3)e flebd&e&ywicvnt Signalen van de kunstmaan worden onregelmatig Gaaf de „Spoetnik" zakken of zijn de batterijen op? Twee wachters draaien mee met de maan Na de kunstmaan 't ruimtestation Internationaal toezicht op ruimteraketten Aanschouwelijk onderwijs op Moskouse pleinen Poets uw tanden electrisch Russen willen Amerikaanse instrumenten meenemen WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14229 Krijgt ,Spoetnik' er genoeg van? Directeur: C. M. v. HAMERS VEI D. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes ƒ4.50 Morgenochtend boven Nederland Radio-stations uit alle delen van de wereld meldden dinsdag, dat zij het contact met de kunstmaan, welke de Russen „Spoetnik" noemen, verloren hebben. Slechts hier en daar werden dinsdagmiddag nog zwakke signalen opgevangen. Sommige deskundigen spraken reeds het vermoeden uit, dat de satelliet dichter bij de aarde komt en zijn signalen gestoord worden door de iono- sfeer. Radio-Moskou maakte dinsdagavond evenwel bekend, dat de radio- seinen binnenkort kunnen ophouden, omdat de batterijen van de satelliet uitgeput raken. De doelen, welke de Sowjet-deskundigen zich gesteld hebben, zijn be reikt, aldus de radio. Er zijn waardevolle gegevens verkregen. Als de sa telliet geen signalen meer uitzendt, zal de observatie met optische middelen en radio-peilingen vanaf de aarde worden voortgezet. Op de radio-kamer van het A.N.P is de satelliet dinsdagochtend tussen 7.55 en 8.12 uur voor het laatst gehoord. De seinen waren toen nog duide lijk. Het aantal seinen dat werd gegeven bedroeg echter 178 per minuut, aanzienlijk meer dan enige dagen geleden toen 138 seinen per minuut ge teld werden. De seinen zijn echter dinsdagavond om 22.55 uur Ned. tijd toch nog in Sydney opgevangen, toen de satelliet Australië passeerde. Woe. I agmorgen vroeg werden ook weer signalen opgevangen door het Cavendish-laboratorium te Cambridge in Engeland. DAALT DE KUNSTMAAN? Een woordvoerder van het radio- observatorium Mullard te Cambrid ge in Engeland heeft woensdagoch tend vroeg verklaard, dat de Russi sche kunstmaan in slechts enkele om wentelingen 100 km is gedaald en zich thans op een hoogte van 800 km. boven de aarde bevindt Haar snelheid is met twee procent afgenomen en men verwacht daar, dat zij binnen enkele uren naar be neden komt. Zij zal opbranden wan neer zij de atmosfeer van de aarde bereikt, aldus de woordvoerder. WAARNEMINGEN. De kunstmaan is dinsdagavond tus sen 20,15 en 2(0.45 Ned. tijd in Mid den-Frankrijk met het blote oog waargenomen. In Bours en Nevers heeft men de satelliet aan de zuide lijke hemel gezien als een lichtend stipje. Blijkens gegevens van radio-Mos kou zal de kunstmaan donderdag tien oktober in de buurt van Neder land komen. Zij passeert dan 's och tends om 06.34 uur Ned. tijd Brussel. Als het weer een beetje zou willen meewerken en de lucht helder zou zijn, is het niet onmogelijk, dat men dan de „Spoetnik" zal kunnen waar nemen als een zwak sterretje. Men zal wel een kleine verrekijker en een goed lopend uurwerk nodig hebben. Volgens radio-Moskou heeft de kunstmaan woensdagochtend om 7 uur Ned. tijd 63 maal om de aarde gedraaid. Het blad van de communistische jeugdbeweging verklaarde dinsdag, dat de „Spoetnik" behalve twee ra diozenders ook nog andere appara ten bevat. TWEE WACHTERS Het blad van de Russische commu nistische partij, de „Prawda", heeft vandaag bekendgemaakt, dat de Rus sische kunstmaan op haar baan rond de kap, die de kunstmaan beschermde toen zij de ruimte werd ingeschoten, als derde kunstsatelliet om de aarde draait. De „Prawda" maakte voorts be kend, dat de „Spoetnik" codeseinen heeft uitgezonden, die bijzonderhe den over temperatuur en andere ge gevens bevatten. Volgens het blad is er reden aan te nemen, dat de satelliet nog een aan zienlijke tijd rond de aarde zal blij ver bewegen. De kunstmaan is bolvormig er is gemaakt van aluminiuiruegeringeii. Alle instrumen en bevinden zien otn- de bol, die is gevuld met gasvor mige stikstof welke tijdens de viMcnt c*«c lieert. Dil is nodig f m de ver eiste temperatuur tc handhaver. Uit ren fut.» in net blad .blijki dat de satelliet vier antennes heeft. Voorts heeft hij twee machtige radio zenders, waarvan de signalen, zoals thans is gebleken, op een afstand van 10.000 km kunnen worden ont vangen, aldus de „Prawda". De maan heeft gevoelige elemen ten, die de radio-frequenties van de signalen en de onderlinge verhouding tussen hun duur en tussenpozen wij zigen, zodra de temperatuur of an dere omstandigheden veranderen. De ontvangen signalen worden thans gedecodeerd en geanalyseerd. De Sowjet-Unie zal ook een kunst maan lanceren, welke