DRIE WINNAARS DELEN f. 8.679,58 Prijzenpot in Liita ut toril Wit eregeleide voor witte bruid GRIEP? Voor één kwartje per kolom inzenden ssssus?xvan d* Hogeschool in puzzle-kunst leidt tot goede resultaten Leids conservator gaat met subsidie van ZWO naar Dublin Voor de kust van Katwijk verrees 'n golfhoogte-meter VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT «i De helft van de prijzenpot is eruit! Zoals vorige week aangekondigd, zouden wij 50 van de totale inhoud uit keren aan de inzenders met het minste aantal fouten, in dien geen enkel diagram feilloos ingevuld zou worden. Daar bij minitieuze controle geen enkele geheel juist inge vulde kolom werd aangetroffen en slechts 3 inzenders het uitstekende resultaat van één fout bereikten, ontvangen deze drie gelukkigen elk een derde deel van de halve pot. Het zijn: Weduwe CUYPERS, Helmondseweg 18A, Stiphout Familie H. A. REEKERS, Breestr. 87, Leiden (twee leden) In de prijzenpot stond op 4 oktober12.144,85 Tegenwaarde ontv. geldige briefkaarten 6.544,43 Auteursrecht, admin. en omzet belasting 1.330,11 Toegevoegd aan de prijzenpot heden 5.214,32 17.359,17 8.679,58 Stand prijzenpot Uit te keren 50 Wij betalen dus uit aan de wed. Cuypers één derde deel 2.893,19 en aan de winnaars van de fam. Reekers tezamen 5.786,38 Voor de opgave van deze week staat dus als basisbedrag nog een bedrag van 8.679,53 in de pot, dat aangevuld wordt met de inleggelden van nog eens ongeveer vijf dui zend gulden, zodat wij dan weer 13.000 a 14.000 aan de winnaar (s) kunnen uitkeren. Wie zal volgende week de prijzen weghalen? DE OMSCHRIJVING VAN DE GOEDE OPLOSSING. A. Zowel schepelingen (1) als woestijnreizigers kun nen een eindeloze vlakte om zich heen zien, maar bij zonnebaders kan dit niet aan alle zijden het geval zijn en voor die laatste categorie kan het zand niet noodlottig worden. Totaal 3 B. De insectenkenner weet, dat bij de vlinders wit jes, zwartjes en blauwtjes voorkomen, maar dat alleen de witjes (1) een familie vormen. Totaal 1 C. Het camerawerk (1) èn de regie (3) van een docu mentaire film kunnen worden besproken, want al spelen er geen filmsterren mee, daarom zijn er toch wel een cameraman en een regisseur nodig. Maar spel is niet juist, omdat er in een documen taire film niet gespeeld wordt. Totaal 4 D. Diamantmijnen (1) en zoutmijnen (3) bestaan en het werk is er inderdaad zwaar, maar aluminium- mijnen zijn er niet, omdat aluminium gemaakt wordt van de grondstof bauxiet. Totaal 4 E. Fabrikanten (1) en firma's (3) kunnen hun nieu we modellen demonstreren op een show, maar mannequins tonen modellen van firma's en niet van henzelf, omdat de modellen geen eigendom van deze dames zijn. Totaal 4 F. Mieke kan roepen over leeuwebekje (1), tijger bekje (2) en wolfsbekje (3), want de eerste is een bloem en de tweede en derde zijn vetplanten. Totaal 6 G. „Toen de klok negen slagen sloeg, verscheen de schipper op de campagne", zo luidde de opgave. Wie worden er dan toegespro ken? Niemand. Want de scheepsklok kent slechts acht glazen! Invulling is onmogelijk, totaal derhalve H. Een Don Juan is een vrouwenverleider en door een dergelijk type zullen zeker niet alle dames geholpen willen worden. Een Adonis is weliswaar een knappe jongeman, doch het uiterlijk zegt niets PUZZELT U MEE? Op deze pagina staan tien zinnen afgedrukt, waaruit één of meer woorden zijn