UUULGAT ebjLMSSTAD Naar nieuwe vormen in de menselijke samenleving Schet*p KWAIVi 14 Raadsleden maakten bezwaar tegen verhoging salaris top-functionarissen Bij de Berbers in de Hoge Atlas „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 15 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 m h DE DOOD GREEP MIS Op wel zeer wonderlijke manier' Wist u dat. Herwonnen Levenskracht comité Leiden een feestavond organiseert; - xjciucn CCJI ice&tcivunu organiseer i is gistermiddag een wisse dood voor- deze feestavond op 27 oktobSr as. ge bijgegaan aan een driejarig Leids meisje. Het kind, Maartje Truneaux, speel de omstreeks 12 uur voor het raam van de ouderlijke woning aan de Haarlemmerstraat gelegen op de tweede verdieping en viel op een onbewaakt ogenblik uit het venster. Met slechts enkele blauwe plekken aan het hoofd bracht ze er de val van ongeveer acht meter af. Zekerheids halve werd de kleine voor een na der onderzoek door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De ouderdom komt met gebreken Gisteren is de Provinciale Water staat begonnen met reparatiewerk zaamheden aan de Spanjaardsbrug (geopend in 1936). Het is de bedoe ling. dat de constructie van het hijs mechaniek enigszins veranderd zal worden. De tandheugels, door mid del waarvan de brug geopend wordt, drukken in de huidige toestand met het volle gewicht op de tandwielen van de aandrijving, hetgeen grote slijtage veroorzaakt. Teneinde deze slijtage te vermin deren, wordt de aandrijving zodanig veranderd, dat de heugels aan de tandwielen komen te hangen. De brug wordt tijdelijk met de hand bediend. De zuchtende chauffeurs, mopperen de motorrijders, wielrijders, worste lend om evenwicht en gemelijk toe kijkende voetgangers zij tot troost, dat de reparaties binnen afzienbare tijd zijn verricht. Als alles volgens de plannen verloopt. Aan de ouders van onze militairen (St. Jozef-parochie). Evenals vorig jaar organiseert de K.A.J. een St. Nicolaasactie voor on ze militairen. Hiervoor hebben wij de adressen nodig van deze jongens, niet het militaire adres maar het huisadres. Willen de ouders van deze militairen zo vriendelijk zijn deze adressen te sturen aan de navol gende adressen: J. v. Hees, Munni- kenstraat 73; W. Habraken, Molen straat 27; H. v. d. Berg, Willem de Zwijgerlaan 27. houden wordt in de stadsgehoorzaal met medewerking van o.a. Willy Al- berty, Twee Pico's, Karin Larsen en Frans Vrolijk. Om teleurstelling te voorkomen dient u zich spoedig van kaartien te voorzien; er zijn nog en kele kaarten verkrr qbaar bijA. Cor- nelisse, v. Lennepstraat la; sigaren- 'jn Th. de Groot, Haarlemmer 266; H.- Stol, Hugo de Vries straat 72; de Meij. v. d. Werffstraat 41a; W. F. Benning, Sumatrastr. 16. Na afloop zal een dansje gegeven worden tot 2 uur o.l.v. Evert Caste- lein. Restauratie pand Breestraat 11. Het verbouwen en restaureren van het pand Breestraat 11 is door de fa Gerding opgedragen aan het aan nemersbedrijf K. de Feij alhier. t is weer Advertentie. Profdr. MC- Plattel voor StAdelbert' De hoogleraar in de sociale wijs- gemeente. Deze thans meer func- begeerte van de Tilburgse economi- tionele contacten, voldoen echter sche hogeschool, prof. dr. M. C. Plattel, hield gisteravond voor de „St. Adelbertvereniging" een inlei ding, getiteld „Persoon en gemeen schap". Na geconstateerd te hebben een vereenzaming van de mens, welke vereenzaming haar weerslag vindt in angst, wees de spreker er op, dat de vertechnisering een grote invloed heeft op het leven van enkeling en gemeenschap. De