1951 NAJAAR „De plaats van het gesprek rond de politiek' JiedlJzanfieS C.H. LENS Co Scherp NIET BEZORGING Eerste abonnementsconcert Residentie Orkest Burgerlijke Stand Leidse Agenda UIT DE OMGEVING Laatste Berichten Amerikaanse piloot springt oit vliegtuig SÜmü/s' r.k.-steno-lyplsle enkele r.k. mni. of vri. kanlnoorbedienden VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Inleiding op lustumviering P.J.C,R.-Leiden „De plaats van het gesprek rond de politiek" was het onderwerp, van de Inleiding, waarmede de Politieke Jongeren Contactraad-Leiden gister avond in „Het Gulden Vlies" zijn eerste lustrum vierde. De wethouders van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, en de secre taris van de L.J.A., de heer G. Stein- bach getuigden van hun belangstel ling voor dit feit door aanwezig te zijn bij de voordracht, die gehouden werd door de landelijk voorzitter der P.J. C.R., de heer Wim Scholten. Spreker constateerde dat de be langstelling voor de politiek bij de jongeren maar bedroevend is, het geen in de jongeren-afdelingen van alle politieke partijen werd onder vonden, doordat zich slechts een en keling tot actief althans belangstel lend lid wist op te werken. Gedachtenwisseling. Niettemin had men er behoefte aan, over de muren van de eigen partij heen te kijken en met andere poli tieke richtingen van gedachten te wisselen. Daartoe werd landelijk de P.J.C.R. opgericht, waarvan vijf jaari geleden ook te Leiden een afdeling tot stand kwam. Het doel van dit lichaam was niet, een overkoepeling te zijn over de jon geren-organisaties van de onderschei den partijen: het zou slechts een ge- sprekscentrum worden. Niet een „school voor welspre kendheid" maar een plaats, waar de deelnemers leren, elkaar te ver staan, om zich door het contact met elkaar op hun eigen standpunt te be zinnen. Als zodanig blijkt de contactraad aan zijn doel te hebben beantwoord, getuige de opsomming van onder werpen, die de heer Scholten gaf met betrekking tot bijeenkomsten, in den lande gehouden. Niet laten ontmoedigen. Niettemin verzocht hij ieder der aanwezigen, suggesties te doen, waar door de P.J.C.R. nog meer belang stelling voor de politiek bij de jon geren zou kunnen wekken. Tot slot deed spr. de afdeling Lei den zijn gelukwensen toekomen met haar vijfde verjaardag. „Hoe komt het dat er onder de ouderen zo weinig belangstelling be staat voor de activiteiten van de jeugd?", vroeg mevrouw Smits (V.VJD.) nadat een korte pauze was gehouden. Voorzitter J. A. M. van Zonneveld kon haar geen direct antwoord ge ven. Hij meende, dat men zich niet moest laten ontmoedigen en de „senioren" moest blijven uitnodigen voor elk van de activiteiten van de Contact raad, die in een universiteitsstad als Leiden voorwaar geen gemakkelijke taak heeft. Wethouder Van Schaik zeide uit ervaring te weten, dat ook het in zicht in de politiek bij de (gestudeer de) ouderen vaak bedroevend ontoe reikend is. Dat daarbij de jeugd wel eens heilige huisjes wil intrappen („ik mag dat wel"), is vaak een re den dat er een kloof ontstaat tussen jong en oud. Dit mag de jongeren echter nooit afschrikken. Idealisme verzwakt. Als tweede oorzaak van het aan gestipte euvel zag spr., dat het idea lisme tegenwoordig veel zwakker is, dan vroeger. De wethouder meende, dat voorlichting omtrent hetgeen er in de raadszaal geschiedt, tevens de interesse voor de, politiek zou doen toenemen. De heer Van Zonneveld