DUINSTREEK Stabiliseren van de gulden en handhaven koopkracht belangrijkste overheidsstreven Kerstactie voor Hongarije Aambeien? BEKENDMAKING Kring Duinstreek LTB Gesprek over de aanslagen van het Landbouwschap DE DODENRIT VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA - Minister Hofstra voor Nederlandse Werkgevers: Oordeelt niet Doel en achtergronden van de hui dige bestedingsbeperking heeft de Minister van Financiën, de heer H. W. Hofstra, gisteren uiteengezet voor het Verbond van Nederlandse Werk gevers, in een vurig pleidooi voor het behouden van de koopkracht van de gulden. Hoewel daar in het verleden niet altijd even nauwkeurig op werd ge let, zal de overheid thans de bestrij ding van een voortgaande waarde vermindering van het geld als een van haar meest belangrijke doelein den moeten beschouwen. De waardevermindering van de gulden ondermijnt de spaarzin, ter wijl de toekomstige behoefte aan ka pitaal een verhoging van de bespa ring noodzakelijk maakt, aldus de heer Hofstra. In verband met de financiële over heidspolitiek, een der middelen ter bestrijding van inflatie, wees de mi nister op de nationale overbesteding in. de orde van grootte van 1 mil jard. Tot het verminderen daarvan zal de rijksbegroting voor 1958 een bijdrage moeten verlenen, wat kan geschieden door beperking bij de overheid in de particuliere sector. Verantwoordelijkheid. De particulieren hebben ook een eigen verantwoordelijkheid. Doch men zal een keus moeten doen tussen hetgeen belangrijk is en datgene, wat kan worden uitge steld of achterweg gelaten. Niet alles is mogelijk, wat wenselijk wordt ge acht. Over enkele gezichtspunten van de financiële overheidspolitiek be staat een aantal populaire misver standen, die uit de weg dienen te worden geruimd, bij vooi beeld dat lasten op de schatkist kunnen wor den afgeschoven zonder verdere con sequenties voor de samenleving (prijssubsidies) dat als de schatkist lasten betaalt, niemand anders behoeft te betalen; dat de overheidsuitgaven zo soepel zijn, dat zij op korte termijn aanzien lijk kunnen worden verminderd; dat het niet geoorloofd zou zijn ka pitaalsuitgaven van de overheid (bijv. aanleg van nieuwe wegen, ha vens enz. uit lopende inkomsten te dekken; integenndeel kan dit bij een De stichting Hulpactie voor Honga rije heeft een nieuwe afdeling ge sticht, die tot doel heeft bemiddeling te verlenen bij het adopteren van Hongaarse gezinnen door families in Nederland. De stichting verwacht, dat daardoor een blijvende, persoon lijke band zal groeien, die de Honga ren zowel geestelijke als materiële steun zal geven. Ook kan het adoptie systeem een- werkbesparing beteke nen, die de overbelaste stichting zeer welkom is. De opzet van deze nieuwe vorm van hulpverlening is, dat Nederlandse gezinnen een Hongaars gezin krijgen toegewezen, dat zij jaarlijks enkele pakketten toezenden, /ooral kleren en schoeisel zijn een fel begeerd arti kel. Het contact tussen de gezinnen geschiedt niet via de stichting, maar is direct. De Kerst-actie, die dit jaar voor Hongarije gevoerd wordt, zal, zo hoopt de stichting, enkele duizenden pakketten bij elkaa brengen, waar van er drieduizend naar de vluchte lingen in Oostenrijk en West-Duits- land moeten gaan. Enkele honderden zullen hun bestemming vinden bij de meest behoeftige ouden van dagen in mest behoeftige ouden van dagen in Hongarije. Indien mogelijk zal een deel van het geld gesteld worden voor een bijdrage aan het Hongaars Gymnasium. Tenslotte wil de sticht- ting minstens duizend Mis-intenties verzamelen, die verdeeld zullen wor den onder de priesters in Hongarije. Aanvragen voor adoptie kunnen worden ingediend bij de stichting Hulpactie voor Hongarije, afdeling adoptie. Het adres, waarheen men pakketten kan zenden, is Singel 93, Amsterdam. Het gironummer van de stichting: Nederlandse Credietbank 