Aantal A-griepgevallen neemt af SWipmaag- Met de tem de taan uit Jayne (Mansfield) vanuit de lucht gezien ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Jayne Mansfield, het lieftallige Amerikaanse filmster retje, dat op het ogenblik in ons land vertoeft, is vrij dagochtend na een matineuze persconferentie te Amsterdam, in een helikopter, gevolgd door vier andere wen telwieken met persvertegenwoordigers en officials, van Schiphol naar het in de Rotterdamse haven liggende Amerikaanse vliegdekschip „Tarawa" gevlogen. Op het vliegdek van dit schip hadden 1.500 opvarenden zich zo opgesteld, dat zij in enorme letters het woord „Jayne" vormden. De foto laat zien hoe het er allemaal vanuit de lucht uitzag. Luchtopname A.N.P.-foto HOOGTEPUNT BEREIKT Ca. 200 doden Omtrent de ontwikkeling van de influenza in ons land kan op grond van de bij de geneeskundige hoofd inspectie binnengekomen meldingen worden geconstateerd, dat de epide mie haar hoogtepunt vrijwel heeft bereikt en dat er op sommige plaat sen, met name in het centrum van het J.»nd, sprake is van een duide lijke afname. 'Dit is wel in overeenstemming met mededelingen uit verscheidene be drijven waar het aantal als hersteld gemelden groter is dan het aantal nieuwe ziektemeldingen. In vele ziekenhuizen worden wel iswaar meer personen opgenomen, maar gelet op het grote aantal zieken is de grotere opname in ziekenhui zen niet verontrustend. Bij de geneeskundige hoofdinspec tie zijn uit de opeenvolgende weken in absoluut aantal circa 200 sterfge vallen bekend geworden. Doch in aanmerking nemende, dat een groot deel van de bevolking aan de ziekte lijdende is of lijdende is geweest, be tekent dit niet dat de griep een meer kwaadaardig karakter heeft gekregen. Gisterochtend is na een langdu rige ziekte te Roosendaal overleden pastoor Aug. C. J. Commissaris, pas toor te Oosterhout. Hij was 59 jaar oud. Pastoor Commissaris was vele jaren professor in de kerkgeschie denis en de profane geschiedenis aan het seminarie Ypelaar. Hij genoot bekendheid als publicist over histo rische onderwerpen in dagbladen en periodieken. Van zijn hand ver scheen een uitgebreide serie ge schiedenisboeken voor het middel baar onderwijs. Bovendien bleek, dat vele overlede nen ook nog lijdende waren aan an dere aandoeningen, zodat bij hen de influenza niet als de uitsluitende oorzaak van de dood moet worden aangegeven. De behandeling die door huisartsen en in ziekenhuizen aan de zieken, die lijden aan een com plicatie van de influenza, kan wor den gegeven, heeft ongetwijfeld vele levens gered. Het lid van de Tweede Kamer de heer Bachg heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en van Economische Zaken de volgende vraag gesteld: Zijn de ministers bereidt te bevor deren, dat hunnerzijds alsnog vol waardig overleg wordt geopend met het produktschap voor vee en vlees cn met het bedrijfsschap voor het slagersbedrijf, voor zover bepaalde overwogen en inmiddels algemeen bekend geworden maatregelen ten aanzien van ondersteuning van de prijsvorming voor varkensvlees in Nederland gevolgen zullen heb ben voor de binnenlandse markt? Wij blijven nog even bij bruggen en vaarten. Kunt u zich een idyl- lischer plekje voorstellen dan de brug met omgeving van deze week? Een prachtige doorkijk op een an der bruggetje in de verte en het kabbelend spel van het gebroken patroon op het water. Deze poëti sche ontboezeming zal u waar schijnlijk niet op het juiste spoor brengen, maar wij konden het toch niet nalaten, want het is beslist de moeite van het zoeken waard. En wij maar afwachten De vorige week Bijna alle inzenders van de op lossing, en dat waren er weer zeer velen, wisten te vertellen, dat de lens van de vorige week gericht was op de Oude Postbrug en de Zandslootkade te Sassenheim; uit stekend. De waardebon ontvangt ditmaal J. E. v. d. Lans, Prinsen- weg 22 te Voorhout. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puxzlere- dactle van onze courant, welk plekje O in deze foto meent te herkennen En. vergeet U vooral niet üw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en O behoedt O zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. In bezit van de redactie zijn. MODE-NIEUWS UIT AMERIKA Te New York zijn de „Coty American Fashion Critics' Adwards 1957" toegekend. Leslie Morris won de prijs met een zwart wollen kostuum (links), waarvan de cape en de mouwen zijn afgezet met een brede strook bont. De fel begeerde onderscheiding werd door Sydney Wragge gewonnen met een mouwloze jas, waarvan de kno pen op de rug zitten terwijl een halve ceintuur aan de voorzijde met een losse knoop wordt gesloten. Ster van Bethlehem Hl Deze zeer bekende plant bloeit doorgaans midden juli tot soms H! diep in de herfst en het is zaak nu onze aandacht aan dit-pronkjuweel te schenken. De alom bekende witte behoort Üf tot de gemakkelijke kamerplanten, de lila soort, die niet veel in de handel is, is een zwakke bloeier. Hl Bovendien kan deze niet gemak- kelijk worden overgehouden. De witte plant moet dus in het volle licht staan, op het zuiden of op het noorden, vrijwel ^overal zal zij gedijen, maar op een zonnige plaats heeft zij meer water nodig, op warme dagen wel 2 maal per dag. Staat zij voor een zonloos venster, dan is eens per twee da gen voldoende. De groeiperiode loopt van maart tot 6 weken na de bloei en het is wenselijk dat zij in die tijd eens per veertien dagen kunstmest krijgt. Is de bloei afgelopen, dan wordt de plant teruggesneden tot op 5 6 cm en moet zij bewaard blijven in een koele kamer voor een zon nig raam. In die tijd moet spaar zaam gegoten worden, terwijl wij het mestgeven stopzetten tot het voorjaar. Deze plant ziet er teer uit, maar toch kan zij gemakkelijk overwin teren; ze kan zelfs een paar gra den vorst verdragen. Zeker eens in de twee jaar is verpotten nodig. Dit doen we in het voorjaar in een mengsel van 2 delen bladaarde, 1 deel kleizoden- grond en een deel zand. Stekken kan plaats hebben op vrij eenvoudige manier door ge bruik te maken van de kopstekken, die in de maand mei in de grond gestoken moeten worden in voch tig zand, toegedekt met een glas of jampot, waardoor slechts weinig verdamping kan plaats hebben. De jonge plantjes zullen spoedig wortel schieten en het is mogelijk, dat dezelfde zomer reeds bloempjes te voorschijn komen. Stekt men later, dan behoeft men niet meer te rekenen op bloei in die zomer. Ook hier is het noodzakelijk, dat uitgebloeide bloempjes zoveel mo gelijk dagelijks worden wegge knipt; ten eerste is dit beter voor de plant en ten tweede staan de verdorde bloempjes in het geheel niet mooi tussen de weelde van stervormige bloemen, die zelfs zo uitgebreid kan zijn, dat het lijkt op één bos witte sterretjes. Van juli af dus de nodige aan dacht geschonken aan deze sierlijke plant en u zult uw moeite volgend jaar beloond zien. Dat de stengeltjes met de bloem pjes zoveel mogelijk van elkaar ge houden moeten worden, spreekt van zelf, daardoor bereikt men im mers, dat alle stengeltjes voldoen de luncht kunnen krijgen. Tocht is niet goed voor deze plant, tracht dus zoveel mogelijk dit te vermij den. U kunt niet weten alles Waterdicht maken van regenjas sen kan men doen in een teil met water, waarin aluin is opgelost. Men gebruikt 7 gram poederaluin op 1 liter water. De jas moet geheel door de vloeistof bedpkt zijn. Ongeveer 12 uur laten staan en daarna de jas zonder wringen laten drogen. Oppersen als hij nog enigszins vochtig is. Moet u een restje voedsel be waren, doe dit dan niet in een ge sloten pan, maar dek de pan luch tig af met een doekje (voor stof en vliegen). Bent u door een by of wesp ge stoken, haal dan direct de angel er uit en besmeer de prik met natte soda of met vochtige suiker. Pijn en bult zullen dan slinken. Het ls aan te bevelen liguster hagen voor de winter nog eens te knippen; september is daarvoor de beste tijd. Nieuwe scheerkwasten moet men niet in het water leggen, maar ze even met wat zeep uitwassen, b.v. in de hand. Na het gebruik goed droog maken en onderste boven hangen. Uit de keuken geklapt Warme puddingen verschijnen de laatste jaren veel minder vaak op tafel dan vroeger het geval was en dat is toch eigenlijk jammer, want vooral in de wintermaanden