S)e £eidóe(Sovi/fcci/iit Egyptische troepen in Syrië aan land gezet jongste stunt VERRASSENDE ZET IN ZENUWENOORLOG TEGEN TURKIJE EGYPTISCHE VLOOT OP „OFFICIEEL BEZOEK" Aanvaring op de Elbe De „Spoetnik" zakt langzaam af Diplomatiek steekspel Hoessein sprak met Faisal Geldzuiveringsmanipulatie in Oost-Duitsland Leidse Stadsgehoorzaal op het T.V.-scherm WEER FELLE KRITIEK OP BRITS VORSTENHUIS Uitbarstende vulkaan verraste, kampeerders Op Japans eiland weer: Directeur: C. M. v. HAMERS VEI JD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZRN. Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties MAANDAG 14 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14233 J NASSERS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 pJcwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Mevr. Meir: „Israël in groot gevaar" Egyptische troepen zijn gistermiddag in de Syrische haven Latakiah aan land gegaan. Volgens radio-Caïro gebeurde dit in overeenstemming met het militaire bondgenootschap tussen de twee staten. In de Syrische haven bevinden zich verscheidene eenheden van de Egyp tische vloot, die er voor onbepaalde tijd zullen blijven voor een „officieel bezoek". Sinds midden-september zijn Egyptische versterkingen onafgebroken Syrië binnengestroomd teneinde de verdediging van het land te verster ken, zei de Egyptische radio verder. Deze onthullingen komen, terwijl in volle hevigheid de Syrische en Rus sische zenuwenoorlog tegen Turkije woedt. Turkije tegen „het houden van voort durende betogingen gepaard met pro vocerende daden" bij de Noord-Syri- sche grens. Turkse vliegtuigen zou den herhaaldelijk het Syrische lucht ruim geschonden hebben. Turkije heeft gezegd, dat het geen agressieve oogmerken heeft tegen welk land ook Egypte en Syrië besloten twee jaar geleden tot de instelling van een ge meenschappelijk militair commando. De overeenkomst werd een jaar ge leden uitgebreid tot Jordanië, waar bij de strijdkrachten van Syrië, Egyp te en Jordanië onder generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van oorlog en opperbevel hebber, werden gesteld. Een maand geleden brachten Syri sche militaire bevelhebbers een be zoek aan president Nasser van Eyp- te. Er werd toen bekendgemaakt, dat zij gesproken hadden over coördina tie van militaire plannen op grond van de overeenkomst. Onlangs hebben zich schermutse lingen voorgedaan aan de Syrisch- Turkse grens. Syrië heeft bij de Ver enigde Naties geprotesteerd tegen wat het noemt het samentrekken van Turkse troepen bij de Syrische grens. Op 10 oktober protesteerde Syrië bij Vier mensen zijn om het leven ge komen bij een aanvaring tussen het Duitse tankschip Pamela en het Fin se schip Clio in de mond van de Elbe. Direct na de aanvaring deed zich een zware ontploffing voor, gevolgd door een felle brand, die meer dan een etmaal heeft gewoed. Twee vrouwelijke passagiers van de Pamela en twee leden van de be manning werden vermist. Er is an derhalve dag naar hen gezocht. De reddingspogingen zijn daarna opge geven. en dat maatregelen, welke langs de grertzen waren genomen, van defen sieve aard waren. Kort geleden heeft een Russische vlooteskader een vriendschapsbezoek gebracht aan La- takieh. De zender „De stem der Arabieren" te Cairo heeft zondagavond gezegd, dat het lot van Syrië en Egypte on verbrekelijk verbonden zijn. „Als de imperialisische machten zich verlaten hebben op het Turkse leger en het Joodse leger om de Syrische zenuwen met bedreigingen te breken, zal door toedoen van het Egyptische leger en het Syrische leger het Syrische front zowel in het noorden als in het zui den sterk genoeg gemaakt worden 'om iedere agressie te weerstaan en elke poging tot ondermijning van het Sy rische moreel te verijdelen." Voor diplomatieke kringen in Caïro was het zenden van Egyptische troe pen naar Syrië een verrassing. In New York heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, me vrouw Meir, verklaard, dat Israël in groot gevaar verkeert. Raketstuk haalde kunstmaan in De tijd, die de Russische kunst maan nodig heeft voor een omwente ling om de aarde, neemt heel lang zaam af. Zaterdag deed zij 95 minu ten en 57 seconden over een reis om de aarde. (Aangezien de snelheid van de