Boeiende voordracht voor Sociale Raad Sahara-olie Scherp De Leidse Jeugdtour Burgerlijke Stand CONFERENTIES Leidse lln«vws"teit NIET BEZORGING Gemeenteraad ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hr I H ^rhpurpr nup ren imiteren hem in alles. Dit wordt P* li# JWIICUl tl "VC I Soms zo ver doorgevoerd, dat teleur- jongens in de fabriek De Sociale Raad belegde gister avond onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt in de ont vangkamer van de trouwzaal van het Stadhuis een vergadering, waarop door dr Joh. H. Scheurer uit Den Haag een inleiding werd gehouden over het onderwerp Jongens in de fa briek. Mr De Ruyter de Wildt open de de vergadering met alle aanwezi gen welkom te heten, in het bijzon der de spreker van deze avond. De voorzitter vond het verheugend, dat de opkomst zo bijzonder goed was. Hij bracht dank aan het gemeente bestuur, dat zo welwillend ruimte voor deze vergadering beschikbaar had gesteld. Het accent van de bij eenkomst viel op de inleiding van dr Scheurer en de agenda van de huis houdelijke vergadering werd in vlot tempo afgewerkt. De notulen werden onder dank aanvaard en goedgekeurd. Een voorstel tot verlaging van enige posten der begroting 1958 en intrek king van de suppletoire begroting 1957, waardoor aan de noodzaak tot bestedingsbeperking tegemoet werd gekomen zodat enige personeelsuit breiding bij de Raad niet ten uitvoer wordt gebracht, werden met algeme ne stemmen aangenomen. Ook de rondvraag leverde geen problemen op. Dr. Joh. Scheurer begon zijn inlei ding met het belichten van enkele verschijnselen, welke zich bij de jeugd van 14 tot 18 jaar over het al gemeen voordoen, het gedrag van knapen in de puberteitsjaren op de fa briek. Bij deze jongens doet zich steeds de behoefte g voelen tot meer zelfstandigheid, ze zijn geen kind meer en willen dus niet als zodanig worden behandeld. Hun volgroeiings- proces is echter bij lange na niet vol tooid en ze weten nog niet welke rol ze in het leven moeten spelen en hoe ze dit moeten aanleggen. Deze jon gens nemen een verkenningshouding aan en proberen de kunst bij de vol wassene af te kijken er te zien hoe deze het doet. Tijdens dit proces be oefenen zij vaak een cainouflagepo- litiek; de een speelt de stille, soms verlegen jongen wanneer hij onder groteren verkeert en wil met rust ge laten worden. Een ander doet la waaierig en hangt de stoere jongen uit, die lukraak zijn op- en aanmer kingen plaatst. Verschillende volwassenen nu zijn er op uit, de knaap te pas en te on pas aan zijn onvolgroeidheid te her inneren waardoor zij de zaak be moeilijken en soms nog erger maken. De jongen in zijn puberteit heeft be hoefte aan een leidsman, een gids; hij zoekt een ve-trouwd persoon en vormt zich een ideaal. Velen vinden in hun chef aanvankelijk de figuur naar wie zij hebben uitgekeken. Zo zullen er zijn, die trachten zich in het leven van zo'n superieur te plaatsen; ze proberen zelf die persoon te zijn De Franse minister voor de Sahara, M. Lejeune, heeft gisteren tijdens een lunch te Parijs verklaard, dat Frank rijk in 1960 minstens 10 miljoen ton olie uit de Sahara zal kunnen win nen. Lejeune zei, dat de exploitatie van de woestijn geen zelfzuchtige onder neming moet zijn, maar moet bij dragen tot verhoging van de levens standaard van de plaatselijke bevol king. Frankrijk wenst de naburige landen en ook landen van het westen hiermede