50 JAAR ELECTRICITEIT; gas op verre afstand Wandkleed voor trouwkamer van Stadhuis is gereed IN 1904 ZAG DE MINDERHEID VAN EEN RAADSCOMMISSIE HET SOMBER IN Maar aantal aansluitingen steeg van 240 tot 85.300 De Mare heeft er een toren bij! ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 LICHTFABRIEKEN GAAN JUBILEREN; 16 October 1907 50 jaar geleden dus kwam in Leiden de eerste aan sluiting voor de leverantie van „stroom" tot stand. Het is bekend wie de eerste geluk kige in de Sleutelstad was: de la. Sasburg, hoedenmagazijn aan de Haarlemmerstraat. De heer Sasburg had dit voorrecht te danken aan het feit, dat een familielid van hem een employé was bij de Leidse Lichtfa brieken. In dié tijd kon dat nog. Toen was de belangstelling voor het griezelige fenomeen stroom nog zo ge ring, dat het er niet op aan kwam, waar men begon met leidingen en contacten te leggen. De burgerij stond er huiverig te genover. Men zei: het weer is zo slecht, om dat ze steeds maar die stroom uit de lucht halen. Men voorzag rampen, ja zelfs zijn er lieden geweest, die in de electrische stroom een nadering van het einde der wereld zagen. Men sprak in zijn tijd op dezelfde wijze over electriciteit, als we thans over atoom-energie spreken. Een speciale commissie uit de Leidse raad moest onderzoeken in hoeverre het moge lijk was in Leiden tot het vervaardi gen van electrische stroom te ko men. Zij waren pessimistisch, voor een deel althans. Zij bracht in juli 1904 een rapport uit, waarin een minder heid van mening was, dat een aan zienlijke verhoging van de belasting niet uit kon blijven met die dure in stallaties. Zij was in het geheel niet gerust over een voldoende afname van de stroomen de burgerij zou met de narigheid zitten. De electriciteit is er toch gekomen. Op 15 October 1907 hield men in de Stadsgehoorzaal een tentoonstel ling van electriciteit, waarop ge baarde heren in donkere jaquetten zich vergaapten aan de wonderen van de moderne techniek. Dit was tevens de eerste dag, dat de Leidse Lichtfabrieken stroom leverden. De minderheid heeft ongelijk gekregen. Na enige jaren was het verbruik al vele malen groter dan men in zijn stoutste verwachtingen had durven ramen. Eind 1907 bedroeg het getal aan sluitingen in Leiden 420, in 1917: 4.100, in 1927 27.100, in 1937: 51.800, in 1947: 62.000 en in 1957: 85.300. De electriciteit veroverde de we reld, Leiden bleef niet achter. Er zijn enige winstpunten uit die eerste tijd te noteren. De directeur van de jubilerende Lichtfabrieken prijst zich bijvoor beeld gelukkig, dat Leiden destijds wisselstroom heeft gekozen,in plaats van gelijkstroom, dat in die tijd meer gebruikt werd. Wisselstroom is in de praktijk voor de stroomlevering in de steden het meest bruikbare gebleken. Men kan de leidingen aanmerkelijk verder doortrkken, men kan er „al lerlei trucjes" me uithalen. Leiden heeft dus in latere tijd niet van ge lijkstroom naar wisselstroom behoe ven over te schakelen. Het zou een kostbare voorziening zijn geweest. Groei. e De Sleutelstad heeft van het begin af de zaken stevig aangepakt. De snelle groei van de electriciteit in de stad bewijst dit: de lengte van het hoogspanningsnet is van 15 tot 690 kilometer uitgebreid, van het laag spanningsnet van 21 tot 562 kilome ter en de omzet in miljoenen Kilo wattuur van 0.4 tot 200. Indrukwekkende cijfers zijn dit. Men kap er de conclusie uit trekken, dat de uitbreiding van het electrici- teitsbedrijf ontstellend snel gaat en onwillekeurig vraagt men zich af: hoe het met de stroomvoorziening ge steld zal zijn, gis we wéér 50 jaar verder zijn. Als de honger naar electriciteit (80 procent is voor de industrie) zich op dezelfde voet voortzet zou er over 50 jaar het 32 voud van de huidige omzet bereikt zijn. Het is de vraag of er dón nog kolen genoeg zullen zijn om de turbines draaiend te kunnen houden. We mogen wel aannemen, dat dan de „atoomkracht" een gedeelte van de energie-levering overgenomen zal hebben. Na deze speculatie op de toekomst keren we weer naar het verleden terug. Was de electriciteit in de eerste tijd duur? Het werkwaardige feit, doet zich voor, dat in 1907 bij de op richting van het bedrijf bedroeg de prijs 20 cent per kWh. Deze prijs liep in de eerste wereldoorlog