Van Russische agressie en een matrozenmuts... Vrijwillige brandweer in Noordwijkerhout huldigde jubilarissen Gemeenteraad van Warmond subsidieert „Toonkunst4' H WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dertig jaar geleden werd in Noord wijkerhout het korps Vrijwillige Brandweer opgericht en tot de eer ste leden van dit korps behoorde Bart Zandbergen. Het dertigjarig bestaan van de vrijwillige brand weer achtte men geen feit om fees telijk te gedenken, maar dat de hoofdbrandwacht Zandbergen na der tig jaren trouwe dienst nog steeds een trouw lid van het korps is, dat is toch wat anders. Gisterenavond was dan ook het vrijwel voltallige korps met de loco- burgemeester J. v. d. Voet en de ge meente-secretaris J. A. M. Pijnen burg in de brandweergarage bijeen om de jubilaris en zijn echtgenote te huldigen. t Burgemeester Van der Weijden was wegens ziekte, waarvan hij ge lukkig voorspoedig herstelt, verhin derd aanwezig te zijn. De heer Van der Voet nam daarom als eerste het woord om jubilaris Zandbergen na mens het gemeentebestuur te huldi gen. Wie lid wordt van de vrijwilli ge brandweer, aldus de loco-burge meester, geeft blijk van goede bur gerzin, want dag en nacht moet hij paraat zijn om de strijd tegen het vuur aan te binden. De vrijwillige brandweerman geeft ook blijk van sportiviteit, want telkens weer komt hij te staan tegenover dezelfde vijand, het vuur, en telkens moet hij de strijd weer aanbinden. Burgerzin en sportiviteit achtte spreker beide in hoge mate in de jubilaris aanwezig, doch ook trouw aan een eens op zich genomen taak. De heer v. d. Voet constateerde, dat de jubilaris in de dertig jaren, dat hü bij de vrijwilli ge brandweer heeft dienst gedaan gelukkig nog nimmer een brand heeft medegemaakt, waarbij mensenlevens te betreuren vielen of mensen op g ulL. V half november zal worden afgeleverd. Hij heeft de heer Bloem, hoofdbrand meester van de vaste kern in Wasse naar bereid gevonden de Noordwij- kerh'outse vrijwillige brandweer te instrueren voor het gebruik van dit nieuwe systeem en hij zeide te ver wachten, dat alle manschappen trouw de instructiecursus zullen volgen. Na deze toespraken bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen om de beide jubilea te vieren. De pyromaan van zaterdagavond zag er deze avond blijkbaar geen heil in, mogelijk van wege de regen, en zodoende konden onze brandweerlieden zich onge stoord oefenen in het blussen van binnenbranden. GEEN ADVIESCOMMISSIE BIJ GROSLIJSTTEMMNG In de jaarvergadering van de Kath. Volkspartij werd gisteravond een voorstel van het afdelingsbestuur om de groslijst te doen samenstellen door een adviescommissie, door 18 van de 34 aanwezige leden afgestemd. Daar voor treedt nu in de plaats 'n samen stelling bij loting. Tevoren waren onder leiding van de voorzitter, de heer A. Th. P. Meijer, de normale stukken vlot on der de hamer doorgegaan. De begro ting voor 1957/58 werd vastgesteld en tot lid van de kascommissie werd in plaats van de heer M. J. Turk ge kozen de heer Nlc van der Klaauw. Het hoofdgerecht van de agenda vormde de vaststelling van een reglement op de gemeenteraadsver kiezingen, waarin onder meer moest worden bepaald of de samenstelling van de groslijst door een advies commissie of op andere wijze zou mensen op het laatste nippertje gered moesten worden. In de eerste van zijn dertig dienstjaren, toen nog lang niet ie dereen zijn eigendommen tegen brand verzekerd had, heeft de heer Zandbergen echter door zijn werk als brandweerman verscheidene men sen voor de bedelstaf kunnen be hoeden. Spreker dankte de jubilaris namens het gemeentebestuur en de gehele burgerij voor zijn trouwe plichtsvervulling bij de vrijwillige brandweer. Hij