te associëren. De landen van Amerika schijnen er thans belang stelling voor te hebben, daar zij zich ongetwijfeld bewust zijn van de „broosheid" van de toestand in het Midden-Oosten, zo zeide minister Lejeune. ,Dak der wereld' is niet rood China heeft minstens 91,6 procent van zijn communistische ambtenaren uit Tibet teruggeroepen en heeft tijdelijk zijn poging om van het „dak der wereld" een communistische pro vincie te maken opgegeven, aldus blijkt uit vrijdag te Hongkong uit Lhasa ontvangen bladen. In de komende zes jaar zullen geen pogingen worden gedaan sociale her vormingen in Tibet in te voeren; een aantal Chinese scholen zal wor den gesloten, waar mogelijk zal het plaatselijk gezag worden teruggege ven aan Tibetanen en het aantal Chinezen in Tibet zal ingrijpend worden beperkt. Het communistische leger zal ech ter in het land blijven. Er zullen, zo is medegedeeld, krachtige maatrege len worden genomen tegen ieder, die opstanden ontketent. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 518. Horizontaal: 1. doear, 5. pol, 8. slee, 10. mi, 11. nn, 13. gisp, 15. om, 17. slang, 19. tram, 21. aloë, 22. Jason, 24. M.O.. 25. toom, 27. ra, 29. L.K., 31. tros, 33. kop, 34 gesel. Verticaal: 1. Dan, 2. es, 3. alg, 4. reis, 6. om, 7. Linge, 9. Esla, 12. Nora, 14. palm, 16. mast, 18. Noor, 19. tjalk, 20. moot, 23. Norg, 26. moe, 28. aal, 30 k.o.. 32. s.s. stellingen niet kunnen uitblijven. De chef blijkt dan niet het idool te zijn, die zij zich hadden voorgesteld en nu hebben alle chefs voor hen meteen afgedaan. Deze symptomen ziet men nog wel eens. De jongen in de fabriek neemt onder de jeugd een bijzondere plaats in. Hij komt uit een beschut milieu: het gezin en de school en treedt ineens het volle leven binnen met een eigen baan, eigen salaris, een eigen zaak. Het is van grote be tekenis voor de knaap hoe men b.v. bij hem thuis op zijn werkzaamhe den reageert. Helaas is dit heel dikwijls nega tief. De ouders nemen van het werk van de jongen geen notitie, zij luis teren niet naar zijn belevenissen en leven niet mee. Het gevolg is ,dat de jongen niet meer praat en zich sluit. Bij veel ouders is alleen het loonzakje van de jongen van be lang: ga maar werken, hoe, dat doet er niet toe, als het maar 75 gulden per week opbrengt. Een dergelijke mentaliteit werkt verlammend op de jongen, die de indruk krijgt, dat het alleen maar om dat loonzakje gaat, en de teleurstelling vervreemdt hem van het gezin en van zijn werk. De bedrijven dienen op deze dingen te letten en het is toe te juichen, dat hier en daar ouderavonden belegd worden, in de bedrijven waar veel jonge adbeidskrachten zijn, waar belangrijke contacten met de ouders gelegd worden. Een belangrijke factor is ook de chef, onder wie de jongen werkt en die een grote ver antwoordelijkheid voor hem draagt, Hij moet niet alleen een vakman zijn, doch ook als persoon voor de jongen aanvaardbaar. Dit is een stuk kadervorming, welk vraagstuk steeds weer de aandacht van de leer ling van een bedrijf vraagt; alles draait hierom. In verband met de zorg voor deze jongelui vond inleider het geen zin hebben de knapen b.v. een week extra vacantie te geven. Een derge lijke week moet het 't hele jaar doen en de knapen moeten nu eenmaal toch aan het gareel wennen. Boven dien zullen zij deze week eens weer moeten verliezen en het verlies van een recht doet zioh zwaar gelden., Laat ze liever