1 Zilveren feest van Wit-Gele Kruis te Sassenheim Verzorgd cabaretprogramma in St. Antonius-clubhuis T.I.G. speelde „Kinderen beslissen1' Wit-Gele-Kruis-wielerronde MAANDAG 14 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De Sassenheimse afdeling van het Wit-Gele Kruis vierde gisteren haar zilveren jubileum. Het is geen jubi leum geweest dat gepaard ging met veel uiterlijk vertoon. Integendeel, het werd op een bescheiden wijze gevierd. Uit de geschiedenis van de afgelo pen 25 jaren blijkt, dat op 11 october 1932 de afdeling „Wit-Gele Kruis" werd opgericht. Voordien bestond hier „de Wijkverpleging" In deze 25 jaren is het aantal leden gestegen van 450 tot 850. Er is ook enig ver schil in.de financiën te constateren, In 1932 bedroeg de contributie 688.42, subsidies 600.Uitgaven 1822,99. In 1956 waren de contributies 5354,45, de subsidies 6147,04 en de uitgaven 14.833,92. De laatste 10 ja ren werd maar liefst 109.538,55 uit gegeven. Er is een groot gebrek aan een eigen centrum. Zodoende heeft zich reeds enige tijd geleden een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gel den bijeen te zamelen voor de bouw van een dergelijk gebouw. Om deze reden werd zaterdagmiddag een wie lerronde georganiseerd waarvan el ders in dit blad een verslag staat. Het batige saldo van ruim 400.kwam ten goede aan het comité. Zondagmorgen werd een H. Mis opgedragen, terwijl onder alle H.H, Missen rector Vester een predikatie hield. Bij de Schepping kreeg de mens van God de opdracht om de krachten in de natuur verborgen aan te wenden ten behoeve van de men sen, dus ook om het lijden van de mensen te verlichten. Bij Zijn He melvaart heeft Christus opdracht ge geven het verlossingswerk voort te zetten, dus ook het lijden van de mensheid te verlichten. Dit is ook de taak van het Wit- Gele Kruis. Als we terugzien op de afgelopen 25 jaar moeten we con stateren, dat er zeer veel is gepres teerd. Nu de parochie-gemeenschap snel groeit is het dringend noodzakelijk, dat men beschikt over een eigen cen trum. Dit vraagt aller medewerking. Daarom drong rector Vester er op aan -met gulle hand de collecte te gedenken. Het is ook een zaak van naastenliefde, om op deze manier de medemens te helpen in zijn lijden. Des middags hadden velen gehoor gegeven aan de oproep om het jubi lerende bestuur te feliciteren. Deze receptie werd gehouden in het „Bruine Paard". Onder de aanwezigen merkten we op: het college van b. en w., mevr. Sandberg v. Boelens, voorz. van de plaatselijke afdeling van het Nat. Rode Kruis; dr De Ruyter, afgevaar digde van de Z.H. Bond van het Wit- Gele Kruis; bestuursleden van de andere plaatselijke kruisverenigin gen; bestuursleden van de standsor ganisaties K.A.B. en L.T.B.; het Arm bestuur en dr Zijerveld uit Leiden, oud-voorzitter van het Wit-Gele Kruis te Sassenheim. De voorzitter van het feestcomité de heer Jonkman, heette de aanwe zigen welkom. Hij bracht hulde aan hen, die het initiatief tot oprichting van de plaatselijke afdeling hadden genomen. Dank zij de welwillende medewer king van het Armbestuur en „St. Bernardus" beschikt het Wit-Gele Kruis over een goede gelegenheid, welke dienst doet als wijkgebouw. Het is echter zeer noodzakelijk, dat men de beschikking krijgt over een eigen centrum. Spreker wekte een ieder op de oprichting van een der gelijk centrum te steunen. Overgaande tot het eigenlijke feest feliciteerde spreker het jubilerende bestuur en in het bijzonder de heer P. Zwetsloot. Gedurende 25 jaren heeft de heer Zwetsloot de gelden beheerd en steeds gezorgd, ook onder moeilijke omstandigheden dat het ge heel draaiende bleef. Wegens de fi nanciële omstandigheden was het niet verantwoord grote cadeaux aan te bieden, doch men had gemeend aan de voorzitter, de heer W. Weus- ten, een voorzittershamer te moeten schenken, terwijl aan de heer Zwet sloot eveneens een blijk van waarde ring werd overhandigd. Hierna