Feestelijke viering van honderd jaar „blauwe zusters" te Leiden Bruckners „Grosse Messe" door Con Amore IVOROL: Tanden rein - Adem Iris „Der Apfel ist ab", een rotte vrucht in de fümmand Haags politie-officier promoveert te Leiden Franse P.T.T. eert buitenlandse groten WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Herdenking in Huize „De Voorzienigheid Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex A Wis- en Natuurkunde de heer W. Touten- hoofd te Leiden; voor het Doet. ex. Natuurkunde de heer A. R. Miedema te Leiden; voor het Doet. ex. Biologie mej. T. W. Sohrader te Leiden en de heer H. J. de Jongh te Leiden (cum laude) Op dinsdag 22 oktober a.s. ojn 4.15 uur hoopt de heer W. Storm van Leeuwen, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Klein Auditorium van de Rijksuniversiteit. Gemengde Zangvereniging „Con Amore" het jubileum van haar vijf en veertig jarig bestaan vieren en giste renavond genoot een goed bezette maar niet uitverkochte gehoorzaal van een uitnemend concert onder lei ding van Simon Jansen. Met de uit voering van Bruckner's „Grosse Mes- se in f kl. t", (een van diens moeilijk ste werken), heeft de dirigent met zijn goed geschoold koor een artistie ke daad gedaan; in elk opzicht ver antwoord. Als men zich de ontwikke lingsgang van dit koorensemble in Advertentie. Misplaatste humor Vanmorgen om elf uur werd In kleine kring een gedenkwaardig feit ge-1 De zusters van de Congregatie zijn vierd in „Huize De Voorzienigheid" aan de Hogewoerd. Het is n.l. precies zojuist binnengekomen. De heer J. honderd jaar geleden dat de „blauwe" zusters van de Voorzienigheid, die Lijten wenst de Algemeen Overste, ook werkzaam zijn in het St. Lidwinahuis hun eerste schreden in Leiden moeder Jacobi, geluk, plaatsten. Wij hebben deze komst, die zo zegenrijk voor Leiden is geweest, reeds in een artikel gememoreerd. De herdenking vond plaats in de refter van het huis waar de belangstel- kinderen uitgeleide, toen zij hun ling groter bleek dan het getal stoelen, dat men had opgesteld. Geen .grappige spel voltooid hadden, nood, vele bereidwillige handen droegen stoelen aan, zodat bijna ieder- I De heer A. A. T. van Schie voerde de leiding, de heer H. A. Rijnbeek begeleidde aan de piano. Het gezochte en gevonden middel, een nog een plaatsje kon vinden. Doorzetting en offervaardigheid Onder de genodigden waren na mens b. en w. van Leiden de wet houders S. Menken en J. van Schaik, tal van geesfelijken uit Leiden en omgeving, onder wie de oud-pastoor mgr Th. M. Beukers, zusters van an dere in Leiden werkende congrega ties, de algemeen overste van de congregatie van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind, moeder Jacobi, de vicares van de congregatie, zus ter Michaëla, vele vertegenwoordi gers van verenigingen en organisa ties in Leiden, het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera, dat dit feest aanbood en de zusters van de Voorzienigheid te Leiden. De heer O. Hettinga. hoofd van de St. Pancratius-school aan de Bree- straat, die optrad als leider der cere monieën, wees in een welkomst- en openingswoord op het feit, dat dit feest een op zichzelf staande ge beurtenis is, na de herdenking van het 100-jarig bestaan van de Cunera- stichting. Hij maakte melding van een gelukwens van de burgemeester, die niet persoonlijk aanwezig kon zijn. De deken van Leiden, is reeds 's morgens in Huize „De Voorzienig heid" geweest; hij heeft de H. Mis was de oprichting van een eerste school: de burger-bewaarschool. Hieruit is de verdere uitbreiding van het onderwijs gevolgd. Spr. wees er op, dat de congregatie steeds heeft opengestaan voor de nieuwere inzichten in de opvoeding. Steeds hebben de zusters nieuwere wetenschappelijke inzichten en tech nische hulpmiddelen aangegrepen om het opvoedingswerk, aangepast aan de eisen van de tijd zo goed mo gelijk te verrichten. Zelfs het zeer moeilijke werk voor het minder-be- gaafde kind hebben zij ter hand dur ven nemen. Spr. zei, dat men nu van dankbaarheid wilde getuigen. Dezelfde geest van offerbereidheid, waar het gaat om het belang van de jeugd, is de