaris. Ver volgens werd de nieuwbouw in de Zeeheldenbuurt bezocht, waar 77 wo ningen voor de gemeente in aan bouw zijn Tenslotte werd de mar garine- en hardingsfabriek van Brin- kers fabrieken aan de Dorpsstraat in ogenschouw genomen. Om half vijf had in Ons Genoegen de ontmoeting »plaats met de verte genwoordigers van de verschillende groeperingen in de gemeente Na een inleidend woord van de burgemees ter maakten de Commissaris en mevr Klaasesz hun opwachting bij de ver schillende tafels, waar zich prettige besprekingen ontwikkelden en di verse meningen werden kenbaar ge maakt. In zijn samenvatting van het be sprokene en ais antwoord op het geen naar voren was gebracht be sprak de Commissaris de satelliet- plannen. In 1980 verwacht men, dat Zuid-Holland \x/i miljoen mensen meer dan nu zal moeten herbergen Volgens prof. Thijssen zullen zes nieuwe steden moeten verrijzen. Het onderbrengen van enige tienduizen den mensen in de provinciesteden brengt geen oplossing en het over brengen van overheidsinstanties naar Arnhem is niet zo eenvoudig. Het is vrijwel zeker, aldus de Commissaris, dat er een satellietstad voor Den Haag zal moeten komen, maar ver moedelijk zal de oplossing anders zijn dan men verwacht heeft Met de agrarische gronden zal terdege reke ning worden gehouden. Van de verenigingsbesturen zal grote activiteit moeten uitgaan. Men moet er voor zorgen, dat Zoetermeer niet ingekapseld blijft. Burgemeester Vernède dankte de Commissaris namens de gemeente voor zijn bezoek, dat inderdaad een werkbezoek is geweest. R0EL0FAREHDSVEEN GYMNASTIEKVERENIGING HEET „EXCELSIOR" Naar aanleiding van de bestuurs vergadering der r.k. gymnastiekver., delen wij de leden mede, dat de ver eniging de" naam van „Excelsior" is gegeven. De trainingsavonden zijn als volgt vastgesteld: Donderdag 24 oktober: van 6.45— 7.45 uur voor meisjes van \517 jr; van 7.458.45 uur voor meisjes van 17—22 jr; van 8.459.45 uur voor ongehuwde dames boven 22 jr; van 9 4510.45 uur voor gehuwde dames. Vrijdagavond 25 oktober gaat de training voor de heren door nl.: jon gens van 1523 jaar van 89 uur heren boven 23 jaar van 910 uur. Komt allen minstens 5 minuten voor tijd. De meisjes van 1723 jaar, welke op de wachtlijst staan delen wij me de, dat nog een nader te bepalen avond wordt bekend gemaakt. Zij die zich nog als lid willen op- Inspecteur Warners over de toepassing van jeugdvorming In de „Kleine Burcht" te Leiden werd gisteravond als vierde en laatste avond van het pedagogische gedeelte van de jeugdcursus van de N.K.S., afd. voet- bai, district Leiden, gehouden, waar over „Practische toepassing van jeugd vorming" werd gesproken door de heer R. L. J- Warnars, inspecteur L.O. In zijn openingswoord deelde de heer A. A. C. Dusee mede. dat de heer Roskam wegens ziekte verhinderd was zijn aangekondigde inleiding te houden en dat men ter elfder ure de heer War nars bereid had gevonden deze inleiding te houden. Verder deelde de voorzitter mede, dat met ingang van dinsdag 29 oktober het technische gedeelte van de cursus gaat beginnen onder leiding van de heer Dusee, eveneens in de „Kleine Burcht" Daarna gaf hij gelegenheid om vra gen te stellen over deze cursus. Door verschillende jeugdleiders werden di verse vragen gedaan over het leiden van wedstrijden door de resp. jeugdlei ders en over hun bevoegdheden. Al deze vragenstellers werden op bevredi gende wijze beantwoord. Inmiddels was de heer Warnars ge komen, die direct met zijn inleiding begon. Het onderwerp was hem tamelijk on verwachts opgegeven, zodat hij zich niet voldoende had kunnen voorbereiden, maar hij nam aan, gezien zijn vorige ervaringen in Leiden, dat hij met een aantal goed voorbereide jeugdleiders te maken had, die zijn korte inleiding vol doende zouden begrijpen. Spreker begon met de vraag te stellen: hoe past men praktische