Fonds gaat gelden inzamelen voor katholiek universitair onderwijs Gemeenteraad Zoeterwoude stak in brug- en verkeersproblemen In Randstad Holland snelwegen met 16 banen Toneelvereniging „St. Michael" le Hazerswoude viert Ge lustrum ZATERDau 12 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Veel geld nodig De stichting Centraal Fonds voor Katholiek Hoger Onderwijs, die on langs is opgericht zal binnenkort haar werkzaamheden beginnen. Het doel van de stichting is het bijeen brengen van gelden voor de instand houding en bevordering van het Ka tholiek Universitair onderwijs in Ne derland, waaronder mede verstaan worden bijzondere leerstoelen aan niet-katholieke instellingen van uni versitair onderwijs en katholieke or ganisaties van studenten. Op grond van de door de univer siteit van Nijmegen en de economi sche hogeschool van Tilburg ver strekte gegevens, is becijferd, dat op basis van het zo goed mogelijk ge schatte prijspeil 1965 van dat jaar af jaarlijks ongeveer drie miljoen gulden zal moeten worden bijeenge bracht voor de instandhouding en noodzakelijke uitbreiding van de ka tholieke instellingen voor hoger on derwijs. Men heeft het jaar 1965 als richt- jaar genomen, omdat verwacht wordt dat in 1965 de z.g. rompfaculteit der medicijnen met ruim 400 bedden ge reed zal zijn. De volledige medische faculteit te Nijmegen zal echter over ruim 800 bedden moeten kunnen be schikken. Het op te brengen bedrag van drie miljoen gulden komt neer óp ongeveer een gulden per hoofd van de katholieke bevolking. Bij de raming van drie miljoen gulden per jaar in 1965 is men uitgegaan van de huidige subsidieregeling. Zelfs bij hogere subsidiëring van het bijzon der hoger onderwijs, zal volgens de stichting, toch altijd nog een krach tig beroep op het katholieke volk van Nederland moeten worden ge daan ter financiering van het katho lieke hoger onderwijs en met name van de typisch katholieke activitei ten van dit onderwijs. De theologi sche faculteit geniet geen rijkssubsi die, terwijl ook de reeds genoemde studentenbelangen, die slechts ge deeltelijk worden gesubsidieerd en de bijzondere leerstoelen, volgens de stichting, altijd veel geld zullen blij ven vragen. Moderne methoden. Tot nu toe is het enige beroep, dat ten behoeve van het eigen hpger onderwijs op het katholieke volk is gedaan, gelegen in de jaarlijkse in zamelingsactie van de verschillende plaatselijke en regionale universi- teitscomité's, die ongeveer ƒ450.000 per jaar opbrengen. Uit deze opbrengst kan, volgens de stichting, nauwelijks in de eerst komende jaren een vierde deel en in 1965 een zesde deel van het voor Kantoorbediende verduisterde f 75.000- Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, kwam gisteren een man bij de politie te Amsterdam vertellen, dat hij een bedrag van 75.000,had verduisterd. De dief vertelde, dat hij werk zaam was bij een reisbureau in de .binnenstad, waar hij tien jaar gele den begonnen was met keurig te gen kwitantie een klein bedrag uit de kas weg te nemen. Na ongeveer twee maanden moest dat bedrag plus de provisie van het reisbureau binnenkomen. Maar de klerk had het geld niet meer ter be schikking. Dies schreef hy een twee de kwitantie, nu voor een hoger be- orag en met het geld, dat hij op nieuw uit de kas nam zuiverde hij het versschuldigde van de eerste transactie aan. Dat is zo tien jaar doorgegaan totdat de leiding van het reisbureau er ten slotte achter kwam, doordat de uitstaande posten te groot werden. In het nauw gedreven, heeft de oneerlijke