meende, dat de ouderen die bij het gesprek aanwezig geweest waren, in hun mi lieu de aandacht zouden kunnen ves tigen op de P.J.C.R., hetgeen een we derzijdse stimulans kan betekenen om de kloof tussen hen en de jeugd te overbruggen. Nadat mej. \Iieke Van Velsen, die eerder op de avond „De Moeder" van Geerten Goosaerts had voorgedragen, een vertolking had gegeven van Wies Moens' „In memoraim Herman van de Reek" sloot hij de avond met een dankwoord aan de heer Scholten en aan mej. Van Velsen. NIEUWE RUN 39-40 LISSE Dit jaar geen bloedafname-avon- den. De afd. Lisse van het Ned. Rode Kruis had voor dit najaar twee bloedafname-avonden georganiseerd en wel op 6 en 7 november a.s. Op advies van de doktoren, verbonden aan de bloedtransfusiedienst, gaan ze echter niet door, in verband met de heersende a-griep. Vermoedelijk zul len velen op die dagen nét hersteld zijn van deze ziekte of nog te bed lig gen. De bloedafname-avonden zijn nu uitgesteld tot het a.s. voorjaar. Ze zullen nu gehouden worden op 16 en 17 april. POTLOOD en GEEST Advertentie. GUNNING LEIDS BEDRIJF. De elektrische licht- en krachtin stallatie in het nieuwe Prinses Irene Ziekenhuis te Almelo is na onder handse aanbesteding opgedragen aan de firma Ergon Electric te Leiden, voor een bedrag van 519.692, De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door het filiaal te Apel doorn. Kunstkring „Voor Allen" Op woensdag 23 oktober a.s. te 20 uur treden in de Stadsgehoorzaal voor de L.K.K. „Voor Allen" op de violist Herman Krebbers en de pia nist Robert Weisz. Deze artisten van internationale reputatie spelen sonaten van Van Beethoven, oa. de Fruhlingssonate en de Kreutzersonate. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wü kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE F EN STAMPVOLLE gehoorzaal be- groette gisteravond enthousiast de dirigent Willem van Otterloo en later op de avond zijn solist Jean Antonietti, om met aandacht het her nieuwd optreden van het Residentie orkest te beluisteren in een program ma Bach, Mozart, Strawinsky. Een zeer aantrekkelijk programma dat be gonnen werd met het 3e Branden burgsconcert, waarin Joh. Seb. Bach uitsluitend solistische strijkers ge bruikt n.l. 3 violen, 3 alten en 3 celli met continuo. Het valt toch eigenlijk niet te verwonderen, dat het ensem ble van zo vooraanstaande instru mentalisten tot een roemenswaardige wedergave is gekomen, al zouden wij de stemvoering nog ,v at meer trans parant kunnen wensen Evenwel men was geheel op elkander ingesteld. Hierna was het Jean Antonietti, die het podium betrad, om het Piano concert in A. gr. t. K.V. 488 van Mo zart te vertolken. Met zijn fijn muzi kale inslag en virtuose voortreffelijke aanslag heeft hij de toehoorders in de ban gehouden van zijn geache veerd degelijk, Mozar.spel. Dit con cert ligt in majeur toonsoort. Er do mineert een stemming van innerlijke beheerstheid, terwijl in de midden delen de gedempte stemming wijkt voor het licht. Antonietti, die men vaak al bewonderde in het begelei den van zangers en instrumentalis ten, speelde ook nu intelligent, fijn van toucher, muzikaal, maar wat stijf. In het orkest vond de solist een waardige partner. TEN SLOTTE „Le Sacre du Prin- temps", het hoogtepunt en wel de rijkste partituur uit Strawinsky's Russische periode. Opzienbarend, overweldigend aan effect en macht; vondst op vondst, rhythmisch, harmo nisch en instrumentaal. Eén