vorming toe? Als leider is men vanzelfsprekend bereid de jeugd te helpen vormen. Maar men moet van het standpunt uitgaan, dat de jeugd in de eerste plaats zichzelf moet gaan vor men, dus moet men alleen de helpende hand aanbieden. Of het lukt hangt van allerlei omstandigheden af en hij toon de dit aan met enkele voorbeelden, waarna hij kwam tot de vraag: wat is menswording? Wanneer is men een vol wassen mens? Als men het innerlijke uitwendig kan tonen, dus als het ware overbrengen op een ander. Maar dat duurt een ge heel leven, want men is steeds op weg om volwassen te worden en dat is mis schien pas gelukt bij de dood, want dan vallen alle problemen weg. Als een leider meent, dat hij de wijsheid in pacht heeft, dan is hij een onuitstaan baar mens, hij krijgt dan ook geen con tact met de jeugd, maar stoot zijn jon gens eerder af. Hij moet voor zijn jon gens een steun zijn in allerlei zaken, een krachtig figuur, dan is de jeugd altijd bereid naar hem toe te komen met haar moeilijkheden. Hij moet ook een pedagoog zijn, buiten zijn technisch kunnen; dit alles tezamen is vorming. Hij mag ook geen grapjes maken, als een ernstig antwoord op zijn plaats is. De leider moet als het ware een vader voor zün jeugd zijn, zonder ln de rechten van de ouders te treden. Daarna stelde de heer Warnars de vraag voor de groepsbespreking: „Hoe ziet u de praktische toe.passing van Jeugdvorming in concrete feiten?" De jeugd is nl. moeilijk te bereiken, dik- in de belangstelling staande Meer polder werd met een bezoek ver- geven, kunnen dit doen op bovenge- eerd. Op de dijk van deze polder noemde avonden. de voetbal-jeugdjaren Gistermiddag is in zijn woning aan het G. W. Burgerplein te Rotterdam na een langdurige ziekte op 74-jarige leeftijd de heer J. M. de Korver over leden. Bekend als „Bok" de Korver was hij in de jaren 19051913 een der beste spelers van het Nederlands elftal. Als spil heeft hij in Nederland zijn weerga niet gehad. Bok de Korver (geb. 27-1-1893) was ere-lid van Sparta en van de K.N.V.B. Hij heeft twintig jaar lang zijn geliefde club Sparta gediend. Eerst als speler, toen als bestuurslid en adviseur. In de iaren, dat De Korver in de voetbal wereld bekend als „Bok", maar thuis .To genoemd in het Nederlands elf tal speelde, leden wij onze zwaarste nederlagen en behaalden we enkele van onze fraaiste successen. De Britten ver sloegen ons elftal met 122 (de be ruchte wedstrijd in Darlington), met 8—1 in Den Haag, toen De Korver overigens door Janssen van P.W. was vervangen, en met 9—1 in Londen. Hoogtepunten waren de overwinnin gen op België en dan natuurlijk de on- het eerst moesten Vivian Woodward en de zijnen toen het hoofd buigen voor de Nederlandse ploeg, die met grote geestdrift en prachtig spel voor de dag kwam en waarin Bok de Korver met doelman Göbel en goalgetter Huug de Groot de grote uitblinkers waren. Een historische wedstrijd uit zijn tijd was ook de eerste wedstrijd tegen Duits land in 1910 op het Vitesse-terrein te Arnhem. De Duitse ploeg bleek zeer sterk en Nederland mocht blij zijn bij rust slechts een 21 achterstand te heb ben. Toen voor het laatst werd gefloten kon aanvoerder Bok de Korver echter de gelukwensen in ontvangst nemen: Nederland had met 42 gewonnen. Bok de Korver kwam 31 maal voor het Ned. elftal uit, waarvan 15 maal als aanvoerder en droeg de Oranje-trui op de Olympische Spelen 1908, waar Nederland ln de halve finale met 4—0 van Engeland verloor, en in 1912, waar bij Nederland, eveneens in de halve finale, met 41 tegen Denemarken het onderspit moest delven. Voorts voerde hij Sparta viermaal naar het landskampioenschap. Vermeldenswaard is verder nog het feit, dat in 1928 in Amsterdam de club B.D.K. (Bok De Korver) werd opge richt, was wel een uniek feit in de voetbalgeschiedenis kan worden ge noemd. In de dagen van Bok de Korver