sprak de hoop uit, de pyromaan, die de laatste tijd de brandweer veel werk geeft en stel lig de hand heeft gehad in de 3 bran den van jongstleden zaterdag, spoe dig zal worden gevonden, zodat de brandweer hopelijk wat meer rust zal krijgen. De locowburgemeester dankte ook mevr Zandbergen voor de vele offers, die zij zich heeft getroost als echt genote van een zeer aktief brand weerman. Tenslotte bood de spreker de heer Zandbergen namens het gemeente bestuur de gesp met getal 30 aan, welke gesp hij vervolgens hechtte op het lint van de zilveren medaille welke de heer Zandbergen van de Ned. Bond van Brandweercomman danten ontvangen heeft bij gelegen heid van zijn zilveren jubileum. De heer v. d. Voet feliciteerde de jubi laris "met de onderscheiding en wen ste hem toe, dat hij de onderschei ding nog vele jaren zou mogen dra gen, De commandant van de vrijwillige brandweer wenste de jubilaris geluk nameng het korps. Hij dankte hem namens allen voor de goede kame raadschap en trouwe plichtsvervul ling. Na gewezen te hebben op de grote verbeteringen in de uitrusting gedurende de laatste jaren, waarbij hij herinnerde aan de grote schuur- brand bijna 6 jaar geleden, waarbij de brandweerlieden gewoon in hun colbertjes hun werk moesten verrich ten, sprak hij de hoop uit, dat Bart Zandbergen over ongeveer een maand als eerste de nieuwe hoge druk mist-bluseenheid zal bedienen. Namens hemzelf en de collega brand weerlieden bood de commandant tenslotte aan de jubilaris een prach tig armbandhorloge en aan zijn echt genote een cassette met gebakvork jes aan. Nadat alle aanwezigen de jubila ris en zijn echtgenote persoonlijk hadden geluk gewenst en de koffie met gebak was rondgediend, nam de loco-burgemeester, de heer v. d. Voet, nogmaals het woord, nu om met enkele woorden de comman dant de heer F. H. Stikkelbroeck te huldigen met zijn koperen jubileum als commandant. Van zijn 12J^ dienstjaren als commandant vrijwil lige brandweer bracht de heer Stik kelbroeck er ongeveer de helft door in Voorhout en de helft in Noord wijkerhout. De heer v. d. Voet dank te ook deze jubilaris voor zijn trouwe plichtsvervulling en overhandigde hem een diploma van de Kon. Ned. Brandweervereniging plus een me daille met oorkonde van de Ned. Bond van Brandweercommandanten. De heer Stikkelbroek stelde in zijn dankwoord vast, dat een comman dant niets kan doen, als hij niet kan rekenen op zijn manschappen. Zowel in Voorhout als in Noordwijkerhout heeft hij dat steeds kunnen doen. Vele burgers beschouwen weliswaar de brandweer als een operettegezel schap, dat op zijn tijd een soort wa terballet uitvoert, aldus spreker, maar dat neemt niet we£, dat hy hoopte nog lang met de huidige ploeg op de bres te mogen staan om de rode haan in zo kort mogelijke tijd te doen sneuvelen. De heer Pijnenburg richtte zich tot de jubilerende commandant in zijn functie van hoofd zelfbescherming der B.B. Spreker roemde de prettige samenwerking tussen hem als hoofd zelfbescherming en de heer Stikkel broek als hoofd brandweer. Spreker zeide er zeker van te zijn, dat ook de burgemeester als hoofd van de B.B. de werkzaamheid van de heer Stik kelbroeck zeer waardeert. In zijn slotwoord vertelde de com mandant, dat zeer waarschijnlijk de r.ieuwe brandweerwagen met de ho- gedruk mistbluseenheid omstreeks De heer Th. de Jong opende de rij van sprekers met een yerzoek aan de voorzitter om de motieven van het bestuur tot instelling van een advies commissie kenbaar te maken. De voorzitter zette uiteen, dat een advies aan de leden van belang is voor de kiezers, die de kandidaten niet voldoende kennen om een ver antwoorde keuze te maken Een an der motief is de consequentie van geen advies is: loting. Dan