S)e &2iebe(BoiiAa/iit Wat wil Nasser met zijn troep enzending Overstromingsramp rondom Valencia 1 Nasser gaat zijn I heldenrol weer instuderen EUROPESE VERDRAGEN Men hecht er geen overdreven waarde aan »Spoetnik"maakt slippertje „De mijnwerkerte Marcinelle Licht in den Haag 20 pet. duurder Belaagd China herdacht dageraad der vrijheid Joego-Slavië gaat Oost-Duitsland erkennen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. DINSDAG 15 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14234 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 I. LIET AANVAARDEN door de Twee- de Kamer van de verdragen in zake de Euromarkt en Euratom is de inleiding tot een nieuw tijdperk, dat, wil het slagen, zal moeten uitmonden in een verdpre groei van de Europese samenwerking, welke natuurlijker wijs ook in de politiek zal moeten doorwerken. Maar zover is het nog lang niet. Men zal zich wel moeten realiseren, dat alleen al de economische samen werking een zeer lange tijd vraagt en dat deze zal moeten gelukken, wil men verder komen. Daarvoor zal men in de komende jaren alle krachten dienen in te spannen. Dat kan, indien men maar voor ogen houdt, dat de kost voor de baat uitgaat. Die kosten zijn het grote bezwaar geweest, dat via het bedrijfsleven in de Kamer heeft doorgeklonken. Het is wellicht goed eerst nog eens uiteen te zetten, wat het verdrag be treffende een gemeenschappelijke markt eigenlijk behelst. Het betreft een verdrag van zes landen: de drie Beneluxlanden, West Duitsland, Frankrijk en Italië om zo mogelijk in een periode van 12fjaar te komen tot een gemeenschappelij ke markt voor Europa. De twaalf jaar zijn dus een overgangstijd, waar in de verdragen practisch zullen moe ten worden gerealiseerd en besloten is, dat deze overgangsperiode met ten hoogste drie jaar zal kunnen worden verlengd. Over vijftien jaar zal deze Europese markt dus een feit moeten zijn óf zij zal niet zijn. In die periode gaat het dus om een geleidelijk afbreken van de tolmuren. Het doel is te bereiken: 1. Vrijheid van goederenverkeer, dus geen interne tolmuren tussen de zes landen of contingenteringen. 2. Vrijheid van dienstenverkeer. 3. Vrijheid van personenverkeer. 4. Vrijheid van kapitaal verkeer. Het eerste punt is in het verdrag het verst ontwikkeld. Bij een normale ontwikkeling zal het goederenverkeer na 15 jaar dus geheel vrij moeten zijn. Maar tege lijkertijd zal men dan een gemeen schappelijke buitentarief moeten ver wezenlijken, dat wil zeggen, dat voor invoer binnen de zes landen van bui ten af eenzelfde tarief van invoer rechten zal gelden. De grondslag is 'dus een douane-unie: vrijheid naar buiten en gemeenschappelijke rech ten naar buiten. F EEN ANDER OPZICHT echter is dit méér dan een douane-unie, omdat het verder gaat en wel naar een gecoördineerde economische po litiek. Deze politiek is verplicht aan vaard, er is geen weg terug, het ver drag is onherroepelijk en pnopzeg- baar. De moeilijkheden met de buitenta rieven hebben zich in de Kamer al gemonstreerd met het percentage aan invoerrechten op tabak, dat der tig procent zal gaan bedragen het Duitse niveau terwijl het in Neder land niet hoger was dan 6 a 9 Maar die moeilijkheid zal men in Nederland dienen op te lossen. Men is natuurlijk bevreesd, dat een goede sigaar hier dan niet meer te betalen zal zijn, maar minister Zijlstra heeft er reeds op gewezen, dat er oplossin gen mogelijk zijn, zoals bijvoorbeeld een compensatie in de accijnzen, al wilde hij zich op dit punt natuurlijk nog niet binden. Verplicht is dus ook aanvaard een gemeenschappelijk landbouw- en een gemeenschappelijk vervoerbeleid, maar dat zal men nog moeteh uitwer ken. Juist daarom heeft de Kamer te gen de opvatting van de regering in in deze goedkeuringswet een