Echt iets voor Uw jongen Nobelprijs voor vrede DAM PO Rust keert weer in Little Rock 'tWas feest in San Marino De heer C.W. v.d. Hoorn Azn 25 jaar voorzitter van de Ter Aarse veiling Haarlemse keuring Pullovers PeektCloppenburg X Echtpaar Turenhout-Schenk te Voorhout 50 jaar getrouwd DINSDAG 15 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Anette Dionne te Montreal getrouwd In de kerk van Notre Dame de la Saletta te Montreal, Canada, is het kerkelijke huwelijk ingezegend tussen Anette Dionne, een van de vier nog in leven zijnde meisjes van de Dionne-vijfling, en Germain Allard. De foto toont het jonge paar bij het verlaten van de kerk. De Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar is toegekend aan de voorma lige Canadese minister van Buiten; landse Zaken, Lester Pearson De prijs bedraagt 208.628 kronen (ongeveer 140.000 gulden). Hij is toe gekend door het Nobelcomité van het Noorse parlement. Zoals gebruikelijk heeft het comité geen reden voor de keus van de prijs winnaar opgegeven. Aangezien Pear son een der oprichters van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie is, beschouwt men in Oslo het besluit om hem de prijs toe te kennen ech ter als een betuiging van hulde aan de ideeën die aan de westerse sa menwerking ten grondslag liggen. Pearson is 60 jaar oud. Hij heeft jaren lang onvermoeibaar voor een blijvende strijdmacht van de Ver. Naties geijverd. In november j.l., tij dens de Suez-crisus, vloog hij naar New York waar hij de V.N. zijn plan uiteenzette voor een politiemacht, die zich tussen de strijdende partijen zou moeten legeren. Het grootste contingent van de politiemacht wordt gevormd door Canadezen. Als Pearson besluit de prijs zelf in ontvangst te nemen, zal deze hem samen met een oorkonde en een gou den medaille op tien december in het Nobelinstituut in Oslo worden over handigd. In 1954 ging de vredesprijs naar KOU. GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slrjm,snuift en wrjjft U weg met (Advertentie) het bureau van de hoge commissaris der Ver. Naties voor vluchtelingen zaken, de Nederlander dr G. J. van Heuven Goedhart. In 1955 is geen prijs toegekend. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft medegedeeld, dat de helft der duizend man fede rale luchtlandingstroepen, die naar Little Rock, in de staat Arkansas, zijn gezonden om aldaar de orde te hand haven na de moeilijkheden, die er waren gerezen ingevolge de ophef fing van de rassenscheiding voor de tot dusverre uitsluitend door blanke leerlingen bezochte plaatselijke mid delbare school, weer naar hun garni- zien te Fort Campbell, in Kentucky, terug zal worden gezonden. Voorts zullen 8.500 leden van Ar kansas' nationale garde, die in fede rale dienst waren opgeroepen, naar hun haardsteden terugkeren. 1.800 Gardeleden blijven nog in federale dienst. Vernieuwde Radio Vaticana Z.H. de Paus zal zondag 27 oktober, feestdag van Christus Koning, des morgens te half elf de nieuwe instal laties van Radio Vaticana inzegenen. Aansluitend aan deze plechtigheid welke door het H. College van Kar dinalen, het bij de H. Stoel geaccre diteerde corps diplomatique en de le den van de pauselijke hofhouding wordt bijgewoond, richt de H. Vader in het Latijn een radioboodschap tot de gehele wereld. Een belangrijk on derdeel van deze installaties vormt, zoals bekend, de sterke korte golf- zender, die de Nederlandse katholie ken de Paus ter gelegenheid van het Heilig Jaar 1950 hebben geschouken. Het Pauselijk staatssecretariaat heeft de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, uitgenodigd bij de officiële ingebruikneming aanwezig te willen zijn. Mgr. Alfrink heeft deze uitnodiging aanvaard en wil dit be zoek met zijn ad-liminabezoek aan de H. Stoel combineren. In zijn encycliek „Miranda Pror- sus" van 8 september over film, ra dio en televisie, heeft de H. Vader nog uitdrukkelijk