Middenstanders c.s. lulianastraat adresseren aan de raad Eerste steenlegging modern bedrijf van Centrale Coöperatie L.T.B. De KAB-voorzitter sprak over de breuk tussen ARKA en KAB WOENSDAG 16 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Rooilijn - en goothoogte - voorschriften ,.een ramp voor de toekomst" De eigenaren en/of huurders van gen voor ouden van dagen" zijn ge- panden staande in de Julianastraat, dacht in het centrum van de ge- die betrokken zijn bij het ontwerp meente en dan nog wel tegenover uitbouw en de natuurlijke sanering „Regeling bebouwde kom Kerk- een kerk en scholen, welke dagelijks worden belemmerd en dat in de kom straat", alsmede bij het ontwerp hou- bezocht worden door vele kerkgan- j van een centrumgemeente, zulks nog dende „bijzondere voorschriften ter gers en circa 700 leerlingen. Rust is afgezien van de bezwaren van esthe- bepaling van voor- en achtergevel-het eerste wat zieken en ouden van1 tische en andere aard. rooilijnen voor de bebouwde kom, j dagen nodig hebben en die rust zal gedeelte Kerkstraat", een situatiezeker niet gevonden worden in het j Adressanten besluiten met de wens waarover wij enige tijd geleden centrum van een plaats en dan nog dat alvorens een beslissing over naren van de betreffende bouw.per- celen toch met een aanzienlijke schade blijven zitten, namelijk voor zover die schade niet voor vergoe ding in aanmerking komt ils gevolg van een beperking der eigendom men, verband houdende met de be palingen ten aanzien van hoogte, breedte en diepte der panden; dit alles zou volgens ondergetekenden alleen geoorloofd zijn, indien daar door aanzienlijke voordelen worden verkregen Het zal echter op grond van het voorgaande duidelijk zijn geworden, dat de ondergetekenden van het tegendeel overtuigd zijn; de breedvoerig berichtten, evenals over de hierdoor verwekte reactie onder de betrokken middenstanders, be drijven en directies van instellingen, hebben thans hun collectief be zwaarschrift met betrekking tot ge noemde gemeentelijke bepalingen bij de gemeenteraad ingediend. Het bezwaarschrift is opgesteld door mr. A. J. Meijer, de juridische raadsman van de beide plaatselijke middenstandsverenigingen. Zij geven gezamenlijk te kennen ernstige bezwaren te hebben tegen genoemde ontwerpen. wel tegenover gemelde bijzondere gemelde ontwerpen wordt genomen gebouwen. er overleg zou plaatsvinden tus- De ondertekenaars maken ernstige I sen h,et dagelijks bestuur der ge- bezwaren tegen „gesloten bouw" in- meent* met de stedebouwkunriige dien zulks tevens zou inhouden, dat enerzyd, en een commissie van de geen desnoods if te sluiten poorten bij de betreffende gebouwen zouden mogen worden gebouwd aan gezien immers alsdan alle vervoer tussen de achtertuinen en de straat dus bijv. ook het vervoer van kolen en huisvuil door die ge bouwen zelf zou dienen te geschie den. Zij zijn voorts van oordeel, dat, indien het aanleggen van een wan- adressanten anderzijds Zij verzoe ken de raad eerbiedig doch dringend de beslissing over gemelde ontwer pen aan te houden, totdat bedoeld overleg heeft plaatsgevonden en zo dit om welke reden dan ook niet mogelijk zou zijn de ontwerpen te verwerpen. Het amateur-muziekconcours. Voor het amateurs-concours van de propagandacommissie van de Al- - j piopaganaacommissie van ae t\i- Het bezwaarschrift