Egyptische goden in de beeldende kunst Scherp 1 5 30 RIJNSTREEK Twee officieren vonden de dood WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lezing in Leids museum Over het onderwerp „De Egypti sche godheden in de beeldende kunst" hield dr. W. D. van Wijn gaarden gisteravond de eerste der najaarslezingen in het Rijksmuseum van Oudheden. Van geen godsdienst der oudheid bezitten wij zulk een overvloed van materiaal als van de Egyptische godsdienst. Van de onge wone hoeveelheid der Egyptische go den zijn talloze beelden van verschil lend materiaal en afbeeldingen op de monumenten van alle tijden tot ons gekomen. Daarnaast kennen wij deze goden ook uit mythen en verhalen, waar van de tempelopschriften en papy rusteksten ons een hele reeks heb ben bewaard. Daarin denken en han delen de goden als mensen; zij zijn onderworpen aan menselijke levens voorwaarden; hun lotgevallen herin neren aan menselijke toestanden en ervaringen. In overeenstemming daarmede treden de goden van de vroegste tij den af op de monumenten in men selijke gestalte op. Dit is echter niet de oudste vorm, waarin de Egypte- naren zich hun goden gedacht heb ben. Daar zij vele hunner goden voorstellen als mensen met dieren- koppen, neemt men aan, dat de die rengestalte de oudste vorm van vele goden is, omdat men in de dieren meende geheimzinnige en bovenna tuurlijke krachten te bespeuren, waaruit zich de verering van een bepaald dier, waarin zich de god heid openbaarde, ontwikkelde. Deze diervorm wilde men later niet ge heel opgeven, waaruit de goden met dierenkop ontstonden. Wandelaars van Leiden deden aan Veilig Verkeer In Oud-Hortuszicht wandelde gis teravond de Wandelkring „Leiden en Omstreken" van de N.B.V.L.O. haar winterprogramma in. De eerste van een serie avonden werd verzorgd door het Verbond van Veilig Verkeer. De voorzitter de heer W. J. H. Breèdevelt sprak zijn teleur stelling uit over de minder goede op komst, doch volgens spreker is nu eenmaal niet te vechten tegen de be ruchte A griep en het misschien nog beruchter slechte Nederlandse kli maat. De heer S. de Jong, filmoperateur van het Verbond ving de avond aan met een kort woord over het Veilig Verkeer, speciaal, met het oog op het wandelende publiek van deze avond, over de voetganger. Spreker wees de aanwezigen er op, dat evenals bij spel en huiselijk verkeer, ook de voetganger zich moet houden aan de spelregels van het verkeer. Hierna vertoonde hij de reeds bekende ver- keersfilm „De Pedaalridders" waarin een Amerikaan Nederland „doet" op de fiets en op koddige wijze diverse verkeersregels zijn verwerkt en de film „Klaar-over", waarin de oplei ding en het werk der verkeersbriga- diertjes wordt belicht en natuurlijk talrijke aanbevelingen voor het ver keer worden geven. Heel mooi was de nieuwe kleuren film over land en volk van Noorwe gen. De heer Breedevelt was het Ver bond van Veilig Verkeer dankbaar dat zjj de wandelkring zo'n interes sante en leerzame avond had bezorgd en verzocht de aanwezigen een ge duchte propaganda onder hun colle ga's te voeren voor de volgende avonden. POTLOOD en GEEST 1 2 3 9 6 7 12 8 10 11 13 u lb 16 17 18 19 20 22 23 24 25 26 28 27 No. 528. Horizontaal: 1. hoffeest, 5. voorteken (Lat.), 8. ouderwets meu belstuk, 11 Europeanen, 13. zonder medelijden, 15. sportterm, 17 water in N. Brab., 18. lus, 20. lidwoord, 21. vriend (Fr.), 23. vrucht, 25. koord van een speeltuig, 27. banier, 29. deel, 30. voedsel. Verticaal: 2. algemeen kiesrecht (afk.), 3. bergplaats, 4. boom, 5. tel woord (Eng.), 6. redelijk schepsel, 7. voegwoord (Fr.), 9. oorspronkelijke bewoner van Amerika, 10. tegenstel ling van licht, 12. stok met voettrede, 14. teken in de dierenriem, 16. gem. in Gelderland, 19. graafwerktuig, 22. zijtak Donau, 24. lol, 26. doorweekt, 27. volgens andere (afk.), 28. lid woord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 527. Horizontaal: 1. Delhi, 5. Inn, 7. An, 8. eden. 10. adel, 11. ma, 12. slee, 13. bis, 14. kool, 15. pint, 16. Eem, 17. kota, 18. P.S., 19. hals, 21. gene, 22. ga, 23. roe, 24. snert. Verticaal: 1. dam, 2. en, 3. Hedel, 4. idee, 5. in, 6. naast, 9. el, 10. alom, 11. Mina, 12. soes, 13. bits, 14. keper, 15. Polen, 17. kans, 19. hé, 20. pat, 21. ge, 22. gr. Versiering In de beeldende kunst zijn deze godsdienstige voorstellingen tot waarneembare uitdrukking gebracht. Aan de hand van een aantal lan taarnplaatjes behandelde spreker de wijze, waarop de voornaamste god heden in en op de kunstwerken wer den weergegeven en hoe de Egyp- tenaren de beelden en afbeeldingen hunner goden gebruikt hebben ter versiering van hun tempels, graven en andere monumenten. Daaruit blijkt, hoe de Egyptenaren zich hun omgang met de goden voorstellen, waarbij onderscheiden dienen te worden de voorstellingen, waarbij de godheid handelend, helpend en beschermend optreedt en die, waar bij de mens door offer en gebed con tact zoekt met de godheid. Ondanks de grote hoeveelheid go denbeelden bezitten wij echter geen eigenlijke cultusbeelden. Wij kennen deze wel door enige antieke model len en reliëfs, doch de voorwerpen zelf zijn verloren gegaan en een juiste voorstelling daarvan ont breekt ons. F. ROL VIJFTG JAAR BIJ C. L. Op 21 oktober herdacht de heer R. Fol de dag, waarop hij voor 50 jaar zijn loopbaan begon bij de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembrug gen, waar hij het grootste gedeelte van zijn diensttijd heeft doorge bracht als baas van de inmiddels op geheven afdeling kammerij. De directeur der N.V., de heer mr. C. J. Leembruggen, sprak namens de directie de jubilaris toe en over handigde" hem een geschenk onder couvert. Van collega's ontving de ju bilaris een electrische klok, terwijl het jubileumfonds hem a.s. zaterdag nog zal huldigen op de jaarlijkse feestavond van dit fonds, welke in de Stadsgehoorzaal zal worden ge houden. TUINIERS- EN BLOEMISTEN VER. „D. E. V." 70-Jarig bestaan komt in zicht. De Leidse Tuiniers- en Bloemis tenvereniging „Door Eendracht Ver bonden" vergaderde gisteravond in de vergaderzaal van Café Aniba. De voorzitter, de heer J. Smit open de deze goed bezochte vergadering en maakte de uitslag van de tuinen- keuring bekend. Deze tuinwedstrijd is ondanks het slechte weer van de afgelopen zomer, een succes gewor den. De heer P. Meyers legde beslag op de beker door het behalen van 81 punten. Hij werd op de voet gevolgd door Th. G. Buis met 78 punten, waardoor de plaquette in diens be zit kwam. Het hoge aantal punten geeft wel aan hoe groot deze keer de animo voor de wedstrijd is geweest. Voor de onlangs uitgeschreven chrysahten-kweekwedstrijd was de inzending nogal aan de lage kant. De prijzen gingen naar J. v. d. Berg (24 pnt.) en Th. G. Buis (19 pnt.). Onder de vrije inzending bevonden zich dit keer afgesneden chrysanten en chrysanten in potten en fruit. De inzenders waren N. Breedijk, J. H. Smit en G. de Bree. Op deze avond kwam in de pauze de feestcommissie bijeen om reeds voorbereidingen te treffen voor het 70-jarig bestaan van deze vereniging dat 5 maart 1958 gevierd zal worden. Een bespreking over de bibliotheek en het uitreiken van narcissen voor de kweekwedstrijd, die in februari zal eindigen besloot deze vergade ring. Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit Jan z. van J. van Delft en J. Tuinenburg. Adriana Jo hanna d. v. E. Haverkamp en T. Vlie land. Roelof Ladislav Adriaan z. v. T. H. Mühlstaff en E. J. M. Brand. Cornelia Iiermina d. v. J. Kershof en L. Goosen. Maria Anna Johanna d. v. J. G. van Veen en M. A. van den Berg. Antonia Johanna Maria d. v. J. K. H. Berkhout en H. E. J. Weijers. Laurentius Cornelis Maria z. v. P. C. Reizevoort en A. W. van Dijk. Emile Carel z. v. C. E. T. Dinaux en E. Groe- newegen. Overleden: J. Boer 82 j. wed. v. A. van der Kuij. H. A. de Haas 77 j. man. A. Gaasbeek 43 j. man. H. W. M. Steenzeek 48 j. echtgenote van G. J. J. Sloker. C. A. van Koert 8 j. zoon. A. van Rhijn 66 j. man. M. E. Tuinhof de Moed 78 j. vrouw. A. W. Meeder 78 j. echtgenote v.: W. Korswagen. Gehuwd: J. A. Duiser en T. H. Se- lier. Eindelijk succes met Amerikaanse raket Op het proefterrein van de Ameri kaanse marine te Cape Canaveral (Florida) is dinsdagavond met succes een ballistisch projectiel voor middel bare afstand van het type „Jupiter"' afgeschoten, zo is door het ministerie van defensie te Washington bekend gemaakt. Het afschieten van dit wapen vormt het begin van een serie proeven met raketten met middelbare en intercon tinentale reikwijdte, zo voegde het ministerie hieraan toe. De Jupiter" heeft een reikwijdte van 2.400 km. Vorige week vrijdag was te Cape Canaveral een proef met een ballistisch projectiel, naar ver luidt ook een Jupiter", mislukt. Later maakte het ministerie van de fensie bekend, dat de Jupiter" het gestelde doel heeft bereikt. Hoever dit doel van Cape Canaveral lag, werd evenwel niet meegedeeld. HET CASINO VAN DE PASTOOR Vóór u verder leest: prent even in uw geheugen de tent van pastoor Van Schalen, die vrijdagavond drom men Leidenaars, Voorschotenaars en Leiderdorpers zal binnenlaten. Zij zullen zich aan gokspelen overgeven, die de Casino's te Monaco, te Baden- Baden en te Knokke in'de schaduw stellen. U komt er rijk vandaan en misschien blijft er ook wel iets over voor de nieuwe kerk, die zc hoog nodig in de nieuwe wijk in zuidwest moet verrijzen. Aanwinsten kath. bibliotheek Leiden Ontwikkelingslectuur; Bakker: Pia; Biot: Het raadsel der gestigma- tiseerden; Carty: Padre Pio; Dussel: De wereld is nog altijd rond; Duy- zend: Het houden en verzorgen van fazanten; Eykman en Lebret: Het Nederlandse wild; Geestelijk-hygië nische problematiek van de middel bare schooljeugd, De; van de Gent: Israels opgang; Geraedts; Ravel; Heilbronner: De wereld jaagt naar geld; Herold: Doelmatig personeels beleid; van der H yden: Het zaad- etende Europese en exotische vo lière en kooi vogels; van Ingen: Leer het kind uit zijn tekening kennen; Kaay: Hoe zoeken wij kievietseie ren?; van der Kemp en van Wijk: Portugees-Braziliaanse spraakkunst voor Nederlanders; van der Kerken: De goede mens en zijn gebreken; Kruyskamp: De middelnederlandse boerden; Lambrachts: Wat Hellas en Rome ons gaven; Lobsang Rampa: Het derde oog; Macgregor: De ge schiedenis van Rome; Nieuwenhuis en Sporken: Jij; een bok voor jon gens; Nigg: Het geheim der monni ken; Oldendorff: Mensen onder el kaar; Piechocki; De torenvalk; du Plessis: Het einde der tijden; Rijgers- berg: Beknopte kleurenleer; Ryt.z; Weidebloemen; Scheuer: Personeels beleid en productiviteit; Schottlan- der: Problemen der moederbinding; de' Smet: Schoolvorderingentest voor rekenen; Smit: Ik geloof; Stolker: Onbevangen voorlichting; Terruwe: De rijping van het verlangen; van Tilborg: Schoolleiding; Verhoeven: God en wij: één; de Waal: Zuivel, ei en honing; Wauterr: Hengelen naar brasem; Wijdeveld: Hoogvlakte. Nederlandse romans: Breedveld: Het stille eiland; Dix: Moord op het eindxamen; van Gent: Spionnen in het web; de Landell: Versprongen ster; Martin; Het aambeeld; idem: Hoog spel; idem; De verre weg; Mens: Godt alleen d'ere; Rosseels: Windkracht 11; van Rossum: Kleine poppenkast; Vestdijk: De beker van de min; Zoetmulder: Storm over het Sticht. Vertaalde romans: Abrahams: Mijn volk roept om vrijheid; idem; De wilde trek; Bloom; Episode in Trans vaal: Cary: „Het genie"; Daniëls: Caleb, mijn zoon; Doedintsey: Niet bij brood alleen; Feiner: De stille overwinning; Habe; In naam des dui vels; Kjelgaard; De eenzame trek; Korch: De wedren; Krieger: Jo- koenda; Lee: Ik wilde een blanke zijn; Maclean: De kanonnen van Na- varone; Monsarrat: De stam die het hoofd verloor; Scott: Quentin Dur- ward; Venaties: De majoor en de stie ren; Waugh; Het eiland in de zon. Engelse romans: Armstrong: Mis chief; Atkinson: Exit Charlie; Bar rett: The sudden strangers; Chand ler: Trouble is my business; Christie: The, big four; idem; Murder is easy; idem: The mysterious Mr Quin"; Di- ckenc; Mariana; idem Thursday af ternoons; Forester: Brown on reso lution; idem: Death to the french; idem: The general; Greene: Brighton rock; Montagu: The man who never was;' West; The foundation over flows. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) WOENSDAG 23 OKTOBER. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 6.45 uur nam. K. O--cursus. Het Deltaplan. Le zing door dr. A. Brouwer en ir. Bib bits, Geologisch Museum, Garenmarkt 8 uur nam. L.K.K. „Voor Allen". Viool-piano- recital. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Leidse Ver. v. Postzegelverzamelaars. Ledenvergadering „De Kleine Burcht" 8 uur nam. DONDERDAG 2* OKTOBER. Leidse Smalfilmliga. Ledenverga dering. Smit Röntgen, Herengracht 34, 8 uur nam. Opening Verkeerslokaal, Nieuw- steeg 8, 3 uur nam. K O. Nederlands Kamerorkest Solist Szyn.on Goldberg. Stadsgehoor zaal. 8 uur nam. Lissone Lindeman. Filmavond. Gro te Burcht, 8 uur nam. VRIJDAG, 25 OKTOBER. Leidse Commissie v. Intern. Sa menwerking. Herdenking dag der V.N. Filmlezing over Griekenland door Th. J C. van Hout, Aula Gym nasium, Fruinlaan. 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. „Automati sering en Verzekering", prof. dr J. Engelfried. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. ZATERDAG 26 OKTOBER. P. C. L.