zijn grote waarde- sing voor het geschenk der Neder landse katholieken uitgesproken. LEIMUI0EN Bejaarde zwerver verdronken Toen zich hedenmorgen tussen ze ven en acht uur de arbeider J. van Klink naar zijn werk begaf, zag hij in de brede sloot langs de Willem v. d. Veldeweg, nabij het bedrijf van de veehouder Langeslag het lichaam van een man drijven. Nadat het stoffelijk overschot uit het water was gehaald, werd bij identificatie vastgesteld, dat de dren keling de 80-jarige landloper G. B. was. De bejaarde zwerver trok sinds 1926 regelmatig door de omgeving, waarbij hem steeds onderdak werd verleend door de veehoudende bevol king. Gerrit w as gisteravond weer in de omgeving gesignaleerd, hij was vooral de laatste tijd niet wel meer ter been. Dr. Brinkhorst stelde vast, dat de dood reeds gisteravond omstreeks tien uur moet zijn ingetreden. Het stoffelijk overschot van de ongeluk kige werd in de aula van de gemeen telijke begraafplaats opgebaard. Na 12 jaar rood bewind Na een onbloedige, maar toch ver beten strijd, is de anti-communisti sche regering van San Marino giste ren uit de verborgenheid van haar voorlopige „regeringsgebouw" -- een verlaten metaalfabriek in het vol le licht getreden om bezit te nemen van het paleis in de hoofdstad. De klokken luidden en duizenden inwoners van de kleine bergrepu- bliek stonden aan weerszijden van de nauwe straten, die versierd waren met de blauw-witte kleuren van de nationale vlag, toen de vier leden van de nieuwe regering te voet naar het paleis trokken. Willem C. N. Andriessen, pianist, componist en oud-directeur van het Amsterdams Conservatorium, hoopt 25 oktober a.s. in Amsterdam zijn 70ste verjaardag te vieren. Op 17 oktober a.s. zal de heer C W. v. d. Hoorn Az. het feit herden ken, dat hij voor 25 jaar door de al gemene vergadering gekozen werd tot bestuurslid en tevens tot voorzit ter van de Ter Aarse Veiling. Deze verkiezing vond plaats in 1932. Voor hen die nog iets weten van de toe standen in de tuinderij in de derti ger jaren, zal het duidelijk zijn, dat de heer v. d. Hoorn zich op een zeer moeilijke post geplaatst zag. Daar kwam nog bij dat nog maar sinds een jaar, de ène veiling tot stand was gekomen. En ook die gaf in die dagen nog moeilijkheden. Want al was er nu één grote veiling, een echte eenheid was er nog steeds niet. Nog altijd vielen de partijen te onderkennen van de drie veilingen welke voordien bestonden. Slechts de tijd kon die partijen vervagen en doen verdwijnen, en daarvoor was er bovenal veel tact nodig om met succes aan deze veiling leiding te geven. Dit leiding geven werd nog bemoeilijkt door de zeer slechte ja ren, welke de tuinderij toen door maakte en waarop we boven reeds doelden. Na 1932 zouden er nog vele .jaren volgen waarin het de tuinders, zelfs door bijna dag en nacht te zwoegen, niet mogelijk was voor hun gezinnen het allernoodzakelijkste op de bedrijven te verdienen. Dit gaf voor de veiling en dus voor de lei ding zeer grote zorgen. Denken we slechts aan de vele steunacties in die jaren gevoerd door de veiling, veelal in samenwerking met de bestaande standsorganisaties. Uit het bovenstaande blijkt wel hoe moeilijk de eerste jaren van het voorzitterschap van de heer v. d. Hoorn zijn geweest. Desondanks is het hem gelukt met de veiling de crisis door te komen. Gelukkig is er voor de tuinderij een betere tijd ge komen. Dit bracht echter weer nieu we problemen met zich mee. In de tuinderij voltrok zich een grote ver andering, door wijziging van de teel ten, en niet het minst door de sterk toenemende glascultuur. Deze wijzi gingen brachten voor de veiling nieuwe consequenties mede. Veel van het bestaande moest vervangen wor den, kortom men diende met de tijd mee te gaan en zich aan de nieuwe eisen aan te passen. Zo noemen we het algeheel over gaan op het systeem van persoonlijk veilen. En in latere jaren het cen