Milde kritiek van de Tweede Kamer op troonrede en begroting 1958 GRIEP DEBATTEN ZIJN BEGONNEN Kabinet op brede basis in deze tijd nodig r doe Melk niet duurder DDT door de thee 16~Jarig meisje trachtte pleegvader te vergiftigen 1 Maand geëist tegen magazijn bediende in vergiftigingszaak 626 Gezinnen één jaar eerder gelukkig Bedrijfschap Bloemboilenhandel Roofoverval op Deense zeeman WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De debatten over de begroting 1958 zijn gistermiddag in de Tweede Ka mer begonnen en de redevoeringen, die tot nu toe door de woordvoerders van de verschillende fracties zijn uitgesproken, zijn zeer genyitigd. De mi nister-president, dr. Drees, kwam gisteravond nog even aan de antwoorden toe, en hij toonde zich dankbaar en wellicht ook een weinig opgelucht dat de Kamerleden het beleid van het kabinet met zulke milde ogen heb ben bekeken. Hij behoefde slechts een uitzondering te maken voor ds Zandt (Staatk. Ger.) en de communist Wagenaar, „die niets goed vindt". Kritiek was er toch wel, een kritiek die zich op de eerste plaats richtte op de onbevredigende salariëring van de lagere- en middelbare ambtenaren. Prof. Romme vroeg met klem aandacht voor de achtergebleven gebieden. zicht gesteld. Hij betoogt, dat nu ge streefd wordt naar minder koop kracht, harder werken en werkloos heid. Maar dat is niet het program, waarmede dr Drees de verkiezings strijd in ging. „Almachtige staat" De eerste die deze middag aan het woord komt is mr OUD, (VVD), die het zich best kan voorstellen, dat de troonrede een goede pers heeft gehad. Een troonrede moet altijd goed van inhoud zijn, het gaat er echter om, of wat er in staat gerealiseerd kan wor den. Is het kabinet homogeen genoeg om de aangekondigde politiek door te voeren? Dirigisme van de staat heeft de gemeentefinanciën dieper in de soep gebracht dan ooit. Maar de re gering wil wél tegen 6 procent lenen. Daaruit blijkt toch wel zonneklaar, dat men de economische wetten niet zo maar op zij kan zetten. Te lang is z.i. een te laag rente-type gehandhaafd. Betreffend het ambtenaren-appa raat merkte hij op, dat het beter is over een klein apparaat te beschik ken, met ambtenaren die behoorlijk worden betaald, dan een groot waar bij de salariëring te wensen overlaat. Principieel. Spr. ontwikkelde hierna een sterk principieel betoog: de .verheid dient de belemmeringen die een vrije maat schappelijke ontwikkeling in de weg staan, op te ruimen. Door een kabinet, waarin socialisten zitting hebben kan een doelbewuste politiek ter bevorde ring van de individuele bezitsvorming niet gevoerd worden. In beginsel zijn de socialisten daar tegenstanders van, maar dat wil niet zeggen „dat het ta fellaken niet tussen de socialisten en anderen kan worden doorgesneden". Samenwerking op verschillende pun ten is mogelijk. Spr. waarschuwt tegen het gevaar van de almachtige staat. Een kabinet op smalle basis met een kleine meer derheid, zou veel sterker kunnen staan dan het huidige. In het verle den zijn minderheidskabinetten ge weest, die ontzaggelijk belangrijk werk hebben verricht. Hij zegt ten slotte, dat hij de ontwikkeling rustig zal afwachten: „zij die geloven haas ten zich niet". Werkgelegenheid in gevaar. Prof ROMME (KVP) spreekt met erkentelijkheid over de vorm van de troonrede. Eindelijk een koninklijk woord. Hij meent, dat het gehamer op be perking van particulieren investerin gen gevaarlijk is. Het gevaar van de ze politiek is, dat de werkgelegenheid in gevaar komt. Dit gevaar is acuut aanwezig met alle gevolgen van dien. Hij betoogt dat voor ons volk de voorziening met kerken een primaire levensbehoefte is. Deze voorziening is in reeël