14378. bepaalde stand van de conjunctuur en bij bepaalde verhouding op de ka pitaalmarkt passen. Er is geen plaats voor een overdre ven scepticisme, noch voor een over dreven optimisme bij de beoordeling van de effectiviteit var. de overheids financiën als instrument tot beïnvloe ding van de conjuncturele schomme lingen en tot verdediging van de waarde vastheb van het geld. Men dient rekening te houden met de „jeugd" van het statistische instru mentarium en de moeilijkheid om het con junctuur verloop te voorspel len. Volksbelang. Ook de ernstige vertraging, waar mee tal van maatregelen werken door de lange duur van investerings plannen is een belangrijke factor. Ook voor 1958 moet slechts met een Een nog oudere tweeling De broers Jan en Cornelis Bleek uit Ouderkerk aan de Amstel en Alk maar, die, zoals wij gisteren meldden, op 31 oktober a.s. hun negentigste verjaardag vieren, zijn niet de oud ste tweeling ter wereld en zelfs niet in Nederland. Naar die eer dingen nu de gezusters Anje en Harmentje Frieling uit Uithmzermeeden, beiden geboren op 18 juli 1866 en dus 91 jaar oud. Harmentje is weduwe en Anje is ongehuwd. zekere voorzichtigheid worden inge grepen, doch men mag verwachten, dat het voorgestelde program de no dige ontspanning zal brengen, waar na als voornaamste probleem over blijft de regeling van de gemeente lijke financiën. Het volgen van een gezonde finan ciële overheidspolitiek in de boven omschreven zin, is va_ belang voor het gehele Nederlands" volk en voor het bedrijfsleven, omdat slechts daar door de voorwaarden worden gescha pen voor een stabiele economie en voor een regelmatig voortgaande ex pansie van het produktie-apparaat. dit tabletje tttSj en U «tilt de pijn. Duizenden lijders a verrast over do blijvende verlichting van huD kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon In te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van oUn HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten (Advertentie). katw'-ik den rijn Geslaagd Op het te den Haag gehouden examen der H.C.V. is ge slaagd voor coupeuse, mejuffr. J. de Haas uit Katwijk a/d Rijn. Leerlinge van mej. A. M. D. v. d. Kaay, te katwijk aan zee De doktersdiensten. In het ko mend weekeinde ziullen de diensten der dokters te Katwijk worden waar genomen door dokter L. Borleffs, Voorstraat 85 te Katwijk aan Zee. leidscpcnoam Vissen laten zich zien In de Vliet kwam gisteren een enorme hoeveelheid vis aan de oppervlakte van het water. Het waren meren deel kleine vissen maar er kwamen ook wel tamelijk grote vissen boven water kijken. De oorzaak van deze "buitengewone vissenparade wordt toegeschreven aan het al te onhelde re Vlietwater, waardoor de vissen het blijkbaar benauwd kregen. Voor dc jeugd was deze vertoning een waar amusement terwijl ook huisvaders van de partij waren. De ze hadden het meer gemunt op de grote vissen, die ook maar voor het opscheppen waren. Gevaarlijk straatvoetbal In de Sweelincklaan (nieuw Leidsdhen- dam) vermaakten de jongens zich met voetballen, waarbij zij geen acht gaven op het verkeer. Een fietsende jongen was daar van de dupe. Hij kreeg de bal in het gezicht met gevolg dat hij tegen een geparkeerde auto opreed, waardoor hij "kwetsuren opliep en schade ont- stoud aan fiets en auto. noordwijk K.AJ3. ZET WINTERPROGRAM IN. Gisteravond heeft de K.A.B. haar winterprogramma ingezet met een ledenvergadering in hotel Royal. Na dat de voorzitter, de heer J. v. Leeu wen, de aanwezigen had verwelkomd, deelde hij mede, dat gedurende de zomermaanden weinig schokkends heeft plaats gevonden, alleen de g. adv. kap. Vereecken Uie 2 M jaar de belangen van de KA.B. heeft helpen behartigen is overgeplaatst, terwijl tot nog toe geen nieuwe g. adv. is be noemd. Tot zijn spijt moest spr. me dedelen, dat de spreker voor deze avond, de heer A. v. 