Alchvinschool en Sportfondsenbad hielden de Wassenaarse Raad bezig NIVEA i Zilveren jubileum P.F.W. van Buijtenen DAM PO DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vele vragen Op de agenda, die de gemeente raad van Wassenaar gisteravond on der voorzitterschap van burgemees ter Van Wijnbergen behandelde, kwamen onder meer enkele „oude kwesties" voor: de medewerking van de gemeente aan de Alchvin-school voor het vinden van een tijdelijke of permanente huisvesting en de ver houding van de gemeente Wassenaar ten opzichte van het sportfondsen- bad. Wat de Alchvinschool betreft, en kele maanden geleden had hierover een bespreking plaats in de raad naar aanleiding van vragen van dr. J. J. M. Veraart. Omdat er op dat ogenblik nog besprekingen gaande waren, werd het slot van deze dis cussie enige tijd uitgesteld. Gister avond heeft wethouder K. Huibregt- se het antwoord op enkele openge bleven vragen gegeven. Namens het college deelde hij mede, dat het schoolbestuur aan de Buurtweg een terrein gevonden heeft waarop even tueel een noodschool kan worden opgericht, voor rekening van de stichting zelf. B. en w. zijn bereid dit terrein tijdelijk voor dit doel be schikbaar te stellen. Het valt echter onder die gebieden, waarvoor een zgn. meldingsplicht van kracht is en dat betekent, dat de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de minister van volkshuisvesting hun goedkeu ring moeten geven. Het college van b. en w. is echter bereid de vesti ging van de noodschool daar te be pleiten. Nadat enige bespreking had plaats gehad, stelde de voorzitter voor, op korte termijn, binnen enkele dagen, deze financiële kwestie voor te leg gen aan de commissie onderwijs en de commissie financiën uit de Raad, en daarbij vooral aandacht te beste den aan een door de heer Veraart genoemde tweede oplossing: het ko pen van een huis, dat tijdelijk als noodschool dienst zou kunnen doen. De heer Veraart en de overige leden van de raad gingen daarmee accoord. Het Sportfondsenbad Een tweede kwestie die al eerder aan de orde kwam, was de verhou ding van de gemeente ten opzichte van het Sportfondsenbad. Dr. J. N. van den Houten (WD) herinnerde eraan, dat ruim een jaar geleden hierover vele vragen waren gesteld, die door b. en w. in een nota aan de raad zouden worden beantwoord. De nota is nog niet verschenen, maar naar spr. bekend was zou dat niet lang meer duren. Daarom wilde hij nu van een verdere bespreking af- De heer C. E. van den Berg (KVP) had wel enkele vragen, o.m. door wie de directeur van het Sportfond senbad benoemd wordt, waarom de statuten nog niet zijn goedgekeurd, wie eigenaar is van de aandelen en wie over 30 of 40 jaren eigenaar van het bad zal zijn. Mr. dr. W. F. v. Gunsteren (Prot.- Chr.) sprak over het voorstel van b. en w. om het verlies over 1956, dat volgens het college 13.930,50 be draagt, voor rekening van de ge meente te nemen. Spr. betoogde, dat in feite het tekort ƒ20.303,75 be draagt. Een bedrag van 3400 voor kosten van verwarming etc., gemaakt voor de opening van het zwembad wens ten b. en w. echter niet in de ex ploitatierekening te zien opgenomen, maar op de kapitaalsrekening. De heer Van Gunsteren merkte op dat het naar goed koomansgebruik aanbeveling verdient, ook deze kos ten op de exploitatierekening af te boeken, ofschoon het er in feite wei nig toe doet, waar deze post geboekt wordt. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg (Prol.- Chr.) zegde toe, dat de ge vraagde nota binnen afzienbare tijd zal verschijnen. Naar aanleiding van het verzoek van een ingezetene, om vergoeding van de vervoerskosten van een van zijn kinderen naar een b.l.o.