bediende zich toen aan gegeven. Van het verdwenen geld had hij goed geleefd en er was dus geen cent meer van over. De kan toorbediende zal de volgende week voor de Officier van Justitie geleid worden. ECHTPAAR PLEEGDE WINKEL DIEFSTALLEN. „Ik weet niet hoe ik er toe geko men ben. Ik heb zoiets nooit gedaan", zei de 27-jarige fabrieksarbeider uit Leiderdorp voor de Haagse politie rechter. Hij stond hier wegens win keldiefstallen terecht samen met zijn 24-jarige echtgenote. Op 4 mei van dit jaar had de man bij een groot winkelmagazijn een wol len rok gestolen. De vrouw had hier eerst tegen geprotesteerd, maar sa men hadden ze later in een ander magazijn een jersey pakje ontvreemd. De rechter verwonderde er zich over dat de verdachten na de eerste keer niet tot bezinning waren geko men. De man verdient niet slecht, dus van nood was hier geen sprake. „Ik sta perplex, want de verdach ten maken helemaal niet de indruk misdadige mensen te zijn", zei de of ficier van justitie. Hij wilde er reke ning mee houden dat dit de eerste keer was en daarom vorderde hij te gen de mar. 30,boete of 12 dagen en drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met Irie jaar proeftijd en tegen de vrouw 25,boete of 10 dagen met veertien dagen voorwaar delijke gevangenisstraf en drie jaar proeftijd. „Mij zult u hier nooit meer zien", zei de man en de vrouw sloot zich hier snikkend by aan. De rechter kon accoord gaan met de gevraagde boetes, maar de man legde hij boven dien twee weken voorwaardelijk op en bij do vrouw liet hij het alleen bij de gevraagde boete. 1965 geschatte tekort worden gedekt. Bij het bijeenbrengen van de beoog de gelden wil de stichting gebruik maken van moderne methoden. De stichting is zich bewust bij het voeren van de verschillende acties van de grote behoefte aan academici en het daardoor groeiend aantal stu denten. Voor het eerst in de geschie denis, aldus de stichting, zijn aan de Nederlandse universiteiten en ho gescholen meer dan 30.000 studenten ingeschreven en men rekent in de eerstkomende 15 jaar op een ver dubbeling van dit aantal. EINDHOVEN'S VERKEER WORDT STEEDS GEVAARLIJKER. Gistermiddag is in het St. Jozefs ziekenhuis te Eindhoven overleden de 42-jarige H. J. Bogers. die zon dagmorgen j.L bij een kruispunt in de stad op zijn motor tegen een auto bus van de stadsverkeersdienst reed en daarbij een schedelbasisfractuur opliep. Hiermee is het aantal doden als slachtoffers van het verkeer te Eind hoven dit jaar gestegen tot 31. In 1956 bedroeg het aantal dodelijke slachtoffers in totaal 16. De 57-jarige motorrijder A. Hiemstra, veehouder uit Dokkum, is vrijdagmiddag door het slippen van zijn motor tegen een vrachtauto ge botst en op slag gedood. l3.eïaemdHeid frau in de. g,e.v-ang,enii ge&oJien frijn George Sanger, zich noemende Lord Sanger, was de laatste en grootste di recteur van het werelbefaamde circus Astley in Engeland. De figuur van Lord Sanger is vandaag min of meer legendarisch. Op de Engelse scholen worden zijn memoires nog steeds ge bruikt als leesboek. Sanger was in zijn tijd dan ook een persoonlijkheid met nationale populariteit. Tal van lieden benijdden hem deze roem. Van hen is ook ongetwijfeld het praatje afkomstig, dat George San ger in de gevangenis geboren zou zijn. Toen dan George Sanger na tal loze omzwervingen en vele merk waardige avonturen directeur werd van het werelberoemde circus Astley, bereikte zijn leven een hoogtepunt. Groot was zijn faam ook in de betere kringen, alhoewel men algemeen wist, dat