nam de burgemeester het woord. Allereerst memoreerde hij de wielerronde van de vorige dag. In de afgelopen 25 jaar is door de vereni ging enorm veel werk verricht. Spre ker moest concluderen, dat de ver houding met de gemeente zeer pret tig is geweest. Hij hoopte dat het werk van de jubilerende vereniging in de toekomst onder Gods Zegen tot steeds groter bloei mocht komen. Namens de Zuid-Hollandse Bond sprak dr. de Ruyter, 25 jaar geleden lag de taak van de vereniging op een geheel ander vlak. Men krijgt het ge voel, dat de verpleging van zieken aan huis aan waarde gaat in boeten. Er is echter een tendens, dat dit toch wel weer beter gaat worden. Spr. De voorzitter van het feestcomité overhandigd aan de heer W. Weusten de nieuwe voorzittershamer. wees nog op twee belangrijke taken, n.L de bejaardenzorg en de voorlich ting betreffende de volksgezondheid. Spr. was er van overtuigd, dat een eigen gebouw zeer noodzakelijk was. Ook de afgevaardigden van de kruis verenigingen wensten het be- j stuur geluk en brachten hun dank over voor de prettige samenwerking. De sprekers van de KAB en LTB, de heren Kortekaas en v. d. Geest lie ten hun wensen v ergezeld gaan van een bijdrage voor het nieuwe cen trum. Dit deed ook de voorzitter van de voetbalvereniging Teylingen en de voorzitter van de Instuif. Dr. Zyerveld, oud-voorzitter van de plaatselijke afdeling, vergeleek 't W.G. Kruis met een kind dat „aan gepast" moet worden. Het plaatselijk bestuur haalt dan een hoog instelli- gentie-quotient. Hij bracht dank voor de steeds prettige samenwerking aan het bestuur in het algemeen, doch in het bijzonder aan de heer P. Zwet sloot. Namens het Kraamcentrum sprak de heer Herman. Het centrum voor de bollenstreek is tot stand ge komen door de zeer goede samenwer king met de pl. afd. van het W.G. Kruis. Tenslotte dankte de heer Weusten al de sprekers voor hun wensen. Het kraamcentrum in deze streek is dank zij de medewerking van de Z.H. Bond uitgegroeid tot een der beste van het land. In het bijzon der dankte de voorzitter de huidige wijkzuster Zr. Tiel—Groenestegen waarna hij zich tot de jubilerende secretaris wendde. De heer Weusten memoreerde de grote activiteit van de heer Zwetsloot. Als blijk van waardering werd hem een vulpen overhandigd. Tot slot dankte de heer Zwetsloot met een kort woord. Hierna was gelegenheid het bestuur te felicite ren. Gezellige feestavond van „de Royalisten" VOORSCHOTEN Zr Gratia 50 jaar geprofest Dinsdag, 15 october a.s., zal zuster Gratia het feit herdenken, dat zij vijftig jaar geleden de grote gelofte deed. Zuster Gratia van de Congre gatie van de H. Catharina van Senen van Huize Bijdorp is in Voorschoten I geen onbekende figuur. Ruim veertig I jaar is zij hoofd geweest van de R.K. Meisjesschool Sancta Maria te Voor-1 schoten. Reeds bij de oprichting van de R.K. scholen in Voorschoten was zij als onderwijzeres aan de school verbon den. Enige tijd later keerde zij terug in de nieuwe school aan de Veurse- weg als hoofd van deze school. Dit is zij meer dan veertig jaar geweest. Zij is ook de grote promotor geweest van het V.G.L.O. aan de R.K. Meisjes school. Ook heeft zij nog meegemaakt de inrichting van de nieuwe Meisjes school („De Finse School") aan de Elstlaan. Zij was beslist een eminente persoonlijkheid ter plaatse. Bij het af scheid van het onderwijs, dat zij enige jaren geleden nam, typeerde pastoor Van Bemmelen dat heel juist: „Al de vaders en moeders van deze parochie konden met een gerust hart al hun kinderen aan u toevertrou wen"! Met grote ijver en doorzet tingsvermogen ging zij er vanuit de kinderen niet alleen kennis bij te brengen, maar er ook persoonlijkhe den van te maken. Mensen met ka rakter en ruggegraat. Hoe dit waardeerd werd blijkt wel uit het feit, dat meisjes die de school reeds lang hadden verlaten nog vaak naar Zr. Gratia gingen om raad. In moei lijke omstandigheden was zij vaak