amen dement aanvaard, dat alle andere overeenkomsten aan de goedkeuring van de Staten Generaal zullen moe ten onderworpen. Van regeringszijde is dit verzet tegen het amendement begrijpelijk, omdat het de ontwikke ling zou kunnen remmen. Immers Nederland moet nu bij iedere nadere overeenkomst zeggen: wij kunnen dienaangaande niet beslissen, omdat wij eerst overleg moeten plegen met de Staten Generaal en dat kost in de regel nogal wat tijd. Op het terrein van een gemeen schappelijke handelspolitiek zal dit nog wel eens ernstig merkbaar zijn, maar 15 jaar is een lange tijd en het is toch wel goed, dat de regering nu niet helemaal een blanco volmacht heeft. Er is intussen ook een Europees so ciaal fonds om de gevolgen van de werking van de gemeenschappelijke markt te ondervangen. Er is een investeringsbank met een kapitaal van 1 milliard dollar om hulp te bieden aan gebieden, die ach terblijven. Ook daarvan zal men dus kunnen profiteren en zo gezien is het dus veel meer dan een douane-unie alleen. De conceptie van Nederland is in deze Europese markt vast te houden aan de Beneluxpolitiek, dus steeds gezamenlijk op te treden. Men dient zich intussen echter ook te realiseren, dat deze nog maar theo retische gemeenschappelijke markt niet het eerste begin is van een nieu we aerea, want K.S.G., Benelux en Nato zijn haar reeds voorafgegaan. De tijd is rijp. Men zal nu moeten zaaien om straks te oogsten. Tijdens het uitbaggeren van een sloot is de 35-jarige landbouwer D. van Z. uit 't Harde (Geld.) voorover in de modder gevallen en gestikt. Hij was gehuwd en vader van 1 kind. Turkije schenkt er weinig aandacht aan In het Westen weet men nog niet, welke waarde men moet hechten aan de zending van de Egyptische troepen naar Syrië. Men verwachtte, dat zij naar de Syrisch-Turkse grens zouden zijn gezonden, maar dat is niet ge beurd. De Egytische troepen, die op 800 tot 1200 man worden geschat, zijn in de buurt van Aleppo gelegerd, hetgeen erop zo kunnen wijzen, dat zij voornamelijk gezonden zijn om indruk op de Syriërs te maken. Britse deskundigen menen dat de aankomst van Egyptische troepen in Syrië in de eerste plaats bedoeld is om politieke druk op Jordanië uit te oefenen. EVENWICHT NIET VERSTOORD. Overigens hecht de Britse regering aan het zenden van Egyptische troe pen naar Syrië geen overdreven bete kenis. Zij meent dat het machtseven wicht in het Midden-Oosten er niet door verstoord is, heeft een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. In Washington wordt de gedachte geopperd dat het zenden van Egypti sche troepen naar Syrië een onder deel vormt van een zenuwenoorlog die ten doel heeft het Turkse volk, dat aan de vooravond van algemene verkiezingen staat, zich voor neutra liteit te doen uitspreken. De Turkse kranten hebben aan de Egyptische stap weinig aandacht ge schonken. De Turkse minister van Defensie heeft verklaard, dat zijn land „alle voorzorgen" zal nemen om de grenzen te beschermen. Militaire deskundigen menen dat Turkije in enkele weken, zo niet da gen, Syrië onder de voet zou kunnen lopen. Tegenwicht voor Moskou? Sommigen zijn van mening, dat het mogelijk is dat Nasser troepen naar Syrië heeft gezonden om te voorko men, dat het land al. te vast in de greep van Moskou zou geraken. Voor die laatste theorie pleit het feit, dat er behalve troepen ook Egyptische in structeurs en technici aan land zijn 33K3 GRENSGEBIED SYRIË gezet. Zij zouden als tegenwicht moe ten dienen voor de Russische instruc teurs die zich al maanden lang in Syrië bevinden. Officieel is bekend gemaakt, dat de troepen op verzoek van Syrië zijn ge zonden, om het land te helpen ver dedigen tegen het imperalisme". Nadere uitleg werd daaraan niet ge geven. De Syrische opperbevelheb ber maakte de