S)e fceidóz&ou/icvnt Volledig uitgeruste Amerikaanse maan in maart a.s. In december gaat proefmaantje de lucht in EISENHOWER NIET BANG VOOR DE »SPOETNlK« Russische kunstmaan piept weer lustig verder Mgr* Montini over het getuigenis van de liefde Bombardeer de maan! Kroestsjef over het Midden-Oosten De verkeerde generaal de Noordpool Ook Pleven geeft 't op De wereld verwacht de Kerk Het verzet op Cyprus DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14230 LATER MAAR BETER Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 punnd., 7.50 p.bwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 Nog in de loop van december a.s. zal de eerste Amerikaanse kunstmaan worden afgeschoten, aldus heeft president Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie verklaard. Het zal een proef kunstmaan zijn. De eerste, volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan zal in maart 1958 worden gelanceerd. In mei 1957 hebben degenen, die belast zijn met het Amerikaanse kunstmaanprogram, besloten, dat eerst kleine proefmanen zullen worden gelanceerd. De eerste proef met deze kleine kunstmanen zal in december worden genomen, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president meende, dat de Russische satelliet op zichzelf geen nieuw militair gevaar voor zijn land oplevert. Hij wenste de Russische geleerden geluk met hun succes, doch deelde mede dat de eerste volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan meer wetenschappelijke inlichtingen zal vertrekken dan de Russische. LOS VAN MILITAIR PROGRAM De president legde er de nadruk op, dat men het program voor de kunstmaan los moet zien van het eigenlijke militaire program. Men had zich bij de kunstmaan nimmer laten opjagen door een wedstrijd te gen het horloge met andere landen. Eisenhower wees er op, dat het af schieten van de Russische kunstmaan niet bewijst dat de Sowjet-Unie er in geslaagd is een intercontinentaal projectiel te vervaardigen, dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen en met nauwkeurig heid een bepaald doel te raken. De president bestreed de bewering van de Russische partijleider Kroest- sjef, dat de Russische aardsatellieten en raketten de Amerikaanse straal- bommenwerpers en -jagers hebben doen verouderen. Het zal een aan zienlijke tijd duren, voordat het oude vervangen is door het nieuwe. Over de bereidheid van de Ver. Staten besprekingen met Rusland te houden over de controle op de satel lieten zei de president, dat de Ver. Staten bereid zijn hun vroegere po litiek te wijzigen en zo'n aparte overeenkomst (apart van de andere ontwapeningsonderhandelingen) te bestuderen, onder het voorbehoud, dat de bondgenoten van de Ver. Staten daarmee instemmen. De president zeide nog, dat Rus land, door het afvuren van de eer ste aardsatelliet, waarschijnlijk een politiek voordeel van wereld betekenis heeft behaald. Maar hij betwijfelde of Rusland daarmee ook enig wetenschappelijk voor deel op de Ver. Staten heeft ver overd. PER DAG 3 SEC. KORTER Het laboratorium van de marine te Washington heeft medegedeeld, dat volgens zijn laatste observaties de Russische kunstmaan zich, naar het schijnt, nog steeds even snel op dezelfde hoogte en in dezelfde baan als in het begin voortbeweegt. Een woordvoerder van het labora torium zei, dat de signalen van de satelliet nu weer krachtig en duide lijk zijn. Radio-Moskou meldde woensdag te 18.00 uur, dat de kunstmaan zeven tig keer om de aarde had gedraaid. Volgens de waarnemingen wordt de omlooptijd van de satelliet in 24 uur drie seconden korter. Men denkt, dat de kunstmaan nog vrij lang om de Op congres Lekenapostolaat De vroegere intieme medewerker van de H. Vader, de tegenwoordige aartsbischop van Milaan, mgr. J. B. Montini, heeft gisteren, na te voren