wordt^geleid delpad langs de Rijn en langs het, phease muziekvereniging „Crescen- et het uitspreken van waardering Kanaal achter Alphen" wordt aan- do" bliikt een overweldigende be- met dat het dagelijks bestuur van de ge meente en de stedebouwkundige jhr. ir. J. de Ranitz ernstig aandacht schenken aan verbetering uit stede bouwkundig opzicht ook van ge noemd deel van de gemeente. „Kanaal achter Alphen" wordt aan-1 do" blijkt een overweldigende be- vaard de mogelijkheid moet wor- langstelling te zijn. Voor dit concours den opengelaten om langs heel dat dat onder de titel „Amateurs zetten wandelpad langs de Rijn en langs hun beste beentje voor" op 2S en 26 het „Kanaal achter Alphen" winkels november in het Nutsgebouw zal GEM. AANKONDIGING SLUITING BUREAU STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het kantoor (met inbegrip van de kasafdeling) der Stedelijke Fa brieken van Gas en Elektriciteit aan de Langegracht, alsmede de toon- winkel der fabrieken aan de Hooi gracht op 17 oktober 1957 voor het publiek zijn gesloten. (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 ok tober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Diamanten vermist", 14 jaar. Lido: „Chirurg", 18 jaar. Luxor: „Je kunt 't haar niet kwa lijk nemen", 18 jaar. Trianon „Symphonie" in goud", alle leeftijden. Rex: „Parachutisten vallen aan", 14 jaar. (Donderdag: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar). of dagwinkels of andere bedrijfspan- - den te bouwen, terwijl ondergete- Men schaart zich onder degenen i benden voorts alsdan verzoeken te die van mening zijn, da* de gemeente Alphen aan den Rijn, naar het zich laat aanzien een goede toekomst voor zich heeft en waarschijnlijk meer en meer centrumgemeente van een groot deel van de Rijnstreek zal worden, waartoe het proces, gelet op de be volkingsproblemen in de grote ste den van het westen in steeds sneller temoo zal voortgaan. Men wijst in dit verband ook op de uitlating bij zijn officieel werk bezoek aan Alphen aan den Rijn van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, toen deze eerste burger van ons gewest de verwachting uitsprak, dat Alphen aan den Rijn binnen afzienbare tijd een inwonertal van 75.000 zal be reiken. De ondertekenaars van het be zwaarschrift overwegen voorts dat deze verwachte groei van onze ge meente inhoudt, dat enerzijds be staande bedrijfspanden in het cen trum en dus ook in de Juliana straat regelmatig zullen moeten worden uitgebouwd en wellicht ge heel zullen moeten worden ver nieuwd en tevens vergroot en dat anderzijds zich gegadigden zullen aanmelden, die in het centrum en dus ook in de Julianastraat bedrijfspanden willen stichten op gronden die thans nog door wonin gen in beslag worden genomen. Ge dacht wordt volgens de betrokken middenstanders en eigenaren van panden in genoemde straat bijv. aan de mogelijkheid, dat grotere con cerns zich hier wensen te vestigen. De adressanten zijn van mening, dat bij aanvaarding van vorenge noemde ontwerpen het tegendeel van het stimuleren van de verwach te ontwikkeling der gemeente wordt bereikt. Wat de vaststelling van de goothoogte op 7.50 meter betreft, wijzen zij er op, dat in één der be langrijkste winkelstraten in een cen trumgemeente, de maximum-goot hoogte niet lager moet worden ge steld dan op 12 meter, zodat