Nationale woningbouwlening vraagt ieders belangstelling ,De stemment*ove9*1 v Oplossing woningnood in eigen hand Treinstaart bleef eenzaam achter „De Bilt" bestrijdt verlet in de bouwvakken Geen postzeoelaufomaten voor twaallcentszegels Onbetrouwbare hospita 2 Gevecht op Noord-Sumatra Voddenraper - miljonair nam de benen RECHTZAKEN DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De komende 6% nationale woning- laatste tijd bedToeg dit percentage 41/4%. Inmiddels was echter op de vrije kapitaalsmarkt de rente boven lening zal tenminste 100 miljoen dit niveau gestegen zodat in de prak- moeten bedragen, maar ook een veel i «k gemeente meer geld kon hoger bedrag kan worden geaccep- lenfn. °P lange termijn omdat men teerd. Zij zal worden geplaatst in met de rente met mee kon. stukken van 1000.—, 500.— en! Om uit de moeilijkheden te gera- 100.—. Dit betekent, dat zij is af ge. I ken. besloot memg gemeentebestuur stemd op de financiële draagkracht om geld op korte termijn op te ne- van alle lagen van ons volk. Het is men bij banken en waar men verder dus niet de bedoeling dat de grote terecht kon. Op deze wijze is een I obligatielening. Om te voorkomen tiek de gemeentelijke zelfstamdig- dat het geld te duur zou worden, heid voor zover die nog bestaat, ern- stelde de regering een z.g. rentegam ma vast. Dit hield in, dat men met de renteverplichting niet boven een bepaald percentage mocht gaan. De stig kan worden aangetast. Geen vrijbrief. financiële wereld, zoals pensioen fondsen, levensverzekeringsmaat schappijen en banken zich alleen op deze lening werpen, al zal hun steun onontbeerlijk zijn om tot een groot succes te geraken. De lening is in de eerste plaats ge richt op die kleine man. Zij is voor ieder aantrekkelijk omdat zij een rente biedt van 6%, die overeenkomt meit de thans geldende op de markt voor langlopend krediet. Reeds in de miljoenennota had de overheid de komsi van dit soort lening toegezegd De eerste vijf jaar zal er niet worden afgelost, zodat men er zeker van kan zijn, gedurende die periode 'n goede belegging te hebben gevonden. Minister Drees heeft in zijn radio toespraak erop aangedrongen om op deze nieuwe lening zoveel mogelijk in te schrijven uit nieuwe besparin gen, d.w.z. uit inkomsten. Hij deed een beroep op alle werkers om een d/eel van hun weekinkomen voor dit doel te besteden. Heeft sparen zin? Er zijn vele gezinnen in ons land, waar wekelijks honderden guldens binnenrollen, omdat niet alleen va der, maar ook een aantal volwassen kinderen voor goede inkomsten zor gen. Laat men de hoofden bij elkaar steken en een deel van dat inkomen reserveren voor de woningbouw. Er zijn duizendtallen in ons land, die el ke week of maand nieuwe gebruiks voorwerpen kopen, omdat het spa ren toch geen zin meer zou hebben. De regering doet ook een beroep op deze mensen om hun politiek te her zien en deze te richten ten bate van de bestrijding der woningnood door deelname in de woningbouwlening. Het gaat er de regering om deze lening te doen slagen zonder dat de besparingen voor andere doeleinden ernstig worden getroffen. Wij moeten allen goed beseffen, dat kapitaal en dus besparingen een zeer nuttige functie uitoefenen in de maatschap pij. Wij hebben besparingen nodig om huizen te bouwen, maar even zeer moet er kapitaal blijven toe vloeien aan de industrie, die de werk gelegenheid schept Thans leven wij in een periode, waarin het ene zeer noodzakelijk is (nl. de woningbouw) en het andere geen vertraging mag ondervinden (nl. de industrialisatie). Om deze reden dringt de overhead er met klem op aan de deelneming in de woning bouwlening te betalen uit nieuw spaargeld en vervolgens is het de be doeling dat iedereen