zusters nog steeds eigen. Zij stellen hun gehele persoon in dienst van de jeugd uit echte liefde tot God en de evenmens. Spr. voegde daar aan toe, dat de belangstelling der zusters niet be perkt is gebleven tot de haar toever trouwde jeugd; waar nood was, waar hulp en medewerking werd gevraagd stonden de zusters van de Voorzie nigheid klaar. Daarom is het ook niet te verwonderen, dat de zusters zo'n grote populariteit in Leiden en ver daarbuiten bij velen genieten. Na gewezen te hebben op de aller- danlcbaarheid. die werd bij ge- prettigste en vruchtbare samenwer- woond door de zusters en het be stuur, in de kapel van het tehuis aan de Hogewoerd, opgedragen. Daarna heeft hij tijdens het ontbijt een woord van gelukwens gesproken. Herdenkingsrede. Na deze gezellige beweeglijke in leiding men ontmoette elkaar weer eens, groeten werden gewisseld, gemeenschappelijke herinneringen opgehaald, plaatst de heer J. Lijten, voorzitter van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera, zich achter de „spreeklessenaar" om een herdenkingsrede uit te spreken. De eerste volzinnen van zijn speech wa ren gewijd aan een historisch ver antwoorde terugblik over het werk van de Zusters van de Voorzienigheid in Leiden. Hij herinnerde aan, dat hij bij het honderdjarig be§taan van het Liefdewerk van de H. Cunera, al een overzicht had gegeven van al hetgeen de zusters in Leiden tot stand hebben gebracht. Hij memoreerde de komst van de drie eerste zusters in Leiden op 16 oktober 1857, onder geleide van de Algemeen Overste Moeder Theresia. Spreker zeide, dat de 19e eeuw ge kenmerkt werd door schrijnende kinderexploitatie, maar er was toch een kentering omtrent de kinderen, die om welke reden dan ook onver zorgd waren. Het particulier initia tief heeft hierin een brede activiteit ontplooid. Zo was destijds de familie Vollebregt te Leiden begaan met de ongelukkige toestand van enige kin deren die „zonder opvoeding", zon der onderwijs ledig rondliepen of in fabrieken der stad leerden het heil harer zielen te vergeten". Uit dit ini tiatief is het contact ontstaan met de Congregatie van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind, nog maar enige jaren door pastoor P. J. Hes- seveld opgericht. Zeer moeilijk was dit werk en er was grote moed, durf en doorzet tingsvermogen voor nodig. Zonder de offervaardigheid van de zusters was dit werk onmogelijk geweest. .Daar in die tijd eerder het gezag over kinderen werd gezien als een recht der ouders, dan als een plicht tegenover kinderen, bleef het moge lijk, dat de ouders de kinderen weer ontijdig opeisten, zodat alles wat an deren in hun voordeel hadden be reikt, weer teniet werd gedaan. On danks deze ontmoedigingen zochten de zusters met bewonderenswaardige ijver naar wegen om een sterkere Dankwoorden. Na deze pauze sprak namens het ministerie van O., K. en W. de inspec teur voor het bijzonder onderwijs de heer J. Goudt, die Augustinus aan halend „in blijheid dienen" de blij heid omschreef, waarin de zusters van de Hogewoerd en Lidwinaschool werken. De heer N. B. M. Vreeburg sprak gelukwensen uit namens de R.K. on derwijzersvereniging ,St. Augusti nus", de samenwerking leek-religieus is steeds prettig geweest. De heer Elderhorst, voorzitter van het ouder comité van de Ulo-school, sprak na mens de scholen en bood aan de alge meen overste een envelop met in houd aan. Tenslotte dankte de Algemeen Overste, zuster Jacobi, in welgekozen en -gemeende woorden. De congr - gatie heeft in Leiden kunnen steunen op de prettige medewerking van ve len. Onder de vele telegrammen was een gelukstelegram van mgr. M. A. Jansen. De Filmstudiekring van K O beoogt de films, welke om haar strekking of anderszins niet in aan merking komen om in Nederland pu bliekelijk vertoond te worden, in be sloten kring aan haar leden voor te zetten. Dat hierbij respectabele pro ducten onder de aandacht worden ge bracht kan niet anders dan toe te juichen zijn; niet alle „geblokkeerde" filmwerken behoeven per se zedelijk stuitend te zijn. Hetgeen gisteren echter op het witte doek van de film zaal der Universiteit verscheen was