UIT DE OMGEVING Marine Luchtvaartdienst vierde 40-jarig bestaan Gemeenteraad van Lisse stapte over (dure) gemeentetoren heen weeckelykse cRonycke Leiderdorps Raad beslist ia extra zitting over het lenen van f 800.000 Na ontbijt met Ike weer O.K. ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Na de toespraken, die vrijdagochtend op het vliegkamp Valkenburg werden gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Marine Luchtvaartdienst, vond een défilé plaats, dat werd afgenomen door schout bij nacht-vlieger J. M. van Olm. De foto geeft een beeld van het défilé voor de autoriteiten en geno digden. KATWIJK AAN DEN RIJN Med. dienst Voor de patiënten van de doktoren J. Bergman, H. M. Hueting en E. E. van der Laan wordt de zondagse dienst voor Katwijk, Valkenburg en Rynsburg waargeno men door dokter J. Bergman, Val- kenb.weg lb, tel. 2921. KATWIJK Zondagsdienst Dit weekeinde zal de zondagsdienst worden waarge nomen door dokter J. Cleveringa, Zeeweg 11. LEIDSCHENDAM Kath. Middenstand - In de eerste vergadering van dit siezoen, welke onder leiding stond van de heer G. Baaten, had de installatie piaats van pastoor J. J. A. Buys als geestelijk adviseur aan wie het gedenkboek ,En zij dedien het" werd aangeboden. Verders werden onder applaus der aanwezigen enige nieuwe leden aan genomen. De agenda, vermeldend verslagen van secretaris en penning meester werd goedgekeurd. Ook de opgestelde begroting ontmoette geen op- of aanmerkingen. Naar de cen trale raadsvergadering op 6 novem ber a.s. te Rotterdam werd een van de bestuursleden alsook de heer C. Vader aangewezen. Hierna werd het winterpnogram vastgesteld. Enige bekende sprekers (Mr. Hans Velu en Jan Bakker) zullen voorlichting komen geven terwijl tot slot van het seizoen een toneelavond door de eigen leden zal plaats hebben. Het patroonsfeest op de feestdag van het H. Hart (13 juni a.s.) zal wederom plechtig gevierd worden o.a. met een avond H. Mis en een gezellige kof fietafel. Overwogen zal worden volgend jaar een bezoek te organiseren aan de wereldtentoonstelling te Brussel. NOORDWIJK Tafeltennis. Met 6 teams heeft de r.-k. Tafeltennisclub T.O.V. deeL genomen aan de massakamp geor ganiseerd door de Salamanders in Den Haag. In prettige en sportieve wedstrijden werden door de Noord- wykers 3 gewonnen, 2 gelijk en 1 verloren en kwamen zij als winnaars uit de strijd met 3327 games. De uitslagen waren als volgt: le team dames gelijk, le team heren won met 73, 2e team gelijk, 3e verloor met 91, 4e won met 7—3, terwijl de junioren liefst met 82 wonnen. Volgende week begint de competitie. Het programma voor volgende week is: dinsdag TOV I dames Sparkler I (competitie); TOV a Bats wingers e (bekerwedstrijd); en woensdag TOV IIPTT II. Geslaagd. Mej. Th. G. W. Otto is geslaagd voor de akte volledig be voegd onderwijzeres (hoofdakte) bij de Zusters Ursulinen te Bergen. Collecte voor het seminarie. collecte voor het nieuwe seminarie van het bisdom Rotterdam heeft in de beide parochiekerken te Noord- wijk in totaal opgebracht f 4400, t.w. in de St. Jeroensparochie 3200 en in de parochie Maria ter Zee J 1200.—. Blindenbond „St. Odilia". uitgestelde propaganda-avonden ten bate voor de r.