gevaar. Met klem verzoekt spr. de regering ter hand te willen nemen de voorbereiding van een wet inzake rijksbijdragen voor kerken bouw in de geest van het rapport der commissie-Sassen. Hij hoout, dat de nationale wo ningbouwlening zal slagen en.meer dan 100 miljoen zal opbrengen, al is de zaak dan nog niet geklaard. Defensie. De kunstmaan is een prestatie van de eerste rang. Deze erkenning gaat gepaard met het onveranderd inzicht over de onbetrouwbaarheid van de Russische machthebbers. Alleruiter ste waakzaamheid is noodzakelijk en deze eist een nuttige defensie-voor ziening. Hij acht hulpverlening aan de on derontwikkelde gebieden een dwin gende plicht. Wanneer het vast staat, dat de po litiek van prijsstabilisatie nie* verder slaagt dan te geraken tot prijsafrem ming, dan zou het verwaarlozing zijn als de overheid haar diena? en met zes tientjes of minder naar huis zendt. Hen dringt erop aan aan deze onmo gelijke toestand voor de laagstbezol- digden in overheidsdienst een einde te maken. Met betrekking tot zijn verhouding tot het nood-kabinet-Drees zegt de heer Romme, dat -lij zich voorshands wenst te houden aan de opzet, welke mr. Burger heeft gevolgd bij de ka binetsformatie. Wij blijven ons onze vrijheid volledig voorbehouden, en hopen dat de daden van het kabinet Veel moest achterblijven. Mr. BURGER (PvdA) wijst er op, dat het kabinet maatregelen heeft durven nemen, toen de omstandighe den dat eisten. Moeilijkheden voor de toekomst moeten beperkt worden, maar jammer genoeg moest door de maatregelen veel zinvols achterwege blijven. Met de toeneming van de vrije tijd zou nog meer bereikt kun nen worden, de invaliditeitswet zou verbetering behoeven. De beloning van de ambtenaren is volgens spreker achtergebleven. De huidige economische situatie is niet ontstaan als een natuurverschijnsel, maar als een aanwijsbaar gevolg van de politieke machtsverhouding. De situatie baart zorg, aldus mr Burger, maar we tasten niet i1 het duister. De voorzieningen, genoemd in de troonrede achtte hij voldoende. Hij vroeg zich echter af of men wel tot een billijke spreiding der lasten is ge komen. De positie der gemeenten acht hij verontrustend. Hier is veel ruwer ge snoeid dan ten opzichte van het be drijfsleven. De heer Burger betoogt voorts, dat zijn partij de oppositie niet schuwt, maar dat zij in het kabinet zit uitsluitend op grond van de ver kiezingsuitslag. Hij herinnert aan het contact tussen het episcopaat en het NW, waarmede gedemonstreerd werd, dat het episcopaat rekening houdt met de inzichten van anderen. Gedifferentieerd. De heer BRUINS SLOT (AR) be toogt, dat bij het beoordelen van het overheidsbeleid beginselen een rol spelen en ook moeten spelen. Politiek is toepassing van beginselen onder wisselende omstandigheden met wis selende uitkomsten. Na ingegaan te zijn op de betekenis van een staat in de samenleving zegt hij, dat zijn voor keur niet uitgaat naar een staat, die de hele samenleving beheerst. Zijn voorkeur gaat naar een samenleving, die op gedifferentieerde wijze is ge organiseerd. Daarom is hij voorstan der van PBO, en voor uitbouw van het ondernemerswezen door nieuwe rechtsvormen. Daarom pleit hij voor bezitsvorming voor bezitslozen en voor een gedifferentieerde loonpoli tiek waar die mogelijk is. Spr. vraag voorts waarom de lage re ambtenaren nul op het rekest krij gen. Wellicht kan er enig soelaas ge bracht worden door verhoging van de kinderbijslag. Spr. pleit ook voor herstel van de gemeentelijke autonomie. Er moet geen circulaire politiek worden ge voerd. De gemeenten moeten eigen verantwoordelijkheid herkrijgen. Confessioneel. De heer TILANUS (Ch.) verklaart, dat de troonrede naar