vor men zij een goed besluit van de warme maltijd. Wanneer men maar enkele punten in 't oog houdt, lukt de pudding ook beslist altijd! Zo moet de vorm zorgvuldig beboterd en met paneermeel bedekt worden. De puddingmassa moet behoorlijk dik zijn; de vorm mag niet voor meer dan 2/3 gevuld zijn, en moet goed gesloten zijn, voordat ze in 't water wordt gezet. Het water mag slechts zachtjes koken of te gen 't kookpunt aan blijven en de pudding mag niet langer koken dan in het recept aangegeven is. Voor het keren kan de puddingvorm open in de oven geplaatst worden. Hij laat dan goed aan alle kanten los. ZONDAG; cantharellensoep, run derlapjes, spruiten, aardappelen, warme bitterkoekjespudding. MAANDAG: hardgekookte eieren in kerrysaus, bloemkool, aardap- pelpurée, yoghurt. Er mag gerust een streepje doorlopen Couturiers en modehuizen hebben hun wintercollectie gepresenteerd en zij die het voorrecht hebben genoten deze collecties te mogen aanschouwen, hebben genoten want de komende wintermode brengt zeer veel leuke modellen en ideeën Revolutionair is ze niet, maar dat behoeft ze ook niet te zijn om in teressant te wezen. Wel constateren we, dat er ver schillende veranderingen op til zijn. Zo gaat de baret voor de da mes weer terrein veroveren, de per- lerien kwam terug en zo zouden we kunnen doorgaan. In veel op zichten is de mode een cirkelgang, doch de dingen die terugkomen worden aangepast aan de moderne tijd, zodat ze wat stijl betreft er in thuis horen. Het karakter daaren tegen is van alle tijden. In het zomerseizoen zagen we reeds streepjes, horizontaal en ver ticaal. Zij hebben furore gemaakt en dat is in de wintercollecties te bemerken, want ze hebben zich ook dit seizoen gehandhaafd. Met een streepje is men in de mode. Er was een winterjurkje van wollen stof, dat onze bizondere aan dacht trok en wel om het leuke spel met de strepen. Op onze illustratie kunt u dit zien. Rok, mouwen en lijfje zijn gewoon in de lengte ge nomen, maar het lijfje eindigt bo ven de bustelij n in een punt en in het schouderstuk is een mozaïek geconstrueerd. Door een kunstig versnijden van dit bovendeel in stukken worden de strepen zo aan een gezet, dat ze als het ware pijl punten vormen in de richting van de schoudertoppen. Om te zien lijkt het een eenvoudige Japon, doch de wijze van snijden en afwerken ver dient onze bizondere waardering. (Nadruk verboden). DINSDAG: bloemkoolsoep, hutspot met klapstuk (bruine bonen in de week zetten). WOENSDAG: bruine bonen, spek, uien, aardappelen, citroenvla. DONDERDAG: kop bonensoep, ge hakt, rode kool, gebakken aard appelen. VRIJDAG: gesmoorde wijting, kaas saus, bietensla, aardappelen, ha- vermoitf koekj es. ZATERDAG: risotto met fchampig- nons en andijviesla, gebraden ap pelen. Recept: Warme bitterkoekjes- pudding. 1. melk, 2 eieren, 75 gr. sui ker, 150 gr. brood zonder korst, 100 gr. bitterkoekjes, 700 gr. rozij nen, geraspte citroenschil. De bitterkoekjes en het brood afzonderlijk weken in een mengsel van de losgeklopte eieren, suiker, melk en iets zout. De rozijnen was sen en met de citroensap door het geweekte brood roeren. Een warme puddingvorm be strijken met boter en bestrooien met paneermeel, dan laagsgewijze het brood en de bitterkoekjes erin doen, zó dat de onder- en boven laag uit brood bestaat. De vorm sluiten en V/2 uur ,au bain Maf ie" koken. Daarna keren en met va nillesaus presenteren. Recept: citroenvla. 4 eieren, sap van 2 citroenen, ge raspte schil van 1 citroen, 125 gr. basterdsuiker, 1 dl. water. De eierdooiers en de suiker tot een witte, dikke massa roeren, de geraspte citroenschil, het water en 't citroensap toevoegen en de mas sa onder voortdurend roeren ver warmen tot zij gebonden is (niet koken!), 't Eiwit kloppen, luchtig met de dooiermassa vermengen, op nieuw verwarmen tot het eiwit gaar is en de vla in de vlaschaal doen (zodra het citroensap bij de vla is mag men ze niet meer met een metalen vork of eiklopper be werken, daar de vla anders een bij smaak krijgt!). lllilllllllllllilllllllllUllllllllllllllllllllllNIIIIIIIII

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12