men minstens tot drie woonlagen mag uitbreiden. De uitbouwmogelijkheid van de bedrijfspanden wordt voorts sterk beknot door de bepaling dat aan de oostzijde van het kanaal achter Al phen woningen voor ouden van da gen zullen worden gebouwd, alsmede door de geprojecteerde dagwinkels langs de Rijn. Na nog enkele beperkende voor schriften, o.m. de bepaling van de achterrooilijnen, onder de loupe te hébben genomen, concludeert men, dat aanvaarding van dit ontwerp niet minder dan een ramp betekent; er zijn reeds thans vlannen in teke ning gebracht, die alsdan niet kun nen worden gerealiseerd. Wat de rooilijnen betreft, zijn de ondergetekenden voorts van oordeel, dat bij aanvaarding der vorenbe doelde ontwerpen de waaruc van de gebouwen aanzienlijk zal dalen, aangezien er weinig gegadigden voor gebouwen zullen zijn, waarvan de uitbreidingsmogelijkheden gering zijn. Adressanten zijn tenslotte van oor deel, dat het accent 'n bovengenoem de ontwerpen veel te eenzijdig is gelegd op de esthetische zjjde van de aard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouw de kom „Kerkstraat" terwijl veel te weinig is gedacht aan de primaire noodzakelijkheid de wg vrij te hou den voor de uitbouw van bestaande en de bouw van nieuwe bedrijfs panden in de kom var een zich snel uitbreidende gemeente. Zij vragen zich in alle bescheiden heid af, of tegen de ontworpen plan nen ook geen bezwaren van esthe tische aard zijn aan te voeren. In verband daarmede wijzen zij op de geprojecteerde „woningen voor ouden van dagen"; dit zouden kleine woningen moeten worden tussen de Rooms-Katholieke kerk en de langs de Paradijslaan liggende schoolcom plexen èn de veelal hogere gebou wen aan de Julianastraat; de ge projecteerde dag winkels langs de Rijn maken de indruk van „kleine gebouwen"; past één en ander in het centrum van een middelgrote ge meente? Het doet vreemd aan, dat „wonin- bepalen, dat de eigenaren van de gronden langs bedoeld wandelpad in de eerste plaats de gelegenheid ont vangen tot de bouw van die winkels of bedrijfspanden over te gaan Zij merken nog op, dat de eige- worden gehouden h ebben reeds 36 ensembles en solisten laten inschrij ven. Onder hen bevindt zich een vier tal grote gezelschappen van ongeveer 30 leden. De jury, die ze groepsgewijs zal beoordelen, bestaat uit de heren J S. Deurloo, P. Koren, B. Lam en D. de Vries. De heer G. W. Kampschöer, voor zitter van de Raad van Toezicht van de Centrale Coöperatie van de L.T.B. waarvan het hoofdkantoor i'i Hair- Jem is gevestigd en die centrale be drijven heeft te Alkmaar en Aiphen aan den Rijn, heeft dinsdagmiddag de eerste steen gelegd voor een ge heel nieuw complex van kunstmest- en veevoederbedrijf en handel in landbouwwerktuigen, tuindersbeno- digdheden en bemestingsartikelen, in de gemeente Koudekerk aan den Rijn. op de grens van Alphen aan den Rijn. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de beide directeuren van de Centra le Coöperatie van de L.T.B. de heren A. J. van Woerkens, drs. F. L. F. N Russel, de onder-directeur de heer W. Menken, de oud-directeur, thans adviserend bestuurslid de heer F. C. H. Schrijnemakers, allen te Haarlem, voorts de directeur van de Coöpera tieve centrale boerenleenbank te Eindhoven, drs. H. G. A. Baxs, en verder het voltallig bestuur van de Centrale Coöperatie, de architect A. W. N. Giesen uit Doetinchem, zyn opzichter de heer A. Vriesen uit Al phen aan den Rijn en de aannemers C. M. Deerenberg en J. P. en P. G. van Wijk uit Alphen aan den Rijn alsmede hun uitvoerder de heer J. van Beek uit Hazerswoude-Rijndijk, en de werknemers. Nadat het uitgebreid gezelschap zich had verzameld rond de plaats waar de gedenksteen in de muur van de grote kunstmestloods in de voorgevel zou worden geplaatst, sprak de heer H. A. Giesen, voorzit ter van het bestuur van de Centrale Coöperatie van de L.T.B. enkele woorden van waardering over de goede vorderingen bij de bouw se dert de 8e juli van dit jaar toen de eerste voorbereidingen tot de bouw konden worden getroffen. Wat er nu reeds ie te aanschouwen, aldus de heer Giesen, geeft een indrukwek kend beeld van een waardig complex ten dienste van tuinderij en veehou derij in deze provincie. Nadat de heer Kampschöer de ge denksteen met vakmanschap op haar plaats had gemetseld, richtte de heer Giesen woorden van dank tot de werkers van dag en de nacht, van hoog tot laag en zei de verwachting te koesteren, dat dezelfde ijver waar van tot dusver blijk is gegeven, zal worden betracht tot het gebouwen complex volledig zal zijn opgetrok ken. Het totale grondoppervlakte waar over men beschikt is plm. 125 meter breed en ca. 200 m. diep. De voor lopige grootte van de nieuwe meng voederfabriek met silo en machine toren is 28x18x25 meter. Een voor bereidingshall voor de kunstmest- afdeling heeft een grootte van 28 m. breed en 75 m. diepte. Het geheel is onderheid met 196 betonpalen door de fa. J. van Huik te Alphen a/d Rijn. De betonfundering is van ge wapend beton. De wanden van de voorbereidingshall worden volgens een eigen vinding yan de architect van een samenstelling van half- steensmuur en gewapend beton, vol gens cellensysteem van ca. 80 cm. breedte. De machines worden in de toren geconcentreerd opgesteld. In de kel der van de toren worden de hamer molens opgesteld. Langs de weg van een pneumatische zuig-installatie worden de schepen gelost en wordt het graan naar de silo's gezogen. Er wordt ook een mogelijkheid gescha pen om schepen te laden. Zakgoed uit schepen wordt door middel van een Matrolleybaan, die door het hele bedrijf loopt, gelost. Men hoopt de voorbereidingshall omstreeks april 1958 en de mengvoederfabriek om streeks juli klaar te hebben. Het ligt in de bedoeling van de directie om t.z.t. nog meer gebouwen op dit terrein te doen bouwen qm successievelijk alle nodige bedrijfs afdelingen geconcentreerd onder te brengen, ook het bedrijf van Alphen aan den Rijn, dat daar uit de ruimte is gegroeid. BANKKREDIET EN DE MIDDENSTAND Voor een groot aantal belangheb benden en belangstellenden heeft de heer J. Verleng, een ingewijde in monetaire aangelegenheden onder auspiciën van de katholieke midden standsvereniging, dinsdagavond in hotel „Toor" gesproken over het bandkrediet in het algemeen en over de mogelijkheden die er in schuilen fH i'iede de huidige moeilijkheden die er aan kleven. Ter inleiding gaf de heer Verleng een schets van het ontstaan van het geld waarbij de primitieve tijd van de ruilhandel in natura werd afgeslo ten. Ook toen kende men de vorm van het sparen, zij het van goede ren, om andere producten te kunnen verkrijgen. Sparen wil niets anders zeggen, dan minder