een toevlucht. Ook bij het onderwij zend personeel stond zij in hoog aan zien. Haar bijdrage aan de gemeen schap in het grote geheel en in het bijzonder aan de Voorschotense ge meenschap is zeer groot en kan door de huidige generatie en ook de voor gaande niet genoeg gewaardeerd worden. Na een werkzaam leven ge niet zij nu in het klooster aan de Veurseweg een welverdiende rust. In de door haar gekozen levensstaat vormt 15 october een grote dag; een jubileum, dat met grote dankbaar heid aan God gevierd zal worden. Aanrijdingen. Zaterdagmiddag ontstond bij de hoek Pauwensraat Schoolstraat in Voorschoten een aan- Advertentie) Voorschoten en de wielrijder D. A. uit Voorschoten. Door het onjuist ma noeuvreren van de bromfietser kwa men beiden te valen. De heer D. A. kreeg verwondingen aan de schouder en een lichte hersenschudding, de bromfietsberijder had enige schaaf wonden. Zondagavond ontstond er op de Haagweg te Voorschoten bij de ver keerspost Haagsche Schouw een se rie aanrijdingen tussen droe automo bielen. De schade was zeer groot. Enige minuten hiervoor geschiedde er een aanrijding tussen twee personen wagens op dezelfde plaats, waarbij ook de materiële schade groot was. De politieheeft de zaak nog in on derzoek. OEGSTGEEST Kath. Vrouwengilde. De feest dag van het Moederschap van Maria werd door het Kath. Vrouwengilde op de gebruikelijke wijze gevierd en be gonnen met de kerkelijke viering. Des avonds verenigden men zich in het parochiehuis waar Cia v. Boort optrad met haar poppentheater. Pas toor Looyaard opende de bijeenkomst en hoopte, dat de vele kleuren in de ze zaal, door de nieuwe beschildering symbool mochten zijn van de saam horigheid der parochianen. En dat, evenals die kleuren tot een harmo nisch geheel waren gevormd, die zelf de harmonie mocht blijken in het Vrouwengilde. Hierna heeft Cia van Boort de aan wezigen gevangen gehouden bij de bewerking van het boek van dr Paul Dutz, „De uitgestelde dood", waarna zij een meesterlijke vertolking bracht evenals van het bekende verhaal: „De tien klumpkes". Het was een geslaag- rijding tussen bromfietser W. G. uit de avond, waarop de aanwezigen bij- DICK GABEL DE „GROTE MAN" Voordat voorzitter J. Hollebeek de feestavond van de personeelsvereni ging „de Royalisten" in het St. An- toniusclubhuis opende, hadden en kele vrolijke plaatjes reeds een ge zellige sfeer geschapen onder het personeel en genodigden van de Royal Typewriters-fabrieken. De heer Hollebeek heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de bedrijfs leiding van de fabrieken te Leiden en te Cuyk. Eüj kondigde hierna het cabaret aan: „Tussen twee haakjes" door Frans Muriloff's cabaretgezel schap. Dit cabaret, dat de hoofdschotel vormde van de feestviering, bezat naast vele originele vondsten ook enkele verouderde lachsuccessen. De algemene indruk was echter heel be hoorlijk en de toeschouwers hebben er dan ook van genoten. De conferencier Dick Gabel had alras (zoals het een goed conferen cier betaamt) het publiek in zijn greep. Zijn voordracht „In de leer" was zeldzaam fris van opzet en af werking. Met behulp van een trap leer en enkele hoofddeksels bracht hij deze voordracht, boordevol gees tige woordspelingen en politieke prikjes, op een manier die weinigen hem zouden verbeteren. Dick Gabel mocht hiervoor een ovatie in ont vangst nemen. Geestig ook waren enkele sketches, waarin Son ja van Weerdenburg dui delijk acteertalent voor dit genre aan de dag legde, met de gezongen ge deelten maakte zij minder indruk. Joke van de Berg viel erg in de smaak met vlotte gesproken en ge zongen voordrachten. Groot succes had Sven Smeele als muzikale clown en goochelaar. In beide takken van kleinkunst betrad hij gelukkig geen platgelopen paden. Zijn manipula ties met speelkaarten waren origi neel en werden met zorg uitgevoerd. Het duurde juist niet lang genoeg om de verveling op te wekken, een fout