een paar uur per week iets anders doen, aldus dr. Schreier. Iets verstrooiends.. Spr. ging verder nog uitvoerig in op de verantwoordelijkheid van het bedrijf voor de voorlichting van deze pu bers en over het inschakelen van maatschappelijk werkster en psy chologen bij deze voorlichting. ,Dr Schreurer wijdde voorts nog aandacht aan de klacht, dat er bij veel jongens zo weinig binding aan het bedrijf bestaat. Dit is dikwijls 'n geldkwestie, ze willen dan meer verdienen en vooral in de eerste 6 maanden is het geduld van de kna pen dan wel eens niet al te groot. Het verloop in de bedrijven onder de jongelui is het grootst bij hen die geen opleiding volgen, de ande ren, die wel serieus aan hun toe komst bouwen, hebben door deze opleiding het gevoel, dat er aan hun wondt gewerkt, aan hiun maatschap pelijk welzijn later; zij hebben dus weer een ideaal. Spr. besloot zijn voordracht met te wijzen op het grote belang van de interesse, die het bedrijfsleven moet hebben voor de geestelijke en en lichamelijke ontwikkeling van de jongen in de fabriek. Na deze uiter^M+e boeiende inlei ding bestond er grote animo voor het stellen van vragen, waarbij nog enkelen puntjes nog eens nader een verklaring kregen. Na de bespreking dankte de voorzitter dr. Scheurer hartelijk voor deze leerzame cause rie waarvan allen zeer hadden ge noten en besloot ten slotte de ver gadering. Binnenkort zal het Actie-Comité van de „Leidse-Jeugd-Tour" de wielrennertjes weer gelegenheid geven om een wedstrijd te rijden. Deze wedstrijd is een proefneming voor de jaarlijkse tour en zal gere den worden op de baan „Duinhorst" te Wassenaar, Hoe het programma zal luiden, hangt af van het aantal deelnemers. Jongens van 12 t/m 17 jaar met gewone tourfietsen en jongens met „race"-modellen rijden apart. Opgave bij de gewone adressen, maar zeer snel. De eerste proef is al heel gauw en zal. indien hij slaagt door andere gevolgd worden. Geboren: Johanna d. v. B. J. H. Schilder en W. J. van Deventer. Mar- go d. v. J. van Drie en W. Verma ning. Pieternella d. v. L. Kooien en N. Schroef. Marianne d. v. S. Lekat- sas en E. Habui. Gwendolyn Marida d. v. M. Dudok v. Heel en D. C. Jan sen. Overleden: M. Ouwersloot 69 jaar weduwe van W. Wassnaar. W. Staring 62 jaar echtgenote van A. van Win kel. I. Hoeksema 51 jaar echtgenote van A. Bol. Ondertrouwd: H. D. M. Molken- boer en A. M. Goddijn. J. Rodenburg en A .Stolze. P. A. Jansen en W. A. Hinfelaar. A. Goosen en J. Hartman J. A. Smit en P. J. Brandt. H. Ouwer- kerk en G. J. M. Bruné. F. van der Mark en C. M. Lamme. W. L. Berk- heij en B. E. van Hemert. B. Netjes en E. T. van der Vegte. J. F. Dröge en S. Tolsma. C. van der Klaauw en M. Koet. P. C. Logeman en C. Kefj- zer. A. H. W. Teeling en G. J. Blom. J. J. van Egmond en H. Nap. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bijhet vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018). ZATERDAG 12 OKTOBER. „De Royalisten". Feestavond „Tus sen twee haakjes". St. Antonius Clubhuis 8 uur nam. T.l.G. „Kinderen beslissen", 8.15 uur nam., Schouwburg. Aula Stedelijk Gymnasium, Fruin- laan 15 Klassieke avond door jon geren uit het Leidse jeugdwerk, opera, declamatie en solistisch optre den. Aanvang 8 uur nam. R.K. instuif H iagweg, Dansavond. Leonardushuis, 8 uur nam. L.J.A. Klassieke (jubileum)-avond door Leids jeugdwerk. Aula Stedelijk Gymnasium, Fruinlaan 15, 8 uur nam. ZONDAG, 13 OKTOBER. Ned. Kath. Bond. v. Werkmeesters. Na H. Mis in kapel zrs Carmelitessen (Hazewindsteeg) te 8.45 u. v.m. ont-1 bijt in St. Antonius-Clubhuis. R.K. Instuif Herensingel. Dans avond. 