kunstmaan niet groter kan wor den, blijkt hieruit, dat haar baan om de aarde iets kleiner is geworden en zij dus dichter bij de aarde komt). De snelheid van het rakètgedeelte, dat de satelliet begeleidt, neemt ech ter minder snel af en het gevolg is dan ook, dat het de kunstmaan heeft ingehaald. Dat is op 10 oktober reeds gebeurd en zaterdag had het raket gedeelte al een voorsprong van 3 mi nuten of 1.500 km op de kunstmaan. Dr. Allen Hynek van het Smith sonian Institute in Cambridge (Mas sachusetts) heeft zaterdag verklaard, dat volgens rapporten van waarne mers de satellieten van de kunst maan een gedeelte van de raket, waarmee zij gelanceerd is en de be- 0 schermende kap uiteen beginnen bergs ook de wiskundige te vallen. In Moskou heeft men de satelliet en het raketgedeelte zater dagochtend duidelijk met het blote oog kunnen waarnemen. Zondagavond zijn in de buurt van Sydney codesignalen van de „Spoet nik" opgevangen, die honderd maal krachtiger waren dan de aanvanke lijk uitgezonden seinen, aldus een bericht uit Sydney. Zondagmiddag hebben de kunst maan en de „moederraket" de hon- derddertigste tocht om de aarde vol bracht. Een Russische natuurkundige heeft voorspeld, dat de satelliet nog vele weken in hogere sferen zal ver toeven. Hij acht het niet uitgesloten, dat hoewel de raket in de dichtere Amerikaanse atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg die in Kadar waarschuwt De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, heeft in een zaterdag gepubli ceerde rede gewaarschuwd, dat alle pogingen om „provocaties" uit te lokken bij de herdenking van de op stand van vorig jaar oktober neer geslagen zullen worden. In een toespraak, die hy vrijdag voor het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft uitgesproken, zei hij, dat men hier en daar, over imperialistische radiostations, maar ook in Hongarije zelf, stemmen kan horen over „reac tionaire dromen" in verband met de komende verjaardag van de okto berrevolutie van vorig jaar. Kadar pleitte verder voor grotere eenheid, discipline en kameraadschap bij de strijdkrachten, de politie, grens wacht en de arbeidersmilitie. De Russische regering heeft de Deense ambassade in Moskou mee gedeeld, dat de Deense landbouiv- attaché Leo Ranek het land uiterlijk morgen moet verlaten. Dit is een vergelding voor de uit wijzing van de Rus S. S. Smirnow, tolk van de Russische militaire at taché in Kopenhagen, uit Denemar ken. Smirnow was door de Deense regering van spionage beschuldigd. Koning Hoessein van Jordanië en koning Faisal van Irak hebben zon dag een bespreking van vijf uur ge had over Arabische aangelegenhe den, in het licht van het bezoek van koning Saoed van Saoedi-Arabië aan Libanon. Buitenlandse waarnemers zijn van oordeel, dat onder meer gesproken Bankbiljetten inwisselen tegen nieuw geld Oost-Duitsland heeft gisteren vrij plotseling een snelle geldzuivering doorgevoerd: 's morgens maakte pre mier Grotewohl voor de radio be kend, dat tussen twaalf uur 's mid dags en tien uur 's avonds alle Oost- duitse bankbiljetten moesten worden ingeleverd. Het kabinet had 's nachts tot deze maatregel besloten, „om de Oostduit- se bevolking te beschermen tegen manipulaties en speculaties van mo nopolisten en militaristen in West- Duitsland en West-Berlijn". De zuivering maakt Oostduits geld in handen van Westduitsers waarde loos. De inwisselingsoperatie moest lagen van de atmosfeer grotendeels 'snel gebeuren, opdat de Westduitsers 'nl 1 geen gelegenheid zouden vinden om hun bankbiljetten in te wisselen. De Oostduitsers konden 300 oost marken inwisselen en ze kregen hiervoor een aantekening op hun identiteitsbewijs, opdat ze niet later biljetten zouden inwisselen voor 1953 zijn terechtgesteld, zouden in Westduitsers. Voor de oude biljetten 1947 geheime gegevens over het kregen ze nieuwe terug. Amerikaanse plan voor het lanceren Als de Oostduitsers meer dan 300 van een aardsatelliet aan de Russen mark hadden in te wisselen, zou dit hebben verschaft. Dit heeft de voor-1 geld op speciale rekeningen worden malige officier van justitie Mylesgestort. Speciale commissies zouden Lane in Washington meegedeeld jdan later nagaan of men wettig aan Volgens Lane zouden de Rosen-1 dit