FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN EEN SUÊDE PAKJE ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Luchtvaartpioniers op het „Vliegkamp Valkenburg De Koninklijke Nederlandse Vereniging: voor Luchtvaart herdenkt dezer dagen haar 50-jarig bestaan. Op het vliegkamp Valkenburg werd vrijdagmorgen een krans gelegd bij het monument van de oprichter der ver eniging, wijlen de luit. ter zee A. E. Rambaldo, door de heer C. Kolff, voorzitter der vereniging. Bij deze plech tigheid waren alle nog in leven zijnde luchtvaartpioniers vertegenwoordigd. V.l.n.r.: Mar. van Meel, R. J. Casten- dijk, Chr. A. C. Nell, H. Ch. E. van Ede, v. d. Pals, jhr. I. L. v. d. Bergh v. Heemstede, Fr. H. G. Kannegieter, ir. J. F. de Vogel, gen.-maj. b.d. W. C. J. Versteegh, lt.-gen. vlieger b.d. H ter Poorten en G A. Koppen. VOL KLEUREN! Deze week o.a.: Wij bezochten de beroemde Bel gische violist Arthur Grumiaux in zijn sprookjesvilla. De brief aan Lientje, door Hen- riittte van Eyk. Dr.Ymke van Erp-Trap, kinderarts, begint een artikelenserie „Rondom de geboorte in Amerika". Libelle. Nituuplein 7. Haarlem. Advertentie. OPLOSSING ZOEKPLAATJE. Draait men het plaatje een keer naar rechts ontdekt men de ene knaap onder de rechtervoet van de man en de tweede bij de wortels van de bo men links. De 55-jarige gemeente-opzichter J. van Wijk uit Rotterdam is van het dak gevallen van het in aanbouw zijnde gemeenteziekenhuis. „Dijk- zigt". Hij kwam van ongeveer 50 m. hoogte op straat terecht en moet op slag dood zijn geweest. (Advertentie) De zaak van majoor K. Kroongetuige op meineed aangeklaagd De onderling tegenstrijdige, maar niettemin onder ede afgelegde ver klaringen van de twee kroongetuigen in de strafzaak tegen majoor K., hebben de verdediger in dat proces bij de Officier van Justitie te Den Daag een aanklacht tegen de heren Van B. en D. doen indienen op grond van meineed. Het staat nog steeds niet vast of de getuige D. in Den Haag, dan wel in Aerdenhout woont en daarom heeft de raadsman van majoor K. de officier verzocht de aanklacht even tueel door te geven aan zijn ambts genoot in het ressort Haarlem. Zoals reeds verwacht werd, heeft de raadsman namens zijn cliënt te vens beroep aangetekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. Zoals menwe ebw erd majoor K. door de Krijgsraad te Velde West veroordeeld sf tot 15 maanden hechtenis met af-1 §g| trek en ontslag uit de militaire dienst). j= De auditeur-militair, die twee jaar had geeist, was reeds eerder in be- pp roep gegaan bij het H.M.G. Voor kille en regenachtige dagen In de afgelopen maanden trok de Lens de laan uit, langs weg en steg. Hij bleef stil staan bij hek ken, bruggen, boerderijen en mo lens en het behoeft geen betoog, dat behoudens een enkele hengel sport- of fietsliefhebber alleen de bewoners van het bezochte dorp of uit de directe omgeving de kans kregen, de vijf gulden in de wacht te slepen. Inmiddels zijn in Lelden de ste- nen blijven spreken, en het spreekt evenzeer, dat ze niet alleen de ge boren Leidenaars die de Sleutel stad tot in haar uiterste hoeken kennen aanspreken, maar ook de veehandelaren die de markt bezoe ken, de schooljongens en de win kelmeisjes, evenals de moeders, die komen winkelen. Hen allemaal geldt de vraag: Kent u Leiden? En we verbinden daaraan in deze rubriek de vraag: „Weet u dan, waar deze foto ge nomen is?" De vorige week Het is menigeen opgevallen, dat we de vorige week de Sleutelstad niet verlaten hebben om een van de mooie plekjes in het omringende polderland te knippen. Moeilijker was het te bepalen, waar de foto dan wèl gemaakt was. De menin gen lopen uiteen, maar er is slechts één antwoord op: het is (heus) de Wijnbrug die beide oevers