was het stopperspilsysteem nog niet uitge vonden. De midhalf was werkelijk de spil van het elftal met in de aanval een niet minder belangrijke taak dan i£ verdediging. Van de spil werd meer ge vergd dan van de andere spelers. Hi;' moest mee ten aanval trekken als stu. wer van de voorhoede en bij een hoek schop op het vijandelijke doel moest hij zorgen present te zijn om een eventuele kans te benutten, maar wanneer zo'n aanval op niets uitliep en de tegen partij kwam opdringen, dan rekende men op de spil als extra versterking van de achterhoede. De spil moest sterk zijn en onvermoeibaar, een goede bal- controle hebben, het spel goed ver delen, goed kunnen koppen, goed kun nen plaatsen en het liefst ook nor goed kunnen schieten. Kortom hij moest het spel ln alle onderdelen beheersen. In Nederland heeft niemand dit ideaal dichter benaderd dan Bok de Korver in zijn beste jaren. Zijn zwakke punt was misschien het schieten, maar toch was het De Korver, die op 16 mei 1912 tijdens de wedstrijd Sparta—Ajax ln de laatste vijf minuten de gelijkmaker scoorde, die de Rotterdammers het kampioenschap van de westelijke eerste klasse bezorgde. De herinnering aan dit wapenfeit kan oude supporters van Sparta, die er getuige van waren, nog in extase brengen. In later jaren was Bok de Korver eerst hoofdcommies en vervolgens in specteur van het bureau voor de licha melijke opvoeding in Rotterdam, waar hij de grote ervaring en mensenkennis, opgedaan ln zijn schitterende carrière als actief sportbeoefenaar, tot volle ge leding kon brengen. De Nederlandse sportwereld heeft in hem een van haar markantste figuren verloren. wijls alleen met de medewerking van de ouders. Anderen zagen heil ln een rouleringssysteem van leiders, wat ook weer bestreden werd. De mentaliteit tussen stad- en dorpsjeugd is boven dien heel anders. Ook werden aan de inleider verschillende vragen gesteld, welke hij alle in zijn slotconclusie be antwoordde, waarin hij o.m. zeide, dat hij verheugd was. dat men de vraag, hoewel moeilijk, toch goed begrepen had. Heeft een jongen op een bepaald moment geen idee meer in voetballen, maar wil hij liever een andere sport \-k. verband gaan beoefenen, dan late men hem gaan. maar men moet hem vriendschap blijven betonen. Wat betreft het al of niet rouleren van jeugdleiders, dit is een probleem dat in iedere vereniging anders ligt. Persoonlijk was zijn mening, dat men het best met de ionge leiders maande- ijks kan wisselen. Hebben zij bepaalde fouten gemaakt, dan kunnen zij die bij ander elftal vermijden. Ook kun nen zij aan de andere leiders bepaalde adviezen geven over enkele jongens. De oudere jeugdleiders wilde hij een jaar bij een elftal houden. Maar speciaal drong hij bij alle lei ders aan op het feit. om moeilijke kwes ties zeer discreet te behandelen, indien mogelijk «r zelfs niet met derden over te praten. Want niet alle jongens zijn hetzelfde. De meeste leiders praten te weinig met de jongens. Als men van tijd tot tijd een gesprek met hon voert, komt men vanzelf achter de problemen, waarmede *U geen raad weten. Ook bet contact met de ouders kan vruchten afwerpen, o.a. door het gaan feliciteren als hun jongen jarig is. Zij hebben dan het prettige Idee, dat men belangstel ling heeft voor hun kind en als men soms later eens een klacht heeft, dan krijgt men de medewerking van de ouders. Moeilijkheden zullen er altijd blijven, maar deze verminderen als de resp. jeugdleiders weten te zorgen voor een Juiste verhouding, want de jeugdleiders vertegenwoordigen het gezag. Daarna werden nog enige vragen van praktische aard gesteld. Nadat de heer Dusee de inleider voor zijn prettige causerie had bedankt, alsmede voor het feit, dat hij bereid was gevonden om plotseling in te vallen, hetgeen met een spontaan applaus werd onderstreept, deelde hij mede, dat de meeste