't Veld. plotse ling was verhinderd en geen kans had gezien een plaatsvervanger te vinden. De keurig gestelde notulen van de 2e secr., de heer J. Meskers, werden onder dank ongewijzigd vast gesteld. Mededeling werd gedaan, dat de Bondsraad zal vergaderen op 30 nov. a.s. te Den Haag, waarvoor als afgevaardigden werden aange wezen W. Schelvis en L. Hermans. De begroting voor 1958 werd na en kele besprekingen vastgesteld op 3400.—. Naar aanleiding van een ge stelde vraag over het Gezinszorg- fonds -deed het bestuur de toezegging om in overleg met de plaatselijke K. A.V. eventuele moeilijkheden bij de financiering van dit fonds te helpen opvangen. Het winterprogram werd hiervan als volgt samengesteld: 17 okt. behandeling winterprogramma, 14 nov. ontwikkelingsavond. Praat avond met als onderwerp K.A.B., Arka, Kabo, Mijnindustrie. 30 Nov. St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van 6—9 jaar. 12 Dec. Ontwikkelingsavond K.A.B., K.A.V„ Coöperatie, 8 jan. 1958 grote propa ganda kaartavond, 5, 6, 11, 12 en 13 febr. propaganda feestavonden waar voor de Noordwijkse spelers weder om aangevraagd zulen worden, 26 febr. filmavond en 12 maart jaarver gadering. Door één der leden werd nog aan bevolen, dat als een dezer avonden Het hoofd van het gemeentebestuur van Katwijk brengt ter openbare kennis, dat vanaf maandag, 21 okto ber 1957 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie (afd. Alge mene Zaken) voor een ieder ter in zage liggen de besluiten van de Raad, genomen in diens vergadering d.d. 26 september 1957, houdende: a. vaststelling van de uitbreidings plannen in onderdélen voor de gebieden .Koestal-Overduin" en „Nieuw-Zuid" in deze gemeen te met de daarbij behorende be- bouwingsvoorschriften; b. herziening van de „Bebou wingsvoorschriften bebouwde kom der gemeente Katwijk; c. herziening van de „Bebou wingsvoorschriften Plan in on derdelen Katwijk". Binnen zes weken na afloop van de termijn van ter visie-legging kunnen de belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten dezer pro vincie bezwaren tegen deze besluiten indienen. (Advertentie). een kleine omlijsting behoefde, hij hiervoor gaarne zag ingeschakeld het Knapen en Mannenkoor van de pa rochie Maria ter Zee. Op de convoca tie van deze vergadering werd tevens het winterprogram van Herw. Le venskracht medegedeeld: 20 okt. 's middags en 's avonds dansen in „De Beurs", 5, 6, 7 nov. propaganda- avonden met een toneeluitvoering door de Noordwijkse Spelers, 30 nov. grote klaver jas wedstrijd en 2 febr. des middags en 's avonds dansen. De rondvraag werd nog zeer interessant door gestelde vragen over woning bouw en bestedingsbeperking, waar over de voorzitter een goed gedocu menteerde beschouwing hield. Namaak-klokkenspel In de to ren van de dekenale kerk te Noord- wijk zal tijdelijk het schulmerich- carillon worden aangebracht. Dit is hetzelfde carillon dat enige weken geleden in de kathedraal te Roer mond, te samen met het orgel de Hoogmis begeleidde. 33e Hukasch De bollen voor de a.s. Hukasch staan klaar. Allen, die zich reeds hebben opgegeven of dit nog willen doen, kunnen hun collec tie bollen afhalen zaterdag 19 okto ber a.s. van 4 tot 6 uur bij Jos de Mooy, Voorstraat 72, ingang in de poort. sassenheim Wit-Gele Kruis. Het feestcomité kan met voldoening en dankbaarheid terugzien op het 25-jarig jubileum van 't W-G Kruis. Voldoening over het welslagen van dit feest. Dank baarheid aan al degenen die dit wel slagen, hebben mogelijk gemaakt waarbij we op de allereerste plaats willen noemen burgemeester en wet houders voor hun welwillende mede werking, door het verlenen van di verse vergunningen, de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" en al hun ijverige medewerkers, be nevens de schenkers van premies, de gidsenbeweging en bestuur en leden van „De Instuif" voor hun belange loze en daadkrachtige steun, de or ganisaties K.A.B., L.T.B. en Teylin- gen voor hun giften onder couvert De diverse acties hebben opge bracht: Wielerronde 465 Steent jes-actie 153.75; Collecte kerk 833.02; de Instuif 180.