S)e Êöld6e0oii^cmt Britse premier gaat eens praten met Eisenhower f Kunstmatige spanning rondom Syrië j OOK ARABISCHE LEIDERS STEKEN DE KOPPEN BIJEEN De kabinetscrisis in Frankrijk West-Duitsland wil breken met Belgrado President Eisenhower begwet koningin Elisabeth Stakingsacties in Frankrijk Amsterdamse studenten verblijdden de minister Onbestendig weer: Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 49ste JAARG. iNG No. 14237 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. man. Telefoontjes 1.50 Wegens de spanning rondom Syrië De Britse premier Harold Macmillan zal dinsdag naar Washington vlie gen voor besprekingen met president Eisenhower. De twee regeringsleiders zullen wereldproblemen bespreken, waaronder de Russische beschuldigingen van een Amerikaans—Turkse samenzwering tegen Syrië. De toestand in en rond Syrië is nog uiterst gespannen. Syrische volks verzetsorganisaties zijn bewapend en bouwen in het noorden van het land stellingen. Duizenden vrijwilligers melden zich voor oefening. Een woord voerder van de Syrische regering heeft echter ontkend dat er een algemene mobilisatie zou zijn afgekondigd. Wel verkeert het leger in een toestand van de grootste paraatheid. De verloven van officieren zijn ingetrokken. De agendacommissie van de algemene vergadering van de Verenigde Na ties zal vandaag bijeenkomen om te beslissen of de Syrische klacht over be dreiging van de veiligheid van Syrië en de internationale vrede op de agenda dient te worden geplaatst. ZAKEN VAN GEMEENSCHAPPELIJK BELANG. De Britse premier zal drie of vier dagen in Washington blijven. Na zijn ontmoeting met de president op Ber muda, zal dit zijn eerste bezoek zijn aan de V.S. sinds hij premier is ge worden. De Engelse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, die in verband met het bezoek van koningin Elizabeth reeds in Amerika verblijft, en minister Dulles zullen eveneens aan de besprekingen deelnemen. Officieel is gemeld dat „zaken van gemeenschappelijk belang" zul len worden besproken. Hieronder verstaat men de ontwikkeling van het Syrisch-Turkse geschil, het lan ceren van de Russische kunstmaan en de Britse wens, met de Verenigde Staten geegevens over atoomenei^ie uit te wisselen. De overheersende mening is dat de Sowj et-Unie, voortbouwend op de prestigeversterking dank zij de kunst maan, thans met alle middelen tracht het Midden-Oosten van Amerika te verwijderen en nader tot Moskou te brengen. BELACHELIJKE BEWERINGEN. Zowel Amerikaanse als Engele woordvoerders hebben verklaard van mening te zijn dat Turkije absoluut niet vanzins is Syrië aan te vallen. De Russische bewering dat de aan- valsdatum reeds is bepaald noemden zij „belachelijk". De Syrische pers deelde donderdag mee, dat het bureau van het gemeen schappelijke Syrisch-Egyptische op perbevel zonder onderbreking bijeen is en doorlopend in verbinding staat met de bevelhebber van het Syrische en Egyptische leger, generaal Amer, om in geval van een Turkse aanval direct te kunnen reageren. Koning Saoed heeft zijn verblijf in Libanon in verband met de Syrisch- Turkse ontwikkeling met een dag (tot zondag) verlengd. Saoed zou een be- Gemeenschappelijk antwoord aan Kroestsjef In Brussel is bekend gemaakt, dat afgevaardigden van de West-Europe- se socialistische partijen zondag in Straatsburg bijeen zullen komen om zich te beraden over een gemeen schappelijk antwoord aan Kroestsjef. Zoals bekend heeft Kroestsjef de socialistische partijen in West-Europa om steun gevraagd bij de poging om tot vermindering van de spanning in het Midden-Oosten te komen. De secretaris van de Belgische so cialistische partij deelde mee, dat het initiatief tot deze bijeenkomst uitge gaan is van zijn