aaneen gesloten keten vanaf de magische aanvang, met de solo-fagot tot het ontstellend tumult van de Sacrale slotdans. Een bonte reeks taferelen No. 525. Horizontaal: 1. voor zitter, 8. bloeiwijze, 9. aanwijzend voornaamwoord, 10. stoomschip (afk.), 11. vernis, 13. gewicht (afk.), 14. geestelijke, 16. nakomeling, 17. op die tijd, 18. telwoord, 20. pers. voor naamwoord, 22. troefkaart, 23. voor naamwoord, 24. godin van de dage raad, 26. plechtige gelofte, 27. staats omwenteling. Verticaal: 1. reiziger per boot of trein, 2. soort, 3. bijwoord, 4. het ou de Mesopotamië, 5. bekende afkor ting, 6. buiging, 7. repliek, 11. onder richten, 12. metalen vaatwerk, 14. boom, 15. zuster, 19. kleur, 21. rund. 23. maand van het jaar, 25. salva venia (afk.), 26. voegwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 522 Horizontaal: 1. log, 4. aar, 6. aleer, 7. Ob, 9. ma, 10. tuimelaar, 15. nee, 16. aria, 17. adressant, 20. de, 21. do, 22. kamer, 24. Leo, 25. elk. Verticaal: 1. loot, 2. ga, 3. rede, 4. ar, 5. raar, 8. Bunde, 9. maand, 11. Ier, 12. mee, 13. las, 14. ara, 17. adel, 18. soms, 19. tolk, 22. k.o., 23. re. Geb.: Anthonia Cornelia dr. v. B. van Tienhoven en S. W. Tol; Gideon z. v. H. G. van Houten en C. van Meurs; Maria Laetitia Pertonella dr. v. J. H. M. M. Loenen en J. M. Blan- kert; Jurgen Georg z. v. G. F. C. H. Sohmid-t en J. L. Schipper; Maria Ja- coba dr. v. P. M. Spaargaren en M. M. Saarloos; Pieter z. v. J. de Ruij- ter en M. Rovers; Clasiena dr. v. W. P. Versteeg en C. Mol; Alphonsus Bernardus Johannes Maria z. v. J. B. M. Pompe en J. M. van Nunen; Peter z. v. E. Zevenbergen en D. Stember; Paschalis Theodorus Jozef Theresia z. v- G. A. Stolwijk en H A. Koeleman; Ronald z. v. J. H. Bouw meester en P. Boon; Adré Frederik Lambertus z. v. A. G. F. van Holk en A. Seidel. Overl.: G. de Jong, 39 jr. man; B. Teijn, 75 jr, echtgenote van P. Keij- zer; H. Schipper 68 jr, man; B. H. Kalkhoven 69 jr, echtgenote van J. den Hoed. Getr.: J. M. de Goede en J. H. M. Vintges; C. Marcelis en M. W. van der Vet; P. C. van Teijlingen en A. T. Kamper; C. P. Vos en C. C. Niesten; C. Ligtvoet en P. D. van der Laan; J. G. Thyssen en C. H. J. van Herk; J. van Laar en F. W. van den Bos; I. Tomei en R. Wetselaar; I. van der Linden en A. J. Bekooi; A. J. Tijs- sen en J. Boezaard; M. Kokkedee en T. G. Montawus; G. Heijnekamp en S. M. P. van Rooyen; G. J. van de Meeberg en S. M. Oudshoorn. uit het voormalige Rusland beschreef Strawinsky in een muziek met (zeker voor toenmaals) gehee nieuwe ver houdingen in maatsoorten en combi naties van dis- en consonant, met po- lytonale verwerkingen en rhythmi-' sche stoten. Een vreen de proëzie ligt in de twee delen opgesloten waarvan men de énorme kracht moet erken nen; de stille ogenblikken zijn uiterst teer, dissonerend en ongemeen wreed.. Wat een moeilijk werk! Duizeling wekkend de schonkige vaart van de angstwekkende „Danse Sacrale". De kracht in Strawinsky's kunstwerk, de stuw, is vaststaand geen Keus latend, énorm. Een toetssteen voor het or kest, dat bewonderenswaard en on verdeeld prachtig was van durf en intelligentie. Eer. toetssteen tevens voor de dirigent, die een unieke pres tatie heeft gegeven; een bewijs dat in deze prima Strawinsk. -vertolking voor hem geen moeilijkheden meer bestaan. J. Kortmann. (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) VRIJDAG 18 OKTOBER H.K.W. Vergadering en bestuurs verkiezing. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. Genootschap „NederlandEnge land", „Romantic Art". De Doelen, 8 uur nam. R.K. Vrouwengilde. Lezing dr. M. J de Jong, „In den Vergulden Turk", 8 uur nam. Vola. Filmlezing „Bofa-boren", Royal, Doezastraat, 8 uur nam. ,St. Eloy". Triduum. Kapel Zrs. Carmelitessen, Hazewindsteeg. ZATERDAG 19 OKTOBER. L. J. A. Herdenkingsbijeenkomst 10-jarig bestaan. „Grote Pers", Laken hal. Half drie nam. ,St. Odilia", toneelavond. Anne- mariezeg jij 't maar". St. Anto- niusclubhuis, 8 uur nam: Veglo. Feestavond. Oud-Hortuszicht 8 uur nam. R.K. Instuif, Haagweg. „Weekend vitaminen", Parochiehuis, 8 uur nam. DIENST DER APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel 20406. Apotheek Zuider, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel 26274. In verband met diverse ziektege vallen onder onze bezorgers, roe pen wij de clementie in van onze abonne's, indien de bezorging van de courant enige stagnatie mocht onder vinden. Al het mogelijke wordt gedaan om de courant tijdig bezorgd te krijgen TV-toestel voor huize St. Maarten Lustrumgeschenk fa, L. van Geelen Is de feestelijke herdenking van het 35-jarig bestaan van de Grammo foon-, televisie, en radiohamdel van de heer L. van Geelen aan de Haar- lemimerstr. reeds in het begin van deze maand ingezet met een etalage wedstrijd, in de komende week ge volgd door een ballonnenattractie voor de jeugd, ook de ouden van da gen zullen in deze feestvreugde de len. Aan regenten van het Herv. Te huis voor ouden van dagen in de Kaarsenmakerstr. en van Huize St. Maarten aan de St. Jacobsgracht zal ten behoeve van de in deze inrich tingen verpleegden een grootbeeld televisietoestel worden aangeboden. Een en ander zal worden uitgereikt tijdens een op 12 nov. in de Stadsge hoorzaal te houden show-avond. Dit deelde de heer Van Geelen gistermiddag mede tijdens een in Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden en druk bezochte receptie. Onder de velen, die hier behalve geschenken en bloemen ook gelukwensen aanboden, bevonden zich o.m. de heer J. H. van der Kloot namens het bestuur van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Midden standsbond, de ere-voorzitter en voorzitter van het Landelijk Ver bond Gram.detailhandel, ds J. van der Wiel en pastoor G. M. J. Lohuis o.f.m., met wie de heer Van Geelen het eerste contact had gezocht voor zijn schenking aan de Tehuizen voor ouden van dagen, een deputatie van de Ver. van radiofabrikanten en im porteurs en voorts vele zakenrela ties, vrienden en bekenden. Namens het personeel bood de heer J. Ver beek het jubilerende echtpaar geluk wensen en een geschenk aan. Ouderavond St. Barbara-school Aan de ouders van leerlingen van de Barbaraschool aan het Levendaal en Lorentzkade is het gisteravond op de ouderavond in het St. Ant. Clubhuis duidelijk geworden, dat er met hun kinderen op de school nog wel iets te bereiken valt. Ter inleiding van het ernstige on derwerp, dat op deze ouderavond besproken werd, boden de leerkrach ten der school de ouders door mid del van de kinderen der hoogste klas sen een voorspel aan De vlotheid en de eenvoud waarmede deze kinderen enige schetsjes opvoerden waren een openbaring voor de ouders. Men luisterde naar een gevoelvolle voordracht: „Maria Presentatie" van Michaël v. d. Plas. In .,Een dagje aan de hemelpoort" werd de aanwezigen jpet humor een wijze levensles mee gegeven. Na het