bestaat er een groot gevaar, dat bepaalde groe pen van de bevolking zich niet vol doende op de groslijst en de canddda- tenlijst vertegenwoordigd achten en met vrije lijsten aan de verkiezingen deelnemen. De heer De Jong vraagt daarom of het niet mogelijk is om kwaliteits zetels in het leven te roepen, maar de praktische toepassing lijkt niet mogelijk. Verschillende leden, waar onder de heren Geerlings, Duiven voorde, Blaauw, en H. den Elzen, verklaren zich tegenstanders van het instellen van een adviescommissie. De heer Blaauw zegt, dat daarmede in het verleden teveel onaangename ervaringen zijn opgedaan. De heer De Groot brak een lans voor het bestuursvoorstel en vreesde een verbrokkeling in de politieke eenheid als de groslijst bij loting zou word samengesteld met alle gevolgen van dien. De heer Blaauw meende, dat de verbrokkeling spoedig een feit zal zijn als het bestuursvoorstel werd aangenomen. De heer Duivenvoorde wenste een groslijst naar de verschillende be volkingsgroepen, terwijl de heer Jan sen tevreden was met een advies commissie, waarin de groepen vol doende vertegenwoordigd zouden zijn. De voorzitter liet tenslotte de stemming de beslissing brengen. Het bestuursvoorstel kelderde. De gros lijst zal door loting worden samen gesteld. Een voorstel van enkele leden om niet te loten, maar de namen van de kandidaten op de groslijst in cirkel vorm af te drukken vond bij het merendeel der leden geen genade. Bij de rondvraag vroeg de heer Jansen of er voor de gemeenteraads verkiezingen nog kontakt opgenomen zal worden met de afdeling de Zilk der K.V.P. De voorzitter zei, dat de wenselijkheid hiertoe eerst nog in een bestuursvergadering zal worden bezien en dat tevoren de ledenverga dering hiervan in kennis zal worden gesteld. KATWIJK Geboren: Elias J. z. van C. v. Dijk en J. Wassenaar; Franciscus H. A. z. van P. Th. van de Wetering en A. M. T. van den Hout; Popke J. z. van J. G. Veiberg en G. van Rijn; Aart C. z. van P. de Vries en H. Nab; Cornelis z. van N. Klok en M. van Rijn; Anna C. d. van A. N. Was senaar en C. Guyt; Pieter J. z. van J. Westra en H. Brusee; Albertina d. van P. Fetter en H. C. Schippers; Willem J. z. van C. Barnhoorn en A. Imthoorn; Ellen d. van P. C. van der Lof en J. Posthuma; Cornelia d. van J. van Rijn en J. Vlieland; Agatha d. van L. van Egmond en A. van Duyn; Maartje J. d. van C. Groen en J. van der Bent; Jacobus z. van J. Ouwehand en C. v. Duyn. LISSE EREPENNING. B. en w. stellen de Raad voor, te besluiten tot instelling van een „ere penning" van verdienstelijke perso nen. Tegelijk met de vervaardiging van ere-penningen, zou het slaan van pr ijs-medailles kunnen geschieden, waardoor de kosten van eerste ver vaardiging voor beide worden ver minderd. Gouden zakenjubileum De fir ma K. Dreyer heeft dinsdag het gou den bestaansjubileum van haar dro gisterij, optiek en fotohandel mogen herdenken. De belangstelling van de groothandel en van de zijde van de cliënten was enorm te noemen. De twee recepties werden zeer druk be zocht. Ook de heer en mevr. W. A. Schouten, die de zaak opgericht heb ben, waren ondanks hun hoge leef tijd (de heer Schouten is reeds 85 jaar) op beide recepties aanwezig en hadden ook vele handdrukken in ontvangst te nemen. Nationale Thee-duel Olympiade Ook Lisse heeft de eer gehad, mee te mogen spelen in de „Nationale Thee Duel Olympiade", uitgaande van het .Nederlands Thee Bureau". Des middags werd de wedstrijd ge houden voor de diverse scholen. De uitslag was voor het zetten van het lekkerste kopje thee: le pr. (porce- lelnen theeservies) Ans van der Reep, Brouwerslaan 13 Hillegom (R.K. H.B.S. Lisse); 2e pr. Marie Vermeij, J. C. de Haanstraat 10, Lisse (Herv. Ulo); 3e pr. Trudy