partij. Het zag er donderdag naar uit, dat de Franse kabinetscrisis, de 23e na de oorlog, tegen alle aanvankelijke ver wachtingen in, opgelost zal worden door een man van rechts, Piany, en niet door een links politicus. Finay verschijnt vandaag in de Na tionale Vergadering om investituur te vragen en in de wandelgangen van het parlement geloofde men donder dag, dat hij die investituur zal krij gen, ondanks de weigering van de linkse en links centrumpartijen om deel uit te maken van een regering onder zijn leiding. Men verwacht niet, dat hij een gro te meerderheid zal krijgen, doch dit nadeel wil Pinay neutraliseren door economische volmachten voor een jaar te vragen. De beurs in Parijs was donderdag optimistisch gestemd ten aanzien van Pinay's kansen. De Franse aandelen stegen. roep op de regeringen van beide lan den hebben gedaan, sentimenten niet de overhand te laten krijgen. CONFERENTIE VAN ARABISCHE LEIDERS. De besprekingen tussen koning Saoed van Saoedi-Arabië en presi dent Sjamoen van Libanon hebben er toe geleid dat zondag a.s. in de Li banese hoofdstad Beiroet een confe rentie op hoog niveau van Arabische leiders zal worden gehouden. Dit heeft een Jordaanse regerings woordvoerder in Amman bekend ge maakt. Ook koning Hoessein heeft een uit nodiging ontvangen. Naaj men ver moedt is president Nasser totnogtoe niet benaderd. Libanese leiders trachten, met in stemming van koning Saoed, op korte termijn een conferentie van enige Arabische staatshoofden te beleggen om een gezamenlijk standpunt ten aanzien van Syrië te overwegen. Toevallig bezoek. De Amerikaanse marine heeft don derdag bekend gemaakt, dat een een heid van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder de met geleide projectie len uitgeruste kruiser „Canberra", een bezoek zal brengen aan de Turkse haven Izmir. Andere eenheden zullen bezoeken brengen aan havens van bevriende landen in het gebied van de Middel landse Zee, waaronder de Griekse eilanden Creta en Rhodos. De stemming op de beurzen. De verontrusting over het Midden- Oosten veroorzaakte donderdag grote beweging op de wereldmarkten. De koersen in Wallstreet bereikten ongeveer het laagste punt sedert twee jaar. De Europese effectenbeur zen sloten in gemakkelijke of flauwe stemming, niet zozeer door grote ver kopen dan wel door nervositeit. De metaalprijzen waren iets beter na de inzinking van de laatste tijd, daar uitbreiding van de defensiepro gramma's meer vraag naar metalen zou kunnen betekenen. Alle Europese valuta's werden flau wer ten opzichte van de dollar. 'n werkelijk lage prijs ORIGINEEL MOHAIR JASJES, „de grote mode" 69.— PENSEEL Advertentie Wegens erkenning van O.Duitsland De Westduitse rgering heeft giste ren besloten de diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië te verbreken omdat Joega-Slavië het communisti sche bewind in Oost-Duitsland di plomatiek erkend heeft. Dit wordt van betrouwbare zijde uit regerings kringen in Bonn vernomen. Een offi ciële aankondiging van deze stap laat nog op zich wachten tot de minister van Buitenlandse Zaken, von Bren- tano, een uiteenzetting heeft gegeven aan een commissie uit de Bonds dag. Mocht zich'in de commissie veel verzet tegen de beslissing openbaren, dan zal het kabinet zich nog nader over de kwestie beraden. Er zal ech ter geen sprake zijn van een „af stemmen", want alleen de regering beslist over zo'n stap. Gezien de be langrijkheid van de maatregel, en de mogelijke ver-strekkende gevolgen, wil de regering echter vooraf met de Bondsdag overleg plegen. Een verbreking van de diplomatie ke betrekkingen met Belgrado zal de internaitonale tegenstellingen inzake de Duitse hereniging niet geringer maken. Het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken meent echter, dat daar iets anders tegenover staat. Er zijn vele landen, zegt men daar, die min of meer ernstig overwegen, of zij Oost-Duitsland zullen erkennen. Met name Arabische landen tonen die neiging. Indien nu de erkenning door Joego- Slavië door niet méér dan een krach tig protest wordt gevolgd, is te ver wachten dat zulke landen „moed vat ten" en de Oostduitse regering ook erkennen. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de V.S. brachten minis ter von Brentano gisteravond een be zoek en deelden mede, dat hun rege ringen het Westduitse standpunt in zake diplomatieke erkenningen van de regering van Pankow ondersteu nen. Dit standpunt is, dat men geen diplomatieke betrekkingen met beide regeringen Bonn èn Pankow, kan hebben. De regering te Bonn heeft de re geringen van alle Navo-landen van haar voornemen in kennis gesteld en hun verzocht, eventele bezwaren on middellijk te kennen te geven. Toen het Engelse koninklijke paar per vliegtuig uit Williamsburg op het nationale vliegveld van Washington arriveerde, werd het daar begroet door de Amerikaanse president Eisenhower. De foto toont de president in gesprek met een glimlachende koningin Elizabeth. Koningin Elizabeth in Washington Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn donderdag te Washington aangeko men. De koningin en de hertog reis den in het particuliere vliegtuig van president Eisenhower. Op het vliegveld werden zij wel kom geheten door president Eisen hower en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles. President Eisenhower vfees in zijn welkomstwoord op het belang van dit bezoek voor het versterken van de vriendschapsbanden tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staven. In de nauwere samenwerking tussen deze twee landen ligt de beste hoop voor de veiligheid en de vrede in de wereld. Algerijnse terreur in Parijs BOMONTPLOFFING OP CYPRUS. Het officiële Cyprische omroepsta- tion te Nicosia verdween donderdag avond tengevolge van een ontplof fing plotseling uit de ether. Later is door een officiële woord voerder meegedeeld, dat de transfor mator van het radiostation door een bom is vernield en dat er nog twee onontplofte bommen zijn gevonden. De pogingen van de Franse commu nistische partij om in het hele land demonstraties te ontketenen tegen de Algerijnse politiek, zijn gisteren mis lukt. Hier en daar kwamen stakingen voor, sommige niet langer dan en kele minuten, sommige de gehele dag, doch als massademonstratie was het De Algerijnse opstandelingen eisen van iedere Algerijnse arbeider, die in h mislukking, de grootste Parijs werkt, ongeveer zestien gulden per maand „belasting" als steun voor "ie "e Party sedert de oorlog heeft de opstand in het vaderland. i beleefd. Landgenoten, die meer verdienen worden naar gelang van hun inkomen ook hoger aangeslagen. Er zijn Alge rijnse kooplieden in Parijs, die voor duizend gulden per maand worden aangeslagen. Wie niet betaalt, wordt zonder pardon neergeschoten of op andere wijze vermoord. Volgens schatting van de Parijse politie hebben de 300.000 in Parijs wonende Algerijnen sedert het begin van het jaar ongeveer 50.000 gulden aan dergelijke „belasting" betaald. Bijna dagelijks worden in de Franse hoofdstad aanslagen op Noord-Afri kanen gepleegd. Het zijn, zo zeggen de politie-auto- riteiten, voor een deel gevolgen van deze belastingterreur en voor een an der deel uitvloeisels van de vete tus sen de twee Algerijnse nationale be wegingen: het Nationale bevrijdings front en de Algerijnse nationale ber weging. Thans echter hebben de twee groot ste vakbonden de arbeiders opgeroe pen voor een 24-uurs-staking bij de spoorwegen op 25 oktober. De actie