zaak ook niet veel duidelijker, toen hij zei: „De legers schouwt. van Syrië en Egypte zullen de impe rialistische samenzwering verijdelen zolang president Nasser onze leider is." Een woordvoerder van het Ameri kaanse „State Department" verklaar de, dat men in de Ver. Staten reeds sedert half september wist, dat Egyp tische troepen naar Syrië zouden gaan. Hij wilde niet zeggen of Ame rika in deze troepenverplaatsing een factor ziet, die de spanningen in het Midden-Oosten kan vergroten. Egypte heeft Libië pantserwagens, lichte wapens en ammunitie geschon ken. Een woordvoerder der Libische regering heeft medegedeeld, dat deze Egyptische gaven maandag in de ha ven van Tripolis zijn aangekomen. Er is ook een Egyptische militaire missie in Tripolis aangekomen, die Libische militairen zal opleiden en vertrouwd maken met de hantering der nieuwe wapens. De Libische regering heeft de Egyptische autoriteiten haar dank betuigd voor de verleende militaire hulp, die zij als een „nieuw zinne beeld der Arabische solidariteit" be- Stad volkomen door water geïsoleerd Hevige stortregens hebben de Spaanse rivier de Turia buiten haar oevers doen treden. De stad Valen cia, die een half miljoen inwoners telt, is door deze overstromingen van de rest van Spanje afgesloten. Naar verluidt zijn tot dusver onge veer veertig mensen verdronken. Volgens Amerikaanse deskundigen werkt er op de Russische kunstmaan een kracht in, die men nog niet kent. De aantrekkingskracht van de aarde wordt te klein geacht om de gecon stateerde afwijking in de baan van de satelliet te kunnen bewerkstelli gen. RADIO-ACTIEVE MELK. Aan boerderijen in een gebied van ruim drie honderd vierkante kilo meter rondom de Engelse atoomfa- briek bij Calder Hall, waar dezer da gen door een ongeluk radio-actief stof is ontsnapt, is maandag van overheidswege opgelegd geen melk meer af te leveren. Het verbod werd uitgevaardigd door de Britse commissie voor atoom energie. nadat deskundigen hadden vastgesteld dat de melk door sterk verhoogde uitstraling gevaarlijk voor de consumptie was en men overleg met zuivelinstanties had gepleegd. De gevaarlijke melk zal in de zee worden gegoten. Men verwacht dat de betrokken boeren schadeloos zul len worden gesteld. De vierduizend inwoners van de plaats Jerica, 65 km van Valencia, zijn gevlucht naar hoger gelegen ter reinen. Op sommige plaatsen in Valencia staat het water in de straten twee meter hoog. De meeste klein boten in de haven zijn weggespoeld. Red dingsboten worden thans over land van Alicante en andere pfaatsen aan de oostkust naar Valencia vervoerd. Tot overmaat van ramp zijn dui zenden Valencianen bovendien het slachtoffer van de Aziatische griep geworden. De weg van Valencia naar Madrid is door het water afgesneden. Hon derden auto's zijn gestrand. Hef- schroefvliegtuigen zijn ingeschakeld om geïsoleerde groepen mensen te bevrijden. De havenplaats Sagunto, 25 km van Valencia, die door het water van de rivier de Palancia wordt bedreigd, is gedeeltelijk geëvacueerd. Twee kruisers en een mijnenveger zijn naar Valencia onderweg om bij het reddingswerk te helpen. Te Marchalanes, bij Valencia, zijn manadag 100 mensen in veiligheid gebracht. Temidden der graven van de omgekomen mijnwerkers te Marcinelle ln België heeft koning Boudewijn zaterdagmiddag het beeld „Au Mineur" ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de tragische mijnr mp onthuld. Na de onthulling plaatste koning Boudewijn een krans aan de voet van het beeld. De Haagse gemeenteraad heeft zich maandagmiddag verenigd met de voorstellen tot verhoging van de elek- tricitietstarieven met ongeveer 20 procent en tot herziening van de gas- tarieven inclusief verhoging van de geiserhuur van 18 op 21 per jaar. De gaspr ijs verhoging