op tot 35 cent, daarna was er weer een ge leidelijke daling tot in 1939, toen weer de prijs van 1907- werd bereikt, nl. 20 ct. Na de laatste verhoging, in gaande 1 januari 1957 is de prijs van het enkeltarief thans 28 ct. per kWh. Dit staat niet in verhouding tot de stijging van de kolenprijs, die 10 maal zo duur is geworden. Aan een der rapporten die door de genoemde commissie van onderzoek werd opge steld, en dat ook een exploitatie-be groting bevatte, kan worden ont leend, dat als kolenprijs werd aan genomen 80,— per wagon. Thans zou men voor zo'n wagon kolen on geveer 800 gulden betalen. De ontwikkeling van het bedrijf en de vooruitgang van de techniek hebben de geldontwaarding practisch opgeheven, waardoor de tarieven van vandaag niet zoveel verschillen van die van de oprichting. Het complex van de stedelijke fabrie ken van gas en electriciteit zoals dat er nu uitziet. Ook het gas. De Lichtfabrieken zijn dus de vijf tiende oktober aan een jubileum toe. Niet alleen echter voor de electrici teit, maar ook voor het gas, dat in Oc tober 1907 voor het eerst over verre afstand werd geleverd. Het is vijftig jaar geleden, dat de eerste twee ge meenten buiten Leiden overgingen tot het betrekken van gas onder hoge druk van de Leidse gasfabriek, t.w. Sassenheim en Voorschoten; die daartoe een overeenkomst met Lei den aangingen. Ten behoeve van deze gaslevering bouwde men op het gashouderter rein aan de Maresingel een pomp- lokaal, waarin een gaspomp met een capaciteit van 370 kub. meter per uur bij 1200 mm waterdnik werd op gesteld. Ook de groei van de gaslevering is indrukwekkend. In de loop der jaren zijn de twee gemeenten gevolgd door 16 andere, zodat nu 18 omliggende gemeenten gas van Leiden betrek ken. De omzet in miljoen kubieke me ter steeg van 9.7 in 1907 tot 246 in 1957. Het aantal aansluitingen werd in vijftig jaar van 9.300 op 59.000 ge bracht. Het jubileum wordt gevierd met een receptie Woensdag a.s. van 15.30 17.00 uur in de Lakenhal en een feestavond op dezelfde dag in de Stadsgehoorzaal. In 1907 werd in de Hoogstraat een ka bel aangelegd voor de aansluiting met de Stadsgehoorzaal. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Gehoorleaankondigingen LEIDS KUNSTCENTRUM EXPOSEERT ISTERAVOND werd in de Boer- haavezalen de traditionele herfst- tentoonstelling van het Leids Kunst Centrum geopend, deze keer een bij zonder attractieve expositie, die niet zal nalaten vele kunstliefhebbers te trekken. Dat attracieve is op de eerste plaats gelegen in het exposeren van het ge reedgekomen wandtapijt voor de wachtkamer van de trouwzaal, in op dracht van het gemeentebestuur ge weven door mevr. Ria van Oerle naar een ontwerp van Will. H. Tweehuy- sen. Vervolgens zijn er enkele gasten en nieuwe leden van het L.K.C. en tenslotte heeft het werk van enige van de oudere leden een duidelijke vernieuwing ondergaan. Daar is dus op de eerste plaats het gereedgekomen wandkleed. Het stelt in het centrum een minnend paar voor in een omgeving van groen en bomen. Links staat een pauw als zin nebeeld van de waardigheid van het huwelijk. De linkerzijde van het ta pijt wordt beheerst door een lezende vrouwelijke figuui, de ernst symboli serende. Rechts zien we een harle kijn, die omgeven door de symbolen van vrede en muziek de vreugde van het huwelijksleven weergeeft. Het geheel is in grote, prachtig op elkander afgestemde, we zouden wil len zeggen: dichterlijke kleurvlakken gehouden, die genoeg relief aan de voorstelling geven om haar werkelijk voorstelling te doen zijn, maar toch het muurvlak, dat door het tapijt be dekt zal worden, niet doorbreken. Overigens zijn die grote kleurvlakken niet eentonig, want er zijn schakerin gen in geweven door een bijna geraf fineerde mêlering van draden, zodat er een lichte zweving in is waar te nemen. Maanden en nog eens maanden is aan dit kleed gewerkt en het zijn twee Leidse weefstr -tjes, die we hier bij een compliment moeten maken voor haar correcte aflevering: Marja de Jong en Fanny de Koning! I^IEUWE LEDEN van het L.K.C., die hier exposeren,.zijn: de schil deres Hessel de Boer en de beeldhou wer J. P. van Kralingen. Van Kralin gen ziet in zijn vrouwenfiguren de verpersoonlijking van „het leven", j een soort