aan wezigen het N.K S-diploma hadden be haald, waarmede hij hun van harte feliciteerde en dat dit diploma zo spoe dig mogelijk zal worden uitgereikt. Door rijksverkeersinspectie Het lid van de Tweede Kamer, de heer Tans, heeft aan de minister van verkeer en waterstaat de volgende vra gen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat er grote ontstemming bestaat in de kringen van de voetbalsupporterclubs over de wijze, waarop van de zijde van de rijks verkeersinspectie wordt beslist inzake verzoeken tot toestemming om de sup porters in de gelegenheid te stellen de uitwedstrijden van de desbetreffende voetbalclubs met autobussen te be zoeken? 2. Kan de minister meedelen, vol gens welke richtlijnen dergelijke ver zoeken worden beoordeeld? 3. Weet de minister, dat het onthou den van toestemming op dergelijke ver zoeken tot gevolg heeft, dat vooral aan de supporters met de smalle beurs de gelegenheid wordt onthouden met hun club op reis te gaan? 4. Is de minister niet bereid om te bewerken, dat aan de gerechtvaardigde verlangens van deze betrokkenen wordt tegemoet gekomen? TAFELTENNIS FRANSE PLOEG GEWIJZIGD In de Franse tafeltennisploeg (heren), die zondag 27 oktober tegen Nederland uitkomt, is een wijziging gekomen. De Parijzenaar Ghergie vervangt Roothooft, die wegens ziekte niet kan meespelen. SCHAKEN De uitslagen van de vijfde en tevens laatste ronde in het internationaal Dan- lon-schaaktournooi te Amsterdam lui den: mevr. C. Chaude de Silans iFrank- rijk) mevr. F, Heemskerk 1—0, mej. C. Benini (Italië)—mevr. A, van der Veen 1—0, mej. C. Stegeman—mevrouw F. Rinder (Duitsland) 01. De einduitslag luidt: 1. mej. Benini 4 v, pnt 2. mevr. Heemskerk 3 vc pnt.; 3. en 4. mevr Rinder en mevr Chaude de Silans elk 3 pnt.: 5. mevr. Van der Veen 1 pnt.; 6. mej Stegeman 0 pnt. door RIE VOLLEBREGT 43) Bouman vertelde kort maar dui delijk wat Van Veen en zijn aan staande knecht besproken hadden. Daarna gingen ze samen naar de dodenbaan, vervolgde hij z'n ver haal: om te zien, „of er nog niets was op te ruimen vóór de politie kwam onderzoekingen doen." Nu als dat nog niet duidelijk is, dan weet ik het niet. Ik heb gewacht tot ze de tent binnen waren en heb hen toen ge sommeerd met mij mee te gaan naar het bureau. Dus je hebt niet afgewacht wat ze er eigenlijk precies deden vroeg Nagtegaal. Neen dat leek me niet nodig, inspecteur. Van Veen had de hele tijd sprake loos staan toeluisteren. Hij scheen aanvankelijk nauwelijks bewust te zijn geweest, waarom men hem naar het politiebureau had gebracht. Nu drong de volle waarheid tot hem door: men wilde hem de moord in de schoenen schuiven. Op felle toon zei hij: U begaat een ernstige vergissing, rechercheur. Er is sprake van toeval. Nagtegaal greep met beide handen naar het hoofd en steunde: M'n hemel! Voor de derde maal toeval? Je zou er werkelijk een toe val van krijgen! Toch is het zo, inspecteur, ver zekerde Van Veen: Toevallig kwam de dood van Akkerman mij goed van pas. Ik wil erkennen dat mijn verleden niet erg zuiver is: zwarthandel en dergelijke. Ik was werkelijk bang dat Akkerman mij in moeilijkheden zou brengen en daarom kwam de dood voor my op een al bijzonder gunstig tijdstip. Mis schien heb ik hierover al te cynisch met mijn aanstaande knecht gespro ken, maar moorden... neen! Ik Den geen moordenaar, inspecteur. Ik kan U... Er werd geklopt. Het was inspecteur Schaap, die meldde dat de ouders van Dirk over een kwartiertje zouden komen, maar... dat er bij de familie Hage niemand aanwezig was. De buren hadden gezegd, dat de hele familie naar de kermis was gegaan, de doch ter incluis. 