van de Zuidsingel verbindt aan de Heren gracht. Van de goede inzenders werd mevr. J. P. Cambier, Utrechtse Jaagpad 17 te Leiden de winnares van vijf gulden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent* te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Tijdens een show van herfst- kleding van Britse modeontwer pers, die dezer dagen in Windsor werd gehouden, werden deze twee modellen getoond: links een mantel van tweed, met bij passend kadje; rechts een japon van dichtgeweven stof: beide modellen zijn dus geknipt voor de komende kille regenachtige dagen. Hoe behandelen we onze bloembollen Ondanks het feit, dat het winter seizoen nadert en we niet steeds kunnen beschikken over een boe ketje bloemen, zijn we toch in staat in deze tijd (waarin wij er het meeste behoefte aan hebben) te kunnen genieten van ons alom be kende nationale produkt de bloem bol. De paperwhite narcissen en ro- meinse hyacinthen openen de rij, gevolgd door tulpen, narcissen en hyacinthen. Verder nog enige bol- gewasjes. Als algemene regel nemen we eerste kwaliteit, welke direct na ontvangst uitgepakt en op een koe le droge plaats uitgelegd moeten worden om schimmelen te voorko men. Potten en kistjes worden goed schoongeboend. Heeft men nieuwe bloempotten nodig, dan moeten deze jg Uit de keuken geklapt =5 Hoewel de prijs van witlof nog aan de hoge kant is en daarom in gekookte vorm voor de meeste ge zinnen onbereikbaar, kan deze sma kelijke groente toch in een andere vorm op 't weekmenu voorkomen. Voor een witlofslaatje b.v., bereid door in fijne ringetjes gesneden witlof aan te maken met de ge bruikelijke slasaus of nog liever met wat yoghurt of mayonnaise, desgewenst onder toevoeging van een uitje, is een hoeveelheid van 150 gram lof per persoon vol doende, zodat de prijs dan ook geen onoverkomelijk bezwaar meer behoeft te zyn. ZONDAG: kaascroquetten, kalfsra- gout, doperwten, wortelen, aard appelen, chocoladevla met stuk jes peer. MAANDAG: kruidenohielet, wit lofsla, gebakken aardappelen, wentelteefjes. DINSDAG: runderlapjes, andijvie, aardappelen, gebakken banaan. WOENSDAG: haché, rodekool, aardappelpurée, tweekleurenvla. DONDERDAG: gebakken prei met kaas, rijst, yoghurt (witte bonen in de week zetten). VRIJDAG: gebakken bokking, wit te bonen, tomatensaus, aardap pelen, rijst met krenten. ZATERDAG: witte bonensoep, stamppot bieten met gebakken uien en spek. Recept: Kaascroquetten. Van 30 gr. roomboter, 40 gr. bloem, 2 dl melk en 175 gr. gerasp te kaas een dikke gladde saus ma- eerst tenminste 8 dagen onder wa ter gelegd worden om eventuele scherpe afscheiding te voorkomen. Het grondmengsel is van minder belang, alleen diene men er voor te zorgen, dat het niet te vast is en vooral goed zuiver, waarmede in hoofdzaak wordt bedoeld, dat er niet eerder bollen in gekweekt wer den, dit om ziekte te voorkomen. Zuiver zand kan ook gebruikt wor den, maar als dit te zwaar is moet men het vermengen met turfmolm. Voorzichtigheid geboden. Het planten is een aandachtig werkje, want er moet voor gezorgd worden, dat de neus van de bol ge lijk komt met de rand van de pot, daarna zetten we de potten op een donkere en koele plaats. Plaatsen we deze in een tuin, ken (zie bereiding kaassaus) en deze met wat zout en peper op smaak afmaken. Op een natgemaakt bord uitgestreken goed koud laten wor den en er daarna langwerpige cro- quetten van vormen, die door los geklopt ei, paneermeer en nog een maal door ei en paneermeel gerold worden. De croquetten in dampend frituurvet bakken en warm opdie nen Recept: Gebakken prei met kaas. De prei goed schoonmaken, was sen en in stukken van 10, cm lengte snijden. In de braadpan per persoon 20 gr. roomboter bruin maken en de stukken prei