pantheïstische godsbeleving, I die het meest markant spreekt uit zijn i „Kosmische moeder" (niet in de cata- I logus!). Het beeldje werd gevormd uit een brok natuursteen, dat jaren, misschien wel eeuwen lang als deur- post diende van een Frans huis (Van Kralingen was zes jaar in Frankrijk). I Vorm, kleur en verklering van de (Advertentie) steen heeft hij volkomen geëerbie digd. Het is een wonderlijk, bijna ma gisch beeldje geworden! Hessel de Boer is een typisch vrou welijk talent, dat sterk wordt aange trokken door het impressionisme, maar genoeg stevigheid van structuur bezit om dat impressionisme het stem pel van een persoonlijkheid te verle nen. Van de oudere leden van het L.K.C. zijn Bal en Lucia Steinbach degenen, die het meeste opvallen door de ver anderingen, die zij ondergingen. De vrouwenfiguren van Bal hebben hun stagigheid en hun dromerigheid ver loren. Zij staan fel tegen een even felle, maar abstract gehouden achter grond. In zijn chamottes en terra-cot- ta's koos Bal steeds ,,de geliefden" als onderwerp, uiterst bewogen werk, dat bijna huivert van ontroering. Bij Lucia Steinbach is het niet al leen een verandering van belangstel ling, zij zoekt vooral een andere vorm. Een grote, meer mannelijke vorm, een van ijzer en staal. Daarom trekken oude ankers haar aan en het interieur van een grofsmederij. Vrou welijk in deze schilderijen zijn dan toch weer bijvoorbeeld die grijze re genlucht op de achtergrond en de lichtreflexen in de grote, holle fa briekshal; herinneringen aan vroeger werk. Opening. Voor de openingsplechtigheid gis teravond bestond enorme belangstel ling. Er werd een inleiding gehouden door de Haagse schilder en leraar aan de Vrije Academie, Christiaan de Moor, die de geschiedenis van het wandtapijt belichtte van de middel eeuwen tot cr heden. De burgemeester sprak het ope ningswoord, daarbij zijn blijdschap uitend over het feit, dat het Leidse stadhuis weer langzaamaan een prachtig bezit aan wandtapijten krijgt. Het stadhuis van vóór de brand van 1929 was immers zo rijk aan tapijten! De tentoonstelling is te zien tot en met 27 oktober. C. Th. WILBERT-REISBERMAN Vele uren werk voor één uur t.v. De Mare heeft er een toren bij! Ten behoeve van de voorbereidende werkzaamheden rond het N.C.R.V.- televisieprogramma van deze avond hebben technici van de P.T.T., die het zendmonopolie in Nederland heeft, gistermorgen een zendmast opgebouwd, die het gebeuren in de Stadsgehoorzaal moet doorgeven naar de zender. En al is het dan maar een tijdelijke verandering in het stadsbeeld, de toren heeft toch al een geschiedenis: Hij is ontstaan uit het soort mobile masten, dat gebruikt wordt om han gars en andere grote gebouwen schoon te houden of te repareren. De twee potdeksels en de gard, die boven op het balkon zijn opgesteld, vormen zoals men begrijpen zal de antenne. Het is het enige dat de voorbijganger ziet van die enorme keukenuitzet, die de omroepvereni ging gebruikt om haar programma te bereiden. Bij een kort bezoekje aan de televisie-keuken in de Stads gehoorzaal hebben wij, geimponeerd door camera's, kabels, monitoren, rusteloos dravende inspeciënten en lieden gekleed in snorren, shalws en koptelefoons in verwondering gestaan over het werk dat verzet moet wor den, voor u van een uurtje uitzen ding kunt genieten. Practische Televisie wenken Waar het iedere toekomstige televi- siebezitter om gaat: Het beste te ko pen tegen de laagste prijs. Allereerst vereist dit, dat U naar een erkende zaak gaat, die U op de juiste wijze voorlicht. Wat verder zeer belang rijk is, is de bouw van de antenne installatie. De kwaliteit van het beeld is nl. sterk afhankelijk van de tele visie-antenne Ten derde: iets dat ze ker niet onderschat mag worden is de Service. Let hier vooral op, te meer omdat dit soms wel te wensen overlaat. Koopt Uw Televisie-appa raat in een le klas zaak, die reeds jarenlang op dit gebied werkzaam is. Dan pas weet U dat Uw geld goed besteed is. Mocht U een dergelijke zaak niet be kend zijn, dan weten wij er wel een voor U: Fa. J. P. van Berge Hene gouwen, Aalmarkt 12, die niet alleen de beste antenne maakt, maar ook dag en avond voor U klaarstaat. (Advertentie).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7