de Ruyter, Heereweg 113 (R.K. Ulo). Des avonds namen de dames aan de wedstrijd deel, die dus wel een goed kopje thee kunnen zetten! Na enkele mooie films werd door drie dames aan de wedstrijd deelgenomen Het was mevr. C. van der Reijden, Prins Hendrikstraat 80, die het hoog ste aantal punten behaalde n.l. f J en als le prijs een porceleinen thee servies ontving; 2e pr. mej. J. Wijt- vliet, Nieuwstraat 23 met 86 punten en 3e pr. mevr. H. de Jeu, Koning straat 4 deze beide dames ontvin gen een zilverpleet theeschepje ca deau. Lisse heeft geen kampioene kunnen leveren voor het duel in het gewest Zuid-Holland, waarvoor men 95 punten moest hebben om aan de wedstrijd in Den Haag te kunnen deelnemen. SASSENHEIM Tijdens de vergadering van mor genavond zal de gemeente begroting 1958 worden aangeboden en in han den worden gesteld van de financiële commissie gedurende de maand no vember zal zij in openbare vergade ring worden behandeld. De doortrekking van de water leiding naar afgelegen punten zoals het benzinestation Purfina en ver schillende boerderijen komt weer ter sprake. In het begin waren er 6 gegadigden doch gezien de kosten aan de door trekking verbonden vielen er al spoe dig 4 af. Nu zijn nog over Purfina en de heer Berkhout. In verband met de afstand is aansluiting van 't benzine pompstation niet mogelijk. Er komt echter wel een aansluiting met het perceel van de heer B. Hiertoe zul len het gemeentebestuur en het pol derbestuur samenwerken. Nu de bouw van 78 woningen in het plan Bijdorp steeds vastere vor men gaat aannemen is het noodzake lijk, dat men eens gaat denken aan de namen van de verschillende stra ten en lanen. Het college van B. en W. heeft in een toelichting op de agenda verschillende suggesties ge daan. Er werden voorbeelden gege. ven van namen ontleend aan de situatie ter plaatse, ontleend aan per soonsnamen, aan het economische leven in Sassenheim, of namen be staande uit abstracte begrippen. Het initiatief wordt geheel over- gelaten aan de heren raadsleden doch et college van B. en W. heeft voor één geval een voorbehoud gemaakt. Dit is voor de brede laan, welke in de (naaste of verre) toekomst komt te lopen van de Parklaan over de Zandsloot tot aan de Wasbeek. Dit wordt de nieuwe omleidingsweg. Waar deze laan ongeveer in de rich ting komt van de vroegere ridderlijke hofstede „Oud Alkemade" stelt het college voor hier een naam vast te stellen zoals „Loon van Alkemade" of „Van Alkemadelaan". Laten de heren raadsleden zich maar eens gaan verdiepen in de oude geschiedenis van Sassenheim. Wie weet wat voor namen herinnerende aan vroegere gezagsdragers, in deze nieuwe buurt komen. Men zal ook breken met de zo onder de hand traditioneel geworden bomenrijen in de straten. Men gaat nu over tot het plaatsen van bomengroepen waardoor meer ruimte wordt verkregen. We wachten met spanning de resultaten van mor genavond af. Ledenvergadering D.V.V. Het bestuur van de 518 leden tellende namelijk het gevolg van de bewt ning van de nieuwe huizen. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester noteerden wij: de afd Buurtvereniging had als ïnkomster. 3403,87, uitgaven 2815,75. dus een batig saldo van f 588,12. De speel- tuin-ver.: ontvangsten f 3773,41, uit gaven 1036,56, derhalve een batig saldo van 2736,85. Hiervan is 1000,gereserveerd op een spe ciale rekening t.b.v. de toekomstige! glijbaan. Tot leden van de kascommissiel werden benoemd de heren M. Ouds-I hoorn, F. lyiolenaar en Kooy. I De aftredende bestuursleden t.