met de H. Vader in een particuliere audiëntie te zijn ontvangen, het alge mene gedeelte van het Congres voor Lekenapostolaat gesloten. Hij deed dit in een rede, waarin hii een harts tochtelijk beroep deed op alle leken apostelen, om de wereld door liefde te bekeren. Het eerste programmapunt van de apostel, in het bijzonder van de le kenapostel, is de wereld een bewon derenswaardig, aantrekkelijk en sym pathiek Christendom te tonen. Het eerste getuigenis zal zijn onze een heid, onze wederzijdse liefde, onze onderlinge samenhang die zowel har telijk als maatschappelijk is. Het tweede getuigenis zal zijn dat van onze liefde voor al degenen, die wij de blijde boodschap zullen brengen. Dit is de gi ote politiek van het leken apostolaat. Tot besluit van zijn rede zeide mgr Montini: „Laten wij nie'. vergeten, dat de fundamentele houding van de' Prof. Fred Singer van de universi teit van Maryland heeft gisteren op zien gebaard met zijn voorstel, dat de Ver. Staten en Rusland hun wedloop met atoomproeven zullen besluiten met een bombardement van de maan. De Amerikaanse hoogleeraar leed zijn voorstel in Barcelona op het con gres van de internationle vereniging voor ruimtevaart. Hij drong aan op de bouw van in terplanetaire ballistische projectielen met waterstofbomladingen om kraters in de maan te slaan. Zo'n bombarde ment zou veel leren over de omge ving van de aarde en de eigenschap pen van het interplanetaire medium „en over het algemeen ons begrip van de natuur van het heelal verdiepen." Prof. Singer zei in dit verband ook dat spoedig het ogenblik bereikt zal zijn, dat waterstofbommen zo krach tig zijn geworden, dat proeven op de aarde een gevaar zullen vormen voor de gezondheid van de wereldbe volking in haar geheeL katholieken, die de wereld willen be keren, er allereerst een van oprechte liefde moet zijn. Wij moeten onze vrienden er vijanden, katholieken en schismatieken, protestanten, onver schilligen, muzelmannen en heidenen liefhebben en speciaal hen, die onze hulp nodig hebben, die vervolging lijden, die met ons spotten, die ons minachten, die tegen ons samenspan nen en die ons vervolgen". Het eerste gedeelte /an het con gres is nu geëindigd. Inmiddels is het tweede gedeelte begonnen en komen de delegaties zelf aan het woord. Zij splitsen zich namelijk in verschillen de afdelingen, waarvan de voornaam ste handelen over het gezin, school, de parochie, de catechese en de cari tas. Een tweede serie bespreekt de verschillende bewegingen, die aan de vorming tot lekenapostolaat mede werken. aarde zal blijven draaien, aldus Radio - Moskou. Het Russische persbureau Tass deelt mee, dat Russische geleerden op grond van gegevens over de kunstmaan tot de conclusie zijn ge komen, dat de bovenste lagen van de atmosfeer veel minder dicht zyn dan men tot nu toe had aangenomen Dit wordt bevestigd door de con stantheid van de omwentelingspe riode en de baan van de kunstmaan, aldus Tass De gegevens over de „Spoetnik" hebben ook uitgemaakt, dat de tem peratuur in deze lager lager is dan men tot heden heeft verondersteld Onder deze voorwaarden kan de kunstmaan voor onbepaalde tijd door de ruimte draaien. Men zal echter pas over enkele maanden tot defini tieve conclusies over een en ander kunnen komen. De Russische hoogleraar professor Sternfeld heeft tegenover een ver tegenwoordiger van Radio-Moskou verklaard, dat de volgende Sowjet- kunstmaan hoger zal worden gelan ceerd dan de eerste, welke een baan beschrijft, die hoogstens 900 km. van het aardappervlak ligt. De volgende satelliet zal tot een hoogte van 1500 tot 2000 km. wor den gebracht Hier is de wrijving zoveel geringer dat het apparaat ver scheidene jaren in de lucht zou kun nen blijven Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan, die nog ^ens zo hoog kan worden gelanceerd, voor onbepaalde tijd om de aarde cir kelen. DOOR LEIDSE STERRENWACHT WAARGENOMEN. Waarnemers van de Leidse Ster renwacht hebben hedenochtend om 04.51 uur de kunstmatige aardsatel liet gezien. Het object bewoog zich met een snelheid van ongeveer vier graden per minuut door o.a de ster renbeelden de Grote Beer en de Jachthonden, van noord naar oost. De helderheid van de satelliet wordt geschat op de derde tot tweede groot te. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, of het waargenomen ob ject de bolvormige kunstmaan zelf is of het raketgedeelte, dat haar volgt. De Sterrenwacht zal haar pogin gen tot observatie voortzetten. Beschuldiging aan Dulles' adres Nikita Kroestsjef, eerste secretaris der Russische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de „New York Times" verkaard, dat de wereld in het Midden-Oosten door een nieuwe oor log wordt bedreigd en hij beschul digde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dul les, er van Turkije te willen verlok ken deze te beginnen door een- aan val op Syrië. In een derde en laatste artikei over zijn vraaggesprek met Kroestsjef van maandag j.lschrijft Reston, dat de Russische leider de Amerikaanse senaat had uitgedaagd zijn beschul digingen te onderzoeken Kroestsjef sprak scherpe woorden over Turkije. Hij waarschuwde, dat dit land ingeval van een oorlog, geen dag zou bestaan. „Indien er een oorlog uitbreekt, zijn wij dichtbij Turkije en de V.S. niet. Wanneer de kanonnen gaan schieten, kunnen de raketten begin nen te vliegen en dan zal het te laat zijn er nog over na te denken De partijsecretaris beschuldigde in het bijzonder Dulles er van, aan Loy Henderson, deskundige voor het Midden-Oosten, instructie te hebben gegeven, Jordanië en Irak tegen Sy rië op te zetten. Dit was echter mislukt en Hender son zette daarop, tijdens zijn jongste reis in het Midden-Oosten. Turkije onder druk. Toen Reston vroeg, waarop hij zijn beschuldigingen baseerde en of de Sowjet-Unie -documenten heeft om ze te bewijzen, antwoordde de Russi sche leider: „Ik raad u aan, de heer Dulles inlichtingen te vragen. Laat hij, als man die dikwijls God aan roept, zweren, dat hij dergelijke in structies niet aan Henderson heeft gegeven". Hij legde er de nadruk op, dat zijn beschuldigingen waar waren en dat de Sowjet-Unie documenten heeft om deze te bewijzen. Alle documenten zullen eventueel worden gepubliceerd Kroestsjef veroordeelde de Eisen hower-leer voor het Midden-Oosten en ontkende, dat er sprake is van een „Sowjiet-provocatie" in Syrië of een bedreiging van het Midden Oosten door het communisme. Hij gaf toe, dat de Sowjet-Unie militaire uitrustingen aan Syrië heeft verkocht, maar „er is niet één van onze soldaten in Syrië". De Arabieren staan ver af van de communistische ideeën. Zij zijn geen communisten maar na tionalisten. President Nasser van Egypte had zelfs communisten in de gevangenis laten zetten. De moeilijkheden in het Midden- Oosten is, dat op het ogenblik dat de „koloniale slavernij" in eenstort, de V.S. de rol van „internationale gendarmerie" op zich neemt Overal waar de volkeren hun vrijheid krij gen wensen de V.S. deze te vernieti gen, aldus Kroestsjef. San Marino legt de wapens neer De communistische regering in San Marino heeft zich gisteravond bereid verklaard de wapens neer te leggen en de christen-democratische tegen regering vreedzaam bezit te laten ne men van de regeringsgebouwen. De minister van Binnenlandse Za ken, Doinenico Morganti, deelde mee, dat het geschil in het dwerg- staatje in Midden-ltalië vandaag of ficieel zou worden bijgelegd. „Wij hebben wer'telijk geen keus, omdat wij belegerd worden door een geweldige macht van buitenlandse troepen", zei Morganti. „Dit is in fei te agressie Voor een aanval op een land is het niet nodig met schieten te beginnen Het is voldoende een sta len keten rond een land te leggen, zo als de Italiaanse carabinieri met San Marino hebben gedaan." De Italiaanse politie heeft alle we gen naar de republiek afgesloten. 