functionalisering van de samenleving bracht wijziging in de vertouwde levens-milieus, zoals het gezin, de buurt en de burgerlijke Burgerlijke Stand Geboren: Johannes zn van J. Keij- zer en J. M. C. van den Hoed. Paula dr van H. Stouten en D.'v. d. Essen- burg. Wouter Jan zn van P. J. van Mullem en R. P. L. Bremer. Yvonne Sylvia dr van J. J. F. Gorren en G. Schild. Agnes Johanna Maria dr van C. M. J. Beekman en E. M. C. Ge- nang. Walterus Paulus Maria zn van H. L. Snijders en A. H. M. Stol. Rei- nier Maarten zn van A. Breimer en A. Fisscher. Cornelis zn van J. van der Plas en E. Klinkenberg. Hendrik zn van J. van der Kaaij en G. Jan- sen. Henriëtte Mijni dr van J. H. Bu- ter en H. G. Kruk. Carolina Aukje Geertje dr van G. Slot en T. A. van Dijk. Camiel zn van J. Jonk en J. G. Krassenberg. Gijsbertus Cornelis Rob zn van M. Meijvogel en B. Kop- pe. Jacoba Francisca dr van H. J. Webbers en M. Overdijk. Overleden: P. van Doorn 65 jr man M. Verhoeff 77 jaar man. Gehuwd J. H. Haverkamp en L. Wittebol. H. Henzen en M. Truijers. J. Smallenbroek en M. W. Filippo. POTLOOD en GEEST GEMEENTERAAD VAN LEIDEN VERGADERDE HERZIENING ANDERE °ük en De Hosson, p. v> d At. de he. m ^p.,n ren v. d. Horst, Lardee, Schüller, SALARISSEN GEVRAAGD i Zunderman, Piena, Meester, Lange- zaal, van Aken en mevr. Braggaar; De zitting gistermiddag van del^-P-N.: mevr. v. d. Blom en de heer Leidse gemeenteraad had een bij- I Van Weizen, Pr. Chr. de heer Rave- zonder snel verloop. De agenda stijn. vertoonde dan ook weinig belang rijke punten; naar wij aannemen een gevolg van de bestedingsbeper king, die maakt, dat er weinig dure besluiten door de vroede va deren worden genomen. Zoals wij gisteren al meldden heeft men het agenda-punt: gel den ter beschikking stellen voor voorzieningen aan de verwarming van het Stadhuis, aangehouden. Een uitgewerkt plan (dat veel goedkoper is dan het gemeentelijk) voor de verwarming van de heer Van Dijk (K.V.P.), zal gelijk met het ont werp van het technisch advies-bu reau Deerns ter critische beoorde ling worden voorgelegd aan het bu reau voor Technisch Natuurkundig Onderzoek in Den Haag. Dit op ver zoek van de heren Van Iterson (Pr. Chr.), P. C. A. te Broek (KVP) en J. G. Hagens (VVD). Bij het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 2.437.187,— tegen 4 1/2 procent rente verwonder de de heer Stolp er zich over, dat zulk een lening in deze kapitaal- schaarse tijd mogelijk is beneden het rentegamma, dat door het Rijk is voorgeschreven. Hjj bracht hulde aan b. en w. De bouw van 234 woningen in Leiden-Noord is nu verzekerd. Bezwaren tegen salarisverhoging. De jaarwedde-regeling voor ge meente-secretarissen en -ontvangers is verhoogd volgens het ontwerp-be- sluit van Gedeputeerde Staten. secretaris en de ontvanger hebben nu een salaris van resp. 17.040,— en 13.612. De heer Mees ter (P. v. d. A.) opperde principiële bezwaren tegen dit voorstel, Even als dat ook in andere gemeenteraden van ons land tot uiting is gekomen, meende hij, dat er geen verhoging aan top-functionarissen gegeven kan wor den, zolang er niets gedaan wordt aan salarisverbetering vor lagere en middelbare ambtenaren. Hij meende, dat men zeker niet aan G.S. zou kunnen meedelen dat er geen bezwa ren zijn. Er zijn n.l. wèl bezwaren. Wethouder S. Menken herinnerde de raadsleden er aan, dat zij er zich destijds mee verenigd hebben, dat de jaarwedden van de secretaris 87 pro cent van die in de grote steden zou bedragen. Het bedrag, dat nu uit de bus is gekomen, blijft daar nog 700 gulden onder. Voor