welkom van de voorzitter, dankte Zuster Miriam in naam van de Congregatie en al haar medezus ters voor de overweldigende belang, stelling op het feest van honderd jaar arbeid in Leiden. Het mooie be drag van f 500,dat door de ouders der leerlingen als feestgeschenk was aangeboden, zal gebruikt worden voor vernieuwing van het altaar in de kapel van het Zusterhuis. Pater J. Aarnink S.J. hield hierna in lezing over de opvoeding tot biecht en Eucharistie, waarin hij de ouders aanspoorde door woord en voorbeeld de kinderen op te voeden tot het sacramentele, Eucharistische leven. Door talrijke voorbeelden liet spreker horen hoe men dit het beste kan doen en wat men daarvoor soms laten moet. Jammer dat deze als inleiding be doelde lezing zulk een tijd in beslag nam, dat er geen ruimte meer was voor het stellen van vragen. De voorzitter dankte na de pauze de leerkrachten van de school voor het gebodene en pater Aarnink voor zijn interessante lezing. ALPHEN AAN DEN RIJN K.A.V. Tijdens de periodieke bij eenkomst van de pl. afd. van de Kath. Arbeiders Vrouwen heeft de nieuwe geestel. adv. kap. M. J. H. Huiberts een lezing gehouden, die tot titel had „Liefde moet blijken". De voorzitster /an de afdeling, mevr. Haus-Kuijf besprak de aan staande speldjesactie „Christus Ko ning". Een collecte ten behoeve van de bouwpastoor bracht bijna 6.op. Schoolconcert. In de kantine van de Chr. Technische school werd donderdagmiddag voor de leerlingen van deze school het eerste schoolcon cert van het kursusjaar 1957/1958 gegeven. Dit concert, dat evenals die van het vorig jaar werd georgani seerd door de Stichting „Het School concert", onder auspiciën van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten er. Wetenschappen, bevatte een duet uit „Don Giovanni" van Mozart, een treurduet uit „Rigoletto" van Verdi, terwijl tevens werd opgevoerd het zangspel „The Telephone" van G. C. Menotti, in een Ne lerlandse verta ling. Vooral de eerstgenoemde duetten werden goed uitgevoerd door Ank Reinders, sopraan, Tabe, bas-bariton en Herman Kruyt, piano. Hoofd Christ. Nat. school. Tot hoofd van de Christelijk Nationale school alhier is met ingang van 1 ja nuari 1958 benoemd de heer G. van Doorn, thans onderwijzer te Katwijk aan den Rijn. Wit-Gele Kruis. Het zuigelingen consultatiebureau te Papenveer zal de volgende week niet gehouden wor- gehouden worden op donderdag 24 oktober, maar op dinsdag 22 okt. KOUDEKERK Doktersdienst. De doktersdienst wordt van zaterdag 12 u. tot zondag 24 u., waargenomen door dr. Bake- ma, Acaciastraat 58 te Leiderdorp, tel. K 1710—24282. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courar.t van 17 October 1857. De openbare veiling van de vermaarde buitenplaats Berg en Dal, bosschen, weilanden, wo ningen, de ruïne van het slot Teylingen, duingrnnden, de Tey- lingenlaan-tol enz. allen staan de en gelegen in Voorhout en Sassenheim, te zamen groot 169 bunders, 90 roeden, 16 ellen heeft opgebragt f151245. De goede ren waren afkomstig uit de na latenschap van wijlen Graaf Ot to van Bylandt. DE KWAKEL Korfbal. Zaterdaj voor het eerst in het KDO-sportpark, een korf bal wedstrijd te zien zijn. De korfbalclub VZOD (Voomitgaan zij ons doel) bestaat echter reeds jaren, en deze mooie tak van sport wordt beoefend door uitsluitend bewoners van de Zuiderlegmeerpolder. Aange zien zij echter niet over een goed ter rein met kleedgelegenheid beschik ten, werd kontakt