die vele andere goochelaars wel maken. Een beetje uit de toon in dit se lecte gezelschap viel het trio „Jack Smith Cy., dat echter met enige bestsellers op de accordeon de juis te stemming wist te kweken voor het bal dat de avond zou besluiten. Tijdens de pauze traden op: „Tht Royal Music Makers" een orkestje samengesteld uit personeel van de Royal-fabrieken, dat voor de eerste maal op de planken stond. Géén Slecht debuut. Na het cabaret kwam het amateur- zangeresje Henny de Gunst uit Lei- den voor de microfoon. Zij bracht enige songs op zeer verdienstelijke wijze ten gehore. Alleen met „Thank you for calling" greep zij iets te hoog. Het Nederlandse liedje „Zeven1 dagen en zeven nachten" lag haar bijzonder goed. Een gezellig bal onder leiding van: de heer J. Alphenaar sloot deze zeer geslaagde feestavond. r\E LEIDSE toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" heeft zaterdag avond in de Schouwburg te Leiden een redelijke opvoering gegeven van „Kinderen beslissen", een toneelspel in drie bedrijven door Ivan Butler. De toneelisten van TJ.G. hadden het met de opvoering van dit stuk niet gemakkelijk; het is van nature al wat zwaar op de hand, de zins bouw is „deftig", en psychologisch is de intrige niet geheel aanvaard baar. De menselijke kant van dil drama neigt naar het sentimentele, en de gehele opvatting die de schrij ver van een huwelijksprobleem heeft is te ouderwets en eveneens te sim plistisch. Dit neemt niet weeg, dat de belang stellenden in de bijna geheel gevulde schouwburg terug konden zien op een boeiende avond toen het gordijn voor de laatste marl gevallen was. Zij hadden meegeleefd met de moeilijkheden van Marion Landon, die twaalf jaar vóór dit stuk zich afspeelt door haar man verlaten is en aan haar kinderen dor hard werken toch een goede opvoeding heeft kun nen geven. Tom Linton is voor haar méér gaan betekenen dan een huis vriend, Tom wil Marion huwen en een goede vader zijn voor de kinderen Dick en Sally. De vraag pijnigt Marion of de Tcin- deren goed zullen reageren op dit nieuwe huwelijk. Ronald Langdon de eerste man van Marion, komt ech ter plotseling weer op de proppen en dit brengt de nodige moeilijkheden en tweestrijd met zich mede. De doch ter Sally verlangt n.l. naar kennis making met haar vader, zij hoopt, dat het gezin herenigde kan worden. In het derde bedrijf volgt een dra matische ontknoping: de kinderen zien in, dat zij altijd teveel zijn ge weest voor hun vader. Een nieuwe toekomst ligt open I"\E KORTE INHOUD van dit ver- U haal duidt al voldoende aan, dat er aan de spelers grote eisen worden gesteld om dit zwaarwichtige drama I tot een goed einde te brengen. Zij zijn hierin indien men de maatstaven voor amateurtoneel aan legt in geslaagd. De toneelisten hebben nuttig spel laten zien. De rolkennis was voldoende. Het spel van Dick Landon (Ton Arentsen( stak boven de middelmaat uit. Hij gaf een intelligente vertolking van de rol van de bijna volwassen zoon, die een steun is voor zijn moeder en inzicht heeft in haar moeilijkheden. Ook mevr. Dwyer (E. van RossenPen- neburg) speelde aardig als de statige matrone die haar werk als hulp aan huis, hoogst ernstig neemt. Regisseur was de heer A. Arentsen. SASSENHEIM De burgemeester wenst de renner A. v. Houwelingen geluk met zijn prestaties in Leipzig Foto: Turk. Toen zaterdagmiddag de burge meester flink aan de bel trok vlogen als een pijl uit de boog de adspirant- jes met gekromde rug van de finish om hun 25 rondjes onder veel span ning te verrijden. Onder veel aan moediging trokken de favorieten tus sen het peleton uit. Dit waren de bekende renners Riethoven uit Lei den, de Haarlemmer Smimia en na tuurlijk ook het veelbelovend knaap je Bert Zoet uit Sassenheim. Zij na men als spoedig een 100 m. voor sprong en wisten deze te behouden tot het einde. Om beurten werd kop genomen. De sprint bracht een over winning voor Riethoven, onmiddellijk