middelbare en la gere ambtenaren heeft men een sa larisverhoging bewerkt al twee jaar lang door een verruiming van het promotiebeleid. De heer Menken heeft hier reeds op gewezen, toen in een raadszitting in april van dit jaar de salarisen van de hoofden van dienst der gemeente werden verhoogd. Over enige tijd zal de verruiming van de salarisen van topfunctiona rissen bij de gemeente aan bod ko- No. 520. Horizontaal: 2. langwerpig rond, 6. vreemde munt, 8. tijdrekening x,oowl HHRSÜ 10. werk van Ibsen, 12. noodzaak, 13.men. Ongetwijfeld zal men dan ook voorzetsel, 14. baan voor balspel, 16. aan een herziening van de salarissen motorschip (afk.), 17. kruipend dier, van lagere en middelbare ambtena- 18. de gouden bul, (afk. Lat.), 20. vriend (Fr.), 21. boom, 23. leeg, 25. voedsel, 27. melkschaap, 29. gem. in Gelderl., 30. stuk geschut. Verticaal: 1. overzetvaartuig, 2. aardsoort, 3. spil van een wiel, 4. jongensnaam, 5. klap, 7. stok. 9. deel van een auto, 11. de bovenste hals wervel, 12. overdreven zucht tot iets, 15. tegen in de dierenriem, 18. overal, 19. Javaanse huisvogel. 21. plechtige gelofte, 22. kettingraadje in een uur werk, 24. buiging, 26. voorzetsel, 28. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 519. Horizontaal: 1. glad, 4. laks, 8. oor, 10. pot, 11. os, 12. pak, 14, sa, 15. Namen, 17. gelaten, 19. Terek, 21. ik, 23. til, 24. mi, 25. Eos, 27. non, 28. reek, 29, slee. Vetricaal: 1. Goor, 2. los, 3. ar, 5. A.P., 6. Kos, 7. stap, 9. Samaria, 12. palet, 13. ketel, 15. net, 16. nek, 18. hier, 20. mine, 22. koe, 24. moe, 26 Se, 27 n.l. Vóór waren: KVP: mej. Noordman, de heren Ten Broek, Aalders en Menken; P. v. d. A.: mej. Van Nienes, de heren Sommeling, Jongeleen, Van Schaik, v. d. Burg en Goslings; Pr. Chr.: de heren Van Iterson, Knol, Questro, Stolp, Woudstra, Huurman, De Kier en v. d. Kwaak,- VVD: de he ren Portheine en Hagen. De raad bleef tot half zeven in ge heime zitting bijeen. nauwelijks aan de menselijke behoef te van een dieper samenzijn in on baatzuchtigheid, welke de diepste realiteit is van de samenleving. Dat samenzijn moet tot uiting ko men in samenwerken. Het wegvallen van vertrouwde milieus wordt tot of zekere hoogte gecompenseerd door de moderne arbeidsverhoudingen, waarin men zich meer gelijkwaardig voelt van elkaar en waarbij zich' de tendens openbaart, alle historische privileges tegen te gaan. Er is een groeiproces gaande, waarbij spreker de ontstane menselijke vereenzaming niet louter wil zien als een ziekte, maar ook als een groeiverschijnsel, naar een zich één weten in eenzelfde menselijke waardigheid. Door het proces der vertechnisering gaat de mensheid, nu gedwongen, een een heid vormen, maar als de geest vaar dig wordt, kan hieruit een echte menselijke solidariteit ontstaan. De wijze waarop dit kan en zal geschie den, wilde spr. het antwoord open laten. Men moet de technische ont wikkeling echter niet over zich heen laten gaan, maar gezamenlijk on baatzuchtig blijven zoeken, zonder te pretenderen een oplossing gevonden te hebben. De onderlinge vervreem ding zal dan verdwijnen. Als er ho rizontale menselijke verbondenheid en vriendschap werkelijkheid wordt, zal ook de verticale verbondenheid, de verbondenheid met God, zich opnieuw als een behoefte openbaren. Deze inleiding gaf stof tot een openhartige gedachtenwisseling. Aangezien prof. Plattel echter zeer aan tijd gebonden was, werd deze Leidse Agenda DINSDAG 15 OKTOBER Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden, aanvang cursus 8 uur nam. R.