8 uur. nam. Zaal Maria Gij- zensteeg. Stedelijke K.A.V. Maria-moeder- ochtend. Na H. Mis in Hartebrugkerk om 8 uur v.m., in het St. Antonius- clubhuis. K.A.V.-Herensingel. Maria-moeder- ochtend. Na H. Mis in Herensingel kerk om 8.15 uur v.m. in zaal Maria Gijzensteeg. MAANDAjG 14 OKTOBER Gemeenteraadsvergadering. Stad huis, 2 uur nam. St. Adelbert. Prof. dr M. C. Plat tel over: Persoon en gemeenschap. Gulden Vlies, 8.15 uur nam. K. O.-Filmlezing. „Tussen de berbers en in het Hoge Atlasgebergte van onbekend Marokko", Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Club de Limetz. Bijeenkomst. Ro yal, 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Mijnheer Puntilla en zijn knecht Matti. To neelgroep Theater. Schouwburg, 8 uur nam. .KA.B. St. Leonardus. Kaartcom- petitie. Parochiehuis, Haagweg. 8 uur nam. DINSDAG 15 OKTOBER „Con Amore". Bruckners „Grosze Messe". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O.-filmstudiekring. „Der Ap- fel ist Ab", Filmzaal Academie, Ra penburg. 8 uur nam. Conferentie voor katholieken en niet-katholieken: St. Lodewijkskerk, 8.15 uur nam. Abonnementsvoorstelling. Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti. Toneel groep Theater, Schouwburg, 8 uur nam. Credo Pugno. Bijeenkomst. Geb. Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236. 8 uur nam. VOOR NIET-KATHOLIEKEN EN VOOR KATHOLIEKEN in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur 's avonds kwart over acht. Dinsdag 15 okt.: QUO VADIS? 'N WERELD OP DE RAND VAN DE AFGROND. Dinsdag 22 okt.: DOET AAN DE HEERE JEZUS CHRISTUS. Rom. 1313 Dinsdag 29 okt.: DE ZICHTBARE KATH. KERK IS JEZUS KERK. Dinsdag 5 nov.: LAAT U NIET OMVOEREN MET ALLE WIND DER LEER. Ef. 4, 14. Actueel en interessant. Toegang is kosteloos; alle plaatsen zijn vrij. Elke avond één toespraak in twee delen. Advertentie. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Verversbrug voor de duur der herstellingswerkzaamheden aan die brug, is afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, alsmede voor voet gangers, in beide richtingen. WOENSDAG 16 OKTOBER „Zusters v. d. Voorzienigheid". 100 jaar te Leiden. Receptie (alleen voor genodigden) in Huize De Voorzienig heid, Hogewoerd 57. 11 uur v.m. K. O.-cursus. Het Deltaplan. Le zingen in het Geologisch Museum, Garenmarkt. 8 uur nam. R.K. Werkn. Middenstand. Seizoen opening. Filmavond. In den Vergul den Turk 8 uur nam. „St. Eloy". Viering 55-jarig bestaan Aanvang Triduum. Kapel Zrs. Car melitessen (Hazewindsteeg). Expogé. Filmlezing over Amerika. Mej. H. Tol. Harmonie, 8 uur nam. De Natuurvriend. Visziekten en bestrijding. Steenschuur 6. 8 uur n.m. 50 jaar Lichtfabrieken. Receptie in De Lakenhal. 15.30--17.00 uur. Feest avond Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Iemco-tentoonstelling. De Burcht 25.30 en 710 uur nam. Verbum Dei (Plantage 16, tel. 21988) Contactavonc met niet-katho lieken. „Enkele critische impressies van een bezoek aan het oerwoudhos pitaal van dr Albert Sweitzer". (Zen dingsarts, theoloog en. musicus) door mr A. M. Mertens. DIENST DE APOTHEKEN. Zaterdag 12 oktober zijn geopend des middags, 's avond en 's nachts voor het klaarmaken van spoed re cepten: Apotheek van