-school te Katwijk, pleitte de heer A. C. Duyvestijn (KVP) voor een herzie ning van de normen, die de gemeen te Wassenaar bij het beoordelen van dergelijke aanvragen aanlegt, nor men, die lager blijken te zijn dan wat in apder* gemeenten en bij an dere instanties redelijk wordt ge acht. Wethouder Th. J. M. Rees van den Ende bïeek bereid bij de komende begrotingsbehandeling een herzie ning van deze normen in studie te nemen. Baatbelasting De raad besloot stilzwijgend een baatbelasting in te voeren in ver band met de verbreding van de Vleysmanlaan in Rijksdorp. Tot leer krachten in het vak lichamelijke op voeding aan de openbare ulo-school en de drie openbare lagere scholen werden resp. benoemd: mevr. J. P. Gerbranda-Schrijver, te Wassenaar, en mej. C. van de Weterink te Oegst- geest. De tijdelijke aanstelling van de heer M. Scheurwater uit Rotter dam als onderwijzer in het vak zin gen aan de openbare lagere scholen, werd met een jaar verlengd tot 1 december 1958. De subsidiebedragen aan de kruisverenigingen werden voor 1957 vastgesteld op 14.547,50 voor het Groene Kruis en 6.958,— voor het Wit-Gele Kruis. Een sub sidieverzoek van de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken werd afgewezen. In de subsidieregeling voor de Wassenaarse Reddingsbrigade werd een wijziging aangebracht; voortaan zal de brigade een vaste subsidie van 200 per jaar ontvangen en boven dien een bedrag van f 200 per jaar als bijdrage in de exploitatiekosten van drie motorboten. Ten behoeve van tien aanvragers, die een bouwkaswoning willen laten bouwen, werd de vereiste borgtocht verleend. Aan de r.-k. woningbouw vereniging St. Willibrordus werd 'n stuk grond aan de Dr. Mansveltkade van 245 m2. overgedragen tegen een prijs van 5.30 per m2. Aan de ge meente 's-Gravenhage zal een stuk van de Zijlwatering, gelegen op Haags eigendom ten zuidwesten van de Waalsdorperlaan worden over gedragen tegen een prijs van ƒ0.25 per vierk. meter. Verdreven bedrijf Bij de ingekomen stukken was een brief van de heer C. P. de Groot, waarin hij een eerder ingediend adres over verkoop van grond in trok. Het adres had betrekking op voorwaarden, die door b. en w. wer den gesteld bij de verkoop van een terrein in het uitbreidingsplan Zijl watering. De heer De Groot had daar zijn expeditiebedrijf wiUen vestigen; het werd hem minder aantrekkelijk gemaakt door de voorwaarde van b. en w., dat er op de straat voor het bedrijf een parkeerverbod v?~ kracht zou worden. Intussen eeft de adres sant besloten zijn bedrijf naar Voor schoten te verplaatsen. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) betreurde het, dat door het stellen van gewraakte voorwaarden het be drijf uit de gemeente verdreven wordt. Zijn fractiegenoot Van den Berg herinnerde er aan, dat de Wasse naarse Middenstandscentrale zich over deze kwestie met een adres tot de raad heeft gewend. Spr. toonde zich verbaasd, dat dit adres niet op dg raadsagenda is gekomen. De heer W. Boender (P.v.d.A.) kon het zich indenken, dat b. en w. de voorwaarde van het parkeerverbod aan de Dr. Mansveltkade, waarvan een groot deel door de betrokkene als „bedrijfsruimte" gebruikt werd. Wethouder Hazenberg antwoordde, dat behandeling van het adres van de Middenstandscentrale weinig zin meer had, toen bekend werd, dat de heer De Groot zijn adres introk. De heren Van den Berg en Van Dillen wezen er echter op, dat dit adres een algemeen karakter had. Op voorstel van de voorzitter werd ten slotte besloten deze kwestie bij de a.s. begrotingsbehandeling onder de loep te nemen. N00RDWIJKERH0UT Burgemeester in ziekenhuishield tóch een toespraak Gisteren had de viering plaats van het 25-jarig ambtsjubileum van de heer P. F. W. van Buijtenen, commies A ter secretarie der gemeente Noord wij kerhout. De feestdag begon met een gezon gen H. Mis in de parochiekerk van St. Jozef, opgedragen tol intentie van de jubilaris, door kapelaan J. van Box meer. Het kerkkoor, waarvan de ju bilaris al heel veel jaren deel uit maakt, zong onder leiding van de di rigent, de heer J. A. M. Pijnenburg, de Mis van Perosi op voortreffelijke wijze. 