-K. Lyceum Mariënpoelstraat. „Con Amore". Bruckners „Grosze Messe". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O.-filmstudiekring. „Der Ap- fel ist Ab", Filmzaal Academie, Ra penburg. 8 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken: St. Lodewijkskerk, 8.15 yur nam. Abonnementsvoorstelling. Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti. Toneel groep Theater, Schouwburg, 8 uur nam. Credo Pugno. Bijeenkomst. Geb. Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236. 8 uur nam. WOENSDAG 16 OKTOBER „Zusters v. d. Voorzienigheid" 100 jaar te Leiden. Receptie (alleen voor genodigden) in Huize De Voorzienig heid, Hogewoerd 57. 11 uur v.m. Vóór honderd jaar Stadsberigten. B. en W. van Ley den, gezien het adres van Petrus Johannes Vreeburg, wo nende onder Soeterwoude waar bij deze vergunning vraagt om zijn pakhuis en erf, staande en gelegen aan de binnenvest- gracht alhier te mogen doen in- rigten tot Bergplaats van Mest, doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbij gele gen panden, ten opzigte der infor- matiën de C omo do et In- commodo, door B. en W. zal worden gevuceerd, op het Raad huis dezer gemeente, op Don derdag a.s., des voormiddags ten 11 ure. BOEIENDE VOORDRACHT VOOR K O De Leidse Volksuniversiteit K O had gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal een buitengewoon interessante avond georganiseerd. Voor een geheel gevulde zaal sprak drs G. de Koning over een onder werp,, dat nog niet te dikwijls is aan gesneden. Met een boeiende voor dracht en aan de hand van kleuren dia's en later op de avond een kleu renfilm nam hij de aanwezigen mee naar de Hoge Atlas, het woeste ge bergte in Noord Afrika en vertelde van een gedeelte van de bewoners van Marokko, de erbers, een volk dat geïsoleerd van alles wat naar be schaving, althans uiterlijke westerse beschaving leeft op een primitieve en dikwijls onvoorstelbare wijze. Onbekend Marokko, inderdaad. In het zuid-oosten van dit uitgestrekte voormalige protectoraat van Frank rijk woont sinds eeuwen een noma denvolk, dat in de jaren 700 onder worpen werd door de Arabieren en de Islam aannam ei. dat die lange tijd steeds een eigen plaats onder de Ara bische bewoners van Marokko heeft ingenomen. Drs. De Koning gaf bij zijn inleiding in vogelvlucht een over zicht van d' evolutie die het Noord- discussie na zijn vertrek voortgezet, franse land in de loop van meer Tip vnnr,i(ior Hr- va r»N„c„iwidan duizend jaar heef doorgemaakt De voorzitter, dr. W. Dijsselbloem, sprak een dankwoord voor de inte ressante inleiding. PR SCHIJNT OP HET OGENBLIK ■*-* nog weinig kans te bestaan voor het uitzoeken van de beste toneel uitvoeringen. Dat is wellicht de re den, waarom men voor de tweede abonnementsvoorstelling een stuk van Bertolt Brecht heeft genomen, dat niet iedereen heeft voldaan. Brecht is een Duitse toneelschrijver met links georiënteerde sympathieën, die in Oost-Berlijn tot de favorieten behoort. Zijn spel „Herr Puntila und sein Knecht Matti" is weliswaar reeds in 1940 geschreven, maar ver raadt toch duidelijk zijn ideologie. Volgens de toelichting van het pro gramma heeft Brecht met dit stuk een poging willen doen om het in verval geraakte volkstoneel te ver nieuwen, dat naar het melodrama tische en sentimentele was afgezakt. Op zichzelf een lofwaardig streven, dat ook wat de vorm betreft inder daad met succes bekroond is. De in houd appelleert evenwel slechts zeer ten delen aan de smaak van het Nederladnse publiek. De auteur heeft zich gebaseerd op eer aantal Finse