aan alle kanten hierin goudbruin bakken. Nu wat zout toevoegen, en daarna met een deksel op de pan op een zacht vuur in 15 min. verder gaar maken. Desgewenst het vocht met iets aangemengde bloem bij- binden en er (van het vuur af) per persoon 60 gr. in blokjes gesneden kaas (belegen) doorroeren. De kaas alleen even warm laten wor den en het gerecht meteen opdie nen. U kunt niet alles weten Ter besparing van nylonzeemlap pen verdient het aanbeveling de ramen eerst af te schuiven met de rubberschuiver. Daarna drogen met de zeem. Lampekappen van echt perka ment maakt men schoon met een prop watten gedrenkt in benzine (brandgevaarlijk) of met staalwol no. 0. Vetvlekken in leer kan men „pro beren" te verwijderen, door de vlek te bedekken met een papje van magnesia en tetra. Na een paar uur het poeder verwijderen. dan graven we de potten in op een enigszins beschaduwd plekje en be dekken ze met een laag aarde van tenminste 10 cm om omhoog groei en te voorkomen. Daarop een win- terbedekking van turfmolm, blad of stro om de potten 's winters ook bij vorst te kunnen opgraven. Wie geen tuin heeft, bewaart de bollen in de kelde of in een koele kast, in elk geval op een donkere, vooral niet te warme plaats, waar ze af en toé begoten worden. De bollen mogen niet eerder in het licht ge bracht worden voor de bloemknop geheel boven de bol is uitgegroeid, hetgeen tussen duim en wijsvinger heel gemakkelijk te constateren is. Ze kunnen beter te lang dan te kort in donker staan. Welke en wanneer? Kweekt men de bloembollen in potten met aarde, dan nemen we op een pot van 12 cm middellijn: 1 hyacinth, 5 tulpen of 35 narcis sen naar gelang van de grootte. Tulpen, die we met de kerstdagen in bloei willen hebben, moeten nu geplant worden. Narcissen moeten niet voor fabruari in de warmte gebracht worden, maar niet vóór de neuzen 8 tot 10 cm lang zijn. Kleine bolgewassen b.v. sneeuw klokjes, druifjes, hyacinthen, scil- la sibirica, iris e.a. kunnen even eens in potten of schalen met aar de gekweekt worden. Ze moeten vroeg ingezet worden en koel en donker bewaard tot de neuzen on geveer 4 cm lang zijn. Dan worden ze in het licht, maar niet in de warmte gebracht, dus in een on verwarmde kamer tot de bloem knopjes goed zichtbaar zijn, pas dan kunnen ze warmte verdragen. De crocus kan direct aan het licht bloot gesteld worden en alleen in een schoteltje water zonder aarde in bloei komen. Nu wij weer de zomer tot het verleden moeten rekenen, gaan we onze aandacht bepalen tot onze herfstgarderobe. Op zich is dit niet zo leuk, er zit iets droevigs in, het afscheid van de zomer staat voor de deur. Doch dit neemt niet weg, dat we ons in het onvermijdelijke schikken en er de zonzijde van trachten te zien. Och, de herfst kan ook gezellig zijn en bovendien biedt de herfst ons naast zeer veel schoons in df natuur dikwijls ook heel mooi* dagen, al is het niet zo warm meer. Over dit laatste willen we het eens hebben. Betere beschutting en iets war mers zijn de eisen die we moeten stellen aan onze herfstgarderobe, kortom het moet degelijker zijn dan dat wij in de zomer dragen. Wind jacks, sportieve regenjassen en der gelijke doen weer opgeld. Iets heel leuks zagen we kortelings op een show, een gehele pakje van suède, warm, degelijk en vlot om te zien. Jasjes van dit materiaal waren er reeds lang, doch via het ei van Columbus kwam er ook een broek bij, waardoor een ontzettend aar dig geheel ontstond. Het is zeer sportief en in diverse tinten te krij gen. Vooral een ideale dracht voor oudere meisjes en jonge vrouwen. Zo gekleed kan men met een ge rust hart de herfst tegemoet tre den, terwijl aan de estetische nor men wordt voldaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12