5eeaf in da&t $e*Cij.n fry achtste uetjaatdag. Noorse betogers, die zich op het vliegveld Fornebu bij Oslo hadden verzameld om protesten tegen de komst van de Westduitse generaal Speidel, hebben gisterochtend bij vergissing stenen geworpen naar de Britse opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Noord-Euiona generaal, sir Cecil Sugden, "n diens stafchef generaal-majoor Cooper, die terugkeerden van een bezoek aan Kopenhagen. Eén van de generaals werd aan het hoofd getroffen. In Noorwegen zijn plannen ge maakt voor protestbetogingen en stakingsacties naar aanleiding van de komst van generaal Speidel die opperbevelhebber is van de Navo landstrijdkrachten in Midden-Europa Om een uitnodiging aan Zjoekof President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat het hem niet bekend was dat de Ver enigde Staten een Russisch voorstel voor een bezoek van de Russische mi nister van Defensie, Zjoekof, aan Amerika zouden üebben afgewezen Gevraagd wat hij van zo'n bezoek dacht, antwoordde Eisenhower dat Amerika daarover met zijn bondge noten overleg zou plegen. De president zei dit in antwoord op vragen over een interview van de „New York Times" met partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie. Ir dit interview heeft Kroestsjef ver klaard, dat het voorstel voor een bezoek van Zjoekof op 23 juli in een nota aan minister Dulles gedaan was, nadat Eisenhowei tijdens een pers conferentie had gezegd dat zo'n be zoek wellicht vrucht zou kunnen dragen. Minister Dulles zou daarop geantwoord hebben dat de woorden van de president verkeerd waren uit gelegd en dat de Amerikaanse rege ring niet voornemens was Zjoekof uit te nodigen. Een groep Belgische Poolonderzoe- kers zal in mei 1958 met parachntes op de Noordpool dalen en dan van daar uit een tocht van rnim duizend kilometer te voet ondernomen om weer in „beschaafd" gebied te ko men. Lord Tedder en expeditieleider Stanley Moss, die gisteravond plannen van de expeditie bekend maakten, deelden mee dat de tocht voornamelijk wordt ondernomen om te weten te komen welke mogelijk heden reddingsexpedities in het Noordpoolgebied hebben. Vooral nu steeds meer vliegtuigen de Poolroute nemen, stijgen de kansen op vlieg rampen en noodlandingen in aat ge bied. Een uitgebreide uitrusting o.a. sleden en honden in plastic tanks zullen de sprong meemaken. De deel nemers, uiteraard geoefende parachu tisten, zijn specialisten op velerlei gebied, zoals kenners van de Pool streken, medici, fotografen en radio- telegrafisten. René Pleven heeft zijn pogingen een nieuw Frans kabinet te vormen gisteravond opgegeven. De pogingen hadden hem niet meer opgeleverd dan de „sympathie" van de rechtse onafhankelijken en een zeer lauwe belofte van Mollet'? so cialisten, dat men zijn formatiepo gingen zou steunen. Mendès-Frrnce echter had namens de radicaal-socia listen een regering-Pleven afgewezen Op die basis wilde de leider van de invloedrijke, maar kleine verzetspar tij (U.D.S.R.) niet verder gaan. Op de Marx-Engels-pIatz In Oost-Berlijn zijn grootse feesten gehouden ter viering van de achtste verjaardag van de Oostduitse republiek. De foto toont (links) par tij-secretaris Walter Ulbricht met mevrouw Ulbricht en (rechts) premier Otto Grotewohl met mevrouw Grote wohl tijdens een bezoek aan het feestterrein. Mist en zonneschijn Ook in de afgelopen 24 uur kwa men in West-Europa uitgestrekte mistvelden voor. In Nederland trok d? mist gisteren in het noordoosten, oosten en zuidoosten van net