weggelaten. Aan U de taak te bepalen wel ke van de daarbij vermelde (genummerde) woorden in de ze zinnen thuishoren. Het kan zijn, dat alle drie gegeven mo gelijkheden juist zijn, maar ook, dat er twee, slechts één of geen enkele van deze ingevuld kan of mag worden. De tien zinnen zijn aangeduid met de letters A t.m. K. Als U nu de antwoorden van een zin weet, neemt U het diagram en kluist achter de overeenkom stige letter in de eerste ko lom telkenmale de num mertjes door van de goede om schrijvingen behorend bij die zin. Als de gehele kolom op de ze wijze is afgewerkt, hebt U niets anders meer te doen, dan de aangekruiste cijfers op te tellen, regel voor regel de to talen te vermelden per zin en dan nog eens alle totalen sa men te tellen en het gevonden eindtotaal te schrijven in de cirkel onderaan. Is in zin A b.v. elk van de drie antwoorden mogelijk, dan kruist U 1, 2 en 3 door en vult daarachter in6. Passen in vraag B slechts twee omschrij vingen, dan zet U twee kruisjes en telt die twee cijfers op. Is bij C slechts één mogelijkheid, dan streept U dat nummer aan en herhaalt dit als totaal voor C. En treft U het bij D, dat geen enkel van de gegeven ge vallen van toepassing kan zijn, dan kruist U niets aan en schrijft U als totaal bij D een 0. Het diagram biedt u vier ko lommen, zodat vier gezinsle den (b.v. vader, moeder, zoon en dochter) ieder een oplos sing kunnen inzenden op de zelfde briefkaart. Ieder legt 25 cent in, zodat per ingevul de kolom 25 cent extra port geplakt moet worden. Bij deze puzzel Is maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en kele vraag voor tweeërlei uitleg Het Ingevulde diagram knipt U uit vatbaar Is. Indien er geen goede en plakt dit op de blanco zijde inzending binnenkomt, blijft de van een briefkaart Aan de andere gehele pot maximaal 2 maal over- kant adresseert U all volgt: P.P.. staan tot de volgende Prijrenpot- Pn.ih.u is rrtreeht puzzel. Wordt ook de derde puzrel Utrecht. „iet Juist opgelost, dan wordt 50V. Naam en volledig adrea van de van de pot uitgekeerd aan de in- ataender In b.oklettera tnvnllen en ^orTH tegels plakken, plus het normale volgende opgave, porto van 7 cent U zendt de brief kaart niet In en veloppe, maar open in. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postze gels, radiozegels, plakzegels en dgL worden door de posterijen niet vergoed. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag 15 oktober O.J., 12 uur v.m. in ons bezit zijn. Later ontvangen briefkaaten worden onherroepelijk ter zijde gelegd. BRIEFKAART 4>.C. afz CjofcC&CsTlftstx. A* PRIJZENPOT L hjlmii >w votaltn m aan knauw rotaun J 1 1 2 5 II II 2 1 2 3 II II 1 2 5 I 1 3 2 JÜCZ 1 1 2 3 II II 1 2 S 1 3 II II 2 ZNZ 1 2 3 II II' 2 S 1 - 2 3 II 2 3II 1 2 3 II II 2 S 1 1 T 2 5 |l II 2 3 IL l 1 2 11-2 3 11 i 1 t 2 5 2 'II 1 2 3II 11-2 311 1 2 5 2 Ud 1 2 3 II 11-2 311 1 2 5 2 5II 1 2 3 II II 2 3 1 2 3 2 mcz 1 2 3 II II 2 3 1 1 2 3 2 3 ii 1 2 3 II 1 2 5 Voorwaarden alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid is 25 cents in leggeld ver schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 8 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is gepinkt, zijn on geldig; f briefkaarten, die event. niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig; wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten; 9 over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis, sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; 10 door in zending verklaart A. „De aanwezigheid van een stel goed functio nerende pedalen is voor elkevan groot belang", zei de vakman. 