consumeren dan men produceert. Ruime aandacht schonk de heer Verleng voorts aan de moeilijkhe den die momenteel, in hoofdzaak door de bestedingsbeperking, voor het kredietverlenen zijn ontstaan. Als oorzaak hiervan gaf hij kort sa mengevat aan dat de totale uitga ven van de gezinnen, investeringen van het bedrijfsleven en de uitgaven van de overheid tezamen het atio- nale inkomen overtreffen. Als reme die hiertegen kan men twee ^nees- wijzen zolgen, t.w. verhoging van het inkomen of vermindering van de uitgaven. Radikaal zou zijn: beide Spr. belichtte de onmogelijkheid van het eerste en besprak de weg waar langs de staat der Nederlanden de situatie tracht te verbeteren. Iedereen moet zich bewust zijn, dat de hoogconjunctuur voorbij is en iedereen heeft de taak, aldus spr., met inzet van zijn aandeel mede te werken aan de zo spoedig mogelijke opheffing van de ontwrichte beta lingsbalans. Als de beste vorm waar in een ieder zijn aandeel hiertoe kan bijdragen noemde de heer Verleng' minder uitgeven dan men verdient dius sparen! Speciaal ten aanzien van de middenstanders gaf spr. enkele adviezen van bedrijfsbuishoudkundi- ge aard. De heer C. J. Winninghoff, onder wiens leiding de bijeenkomst werd gehouden, richtte, nadat tal van vra gen door de heer Verleng waren beantwoord, woorden van dank tol hem voor zijn nuttige uiteenzetting van monetaire problemen. Tijdens een korte huishoudelijke vergadering heeft men voorts aan dacht geschonken aan de le novem ber als katholieke feestdag, een en ander i.v.m. de winkelsl iiting. De meningen liepen uiteraard nogal uit een omtrent de vraag of men al of niet zal sluiten. De deze avond gein stalleerde nieuwe geestelijk-adviseur kapelaan C. J. Heijnen, sprak het verlossende woord door er op te wij zen, dat een uitspraak in deze ma terie binnenkort te verwachten is Een uitspraak die wel hierop zal neerkomen, dat men, ter waarneming van zijn kerkelijke plichten de zaken in de voormiddag sluit en daarna te herinnen bij twee uur, opent. Ter voorbereiding van het vasten avondfeest heeft men een commissie gevormd uit de heren P. v. d. Bosch. J. Vriesekoop en G. A. M. v. Leeu wen Szn. Voorts heeft men de actie bespro ken die ten doel stelt om aan bouw pastoor Groen een waardig gescenk aan te bieden, zodra hij met zijn Op KABO-vergadering De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis heeft vanoch tend na de openingsrede van de KA- BO-voorzitter, op de vergadering van de kath. bond van Overheidsperso neel gesproken over de verbroken overeenkomst tussen de KAB en de ARKA. De KAB-voorzitter begon met de KABO dank te brengen voor de m nieuwe parochie te Alphen aan den Rijn kan starten. Gedacht wordt aan een ciborie. Bejaardenwedstrijd. De leden van de r.-k. bond van bejaarden en gepensioneerden ,,St. Joseph" te Al phen aan den Rijn hebben dinsdag middag in de St. JoseDhzaal een wed strijd in prijsjassen en sjqelen ge houden. Aan het prijsjassen nampn 52 personen deel, aan het sjoelen ruim 20. De uitslagen zijn als volgt: Prijsjassen: 1. H. Haverkamp, 3249 pnt.; 2. P. van Zeijl, 3245 ont. 3. B. Prins, 325 pnt.; 4. mevr. Zirkzee. 3153 pnt.; 5. mevr. Van Zeijl, 3136 pnt.; 6. de heer Vink, 3130 pnt.; 7. en met 12. de dames Berkhout, 3079 pnt.; De Korte, 3069 pnt.; Van Leeuwen, 3048 pnt.; L. van Egmond, 3030 pnt.; Visser, 3028 pnt. en G. Ra demaker, 3003 pnt.; 15. A. Ruijsse- naars, 3002 pnt.; 14 mevr. Nieuw- land, 2981 pnt.; 15. C. Verhaar. 