de titel Lord geheel uit eigen initiatief was toegevoegd aan zijn naam. Op zekere dag moest Lord George Sanger een voorstelling ge ven voor koningin Victoria van En geland, die nu niet bepaald bekend stond als een gemakkelijke dame. Bij het officieel voorstellen vroeg de ko ningin lichtelijk geamuseerd: „Lord George, als ik mij niet vergis...." George Sanger antwoordde toen Lees de verrassende ontknoping van deze spannende historie en ook alle andere verhalen en anekdotes over} het circusleven van alle tijden. In| „De Bonte Droom van het Circus" vindt u een waarlijk schitterende bloemlezing van de meest komische toch al zo kleurrijke historie van het en ook tragische gebeurtenissen u*t de circus. Dit unieke circusalbum is bo vendien verlucht met talloze penteke ningen, "ele prachtige kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de cir cuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred. Thomas. Voor slechts f 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roombotei leverancier of rechtstreeks per brief of briefkaart bij Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, 's-Gravenhage. U krygt dan het al bum per omgaande toegezonden on der rembours. Vermeld vooral dui delijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gra tis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zon dag 1 Advertentie. Toekomstbeeld van Nederlands verkeer Tot 1980 zal het snelverkeer in de randstad Holland zesmaal zo groot worden. Snelwegen, zoals cie nu tussen Den Haag en Rotterdam aan gelegd zijn, zullen samen zestien verkeersstromen moeten hebben en de verbinding Den HaagLeiden twaalf. Tien stroken zullen op zijn minst nodig zijn voor de verbindingen GoudaRotterdam en Woerden Utrecht. Deze berekeningen zijn ge baseerd op een verkeersdichtheid, waarbij het plafond zes a zeven per sonen per auto bedraagt. Deze voorspellingen zijn gister middag gedaan door prof. ir Jac. P. Thijsse, algemeen adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, op een bijeenkomst van het Neder lands verkeersinstituut te Den Haag. Prof. Thijsse voorspelde voorts, dat voor het luchtverkeer buiten westelijk Nederland een tweede luchthaven nodig is. Supertankers zullen het Noordzeekanaal en Nieuwe Waterweg moeten bevaren. Er zal een nieuwe havenmond moe ten komen; voorts wordt gedacht aan een verdubbeling van de capa citeit van de Waterweg. Ook de IJ- mond zal toegankelijk moeten wor den gemaakt voor supertankers. Het Noordzeekaneel kan voldoende uit gediept worden en verbreed. Voor Nederland liggen hier prachtige kan sen. De aanleg van een binnen- scheepvaartkanaal, dat van Amster dam naar het Amsterdam-Rijnkanaal zal leiden, is dringend noodzakelijk. Prof. Thijsse sprak ook over het spoorwegverkeer. Naast de sporen voor het verkeer op lange afstand zullen waarschijnlijk ook sporen voor lokaal verkeer worden aange legd. KORTE golf Een dode en een zwaar gewonde eiste het verkeersongeluk bij Grave dat gistermiddag op de rijksweg Nij megenDen Bosch plaats had. Een personenauto raakte in botsing met een trailer. De heer Roetelink, die achter in de personenauto zat, werd zo zwaar gewond dat hij tijdens ver voer naar het ziekenhuis in Nijme gen, is overleden .Een naast hem zittende pasagier werd zeer ernstig gewond. Vandaag, twaalf oktober, is het 465 jaar'geleden, dat Columbus de nieuwe wereld ontdekte. Hij zette toen voet aan wal in het gebied wat thans de Dominicaanse republiek is. Het bureau voor de volkstelling in Tanganyika heeft ontdekt, dat na