land spoedig op, waarna bij zonnig weer de temperatuur opliep tot 18 19 gra den. Elders in het land bleef de mist de gehele dag hangen, maar in de kust provincies ging de mist tegen de avond over in een laaghangend wol kendek, waarbij het zich verbeterde. In de nacht van woensdag op don derdag vormde zich opnieuw op vele plaatsen mist, maar over het alge meen minder dicht dan de vooraf gaande nacht. De kans op mistvor ming in de nacht en ochtend blijft evenwel bestaan. Door de aanhouden de hichtdrukdalingen boven de Golf van Biscaye zal morgen lucht worden aangevoerd uit Frankrijk en Zuid- west-Duitsland. In deze lucht trekt de mist overdag bijna overal op Met de bovenwind drijven echter wel en kele wolkenvelden het land binnen, maar er zullen op de meeste plaatsen zonnige perioden voorkomen, waar bij de middagtemperaturen gelijk zullen zijn aan die van vandaag of iets hoger. Naar aanleiding van het tweede wereldcongres voor het lekenaposto laat, dat op het ogenblik te Rome vergadert, is in het Frans en Italiaans een boek getiteld „De wereld ver wacht de Kerk" verschenen. Men werkt nog aan een Duitse en Engelse vertaling van het boek. Medewerking hebben o.a. aan het boek verleend: dr Konrad Adenauer, kanselier van de West-Duitse Bonds republiek; Joseph Folliet vice-presi dent van de Franse Sociale Werken; dr Marga Klompé, de Nederlandse Minister voor Maatschappelijk Werk; prof. Giorgio La Pira, oud-burge meester van Florence; de Duitse dichteres Gertrud von Ie Fort en de bekende schijver Bruce Marshall. De wereld, zo verklaarde dr. Vit- torino Veronese secretaris-generaal van het wereldsecretariaat voor het lekenapostolaat, bij het verschijnen van het boek, wacht op het ogenblik op een stem, die spreekt met autori teit, die een waarheid verkondigt en bevrijdt. Maar de wereld weet nog niet, dat die waarheid in oen transcendente openbaring te vinden is. Daarom moet deze openbaring ver kondigd worden in een taal, die de mens begrijpt, in begrippen, die hem vertrouwd zijn en beantwoorden aan zijn problemen, bezigheden en stre vingen. De moderne mens zoekt naar ge tuigen; de katholieke leek zal het antwoord kunnen geven, dat hij zoekt hij spreekt met hem vanuit de hui dige wereldsituatie, vanuit een we reld van wetenschappelijke en tech nische vooruitgang, vanuit een we reld, waarin sterke machten werken, welke mensen in een onverbrekelijke eenheid verbinden. Dit boek is be doeld als een verzameling van der gelijke getuigenissen, van de zulke stemmen van katholieke leken in de wereld. Een der leiders van de Eoka, op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich woensdag overgegeven en aan Britse militairen een schuilplaats in de ber gen in net zuiden van Cyprus gewe zen. Jn de schuilplaats troffen de Brit ten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzetslieden aan, die kennelijk door hun kameraden dood geschoten waren. De man, die zich overgegeven heeft, heet Michael Ashiotis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT OVERDAG. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, morgen overdag 2 zacht weer met zonnige perio- den. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Hoogwaterstanden 11 Okt. v.m. 4.35; n.m. 4.50. Het weer in Europa STOCKHOLM geh. bew. 12 C. OSLO geh. bew. 12 KOPENHAGEN mist 14 ABERDEEN mist 17 LONDEN mist 13 AMSTERDAM zwaar bew. 12 LUXEMBURG mist 17 PARIJS 'half bew. 22 BORDEAUX zwaar bew. 25 GRENOBLE nevel 19 NICE half bew. 23 BERLIJN nevel 20 FRANKFORT motregen 19 MUNCHEN mist 19 ZURICH mist 19 GENEVE mfst 15 LOCARNO mist 16 WENEN onbew. 18 INNSBRUCK mist 24 ROME nevel 28 AJACCIO geh bew 25 MALLORCA licht bew. 24 Korreltje De meeste moed is nodig om ont moediging te overwinnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1