geld is gekomen, nuaiuiui c v I Vermoedelijk zullen vooral boeren, van de vraag, hoe kernenergie voor ëeld hebben overgehouden van de voortstuwing van vliegtuigen kan transacties op de vrije markt, het worden gebruikt, de Russen in han- slachtoffer worden van de nieuwe den hebben gespeeld. Het „Uit en thuis" programma van de NCRV zaterdagavond was ditmaal opgenomen in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Na de koortsachtige voor bereidingen, waarvan wij in de krant van zaterdag melding maakten, is 't programma op een geslaagde wijze in de huiskamer gekomen. De belangstellenden in de Stads gehoorzaal hebben kunnen ervaren hoeveel werk er moet worden ver richt vóór een avondprogramma van enige duur kan worden uitgezonden. Wij vernamen, dat van het techni sche werk alleen al twee en zeven tig man aan het werk is geweest om de verwende televisiekijkers een. za terdagavond van kijkgenot te bezor gen. Het spel „Uit en thuis" bracht een Leids gezin op het toneel, n,L de fa milie De Graaff, Aalmarkt 5, ge vormd door vader, moeder en twee dochters. De tegenspelers (thuis) waren de leden van een familie uit Rijnsburg. Aardig was de reactie op een per soonlijke vraag over het' koor uit Barendrecht „Zanglust", van welk koor mevr. De Graaff dertig jaar lid was geweest. De radio-omroep had de moeite genomen de ledien van dit inmiddels opgeheven koor nog een maal by elkaar in de zaal te krijgen maatregel. De actie is waarschijnlijk gevoerd om inflatoire ontwikkelingen tegen te gaan. In West-Duitsland hield men al sinds lang rekening met een der gelijke sanering. De grens tussen Oost- en West-Berlijn weifc gedu rende de actie gesloten. Wie Oost- Berlijn binnen wilde, werd streng gefouilleerd. Westelijke persfotografen, die van de lange rijen voor de wissellokalen in scholen, postkantoren en caféza len foto's maakten, moesten op poli tiebureaus hun films en platen inle veren. Aan het eirfde van deze week, zouden zij het materiaal weer terug kunnen halen. In de middaguren heerste bij vele wisselkantoren in Oost-Berlijn grote verwarring. De meeste bureaus had den op de gestelde tijd nog geen nieuw geld in voorraad en het onge duld van de wachtenden werd steeds groter. In enkele op zondag geopende winkels trachtten velen voor hun oude geld nog wat te kopen. Bij de grensplaats Helmstedt aan de autoweg naar West-Berlijn vorm de zich allengs een lange rij wach tende auto's, waaronder vele vracht wagens met melk en vlees, die ech ter geen van alle doorgelaten wer den. is over financiële hulp van Irak aan Jordanië en versterking van de sa menwerking tussen Irak en Jorda nië. Men vermoedt dat in Jordanië weer Iraakse troepen zullen worden gelegerd, nu de spanning in het Mid den-Oosten stijgt. Eerier in dit jaar werden Iraakse troepen die in Jor danië verbleven, door de links ge oriënteerde Jordaanse regering Na- boelsi naar huis gezonden. Comenius geëerd In Naarden is zaterdag het stand beeld van J. A. Comenius door de Tsjechische gezant in ons land, de heer Viktor Sandor onthuld. Prettige ontvangst in de Ver. Staten Het Amerikaanse weekblad Satur day Evening Post (met een oplage „Elizabeth TI is populair, maar mach teloos. Is haar koningschap iets an ders dan een club voor snobs en een last voor de belastingbetaler?" Muggeridge schrijft dat koningin Elizabeth op het Buckingham Palace en te Windsor een weelderig leven van bijna tien miljoen) wijdt in het van slechte smaak leidt en dat zij komende nummer een lang, kritisch het snobisme en de vleierij van de artikel aan het Britse koningshuis. De schrijver is de Engelsman Mal- com Muggeridge, tot voor kort hoofd redacteur van Punch en tevens een bekende persoonlijkheid uit Britse te levisiewereld. Hij richt zich bijzon der fel tegen koningin Elizabeth en verklaart o.a. dat de Engelse aristo cratie haar „banaal en ouderwets" vindt. Het nummer waarin het artikel is opgenomen zal zaterdag verschijnen, de dag waarop de Britse koninklijke gasten in de Amerikaanse hoofdstad Washington zullen aankomen. Het artikel, waarvan inmiddels uittreksels zijn verspreid, heeft in een deel van de Britse pers heftige reacties gewekt Men noemde de aan val op de koningin „schokkend en verbazend". De kop van het