\v, de heren J. Dreef M. Driessen, G. v, vereniging D.V.V. had voor gister- '""J" d K avond een ledenvergadering uitge-1 «ent. A,poster C. v. d. Krogt wer- schreven, waarop niet minder dan 11 Cen allen nerKozen leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer H. Hooger- vorst, meende hieruit te moeten op maken dat de leden een groot ver trouwen hebben in het bestuur. Over het afgelopen jaar kon men tevreden zyn. Alle activiteiten zijn geslaagd, hetgeen mogelijk is gewor den door de steeds op tijd betaalde contributie van het grote aantal le den. De voornaamste activiteit is echter nog de speeltuin. In de buurtschap wonen 550 gezinnen met plm. 900 kinderen. Het is niet onmogelijk, dat het aantal kinderen over 3 of 4 jaar opgelopen is tot 12001300. Met het beheren van de speeltuin moet men hiermede nu vast rekening houden. Aanvankelijk was het bestuur van plan een dubbele glijbaan te plaat sen. Gezien het feit, dat de kosten hiervan momenteel liggen tussen de 12.000 en 14.000, heeft men er voorlopig van afgezien. Dit jaar komt er wel een grote familieschommel en grijprek en wellicht nog een klimrek. De voorzitter ried de leden aan om in verband met de komende acties de contributies voor december reeds in november te betalen. Een speciaal woord van dank sprak de voorz. uit tot de dames- en heren-oppassers van de speeltuin. Het jaarverslag van de secretaris vermeldde een toename van het aan tal leden van 424 tot 518. Dit is vtfor- De komende festiviteiten werden weer besproken. Voor de kinderen "komt St, Nicolaas weer naar Sassen heim. De grote kinderen krijgen weer een toneeluitvoering, welke dit jaar zal worden verzorgd door een jeugd toneel uit Warmond. Dit staat onder leiding van de heer v. Elburg. In de laatste week van januari ol de eerste week van februari volgt de feestavond van de grote leden. De uitslag van tuintjeswedstrijd werd ook nog bekend gemaakt. Het commissielid, de heer M. Driessen, moest constateren, dat het verzor gen steeds minder wordt. De buurt schap wordt er dan niet mooier op. Dit jaar waren slechts 24 tuinen keu- renswaardig tegenover vorig jaar 27, en dat terwijl de buurtschap zich sleeds flink uitbreidt. Aangedrongen werd op een betere verzorging der tuinen. Getracht zal worden door collectieve inkoop van bollen en planten iedereen aan materiaal helpen. In december bestaat de vereniging 12H jaar. Het bestuur is van mening, dat deze dag niet groots opgezet moet worden gevierd, gezien de finan ciële gevolgen hiervan. Wellicht kon bij de eerstvolgende feestavond voor de leden een en ander gevierd wor-r den. Na nog een. aantal vragen be antwoord te hebben, sloot de voor-r zitter deze wel uitermate slecht be-i zochte vergadering. Onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr, L. M. E. von Fi- senne kwam de raad van Warmond in voltallige vergadering bijeen. Voor de vergadering een aanvang nam werd eerst de nieuwe roltrom- melvuilnisauto bezichtigd die voor het gemeentehuis was opgesteld. Voor dit stuk moderne techniek had men alle bewondering en men was alge meen van oordeel, dat hierdoor het vraagstuk van het ophalen van het vuilnis op afdoende wijze was op gelost. Mededeling werd gedaan, dat het raadsbesluit tot vaststelling van het partiële uitbreidingsplan „Meerrust" zomede het besluit tot ophoging van het bouwterrein in plan-Oost waren goedgekeurd. In verband met een daartoe uit de raad gedaan verzoek, hadden b. en w. besloten om gedurende het ge hele jaar de straatverlichting in de Dorpsstraat tot 24 uur volledig te doen branden. Bij een nadere bestudering was dit college tot de ontdekking gekomen, dat hierdoor de kosten van de straat verlichting aanmerkelijk zouden stij gen en het vraagt zich af, of, gezien deze belangrijke kostenstijging, het voorstel nog wel verantwoord was. Na enige bespreking werd beslo ten deze zaak aan te houden om een 'ET GEBEURDE toen wapperende blonde wij dezer