-k. Blindenbond „St. Odilia", zullen thans plaats vinden op dinsdag 15 en woensdag 16 okt. a.s. in de grote zaal van restaurant De Beurs. De plaatselijke toneelver eniging H.T.I.O.S. zal deze avonden opvoeren het komische blijspel „Geld te geef". Klaverjascompetitie. De uitslag van de 2e gespeelde competitiewed strijd van T.O.G. in café De Beurs is: 1. Mornhout 5438 p., 2. F. Vink 5298 p., 3. D. Wijnands 4963 p., 4. v. d. Berg-Ploeg 4921 p., 5. De Ruijter 4895 p., 6. J. Vink 4863 p., A. Smit 4790 p., mevr. Slootbeek 4788 p., H. Slootbeek 4681 p., mevr. v. d. Ploeg 4674 p. Geboren: Catharina M. A. dr van E. J. Franken en H. Th. Meeu wenoord; Aaltje dr van W. v. d. Niet en E. P. v. d. Lippe; Nicolaas zn van N. Lindhout en J. v. d. Wiel; Maria L Th. J. dr van A. A. Westgeest en S.' Vink. Ondertrouwd: J. Ouwerkerk en J. A. v. Bohemen; P. S. Rietmeijer en P. A. Rodenburg; H. J. v. d. Klugt en M. P. v. d. Zalm; J. P. Oranje en J. J. Kret; B. A. Augustinus en Th. M. v. Elk. Getrouwd: L. Vink en D. Ver- kerke Overleden: Wilhelmina Bamhoorn 80 j.. wed. van B. Cramer; Nicolaas de Ridder 77 j.; Heiltje Stey van der Herik 59 j., geh. met Wouden berg; Aaltje Oostmeijer 83 j-, wed. van v. d. Horst. WARMOND Medische dienst. Zondag 13 okt. wordt de doktersdienst waargenomen door dr H. Kwint, Sassenheim, tel. 7263 en dr A. Bots, Voorhout, tele foon 7993. barnes.1 fr^huid? Badyderm-zeep Advertentie. SASSENHEIM Medische dienst. Zondag 13 okt. wordt de doktersdienst waargenomen door dr H. Kwint, Sassenheim, tel. 7263 en dr A. Bots, Voorhout, tele foon 7993. Ondertrouwd: Petrus Gcrardu^ Beugelsdijk, 30 j. en Anna Geertrui- da Vink, 25 j. Dirk de Jong, 27 j. en Willemijntje Verbeek, 21 j. Getrouwd: Hans den Hartog, 24 j. en Prynie Liezette Arieda Kadé, 22 j. Overleden: Maria Cornelia Vro- mesteijn echtg. v. Oostveen 68 j. Johanna S., Verbeek eohtg. v. Hoo- genboom, 59 j. Onder voorzitterschap van mr. Th. M. J. de Graaf is de Raad van Lisse vrijdagavond bijeen geweest. Bij de aanvang van de vergadering deelde de burgemeester mee, dat de heer P. Romijn om gezondheidsredenen zijn ontslagaanvrage als gemeente raadslid had ingediend. Spr. voelde dit als een verlies voor de Raad, omdat de heer Romijn steeds met ziel en hart de algemene belangen behartigd heeft. Zijn mening was het aanhoren wel waard. Hij hoopte dat de gezondheidstoestand mocht blij ven verbeteren, zodat hij zich on danks zijn gevorderde leeftijd met zijn gewaardeerde adviezen dienst baar mag blijven maken. De heer J. H. Akerboom wordt de opvolger van het scheidende K.V.P.-lid. De commissie, bedoeld in artikel 8 der woonruimtewet 1947, bestaan de uit de volgende heren: J. v. Dijk, voorzitter, E. Scholte, M. Hordijk, H. de Bruin en J. Liemburg, leden, als mede de heer J. van Briemen, plaats vervangend lid, werd bij schriftelijke stemming opnieuw voor één jaar herkozen. De voorzitter sprak zijn waarde ring uit over het werk dat deze com missie verricht. Zij verstrekt het college van b. en w. dikwijls ad viezen i.v.m. toewijzing van wonin gen. Geen papier af val op straat De raad nam vervolgens een voor stel aan inzake wijziging algemene politieverordening. De verkopers van consumptie-ijs, patates-frites etc. zijn in het vervolg verplicht de openbare weg in de na bijheid van hun verkoop-inrichting éénmaal in elke periode van 3 uur gedurende de verkoop en na het be ëindigen daarvan te reinigen, met uitzondering van het tijdvak tussen 1 uur en 5 uur. Zij, die deze eet waren nuttigen zijn verplicht de papiermanden die daarvoor aange bracht zijn te gebruiken. De politie zal hier streng op toezien. De raad ging accoord met een voorstel tot verlenging van de ter mijnen van ontruiming van