vorm en in houd op vele punten zijn instemming heeft. Hij meent, dat het goed is te denken aan de afschuwelijke gebeur tenissen in Hongarije in oktober en november, aan de kwestie van het Suezkanaal en aan de spanningen in het Midden-Oosten. Gebeden moet worden, dat het daar niet tot een ex plosie komt, want deze zou erger zijn dan de laatste wereldoorlog. Spr. her innert ook aan de verkiezingen in West-Duitsland, waar men zich heeft uitgesproken voor een confessionele groepering. Spr. merkt op, dat de vorige minis ter van financiën een optimist was. Men miste de vaste hand van zijn voorganger. De begrippen soberheid en spaarzaamheid zijn na de oorlog In ons land gedevalueerd In de gezinnen werd meer besteed. Maar bij de overheid leek alles te kunnen. De heer Tilanus zegt er zich over te verheugen, dat we in de moeilijke nationale en internationale omstan digheden een kabinet op brede basis hebben. Men is tot eenheid van be leid gekomen en dat verblijdt hem. Dat behoeft niet te oetekenen, dat men altijd zulk een kabinet zal moe ten hebben. Hij hoopt met het oog op de binnenlandse toestand en de inter nationale spanningen, dat de eenheid van beleid bewaard zal blijven. Ds ZANDT (S.G.) keert zich tegen de toenemende staatsmacht en bu reaucratie. De huurverhoging heeft niet alleen bij de huurders en eigenaars grote ontstemming verwekt, maar ook in de kringen der gemeentebesturen. Spr. verklaart met zorg vervuld te zijn over de toekomst. Naar zijn oor deel is er een depressie te wachten. In de binnen- en buitenvaart en ook in andere bedrijven vertonen zich te kenen van malaise. Hij zegt dat de ministeries met geld hebben gesmeten. In de bedrijven moesten de hoognodige investeringen achterwege blijven, maar er werden wel hoge belastingen gevorderd. Het beleid der regering heeft er naar de mening van de heer Zandt aanmerkelijk toe bij gedragen, dat men de weg naar inflatie i opgegaan. Inflatie zou voor het volk een zware slag zijn. Te 22.30 uur wordt.de vergadering verdaagd tot hedenmiddag een uur. WATU KUNT OM UW TE BESTRIJDEN Neem 1 of 2 "AKKER TJES" met warme melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl U slaapt doet de geneeskrachtige Inhoud zijn werk en als U opstaat, zegt U evenals al die honderdduizenden ge bruikers: la waarliik. (Advertentie) Alleen Amsterdam 1 cent hoger De minister van Economische Za ken heeft afwijzend beschikt op een voorstel van de algemene vereniging voor melkvoorziening tot een alge mene verhoging van de detailhan delsmarges voor consumptiemei k. Het cijfermateriaal dat de minister is ovrgelegd, en dat in hoofdzaak op Amsterdam betrekking had, was voor de minister wel aanleiding er in toe te stemmen, dat in Amsterdam de prjjs voor flessenmelk met een cent per liter kan worden verhoogd bij een handhaving van de prijs voor losse melk. Indien ook voor andere plaatsen aannemelijk kan worden gemaakt, dat de melkdetailhandel in overeenkomstige positie verkeert als in Amsterdam, is de minister bereid eventuele verdere voorstellen tot een margeverbetering elders in overwe ging te nemen, waarbij evenwel in aanmerking dient te worden geno men. dat in vele plaatsen oplossing der moeilijkheden eerder zal moeten worden gevonden in rationalisatie van de melkdistributie dan in een margeverhoging. Een zestienjarig meisje heeft maan dagmorgen getracht haar pleegvader te vergiftigen door DDT en een af- bytmiddel voor verf door zijn thee te roeren. Het meisje, dat onder toe zicht van de voogdijraad staat, ver klaarde tegenover de politie, dat zij haar pleegvader niet had willen do den maar dat zij wraak had willen nemen voor een standje dat hij haar gegeven had omdat zij te laat thuis kwam. De ouders van het meisje waren 10 jaar geleden uit de ouderlijke macht ontzet en Henny was opgeno- TIJDELIJKE VERLEGGING N.Z.H.