1. kerkorganist; 2. concertpianist; 3 wielrijder B. „De Rossen mfj zo geboeid, dat lk het mijn leven lang niet zal vergeten", zei mijn oom, toen hij het verhaal van zijn we derwaardigheden deed. 1 heeft; 2. hebben; 3. hadden. C. Elke keer probeerde zijn Jaloerse collega hem weer een te zetten, maar tot nog toe steeds tonder succee. L beentje; 2. hak; 3. loer. D. Toen ledereen vol aandacht naar zijn verhalen luisterde, vertelde de snoever, dat hi) in de afrikaanse wildernis verschillende had ontmoet 1. leeuwen; 2. tijgers; .3 luipaarden. E. „Op het aambeeld slaan behoort na eenmaal tot mijn beroep", zei de 1. smid; 2. musicus; 3. keel-, neus- en oorarts. Fschenkt de kunstenaar de grootst* voldoening. 1. Waardering; 2. Zijn werk; 3 Schoonheid. G. „Dit ls die (dat) lk ooit meemaak te", zei de vlieger tot z(jn collega. 1. de grootste crash; 2. het verschrikkelijkste ongeluk; 3. de ernstigste ramp. H. „Het waaruit deze kruik werd ver vaardigd, ls van een biezondere samenstel ling", meende de deskundige. L materiaal; 2 steen; 3 metaal. I. De kritikus schreef, dat het grote duet ln de opera slecht werd. 1. begeleid; 2. gespeeld; 3. gezongen. K. Verschillende stammen in de binnenlanden van Nieuw-Guinea leven nog in het stenen tijdperk ls hun onbekend. 1. Godsdienst; 2. Kunst; 3. Beschaving. PP. 12 over zijn aard om met dames om te gaan; hij kan wel stug en onaangenaam zijn. Een charmeur (2) echter is een man, die bij alle dames in de smaak valt. Door een dergelijke kappersbediende willen de dames graag geholpen worden. Totaal Bij onderzoek kan blijken, dat sommige (1) organisten (musici) familie van elkaar zijn; men mag zelfs spreken van verscheidene (2). Maar behalve deze mensen heten bepaalde buitenlandse zang vogels ook organisten en hier is dus het woordje „alle" van toe passing (3). Totaal K. Geen enkele paardeliefhebber zal over kop of poten van een paard spreken! Wel over hoofd en benen. In de gegeven zin mocht der halve alleen het woord ,.gang" (3) worden ingevuld. Totaal HET TOTAAL DER TOTALEN WERD DITMAAL 33 F 5.786 voor fam. Reekers De heer Dick Reekers geen on bekende in onze prijzenpot beoefent een soort hogeschool in het oplossen van deze prijsvraag. Hij mobiliseert de gehele familie om de juiste ant woorden te kunnen vinden, Leidse bibliotheken worden geplunderd, men is kind in huis in de universiteits-bi- bliotheek en de encyclopediën van de familie zijn na enige maanden van intensief puzzlen al bijna stukge lezen. Dit soort werk heeft de fami lie Reekers geen windeieren gelegd. Gisteren kon een onze redacteuren naar het huis aan de Breestraat 87 gaan om de boodschap te brengen, dat men 5.786,38 had gewonnen. „Het zat er in", zegt de heer Ree kers, die zoals wij zeiden de lei Drie van de vijf gelukkigen: zoon Fred, mevr. Reekers en zoon Dick. (foto: De Leidse Courant). ding van familie-poizzle n.v. in han den heeft. „Het is een kwestie van langdurige geconcentreerde arbeid, maar als we de vragen geschift heb ben, kunnen wij de kans een prijs te winnen aanzienlijk vergroten". De familie stuurde meerdere inzen dingen in: er zijn immers vele twij felgevallen. „Maar