bij het Victoria-meer een 128-jarige inheemse vrouw woont. Zij heeft een zoon van 9£ jaar. Een Etruskisch graf, dat ten noorden van Rome was blootgelegd, en dat in tegenwoordigheid van ko ning Gustaaf Adolf van Zweden offi cieel geopend zou worden, is door dieven geplunderd. De politie heeft vier boeren gearresteerd. De 50-jarige mevrouw Rhonda Belle Martin is vrijdag te Montgome ry (Alabama) op de elektrische stoel ter dood gebracht. Zy heeft bekend drie echtgenoten, haar moeder en drie van haar kinderen te hebben vergiftigd. Koningin Elizabeth van Enge land is zaterdagochtend," vergezeld door haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, per vliegtuig uit Londen naar de Canadese hoofdstad Ottawa vertrokken. Het Britse koningspaar zal een officieel bezoe; van tien da gen aan Canada en de Verenigde Sta ten brengen. Wat lezers schrijven BUS-TARIEVEN. Als inwoner van Zoeterwoude (H. Rijndijk) moet ik nog al eens gebruik maken van bussen van de N.V. Ci- tosa te Boskoop. Tot mijn verbazing moest ik vo rige week ervaren, dat het tarief van deze maatschappij niet onbelangrijk verhoogd was (ondanks verzekerin gen van minister Zylstra). De halte waar ik gebruik van maak was: re tour 0.50, nu 0.60, enkele reis 35 cent. Zelfs nog erger maakt deze maatschappij het met de maand abonnementen, Boskoop 1,40 duur der, maar ook Leiderdorpse Brug is 1,40 duurder geworden. Maar het meest verbazende is wel dat de bushalte (waar ik gebruik van maak) op gelijke hoogte ligt, als de bushalte van de N.Z.H.V.M. te Lei derdorp, waar een enkele reis Leiden ƒ0,20 kost, dus ƒ0,15 goedkoper is dan de N.V. Citosa. Het personeel van de N.V. Citosa verzekerde mij, dat op aanvrage voor prijsverhoging door de N.V. Citosa onmiddellijk door het ministerie was toegestemd. Nu één vraag, of de N.Z.H.V.M. is gek (wat ik niet aanneem), of het bedoelde ministerie is een compleet gekkenhuis! F. A. HENDRIKS, Hoge Rijndijk 181, Zoeterwoude. ZOETERWOUDE (Dorp) Kath. Vrouwenbeweging. Don derdag 10 oktober j.l. is de Katho lieke Vrouwenbeweging haar win terseizoen begonnen met een H. Mis voor alle leden en overleden leden van haar vereniging. Dezelfde avond werd er in het parochiehuis een Ma- ria-avond gehouden, die, de A-griep in ogenschouw genomen, tamelijk goed bezocht werd. Pater Bokeloh, Montfortaan, sprak op deze eerste bijeenkomst over „de Mariaverering in de hedendaagse tijd". Deze toespraak werd omlijst met toepasselijke zangnummers door het koor „Santa Lucia" onder leiding van de heer Kappendijk. Na de pauze werd men in de gelegenheid gesteld vragen te stellen, welke door pater Bokeloh werden beantwoord. Öier- na dankte de presidente de spreker voor zijn mooie voordracht en het koor voor de muzikale medewerking en hoopte dat deze avond er zou mo gen toe bijdragen, dat de Mariaver ering nog breder en dieper zou wor den. ZOETERWOUDE S.J.Z. SJZ speelt morgen op eigen terrein tegen VNA 1 *n als de Zoeterwouers deze wedstrijd willen winnen, moet er flink aangepakt worden; aanvang 2.30 uur. SJZ 2 gaat naar SJV 4 en speelt daar om 12 uur, vertrek per fiets om 10.45 uur vanaf Don Bosco. SJZ 3 gaat naar de Boshuizerkade en speelt daar tegen Oranje Groen 4, aanvang 2.30 uur, vertrek om 1.30 uur. De A-junioren spelen op eigen terrein tegen de dito's van Alph. Boys, aanvang 12 uur. Gisteravond vergaderde de raad van Zoeterwoude. Voorzitter burge meester H. J. J. A. Smeets. Afwezig de heren Van Vliet en Van der Geest. De voorzitter drukt zijn spijt uit dat de heer Van der Geest