-LUNEN. In verband met het opbreken van de tramrails in de Tempeliersstraat en op het Houtplein te Haarlem als mede met vernieuwing van de be strating respectievelijk asfaltering, worden met ingang van 21 oktober a.s. begin dienst tot nader bericht, de volgende tijdelijke route wijzigin gen en/of verplaatsing van halte plaatsen ingevoerd. Lijn 21 (Den HaagHaarlem via de Glip): a. komende uit de richting Den Haag; op de Haarlemse Dreef links af, langs het hoofdbureau van Politie, door het Florapark, de Wa genweg kruisen, door de Iordens- straat, vervolgens over de westzijde van het Lorentzplein en de van Eden- straat naar de bestaande route. Nieuwe halten: tussen Hazepaters- laan en Florapark: aan de westzijde van het Lorentzplein. b. komende uit de richting Haarlem (Station): van Edenstraat, noordzij de Lorentzplein, Lorentzstraat, zuid zijde Houtplein. Dreef. Nieuwe halte: in de Lorentzstraat naast de garage van de firma Hout koper. Lijnen 20, 50, 51: a. (Den Haag Haarlem via de Zilk en Leiden Haarlem) a. Van de Wagenweg ko mende via Iordensstraat en vervol gens als aangegeven voor lijn 21 on der a. Nieuwe halte: aan de westzij de van het Lorentzplein. b. Komende van Haarlem Station, als lijn 21 met dien verstande dat uit de Lorentzstraat komende recht streeks naar de Wagenweg wordt ge reden Nieuwe halte: in de Lorentz straat naast de garage van de firma Houtkoper. Hengelo werkt met nieuw bouwsysteem Efficiency in de werksystemen is er de oorzaak van, dat 626 woningen in de uitbreidingsplannen van Hen gelo één heel jaar eerder zullen wor den opgeleverd, dan aanvankelijk was gepland In ijltempo nadert een groot com plex woningen dat door het aanne- Bij koninklijk besluit is het aan tal leden voor het bestuur van het bedrijfschap voor de bloembollen- handel voor de tweede zittingsperiode vastgesteld op 20. In dit bestuur zyn de volgende or ganisaties van ondernemers verte genwoordigd: de bond van bloembol lenhandelaren, gevestigd te Haarlem, 5 leden; het katholiek centraal or gaan voor de groothandel, gevestigd te 's-Gravenhage, 1 lid; de bond van bloembollenhandelaren, gevestigd te Haarlem en het katholiek centraal orgaan voor de groothandel, geves tigd te 's-Gravenhage, gezamenlijk 2 leden; de bond van détailbloembol- lenhandelaren, gevestigd te Haarlem: 2 leden, Organisaties van werknemers: de in allerlei belangrijke sectoren van I algemene bond „Mercurius", bedrijfs- dien aard zullen zijn, dat ze ons ver- bond van werknemers in de handel, oorloven het kabinet de nodige tijd ruimte te geven tot een algemene substantiële bijdrage aan het struc tuurprobleem der vrijwillige bespa ring, aan de oplossing van de kwestie der bezitsvorming. Spr. verklaart geen behoefte te hebben en aan een minderheidskabinet. Hij wenst dat de zaken zo zullen lopen, dat het kabi net een normale levensduur kan wor den gegund. De heer WAGEN AAR (CPN) zegt, dat de bestedingsbeperking als een slag op het hoofd van de werkende bevolking is neergekomen. Nieuwe het bank- en verzekeringswezen en de vrije beroepen, gevestigd te Amster dam: 4 leden; de Nederlandse katho- kopend en verzekeringsporsoneel „St. pokend en verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië", gevestigd te Amsterdam en de katholieke bond van' werknemers in het transportbe drijf „St. Bonifacius", gevestigd te Amsterdam, gezamenlijk 4 leden. De Nederlandse christelijke beambten- bond, organisatie voor het admini- strtieve, technische, commerciële, chemische, ledinggevende en toe zichthoudende