inschrijft. Dit is geen lening voor kapitalisten, maar voor het gehele volk. Iedere arbei der, winkelier, onderwijzer en amb tenaar wil prettig wonen en de wo ningnood mede helpen te bestrijden. Voor die allen ligt hier de kans. Gemeenten in het nauw. Wij kunnen vaststellen, dat ei langs andere weg geen geld beschik baar kan komen. In de afgelopen ja ren was het zo dat de gemeenten zelf zorgden voor woniingfeouwgeld. Zij leenden meestal door middel vari een groot aantal gemeenten tot over de oren in de kort lopende schuld ge raakt. Men moet deze telkens weer verlengen omdat er van aflossen geen sprake kan zijn en men even min kans ziet de kortlopende lenin gen door langlopende te vervangen. Toen tenslotte ook de geldmarkt door deze politiek dreigde verstopt te raken, heeft de regering de ge meenten ook deze financiële politiek verboden en nu zit dus elke gemeente in zak en as. 1.750.000.000. Gezamenlijk hebben zij een schuld op korte termijn, die 13/4 miljard gulden bedraagt. Deze zal in lang lopende leningen moeten worden omgezet. Is daarvoor nu deze natio nale woningbouw lening bestemd? Neen en zij is evenmin bestemd voor de woningbouw als zodanig. Deze laatste wordt gefinancierd door het rijk, dat met ingang van 1058 de gemeente uit belastinggeld tot een bedrag van 540 miljoen voor het komende jaar voorschotten gaat ver lenen. Maar daarmee zijn de behoef ten aan geldmiddelen niet gedekt. Als er huizen worden gebouwd moeten er ook straten komen. Een eiecirische installatie voor straat verlichting is niet minder noodzake. lijk. De waterleiding, gasvoorziening, plantsoenaainleg en nog tientallen andere noodzakelijke voorzieningen verslinden miljoenen, die er niet zijn. Dat hebben wij hierboven reeds uit eengezet. Ondanks de helpende hand, die nu de gemeenten van twee zijden wordt gereikt raken ze daarmee nog niet uit de geldzorgen, terwijl achter de schermen door de overheidspoü- Zelfs het muisje van de nationale woningbouwlening heeft een staar tje. De regering heeft nu een grote lening aangekondigd tegen 6%, die via de Rank voor Nederlandse Ge meenten zal lopen. Zij heeft daarbij terloops medegedeeld, dat hiermee geen vrijbrief aan de gemeenten wordt gegeven om nu zelf leningen uit te schrijven tegen een rente van 6% of hoger. Hoewel ook deze leningen bitter nodig zijn en de grote bestaande vlot tende schuld te consolideren, zou met een komende stortvloed van obliga tieleningen de eenheid worden ver broken en een ongezonde onderlinge concurrentie kunnen ontstaan, waar door het groete doel, de zo spoedig mogelijke opheffing van de woning nood, uit het oog wordt verloren. En dit mag tot geen prijs geschieden. Niettemin moet worden vastgesteld, dat de gemeenten met hun geweldige vlottende schuld voorlopig blijven zitten en dat zij voor de ontvangst van meer middelen nu afhankelijk worden van de verdeelpolitiek der centrale regering. Over die verdeling van de uit de lening beschikbare gelden zal nog menig debat moeten worden gevoerd. Laten wij die discussies echter voor lopig naar de toekomst verschuiven en de huid niet verdelen voordat de beer geschoten is. Voorlopig geldt voor ons alleen dat wij zoveel mo gelijk medewerking moeten verlenen aan de nationale woningbouwlening. Dit kunnen wij alleen door na te gaan welk deel van ons maand- of weekin komen voor de inschrijving beschik, baar is. De woningnood kan worden opge heven. Ons hele volk zal een daad moeten stellen. Rheumatiek Wrijf uw pijn weg met Kloos- terbalsem, die diep in de huid dringt en de pijn verjaagt f Kloosterbalsem "geen jgoud zo goed" j Nieuwe richtlijnen Op 1 november zal de telefonische weerberichtgeving voor de bouwnij verheid door het