weet u: als we met alle mo gelijkheden in de antwoorden reke ning zouden moeten houden, zouden wij 1 miljoen 700 duizend formulie ren moeten inzenden en dat is toch werkelijk iets te veel". De heer Reekers en zijn familie zijn ware puzzle-maniakken, het komt voor, dat zij aan de prijzenpot van de Leidse Courant een zaterdag middag en bijtna eeh gehele zondag minus de uren die aan hockey en besteed worden werken. Voor de vraag over de film, hebben zij drie boeken uit de bibliotheek bestudeerd, de vraag over de „negen glazen" (er zijn er maar acht) heeft hen naar de Sociale dienst van de marine geleid. Maar het heeft de moeite geloond! Zoals u zich zult herinneren, heeft de heer Dick Reekers al eens beslag gelegd op een prijs van 600 gulden in deze prijsvraag. Duidelijk blijkt dus wel, dat een ingespannen studie op de vragen tot resultaat kan leiden. „Ik bekijk niet alleen de vragen" zegt de heer Reekers, maar ik heb voor mezelf ook al studie gemaakt in de geest dan natuurlijk van de man die de vragen ontwerpt. Je herkent een bepaalde Ujn in de me thode van vragen. Er komt dus ook nog wat psycho logie aan te pas zo concluderen wij. Het goede bedrag van bijna 6000 gulden zal onder vijf leden van de familie worden verdeeld: mevr. Ree kers, de zoons Fred, Dick en Huub en schoonzoon Charles; tezamen heb. ben zij de formulieren ingestuurd, tezamen zullen zij ook eerlijk delen, ook al zijn de prijzen gevallen op twee formulieren die door twee van de vijf zijn ingestuurd. Studie van Batakse handschriften De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft dr. P. Voorhoeve, conserva tor aan de Oosterse afdeling van de rijksuniversiteitsbibliotheek te Leiden, een subsidie verleend om in Dublin een aantal Batakse handschriften te bestuderen. Bo vendien stelde Z.W.O. een camera en films te zyner beschikking om deze manuscripten te fotocopiëren. In een onderhoud vertelde dr. Voorhoeve, dat de Batakse hand schriften, die hy in Dublin bestu deerd had, het eigendom zijn van sir A. Chester Beatty. Deze Engels man, zo vervolgde hij, die een groot vriend van sir Winston Churchill is, heeft in de loop der jaren rijke ver zamelingen boeken, handschriften en schilderijen aangelegd, waaronder doeken van Vincent varn Gogh. Na de oorlog verliet hij Engeland o-m zich in Dublin te vestigen, waar hij een beroemd geworden prive-bibliotheek liet bouwen. In deze boekerij vindt men onder andere een prachtige verzameling Perzische miniaturen en de oudste handschriften van de „Ruba Ciyat" van Omar Khayyam, Sir Chester Beatty, die ook de grootste postze- gerverzameling ter wereld moet heb ben, heeft verschillende onderdelen -'an een collectie in bruikleen aan musea afgestaan. Het aantal Batakse handschriften in zijn bibliotheek aan wezig, bedraagt op het ogenblik 31, ten tijde van dr. Voorhoeve's bezoek was dit 27. De bedoeling, die dr. Voorhoeve met de bestudering dezer manuscrip. ten had, was het verzamelen van ver gelijkingsmateriaal om een catalogus samen te stellen van de Batakse handschriften, die de rijksuniversi teitsbibliotheek te Leiden bezit. Laatstgenoemde boekerij heeft onge veer 180 Batakse manuscripten, haar gelegateerd door dr. H. N. van der Tuuk. Dr. Van der Tuuk was inder tijd afgevaardigde van het Neder lands Bijbel Genootschap in Indo nesië; is met Kern de grondlegger van de indonesische taalwetenschap