personeel, gevestigd verslechteringen zijn in het vooruit- te Amsterdam: 2 leden. mersbedrijf B. J. Nijhuis te Rijssen wordt gebouwd voor de woningbouw verenigingen „Ons Belang", „Sint Jozef" en de „Hengelose Bouwver eniging", zijn voltooiing. In december is het eerste blok eengezinswoningen klaar en daarna kan er iedere tien dagen een blok huizen worden betrokken. De werk lieden werken in drie ploegen aan een lopende-band systeem. De metse laars worden gevolgd door de tim merlieden en daarachter komen de elektriciens en schilders. Men zou aanvankelijk drie jaar over het werk doen maar door het volgen van deze methode kunnen de huizen in twee jaar worden afge werkt. PROVINCIE ZUID-HOLLAND IN BEROEP TEGEN RIJBEWIJZEN- VONNIS Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben besloten in beroep te gaan tegen een uitspraak van de president van de Haagse Rechtbank inzake de rijbewijzen-affaire. Zoals men weet weigeren acht provinciale griffies teruggave van een rijbewijs, dat tijdens een door de rechter op gelegde ontzegging de geldigheid ver liest. Ook de Zuidhollandse griffie volhardt in deze weigering, zodat een delinquent, wie deze omstandigheid treft, opnieuw rij-examen moet doen. In uitspraak bij een door de A.N.W.B. aangespannen kort geding gaf de president van de Haagse rechtbank de raad voortaan ook ver lopen rijbewijzen ter vernieuwing te rug te geven, zich baserende op de wegenverkeerswet en niet op het on dergeschikte wegenverkeersregle ment, dat de interpretatie van de acht griffies toelaat. Gedeputeerden van Zuid-Holland besloten tegen de ze uitspraak in beroep te gaan. Op een spoorwegviaduct te Hen gelo werd een 16-jarige schilders- knecht ernstig gewond, toen hij door een trein werd gegrepen en van het viaduct geworpen. Hij was met een andere schilder bezig het viaduct te verven. De treinbestuurder had de mannen, door de felle zon niet ge zien. De tweede schilder kon zich met een sprong in veiligheid stellen. Verdachte hield vergif voor krijt Het noodlot heeft in de Zaanse vergiftigingszaak, waarbij het vorig jaar talrijke mensen ziek werden, nadat ze worst hadden gegeten, de rol van hoofdschuldige gespeeld. Het werd daarbij door een vrij groot aan tal personen geassisteerd, van wie de justitie er tenslotte één voor ver volging uitkoos: de 64-jarige maga zijn-chef C. D. uit Zaandam. Tegen deze verdachte is gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam 1 maand gevangenisstraf ge- I eist. In eerste aanleg was hij door de rechtbank te Haarlem vrijge sproken, nadat de officier een maand gerequireerd had. Uitvoerig werd ter zitting nage gaan hoe de fatale vergissingen ge maakt zijn. Een chemische firma zond in maart 1956 vijftig blanco balen zeer vergiftig bariumcarbonaat aan de chemische fabriek van Dek ker in Wormerveer zonder op de balen een afzender of een waarschu wing voor de vergiftige inhoud te vermelden. Ze werden aan Van Gend en Loos gegeven voor de rest van het vervoer. Daar laadde men die dag toevallig drie balen aardappel meel in een auto, bestemd voor een grossier in levensmiddelen in Zaan dam, maar een slordige bediende pakte .naar mag worden aange nomen: per abuis 1 van de 50 balen bariumcarbonaat inplaats van een derde zak aardappelmeel. Bij de grossier kwam aldus met twee balen aardappelmeel een baal barium aan. In het magazijn was juist een nieuwe bediende aange steld, die nog geen enkele waren kennis of routine had. Dat één van de drie zakken wat kleiner was dan de andere, viel hem dan ook niet op. Ter zitting vertelde deze jonge man als getuige hoe het zijn taak was voor de aflevering aan slagers papieren zakken van 10 kilo met aardappelmeel uit de grote balen