plm. 25 onbewoonbaar verklaarde woningen. De burgemeester voerde aan dat het hoog tijd werd om van de „bewoon de onbewoonbare woningen" af te komen. Er schuilen hier morele ge varen. Hij voelde er voor om jonge echtparen geen toestemming te ge ven een dergelijke leeggekomen wo ning te betrekken: „dan werken we het morele gevaar eigenlijk in de hand". Humanistisch thuisfront Lisse zal geen subsidie verlenen aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. De heer P. v. Leeuwen (P.v.d.A.) memoreerde het standpunt van de Lisse vertegenwoordigd zijn. Er zijn volgens hem voldoende kinderen die niet meer de religieuse overtuiging van hun ouders toegedaan zijn. De voorzitter antwoordde hierop, dat indien de militairen niet beho ren tot de Rooms-Katholieke of Protestants-Christelijke volksgroep zijn nog niet als vanzelfsprekend toegewezen dienen te zijn op de Hu manistische Tehuizen. Er is aan het gemeentebestuur geen geval bekend dat er plaatsgenoten militairen zijn die zich tot de humanistische te huizen aangetrokken voelen. Als er werkelijk behoefte aan bestond, zou den deze personen zich wel melden. De heer J. de Koning (K.VP.) voegde hieraan toe, dat de ouders hun kinderen in dienst wensen te zien in een milieu waarin ze zijn opgegroeid. Het Humanistisch Ver bond telt slechts pl.m. 10.000 aan hangers. Hij was ook tegen subsi diëring. Voor plaatsing wachthuisjes en vervaardigen van uitwykgelegenhe- NOODLANDING OP VLIEGKAMP VALKENBURG Tijdens demonstratie op ouderdag ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de Marine vliegdienst is gistermiddag omstreeks vier uur een Mariner een amphibische vliegboot onzacht met de grond in aanraking gekomen. De motoren weigerden, met het gevolg dat het vliegtuig met kracht in het midden van het terrein tegen de grond sloeg tot schrik van de honderden toe schouwers. De staart van het vlieg tuig brak af maar de bemanning kon gelukkig ongedeerd de vliegboot ver laten. Na het ongeluk weid de demon straties met straaljagers afgelast. Voor de aanwezigen werd een film vertoond. Op dezelfde middag raakte ook een helicopter beschadigd. VOORHOUT KA.V. De K.A.V. hield in café „De Bonte Koe" haar eerste leden vergadering van het seizoen. Nadat de voorz. geopend had werd het KAV-lied gezongen. Hierna heette de voorz. de aanwezigen van harte wel kom en deelde zij mede, dat de pas toor helaas verhinderd was deze avond te komen, zodat de leden zijn oktober-toespraakje moesten missen. De voorz. drukte allen op het hart toch vooral veel het rozenhoedje te bidden vooral in deze oktobermaand. Hierna gaf zij het woord aan de heer Lansink die kwam vertellen welke voordelen het heeft om bij „Concor dia" verzekerd te zijn. Dat hier heel wat aan vastzit, hebben allen wel goed begrepen. Na de pauze kwam eerste de secretaresse aan het woord met een korte lezing over de aan staande Lourdes-bedevaart van de K.A.V. Hierna volgde mevr. v. Steijn Vink met een declamatie over een Maria-legende. Hiervoor was op het toneel een Maria-beeld mooi versierd De mededelingen, die de voorz. hier na nog deed, maakten de tongen nog even flink los. Besloten werd mej. Zegboer te vragen om te komen spreken voor de jonge moeders. Ook de Sinterklaasviering kwam nog ter sprake. De plannen hiervoor zijn goed. Medische dienst. Zondag 13 okt. wordt de doktersdienst waargenomen door dr H. Kwint, Sassenheim, tel. 7263 en dr A. Bots, Voorhout, tele foon 7993. DE KWAKEL K.D.O. Het