2973 pnt.; 16. mevr. Wijman, 2946 pnt.; 17. P. Veenswijk 2945 pnt.; 18. W. de Jong, 2939 pnt.; 19 mevr v. d Louw, 2932 pnt 20 J van Ooyen. 2928 pnt. Het laagste aantal punten werd behaald door mevr. Groenen dijk nl. 2155 punten. Sjoelen: 1. mevr. Haverkamp 161 pnt.; 2. mej. Zeijerveld 144 pnt.; 3. mevr. Verkerk 143 pnt.; 4 mevrouw Killensteyn 142 pnt.; 5 D. Hijdcmans 139 pnt.; 7 mevr. De Jong 126 pnt.; 8. mevr. Brasker 115 pnt.; 9. mevr. De Bruin 111 pnt. Jongveekeuring. Uitgaande van de Fok- en Controlevereniging „Al phen aan den Rijn en omstreken" wordt donderdag 17 oktober op de nieuwe markt naast het Nutsgebouw een jongveekeuring gehouden voor geregistreerd jongvee, bestaande uit kalveren, pinken en melkvaarzen. Vooi deze jongveekeuring, de eerste weer na enkele jaren, zijn een kleine 300 dieren ingeschreven. Naar wij vernemen wordt deze door burgemeester Z. Bruins Slot, des morgens om 8.30 uur in hotel „Centraal" geopend. HAZERSWQUDE Dammen. De R.K. damvereni ging „Samen Sterk" speelde een wed strijd tegen „Kijk Uit" van Oude We tering en won met 117. J. Wortman (Hazerwoude)J Meijer (Oudewetering) 0-2; N. Schoon derwoerdA. van Tol 02; C. Kerk vlietJ. Gortzak 2—0; C. Slinger landC. Vis afgebroken: Th. Wort manA. de Blaaij 11; W. Verdegaal J. Noest 2- -0; G. KerkvlietC Mol- lus 11; P. VerdegaalC.G. Roest 1—1; A. StolwijkJ. Ollebek 2—0; J. WesselinghJ. Hoogeboom 20 „Samen Sterk" 2 speelde een wed strijd tegen Nieuwkoop en verloor met 614. C. Verdegaal (Hazers- woude)J. Jansen (Nieuwkoop) 0-2; H. van TeijlingenN. v. d. Litt 20: C KraanD. Kolen 20; J Lou- wersH. Plomp 20; J. Kraan—N v d. Litt 02; H LoomansC Ver del 02; G. v. d. MeerJ. de Ko ning 02; J. v. d. MadeJ. Korver 02; A. v. d. MeerW. Schellinger hout 02; H. VerdegaalTh. v. d. Laan 02. Geboren: Gerarda Johanna d. v. C. J. Groen en G. P. Westgeest Ma ria Anna d. v. P. J. Hoogeboom en C A. M Meijer. Ondertrouwd: A. van den Bosch 23 j. en M. van Velde 19 j. L. Meijer 28 j. en W. C. Jochem 31 j. J. de Vo gel 28 j. en S. van Klaveren 23 j. P. L. van den Berg 25 j. en M. L. van Bennekom 23 j. Getrouwd: W. J. van der Voort 25 j en G. E. Straver 23 j. LEIDERDORP Geslaagd. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen geneeskunde de heer G. de Bruyne. 0UDE-WETERING Opbrengst bazar kleuterschool. De bazar voor de R.K. kleuterschool is een groot succes geworden Na af trek van alle kosten resteert een winstsaldo van circa 1 1300! Het pu bliek was in groten getale opgeko men en met een royaal gebaar had men zijn geld voor het goede doel ge offerd. Toch vond het werkcomité het een opvallend verschijnsel, dat relatief slechts weinig Oudeweterin- gers de bazar hebben bezocht. -De massa van het publiek kwam van el ders. EERSTE LUSTRUM POLITIEKE JONGEREN CONTACTRAAD. Vijf jaar geleden werd te Leiden een afdeling van de Politieke Jon geren Contactraad opgericht. Bij ge legenheid van de herdenking van dit feit, dat morgen, donderdag 17 ok tober, plaats vindt in „Het Gulden Vlies", houdt de landelijk voorzitter van de P.J.C.R., de heer Wim Schol ten uit Den Haag, een inleiding over het onderwerp: „De plaats van het gesprek rond de politiek". Deze causerie wordt door Mieke van Velsen met