-Jubileumfeestavond. Stadsgehoorzaal, S uur nam. Speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier". Jeugdcabaretmiddag. St. Anto- niusclubhuis, 2.30 uur nam. ZONDAG 27 OKTOBER. Herwonnen Levenskracht. Grote Feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ALPHEN AAN HEN RIJN SPORT BAART ZORGEN. In antwoord op vragen van het raadslid Ph. H. Rogaar, betreffende de door de KNVB afgekeurde terrei nen van de v.v. „Alphia" te Alphen aan den Rijn, delen b. en w. mee dat de KNVB bij schrijven van 30 aug. het terrein van „Alphia" voorlopig voor het houden van de door de KNVB vastgestelde wedstrijden in competitieverband, heeft afgekeurd. De KNVB heeft echter alsnog toe stemming verleend voor het gebrui ken van het terrein voor ten hoogste één seizoen, onder voorwaarde dat zodra mogelijk met de verbetering van het terrein wordt begonnen. Naar de mening van het college is de onvoldoende toestand van het ter- jein een gevolg van de omstandigheid dat bij de aanleg niet voldoende re kening is gehouden met de structuur van de grond. De Ned. Heide Maatschappij, onder wier directie de aanleg heeft plaats gehad, staat evenwel op het stand punt, dat de onvolkomenheden moe. ten worden toegeschreven aan min der goed onderhoud. Teneinde een uitspraak te verkrij gen over deze verschillende zienswij zen is, met instemming van de Heide Mij., arbitrage aangevraagd van het Ned. Olympisch Comité (N.O.C.). Dit comité heeft 1 september en 4 oktober twee rapporten uitgebracht, zonder evenwel de vraag te beantwoorden ten' aanzien waarvan zijn medewer king was gevraagd. Het college is met ie steller van de vragen eens, dat het betrokken sportterrein zodanig moet worden ge reviseerd dat het aan de door de KNVB gestelde eisen voldoet. Of de Heide Mij., dan wel de huur ster aansprakelijk gesteld zal moe ten worden, hangt af van de beant woording van de vraag die aan het N.O.C. is voorgelegd en waarop op nieuw is aangedrongen. WORDT GEM. NIJVERHEIDSSCHOOL PROT. CHRISTELIJK? Blijkens een uitvoerig preadvies van b. en w. aan de gemeenteraad ligt het in de bedoeling van het ge meentebestuur de enkele jaren ge leden gereedgekomen en in gebruik- genomen nieuwe gemeentelijke nij verheidsschool voor meisjes aan de Ambonstraat in eigendom, beheer en leiding over 'te dragen aan de Stich ting voor Christelijk Nijverheidson derwijs te Alphen aan den Rijn. Dit is het resultaat van een 'hele lange reeks van besprekingen en on- derhandelingen. De basis voor dit verzoek vindt men in het feit, dat de gemeente een overwegend Protestants Christelijk karakter draagt voor wat haar sa menstelling van inwoners betreft. Op een van de zijde van door het ge meentebestuur ingewonnen ter zake dienend advies deelt de inspectrice van het nijverheidsonderwijs mede. dat van de 225 leerlingen van de ge- niéentelijke nijverheidsschool voor meisjes er 175 afkomstig zijn van christelijke-, 4-0 van openbare en acht van rooms katholieke scholen. De inspectrice adviseert tot inwilliging van het verzoek. In beginsel is de grootst mogelijke meerderheid van het college (met één onthouding) dezelfde mening toegedaan. Ook de meerderheid van de commissie van bijstand voor on der wijsaangelegenheden stemt met de overdracht in. Twee leden kon den zich er niet mee verenigen, waar bij één lid het voorbehoud maakte, dat hij alsnog wenste te zien aange toond, dat voor de bouw van een der de school van het rijk geen mede werking is te verkrijgen. B[et bestuur van meergenoemde stichting heeft zich nu tot de raad gewend met het verzoek het beheer van de gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes aan hem over te dragen. Als de raad thans conform dit ver zoek besluit, hiermede tevens het bewilligend voorstel van b. en w volgend en de Kroon hieraan haar goedkeuring geeft, houdt zulks de consequentie in dat deze school in de plaats van de bestaande gemeente lijke school zal komen. Ten aanzien van het personeel ver wacht men geen moeilijkheden. De raad zal zich vrijdagavond over BIOSCOPEN De films in de week van 1825 oktober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Mannen in het wit", strikt volwassenen. (Donderdag: „Fanfan la Tuüpe", volwas senen). Liöo: „De halfbloed van Saigon", 14 jaar. Luxor: „Geef me 'n kans", 18 jaar Trianon: „Strijd tegen verdovende middelen" 18 jaar. Rex: „Rit in de nacht", 14 jaar. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Douza. Dou- zastraat 31, tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, tel 20523: Apotheek Oegstgeest. Wilhel. minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten IJ alsnog een exemplaar te doen toekomen. dit ingrijpend voorstel uitspreken, in aanmerking genomen de politieke verhouding in de raad, en gelet op zijn houding in 1954 is de uitslag niet twijfelachtig. BOUWRIJP-MAKEN COMPLEX „DAMBENOY" Ten behoeve van de uitvoering van een plan van de woningbouwvereni ging „Sint Jozef" tot de bouw van 94 woningen aan de lage zijde, in het complex „Dambenoy", dat aan de oostzijde wordt begrensd door de Oranje Nassausingel en aan de zuid zijde door de Thorbeckestraat ten noorden van het Nutsgebouw, dient het daartoe benodigde grond bouw rijp te worden gemaakt, De kosten van grond-, riolering- en bestratings- werken, groenvoorzieningen, kabels, buizen, verlichting en brandkranen worden geraamd op 510.000, B. en w. vragen de raad dit bedrag beschik baar- te stellen. JAARLIJKSE F'IBO-WEDSTRIJD IN DE BEDRIJVEN. De jaarlijkse bedrijfs-EHBO-wed- strijden, welke door de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Vereni ging EHBO worden georganiseerd, genieten niet meer die belangstelling als ze, gelet op haar nut, waard zijn. Deze teleurstellende conclusie werd behalve door de voorzitter van de vereniging, de heer J. van Brummen, ook geuit door de heer J. B. Samsom, een der directeurei van het uitge versbedrijf N. Samsom N.V. te Al phen aan den Rijn, toen hij met een korte toespraak, na afloop van de dinsdagavond in hotel „Centraal" ge houden wedstrijden, de wisselbeker mocht uitreiken aan één van de teams, die voor zijn firma uitkwa men. De wisselbeker was uitgeloofd door de fa Samsom, het vorig jaar, toen de wisselbeker van de vereniging, voor de derde achtereenvolgende maal was gewonnen, en definitief in handen kwam van de EHBO-ploeg van de dienst van gemeentewerken der gemeente Alphen aan den Rijn Behalve door de vier teams van de fa Samsom werd nog deelgenomen door een team "an de N.V. Dakpan nen- en Kleiwarenfabrieken, v/h D. v. Oordt en Co en een team van de Dakpannen- en Betonindustrie Oost hoek en zoon n.v. De jury, bestaande uit de doktoren J H. Veenendaal, voorzitter, J. K. Platteschor en M. E. v. d. Steen, kwam tot de conclusie, dat het team Samsom C, dat 326 punten behaalde (de leider 52) in aanmerking kwam voor de eerste prijs. Het kreeg be halve de wisselbeker een-goudgn me daille. Tweede werd Samsom B met 315 punten (leider 43 p.) eh kreeg een zilveren