volksvertellingen, welke hij ver werkt heeft in niet minder dan 11 taferelen. Ieder tafereel belicht een facet van de Finse landeigenaar Pun tila, een „prehistorisch, vraatzuchtig en onnut dier", zoals de proloog zegster hem aanduidt. Het is een man, die doorlopend dronken is en in die toestand vlagen van mense lijkheid kent, maar soms heeft hij „aanvallen" van nuchterheid en dan is hij een eerste-klas bruut, die zijn dochter wil verkopen aan een half gare attaché, arbeiders wegjaagt, zich kortom als een echte uitbuiter gedraagt. In dronkemansjovialiteit wil hij zijn dochter weer uithuwe lijken aan zijn chauffeur Matti, een klasse-bewuste arbeider, die zich evenwel te goed acht voor het ver wende schepsel; water en olie laten zich nu eenmaal niet vermengen. Het is alles klasse-tegenstelling was de klok slaat, zwaar beschonken, bulderende landheer tegenover bleke proletariërs. 1JET SPEL van de Toneelgroep „Theater" kunnen wij zeer wel waarderen. Vooral Hans Tiemeijer, die de vermoeiende rol van mijnheer Puntilla op zijn brede schouders had genomen, gaf een vermakelijke en ren toekomen, hetzij door het sala- rispeil te verhogen, hetzij door het alleszins aanvaardbare vertolking promotie-beleid nogmaals te herzien, van de dronkelap Puntila. Met zijn zware gestalte is deze rol hem op Stemming. het lijf geschreven; maar bovendien wist hy er een mens van te maken, De heer Meester bleef bij zijn be-1 die door alle elf taferelen heen de zwaren. Als hij met deze verhoging toeschouwers boeide en de nodige accoord gaat, geeft hy in principe gloed en warmte gaf aan het vaak goedkeuring aan een verhoging van wrange gebeuren. De knecht Matti de top-salarissen zonder meer. Deze verhoging komt op een ongelukkig moment, bestedingsbeperking kan straks de houding ten aanzien van de salarisen der lagere en middelbare ambtenaren ongunstig beïnvloeden. Hij stemde dan ook tégen het voorstel en werd daarbij door andere raadsle den gesteund, zodat een stemming over dit voorstel moest volgen. De stemming doorbrak de fracties; het vorstel werd met 20 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen waren, K.V.P: de heren Van had belangrijk minder meegekregen van de auteur en Bernhard Droog DIENST DER APOTHEKEN. gaf dón ook wel een zelfbewuste ar beider, doch deze kwam maar zelden tot echt leven. Om deze twee figuren draait het gehele spel en de overige figuren dienen slechts om het verhaal de nc dige achtergrond te geven. Niettemin waren er enkele uitstekende type ringen bij, zoals de „Smokkel-Em- ma" van Hetty Beck, die zelfs een open doekje kreeg, de karikaturale attaché van Gerard Hartkamp en de punthoofdige rechter van Jacques Snoek. Elly van Stekelenburg zong de verbindende tekst tussen de tafe relen, wat haar goed afging. Het decor-probleem was handig opgelost, al deed de achtergrond nogal somber aan. Men kreeg een indruk van de Arabi sche invasie en van de vestiging van de Islamitische heerschappij, welke zich tot in Europa uitstrekte. In ver band met het huidige Marokkaanse vorstenhuis vertelde spr. als curiosi teit, dat dit ontstaan is uit een rijke stam, die het geluk ha* veel dadels te verbouwen waardoor de rijkdom en daarmede de macht kon toenemen en waardoor zij tevens het recht ver wierven de heersers van het land te blijven. De plaatjes en de toelichting daar bij gaven een zeer goede indruk van het leven en werken en ook de ge noegens van het Berbervolk. Men maakte kennis met een arm, doch uitermate gastvrij ~lag mensen, niet ontwikkeld maar p'entei Opvallend tussen de