Driesum Mara 110, tel. 20406. Apotheek Zuider Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 26274. Zondag 13 oktober zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur: Apotheek Zuider; Apotheek Oegstgeest. A.s. weekend 12 oktober zal de dienst worden waargenomen door: dr Dijkstra, Schaefer, Teeüwen, van Al phen, Kortmann. Doktersdienst te Oegstgeest. E. W. F. v. Walcheren; A. B. J. v. d. Vliet-De Vries. BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 ok tober zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Diamanten vermist", 14 jaar. Lido: „Chirurg", 18 jaar. Luxor: „Je kunt 't haar niet kwa lijk nemen", 18 jaar. Trianon „Symphonie" in goud", alle leeftijden. Rex: „Parachutisten vallen aan", 14 jaar. (Donderdag: „20.000 mijlen onder zee", 14 jaar). Groot was de belangstelling ruim 300 personen boden gelukwen sen aan en hartelijk het medele ven, dat zich gisteren concentreerde rond de feestelijke viering van het 60-jarig bestaan van het Leidse Con structiebedrijf annex Machinefabriek van A. E. van der Voet. Onder de velen, die in middaguren in café-restaurant „In den Vergul den Turk" felicitaties aanboden wa ren o.m. wethouder A. J. Jongeleen, de gemeente-secretaris van Oegst geest, de heer Jac. de Visser, het Tweede Kamerlid, de heer H. K. J. Beernink, die namens het hoofdbe stuur van de C.H.U. gelukwensen kwam aanbieden, de heer C. J. Meijers van de Rijksnijverheids- dienst, de heren J. C. F. Coers en S. G. Jansen namens de Leidse Sportstichting, de heer J. P. Zwanen burg, vertegenwoordiger van het col lege van Diakenen der Leidse Her vormde Gemeente, de heer L. Ques- troo, lid van de plaatselijke commis sie „Rijnland" van dc N.P.V.. een de putatie van de Chr. Metaalberwer- kersbond, de Bond van Smeden, Con structie- en Machine-reparatiebedrij ven en de R.-K. Smedenbond, de heer H. Hazelhoff, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, ir J. J. G. van Hoek, voorzitter van de Ver. ,De Leidse Ambachtsschool", van welke vereniging ook vele bestuursleden en de directeur der school, de heer C. Brilman, aanwezig waren, de heer J. Voorbach, namens de Dienst van Gemeentewerken, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt en mr S. A. Begeer namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, afgeva digden van de Federatie en de Vakraad Klein Me taal, de afdeling Oegstgeest van de C.H.A., de Federatie „Het Land bouwwerktuig", een deputatie uit het personeel van het jubilerende bedrijf en voorts vele zakenrelaties en vrienden van de tegenwoordige eigenaar, de heer M. van der Voet. Talrijke geschenken en een fraaie bloemenpracht er waren ruim hon derd bloemstukken vormden de tastbare bewijzen van vriendschap en waardering. Aan deze receptie ging een huldi ging van het personeel in het be drijf aan de Zoeterwoudseweg voor af. Een huldiging, welke gelijk viel met de opening van een nieuwe montage-hal, waarin men ook bij eenkwam. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „De Hypophysis Cerebri bij Larus Ridibundus", de heer J. Oort, gebo ren te Den Haag en thans wonende te Voorhout. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De gespecialiseerde organisa ties", de heer H. G. Schermers, ge boren te Epe en thans wonende te Den Haag. Geslaagd voor het kerk. voorber. ex. de heer N. J. M Hoogendijk te Pijnacker; voor het doct.-ex. Ned. recht de heer J. H. Winkler te Slie- drecht. Geslaagd voor het doct.