le elftal speelt zon dag a.s. tegen Geinburgia op eigen terrein (veld 1), aanvang 2 uur. Het derde elftal speelt een uitwedstrijd tégen V.D.O. 4, aanvang 12 uur. De junioren A spelen op eigen terrein (2e veld) tegen Rood-Wit A, aan vang 2 uur. Ook de junioren B spe len een thuiswedstrijd en wel tegen V.D.O. B, aanvang half één (veld 1). lieren van de middelbare scholen uit Lisse tweemaal een jeugdconcert bezocht, georganiseerd door „Kunst kring Bloembollenstreek". De leer lingen betaalden per concert 0.50, terwijl de Kunstkring een tegemoet koming van eveneens 0.50 voor haar rekening nam. Dit jaar kan men deze tegemoetkoming niet meer handhaven en verzocht men de ge meente hiervoor op te komen, De voorzitter vroeg zich af in hoe verre men steeds op de overheid kan aanleunen. De aanvoering, dat steden Haarlem deze subsidie verlenen vond hy niet steekhoudend. Dergelijke steden hebben hun or kesten ook in stand te houden. De heer J. de Koning was van me- de Raad een crediet van 10.000, beschikbaar gesteld. De heer De Vries (C.H.U.) vroeg of er bij de halte bij het monument ook een wachtgelegenheid geplaatst kon worden. De stopplaats is nog definitief. Er zal echter bekeken worden of er een mogelijkheid is hier spoedig voorzieningen te tref fen. Restauratie gemeentetoren Uiteindelijk is de Raöd over de bezwaren heengestapt om voor de restauratie van de gemeentetoren nogmaals een kredietverhoging van 15.800 te verlenen. De formele handelwijze in deze kon de goedkeuring van de voor zitter niet krijgen. Hij was van oor deel, dat men de begroting aanvan kelijk laag gehouden had om de goedkeuring van b. en w. en de Raad te krijgen. De deskundigen hadden de ge meente Lisse (opdrachtgeefster) van tevoren moeten waarschuwen dat er grote overschrijvingen te wachten stonden. De architekt heeft te zelf standig opgetreden en eigenhandig onderhandeld met Monumentenzorg, zonder de opdrachtgeefster in te moeien. Bij een onderzoek naar de grote overschrijdingen is komen vast te staan, dat men onvoorziene werk zaamheden heeft moeten verrichten die bij het vaststellen van de be groting niet te voorzien waren. Met het oog op het a.s. winterseizoen, worden de werkzaamheden op korte termijn weer hervat. De burgemees ter was van oordeel, dat zowel Rijk als provincie ook subsidie zouden verlenen in de meerkosten, omdat de architect bij de uitvoering en het verlenen van aanvullende opdrach ten steeds nauw contact heeft gehou den met de vertegenwoordiger van de rijksgebouwendienst en vermoe- Raad bij een vorige weigering van1 delijk zelfs veel op diens advies ge- subsidievereniging, toen bleek dat werkt heeft, het aantal militairen uit Lisse dat zich tot dit soort militaire tehuizen aangetrokken voelde, nihil was. De r.-k. en de prot.-chr. tehuizen krij gen als vanzelfsprekend subsidie, omdat het bevolkingsregister aan toont, dat deze groepen sterk in Jeugdconcerten Voor de rondvraag behandelde men een schrijven van de Commissie tot culturele vorming van de school jeugd. Verleden jaar hebben de scho- per jaar dienen te betalen en dat de hoofden van de scholen deze zaak moeten blijven stimuleren. Als we de begroting gaan bestuderen, slaat de vrees om het hart. Dan zullen we misschien belangrijker zaken van subsidie moeten onthouden. De heer Van Leeuwen voelde er meer voor om deze commissie de zaak zelf te laten behartigen. Bij een eventueel tekort kan de gemeen te alsnog tegemoetkomen. Met deze gang van zaken bleek men accoord te gaan. Al wat de clock sloegh dat was „maen" en steeds hetselfde in de cranten. Het maennieuws gonsde fallen kanten. De constmaen draeyt haer rondjes maer, en dat al daeghen nae elkaer. 