wegens ziek te niet aanwezig £an zijn, omdat hij op deze plaats dit raadslid geluk zou willen wensen met zyn zilveren hu welijksfeest. Spr. zegt verheugd te zijn, dat de heer Wesselingh weer van zijn ziekte hersteld is. Bij de ingekomen stukken is een uitnodiging van de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente tot bijwo ning van de Raad van de heropening en weder ingebruikneming van de gerestaureerde kerk. Alle raadsleden aanvaarden deze uitnodiging.. Om trent enige door G.S. aangegeven be- zoldigingswijzigingen wordt medege deeld, dat de jaarwedde van de ge- meentontvanger op 90 pet. van de jaarwedde van de gemeente-secretaris zal gesteld worden. De voorzitter deelt mede, dat b. en w. in overleg met het bestuur van de woningbouwvereniging hebben besloten een bouwplan te laten ma ken op het nog aan te kopen per ceel bouwgrond aan de H. Rijndijk. Door de stichting van de school te Leiderdorp zijn drie lokalen vrij ge komen, welke nu een bestemming hebben gekregen voor het kleuter onderwijs. Hiervoor wordt een huur van ƒ2100,— bedongen, welk bedrag weer verrekend wordt op art. 101 van de L.O.-wet. Het perceel grond aan de Geer brug wordt verhuurd aan J. Slinger land voor de som van ttQ,— per jaar en de grond bij de Antonius- straat voor ƒ5,— per jaar aan Zyl stra. De salarissen van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand worden verhoogd voor de 1ste ambtenaar van 135,op 160,van de 2de ambtenaar van 60,— op 100,— en van de 3e ambtenaar van 25,op 50,—. Aan de Maatschappij voor Toon kunst wordt voor het jaar 1958 een subsidie toegestaan van ƒ24,per leerling. De gemeenschappelijke regeling voor brandbestrijding met de ge meente Leiden is in 1949 gecontrac teerd op ƒ0.50 per inwoner. Deze vergoeding is in 1953 verhoogd tot ƒ0.63 met handhaving van het mi nimum van 3000,per jaar. B. en w. van Leiden delen nu mede, dat de kosten van de brandweer sinds 1953 zijn gestegen van 239.000 tot 383.000,— Gezien de nog steeds geringe brand- frequentie van deze gemeente zijn b. en w. van Leiden van menir-g, dat de vergoeding van Zoeterwoude aan Leiden geen gelijke tred behoeft te houden met de totale kosten en achten een verhoging tot f 0.70 bil lijk. De raad gaat hiermede accoord De ingediende begroting van het waterleidingbedrijf geeft een somber beeld. De post onderhoud is dras tisch verlaagd en de post onvoor ziene uitgaven staat op slechts 227.33. De waterleidingcommissie heeft op gemerkt, dat de inkomsten geen ge lijke tred houden met de uitgaven. Verhoging van het vastrecht op basis van verhoogde huren is door de minister van Economische Zaken niet toegestaan, zodat b. en w. voorstel len het oververbruik dat reeds van ouds op 0.15 per m3 stond, te ver hogen tot 0.25. Aan oververbruik is in 1056 ontvangen ƒ6000,—, welk bedrag alzo met .4000 zal stijgen. De heer Van der Ploeg merkt op, dat de grote gezinnen het meeste be talen waartegenover de voorzitter aanvoert, dat door de reeds eerder verhoogde vaste rechten tengevolge van huurstij gingen het aantal te ver bruiken kub. meters omhoog is ge gaan. De gemeenterekening over het jaar 1956 wordt aangeboden. Uitgaven gew. dienst 773.016.30, ontvangsten ƒ750.984.00, nadelig saldo ƒ22.032.29. Tot leden ter naziening van deze re kening worden gekozen de heren Onderwater, Van Vliet en Van der Ploeg. Begroting tekort van 146.324.96. De gemeentebegroting, de begro tingen waterleidingbedrijf, burger lijk armbestuur en grondbedrijf wor den aangeboden. De gemeentebegroting sluit met een