'n Mooie zieke, bromde Nagte gaal, terwijl hij een boze blik wierp op Dirk, die zelf ook verstomd stond van de mededeling van rechercheur Schaap. Inspecteur Nagtegaal keek wanho pig de vier verdachten een voor een aan. Dat er bij minstens twee of drie sprake was van toeval, was thans vrij aannemelijk maar hoe moest m,en dat vaststellen? Dirk Versluis had het spuitje bij zich, waarmee, ook volgens zijn eigen mening de moord gepleegd werd. Hij be weerde, dat het hem in de kermis- drukte in z'n zak gestopt was en nu Nagtegaal kalmer nadacht, achtte hij dit zeer wel mogelijk. Immers, als Versluis inderdaad de moorde naar was geweest had hij het spuit je vast en zeker niet bij zich gehou den, maar het zo snel mogelijk weg gewerkt. Dat Versluis het wél in zijn bezit had, dat hij niet de knecht van Akkerman was, doch een eer zame bankbediende, die bij zijn ou ders in de stad woonde, pleitte voor de onschuld van de jongeman. Hoog stens kon hij een belangrijke getuige zijn. Maar aan de andere kant: waarom had zijn verloofde gelogen? En was het niet toevallig, dat het meisje in een apotheek werkzaam was, waar ze gemakkelijk aan vergiften kon komen? Dan was er de kermisexploitant Van Veen en z'n aanstaande knecht Het verleden van de man zou zeer zeker nagepluisd en wellicht gestraft moeten worden maar dat de man iets met de moord had te maken, kon Nagtegaal nauwelijks aanne men. Ernstige verdenking koesterde Nagtegaal echter tegen De Kok die zowel motief voor als gelegenheid tot de moord op Akkerman had ge had. Bovendien had Vader die zich toch werkelijk veel slimmer had getoond dan de inspecteur ooit van hem had durven verwachten in de man z'n woonwagen de uit het paspoort gescheurde foto van Van der Gijp, het eerste slachtoffer ge vonden. Ja, de drie eersten moesten nog eens duchtig aan de tand worden ge voeld, maar dat kon desnoods mor genochtend wel gebeuren. Allereerst was De Kok aan de beurt. Nagtegaal gaf Schaap en Bouman de opdracht met Versluis, Van Veen en diens knecht even naar een ander vertrek te gaan. Maar... mag ik niet naar huis? vroeg Dirk verward. Straks, beloofde de inspecteur: Ik wil eerst met De Kok een woord je spreken en het kan zijn, dat ik naar aanleiding hiervan ook u nog wat te vragen heb. Maar daarna moogt u ogenblikkelijk naar huis Dadelijk zullen uw vader en moeder wel komen. Vraag hen even te wil len wachten, dan kunt u samen met hen vertrekken. Nagtegaal en Vader bleven tezamen met De Kok achter. De man had zijn oude lachlust weer teruggevonden Hy had blijkbaar schik in het feit, dat er meer moordenaars dan ver moorden waren. Maar de inspecteur liet zich hierdoor noch afleiden, noch imponeren. Streng keek hij naar de man en zei: Vertel nu on derhand eens hoe u aan die foto van Van der Gijp gekomen bent. Ek begrijp echt niet waarover u het heeft, inspecteur. Wilt u soms ook ontkennen, dat u vanmiddag een bankrekening ontving? Dat is zo. beaamde De Kok kleintjes. Nagtegaal besloot open kaart te I spelen. Hij wees op Vader en zei: Deze agent stonierbij toen u de brief ont ving. Om Bepaalde reden koesterde hij er een gerechtvaardigde belang stelling voor en ging in uw woon wagen zoeken of hij 'm kon vinden. Tussen een stapeltje papieren vond hij toen deze foto. Maar dat... kan niet! stamelde De Kok die de wolken toch weer boven zich zag samenpakken, hoewel hij enkele minuten geleden nog gedacht had een bijrol te spelen in deze tra- gi-comedie. Nagtegaal moest plotseling weer denken aan Dirk, de knecht van Akkerman. Hij was die. sinds hij on verwacht en vrij kort op elkaar niet minder dan vier verdachten te verwerken had gekregen, helemaal vergeten. Men moest wel aannemen, dat het thans verhoorde kwartet on schuldig en Dirk de schuldige was. Misschien kon De Kok iets meer over hem vertellen. Kent u Dirk goed? vroeg Nag tegaal. Nooit eerder gezien, antwoord de De Kok. Sta me nu niets wijs te maken, viel de inspecteur uit: Je tent stond vlak naast die van Akkerman en je zou niet eens diens knecht... (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5