dagen in de want het raam stond open trein zaten, omgeven door omdat het zo „om te stik- een kwartet vertegenwoor- ken was" en dit gaf de digers uit uiteenlopende win$ vrij spel. Niet alleen branches van handelsdruk. werk tot mayonnaiseklop- pers toe, en wij door de opdringende gesprekken de Blon3e kuif wapperde in de meer dan stijve bries resultaat van sneltreinvaart en windje- werden gedwongen onwel- tegen maar ook willende aandacht te be- zwarte lint om de muts steden aan de problemen genoot van de winderig- van het nabije en meer heid en liet zijn twee uit- verwijderde Oosten. Graag einden lustig uitslaan door hadden wij dieper door het geopende raam heen willen gaan op de perfec- als een speelse groet naar tionering van de laatste het voorbij suizende Hol- afwasmiddelen, doch de landse landschap, man, die deze noodzakelli ke pro'ukten in onze mo derne 'huishoudelijke sa menleving het meest na aan het hart hadden be horen te liggen, dreef onze gedachtengang brutaalweg in de richting van Damas cus waarbij koning Saoed menige veeg uit de pan kreeg. Bijna hadden wij ons gewonnen gegeven en wilden wij de Russische hetze tegen Turkye kop pelen aan Nassers laatste stunt toen onze blik. welke tot nu toe zenuwachtig van de ene handelsreizi ger naar de ander had ge zworven. als bii toeval vie op het matrozenpt"*" het haakje boven plaats van onze overbuur man. kuif het leven van boeken er tijdschriften, het knappen £en- van kleine uilen en het beoefenen van de tong- gymnastiek. Even later echter bemerkten wii, ter wijl wij de dansende pet in de gaten bleven houden dat het gesprek tussen de politieke handelsreizigers langzaam maar zeker stok te. De volzinnen begonnen te haperen en de toon was minder geagiteerd; wij meenden zelfs dat de na men van enige Sow jet- bonzen zachtjes en bijna eerbiedig werden satie weer op gang te krij- PET-BELEVENISSEN IN EEN TREIN OP ONGEREGELDE OGENBLIKKEN. zo PPUPÜf met intervallen van 2 4 3 op het matrozenpetie aan seconden kreeg de pet een het haakje boven de zit- flinke ruk te verduren, zo dat hij even van het haakje Mj wipte en dan weer 'n klein Nu zijn matrozen petten plofje naar beneden maak- vijven de verrichtin gen van de matrozenmuts gade te slaan. En bij elke wip van de pet aan het haakje verschenen er krampachtige trekken op de gezichten en werden de lippen vaster opeen ge perst. Wij voelden onszelf als behorend tot een duis ter complot en begonnen ons ongerust te maken °ver de eigenaar, wiens uitge- gemoedsrust door niets werd gestoord, want hij had niet het flauwste be sef van hetgeen „er boven zijn hoofd" nihg. Wii voel den een ernstige plicht in ons groeien, de man. een jongen nog waarschijnlijk en wellicht nog een dienst plichtige ook. te waarschu wen, dat een kostbaar en voor de uitwendige dienst onmisbaar uitrustingsstuk gevaar liep voor Rijk en belastingbetaler verloren te gaan. Juist ontwaakten wij uit onze verlammende betovering en wilden wi: sproken. Deze plotselinge ons opmaken om het om ommekeer in de gedragin- heil te voorkomen, toen gen moest een oorzaak de pet het spelen moe was. ebben en daarom keken een laatste hipje aan bel in de treinen, welke Lel den aandoen, een alledaag- vertoning geworden. niet de moeite waard zult u zeggen, misschien niet, maar het gaf toch te wij voorzichtig vanuit on. ze ooghoeken in de rich tlijs vanwaar thans een grote rust uitging, nu en dan onderbroken door nietszeggende zins f rag- haakje maakte iets ho ger dan de voorgaande keren en pijlsnel door het geopende raam de vrij heid koos: de twee vrien delijk wapperende linten se verujiujin B" maar het petje dat onze denken. Aanvakeliik meen. blik gevangen hield was den wil het alleenrecht op een