opgenomen met t bestuur van KDO en het resultaat is dat voortaan de korfbalclub VZOD haar wedstrijden op een der velden van KDO, uitsluitend op zaterdag middag, zal gaan spelen. Om 3 uur wordt de strijd aangebonden tegen DOD, en ongetwijfeld zal voor deze nieuwe tak van sport bij de Kwakel- se bevolking belangstelling bestaan. Twaalt minuten later reeds gevonden Vanochtend omstreeks tien voor twaalf heeft de bestuurder van een F-100c .Super Sabre"-straaljager, van het 32e Amerikaanse squadron dat op de vliegbasis Soesterberg van de koninklijke luchtmacht is gelegerd, zijn toestel moeten verlaten. Hij maakte gebruik van de schietstoel en bevond zich op dat ogenblik onge veer veertig km ten noorden van Soesterberg boven het IJsseimeer. Een helikopter van de opsporings- en reddingsdienst van de marine luchtvaartdienst vertrok onmiddellijk na het bekend worden van de vlieg basis Leeuwarden. Om acht minuten voor twaalf meldde de commandant van de helikopter, dat de vlieger was gevonden op ongeveer negen ki lometer ten westen van Sneek. En kele minuten later was men bezig de vlieger aan boord van de helikopter te takelen en om tien minuten vopr half één berichtte men ons van de zijde van de Luchtmachtvoorlich tingsdienst dat de helikopter de vlie ger op de vliegbasis Leeuwarden had afgeleverd. De straaljager kwam in het IJssei meer terecht. De piloot was onge deerd. NA AUTOBOTSING OVERLEDEJf. Vanmorgen is op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam, ter hoogte van de Blij dorpse brug, de 27-jarige mevrouw G. Turksma—var Loon, wo nend te Rotterdam, met haar perso nenauto tegen een truc met oplegger gebotst, die van de andere richting kwam. Mevr. T. had juist een andere auto ingehaald, slipte en kwam daai- door op het linker gedeelte van de weg terecht. De chauffeur van de truc probeerde nog een botsing te voorko men, waarbij een lantaarnpaal sneu velde. De botsing was echter zo hevig, dat mevr. T. uit de auto werd geslin gerd, evenals haar vierjarig zoontja, dat naast haar zat. Mevr. T. overleed spoedig na het ongeluk, het knaapje werd ernstig gewond in het zieken huis Bergweg opgenomen. DE DIREKTIE. Een greep uit onze pracht collectie VELOUR KINDER SWEATERS CC(| Leeftijd 3 jaar. Kleine stijging p maat. Alle moderne tinten. TWEKA JONGENS TRUIEN 12 75 Leeftijd 4 jaar. Kleine stijging per maat. Leuke modekleuren. LEUKE KINDER VESTEN r nc Leeftijd 2 jaar. Kleine stijging per maat. d.üo DELANA KINDER TRUITJES C J rt Leeftijd l]/2 jaar. Kleine stijging per maat. TEDDY KINDER JASJES Leeftijd 1 jaar. 16.25 WITTE TRAININGSBROEKEN Leeftijd 1 jaar. 1.75 DAMES VESTEN EN PULLOVERS 'n Keur collectie. WOLLEN HOOFDDOEKEN 2.85 GERUITE HOOFDDOEKEN 4 JQ Ij yg 2.10 LANGE WOLLEN DAMES SJAALS Alle moderne tinten. WOLLEN HEREN SJAALS 2.50 LEUKE WOLLEN KINDER SJAALS 1.95 OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ: HAARLEMMERSTRAAT HERENSTRAAT MIDZA- bonnen voor onze klanten. Voor lichte voet-correcties: Timtur Wai.v-WelL Voor moeilijke voeten: Timtur Preserver. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk een ervaren Leeftijd niet beneden 21 jaar; alsmede (1721 jaar). Schriftelijke sollicitaties inhoudende omschrijving schoolopleiding, genoten ervaring en referenties wor den ingewacht bij de VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN DE L.T.B. l Rijnsburgerweg 193 Lelden

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2