(plus enige enveloppen met inhoud). In totaal een pracht resultaat. voorhout DE HEER P. v. d. NOULAND IN DE RAAD Door het overlijden van het oud ste lid vam de gemeenteraad, de heer J. L. Ny'ssen is voor de KVP een va cature ontstaan. Opvolger op de lijst is de heer P. v. d. Nouland, die ziah deze benoeming heeft laten welge vallen. De Voorhoutse Middenstanders kwamen gisterenavond met hun vrouwen voor het eerst in dit winter seizoen bijeen. Er zijn deze avond be langrijke besluiten genomen in ver band met een te houden winkelweek- aktie in de St. Nicolaasweek. Voorzitter Ant v. Kampen was het een groot genoegen, dat de meeste le den hun echtgenoten hadden meege bracht. Hij meende hier een bewijs in te zien van een goede verstandhou ding in het zakenleven. In het bijzonder werd welkom ge heten pater Rembertus van Voor burg, die een causerie zou houden. Alvorens hem hiertoe de gelegenheid te geven, werd door de vergadering het overlijden herdacht van wijlen de heer N. v. Kesteren. Pater Rembertus wenste te spreken over een onderwerp, dat mogelijk wel een weinig vreemc aandoet in de middenstand, en dat er toch bij hoor de t.w. „De Kerk". Tot diverse voor beelden toonde spreker aan, dat er veel critiek op de Kerk uitgeoefend wordt. Wij moeten evenwel beseffen, dat de Kerk een zegen is voor de mensen. Het is ook een Kerk van zondaren, waar goede en slechte mensen samenkomen. Le kern van zijn rede was, dat een ieder lid der Kerk prediker moet zijn van Chris tus. Hij moet zorgdragen dat in alle hoeken der maatschappij het Evan gelie verkondigt wordt, dat is, in zijn werk, dus ook de middenstander in zijn zaak moet, door eerlijkheid, rechtvaardigheid en naastenliefde, de ander tegemoet treden. Dit is Chris tus prediken. De eminente spreker werd met grote aandacht gevolgd. Er werden ook enkele vragen gesteld. Vervolgens werd aan de hand Te Sassenheim werd gisteravond een vergadering gehouden van de Kring Duinstreek van de L.T.B. De voorzitter, de heer P. F. Vergeer uit Warmond, verwelkomde het Kamer lid M. P. v. d. Weyden, ir Vergou wen uit Voorhout en de heer P. Tel, van het secretariaat van de L.T.B. De voorzitter zei de in zijn ope ningswoord, dat het voor de vee teelt een slecht jaar was geweest door de weersomstandigheden. Spr. betreurde de geringe opkomst op deze vergadering. Slechts eenmaal per jaar wordt een vergadering uit geschreven waarop de belangen van toch wel mogelijk deze te bezoeken. Na enige ingekomen stukken te hebben doorgenomen, lokte de heer Vergeer een discussie uit tussen de heren M. P. v. d. Weyden en P. Tel over de betaling der contributie voor het Landbouwschap. Het werd ech ter geen discussie. Het is volgens le den gebeurd dat de contributie over 1955 na enige tijd zonder enige waarschuwing met een deurwaar- dersexploit werd geïnd. Bij een pre mie van soms 6 a 7 gld. kwamen 9 gld. kosten. De heer Tel vond dit wel een wat te fors optreden voor een pasgeboren kind. Beter was het een ander sys teem te vinden. Betaald moet de contributie toch. Het Landbouw schap is met vlag en wimpel binnen gehaald door de landbouworganisa ties. De heer v. d. Weyden was geen voorstander van de huidige organi satie. Hij was van mening dat deze moest steunen op de individuele leden en niet op de organisaties Wat betreft de contributie deelde de heer v. d. Weyden mede, dat nu pas toestemming was verkregen voor de contributie over '56; vandaar dat '56 en '57 gelijk worden geheven. Spr. gelooft echter niets van de be wering dat zonder waarschuwing van een dwangbevel gebruik ge maakt wordt. In de meeste gevallen beeft men reeds 2 maal een verzoek tot betaling