K.N.M.I. te De Bilt worden hervat. Ons land is daartoe (voorlopi weer in vier rayons verdeeld. De voor het bouwweerbericht in deze rayons gekozen telefoonnum mers zijn dezelfde van het vorige jaar. In de wijze van berichtgeving en in de weerfase-aanduiding is ech ter verandering gebracht. Daarom zijn door de studie-commissie weers invloeden nieuwe aanwijzingen sa mengesteld. Deze worden op ruime schaal ver spreid, opdat men in de bouwwereld zoveel mogelijk profijt van de bouw- fteerberichten zal trekken. In de afgelopen winterperiode wer den op de 62 door de staat gesubsi dieerde objecten (48 in de sector van de woningbouw en de huisvesting van bejaarden en 14 op het gebied van de bouw van scholen, boerde rijen, kantoren en bedrijfsgebouwen) gunstige resultaten bereikt met de speciale maatregelen om het door werken bij slechte weersomstandig heden mogelijk te maken. Gunstige resultaten. Blijkens de voorlopige uitkomsten Het was een bijzondere, niet alle-bedroegen de verlet-uren slechts een daagse gewaarwording welke de I kwart van het aantal, dat zich zou treinpassagiers gistermorgen tussen Bilthoven en Den Dolder ondergin gen. Een gecombineerde trein, het voorste gedeelte was bestemd voor Groningen en de staart voor Leeu warden, vertrok omstreeks 9 uur van het station Utrecht. Even voorbij Bilthoven bemerkte de reizigers in het achterste gedeelte, dat de trein langzaam begon te rijden. Enige men sen keken uit het raampje en zagen tot hun grote verbazing en ook ont steltenis, dat de kop van de trein honderden meters verder de reis al leen voortzette. Maar ook de reizi gers in het voorste deel van de voor. ste treinhelft bemerkte al spoedig, dat er iets niet in orde was, want ook dit stel begon aanzienlijke vaart te minderen. Ook uit het voorste gedeelte keken de mensen uit de raampjes en zagen in de verte een eenzame „staart". Zij vreesden echter een botsing als de wagenvoorder de trein zou doen stoppen en zij vluchtten met z'n al len naar voren. Deze „sauve qui peut" was gelukkig overbodig want door het breken van de koppeling was ook de luchtremverbinding ver broken zodat beide treindelen auto matisch stopten zonder dat kans op een botsing bestond. Nadat de twee treinstellen tot stilstand waren ge komen heeft de wagenvoorder het achterste deel weer opgehaald en de koppeling werd weer hersteld. Met de nodige vertraging kon de reis naar het Noorden, nu weer fijn by elkaar, worden voortgezet. hebben voorgedaan als die maat regelen niet waren genomen. Het totaal aantal gewerkte man uren op de gesubsidieerde proef objecten beliep 2.780.000. In procen ten uitgedrukt was op deze werken in de afgelopen winter het vorst verlet 2,4 procent, het neerslagverlet 0,5 procent en het lichtverlet 0,35 procent van het totaal gewerkte aan tal manuren. Gedurende 44 procent van dit totaal aantal manuren waren de temperaturen lager dan plus 4 graden celcius. 't Aantal netto-winsturen bedroeg 12 van het totaal aantal gewerkte uren. Deze winst kan, in gebouwde woningen uitgedrukt, worden gelijk gesteld met 200 extra woningen. Proefobjecten. In deze winsturen is niet begrepen de tyd, die met het treffen van voor zieningen voor het doorwerken bij slecht weer was gemoeid. Deze tijd van voorbereiding maakte 2 procent van het genoemde aantal gewerkte uren uit. Het aandeel van de proefobjecten in de produktie van nieuwe gebou wen bedroeg ongeveer 3,5 Het ge middelde aantal arbeiders op de 62 gesubsidieerde proefobjecten was rond 3700. Daarvan waren 14 pro cent metselaars, 5 procent schilders, 9 procent betonwerkers, 26 procent timmerlieden, 16 procent opperlie den en grondwerkers, 6 procent stukadoors, 24 procent overigen. Het Rijk verleende in de