traal sorteren van de augurken, waardoor een bijna verloren gegane teelt weer tot nieuw leven kon ko men en nu weer behoort tot een der meest succesvolle teelten. Steeds meer begon ook een ernstig gebrek aan neerzetruimte zich te doen ge voelen. In het voorjaar voor de kas- snijbonen, in de zomer voor de augur ken en in het najaar voor de toma ten. De eisen van de handel en wel zeer speciaal van de exporthandel vroegen hier dringend om een op lossing. Onder de voortvarende lei ding van de heer v. d. Hoorn is er steeds gewerkt om de gang van de tijd bij te houden. Dit was lang niet altijd gemakkelijk want zelfs nu nog wordt er voor die noodzaak niet altijd begrip getoond. Door onver moeid volhouden is er echter meer ruimte gekomen Eerst als noodop lossing is de z.g. Groene hal ge bouwd en later de prachtige ruime stenen hal. Hiermede was echter nog niet voldaan aan de werkelijke be hoeften. Er moest nog meer neerzet ruimte komen en een nieuwe veiling- ruimte (verkooplokaal) met kanto ren. Van dit laatste zijn de plannen gereed doch de uitvoering wordt ernstig belemmerd door de tijdsom standigheden: En dan is er nog de dringende be hoefte aan goede ruimte voor fust berging. Aan dit alles is tijdens het voorzitterschap van de heer v. d Hoorn uitvoering gegeven of min stens ernstige aandacht gewijd Voe gen we hierbij nog zijn medewerking aan het Waarborginstituut voor de Veenstreek en zijn bestuursambt bij de proeftuin dan is het toch een in drukwekkend bestuurspro gramma dat is afgewerkt door deze jubileren de voorzitter. Niet alles zal meer on der leiding van de heer v. d. Hoorn haar beslag krijgen. Wegens het be reiken van een hoge leeftijd zal hij in het komende voorjaar van zijn post heengaan. Aan veel echter van wat in de komende jaren tot uitvoe ring zal komen blijft zijn naam on afscheidelijk verbonden. Voor de veiling Ter Aar zal het tijdperk van een kwarteeuw voorzit terschap van de heer v. d. Hoorn van grote betekenis blijven. De le den zullen het vele van wat hjj deed voor de tuinbouwbelangen, dus ock voor hun belangen, willen waarde ren door op 17 oktober a.s. tussen 3 en 5 uur op de receptie in*de veiling hal te komen, en hem de hand te drukken voor een welgemeende fe licitatie. die tevens een dank zal zijn voor deze zeldzame en prachtige staat van dienst. Luide werden de mannen toege juicht, die eindelijk een einde had den gemaakt .aan het communistische regiem dat twaalf jaar lang over San Marino had geregeerd. Het volk was zo enthousiast, dat het dicht om de nieuwe ministers heendrong. Kapitein Sozizi, die na het aftreden van de communisten tijdelijk het be. wind in handen had genomen, zou officieel de sleutels van het regerings gebouw aan de nieuwe regering over dragen. Maar hij zag daar geen kans voor, want de menigte drong tussen hem en de nieuwe regeringsleiders in. Zonder sleutels de paleisdeur was overigens niet gesloten trad de regering naar binnen o m even la ter op het bordes de enthousiaste toe juichingen van het volk in ontvangst te nemen. De communisten lieten zich niet zien. Wel hadden zij in de nadht de straten beklad met kreten als: „Lang leve hamer en sikkel", maar daar trok de feestvierende menigte zich helemaal niets van aan. Vele gedupeerden van geldsanering Waarnemers in West-Berlijn me nen, dat de geldsanering in Oost- Duitsland honderdduizenden heeft getroffen die geld hebben verdiend in de z.g. vrije handel. Ook zijn er zeer velen die liever hun spaarcent jes thuis bewaarden dan ze te stor ten bij de banken in het communis tische Duitsland. Duizenden kleine winkeliers zitten voorts met de handen in het haar, omdat zij zich niet gehouden hebben aan de verplichting, 's avonds al het geld, dat zij in kas hadden aan de bank af te dragen. Er mocht slechts 200 mark aan wisselgeld in kas ge houden worden. Het Is zeker niet denkbeeldig^ dat de stroom vluchtelingen