BLUE BAND. nututt! S*t kerngezond/ „De stemmenrov g/ttriC i Trouwauto's Ie MONTEURS B.O.V.A.C. GÜJS F. SOUPART ADVERTEREN doet VERKOPEN UITSLAG WONINGTELLING 1956 Hand-Draaiers ZITDAG MEDISCH-ANALISTE WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Belangrijke afwijkingen in verschillende gemeenten De reeds enige tijd geleden op grond van een steekproefbewerlcing voor ons land als geheel beschikbaar gekomen en door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceer de uitkomsten van de 1956 gehou den woningtelling, zijn thans in een speciale publikatie samengevat. In deze publikatie is mede een aan tal cijfers (eveneens steekproefuit- komsten) opgenomen voor de pro vinciën en de drie grote gemeenten. Zij laten zien, dat er, zowel ten aanzien van de samenstelling van de woningvoorraad als van de bezet ting der woningen, tussen de afzon derlijke provincies aanmerkelijke verschillen bestaan, zo bijv. wat be treft de ouderdom der woningen. Voor het land als geheel is 32% der woningen vóór 1906, terwijl dit per centage voor de provincie Groningen 40, voor Friesland 47 en voor Zeeland 39 bedraagt. Ook t.a.v. de grootte der woningen bestaan belangrijke afwijkingen. De één- en tweekamerwoningen (incl. keuken), in Nederland als geheel 5% van de totale woningvoorraad, vormen in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland niet minder dan resp. 15, 19, 15 en 10% van het totaal aantal woningen in elk dezer provin cies. Dit zijn dan ook tevens de pro vincies waar meer dan in de overige sprake is van onvoldoende slaapruim- te. Volgens de aangelegde criteria beschikte nl. van de huishoudens in Groningen, Friesland, Drenthe en Zeeland resp. 29, 38, 30 en 26% over onvoldoende te achten slaapruimte, terwijl het algemeen gemiddelde voor het land als geheel 17% bedroeg. Ook in andere opzichten bestaan onderlinge afwijkingen. Zo vormen de eengezinshuizen (woningen te vens geheel perceel) in Friesland, Drenthe, Overijssel en in de zuidelijke provincies Zeeland, Noordbrabant en Limburg meer dan 90% van alle daar gelegen woningen, doch in Noord- en Zuidholland maar resp. 50 en 41%. Laatstgenoemde veel lagere cijfers hangen samen met de omstandigheid, dat in deze provincies meer grotere steden zijn gelegen, waar eengezins huizen veel minder voorkomen. Zo bedraagt bijv. te Amsterdam het per centage eengezinshuizen maar 7 en te Rotterdam en 's-Gravenhage maar 14. Overeenkomstige afwijkingen voor het aantal door de eigenaar bewoon de woningen in Noord- en Zuidhol land maar resp. 17 en 16% van alle bewoonde woningen, in Utrecht 26% en in de overige provincies variërend van 38 tot 53%. Ook deze verschillen zijn mede beïnvloed door de aanwe zigheid, met name in de eerstge- i noemde provincies, van meer grote I gemeenten, waar in het algemeen de huurwoningen een veel belangrijker plaats innemen dan door de eigenaar bewoonde woningen. In Amsterdam. Rotterdam en 's-Gravenhage vormt laatstgenoemde groep bijv. maar 2, 5 en 11% van alle bewoonde wo ningen. Uit het bovenstaande blijkt, dat voor afzonderlijke gemeenten binnen een provincie de verhoudingen soms aanmerkelijk van het provinciale ge middelde kunnen afwijken. In welke mate zulks het geval is kan blijken uit de definitieve gemeentelijke uit komsten van de Algemene Woning telling, welke reeds voor rond 500 gemeenten beschikbaar zijn. Met ingang van 1 november Generaal Hasselman eervol van lunctie