te vullen. Zijn chef, thans de verdachte, die hem controleerde, viel het op dat de laatste gevulde papleren zak niet vol was. „Jawel", zei de bediende, „maar er zit toch 10 kilo in, weegt u het maar". De magazijnchef con cludeerde daaruit, dat het soortelijk BLOEMENCULTUUR IN WEST-BRABANT. In de westhoek van Brabant is se dert enkele jaren een gladiolencul- tmur ontstaan, die een belangrijke rol is gaan spelen. Het ziet er niet naar uit dat het alleen bij gladiolen zal blijven. Ook voor de andere tak ken van de bloemencultuur groeit de belangstelling. Er blijkt vooral interesse te bestaan voor tulpen. De kleigrond in deze omgeving is voor tulpen alleszins geschikt. gewicht niet juist was. Hij vroeg aan de bediende of hij „nog meer van dat spul" in papieren zakken had gestort en prompt wees de bediende de ene zak aan, waarin 2 tot 3 kilo samen met circa 7 kilo aardappel meel zat. „Stort die boel dan maar in een puddingdoos en gooi af en toe maar een lepel ervan bij een zak als die op de weegschaal staat en net onder de 10 kilo blijkt te zijn", gelastte hij de jongeman. „Meestal vergat ik de doos", zei de jongen, maar in de loop van april en mei had hij toch telkens in en kele zakken wat van het verkeerde spul gegooid. „Ik gaf hem die opdracht uit zui nigheid", zei de magazynchef, „wie rekent er nou op, dat het vergiftig spul kon zijn? Ik dacht, dat het krijt was". De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, vertelde in zijn requisi toir, dat de rechtbank in Haarlem de magazijnchef heeft vrijgesproken, omdat zij niet van mening was, dat bij hem grove ichuld aanwezig was De procureur dacht daar anders over en eiste een maand gevangenisstraf Mr. Thijssen las in zijn pleidooi een zin voor uit een brief, die door het staatstoezicht op de volksgezond heid aan de hoofdinspecteur der volksgezondheid is gestuurd. „Bij het onderzoek is gebleken", aldus deze brief, „dat vergiftige stoffen in Ne derland zonder enige voorzorg in iedere willekeurige verpakking, zelfs met misleidende opschriften, kunnen worden vervoerd". De raadsman achtte het niet juist voor alle gemaakte fouten nu alleen de magazijnchef te straffen. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 29 oktober a.s. WAT DEED DE ACTIE „VOOR GOD"? Om de paar maanden geeft het werkorgaan „Pro Deo" der actio „Voor God" antwoord op de vraag naar de jongste activiteiten van deze beweging tot kerstening van de pu blieke opinie en tot apostolaat om!er de buitenkerkelijken. De jongste afle vering, zojuist verschenen bij Post bus 2, Heemstede, geeft allereerst n overzicht van de zgn. Kioskwagen- actie, die in verschillende grote ste den met rijdende kiosken gevoerd wordt. De cinemagesprekken voor buitenkerkelijken op zondagochtend vinden ook in het nieuwe seizoen doorgang im acht steden. Verder be- vat dit niummer interessante gege- ber j.l. vens over de muurkrant „Veilig Ver keer: Naastenliefde heeft altijd voor rang!", over de Pleinpreken In Rot terdam en Den Haag, over de etala ges in de steden, enz. De documen- tatie-rubriek geeft o.a. een uitvoerig overzicht over het zgn. telefoon-apos tolaat in verschillende landen. De actie „Voor God" treft voorbereidin- men in het gezin IJzerman te Kam pen, waar zij van het kinderloze echtpaar IJzerman een degelijke op voeding kreeg. Nooit waren er klach ten over het meisje geweest. Toen de pleegvader maandagmor gen van hv. melken was terugge keerd, had hy een kop thee gedron ken. Omdat hij de vieze smaak proef de had hij de slok onmiddellijk weer uitgespuwd. Hij dacht direct aan vergiftiging en bracht de thee naar de politie. Toen de man thuiskwam stond zijn hooiberg in lichterlaaie. De brand