-ex. Ned. recht de heer P. J M. Broers te TfeVborg; voor het cand.-ex. Nederl recht mej. D Th. de Tombe te Voor burg en de heren L. Hanekroot te Dèn Haag; J. L. van Wuyckhuyse te Zwijndrecht, W. P A. M. Helle gers te Breda, J. C. W. Warner 'e Oldenbroek, J. Dijkstra te Amster dam, J. J. van Dodeweerd te Haar lem, B. W. J. Steensma te Eindho ven, J. A. Stoorvogel te Overveen, J. G. B. Escher te Bentveld en E. Barendsen te Aerdenhout. Geslaagd voor het doct.-ex. psy chologie de heer D M. Wattimena te Leiden; voor het cand.-ex. psycho logie de heer N. J. M. Pieck te Oegstgeest; voor het doct.-ex. ge schiedenis de heer N. K. C. A. in 't Veld te Den Haag. Geslaagd voor het doct.-ex. Gen. II de heren J. de Bie te Schiedam, A. V. G. Bruschke te Oegstgeest en A. Versloot te Leiden; voor het se- mi-arts-ex. de heer C. F. Luyrink te Den Haag; voor het arts-ex. de heren L. C. van Andel te Callants- oog, A. de Grave te Den Haag en J Th. A. M. Hendriks te Den Haag. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE UIT DE OMGEVING BODEGRAVEN Blijde inkomst van pastoor P. de Groot De vlaggen wapperden van de huizen op de Emmakade, Burg. Le Coultrostraat, WiLhelminastraat en Overtocht, toen pastoor de Groot, de nieuwe parochieherder van de St. Willibrordskerk, zijn intrede deed in de gemeente. Een stoet van enkele auto's arriveerde tegen zeve nen voor het kerkgebouw, waar een haag van bruidjes de pastoor op wachtte; ook vele parochianen ga ven acte de présence. Vergezeld van enkele geestelijken, onder wie de pastoors van Roelof- arendsveen Nieuwveen, De Meye en Rijpwetering t.w. de pastoors Schoemaker Van Rooyen, Willemsc en Ouwendijk sloot pastoor De Groot zich met kapelaan Voortwist achter de bruidjes aan, nadat eerst een en ander op de gevoelige plaat was vastgelegd. Nadat het Veni Cre ator was gezongen las deken Paap de benoemingsbrief voor en legde pastoor De Groot de ambtseed af. Hierop volgde de plechtige installatie, waarbij de deken sleutels, missaal, kelk en misgewaden overhandigde. Daarna werd de pastoor naar de kansel, de biechtstoel, de doopvont en de sacristie geleid om zó de over dracht van het gehele pastoraat van de parochie te symboliseren. In een korte toespraak richtte de deken zich tot de geïnstalleerde her der en de gelovigen. Allereerst dank te hij pastoor Janus voor al het werk in de parochie verricht; een pastoor die bijzonder ijverig was in de dienst des Heren, die vooral de kinderen liefhad, en die in zijn leven toch al zaïlke zware dingen had mee gemaakt en nu dit onverwacht heen gaan. Van de parochianen vroeg de deken steun en gebed voor de nieuwe herder en pastoor De Groot wenste hij Gods krachtige zegen toe in het volbrengen van zijn taak in deze parochie. Met een kort Lof werd deze plech tigheid besloten. RIJWSATERWOUDE G. J. REIJNEVELD ONDERSCHEIDEN. Het heeft H. M. Koningin Juliana behaagd, u. Gerrit Jacob Reijneveld te begiftigen met de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nas sau. Deze woorden sprak burgemees ter Kammenga in "?n bijeenkomst in het Nutsgebouw waar vele oud leerlingen en oud-medewerkers zich verzameld hadden ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de zondagsschool-vereniging van de Hervormde gemeente „Timotheüs". Burgemeester Kammenga spelde hier na de onderschheiding op diens jas. Ds T. v. Soest had op deze bijeen