donkere Oosterse typen wa ren de blankkleurige Berbers, waar- wijl de mannen zich te goed deden aan de thee, hetgeen een ceremonie betekent die meermalen per dag her haald wordt en die veel tijd in beslag neemt zodat voor werken niet veel gelegenheid overblijft. Dit verrichten van mannenwerk door vrouwen is echter zo normaal, na drs De Ko ning ons verzekerde, dat het een slechte indruk zou maken wanneer men uit medelijden deze vrouwen een handje zou helpen; ook het „zwakke" geslacht zou van een der gelijk medeleven aiet g^dieni zijn. De film was ook van een bonte, kleurige verscheidenheid. Geïllus treerd met Marokkaanse muziek trok een dag in het leven van deze Ber bers aan de ogen van le aanwezigen voorbij. De schilderachtige beelden vermochten toch niet de moeilijkhe den te verbloemen waarmede deze inheemsen te kampen hebben. Medi sche hulp, voor zover er geen Euro pese artsen aanwezig zijn, ontbreekt geheel en ook de hygiëne laat alles te wensen over. De vliegen, die bij dui zenden tegelijk op de mensen neer strijken en het eten bevolken, zijn oorzaak van vele ziekten, vooral oogziekte. o_»ij slangenbeten, wat nog al eens voorkomt, bestaan sommige lieden het, zich de geïnfecteerde vin ger af te snijden. Het leven is er dik wijls zeer moeilij en toch kwam uit bet beluisterde en geziene van deze avond naar voren, dat deze mensen, die in onze ogen achtergebleven zijn, gelukkig zijn. Zij feesten en dansen de hele nacht door en maken zich niet bezorgd orn de da0 \an morgen: zoals Allah het v'il gebeurt het toch. Zij laten hun geiten, die in aantal steeds meer toenemen en de welvaart zowel begunstigen als bedreigen, doordat het groen op de bergen voort durend minder w <rdt, de bergen in trekken. Elke dag gaan deze Berbers en geiten verder en verder de hellin gen op, totdat geen plekje groen, geen boom of struikje meer te vinden is. De nood zal in de toekomst hier wel hoog moeten stijger indien er niet op afdoende wijze in voorzien wordt. De Marokkaanse regering weet er geen raad mee en laat het maar begaan. De tijd zal het leren, maar de gevol gen tekenen zich ee Is af. Drs. De Koning heeft met deze le zing bij de vele aanwezigen een aan- uit bleek da* de opvatting dat de Ber- dachtig en geboeid gehoor gevonden, bers oorspronkelij: uit Europa af komstig zijn, alleszins gerechtvaar digd is: dit was erg frappant. De on gesluierde vrouwen zag men de zwaarste karweitjes opknappen ter- Van de resultaten van zijn werk on der de Berberstammen in Marokko hebben allen ten zeerste genoten en zijn verkijkt met nieuwe inzichten naar huis gegaan. GEVESTIGD H. Smit en tam., assistent R.U., Was- straat 25; M. de Nie en fam., winkel bediende, Duinhof 57; J. Ververs en fam., broodbakker, Breestraat 155a; W. Splinter en fam., elektricien, Soemba- straat 64; J. N. Leupe en fam., bedrijfs leider, Hoge Rijndijk 111; D. Brussee en fam., rijksambtenaar, Titus Brands- malaan 104; M. de Langen geb. Kerkhof en fam., Kanaalweg 119; C. A. Canne- man, De Ridderstraat 5; C. Lolkema. observatrice, Marnixstraat 123; J. W. M. van der Linden, onderwijzeres, Lam- menschansweg 57; F. Sloof, secretaresse, Mezenstraat 7;C. Mahieu, dokters-ass.