werd spoedig geblust maar de verdenking was op de pleegdoch ter gevallen. Zij had de hooiberg in brand gestoken toen de vergiftigng ontdekt bleek. Het meisje legde een volledige bekentenis af. HOGERE UITKERINGEN UIT GEMEENTEFONDS. De minister van Financiën heeft het percentage der algemene uitke ring uit het gemeentefonds voor 1958 vastgesteld op 148 en dat van de be lastinguitkering op 143. Voor 1957 bedroegen deze percentages resp. 145 en 140. De verhoging van deze uitkeringen betekent voor de ge meenten een vermeerdering van in komsten vergeleken bij 1957 van rond 21 miljoen gulden. DELFTSE SPORTVERENIGINGEN IN MOEILIJKHEDEN. Het uitschreven van een lening, waarbij 4e gemeente Delft zich ga rant stelt voor een bepaald bedrag, zal misschien een oplossing kunnen geven voor de moeilijkheden welke voor diverse Delftse sportverenigin gen zijn ontstaan nu het nieuwe sportpark aan de Brasserskade te Delft (dat het grootste van ons land wordt) niet geheel dreigt te worden voltooid als gevolg van de beste dingsbeperking. Zoals bekend is het probleem ont staan doordat de verenigingen toch genoodzaakt zullen zijn hun opstal- len naar de nieuwe terreinen over te brengen. Deze suggestie voor de lening, welke is uitgegaan van de sportver enigingen, zal zo spoedig mogelijk in het college van burgemeester en wet houders worden gebracht. Om half ver, dinsdagmorgen, kwam een automobilist de Delftse politie waarschuwen, dat hij op een parkecr- strook langs de Rijksweg Rotterdam Den Haag een gewonde man had aan getroffen. Op het alarm trok de politie od on derzoek uit en vond de 55-jarige ka pitein der Deense marine, flansen, mishandeld en beroofd langs de weg liggen. De man had maandagnacht om streeks kwart over één in Rotterdam een taxi aangeroepen om hem :iaar zijn hotel te brengen. In de auto ge zeten, bemerkte hij dat de wagen niet regelrecht naar het hotel ree-1 doch voortdurend omreed. Hij verzocht daarom te stoppen doch de chauffeur reageerde ni»?t totdat ze op de rijks- weg gekomen waven, onder Delft. Daar verzocht de chauffeur zijn „vrachtje" maar even uit te stap pen. Hansen deed dat doch nauwelijks stond hij op straat of hy wevd van achteren aangevallen. Hij kreeg sla gen en trappen in 't gezicht waardoor hy bloedend werd gewond en versuft raakte. Toen gingen zijn aanranders er met zijn portefeuille vandoor, waarin zich een bedrag bevond van ongever 425 gulden, alsmede verschillende be- scheider, waaronder een Deens spoor- wegabonement en een rijbewijs. De Deen gaf het nummer op van de auto, dat hij gezien had. voor de wagen wegreed. In samenwerking met de Rotterdamse recherche heeft de politie te Delft haar neus op dit spoor gedrukt. KORTE gelf Een bediende op de „Oranje Nas sau", de 28-jarige N. Ch. T. Wbhter- dorp uit Breda, heeft gisternacht om half drie, toen hy zich aan boord van zyn schip wilde Ix-geven. op de land- gang zijn evenwicht verloren en is tussen het schip en de kade in het water gevallen. Toon men de man uit het water haalde, was 'hij reeds verdronken. Het aantal aangegeven radio toestellen bedroeg op 1 oktober jl. 2 329.924 tegen 2.319.809 op 1 septem ber jl. Het aantal geregistreerde te levisietoestellen steeg van 177.685 op 1 september jl. tot 190.152 op 1 okto- Bij werkzaamheden omW Splj- kenisse heeft gistermiddag de 23-ja rige J. G. van Schayk uit Dordrecht een z.g. muts, die bovenop een hei paal was geplaatst, op het bovenli chaam gekregen. De ongeveer 600 kg zware muts viel waarschijnlijk door trilling naar beneden. Van S. moet gen om die tz.t. ook in ons land te op slag dood zijn geweest. Hij was ondernemen. ongehuwd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5