ontvangen. Indien het beweerde echter juist is, dus zonder waarschuwing een dwangbevel, dan moeten er maatregelen worden ge troffen. Uit het verdere verloop bleek wel, dat de heer v. d. Weyden een groot voorstander was van het landbouw- van een op schrift gesteld voorbeeld door het bestuur aangegeven hoe het gedacht had om ook dit jaar weer een winkelweek te organiseren. Be houdens enkele aanwijzingen, waren de aanwezigen het er over eens dat de week door moest gaan. Het be stuur heeft na zeer veel moeite e^n- plan opgebouwd, dat door geen lote- rijwet of overheid kan worden aan gevallen. Ook zal er in de komende winter weer veel worden geboden op cultu reel gebied o.a. een Forumavond, een filmavond over Nederlands Fabrikaat etc. etc. KAB OPENT WINTERPROGRAMMA De opkomsf was maar zeer matig toen voorzitter A. van der Lans, de eerste vergadering van het nieuwe seizoen opende. Hij wees er op, dat in het nieuwe winterprogramma, het culturele doel zal afgewisseld wor den met ontspanning. Door de heer Floor, docent aan de 2-jarige K.A.B.-cursus werden aan C. v. d. Nieuwendijk en J. G. Date- ma, de diploma's uitgereikt. Hij com plimenteerde de geslaagden met dit succes, en spoorde de aanwezigen aan toch ook voor de nieuwe cursus deel nemers op te roepen. De voorzitter propageerde nog de deelname aan de gesprekskernen. De geestel. adv. gaf de aanwezigen nog een geestelijke injectie, die in sloeg. Hij maakte duidelijk, dat iede re katholieke arbeider een zending heeft. De heer Van der Veldt hield hierna een interessante causerie over de „Bezitsvorming". Spreker betoogde, dat wij op het gebied van de bezits vorming meer idealist moeten zijn voor deze specifieke katholieke zaak. Het privaat bezit moet gestalte krij gen door samenwerking tussen arbeid en kapitaal, aldus inleider. Hij was er van overtuigd, dat door volhouden, ten dien opzichte wel een andere mentaliteit zal gaan heersen. schap om op deze manier de verlan gens van de boerenstand kenbaar te maken. Er werd' nog op gewezen, dat de contributie voor de standsorganisa tie voor 1 mei moet zijn betaald, wil men een aftrek krijgen op de con tributie van het landbouwschap. Een der aanwezigen vroeg waar om deze organisatie zo duur was. Het bleek uit de beantwoording door de heer Tel, dat er nog al wat ambtenaren aan te pas komen. Er zijn echter 200.000 bedrijven in Ne derland. Gaat men het per bedrijf verrekenen dan zijn de kosten plm. 40,per 3 jaar. Bij verdere bespreking van dit on derwerp was men van mening, dat de Prov. Raden van het landbouw schap geen productief werk verrich ten en daarom maar moesten ver dwijnen. Tijdens de bespreking van de voor stellen voor de vakgroep-vergadering op 18 november a.s. stelde men als candidaat in de vacature-Wesseling de heer Th. v. d. Geest, Sassenheim. Men was van mening dat ook de Kring Duinstreek recht heeft op een plaats. Nu zijn beide in handen van de kring Leiden. Op de Bondsj aar vergadering op 9 december zou worden voorgesteld de Gew. Raden van Landbouwschap te doen verdwijnen. Verdere voor stellen voor de vakgroepvergadering waren betere belastingfaciliteiten voor de boeren. Immers men heeft het ene jaar een goed jaar en dan een paar slechte jaren. Zou het nu niet mogelijk zijn Om de winst van het ene jaar te verdelen over de an dere jaren of een belastingvrije re serve te maken. Een ander voorstel was om nu eindelijk eens de helft van het voor schot op het melkgeld uit te betalen. Het melkjaar '56'57 is reeds lang ten einde. In totaal kost dit de schat kist 70 miljoen gld. Het zijn echter verdiensten van de boeren en het wordt hoog tijd dat dit afgerekend wordt. Verder is men het absoluut niet eens met de nieuwe Pachtwet. Ook boeren zonder diploma moeten kun nen leven. Op de allereeste plaats moet men uitgaan van de ervaring. Zij, die deze missen, kunnen hope loos mislukken