van gisteren is in Mar seille nogal een bolwerk van het communisme wat stakingen betreft slechts voor vijf procent geslaagd. In de Franse kolenstreek werd ech ter voor vijftig procent gestaakt. In Parijs zijn bij demonstraties twaalf personen gearresteerd, onder wie tien studenten. Griep staakt niet. Inmiddels wordt in Frankrijk de griepepidemie nog steeds in alle he vigheid voort. In Parijs waren don derdag meer dan een miljoen men sen ziek. Tot op heden zijn in Frank rijk negen mensen aan de griep be zweken. In Phalsbourg werd donder dag de post door de politie bezorgd, omdat alle brievenbestellers ziek wa- Voor FALCON REGENJASSEN N0LET Haarlemmerstraat 206 Botermarkt 89 PRIJZEN REEDS V.A. 45.— (Advertentie). In de afgelopen 24 uur trok een actieve depressie over de Britse ei landen en de Noordzee naar het Ska- gerrak. Onder invloed hiervan nam de wind in de afgelopen nacht tot stormachtig toe. De fronten van de depressie, die vannacht passeerden, brachten betrekkelijk weinig regen. Ten zuiden van Ierland ontstond echter een nieuwe storing, op de na dering waarvan er vandaag opnieuw regen viel. Bovendien stroomde aan de voorzijde van de nieuwe storing zachte lucht naar ons land, zodat vanmorgen al temperaturen van 14 graden voorkwamen. Het ziet er naar uit, dat ook deze storing naar de Noordzee zal trekken en dat aan de achterzijde ervan onstabiele po laire lucht ons zal binnenstro men. Daarom moeten morgen buien Een deputatie Amsterdamse studenten heeft donderdagmorgen namens het Litterarisch Dispuutgezelschap worden verwacht, terwijl de tempe- B.E.E.T.S., minister Hofstra op zijn ministerie een nieuw koffertje voor de derde dinsdag in september aange- raturen lager ïullen zijn dan van boden. Minister Hofstra aanvaardde met dank het geschenk. VJ.n.r.: J. G. Wijers, A. G. Dirkzwager, P. J. F. daag. Het weer behoudt dus een on- NoordhoekHegt, minister H. J. Hofstra, B. F. van Ittersu®, A* J. van Sminia en F. W. Rogaar. bestendig karakter. Zaterdag 19 oktober as. des mor gens omstreeks half elf zal, ter ge legenheid van de viering van het vijftigjarige bestaan van de Konink lijke Nederlandse Vereniging Voor Luchtvaart boven 's-Gravenhage een luchtparade worden gehouden. Daar aan wordt deelgenomen door in to taal circa veertig toestellen en wel van de koninklijke luchtmacht, de marineluchtvaartdienst, de Rijks luchtvaartschool, de KLM, de Natio nale Luchtvaartsohool, Fokker en het zweefvliegcentrum van de jubile rende vereniging. De vliegtuigen zullen uit de richting van het Be noordenhout komen aanvliegen, voor het nieuwe gebouw van de KNVVL aan het Jozef Israëlplein langs vlie gen en in de richting van de Laan van Meerdervoort verdwijnen. Voor het gebouw van de KNWL zullen deze parade gade slaan o.a. ZiHK de Prins der Nederlanden, ere-voorzitter van de op 19 oktober 1907 opgerichte vereniging, leden van het hoofdbestuur en andere au toriteiten. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 22 oktober géén audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later nu en dan buien, maar ook enkele opklaringen. Krachtige tot matige wind tus sen zuid en west. Kouder over dag. Hoogwaterstanden 19 Okt. v.m. 11.45; n.m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaai bew. 9 C. OSLO regen 13 KOPENHAGEN regen 12 LONDEN regen 12 AMSTERDAM regen 14 LUXEMBURG zwaa. bew. 15 PARIJS zwaar bew. 16 BORDEAUX mist 22 NICE licht bew. 22 BERLIJN regen 15 FRANKFORT geheel bew. 17 MüNCHEN half bew. 17 ZüRICH mist 19 GENèVE mist 21 WENEN mist 16 INNSBRUCK mist 10 ROME onbew. 25 MALLORCA 26 Korreltje Het is de normale toestand voor de Kerk gehaat te worden door de we reld. (Pascal).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1