tekort van 146.324.96. Om dezelfde redenen als voor 1957 is de begroting sluitend gemaakt in afwachting van een verhoogde rijksbijdrage met te beschikken uit de reserve die nog 186.550.45 is. Een verzoek om hogere uitkering is inmiddels gedaan. In de begrotingscommissie worden gekozen de heren C. van Leeuwen, J Dorrepaal en Van der Geest. De brug der zuchten. Omtrent het amoveren van de Steenbrug is in de vorige vergade ring een bezwaarschrift aan de raad gericht door dokter W. A. J. M. J. Kortmann en een bezwaar schrift door de vierde belanghebben de E. van der Valk ingediend bij Ged. Staten in behandeling geno men. Om de raadsleden gelegenheid te geven deze zaak nog eens te bekij ken werd het voorstel van b. en w. aangehouden. Voor het amoveren van de brug is nu door Ged. Staten ont heffing gegeven. Voor het toekennen van de schadevergoeding aan P. Rijns burger is echter de goedkeuring nog niet verleend. Inmiddels zyn reclames ingediend door de zaakgelastigde Th. J. van der Heijden en er is een verklaring ingekomen van notaris Dil, dat E. v. d. Valk door aankoop vóór dat Fon- tijn toestemming heeft gegeven eige naar van de percelen was geworden. Ged. Staten ontkennen de scheep- vaartbelangen doch treden niet in de privaatrechtelijke aangelegenheden. De voorzitter noemt het geval een penibele zaak. De brug is in de on derbouw zo slecht, dat- de gemeente de verantwoordelijkheid niet langer kan dragen en maatregelen moet nemen. De brug zal nu, in afwachting van het verdere verloop, in de doorvaart- breedte gestut moeten worden waar door de doorvaartruimte kleiner wordt. De heer Van der Ploeg vraagt een begroting over te leggen voor de vernieuwing van de brug. De raad staat toe de brug te stutten. De raad geeft toestemming tot het spoedeisend uitvoeren van herstel Schoutenbrug, kaden langs de Wei- poortseweg, het maken van een schoeiïng in de Weipoort en het ver beteren van het Watertje. De kosten zijn: voor de Schoutenbrug 643. de kade 3060.—, de schoeiïng 5200.— en het Watertje 6958.—. De begroting voor 1957 is drastisch bezuinigd. Het nadelig saldo van 147.000.— is nu teruggebracht tot ƒ61.398.23. Op verzoek van de raadsleden Tljs. sen, Wesseling en mevr. Neuwahl wordt een geheime zitting aange vraagd: De voorzitter vraagt of misschien eerst de rondvraag kan behandeld worden, doch de heer Wesseling geeft te kennen liever eerst tot de geheime zitting over te gaan. Na meer dan een uur wachten werd de vergadering heropend zon der dat er mededeling omtrent be sluiten werd gedaan. Het verkeer „op" het Watertje. Bij de rondvraag opende de heer Van der Ploeg een spannen-de dis cussie, waaraan by na alle leden deel namen over de toepassing van de verkeersverordening „op" het Wa tertje. De heer Van der Ploeg, alle raads leden en ook wethouder Van Leeu wen spraken zich sterk uit over de noodzakelijkheid van het geven van ontheffing voor het rijden met auto's aan leveranciers die daar goederen moeten afleveren. De voorzitter zet krachtig uiteen, dat het Watertje provisorisch her steld wordt Door de bestedings beperking is het grote plan waarbij auto's met één nchtingverkeer het Watertje konden berijden, van de baan. Er moest iets gebeurende nu enigszins herstelde schoeiïng en het wegdek zijn echter niet bestand tegen zwaar verkeer en de ruimte op het Watertje laat geen brede vracht wagens toe. De bepaling is nu ge maakt, dat het maximum is 2.20 m. breedte^en wieldruk 2400 kg. De voorzitter zegt, dat de raad de bevoegdheid heeft meer vrijheid te geven