'k En weet niet hoe het U vergingh, maer ick vond het een nydigh dingh soo'n maen die plotselingh op hol slaet en, alsmaer nieuw, toch steeds op vol staet. Ick wenschte dat dees' nieuwe maen maer naer de maen toe was gegaen. Waerom moet er voor maeneschyn nu tusschen twee te kiesen syn? 'k Vind ééne maen toch wel genoegh maer hij die om een and're vroegh is wis en seecker heel niet geck. De jonckheyd komt wèl aen syn treek. OOCK aen syn treek quam weer de Veen, want veertich jaeren nu geleên wierd daer een werekersbond gesticht, dies wierd een feestjen aengericht. Sint Deus-dedit,en dee dat, wat er gedaen wierd was wel wat en reeden dus voor feest'lyckheên in t land'lyck Roeloff Aerends Veen. T^RIEHONDERD jaeren Leydsche vaert! U Een waeterwegh, alom vermaerd. De treckschuyt bracht ons in één dagh met man en jaeghpaerd naer de haeven sor.der een enckle stoot of slagh van Haerlems steede en het braeve oord van onse Sleutelstad, die oock een stuckjen vaert besat dat Haerlems treckvaert wierd geheeten. Als er één deugd licht wierd gemeeten: De Leydense bescheydenheyd quam er aen bod reeds in die tyd. Maer, Leydsch of Haerlems, om het eeven, voor ons is 't Leydsche vaert gebleeven. EN morghen isset sondagh weer. Dan voelen we ons weer een keer bevrijd van sorghen die wy droeghen; dan isset uyt met 't slaevend swoeghen ses daeghen langh. Dus, hoe het sy, op sondagh (morghen!) syn we bly. We gaen ons ditmael eens vermeyen met wand'len langhs de vaert naer Leyen en dencken dan by elcke brugh met weemoed aen de treckschuyt t'rugh. De schuyt gingh heen en 't jaeghpaerd dood, maer wat bleef was die ouwe sloot die nu reeds ooverouwe tyden van Haerlem gaet naer 't lieve Ley den. Als het soms andersom moet weesen dan vraegh ick wel pardon by deesen maer blyve, so is onsen aerd, het altyd noemen: LEYDSCHE VAERT. WILLEM VAN HORSTENDAEL Het doortrekken van de Erica-laan Gisteravond kwam de Raad van Leiderdorp o.l.v. burgemeester K. v. Diepeningen bijeen in een extra-zit ting om te beslissen over het aan gaan van een lening in rekening courant aangeboden door de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Naar aanleiding van door B. en W. ver strekte gegeven, heeft deze bank voor de maand oktober 1957 de ge meente een extra krediet in rekening courant aangeboden van 800.000. Dit krediet strekt in hoofdzaak ter financiering van lopende kapitaals uitgaven, waartoe de gemeente con tractueel verplicht is. Aangezien dit de enige manier is, waarop de ge meente aan haar verplichtingen kan voldoen adviseren B. en W. het voor stel te aanvaarden. Z. h. st. gaat de raad ermede accoord. Doortrekking Ericalaan ontsluit nieuwe huurt. In de toelichting hierop zeggen B. en W. dat het in het belang van een goede verbinding tussen complex V van het grondbedrijf en het overige deel van de gemeente zeer gewenst dat de Ericalaan spoedig wordt onder het viaduct in rijksweg Hierdoor zal stellig complex V nog aantrekkelijker worden. Complex V verliest dan immers het karakter van aanhangsel van de rest van de gemeente, die het nu tot zekere hoog te wel heeft. Het zal dan kunnen be schikken over twee verbindingen, na melijk op de Ericalaan en de Hoofd straat Zodra de Ericalaan doorge trokken