„ Rijnsburgerweg 191; E. M. van der Hammen, huishoudkundige, Rijnsburger weg 10; A. W. Zijlma, Wasstraat 68; I. W. E. van der Weide, adj-laborante, Rijnsburgerweg 10; S. W. Hartstra, Haarlemmerstraat 247a; M. KuiperJeer- ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; R. Rubay Bouman, Rijnsburgerweg 97; W. G. Geursen, Rijnsburgerweg 62a; J. J. M. van der Werf, Piet Paaltjenspad 1; L. J. F. a Campo, Rapenburg 15; L. C. Smit, Mariënpoelstraat 15; J. P. Rem- melink. Rapenburg 131; A. F. Deutman, Rapenburg 12; E. Deutman, Garenmarkt 6a; U. de Sitter, Zoeterwoudsesingel 94; A, W. de Haas. Kagerstraat 16; P. D. van Zeist, betonvlechter, Celebesstraat Verjaal, kinderverzorgster, Hooglandse Kerkgracht 22; K. F. van den Broek, galvaniseur. Herengracht 136; M. Overdorp, expeditiebediende, Ambachtstraat 4; B. T. Nottrot, onder wijzeres, Cobetstraat 69; F. de Ruijter. onderwijzeres, Thorbeckestraat 35; H. Bakker, agent van politie, Evertsenstr. 52; M. van Haaster, journaliste, Kas tanjekade 32; S. Alzerda, leerling-ver pleegster, Witte Singel 27; H. Gewald, Haagweg 196; G. R. Bouwknegt, analys- te. De Sitterlaan 38; P. C. Davelaar, Hogewoerd 154; 1. E. van Nouhuys, Apothekersdijk 28; J. R. Meyboom, Zoe terwoudsesingel 28; E. J. M. A Ver molen, Noordeinde 50; V. V. H. Ver- viers. Korte Mare 27; P. J. M. Bon- gaarts. Zoeterwoudsesingel 45; L. O Schutte, stukadoor, De Goejestraat Catslaan 63; A. A. Wolterbeek Muller, Witte Singel 19; K. A. Kruithof, dokters assistente, Hartmanstraat 24; A. Ouwer- kerk, timmerman. Nieuwe Rijn 88; A. Meulenberg, Kooipark 14; L. C. Dekker, Korevaarstraat 11a; J. E. Bergers geb. Goureau, drogiste, Morsweg 5; A. J. Kammer, Kanaalweg 36; G. de Graaf, verpleegster. Rijn- en Schiekade 10b; P. M. J. van Cleef, kantoorbediende, Botermarkt 25; J. W. Stoutjesdijk. Boer- haavelaan 27; J. de Koning, Morsweg 130a; T. J. L. M. Goud, Herensingel 31; H. G. Zaalberg, ziekenverzorgster, Pie terskerkstraat 14. VERTROKKEN D. J. Netto en fam., van Boerhaave- laan 19 naar Suriname; H. J. Verhagen en fam., van Morskade 12 naar Vlaar- dingen, Blois van Treslongstraat 55; W. F. Luinenburg en fam., van Rijnsbur gerweg 187 naar Canada; C. H. W. Leeksma en fam., van Zoeterwoudseweg 5 naar 's-Gravenhage, De Carpentier- straat 133; G. J. M. Groenendaal nn fam., van Julianastraat 59 naar Neder landse Antillen; P. Bos en fam., van Hoflaan 56 naar Roosendaal ca. (N.-B.), Televisietoren; H. M. J. Biegnolé en fa., van Korevaarstraat 23 naar Epe, Dorpsstraat 60; E. C. Verberg, van Ko revaarstraat 43 naar 's-Gravenhage, So- noystraat 18; A. L. Otto, van Lammen- schansweg 19 naar Eindhoven, F. van Pruisenweg 52; A. C. Zuur, van Van 01- denbarnev.straat 32 naar Oegstgeest. Emmalaan 15; C. van Leeuwen, van Roodborststraat 39 naar Ned. Nieuw- Guinea; A. Kosto, van Oude Singel 236 naar Amsterdam, Jekerstraat 96 huis; H. de Jong, van Ververstraat 49 naar Den Helder, Wilhelminastraat 59; S. W. Verberg, van Haarlemmerstraat 200a naar 's-Gravenhage, Sonoystraat 18; W. J. van Duijvenbode geb. Huner, van Zijlsingel 35 naar Voorschoten. Noort- heystraat lc; F. Overdijk van Titus Brandsmalaan 35 naar Voorschoten. Leidseweg 523; R. T. de Jongh. van Diefsteeg 10 naar West-Afrika; R. van den Berg, van Pieterskerkhof 26 naar Oegstgeest, Mauritslaan 2; N. C. F. C. Pot, van Noordeinde 2a naar Katwyk, A. S. Straathof, leraar. Lange Mare 100; Wassenaarseweg 75; P. Kors. van Plan- Zee' H»alyste. Plantsoen 93^ F. I tage 14 naar Amsterdam, Raamgracht 61; M. J. Baak, van Roodenburgerstraat 63 naar Vlissingen, Breewaterstraat 14 H. J. Hugas, Plantsoen 15; N. de Jos- selin de Jong, Rapenburg 122; R. De avond- en nachtdienst van de Wendt, verpleegster Witte Singel 27; Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek van Driesum Mare 110, tel 20406. Apotheek Zuider, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstg„est tel 26274. 