maar wyst op de gevolgen. Tenslotte stelt de voorzitter voor, dat B. en W. de zaak nog eens zullen overwegen. Omtrent de Bakkersbrug wordt medegedeeld, dat er plannen beston den voor herstel van brugdek en leuningen. Nu zal eerst de mogelijk heid van verlaging van de brug over wogen worden. De voorzitter wijst ook op het ge. vaar voor de huizen bij het zware verkeer. Wethouder Kraan merkt op, dat op andere plaatsen ook wel de vracht met steekwapens afgereden wordt. Als mevr. Neuwahl wil bezien hoe op andere plaatsen dergelijke geval len worden opgelost wordt ironisch opgemerkt: Een Watertje vindt men nergens. De bespreking wordt beëindigd met de toezegging dat B. en W. zullen overwegen of uitbreiding aan het ontheffingsverbod kan gegeven wor den. Deze maand zal het 30 jaar geleden zijn, dat in de parochie van het Zwaantje een toneelvereniging werd oMericht. Enige heren van het zangkoor, waaronder de heren J. v. d. Velde, B. Boers en H. van Egmond, liepen met de idee rond dat het Zwaantje toch nog iets misteeen 'toneel vereniging. Datzelfde idee was ook gegroeid bij een aantal heren van de kiesvereniging nl. D. de Rooij, T. de Rooij en Gal. Toen deze heren van eikaars plannen hoorden, was het maar een korte weg tot samen werking. De parochieherder pastoor Mess z.g., een groot liefhebber van toneel stukken, gaf direct zijn volle mede werking. Oktober 1927 blijft in de analen van de toneelvereniging. Jammer dat deze annalen met een bombardement van 1940 vernietigd zijn een his torische gebeurtenis met steun en een voorschot van 25 uit de zan- gerskas werd nl. op een oktober- avond in café van A. Lieverse de vereniging opgericht. Als 1ste voor zitter werd de heer J. van de Velde gekozen. Met de heren C. Bos en Gal was het bestuur compleet. Maar nu nog leden! Nou, die kwamen er. Met 25 man stond de jeugdige ver eniging aan het begin van een lange weg. Als eerste toneelstuk kwam „Zijne Hoogheid" op de proppen. 108 dona teurs en een plaatskaart van 35 cent gaven een goede start in het café van A. J. Boers. Het is wel leuk te horen hoe het er dertig jaar geleden toeging. Dat er liefde was voor het toneel, daar was geen twijfel aan. Een stuk per avond was niet voldoende. Ieder najaar en ieder voorjaar heeft liefst twee stukken. Zo kon het gebeuren dat bij gelegenheid van het eerste lustrum èn het stuk „Caranza" èn „Gierige Thijs" ten tonele werden ge bracht. Beide stukken bestaande uit drie bedrijven Om half acht ving de voorstelling aan en toen de klok 1 uur sloeg, was het doek voor de laatste keer nog niet gezakt. Geen wonder dat een toeschouwer toen de kreet slaakte: „Hè, hè, het is toch een hele zit zo'n tijd". Maar de kelen bleven wel nat. want bier was er genoeg! Met veel plezier den ken de oudsten van de vereniging nog terug aan die tijd Leut was er genoeg, maar men wist ook van wanten. Na de viering van het eerste lus trum kwam de leiding in handen van de heer B. Boers. Wat de vereniging aan deze voorzitter *e danken heeft gehad is slechts te gissen. Onder alle omstandigheden was hij de stuwen de kracht. De heer Boers was het die de ver eniging sterk heeft gemaakt en een grote ij veraar was voor de bouw van een parochiehuis. Door een tragisch ongeval verloor de vereniging deze prominente voor zitter. Het was een zware slag voor „St. Michael" en nog tal van jaren zal de heer Boers in de gedachten van de spelers en het publiek blijven voortleven. In de jaren 1929 en volgende kreeg de vereniging een grote steun aan pater Monulphus. Deze hartelijke