's Middags om 2 uur vond in de raadszaal de huldiging door het ge meentebestuur plaats in tegenwoor digheid van de collega's van de ju bilaris, diens' familie en mevr. Van der Weijden-De Wert. Nadat de loco-burgemeester, wet houder J. van der Voet de bijeen komst had geopend sprak burgemees ter Van der Weijden via de band-re- coïder tot de jubilerende ambtenaar. Alleen de stem Het speet de burgemeester zeer, dat hij niet in persoon aan dit feest kon deelnemen. Toch wilde hij niet nala ten de heer Van Buijtenen van harte geluk te wensen met dit jubileum. Gij hebt aldus de burgemeester 26 jaar uw gemeente trouw gediend. Geboren stylist als ge bent, is het thans uw taak vooral nota's en brie ven van meer delicate aard op te stel len en ik mag mij gelukkig prijzen met uw opvatting van die taak. De burgemeester bracht mede dank voor de vele werkzaamheden, die de jubilaris buiten ambtelijk verband in het belang van de gemeenschap van Noord wij kerhout verricht en hij waardeerde dit werk bijzonder. In de gelukwensen, die de burge meester uitsprak, betrok hij mede mevrouw van Buijtenen en de kinde ren, die hun echtgenoot en vader soms wel eens te veel uit de huise lijke kring moeten missen. Tenslotte feliciteerde hij al de in de zaal aanwezigen en wenste hen een prettige dag toe. Wethouder van der Voet sprak daarna de gelukwensen van het ge meentebestuur uit en releveerde in het kort de ambtelijke loopbaan van de jubilaris. Toespraak wethouder Van der Voet. U bent aldus wethouder Van der Voet in een zeer moeilijke tijd bij de gemeente in dienst getreden en u kreeg ook tijdelijk heel moeilijk en vooral ook ondankbaar werk, name lijk de administratieve werkzaamhe den verbonden aan Je steunverlening en de werkverschaffing. U was in die tijd de middelaar tus sen overheid en publiek en u had in die functie geen dank te oogsten. Tot 1941 hebt u dit werk gedaan. Daar na was het leed van de werkloosheid voor een groot deel geleden en werd u overgeplaatst naar de afdeling fi nanciën. Het is een bijzondere pres tatie, 25 jaar in één gemeente werk zaam te zijn en het is toch blijkbaar goed werken in Noord wij kerhout, want wij hebben de afgelopen jaren al meer dergelijke jubilea gevierd. Ook voor uw ictiviteit buiten het gemeentehuis, is het gemeentebestuur u zeer dankbaar, omdat al uw wer ken gericht zijn op het belang van de gemeenschap van Noord wij kerhout. Toespraak gemeentesecretaris. Mede namens de collega's sprak hierna de gemeente-secretaris, de heer J. A. M. Pijnenburg, zijn geluk wensen uit. Hij herinnerde het zich nog als de dag van gisteren, dat de jubilaris zijn intrede deed in het gemeentelijke ap paraat. U hebt het in het begin niet gemakkelijk gehad. De administratie van de werkloosheidsvoorzieningen was moeilijk, maar nog moeilijker was het om een blijde lach te toveren op kommervolle gezichten. En de voorschriften lieten deze laatste mo gelijkheid toch zo weinig toe. Tijdens uw werkzaamheden op de afdeling financiën zijn andere kwa liteiten die in u sluimerden meer naar het oppervlak gekomen, zodat u thans en ik mag u zeggen tot mijn volle tevredenheid meer re dactioneel werk hebt te verrichten. Een andere kwaliteit in u is, dat u een goed kameraad bent en mede- helpt om de goede verhoudingen on der het secretarie-personeel in stand te houden. Namens burgemeester, wethouders en collega's bood de heer Pijnenburg de jubilaris een set met vulpen en ball-point aan, met de wens, dat de jubilaris deze nog vele jaren in goe de gezondheid te kunnen gebruiken. Alvorens wethouder Van der Voet het laatste woord aan de jubilaris