ge weest. Bij zijn leven had dr van der Tuuk reeds een aantal Batakse hand schriften aan „Artis Naturae Magis- tra" geschonken, dat thans in het ko. ninklijk Instituut voor de Tropen is ondergebracht. Met "AKKERTJES" rolt U er vlug doorheen! Advertentie Geslaagde poging na twee mislukkingen Voor de kust van Katwijk in volle zee zijn nu enige dagen de man-en van het bergingsbedrijf v. d. Tak be zig geweest om een ho«re paal in de zeebodem te drijven. Gisteravond is dit werk voltooid; nadat voorheen driemaal een poging mislukt was, is men er in geslaagd dc eerste golfhoogtemeter in de bran ding te plaatsen. De paal staat nu twee kilometer voor de kust van Katwijk, ongeveer recht voor het midden van de boule vard. Het is een voordeel voor de uit voerders geweest, dat de zee al enige dagen zo glad is als een spiegel. Het is te begrijpen, dat de kolossale rijks- bok „Ursus", het in een diepe deining niet lang kan houden. De bok moest de paal op zijn plaats brengen, waarna de grond onder de paal werd weggespoten. De paal zak te op zijn e;gen gewicht verder in de grond. In totaal moest een traject van 14 meter worden afgelegd. Gelukkig ontmoette men ditmaal geen klei of grondlagen in de ztebodem. Na twee er een alf uur was het moeilijkste karwei gedaan. Op de grondpaal werd een tweede paal gemonteerd, waarin zich de meetinstrumenten bevinden. In deze paal is aangebracht een zo genaamde wasschrijver een appa raat dat volgens het princiep van ir P. J. Wemelsfeld de golfhoogten op een papierstrook registeerd. Het is de bedoeling, Jat langs de gehele Nederlandse kust van deze palen zul len verrijzen. ALKEMADE Ongetwijfeld zal 't bruids paar Theo Lamboo uit Voorschoten en Agnes Wes- selman uit Roelofarends- veen niet verwacht hebben dat 'n foto van de mooiste dag van hun leven in de Leidse Courant zou ver schijnen. Dat dit toch het geval is, is in hoofdzaak te danken aan de bruid die voorheen het mooie beroep van kraamverzorgster be kleedde. Dit blijkt ook overduidelijk uit de foto waarop haar collega's voor het kerkgebouw te Roelof- arendsveen een ere-haag vormden, waartussen door het bruidspaar de kerk binnentreedt. Met blijdschap nam men. hierdoor afscheid van een collega, die een niet min der mooi levensideaal te gemoet gaat. Maar voor het Kraamcentrum Alkemade toch ook met weemoed, omdat juist nu er nog zo een groot gebrek aan goede kraamverzorgsters is, zij dit lieftallige bruidje maar node kunnen missen. Misschien dat deze foto er aan mag meewerken om enkele jon ge dames te inspireren zich op dit specifiek vrouwelijke beroep te gaan toeleggen. Het Kraamcentrum Alke made zal ze met open armen ontvan gen. Geboren: Johannes N. M., zn van J. H. I. van Velzen en J. M. M. Turk; Nicolaas J. C. Th., zn van N. A. M. v. d. Krogt er. A. H. Vesseur; Maria C., dr. var Y. Schuitema en H. W. Dompeling; Ingrid G. C. M. dr van H. Jansen en C. M. Hoogenboom; Ber- nardus J. M. zn van J. N. Volwater en C. A. van der Zwet; Maria P. A. dr van A. J. van Velzen en J. C. Th. de Jeu; Hubertus G., zn van J. P. Oudshoorn en M. J. Elsgeest. Ondertrouwd: H. Uilenburg en A. C. S. van der Mark; H. H. Goes en H. J. van Ruiten; A. M. Bakker en H. C. M. Lek; F. J. Flippo en A. M. van den Berg. Gehuwd: W. M. van Emmerik en Th. G. van Amsterdam; G. Blikman en J. C. M. van Ruiten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13