komt neer op circa 17 cent per gebruiker per maand. teren uit bevoegde diplomatieke bron te Bonn vernomen. Het besluit van Joegoslavië kan schadelijke gevolgen hebben voor de betrekkingen tussen Bonn en Bel grado. West-Duitsland heeft reeds eerder Wat zal Bonn doen Joegoslavië zal vandaag officieel I Oost-Duitsland diplomatieke verte- Oost-Duitsland erkennen. Dit is gis-1 genwoordigers uitwisselt. - - - -- Een uitzondering op deze regel maakt de Sowjet-Unie, omdat dit als een bijzonder geval wordt geizien. De betrekkingen tussen Bonn en Belgrado zijn tot nu toe steeds be trekkelijk vriendschappelijk geweest West-Duitsland is de grootste han delspartner van Joegoslavië gewor den. Joegoslavië is het eerste land bui ten het eigenlijke communistische blok dat Oost-Duitsland g^at erken nen. Geallieerde functionarissen in West-Berlijn zien het Joegoslavische besluit als „een grote overwinning" voor de Sowjet-Unie en Oost-Duits land. In Wesitdiuitse politieke kringen wordt verwacht, dat bondskanselier Adenauer wel eens zou kunnen be sluiten tot tegenmaatregelen. West-Duitsland heeft onlangs een lening van 300 miljoen dollar aan Joegoslavië verleend en heeft inge stemd met 60 miljoen dollar aan her stelbetalingen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de Engelse re gering een erkenning van Oost- Duitsland door Joegoslavië „betreu renswaardig" zou vinden. Ook Frankrijk heeft Joegoslavië gewezen op de „betreurenswaardige consequenties", die een diplomatieke erkenning van Oost-Duitsland even tueel kan hebben. Groenland en IJsland. Randstoringen koersen eerst in een snel tempo over de oceaan, maar voor de Ierse kust wordt de beweging vertraagd. Eén van de storingen zal morgen over de Noordzee trekken, waardoor de wind iets gaat toenemen, voornamelijk langs de Waddenkust. De kans op mist wordt daardoor kleiner. Mor gen overdag komen enkele opklarin gen voor en blijft het overwegend droog. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Meer dan een kwart miljoen toeschouwers, onder wie 5000 buitenlandse bezoekers, hebben te Taipeh op For mosa, de grootste parade gadegeslagen, welke hier werd gehouden ter ere van de 46ste verjaardag van het „Vrije China". Op 10 oktober 1911 begon nl. onder leiding van dr Sun Yat Sen de Wu Chang-opstand tegen de keizer, welke er toe leidde, dat China op 1 januari 1912 een republiek werd. Duizenden manschappen van leger, vloot en luchtmacht van nationalistisch China na men aan deze parade deel. De foto toont pantserwagens in de parade tijdens het passeren van het presidentiële paleis te Taipeh. (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN. Vannacht en morgenochtend t hier en daar mist. Morgen over- 5 dag opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind uit zui- 5 delijke richtingen. Weinig ver- andering in temperatuur. Hoogwaterstanden 16 Okt. v.m. 7.45; n.m. 8.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 12 C OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN zwaar bew. Weinig verandering Het weer wordt in West-Europa beheerst door een hogedrukgebied, dat zich maandag juist boven ons land ontwikkelde. Maandagavond vormde zich vooral in het midden en zuiden van het land weer een dichte mist, die dinsdagmorgen tot beneden de grote rivieren was teruggedron gen. Elders in het land kwamen op klaringen voor. Op de oceaan be vindt zich een diepe depressie tussen ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 12 onbewolkt mist geh. bew. geh. bew. mist 24 mist 24 zwaar bew. licht bew. motregen zwaar bew. motregen geh. bew. motregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. 10 3: 21 Korreltje Niets maakt zo oud, als de ijver om jong te schijnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1