afgelopen winterperiode per man een bijdrage van gemiddeld ongeveer 360 gulden als tegemoetkoming in de met het doorwerken op de proefobjecten ge moeide extra kosten. Het is gebleken, dat de „V.R.D. '56" richtlijnen voor het door werken bij minder gunstig weer) van de studiecommissie weersinvloe den een goede basis vormen voor het treffen van speciale maatregelen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam'van het schip vermeld. Argentinië, ms „Basilea" 14 okt., ss .Alcantara" 17 okt. Australië: ss „Arcadia" 17 okt. Brazilië: ss „Alcan tara" 17 okt. Canada: ms „Noordam" 17 okt., ss „Maasdam" 14 okt., ss „Nieuw Amsterdam" 19 okt. Chili: via New York 17 okt. Ned. Antillen; ms „Isis" 14 okt. Suriname: ss „Bos koop" 15 okt. Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Oranjefontein" 16 okt., ms „Carnarvon Castle" 19 okt. Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 19 oktober. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. BACON-PRODUCTIE BEPERKT Zeer ongunstige toestanden van de baconmarkt in Engeland maken het noodzakelijk de productie van bacon te beperken, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mee. Daarom heeft het productschap voor vee en vlees beslo ten de gewichtgrenzen binnen welke varkens tot bacon kunnen worden verwerkt, met ingang van maandag 14 oktober a.s. vast te stellen op 63 t/m 68 kg koud geslacht gewicht. Per 1 november a.s. wordt het briefport verhoogd van 10 tot 12 cent Ondanks dit nieuwe tarief zal de PTT voorlopig nog niet overgaan tot het verbouwen van de 10-cent-post- zegelautomaten. Het publiek zal geen last hiervan ondervinden want naast de postzegelautomaat voor zegels van 10 staat altijd een automaat voor postzegels van 2 cent. Wel zullen de briefkaartautomaten worden verbouwd, al zal dit geleide lijk aan gebeuren. Gelijktijdig met het ingaan van het nieuwe tarief zul. len de nieuwe briefkaarten van 8 cent aan de loketten verkrijgbaar zijn. Wil men liever niet postzegels van 10 en 2 op de brief plakken straks, dan is dat ook niet nodig want postzegels van twaalf cent worden reeds lang door de PTT uitgegeven. Autobanden negen procent duurder De verkoopprijzen van nieuwe buiten- en binnenbanden voor per sonenauto's en motorrijwielen (inclu. sief scooters) zijn onlangs met negen procent verhoogd. Voor de bedrijfs auto's die dezelfde banden maat neb ben als luxe-auto's zijn de banden- prijzen automatisch met eenzelfde percentage verhoogd als die van luxe wagens. Genoemde prijsverhoging is een gevolg van het feit, dat het om zetbelastingstarief van vijf op vijftien procent werd gebracht. De belasting verhoging mocht geheel worden door berekend. Doordat de omzetbelasting wordft geheven over de brutoverkoop- prijs, zijn de netto-verkoopprijzen niet met tien, maar met negen pro cent gestegen, zo deelt de KNAC mee. Deze verhoging van de omzetbe lasting op banden, die in de beste- ddngsnoba werd aangekondigd, zou reeds op 1 augustus -jj. van kracht worden. Door de aanwezigheid van voorraden, waarover reeds het vijf procent omzetbelastingstarief was betaald, is in overleg tussen de ban den leverancires en de overheid be sloten, als ingangsdatum niet 1 aug. maar 25 sept. te nemen. Intussen staat nog een verhoging van de omzetbelasting op de nieuwe banden voor personenwagens en mo torrijwielen te wachten. De KNAC neemt aan, dat het tarief daardoor van 15 op 18 procent zaïl komen. UITSPRAKEN MARIHUANA PROCES. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de volgende uitspraken gedaan in het grote proces tegen een groep verdachten, die terecht moes ten staan wegens het verhandelen of voorradig hebben van Indische hen nep in de zin van art. 1 van de Opium wet. (Naar bekend, worden van deze hennep de zgn. marihuana-sigaretten gerold, die een verdovende uitwer king hebben). De 34-jarige gedetineerde trenimer Faithfull, een evenals bijna alle an dere mannelijke verdachten donker gekleurde Surinamer uit Amsterdam, werd als hoofdverdachte van het pro ces 1 y3 jaar gevangenisstraf met af trek van bijna acht maanden voorar rest opgelegd en bove .dien besliste de rechtbank, dat de in beslag geno men koffers met voorraden Indische hennep verbeurd zullen worden ver klaard. De overige verdachten kregen straffen, welke gelijk waren aan het reeds ondergane voorarrest. Twee buffetjuffrouwen werden vrijgespro ken. KOLENDAMPVERGIFTIGING. De 56-jarige heer A. H. Geerdes te Dedemsvaart is gisteravond door ko lendampvergiftiging om het leven ge komen. Het gezin zat in de huiska mer, toen een dochter onwel werd. Ze verliet de kamer en zakte in de gang in elkaar. Haar vader belde de dokter en bracht het meisje naar bui ten. Toen werd hij echter zelf onwel en overleed plotseling, naar later bleek tengevolge van kolendampver giftiging. De overige gezinsleden on dervonden geen ernstige gevolgen van de vergiftiging. AFSCHEID VLIEGENDE PATERS De vliegende paters A. Hermans, A. Verheijden en E. Vergouwen van de Franciscanen zullen zondag af scheid van Nederland nemen. Zij vertrekken als missionaris-piloot naar Nieuw Guinea waar zij in dienst van de missie het vliegtuig zullen bestu ren, dat de Miva heeft geschonken. Zondag dragen zij in de St. Joseph- kerk te Amsterdam een plechtige H. Mis op. Tijdens het plechtige lof 's middags zal de provinciaal der Franciscanen hun het missiekruis uit reiken. Hun vertrek per K.L.M. is bepaald op 1 november. Exra treinen voor Lourdes Tijdens het jubileumjaar 1958 wor den te Lourdes miljoenen pelgrims uit de gehele wereld verwacht. De Franse spoorwegen stellen daarom 740 treinen ter beschikking van de internationale bedevaartleiding. Deze treinen zullen als volgt wor den ingedeeld: 108 bedevaarten uit België, 65 uit Groot-Brittanië, 31 uit Nederland, 13 uit Zwitser land, 13 uit Spanje, 6 uit Saar land enz. De Duitse en Italiaanse be- devaartgroepen beschikken ovei eigen treinen. De meeste bedevaarttreinen zullen tijdens de maanden augustus (146) en september (115) naar Lourdes komen. 27 treinen worden met een radio- installatie uitgerust. Elke ziekenwagon heeft 34 tot 40 bedden. Verder zijn zij van de mo dernste installaties voorzien. Een 68-jarige Duitse weduwe i gisteren door het Westduitse hoogge rechtshof in Karlsruhe tot zestien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het onderhouden van verra derlijke betrekkingen met de Oost- dultse staatsveiligheidsdienst. De weduwe, Charlotte Wallbruch, had in Bad Godesberg een pension, waar veel diplomaten uit westelijke landen kamers hadden genomen. De Oostduitse spionnagedienst heeft met haar toestemming in de kamers van het pension microfoons verborgen, waarmee de gesprekken van de diplo maten werden afgeluisterd. Op zol der was een installatie aangebracht om het afgeluisterde vast te leggen op de band. De pensionhoudster kreeg 2700 mark van de Oostduitsers als beloning voor haar medewerking aan de spionnage. Dit bedrag is verbeurd verklaard. Aan het begin van de zitting barstte Frau Wallbruch in snikken uit, viel flauw. Nadat ze was bijgebracht vertelde ze, Jat ze na de oorlog zwaar in de schulden was komen te zitten. Iemand had haar toen met de Oost duitse spionagedienst in contact ge bracht, die bereid was haar 200 mark per maand te betalen wanneer ze mee wilde werken aan het afluisteren van de gesprekken van haar pensiongas ten. Advertentie. Kath- Vrouwencongres te Rome De Wereld ,Unie van