ontheven Bij K. B. is met ingang van 1 no vember 1957 eervol ontheven van zijn functie van chef van de Gene rale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, Hr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de generaal van de generale staf B. R. P. F. Has selman. Benoemd is tot chef van de Gene rale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, de luitenant-ge neraal van de generale staf G. J. Ie Fèvre de Montigny. Generaal Hasselman is tevens met ingang van 1 januari 1958 eervol ontheven van zijn functie van voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven. Hij wordt in die functie opgevolgd door de luitenant- generaal van de Kon. Luchtmacht H. Schaper, chef van de luchtmacht staf zulks onder handhaving in zijn tegenwoordige functie. SPOORWEGVERBINDING SCHIPHOL. In de Tweede Kamer is gistermid dag geruime tijd gesproken over de noodzaak, dat Schiphol een eigen spoorwegverbinding krijgt. Dit naar aanleiding van het wetsontwerp, dat aan de nationale luchthaven Schip hol een nieuwe beheersvorm toekent. Dit wetsontwerp werd goedgekeurd. 4-jarig meisje verongelukt Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is het vierjarig meisje A. I., dat aan een touw met een rij kleuters on der geleide van een zuster, te Sluis kil, de Nieuwe Kerkstraat-Bovenweg overstak, zeer ernstig gewond, toen het touw werd gegrepen door een achterop komende personenauto. De auto sleurde het touw mee. Enkele kleuters kwamen ten val. Het meisje I heeft vermoedelijk het touw niet meer los kunnen laten waardoor het, toen de bestuurder van de auto door de schrik de macht over het stuur verloor en de auto van de dijk afreed, werd meegetrokken. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd, waar het enkele uren later is overleden. KORTE golf In een oude wijk van Cairo is een gebouw van vier verdiepingen ingestort. Een kind kwam om het leven. Dit was het 143e gebouw dat in minder dan twee maanden tijds in Cairo bezwijkt. In totaal zijn bij deze ongelukken 44 mensen om het leven gekomen en 205 gewond. Een wijkverpleegster uit Hel- voirt werd gisteravond tegen acht uur in de Taaistraat te Vught door een vrachtauto zodanig aangereden, dat zq kort daarop in het groot zieken - gasthuis te 's-Hertogenbosch is over leden. Mej. M. Nuyten was met haar bromfiets gevallen doordat zij het wiel van een voor haar rijdende fiets raakte en kwam toen voor het ach terwiel van een juist passerende vrachtauto terecht. KUNT GELUKKIG ZIJN, MOEDER. U ziet hoe graag Uw jongens en meisjes eten van de boterhammen die U klaarmaakt. U ziet, hoe gezond en blij ze opgroeien. Blue Band werkt daaraan mee. Blue Band maakt alles zo smakelijk. En voedzaamEn ge zond! Doe veel met Blue Band, iedere dag. Laat ze maar smullen. Ze smullen zich groot. 't Is de eigen, speciale bereidingswijze die Blue Band zoveel fijner en rijker maakt. U proeft zo duidelijk, dat Blue Band anders is, lekkerder. U weet toch hoe dat komt? Voor Blue Band wordt een eigen speciale bereidingswijze toegepast, die enige jaren geleden is ontdekt en sinds dien steeds verbeterd. Waarom zou U daar ook niet van profiteren? llllllllllllllllllllllllllll! Blue Band helpt U zorgen voor Uw gezin, ook in deze donkere, koude tijd van het jaar. Geen zon? Geen verse, groene zomergroenten? Zorg voor Blue Band, bij ieder maal, iedere dag. Een zomer-rijkdom aan vitaminen maakt iedere hap van iedere bo terham nog rijker, nog gezonder. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1III1III1 Goed gebouwd ff Stralend gezond ZONNENSCHIJN VITAMINE D helpt bij de bouw van beenderge- stel en gebit. VITAMINE A maakt ze beter B bestand tegen de M 1} kuren van koning f Winter. lllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BB 139 .33Q.:< dus gebruiksklaar Een scheutje in warm water en de vaat is al bijna gedaan van DE GROOT de meest moderne Beestenmarkt 3 B.z.a. 3e banketbak- kersbediende. 18 jr. Br. on der no. 1091 bur. v. d. bl. rS Moeilijkheden met uw accu? Dar. eerst naai de accu-specialist die U gra tis zal adviseren Het adres: Accu-Service Groe nen. Nieuwe Riin 106 tel 23140. Leiden Iedereen is enthousiast als wij uw matras over trekken met damast Een één-pers. vanaf f 19.50 twee pers. vanaf 26 50 Smits bedden en tapiiten magaz. Mare 98. Vrouwen stppp 9 tel 23913. 2? Verhuur zonder chauf feur 4-5 6 oers All risk verzekering De zaak met de grootst mogeliike ser vice. billiike tarieven Werkhoven's luxe auto verhuur Van t Hoftstraat 11 Leiden tel 22300 3? Conferenties. Voor niet kath. en voor katholieken St. Lodewiikskerk Steen- schuur. 's avonds kwart over acht. Dinsdag 15 okt.' Quo Vadis, 'n wereld op de rand van de afgrond Toegang kosteloos. Een-twee-drie De nieu we Berini M 31 met DKW motor heeft 3 versnellin gen SDeciaal vooi 2 oer sonen Fa Van Ziio Haar lemmerstraat 295 Filiaal Korevaarstraat 6 ST Wist O dat? Voor koor of huur van alle sierteelt vergunningen ook bedrit ven of land is het adres' J Elstgeest Roelof arends veen tel 291 K 1713 Cursus Automonteurs verbonden aan de Ambachtsschool te Leiden. Voor de cursus kunnen nog enige cursisten worden ingeschreven. Het cursusgeld bedraagt 30.per cursus van 8 maanden. Aanmelden tot uiterlijk 14 oktober 1957 aan de school, Haagweg 4, dagelijks van 912, 1417 en van 19— 21.30 uur. gevraagd door aardewerkfabriek. Bij voorkeur voor avonduren. Brieven onder no. 1100 aan bureau van dit blad. OPTICIëN ,,'T BRANDPUNT" zit donderdagmiddag 10 oktober in 't wijkgebouw te Rijpwetering van 2.30 tot 5.30 uur. Brillen met en zonder recept, monturen in alle prijsklassen. Leveranciers van alle ziekenfondsen 1958 de nieuwe Solex direct leverbaar Nog mooier, nog solider nog krachtiger Óebr Huisman Hoge woerd 66 68 Eigen financiering Tel 31292 *2? Ze zijn er weer. De kwaliteits EWE Anker Horloges. 21 st. Anker waterdicht, schokvrij an ti-magnetic. onbr veer Geen f 69.50 Maar slechts 47.50 ..De Goedkopere Zaak". S. v d. Water en Zn. Haarl.straat 207. V.W zig-zag naaimach van de „Victoria" Werke A. G Neurenberg (Did sinds 1886. en de Carson als gewone huishoud naai machine lopen soepel en geluidloos! Uw adres: Rooyackers Leemanstraat 31. Leiden, tel. 31324. Bij de afdeling Haematologie van het Academisch Ziekenhuis te Leiden bestaat gelegenheid tot plaatsing van een Salaris, behoudens jeugdaftrek, minimum ƒ315,66, maximum ƒ469,01 per maand (excl looncompensatie voor de huurverhoging). Schriftelijke sollicitatie te richten aan de Direc teur-Geneesheer. Geldleningen aan ambtenaren en vast part. personeel 1 100- - i, 1500.- naar draagkracht, zonder borg. Wett. tarief. Vlug, zakelijk, discreet, Uohte&fl. NATIONALE VOLKSBANK DEN HAAG - RIVIERVISMARKT 4 - TEbEFOON 11 53 4» StaenhouwarlJ en Natuursteenhandal Specialiteit in GRAFMONUMcNTEN HOGE RIJNDIJK 43 LEIDEN - TEL. 23281

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9