ook al hebben ze diploma's. Ook zag men gaarne dat afgelegen boerderijen zo spoedig mogelijk wer den voorzien van waterleiding en elektriciteit, ook al ter opvoering van de hygiëne e.d. Er werd verder aangedrongen op vereenvoudiging der administratie voor kleine polders b«v. ..onder de 200 h.a. Dit zal ook in het bestuur van Rijnland worden besproken. Tenslotte wees de heer v. d, Wey den er nog op, dat de nieuwe pacht wet nog niet in werking is. Indien het oude contract inv de naaste toekomst afloopt, dan moet men nu reeds stappen ondernemen om tot verlenging te komen. Hierna sloot de heer Vergeer deze zeer vruchtbare vergadering. voorschoten Politie—Marine 5—4. Op het M.C..-sportterrein te Voorschoten vond de revanchewedstrijd plaats tussen elftallen van de Rijkspolitie uit Voorschoten en Leidschendam en de onderofficieren der koninklijke Marine. De eerste helft gaf een duidelijk veldoverzicht weer voor de marine. Tweemaal werd het doel geraakt door harde kogels van de onderoffi cieren, zodat by de rust de politie tegen een 02 achterstand zat aan te kijken. De thee gaf de politie inspiratie voor een doeltreffend offensief. De score werd geopend door wachtmees ter de Fijter uit Voorschoten 12. Onder luidde toejuichingen van de „jantjes" werd een kwartier lang 't politiedoel onder vuur genomen en met succes 14. Toen vond de poli tie het genoeg. In slagorde, rukten de mannen der Rijkspolitie op en zagen zelfs kans de Marine klop te geven, want nadat de stand gelijk werd en iedereen reeds met een gelijkspel te vreden was, plaatste wachtmeester Timmermans de bal strak in het doel 5—4. Na afloop der wedstrijd werd het wissel bekertje aan de politie over handigd en blijft het op het „bureau" totdat de Marine weer sterker is. door RIE VOLLEBREGT\ Hij wendde zich tot de recher cheurs en zei: Brengen jullie hem even naar het bureau? Ik volg wel op enkele meters afstand. We moe ten geen opzien verwekken, waar door we kans zouden lopen een sleep mensen achter ons aan *e .^Ö- gen. Bovendien kan ik een oogje in het zeil houden of er geen handlan gers zijn, die misschien zullen trach ten hem te bevrijden, hoewel ik niet geloof, dat dat het geval zal zijn. Al le moorden zijn typisch éénmans- moorden. We zullen de kerel op het bureau eens duchtig aan de tand voelen en daarna moet agent Vader de man identificeren. Die heeft hem gisteren in de tent van Akkerman gezien, maar vergat 'm te ondervra gen. Je bent 'n listig ventje, Dirk. Maar al lukte het je om agent Va der te bedriegen, mij lever je dat niet, dat beloof ik je! Ik heb helemaal geen agent ge zien, verklaarde Dirk, die zich dwong tot kalmte, omdat hij heel goed be greep met tegenstribbelen niet veel te zullen bereiken. Hij hoopte dat op het bureau zyn identiteit gauw ge noeg kon worden vastgesteld waar na de zaak achteraf misschien toch nog wel meeviel. In ieder geval zou de agent, waar over de inspecteur het had, moeten verklaren dat deze arrestant niet dezelfde was als de man die ver dacht werd van moord en blijkbaar toevallig óók Dirk heette. Ik dacht wel, dat jij niemand gezien zou hebben, spotte Nagtegaal: Ik twyfel er ook niet aan of ook de man die je zojuist of gisteren ver moord hebt, ken je niet. We zullen hem eens even laten zien, jongens, zei hij op haast vriendschappelijke toon tegen z'n rechercheurs. De Vries duwde Dirk hardhandig in de richting van het eerste wagen tje, waarop Schaap nu het licht van zijn zaklantaarn richtte. Met een kreet van afschuw zag Dirk de dode man in het wagentje liggen. Nu, die ken je zeker ook niet? beet de inspecteur hem toe en toen Dirk het hoofd schudde ging hij voort: Dat dacht ik wel! We zullen op het bureau je geheugen wel eens opfrissen. Kom mee, jongens, we gaan! Maar die dode man? vroeg Schaap. Die blijft wel zitten, antwoord de de inspecteur cynisch. Als ze hem maar