declamatie omlijst. De P.J.C.R. nodigt allen uit, die be langstelling hebben voor zijn werk, om bij de causerie aanwezig te zyn. De aanvangstijd van de herdenkings avond is gesteld op 8 uur. Woningbouw. Architect K. Bik te Leiderdorp heeft namens mevr. Zr. M. Tesink- Bruins, directrice van Huize Sol- glytt, het afbreken van een ver pleeghuis en de bouw van een wo ning met ziekenzaal aan het Plant soen gegund aan de firma J. J. Ar- bouw alhier. Rectificatie In een artikeltje over de Maria- moederochtend op zondagmorgen j.l. verschenen in onze krant van maan dag 14 oktober, is een storende zet fout geslopen. Mevrouw M. van Oijen v. Kerkhof wordt hierin genoemd als waarnemend voorzitster van de K.A.V.-Herensingel, dit moet zijn oud-voorzitster. Bovendien heette de declamatie van mej. Ch. Klein niet „Maria levende", maar „Maria le gende". Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) WOENSDAG 16 OKTOBER K. O.-cursus. Het Deltaplan. Le zingen in het Geologisch Museum, Garenmarkt 8 uur nam. R.K. Werkn. Middenstand. Seizoen opening Filmavond. In den Vergul den Turk 8 uui nam. „St. Eloy". Viering 55-jarig bestaan Aanvang Triduum. Kapel Zrs. Car- melitessen (Hazewindsteeg). Expogé. Filmlezing over Amerika. |Mej. H. Tol Harmonie, 8 uur nam. i De Natuurvriend. Visziekten en bestrijding Steenschuur 6. 8 uur n m. 50 jaar Lichtfabrieken Receptie in De Lakenhal 15.30- 17.00 uur Feest avond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam Iemco tentoonstelling. De Burcht 25.30 en 710 uui nam. Verbum Dei (Piantage 16, tel 21988) Contactavonc. met niet katho lieken. „Enkele critische impressies van een bezoek aan het oerwoudhos ipitaal van dr Albert Sweitzer" (Zen dingsarts, theoloog en musicus) doo. mr A. M. Mertens. DONDERDAG 17 OKTOBER. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, vervolg cursus aanvang 8 u nam. R.-K. Lyceum, Mariënpoelstraal DIENST DER APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel 20406. Apotheek Zuider, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstg.est tel 26274. In verband met diverse ziektege vallen onder onze bezorgers, roe pen wij de clementie in van onze abonne's. indien de bezorging van de courant enige stagnatie mocht onder vinden. Al het mogelijke wordt gedaan om de courant tijdig bezorgd te krijgen DE DIREKTIE. steeds betoonde samenwerking, de of fervaardigheid en de trouw. In de loop der jaren is volgens de heer Middelhuis wel gebleken, dat de arbeider niet klaar is met zich aan te sluiten bij bedrijfs- of beroepsbonden. De noodzakelijkheid is gebleken van een samenbundeling dezer organisa ties in de centrale van de ene en on verdeelde KAB. Om te kunnen ko men tot een noodzakelijk goed geco ördineerde politiek in de KAB, rege len de bedrijfs- en beroepsbonden hun eigen zaken, anders zouden deze hun betekenis verliezen, maar de KAB is de enige organisatie die hel werknemersbelang van de katholie ken, in samenwerking met de bonden, op brede grondslag behartigt aldus de KAB-voorzitter. Geen standsverschil. Van het ARKA-probleem wordt wel eens gezegd, dat standsverschil de eigenlijke oorzaak zou zijn van de moeilijkheden, maar de heer Middel huis voerde hier tegen aan, dat de KAB vogels van diverse pluimage omvat, die in de eigenlijke zin geen arbeiders zijn. De in 1949 met de ARKA gesloten „zwakke solidariteitsband" is door de KAB gesloten op de overweging: „Als ze eerst maar bij ons zijn, dan groeien ze wel op in onze sfeer en verdwijnt ook het verschil in hoofd en handarbeiders." Want er bestaat geen verschil, zo als dat ook in het NW en het CNV organisatorisch tot uitdrukking komt. Bij ons is dit met de ARKA niet ge lukt, aldus de heer Middelhuis. Laatste Berichten ZILVEREN TABERNAKEL GESTOLEN Uit 't kerkscheepje „Noorderlicht" dat aan de Spangensekade te Rotter dam ligt en toebehoort aan de Rus sisch orthodoxe kerk, is een zilveren tabernakel gestolen. Toen de archi mandriet Dionessig M. Loukine uit Den Haag gister het vaartuig be zocht, bleken inbrekers zich door een openstaand raam toegang te hebben verschaft en het tabernakel te heb ben meegenomen. NIET BEZORGING Bij eventuele NIE1 BEZORGING van De Leidse Couranl gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH 16 okt. Vee. Op de markt van heden waren aangevoerd 5698 stuks vee, n.l. 2246 runderen, 306 graskalveren, 433 vet te kalveren, 373 nuchtere kalveren, 407 schapen, 14 geiten,, 43 fokzeu- gen, 368 slachtvarkens, 37 lopers en 1471 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 735—1190, guiste koeien 640900, kalfvaarzen 7001080, klamvaarzen 650875, guiste vaar zen /610—820, pinken 425—600, graskalveren 275-400, nuchtere kal veren voor fok- en mestery f75190, weideschapen 5585, lammeren 40 —75, drachtige zeugen f 230—340, lo pers 5562, biggen 3050, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 734 stuks, extra kwal. 3.103.20, le kwal. f 2.90-3.05, 2e kwal. ƒ2.65— 2.80, 3e kwal. 2.50—2.65, vette stie ren 2.702.90, worstkoeien 2.30 2.50, alles per kg. gesl g w., vette kalveren le kw 2 753 10, idem 2e kw 2.40-2.70, vette kalveren 3e kw. ƒ2.152.35, nuchtere slachtkalveren 1.301.60, slachtvarkens ƒ1.53 1.65, slachtzeugen le kw. 1.371 44, idem 2e kw. f 1 291.35, alles per kg. lev gew. vette schapen f70110, vette lammeren f 6095, nuchtere slachtkalveren 37.5072.50, alles per stuk. Overzicht: melk- en kalfkoeien: aanvoer: groter, handel: rustig, prij zen: prijshoudend, guiste koeien: aan voer ruimer, handel kalm, prijzen: niet goedkoper, jongvee: aanvoer minder, handel willig, prijzen vast, vette kalveren: aanvoer minder, han del tamelijk vlot, prijzen stijf duur der. nuchtere slachtkalveren: aanvoer minder, handel stug, prijzen lager, schapen en lammeren: aanvoer gro ter, handel matig, prijzen op gelijk niveau, fokzeugen: aanvoer korter, handel rustig, prijzen niet gehand haafd, lopers: aanvoer normaad, han del stroef, prijzen nauwelijks prijs houdend, slachtvee: aanvoer gelijk vorige week, handel rustig, prijzen stabiel, Jachtzeugen: aanvoer groot, handel laag, prijzen gedrukt. WOERDEN 16 oktober. Kaas Aanvoer 123 partijen. Notering: eer ste kwaliteit 2.31 tot f 2.34, twee de kwaliteit f 2.26 tot f 2.30, extra kwaliteit tot 2.49. Handel flauw. LEIDSCIIENDAM. 16 okt. Groen te. Sla 59; stoofsla 12— 19: an dijvie 1425; spinazie 48 -59; bloem kool A 1316; bloemkool B 10—12; tomaten per bak van 12^ kg. A. 1020—1130, B. 920—1010; C. 940— 1140; selderij 4—10; bleekselderij 17 22; snijbonen 144—156; prinsessebo- nen 80—153; pronkbonen 4246; pos telein 1831; groene kool 12—13; prei 10—16; bospeen 21—31; druiven 161—163.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3