op z'n zachtst uitgedrukt een smake loze vertoning. Deze smakeloosheid slaat dan geheel op de negatieve strekking van het vertoonde verhaal; de aankleding en technische verzor ging waren, zoals we dat de laatste tijd van meer Duitse films van bete kenis gewend zijn, goed verzorgd. De inhoud van de film „Der Apfel ist ab" doet eigenlijk weinig ter zake. Het is een reeds ontelbare malen be speeld thema: een man, deze keer een onbenullige, oppervlakkige fa brikant, die met twee vrouwen in zijn maag zit en dan maar besluit om ze alle twee af te danken. Een droom, een parodie op het Scheppingsver haal en hier gaat het in deze film om, geeft hem de „oplossing". Aan deze twijfelachtige oplossing wordt meer dan een uur alle mogelijke nut teloze moeite besteed. Het resultaat is dan uiteindelijk, dat met mede werking van „hemelse" machten een nieuw leven wordt begonnen met een eindproduct van de twee vrouwen, die de fabrikant al had: een derde vrouw. Het Scheppingsverhaal, zonder spoor van God er in verweven, is op alle plekken aangetast zodat er niets is heel gebleven en er een geweldige persiflage van is gemaakt. Het ver haal is van Helmuth Kautner, die ook de regie in handen had. Wij ach ten deze figuur tot heel wat beters in staat en het valt alleen maar te betreuren, dat hij zijn gaven aan de ze mislukking heeft verspeeld. Zoals 'J de outillage en technische af- de heer Lijten de wens uit dat de zusters het werk onder de zichtbare zegen van God zouden mogen voort zetten tot in lengte van jaren. Groei Wethouder Van Schaik stelde in een toespraak de twee data: 1857 en Aan fle Rykslmiversjteit te Leiden 1957 naast elkaar. Hij kwam tot de js gistermiddag tot doctor in de conclusie dat er opvallende verschil- 1 rechtsgeleerdheid gepromoveerd mr len zijn. Het werk onder de jeugd Peijster, inspecteur van politie heeft een enorme groei doorgemaakt, te 's-Gravenhage en secretaris van de zusters van de Voorzienigheid de hoofdcommissaris aldaar, de heer zullen niet voorzien hebben, dat die j. H. A. K. Gualtherie van Weezel. ontwikkeling zo snel zou kunnen zijn. „De onbekende misdaad.'' Warenhuisdiefstal in schril licht Zij hebben gedaan wat hun han den te doén vonden. Als wethouder heeft hij bij bezoeken aan de scho len kunnen vaststellen hoe veelom vattend dit werk geweest is, hoe goéd het wordt gedaan. Het was „tot de grond" (zie de glimmende vloeren!) verzorgd. Ook in geestelijk opzicht. De heer Van Schaik sprak de wens uit, dat de zusters deze vruchtdra gende arbeid vele jaren zullen voort zetten in het belang van de Leidse jeugd. Geschenk Namens het lekenpersoneel van de scholen sprak mej. C. A. E. Tonus, die niet alleen gewaagde van de moed, die de zusters moesten op brengen om het moeilijke werk te volbrengen, maar ook haar erkente lijkheid betuigde voor de goede sa menwerking die er tussen de zusters en het lekenpersoneel is. Zij over handigde namens het onderwijzend personeel als geschenk een kruis beeld dat in de kapel aan de Hoge woerd een plaats zal vinden. Kinderen Een vrolijk intermezzo hield ver volgens de aandacht van de belang stellenden gevangen. Kinderen van de scholen voerden in ontwapenende eenvoud een vrolijk spelletje op, i waarin de geschiedenis van honderd jaar „blauwe zusters" te Leiden ver haald werd. Drie zustertjes van nau welijks één meter hoog, bewezen, dat IIde congregatie in Leiden inderdaad 'wel klein begonnen is. Opgewekte zang met geestige tekst onderbrak het gesproken woord. Een hoogtepunt werd bereikt toen de kinderen als symbool van het werk, Het proefschrift waarop mr Peijs ter de doctorstitel behaalde is geti teld: ,De onbekende misdaad". (Cri minologische onderzoekingen en ana lytische litteratuurbeschouwingen met betrekking tot het criminaliteits- quotiënt, in het bijzonder toegelicht bij de warenhuisdiefstal). Over het ..dark number" of „dun- kelziffer" met betrekking tot dit laatste onderwerp, brengt mr Peijs ter in zijn dissertatie enkele interes sante gegevens aan het licht. (Het „dark number" heeft hij aangegeven door het werkelijke aantal strafbare feiten te noemen, dat op ieder be