opvallende. De eige- deze vertoning te hebben naar van het hoofddeksel De toestand rond ayrie was slechts zeer gedeelte- raakte meer en meer ge lijk te zien; die zat aan de spannen, de hoofden van andere kant van de zit- de debaters roder en elders bank aan het raam vóór in het rijtuig wijdde men het onze en wij zagen niet zich op normale wii ze aan meer van hem aan een zijn (on)bezigheden, zoals menten als: nccu. enne., met zich meesleurend. Het „en„ ik denk. datteof drama had zich voltrokken ook wel" misschien dat ze en de gemoederen der pas. beter ehh...." Wü zagen sagiers waren geschokt het onmiddellijk: ze had- Het kamp was in twee nar den de wapperende en tijen verdeeld: „och, wat bollende pet ontdekt, maar zonde"-categarie en het „n/M. ott-i-if Vi oVi ci Vi nplri o mnnr PT durfden er voor elkaar niet voor uit te komen van daar dat een enkele maal getracht werd de conver- „hahaha"-hoekje, maar er werd niet aan de noodrem getrokken want misbruik wordt gestraft. en ander nog eens uitvoerig te be zien. Toch subsidie voor „Toonkunst" Van de Maatschappij voor Toon kunst te Leiden was een verzoek binnengekomen om subsidie ten be hoeve van haar muziekschool per in deze gemeente woonachtige leerling dier school en zulks over de periode 1 september tót en met 13 december 1957 en voor 1958. B. en w. stelden voor om, gezien de zorgelijke financiële positie der gemeente, op dit verzoekschrift af wijzend te beschikken, onder mede deling aan adressante, dat, zodra de gemeentefinanciën uitbreiding van het subsidiebeleid mogelijk maken, het verzoek opnieuw zal worden be zien. De heer Willemsen kon zich met deze afwijzing niet verenigen. Hij ziet in deze instelling een groot cul tureel belang, hetgeen ook door an dere instanties wordt gezien, bewijze het feit, dat deze instelling wordt gesubsidieerd door het rijk, de pro vincie en de gemeente Leiden. Al leen het feit dat onze financiële po sitie minder gunstig is mag geen oorzaak zijn om de gevraagde sub sidie af te wijzen. De raad is ver plicht die besluiten te nemen, die hy in het belang van de gemeente nodig acht, waar nog bykomt, dat 4ke slechte toestand van de gemeente financiën een uitvloeisel zijn van het door het rijk gevoerde financiële be leid ten opzichte van de gemeenten. Hij stelt dan ook voor de gevraagde subsidie wel toe te kennen. De voorzitter zegt, dat, zoals uit het prae-advies van b. en w. blijkt, dit college sympathiek staat tegen over de betreffende instelling, doch van mening is, dat, gezien de ge meentefinanciën alleer. subsidie kan worden verleend indien dit dringend nodig is. De heer Dekker zou een tussen weg willen bewandelen en de ge vraagde subsidie over het jaar 1957 willen verlenen, om dan bij de be handeling van de begroting voor het dienstjaar 1958 na te gaan of een mogelijkheid kan worden gevonden ook voor dit jaar subsidie toe te kennen. De heer Willemsen zegt zich hier mede te kunnen verenigen, waarna met algemene stemmen wordt beslo ten het voorstel van de heer Dekker aan te nemen. Nadat de voorzitter op een ter zake gestelde vraag door de heer Willemsen de nodige toelichting had gegeven, werd zonder' hoofdelijke stemming het voorstel van b. en w. aangenomen tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling tot onder linge hulpverlening bij brand in de provincie Zuid-Holland. Goedgekeurd werd het voorstel van b. en w. om de beloning van de commandant van de vrijwillige brandweer te brengen op 200 per jaar. Bij het voorstel tot vaststelling van de vergoeding per leerling in gevolge art. 101 der L.O.