komst de leiding en gaf vele leerlin gen en oud-leerlingen de gelegen heid om de vereniging en ook de her Reijneveld hartelijk geluk te wensen. In het begin van de avond had de heer Reijneveld zelf als voor zitter vele herinneringen opgehaald van de 42 jaar, waarin hij leider is van de zondagsschool, en dit werk nog steeds met genoegen verricht. TER AAR KRING DE VEENSTREEK L.T.B. De kring De Veenstreek van de L.T.B. hield een vergadering in café Hogendijk te Langeraar, onder voor zitterschap van de heer L. Kerk vliet uit Roelofarendsveen. Onder de aanwezigen merkten we op: afge vaardigden van de afdelingen Roe- lofarendsveen, Ter Aar, Nieuwveen, De Kwakel, Aarlanderveen en Noor den Verder waren aanwezig de he ren Baars en Meskes van het hoofd bestuur der L.T.B. de heren Elberg en Klapper, respectievelijk hoofd onderwijzers van de Tuinbouwschool te Ter Aar en Roelofarendsveen, de heer C. Hoogervorst, directeur van de Ter Aarse groentenveiling en de geestelijk adviseur kapelaan Lager- berg, en tevens afgevaardigden van de Bloemistenvereniging te Ter Aar. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom en was zeer ver heugd over de grote opkomst, wat een teken is dat er nog wel leven in onze kring „De Veenstreek" zit. Over de bedrijfsuitkomsten tot nu toe over 1957, mogen wij in deze om geving nog niet ontevreden zijn, zo meende spreker. Bij de ingekomen stukken was een schrijven, dat de algemene bonds vergadering dit jaar op 9 december gehouden zal worden, die voor de vakgroep tuinders op zaterdag 9 no vember en die voor de vakgroep kwekers op 11 november. Lang werd van gedachten gewis seld over een nota gericht aan de tuinders en opgesteld door de secre taris der L.T.B. In deze nota gaat het hoofdzakelijk over de voorlich ting aan de tuinders, waarin het facet „Vakorganisatie" de aandacht vraagd. Het gaat erom dat ook de L.T.B.-afdellngen meer moeten doen door zelf cursussen, voorlichtingsda gen enz. te gaan organiseren en dit in samenwerking met andere stands- Vóór honderd jaar Uit de millioenen-nota: „Ten gevolge van de voormelde om standigheden zullen derhalve van de dienst van 1856 nog bij na 22 tonnen gouds beschikbaar blijven". „Het eindcijfer van al de begrootingen van uitgaven die u ter overweging worden aangeboden, bedraagt de somma van 73.325.537,74". en vakorganisaties. De voorlichtings dagen worden nu georganiseerd door de veilingen in samenwerking met de voorlichtingsdienst, maar er zal naar gestreefd worden dat deze in het vervolg door de L.T.B. in samen werking met de C.B.T.B. georgani seerd zullen worden, zo werd ten slotte besloten Natuurlijk zullen dan ook de tuinbouwvoorlichtingsdienst en de veilingen hierin gemoeid wor den, zo werd besloten. De afdeling Langeraar kwam met het voorstel om een landelijke rege ling te krijgen van de waarde van de teeltrecht bij de sierteelt, van wege de vermogensbelasting. Besloten werd dat het voorstel in behandeling genomen zal worden en op de algemene vergadering aanhan gig gemaakt zal worden Verder diende deze afdeling een voorstel in, om vergoeding te krijgen voor zelf standigen die voor herhalingsoefe ningen moeten opkomen. Verder had dezelfde afdeling be zwaar tegen de verhoogde heffing van het Landbouwschap en vroeg men zich af of dit Landbouwschap er soms is om liefdadige doeleinden te steunfen. Nadat de heer Baars erop had ge wezen dat hier ook een taak