ca- pucijn was assistent van de toen zieke parochieherder. Heel veel avonden heeft deze ge boren toneelspeler de vereniging zijn krachten gegeven en zijn stimulerend werk is nog Jaren blijven doorwer ken. Toen de oorlog van 1940 uitbrak en tijdens de bezetting de Cultuur kamer de heerschappij ging voeren, dook „St. Michaer onder. Maar in 1945 kwam de vereniging weer op volle toeren. Eind oktober 1945 wer den de eerste toneelstukken weer opgevoerd. Twee stukken, al was er een van geslonken tot een één-acter. In 1946 werd het nieuwe parochie huis in gebruik genomen. „St. Mi chael" voerde op 24 en 25 novem ber het stuk „Gebroeders Kalkoen" op. De toneelstukken kwamen in het nieuwe parochiehuis beter tot hun recht, terwijl de zaal aan 250 men sen een behoorlijke zitplaats bood. Ook de decors, die door de heren G. Koot en Th. Hoppenbrouwer wer den verzorgd, kwamen beter uit. Waren het tot dan toe alleen de heren die op de planken kwamen, thans gingen ook dames als gast- spelers een rol vervullen. Hiermede was de eerste stap gezet op de weg naar het gemengd toneel. Na het overlijden van de heer Boers, trad de heer H van Egmond als voorzitter op, die door zijn uit stekend stuurmanschap de vereni ging door vele moeilijke jaren heen leidde. Ook de aansluiting bij het W.K.A. was een stap in de goede richting. Onder de huidige voorzitter, de heer Jac. de Heij, is de vereniging een gemengde toneelvereniging ge worden. Deze voorzitter ijverde om alle gezinnen donateur te maken, zo dat de vereniging financieel tot meer in staat werd gebracht. De regie wordt nu al vele jaren door de heer De Rooij verzorgd. Morgen 13 oktober gaat de ver eniging haar 30-jarig bestaan vieren. Zoals gebruikelijk geschiedt dit eerst kerkelijk door een plechtige H. Mis om 9 uur. Daarna volgt een gemeen schappelijk ontbijt van bestuur en leden, terwijl het bestuur om 11.30 uur in het parochiehuis recepieert. Op 20, 26 en 27 oktober zal een jubileumuitvoering worden gegeven in de vorm van het toneelstuk „Pluffie neemt de leiding". Onder regie van de heer D. de Rooij in sa menwerking met de provinciale to neel-adviseur van het W.K.A. mevr. Fraukje de Waard, zullen deze avon den zeer zeker tot onvergetelijke worden gemaakt. Gasfitter door gas bedwelmd Terwijl onze plaatsgenoot, de heer A. de Kort, gasfitter van de Licht fabrieken te Leiden, bij het verrich ten van werkzaamheden aan een gasleiding zich onder de vloer in de woonkamer der door de fam. Snoep in het Beelaartspark te Benthuizen bewoonde woning bevond, vernamen de bewoners op een gegeven moment niets meer. Zij gingen eens pools hoogte nemen en troffen de heer De Kort in bewusteloze toestand aan. Onmiddellijk werd dr. De Goeije gealarmeerd. De heer G. H. Wols- heimer van de plaatselijke E.B.O.H. verleende assistentie De rijkspolitie te Zoetermeer kwam ijlings met een zuurstofapparaat, doch inmiddels was er een gunstige wending in de toestand van de patiënt, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aan zien, gekomen Op medisch advies werd de heer De Kort per zieken auto naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De gealar meerde ploeg van de gasfabrieken verscheen naderhand om de nodige maatregelen te treffen en stelde een onderzoek in. ZOEKPLAATJE. Oplossing: de acht veranderingen zijn: 1. bloemblad op kruik, 2. ver- stellap op broek, 3 gordijnatang, 4. pijpekop, 5. oor van pot op de grond, 6. appelsteel, 7. greep van ovendeur, 8. kattestaart

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5