1 M. B. Boerrigter, Haven 1; J. C. M. Blikman geb. Van Ruiten, Waardkerk- steeg 5; A. J. Verduin, dienstbode, Rijns burgerweg 50; J. van der Zwan, hulp in de huishouding; Maredijk 91; C. E. Balkenende, hulp in de huishouding; Morssingel 2; A. van Luijk, Mauritsstr. 5; G. C. den Ouden, Hooigracht 57; G. J. van der Linde, verpleeghulp, Jacob J. C. Vork, van Van der Waalsstraat 62 naar Voorschoten. Hyacinthstraat 11; J. Sliggers geb. De Vos; van Resedastraat 8 naar Waardenburg, Van Pallandtweg 13; J. C. M. van Kakerken, naar Mors weg 180a naar Rijswijk (Z.-H.), Rese dastraat 11; J. C. M. Rooijackers, van Leemansstraat 31 naar Breda. Leeuwe rikstraat 88; G. J. M. Voorham, van Rijnsburgerweg 136 naar Noordwijk, Oranje Nassaustraat 35; H. C. Meliëzer, van Boerhaavelaan 18 naar Assen, Brink 35; C. L. M. Sengers, van Warmonder straat 4 naar Oegstgeest, L. de Coligny- laan 8; F. H. Westera, van Oude Singel 132a naar Doesburg, Waterstraat 44; P. J. M. van Gestel, van Uiterstegracht 37 naar Nijmegen, Daalseweg 213; J. H. C. Ruiter, van Timorstraat 55 naar Rijs wijk (Z-H.), Tulpstraat 127; H. L. de Ridder, van Telderskade 8 naar Vlis singen, Breewaterstraat 14; G. Prak geb. Willems, van Rijnsburgerweg 10 naar Rotterdam, Verschoorstraat 77a; 1. Mie- dema, van Rijnsburgerweg 10 naar Wij- denes, B 59; R. D. H. Ferguson, van Wassenaarseweg 2 naar Breukelen, Kas teel Nijenrode; G. J. J. Drenth. van Ch. de Bourbonhof 5 naar Ridderkerk, Bolnes, Ringdijk 566; C. A. Tjemkes, van Diefsteeg 6b naar Katwijk, Jan Tooropstraat 3; J. O. de Lange, van Nieuwsteeg 12b naar Amsterdam, Plan tage Kerklaan 18 I; H. Brand, van De M. van Streefkerkstraat 54 naar Voor burg, Westeinde 60a; M. W. Devilee geb. Devilee, van Hugo de Vriesstr. 33 naar Alphen aan den Rijn, Prins Hendrik straat 69; R. A. Knegtel, van Lorentz- kade 52 naar Utrecht, Van Lennepstraat 5; M. Breton van Groll geb. Agerbeek, van Kapteynstraat 29 naar Delft, H. de Keyserweg 60; P. J. Bon, van Morsweg 92a naar Velsen, Dolfijnstraat 284; R. H. M. Becking, van Const. Huygenslaan 43 naar Arnhem, Roëllstraat 20; H. Kruize, van Rijnsburgerweg 29a naar Groningen, Nieuwe Kerkhof 2a; B. J. M. van den Barselaar, van Mariënpoel straat 4 naar Bolsward, Grote Bijlakker 40; H. L. A. M. Thorbecke. van Mezen- straat 2 naar Amsterdam Grimburgwal 10; H. C. E. Mulder, van Mezenstraat 2 naar Amsterdam, Grimburgwal 10; C. C. Lucas geb. Dechesna, van Oude Rijn 8 naar Soest, Amersfoortsestraat 124; H. E. T. E. Mathon, van Stille Rijn 11 naar 's-Gravenhage, Ruijchrocklaan 125; C. J. M. Langezaal. van Nieuwe Rijn 93 naar Breukelen, Straatweg 9; J. T. Rietveld, van Munnikenstraat 67 naar Haarlem, Vooruitgangstraat 10; J. van Heijningen, van Celebesstraat 33 naar Oegstgeest, Wijttenbachweg 44; H. P. van Venetiën. van Plantsoen 109a naar Oegstgeest. W. de Zwijgerlaan 4; A. S. Alting, van Kernstraat 3 naar Hazerswoude, Oude Gemeneweg 7; A. P. van Wouw. van Hoge Morsweg 14 naar Oegstgeest, Lange Voort 3; C. M. Boot, van Cronjé- straat 2a naar Rotterdam. Rijsoordstr. 65a; M. A. E. Frissen, van Fagelstraat 4 naar Wassenaar, 's-Gravenzandeweg 19; E. Djamaloedin, van Lijsterstraat 32 naar Indonesië; A. Jahja, van Lijster straat 32 naar Indonesië; A. F. Chris tiansen, van Leeuwerikstraat 33 naar Denemarken; L. de Voogd, van Poel geeststraat 15 naar Delfzijl, Molenstraat 25; J. J. van der Geest, van Lange Mare 29 naar Leeuwarden. Hollander- hof 16; P. J. Paauw, van Haarlemmer straat 149 naar Delft, Van Kinschot straat 42.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2