voor de L.T.B. ligt, werd besloten om ook dit voorstel kenbaar te maken. De afdeling De Kwakel stelde voor dat de loonbelasting bij de bedrijven over 5 jaar zou worden „uitge smeerd", een voorstel waar al enkele jaren op de vergaderingen op geha merd is. Dit zal ter sprake gebracht worden op de algemene bondsver gadering. Dan wordt bekend gemaakt dat er in de pachtkamer bij het Kantonge recht Alphen aan den Rijn een vaca ture is ontstaan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer A. F. Uyttewaal te Ter Aar. Er moeten voor 2 november een tweetal aanbevelingen ingediend worden en wel een verpachter en een plaatsvervangend verpachter bij het kantongerecht. Besloten werd, dat de voorzitters van de verschil lende afdelingen hierover eerst nog zullen beraadslagen, daar dit nog niet zo eenvoudig ligt. Hierna werd het slotwoord ge voerd door de geestelijk adviseur, kapelaan Lagerberg, die voor de eer ste maal een vergadering van de kring „De Veenstreek" bijwoonde. Deze hield een gloeiend betoog over het belang van de standsorganisaties en in het 6ijzonder voor de L.T.B. en de bedoeling hiervan. Tot slot bracht de voorzitter woorden van dank aan de kapelaan voor zijn boeiend betoog en bracht woorden van dank aan allen voor het prettig verloop van deze vergadering. Z0ETERMEER In de raadszitting van gisteravond is bij de behandeling van de ingeko men stukken, bij monde van de voor zitter mr. N. Vernède, ter algemene kennis gebracht, dat de Raad voort durend van de gehouden besprekin gen van het plan-Wilsveen op de hoogte is gehouden en in de beslo ten zitting van 26 juli j.I. unaniem zich geschaard heeft achter het voor stel van b. en w. voorlopig afwijzend te staan tegenover het plan Wils- veen. Voorts heeft het college van b. en w. besprekingen gevoerd met Ged. Staten, zoals besloten was. Te zijner tijd zal in een openbare zitting de Raad op deze kwestie te- heeft dus volledig gehandeld over eenkomstig de wens van de Raad. Voordat de openbare zitting plaats vond was de Raad gedurende een uur in besloten zitting bijeen. De Raad heeft zich verder verdiept in het weekmarkt-vraagstuk. Aan geboden was namelijk te komen tot het houden van een weekmarkt, waarbij 50% van de kramen ter be schikking van de plaatselijke mid denstand zou worden gesteld. Hoe wel het college aanvankelijk wel een proef wilde nemen van enkele maanden heeft men toch eerst zijn licht opgestoken bij de plaatselijke middenstand. Deze nam een afwij zende houding aan, zodat b. en w. voorstelden het schrijven voor ken nisgeving aan te nemen. De Raad oordeelde hier echter anders over. De heer De Groot wilde wel eens weten hoe de consumenten, in casu de vrouwenverenigingen er over dachten. Ook de heer Van 't Hoff kwam voor de dames op. De heer Duinisveld meende dat Zoetermeer niet geschikt was voor een week markt. Volgens spreker waren twee ondertekenaars van het plan niet aangesloten bij de Nederl. Bond van Marktverkopers. Nog vele andere leden mengden zich in het markt- praatje. Burgemeester Vernède stel de voor het punt tot een volgende vergadering aan te houden en nodigde de Raadsleden uit de vrouwen te raadplegen. De rekening over 1956 werd voorlopig vastgesteld. Besloten werd tot een garantie verlening van 15.000.- aan de n.v. Bouwfonds Nederl. Gemeenten. Ver der kleingoed ging snel onder hamer door.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2