niet wegha len of voor een ander verwisselen, merkte De Vries op, denkend aan de geheimzinnige verwisseling van Van der Gijp met Akkerman. Nagtegaal moest in zijn hart de rechercheur gelijk geven, maar met evenveel woorden wilde hij dat niet bekennen. Ik moet agent Vader nog even waarschuwen dat hij over een half uurtje naar het bureau moet komen, om de arrestant te identificeren. Gaan jullie dus maar met z'n twee ën naar het bureau, dan zoek ik op de kermis even naar Vader en zal hem mededelen, dat hy over 'n half uur wordt afgelost en in die tussen tijd bijzonder moet opletten op de dodenbaan. Over een minuut of tien ben ik bij jullie. Wacht op mij in mijn eigen kamer. De inspecteur wist natuurlijk niet, dat hij agent Vader nergens op de kermis zou kunnen vinden, omdat deze in de woonwagen van het echt paar Van den Bergh een praatje zat te maken. Schaap, ging de inspecteur ver der: jij moet als eerste door de ope ning kruipen, daarna volgt de arres tant die je buiten moet opvangen. Houd hem stevig vast De Vries en ik volgen ogenblikkelijk. Daar stonden de vier mannen bui ten de tent Nagtegaal maskeerde de opening door het zeildoek weer mooi recht te hangen. Ik ga dus op zoek naar Vader. Tot straks, zei hij. Tussen de beide rechercheurs in ging Dirk met sloffende passen voort. Het was hem nu alsof alle "kracht om te strijden voor zijn onschuld hem verlaten had. Hij was volkomen passief geworden en klemde zich al leen nog vast aan de strohalm: ze zullen zelf wel tot de ontdekking ko men, dat ze de verkeerde voor heb ben. Deze nachtmerrie kan niet erg lang duren... Gelukkig waren de straten zo goed als verlaten, en de weinige voorbij gangers toonden geen aandacht voor de drie naast elkaar lopende man nen. Op het bureau aangekomen, voer den de rechercheurs Dirk recht streeks naar de kamer van de inspec teur, zoals die hun had opgedragen ,De inspecteur dwaalde zelf tussen de mensenmassa van de kermis, op zoek naar Vader, die echter nergens te vinden was, Nagtegaal vroeg zich woest af waar de man wel kon zijn. Hij keek op zijn horloge. Kwart voor tien. Dat viel hem heel erg mee. De gebeurtenissen in de doden baan hadden zich veel sneller afge speeld dan hij gemeend had. Nu, Va der was nergens te vinden. Nagtegaal besloot het zoeken op te geven en snel naar het bureau te gaan, waar hij dan wel een agent naar de kermis kon sturen om Vader op te sporen en af te lossen. Vader kon er op rekenen, dat hij een heel behoorlijk standje kreeg. Tot nu toe had de man zich welis waar nimmer bijzonder onderschei den, maar evenmin reden tot klach ten gegeven. Maar wat hij gisteren had uitgehaald en zijn plichtsver zuim van nu was zó ernstig, dat daar een strenge berisping op moest vol gen. In ieder geval stond het drama van de dodenbaan voor z'n ontraadse ling, nu de moordenaar gevangen wag. Het motief en de details waren nog onbekend, maar dat deze Dirk, die nota-bene nog zo stom was zijn moordwapen als een overtuigend bewijs op zak te hebben een goe de vangst was, daaraan behoefde men niet te twijfelen. Zij zouden hem heus wel aan het praten krij gen; over een kwartiertje was het drama opgelost, nauwelijks vier en twintig uur nadat het had plaats ge had. Nu, als dat geen speurderswerk was, dan wist Nagtegaal het niet meer! HOOFDSTUK XI Na opdracht te hebben gegeven dat er ogenblikkelijk een agent col lega Vader moest gaan aflossen, ging de inspecteur naar zijn kamer. Dirk Versluis zat daar tussen de bei de rechercheurs op een stoel. Hij was doodsbleek en zijn handen tril den nerveus. Gewichtig nam Nagtegaal plaats achter zijn bureau. Hij opende de on dervraging met Dirk om zijn per soonsbewijs te vragen maar Dirk antwoordde, dat hij er geen bezat. Neen, daar zul je wel voor ge zorgd hebben, merkte de inspecteur sarcastisch op. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8