zelf geeft, deelde hij-nog mede, dat de toestand van de burgemeester, die jl. zaterdag in de Maria-stichting is geopereerd redelijk goed is, maar dat bezoek nog tot een minimum moet worden beperkt. Dankwoord van de jubilaris. De jubilaris bracht dank aan ge meentebestuur en collega's voor de prettige samenwerking. „Dank ook aan de secretaris", aldus spr., die mij 25 jaar geleden mijn bureau aan wees en die het mij zelfs demon streerde, niet wetende, dat de zo leeg gedachte lade een prachtige aarden jeneverkruik bevatte. Toen reeds wist ik: hier houd ik het wel 25 jaar uit!" Toch kreeg spr. van de secretaris toen zijn eerste les. Nooit alcohol in diensttijd. Dank bracht spr. ook aan zijn directe chef van zoveel jaren, de heer de Jong. Het speet de heer Van Buijte nen zeer, dat hij hier op deze dag iemand miste, die hij er toch zo bij zonder graag had bij gezien, nl. de KOU. GRIEP. zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend sljjm,snuift en wrijft U weg met Advertentie. heer Linders. Het spijt ons allen, maar wij weten dat hij een beter deel heeft verworven in de hemel. De heer Van Buijtenen dankte ook ai zijn collega's voor die vriendschap, die hij heeft mogen ondervinden, en als er onder hen zijn, die deze dag met enig leedvermaak hebben be groet, dan weet hij zeker, dat dit een uiting is van goede kameraadschap. Moge het altijd zo blijven. Een bij zonder woord van dank sprak de ju bilaris tot de burgemeester, na eerst de aanwezigheid van mevr. Van der Weijden met erkentelijkheid te heb ben vastgesteld. „Het is moeilijk, burgemeester, om mijn gevoelens jegens U in woorden uit te drukken. Mag ik ermee vol staan te zeggen, dat ik blij ben, dat U in 1952 onze burgemeester bent ge worden en dat het een eer en een genoegen is onder U te mogen wer ken". „Wat ik gedaan heb", aldus sloot de jubilaris, „was mijn plicht, ook datgene wat ik buiten het ge meentehuis heb mogen verrichten, en dat ik dit heb kunnen verrichten, dank ik mede aan U allen". Receptie. Op de na deze huldigingsplechtig heid gehouden reoeptie kwamen ver schillende organisaties en particulie ren hun gelukwensen aan de jubila ris aanbieden. Het bestuur van het Kerkkoor St. Jozef bood door middel van zijn di recteur de heer Pijnenburg de jubi laris een kist sigaren aan, hem daar mede dankende voor de ijver en de trouw, waarmede de heer Van Buy tenen steeds de repetities bezoekt en medehelpt om de kerkelijke plech tigheden op te luisteren. Als blijk van bijzondere waarde ring bood dr. K. A. van Praag, de voorzitter van de WV aan de jubi laris, die bestuurslid dezer vereniging is, een geschenk onder couvert aan. Namens de ARKA afdeling Bloem bollenstreek, waarvan zoals de voor. zitter, de heer J. W. van den Aard weg zeide, de jubilaris bijna even veel jaren een trouw lid is geweest, werd hem een boek aangeboden. De heer J. L. van Velsen bood de jubi laris namens de R.K. Gymnastiek vereniging GIOS de hartelijke ge lukwensen aan. Ook afgevaardigden van de R.K. Middenstandsvereniginig en de Chr Muziekvereniging „De Harpe Davids" merkten wij tussen de talrijke orga nisaties en particulieren op. In intieme kring van gemeentebe- stuur en collega's sloot deze dag met een bijzonder geslaagde feestavond. KOUDEKERK BEGRAFENIS N. P. SLEGTENHORST. Woensda'gmiddag werd op de al gemene begraafplaats te Koudekerk aan den Rijn het stoffelijk overschot van wijlen de heer N. P. Slegten- horst ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a de beide wethouders der gemeente Koudekerk, de heren T. Molema en W. van Vegten Hz., oud- burgemeester Kwint en zijn echtge note, burgemeester Warnaar van Waddinxveen en de dames Kapteijn en v. d. Lely, afgevaardigden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Bij de open groeve las ds Zijlstra