gevolgd door Smimia en Bert Zoet. Het verdere peleton bleef dicht op elkaar en ook hier moest blijken wie bij de sprint het sterkste was. Hier bleek, dat Ton van Houten uit Sas senheim, die z'n eerste wedstrijd reed, zegevierde. Totaal uitslag: Riethoven, 2. Smimia, Haar lem, 3. B. Zoet, Sassenheim, 4. Ton v. Houten, Sassenheim, 5. P. v. Went, Leiden, 6. H. Peters, Haarlem: 7. K. Kerkvliet, Hillegom, 8. Blom- maerts, Haarlem. Huldiging Arie v. Houwelingen. Na deze mooie strijd kwamen de amateurs-onafhankelijken en nieu welingen aan de start. Hier nam de burgemeester het woord om hulde te brengen aan onze plaatsgenoot Arie van Houwelingen. Spr. was trots zo'n sportieve renner in de gemeente te bezitten. Hij bracht namens de bur gerij hulde aan deze „goudsmid", die zonder hebben mogen genieten. De decors van Trude de Ruyter waren prachtig, de begeleiding van Dick Broekarte voortreffelijk. Een betere inzet van het seizoen was niet denk baar. in den vreemde al diverse goude lau weren heeft mogen oogsten. Vooral zijn strijd in Leipzig, waar hij aan de wereldkampioenschappen stayers had deelgenomen, vond spr. een pres tatie die aller eerbied afdwingt. De burgemeester sprak de wens uit dat de jongeman met zijn sportief karak ter nog vele lauweren zou mogen oogsten en overhandigde hem bloe men. Namens de Ren- en Tourver. De Bollenstreek sprak voorzitter De Brie. De heer v. Veelen had gaarne een grote huldigingsavonds gegeven maar vond het nuttiger dit geld te besteden voor rennersmateriaal voor De politieagenten stonden voor de vrijwel hopeloze taak, de fans en stfjfselbaangangers in toom te houden. (Zie pagina 2) Jayne, nog wat geschrokken, glimlacht alweer tegen de omstanders. Arie. Ook hij schonk bloemen namens de supportersvereniging. De Voorzitter van „Swift". de heer v. d. Lik, bracht dank en hulde na mens bestuur en leden van „Swift" en dankte b. en w. van Sassenheim voor de medewerking van deze mid dag. Na een ere-rondje van Arie wer den de popelende renners „uitgeluid" Arie v. Wetten' was gelijk weg en zette een hoog tempo in. Zijn voor- sprong werd ronde na ronde groter en men kon niet meer verhinderen dat de een na de ander een lap kre gen. Na een veertig ronden kreeg hij door zijn grote kracht aansluiting bij het peleton. Jammer was het dat de jury vele waarschuwingen moest i geven wegens onsportief rijden van twee bekende renners. Beter had men deze uit de strijd kunnen nemen. Het el ment sport wordt zodoende ver trapt. Opmerkelijk was het rijden in dit mooie parcours van drie nieuwe lingen. Vele groten hadden moeten lossen of vielen uit. Maar Hans v. Duin, P. v. d. Zwet en Wim Jansen vochten dapper door. Eerst genoem- j de vloog met Adri Voorting weg en nam een kwart baan terug. Ook I Van Houwelingen wist zich los te schudden maar toen was het te laat In het peleton werd hevig gevochten en hier moest de sprint beslissen wie als vijfde over de streep ging. Dit werd een fraai duel tussen Aren van 't Hof en Cor Bijster waarbij van 't j Hof zegevierde. Einduitslag: 1. Arie v. Wetten; 2. I Adri Voorting; 3. H. v. Duin (nieu weling); 4. A. v. Houwelingen; 5. A. v. 't Hof; 6. C. Bijster; 7. H. v. Gent; 8. C. Plasmeyer. 9. J. v. Wetten; 10. P. v. d. Zwet, (nieuwel.); 11. C. Ver- degaal en 12 W. Jansen (nwl.). De burgemeester bracht hulde en dank aan de winnaar. Namens -het Wit-Gele-Kruis bracht de heer Jonkman hulde aan de Ren en Tourver. De Bollenstreek, die op eigen initiatief zoveel heeft bijgedra gen voor het slagen van deze middag waarvan de netto opbrengst ten goe de komt aan het Wit-Gele-Kruis. Dank aan b. en w. en de vele zaken, mensen die voor dit doel prijzen voor de premies beschikbaar hadden gesteld. Spr. dankte vooral ook de vele stille werkers die hun steentje hadden bijgedragen. In „De Oude Post" vond hierna de prijsuitrijking plaats.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10