-wet ver zocht de heer Van Vliet, mede na mens de financiële commissie om dit voorstel aan te houden. De raad kan dan dit voorstel nog in nadere studie nemen, teneinde na te gaan in hoe verre dit besluit nog nadere aan vulling behoeft, waardoor voorkomen kan worden, dat telkens nieuwe aan vullingen van gelden moeten plaats vinden. Dienovereenkomstig werd met algemene stemmen besloten. Het lossen en laden op haven en kade Het voorstel van b. en w. tot wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van haven en kadegelden kon niet geheel de goedkeuring van de raad wegdragen. De heer Van Vliet vraagt zich af, hoe het mogelijk is dat de toestand, zoals die thans op het haventerrein bestaat, kan worden getolereerd., Met nadruk wijst hij er op, dat het haven-1 terrein een plaats is voor het laden j en lossen van schepen, maar geen j opslag voor goederen. Hij heeft ech-1 ter een open oog voor de industrie, die voor het opslaan van goederen dit haventerrein gebruik moet maken, maar dan wil hij in ieder geval zien, dat de ruimte die hier voor beschikbaar wordt gelimiteerd tot bijv. 30 procent. Bovendien zal dan moeten worden gezorgd dat het gedeelte dat voor opslag bestemd is, goed en degelijk wordt afgezet, waar- i door voorkomen wordt dat ongeluk-f ken zullen plaatsvinden. Bovendien heeft het hem verwon derd dat de heer Nypels die het recht van uitzicht over deze haven heeft, goed vindt dat opslag op de wijze als thans geschiedt, plaatsvindt. De heer Van Rijn vindt het tarief van ƒ0.01 per m2 te laag en zou dit willen stellen op 0.02 per m2, hetgeen nog aan de zeer lage kant is. Na enige bespreking wordt beslo- ten het voorstel zowel van de heer Van Vliet als van de heer Van Rijn j aan te nemen, zodat de opslagprijs I wordt vastgesteld op 0.02 per m2, 't indien voor de opslag van goederen, niet zijnde boomstammen, onafge broken 30 dagen of langer van het haventerrein gebruik wordt ge maakt. Het voorstel van b. en w. tot ver- hoging van het maximumbedrag van het in rekening-courant op te ne men crediet tot een bedrag van 160.000 bij de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, wordt met al gemene stemmen aangenomen, waar bij de heer Van Vliet nog opmerk te, dat dit voorstel elke aantrekke lijkheid mist, maar de harde nood zaak hiertoe dwingt. Met betrekking tot de aanschaffing van ijzeren platen voor de nieuwe vuilnisput, zou de heer Willemsen het op prijs stellen, indien van ver schillende firma's terzake offerte werd gevraagd, omdat volgens hem hier nog wel muziek in zit. De voorzitter zegt toe met het ver langen van de heer Willemsen reke ning te zullen houden. De heer Schepers wees op de ver waarloosde toestand van het ge meentepark; de heer Weijers op het ongerief, dat ontstaat bij het knip pen van de doornenhaag in het Oost einde, hetgeen vele wielrijders een lekke band bezorgd. De voorzitter zegeje toe een en ander met de ge- meente-arhcitect te zullen bespre ken. De heer Van Vliet informeert naar de stand van zaken met betrekking tot de te nemen maatregelen by de spoorwegovergang. De voorzitter zegt, dat te dezer zake nog onder handelingen gaande zijn. De heer Willemsen zegt, dat hij in zijn brievenbus drukwerk heeft ge vonden dat zeer zeker niet geschikt is voor kinderen. Hij vraagt of hier tegen geen maatregelen kunnen worden genomen. De voorzitter zegt toe een en ander nader e zullen onderzoeken. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. R.K. Jeugdbeweging De aange kondigde kaartavond, die aanvanke lijk bepaald was op donderdag 24 ok tober a.s. ten bate van de r.k. jeugd beweging, moet wegens de opening van het 40-urengebed uitgesteld wor den tot donderdag 31 oktober a.s. Houdt dus die avond vrij en komt allen, dames zowel als heren in gro-# ten getale naar de Burcht, aanvang' 8 uur preciest

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12