is, kan gewerkt worden aan de verbreding van de Hoofdstraat nabq de Gereformeerde Kerk, het geen zeer dringend nodig is. De kosten van doortrekking zijn door de gemeente-architect begroot op 200.000.De aanbesteding zal op 31 oktober a.s. plaats vinden waar bij moet blijken of de raming van de architect in overeenstemming is met de thans geldende prijzen in de aannemerswereld. Daar de minister van Binnenland se Zaken c.a. in zijn circulaire van 12 juli j.l. de eis gesteld heeft, dat kapitaalswerken alleen mogen wor den uitgevoerd ,als zij gefinancierd kunnen worden uit de opbrengst van een lening, wijzen B. en W. er op, dat in de vorige vergadering is be sloten per 1 januari 1958 een kas geldlening aan te gaan ad 200.000 bij de Ned. Heide Maatschappij. Per 1 januari 1959 wordt deze lening omgezet in een vaste lening. Overi gens kan voor de financiering van dit object volstaan worden, aldus B. en W., met kasgeld, daar de kosten worden verrekend in de grondprij zen voor complex V. Na enige tijd, wanneer bouwgrond verkocht wordt, wordt dus telkens een deel van de doorgetrokken S'n terugontvangen, onder het viaduct in rijksweg 4a. Qok dn pum behoefde g b Samen met K. A. Gbedemah, minister van financiën van de nieuwe Afri kaanse staat Ghana, en met vice-president Richard Nixon heeft de Ameri kaanse president Eisenhower in het Witte Huis te Washington het ontbijt gebruikt. Dit naar aanleiding van het feit, dat men de minister in een res taurant te Dover in de Amerikaanse staat Delaware niet had willen bedie nen omdat hij een neger is. De heer Gbedemah verklaarde later tegenover verslaggevers, dat president Eisenhower hem zijn verontschuldigingen had aangeboden voor wat in Dover is gebeurd. De foto laat zien hoé Eisenhower de minister na het ontbijt de hand drukte, terwijl Nixon toekeek. waarmede, na de comptabiliteitsbe- sluiten, tot de rondvraag was gena derd. Op een desbetreffende vraag van de heer Schoppen (Gem. Belang) antwoordde de voorz., dat in de ge meente reeds twee wachthuisjes voor buspassagiers zijn geplaatst en on derhandeld is over nog twee derge lijke nuttige objecten welke onder handeling tot resultaat had, dat be sloten is tot. plaatsing van een huisje aan de Hoogmadese weg en een op de Hoofdstraat voor de halte waar momenteel twee huizen worden ge bouwd. Er wordt even gewacht tot dit is geschiedt. Na deze ,voor vele buspassagiers, verheugende medede ling sloot de voorz. de vergadering. Wilt U iets weten? Vraag: Route LeidenMedermach per auto en per fiets, hoeveel km.? Antwoord: Route per auto: Leiden, Bodegraven, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Hasselt, Tongeren, Luik, Spa, St. Vith, Ettelbrück, Medemach afstand 425 km. Per fiets kunt u de volgende route nemen: Leiden, Zoe- termeer, Rotterdam, Dordrecht, Roosendaal, Antwerpen, Brussell, Wavre, Gembloux, Namen, Marche, Tenneville, Bastogne, Heiderscherid, Ettelbrück, Medemach, afstand 400 km. Vraag: Route Roelofarendsveen Vlissingen en van Breskens naar Biervliet per bromfiets; hoeveel km. en hoe is de afvaart van de boot VlissingenBreskens? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei den, Rotterdam, Dordrecht, Roosen daal, Bergen op Zoom, Goes, Vlis singen, Breskens, Schoondijke, Bier vliet, afstand 215 km. Er is een ge regelde veerdienst vanaf 5.40 u. 's morgens om 8.50 u. om het uur, tel kens 9.50 u. enz. tot 's avonds 22.50 u.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8