medaille. Derde werd Samsom D met 307 punten (leider 53 p.) en ontving een bronzen me daille. Voor de vierde en vijfde plaats eindigden gelijk de teams Samsom A en de combinatie Van Oordt en Oost hoek, elk met 280 punten (leiders resp. 56 en 46 p.). Na loting werd Samsom A vierde en de combinatie vijfde. De leidersprijzen gingen naar de heren J. Boonstra (56 p.) van Sam som A en D. v. Leeuwen (53 p.) van Samsom D, resp. een eerste prijs (een grote lauwertak) en een tweede prijs (een kleine lauwertak). De beker werd uitgereikt door de heer J. B. Samsom, de overige prij zen door de heer J. van Brummen, die tot slot een dankwoord sprak tot de deelneemsters, deelnemers, de jury en anderen en voorts een ver zoek richtte tot de heer Samsom een poging te wagen om via de In dustriële Club de deelname van an dere bedrijven te stimuleren. De beer~ Samsom werd ook dank ge bracht voor de beschikbaarstelling van de beker. Voor de dames van de jury-leden bood de heer Van Brummen een fruitschaal aan. De heer Marbus, de samensteller van „het ongeluk" en administrateur van het verloop der wedstrijden, kreeg een doos sigaren. Geldlening. Thans doet zich de mogelijkheid voor, aldus delen b. en w. de raad mee, om per 1 december a.s. onder voor de gemeente toege stane voorwaarden een kasgeldlening af te sluiten ten bedrage van 762.000,voor de tijd van één jaar, tegen een rentevergoeding van 5]/i% 's jaars. Bedoelde lening zal t.z.t. wor den omgezet in een vaste lening. Ge noemd bedrag wordt beschikbaar ge. steld voor de financiering van de grondaankopen in plan „West". B. en w. vragen machtiging van de raad de lening'aan te gaan. Vóór honderd jaar Van het Nieuwe Diep is naar Terschelling eene kanonneer boot gezonden, ter bescherming van het eigendomsregt der con cessionarissen voor de berging der lading van de L ut ine. Te Liverpool is een schip uit gezeild naar Australië met 400 bannelingen. Onder hen bevin den zich 6 personen, die eenigen tijd geleden, niet alleen op de Beurs, maar ook in alle fatsoen lijke kringen, hoog vereerd wer den. Laatste Berichten Bij vliegtuigongeval Vanmiddag omstreeks één uur is een helicopter, afkomstig van de vliegbasis Deelen, neergestort. De twee inzitenden, een kapitein-vlieger van de koninklijke landmacht en een overste van de koninklijke landmacht, kwamen om het leven. De namen der slachtoffers en de plaats van het on geval zijn nog niet bekend. De helicopjter werd door de ko ninklijke luchtmacht onderhouden en gevlogen ten behoeve van het eerste legerkorps der kon. landmacht. Het toestel is neergekomen bij de Mig- gelenberg in het bij Hoenderlo gelegen bos het Spelderwold. Een ooggetuige de rijksboswachter Bloem, vertelde ons dat hij merkte dat de motor van de heli kopter in de lucht afsloeg. In het neer gestorte toestel trof de heer.Bloem de luchtmachtofficier nog levend aan. Deze kon nog meedelen dat er een tweede inzittende in het toestel was geweest. Toen de heer Bloem deze tweede inzit tende, de luchtmachtofficier, die uit het toestel bleek te zijn geslingerd, vónd, was hij reeds overleden. De boswachter waarschuwde een dok ter en de basis Deelen, die een ambulan ce stuurde. Inmiddels overleed echter ook de luchtmachtofficier. RECRUUT NA AVONDOEFENING OVERLEDEN. Gisteravond te ongeveer 21.30 uur, is tijdens de terugkeer van een avond oefening de 19-jarige dienstplichtige soldaat V. M. Widdershoven uit Nieuwstadt (Limburg) op de Strael- seweg onder Vehlo, plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het St. Jozef ziekenhuis te Venlo. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De soldaat, die ongehuwd was, vervulde sinds drie oktober j.l. zijn eerste oefening bij het regiment Limburgse Jagers van het tweede depót infanterie te Venlo. Op de onbewaakte overweg in de Eiberseweg nabij Groenlo is gister avond omstreeks kwart voor zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Groenlo, bestuurd door de heer K. uit Neede, waarin verder ge zeten waren de echtgenote van de bestuurder, zijn broer en zijn twee kinderen, resp. twee en vier jaar oud, kwam op de overweg in botsing met een uit de richting Eibergen komen de goederentrein, bestaande uit een locomotief met zestien goederenwa gens. Hierbij werd de auto totaal vernield. De locomotief werd licht beschadigd. De volwassen inzitten den liepen slechts lichte verwondin gen op. Beide kinderen werden zo ernstig gewond, dat zij in het St. Vincentius- gasthuis te Groenlo moesten wor den opgenomen. Hun toestand is op het ogenbik niet levensgevaarlijk. Het zicht ter plaatse is goed. VALKENBURG Aanrijding Mevr. v. d. Meij, wonende aan de Katwijkseweg al hier, wilde toen zij zich naar huis begaf, de straatweg oversteken. Op dat moment naderde juist een mo torrijder. Deze kon haar niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd te gen de grond geslingerd en bekwam een diepe vleeswonde boven haar oog. Na de eerstehulp werd zij voor verdere behandeling en onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Daar de andere dag een dochter in het huwelijk trad, was dit wel een dom per op het feest. De motorrijder be kwam geen letsel, maar zijn voertuig werd beschadigd. Naar wij van de zijde van de ster- j renwacht te Utrecht vernemen zal de /vuurpijl van de kunstmaan waar schijnlijk vanavond om ongeveer 18.55 uur zichtbaar zijn. Men kijke in zuid- I oostelijke richting. De vuurpijl beweegt van zuid naar noord-oost, dus van rechts naar links, ongeveer met een zelfde snelheid als die van een vliegtuig. Morgen, 24 oktober, wordt de vuur pijl eveneens in zuid-oostelijke rich ting verwacht, en wel om twintig minuten voor zeven 's avonds. De sterrenwachtverzoekt, waar nemingen uitsluitend schriftelijk te melden. Het ligt in het voornemen de ren te van de Rijkspostspaarbank met in gang van 1 oktober j.l. te verhogen tot 2.64 pet. en om het maximum rentegevend tegoed op tienduizend gulden te brengen, aldus meldt de persdienst van P.T.T. ScheensHerichten ALIOTH 22 okt. te Antwerpen; AM- STELVAART 23 okt. te Kobe; ANDIJK 21 okt. v. Browns Ville n. Le Havre; ANNENKERK pass. 22 okt. Diegogar- cia n. Adelaide; ANTONIA (t.) 23 okt. te Tjilatjap; ARGOS 23 okt. te Can- neto; BALI 22 okt. nam. te Port Said; BAWEAN 23 okt. te Tjandjong Priok; CALTEX UTRECHT (t.) 22 okt. te Aba- dan; DRENTHE 22 okt. v. Antwerpen n. Londen; ESSO NEDERLAND (t.) pass. 22 okt. Sardinië n. Begje; GA- ROET 22 okt. v. Bremen naar Ham burg; IBERIA 23 okt. te R'dam verw.; IVOORKUST 22 okt. v. Matadi n. Pon- tenoire; JAGERSSFONTEIN 22 okt. te Antwerpen; KERMIA (t.) pass. 22 okt. Aruba n. Patacardon; LANGKOEAS pass. 22 okt. Kaap Bon n. Halifax; MER- WELLOYD 25 okt. te Surabaja verw.;

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2