uit Oost- Duitsland als gevolg van de mone taire maatregelen weer zal aanzwel len. Juist gisteren kwam de honderd duizendste vluchteling van dit jaar in West-Berlijn aan. De banken in West-Berlijn hebben gisteren hun operaties in Oost mar ken hervat met het nieuwe geld. De officiële koers is als vóór de geldzui- vering: een Westmark tegen een Oostmark. Op de zwarte „vrije" markt was de koers echter tot zon dag vier Oostmarken voor een West- mark. Deze nieuwe zwarte koers is nog niet tot stand gebracht. Op straat kon men gisteren nog 60 oude Oost marken kwijt voor een Westmark.. De speculanten hopen kennelijk, dat de Westduitse financiële autoriteiten met een of andere schadevergoeding uit de bus zullen komen ten behoeve van de zakenlieden in het westen, die door de geldzuivering zijn gedu peerd. Er was maandag slechts één inzen ding op de wekelijkse keuring in Haarlem, maar niettemin hebben ve le bezoekers er lange tijd naar staan kijken. Dat was, tussen twee haakjes, geen wonder ook. I e fa. S. de Goede uit Eist liel nl. een collectie Nerine zien, waarin verschillende fantastisch mooie nieuwigheden. Naas de vrij al- gemeei bekende Nerine Crispa, za gen we een middelgroot wit type on der de naam reflecta alba. Het aller mooiste vonden we de Nerine sar- niensis carusca major, een variëteit met forse bloemen en met een rode kleur, zo tintelend, zó fijn, en zó mooi dat het met een alledaagse tikmachi ne niet te beschrijven is. Bijzonder mooie waren ook dc grootbloemige helder rose Bowdenii, de dieprose Bowdenii Captown en de prachtig- rose Bowdenii Pink Triumph. Aan deze groep Nerine werd een gouden medaille toegekend, terwijl tevens enkele getuigschriften eerste klasse werden toegekend. Voor een werke lijk knap arrangement zorgde de Haarlemse bloemsierkunstenaar Dick Schuyt, die de bloeir - rangschikte tegen een blauw gordijn, een vaas met groene en rod' hangende ama- ranthus in het centrum plaatste en er verder met varens, e.d. een prachtig en smaakvol geheel van maakte. Zo'n sportieve, zuiver wollen pullover draagt hij graag: lekker warm (èn sterkI), een royaal, vlot modelDaar zal hij plezier van hebben deze winter 1 Uni is nu modern, en U hebt keuze uit Dior bleu, bordeau, Raf en de nieuwste tinten grijs. Wereldmode creaties topprestaties Wandel door de wereld der mode bij Op 29 okt. a.s. zal het 50 jaar gele den zijn, dat het echtpaar Joh. Turen hout-Schenk, wonende 's Graven- damseweg 13, in het huwelijk trad. De bruid is 75 jaar en de bruide gom 77. Beiden zijn nog vitaal, hoe wel de bruid door reumatiek aan haar stoel gekluisterd is. De bruidegom heeft als goed vakman, steeds bij de bloemisten gewerkt en geniet vanaf zijn 71 ste jaar een welverdiend pen sioen. Uit het huwelijk zijn 10 kinderen geboren, waarvan er 2 gestorven zijn; 7 getrouwd; een dochter is nog thuis. De 42 kleinkinderen zijn de trots op de oude dag van het gouden echt paar. Reeds 46 jaar woont het bruidspaar op hetzelfde adres, zodat ook de bu ren in de feestvreugde zullen delen. EHBO. Woensdag, 16 okt. a.s. begint wederom een nieuwe EHBO- cursus. Belangstellenden voor deze cursus worden verwacht in café ,de Bonte Koe", 's avonds te 7.30 uur. In overleg met de docent, dr A. Bots, heeft het bestuui gemeend wederom een cursus te organiseren voor ge huwden. Hoewel deze cursus geen volledige EHBO-cursus wordt er worden ook geen diploma's voor uit gereikt worden er toch vele onder werpen behandeld en verkrijgt men een beter inzicht o.a. in de wondbe- handeling. Deze cursus begint op de zelfde plaats en latum, maar vangt een uur later aan, dus oir 8.3( uur. DE KAAG E.H.B.O. De afdeling Kaag van de Kon. Ned. E.H.B.O. is voor nemens ook dit jaar een cursus te organiseren, de aanvang van deze cursus is bepaald op 24 oktober a.s. in het Groene Kruis gebouw te Oude- Wetering.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5