gedeelten uit de Heilige Schrift, uit de Romeinenbrief en uit de Openba ring van Johannes, waarna hij ver zocht om» het lievelingslied van de overledene te willen zingen; Ps. 89: 8: „Gij toch, Gij zijt de kracht van hunne kracht". Hierna bad ds Zijl stra het „Onze Vader", waarna een zoon dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. Geboren: Janna Petronella An na dr van W. v. d. Vendel en C. de Lange; Arie Cornells zn van Joh. v. Wensveen en M. A. de Jong. Overleden: Nicolaas Pieter Sleg- ten-horst 85 j., echtg. van L. Kroon. Koningin kwam persoonlijk gelukwensen Het 25-jarig jubileum van Charlotte Köhler als voordrachtskunstenares, heeft gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg bijzondere luister gekregen door de aanwezigheid van H.M. de Koningin. Tegen 8 uur arriveerde de Konin gin aan de Schouwburg, waar zij werd ontvangen door Mr. B. A. van Schaik, voorzitter van het werk comité dat zich ter gelegenheid van de jubileumviering van Charlotte Köhler heeft gevormd, en door de heer E. P. Smit, directeur van de stedelijke Schouwburg. Nadat de Koningin en haar gevolg hadden plaats genomen, ging het doek op voor de première van de voordracht „Yvette" van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morri, welke door de jubi- laresse voor haar jubileumavond was gekozen. Yvette ió de 25e première van Charlotte Köhler, zodat zij in feite een dubbel jubileum vierde. Toen Charlotte Köhler het eerste deel van haar voordracht had vol tooid weerklonk een langdurig ap plaus uit de geheel bezette feestelijke zaal. VUBOND VOOft VEILIG VE&KEKK De foto laat zien hoe de Lands vrouwe Charlotte Köhler voor haar vertrek uit de schouwburg hartelijk feliciteerde. Kruising voorrangs- weg met een weg welke geen voorrang Grootse huldiging. Staande temidden van talloze bloemstukken nam Charlotte Köhler na de voorstelling de hulde en dank van zeer velen in ontvangst De eer ste die de jubilaresse na de voorstel ling achter het toneel de hand kwam drukken was H. M. de Koningin. Vervolgens trad een lange rij van sprekers voor het voetlicht, onder wie burgemeester Van Hall. Namens de gemeente Amsterdam bracht hij Charlotte Köhler dank en overhan digde haar een schilderij als aanden ken aan dit jubileum. Ook werd een telegram uit Soest- dijk voorgelezen van de volgende in houd: „Zeer hartelijk gefeliciteerd, Bernhard". Hierna volgden een aantal spre kers onder wie Paul Huf, Johan Ben dien en Rika Hopper, die haar felici teerden, hulde brachten en geschen ken aanboden. Telegrammen werden voorgelezen o.a. van de acteurs: Albert v. Dal- sum Cees Lasseur, Paul Steenbergen, Jan Mus en van de dirigent Eduard van Beinum. Tenslotte was het woord aan de jubilaresse zelf, die aan allen haar dank uitsprak, met name aan H. M. de Koningin, Z. K.H. prins Bernhard en het comité. Zij zeide zich gelukkig te voelen omdat zij een plaats heeft in het hart van het Nederlandse volk. „Dat is de hoogste onderscheiding die mij ten deel is gevallen". Tegen middernacht werd de huldiging in de Stadsschouwburg gesloten, waarna de jubileumbavond werd voortgezet in het Amstelhotel, waarheen de jubilaresse onder geleide van de Am sterdamse studenten was gebracht. 3!satt& ffiemhcvtd <zaa*ó u hem niet aaah ziet Woensdagmiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Amsterdam de officiële opening verricht van de sportschool „Ad Astra" aan de Vondelstraat. De foto Iaat zien hoe de prins de school op originele wijze opende door het demonstreren van de Japanse sportgroet, op de judomat gezeten tegenover de directeur van de school, (links) de heer D. H. Vollenhoven. Prins Bernhard draagt hier de judogi, het judojack, dat de heer Vollenhoven hem bij deze gelegenheid aanbood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7