kend terrein wordt gepleegd!. Zonder motief. Over het algemeen blijken waren huisdiefstallen gelegenheidsdelicten. In het algemeen worden ze meer gepleegd door vrouwen (in verhou ding tot mannen 5:1) die geen rede lijk motief voor hun daad schijnen te hebben. Velen pleegden nog nim mer een ander strafbaar feit en kun nen het gestolene gemakkelijk beta len of hebben er geen behoefte aan. Sommigen ook worden door een dwangmatige impuls tot de diefstal gebracht, bij anderen is de oorzaak meer negatief:: het (tijdelijk) ont breken van voldoende remmen om weerstand te bieden aan de geboden verleidingen. Het aantal „kleptoma nen" blykt op dit terrein groter dan algemeen wordt aangenomen. Jeugdmisdaad. Minderjarige jongens maken zich vaker aan deze diefstallen schuldig dan minderjarige meisjes. Bij het beschouwen van de leeftij den der warenhuisdieven ziet men dat de door de zusters is gedaan een scholenplein in miniatuur op- zowel bij de mannelijke als bij de binding"met* de~kindëren'te "krijgen, bouwden. Ritmisch geklap deed de vrouwelijke verdachten topaantallen in de leeftijdsgroep beneden 21 jaar. Vergeleken met de daders van alle misdrijven blijken zich 19 van het totaal aantal méér personen uit an dere gemeenten, in het bijzonder van het platteland, aan warenhuis- diefstallen schuldig te maken. Slechts één van elke vier gevallen wordt ontdekt maar mr Peijster raamt het aantal niet-bemerkte wa renhuisdiefstallen naar zéér ma tige taxatie ten minste even groot I man; A. M. Betram, als de bemerkteI J. A. v. d. Reijden. werking waren knap en ook de hu mor kwam ruimschoots aan haar trekken. Maar deze „humor" was uitermate wrang en stotend en ook misplaatst, dat men als verant woordelijk mens zich er slechts aan heeft kunnen ergeren. Door de hele geschiedenis heen liep een draad, een dikke nog wel, van pessimisme en apathie. Alles in de Schepping van deze film was onvolmaakt en triest, tot de Hemel toe. En waarom de fa brikant aan het einde, na uit zijn inspirerende droom te zijn ontwaakt, nog lust had, een nieuw leven zonder uitzicht te beginnen is ons werkelijk een raadsel gebleven. In het kader van de Godloze bespiegelingen van dit filmprodukt paste o.i. wonderwel de oplossing bij het begin van het verhaal, toen de man op het punt stond van de leuning van een brug in het water beneden hem te sprin gen. Hij had dit beter wél kunnen doen; hij was dan consequenter ge weest en had beter beantwoord aan de opvattingen welke in de film ge propageerd werden. Verschijnt er hier en daar in de film een licht puntje voor de mens, bestaat er nog enig uitzicht op een gelukkiger leven, enkele ogenblikken erna wordt la chend en geraffineerd een eind aan elke illusie gemaakt; de lichtpunten blijken dan steeds op vergissingen te berusten. De film eindigde zoals hij begon: somber en vreugdeloos, een grauwe ochtendnevel, midden tussen de ruïnen van een na-oorlog- se stad, de puinhopen van het men selijk leven. Een nieuw leven be gon Vooraf vertoonde K. O. een filmpje van twintig minuten, dat naar onze smaak wel vijf keer zo lang had mogen duren. Het was een Tsjechische poppenfilm, „De duivels- molen" getiteld. Hier hebben wij echte kunst kunnen bewonderen van een filmgenre, dat slechts weinig nog wordt vertoond, of het zou Joop Gee- sink moeten zijn, die dikwijls ook met verrassende resultaten uit de bus komt. Een sprookje in kleuren, een hartverwarmend verhaaltje van menselijkheid en romantiek, waaraan een amusante spookhistorie vast zat. De Tsjechen hebben op dit gebied een naam hoog te houden. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Maria Elisa beth, dr v. M. W. Brugman en J. P. A. Hoekstra; Cornelia Geertruida dr van C. L. v. d. Poel en J. C. de Jong; Dirk, zn v. F. Bronsgeest en S. E. v. d. Waals; Amanda, dr v. E. Brons geest en S. E. van der Waals; Rudolf Jacob, zn v. D. P. de Jong en A. M. Arnold; Johanna Gijsbertha, dr v. G. van Muiswinkel en J. Graper; Ronald zn van C. van Elleswijk en M. H. van der Linden; Petronella, dr v. J. Z. v. d. Kruk en E. Mos. Getrouwd: F. T. M. Zilvertant en H. Hartmann; P. N. J. van Rijn en E. G. van der Ploeg. Overleden: D. Schoneveld, 82 jr, jr, weduwe v. herinnering brengt, moet men erken nen, dat het een hoge vlucht geno men heeft. De keuze van dit speciale wenk gaat buiten het gewone pro gramma om. Bruckner schreef muziek in nauw verband met de tekst, intens diep be wogen, onderworpen, devoot-knie- lend, lovend aanbiddend en extatisch; reflecterend op de gedachte en het gevoel van de liturgische tekst. In alle pracht va., de Bai okkunstenaar, passend bij de wij vise domkerken en de volksaard van Oosténrijk. Het vol ledig symphonie-orkest, dat begeleidt, heeft een onmisbare plaats in de grootse Missa; het heeft een sterk stuwende invloed op het koor en de daarin verwerkte solo-partijen, of schoon het werk toch allereerst voor de zangstemmen is gedacht en ge schreven. Twaalf maten thematische inleiding en dan zet de Kyrie in, de ware smeekbede om erbarming. Vooral in Gloria en Credo is de or kestpartij machtig impulsief en over brugt de verscheidenheid van gedach ten en tegenstellingen. De kernge dachten van de muziek liggen in de gezongen delen, tekstmuziek van gro te waarde. Innige wisselwerking is er tussen koor en orkest. Zinrijk is de Sanctus. Monumentaal de fuga waar mede de Gloria eindigt. Dan de Cre do met haar Kyrie-slot. WAT IS ER VOORTREFFELIJK gestudeerd, de moeilijke intona ties waren tot in de perfectie afge werkt. Vonden ,vij de koorbezetting aanvankelijk voldoende, toch was 't of de koren meer en meer expansief werden. Simon Jansen zeer critisch wat betreft de koorklank, overschat deze niet en handhaaft de verhouding tussen de stemgroepen en ten slotte tussen de stemmen en het orkest Een fraai staal van muziek paedogogische arbeid. Het stuwend en toch zeer be heerst enthousiasme van de dirigent bezielt de koorzangers en het orkest; in casu het voortreffelijk spelend Kunstmaandorkest. Het solistenkwar tet heeft een moeilijke maar niet zeer lonende taak. Een taak waartegen Erna Sporenberg, Aafje Heynis, Ar jan Blanken en Herman Scheij waren opgewassen. Na de rustpoze Cantate 56. „Ich will den Kreuzstab gerne tragen" van J. S. Bach, voor bassolo met slotkoraal, strijkers, hobo en fagot, obligaatcello. Een wondermooie gedachtenontwik- ling! Herman Scheij was de bassolist. In hem waarderen wij het juiste mu zikale gevoel, de voortreffelijke voor dracht' eri dictie, welke zeer raak is, maar steeds door een smaakvol ge voel voor evenwicht wordt beheerst. Verder hoorden wij een kunstzinnig obligaat hobo van Wim Knip, een obligate violoncello van Dijkje Koster en Hans Philips aan het clavecimbel. Bach's Cantate 56, heeft een voorna me polyfone opgang. Zij is niet zwaar wichtig niet lang, met momenten van oplichting en een slotchoral „Komm o Tod, du Schlafes Bruder", dat Si mon Jansen door het 1 oor ontroerend liet zingen. Een waardevol concert! J. Kortmann. Wilt U iets weten? Vraag J. V. te A.: Hoeveel geld mag ik op de spaarbank hebben voordat ik er inkomstenbelasting over moet betalen? Antwoord: Geld op de spaarbank is op zichzelf geen inkomsten, alleen de rente vormt inkomsten. Indien u loonbelasting betaalt, mag u 300, aan rente trekken, vordat u in de inkomstenbelasting valt. Indien u niet in dienstbetrekking bent, moet u een gezamenlijk inkomen van pl.m. 2.000 per jaar hebben (gehuwden tarief) alvorens u inkomstenbelasting be hoeft te betalen. U dient het wel op uw aangiftebiljet aan te geven. Vraag P. K: Als eigenaar van de door mij bewoonde woning heb ik een etage verhuurd. Moet ik deze opgeven voor blokkering? Antwoord: Neen. Dit is geen zelf standige woning. (Bevat een gebouw meer dan één zelfstandige woning, dan moet elke woning worden aange meld). Dit is hier echter niet het ge val. In de loop van november en december zullen bij de Franse P.T.T. een serie postzegels verschijnen gewijd -an buitenlandse personen uit de cultuur-geschiedenis. V.l-n.r. boven: Copernic (donker b »in), Mi"' 1-Ange (groen), Cervantes (donkei ui-per) en Newton (donker blauw). Onder: Rembrandt (bruin), Goethe (blauw), Mozart (purper-bruin) en L. J. Thenard.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6