artikel luidt: „Heeft Engeland werkelijk behoefte aan een koningin?" De onderkop is kant van haar hofhouding aanmoe digt Herinnerend aan wat lord Al- trincham enige tijd geleden schreef, meent Muggeridge dat daar zonder twjjfel enige waarheid in schuilt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een grote vloot helikopters tientallen politiejeeps moesten zon dag worden ingeschakeld om een duizendtal mensen te redden, die op het eiland Osjima door een plotse linge uitbarsting van de vulkaan Mihara verrast waren. Een scholier is om het leven gekomen, ruim der tig mensen liepen verwondingen op in een lavastroom die langs de hel lingen van de vulkaan, een geliefd vakantieoord, naar beneden golfde. De Mihara ligt ruim 100 km ten zuiden van de Japanse hoofdstad Tokio. De meeste mensen, die moes ten worden gered, waren voor het weekeind naar de Mihara toegegaan. Zij werden volkomen verrast door de plotselinge uitbarsting van de vul kaan, een dér actiefste van Japan. Niets had er tevoren op gewezen, dat er een eruptie dreigde. Enorme explosies binnen in de vulkaan, een In het programma „Debuut" trad rookpluim die zeker 1200 meter hoog de heer Onderwater uit Leiden met zijn marionetten-poppen met succes op. In de smaak viel ook het pro gramma over dubbelgangers, waarin onder meer twee meisjes optraden, die een frappante gelijkenis met prinses Beatrix vertoonden. De foto laat zien een moment tij dens de opnamen in de Stadsgehoor zaal te Leiden. Goos Kamphuys voert zuster A. Griep ten tonele, 'n verpleegster, die een in deze tijd zeer toepasselijke familie-naam draagt. werd opgestuwd, stukken steen die mee naar boven werden geslingerd en een onheilspellende lavastroom, die over de rand van de krater op borrelde, maakten een abrupt en dramatisch einde aan het vakantie reisje van zeker 1025 mensen. Velen van hen kampeerden op de hellingen van de vulkaan. Men liet de tenten en alles wat daarin was in de steek en ging hals over kop op de vlucht voor de kokendhete lava. Onmiddellijk na de eerste uitbar sting werd een groep politie-agenten dicht by de top van de berg per pa rachute neer gelaten. Zij richtten een nood-radiozender op, waarmee de reddingsoperaties werden geleid door de helikopters, die laag boven de hel lingen van de vulkaan vlogen om mensen, die het ^rgste in gevaar verkeerden, te redden. Dichte zwa- velwolken maakten het reddings werk bijzonder gevaarlijk. Alle red ders droegen dan ook gasmaskers. Veel geredden zaten vol brand wonden en hadden een shock opge lopen. Rustig weer Gedurende het weekeinde wist het fraaie najaarsweer zich te hand haven. Dit hield verband met een hogedrukgebied, dat zich zaterdag en zondag vah Ierland over Duits land naar Rusland verplaatste en dat versterkt werd door een nieuw hogedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee. Aangezien boven onze omgeving de stagneren de lucht vochtig is, vormde zich in de avond en nacht op vele plaatsen een dichte mist, die in de ochtend bijna overal weer oploste. Overdag stegen de temperaturen tot onge veer 15 graden. Op de oceaan ontwikkelde zich een omvangrijke en diepe depressie, waarvan het centrum bij de zuid punt van Groenland is aangekomen. Deze depressie zal morgen nog wei nig invloed uitoefepen op het weer in West-Europa, waardoor het rus tige najaarsweer voortduurt. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). RUSTIG WEER Vannacht en morgenochtend S plaatselijk mist. Morgen overdag opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig ver- 2 andering in temperatuur. Hoogwaterstanden 15 Okt. v.m. 6.55; n.m. 7.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt 12 C. OSLO onbewolkt KOPENHAGEN half bewolkt 13 LONDEN mist 19 AMSTERDAM mist 17 LUXEMBURG mist 17 PARIJS zwaar bewolkt 18 BORDEAUX half bewolkt 23 NICE licht bewolkt 22 BERLIJN geheel bewolkt 12 FRANKFORT motregen 14 MUNCHEN geheel bewolkt 14 ZURICH geheel bewolkt 15 GENEVE mist 18 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK mist 22 ROME onbewolkt 26 Korreltje Nieuwsgierigheid speelt, weetgie righeid heeft een doel. Weetgierig heid kijkt recht voor zich uit, nieuws gierigheid kijkt scheel, w Ruck**rt

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1