Katholieke Vrouwenorganisaties is na haar vruchtbare congres te Rome tot twee resoluties gekomen. In de eerste stelt zij, dat bij de ontwikkeling van de persoonlijkheid der vrouwen foute middelen verme den moeten worden. Met name noemt de resolutie als foutief middel onder meer de ge boortebeperking. Als de juiste we gen wijst de resolutie onder meer aan: zelfbeheersing en weldadigheid. De tweede resolutie spoort iedere katholieke vrouw aan om naar ver mogen mee te werken, vooral de huismoeders en de vrouwen ten plattelande. Aan het congres namen 800 gede legeerden uit 65 landen deel. Zij ver tegenwoordigden 36 miljoen katho lieke vrouwen. Opvallend groot was de deelneming uit Azië en Afrika. Het congres, dat door vijf jaren van studie was voorbereid, heeft be licht op welke wijze de persoonlijk heid der katholieke vrouw ontwik keld dient te worden, wil zij in staat zijn het hoofd te bieden aan de ac tuele problemen. Er werd tijdens het congres een overvloed van materiaal ter tafel gebracht, het resultaat van vijf jaren studie in de landelijke organisaties. Volgens vandaag in Djakarta ont vangen berichten, heeft maandag morgen vroeg een hevig gevecht plaats gehad bij Pematang Siantar, in Noord-Sumatra, tussen een bende opstandige elementen en militaire troepen. Het gevecht duurde twee en een half uur. Volgens de correspondent van het persbureau PIA werden elf burgers door verdwaalde kogels gedood, en een aantal andere ernstig gewond. De berichten over de gevechten bij Pematang Siantar (dat het cen trum is van het ondernemingsrijke gebied ten zuiden van Medan) kwa men na de bekendmaking de vorige week door de militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolo nel Djamin Gintings, dat hij enige hooggeplaatste officieren wegens on disciplinaire handelingen had laten arresteren. Joseph Joanovici, de „voddenraper- miljonair", die tijdens de oorlog een enorm fortuin bijeenbracht door de luindel In non-ferro metalen, is uit Mende in het departement Lozere, dat hem door de Franse justitie als gedwongen verblijfplaats was aan gewezen, verdwenen. In een brief aan het ministerie van binnenlandse zaken heeft hij meegedeeld, dat hij naar het buitenland wil uitwijken. Joanovici oorspronkelijk een Roe meense onderdaan van Russische af komst, was in 1949 wegens collabo ratie met de Duitsers tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voorts kreeg hij een boete van ruim hon derd miljoen frank (een miljoen gul den) terwijl zijn onrechtmatig ver kregen winsten ten bedrage van een miljard frank (tien miljoen gulden) verbeurd werden verklaard. Na Uveo jaar van zijn straf te hebben uitge zeten, werd hem Mende ais woon plaats aangewezen. In zijn schryven aan het ministerie zegt Joanovici, dat er te Mende voor hem niet voldoende werkgelegen heid was om hem in staat te stellen, de maandelijkse termijnen van zijn boete te kunnen betalen. Daarom had hij besloten naar het buitenland te gaan. LEIDSE AANNEMERS VRIJGESPROKEN. Twee aannemers uit Leiden, ver dacht van meineed in een mishande- lingszaak, werden hiervan door de Haagse rechtbank vrijgesproken. Het ging er om of in het Staelduinse Bos te 's-Gravenzande in een bouwkeet een arbeider was mishandeld. De aannemers uit Leiden beweerden van niet, evenals de man die zou hebben geslagen en die reeds voot deze mishandeling was veroordeeld tot een boete. Deze man was hier van in hoger beroep gegaan en bij dit hoger beroep werden de aanne mers, die als getuigen waren ver schenen, verdacht van meineed ge arresteerd. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen ieder van de aannemers een jaar ge vangenisstraf gevraagd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5