dieren aan boord heeft, aldus meldt de „Praw da". Hierdoor kan het gedrag van levende wezens tijdens ruimtervluch. ten worden onderzocht. Eerst meer gegevens Een Sovjet-Russische deskundige op het gebied van de ruimtevaart, pro fessor Joeri A. Pobedonostsef, heeft dinsdag voor Radio Moskou medege deeld dat men het lanceren van kunstmanen moet zien als voorberei ding van de bouw van een bemand ruimte-station vanwaar ruimtevaar tuigen kunnen vertrekken. Het zou volgens hem geen zin heb ben nu al met de bouw van zo'n ruimtestation te beginnen omdat de geleerden nog weinig weten over de natuurkrachten die werkzaam zijn op de hoogte waarop het ruimtesta tion zou cirkelen. Pobedonostsef zag de ontwikkeling als volgt. Eerst gaat men een serie kunstmanen lanceren met behulp waarvan men de ruimte zorgvuldig kan bestuderen. Zodra men genoeg In het kader der Ver. Naties De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft dinsdagavond meegedeeld, dat de V.S. bereid zijn met Rusland te praten over het internationale toezicht op ruimteraketten. Dulles verklaarde dit nadat hij een onderhoud met president Eisenhower had gehad. Hij maakte het echter duidelijk dat degelijke besprekingen gevoerd zullen moeten worden onder auspiciën van de V. N. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat de V. S. elk idee van een tweezijdige overeenkomst met Rusland verwer den. Zoals bekend heeft Kroestsjef in een vraaggesprek met James Reston, een correspondent van df „New York Times", het Voorstel gedaan om de Russische kunstmaan en alle Russi sche raketten onder internationaal toezicht te plaatsen. Dit toezicht zou dan een onderdeel moeten uitmaken van een algemene overeenkomst tus- de aarde door twee wachters verge-j sen de Sowjet-Unie en de V. S. zeld wordt. De woordvoerder zei, dat de V. S. zich houden zouden aan de voorstel- Het was reeds bekend, dat ook hetlen inzake een algemene ontwape- laatste doel van de raket, die de sa-1 ningsovereenkomst, die door meerde- telliet in haar baan bracht, om de re landen onderteke.id moet worden, aarde cirkelt, doch nu blijkt, dat ook 1 Deze voorstellen zijn gedaan op de Vice-voorzitter Gatland van het Britse genootschap voor ruimtevaart heeft dinsdag te Barcelona gezegd, dat de juridische problemen, die aan de verovering van de ruimte zijn ver bonden, van groot belang zijn nu de Russische kunstmaan een feit is. Hij achtte de aanbeveling van het con gres te Barcelona om een commissie ir te stellen, welke een studie moet maken van het internationale recht inzake de luchtruimte boven landen, van groot belang. Zjoekof in Belgrado Zonder al te veel vertoon is de Rus sische minister van defensie, maar schalk Zjoekof, gisteren voor een of ficieel bezoek in Zuid-Slavië aangeko men. Zjoekof had de reis gemaakt aan boord van een Russische kruiser. Deze meerde gisteren in de havenstad Za- dar af. Vandaar is de maarschalk met zijn gezelschap doorgevlogen naar Belgrado. Op het vliegveld van de hoofdstad volgde de gebruikelijke begroeting. Er werden natuurlijk de nodige vrien delijke woorden gesproken. Het vlieg tuig van Zjoekof werd niet geëscor teerd. In het Moskouse planetarium heeft men met behulp van een enorme globe aanschouwelijk voorgesteld hoe de door de Russische geleerden gelanceerde kunstmaan om de aarde raast. Deze foto laat zien hoe belangstel lende staatsburgers op het terrein van het planetarium bij de globe luisteren naar de uiteenzetting, welke een astronoom geeft. weet over de invloed van kosmische stralingen, temperaturen enzovoorts gaat men een zeer grote kunstmaan lanceren die de kern moet vormen van een ruimtestation. Die kern gaat men geleidelijk vergroten. Zodra het ruimtestation gereed is komeh er proefdieren in. Doorstaan die dieren de proef goed, dan is de tijd gekomen om het ruimtestation met mensen te bemannen. Ontsnapt in een olietank Een Tsjechisch gezin bestaande uit vader, moeder en twee jongetjes negen en vijf jaar is in een tankwa gen van de Tsjechische spoorwegen In Wenen gearriveerd, na een van de meest opmerkelijke ontsnappingen, die ooit van achter het ijzeren gordijn werd volvoerd. „Laten we God danken, dat we ein delijk de vrijheid bereikt hebben" zei de 42-jarige Atonin Liszka, toen hij, gevolgd door de rest van zijn ge zin, door de opening van.de olietank naar buiten kroop. Jarenlang heeft Liszka naar de bes te manier gezocht om te ontsnappen. Hij noteerde de dienstregeling van al le goederentreinen die naar Oostenrijk gingen en nam ten slotte het besluit de ontsnapping in een tankwagen te proberen. Met een soort snorkel-ap paraat voorzag het gezin zich van zuurstof in de hermetisch afgesloten wagen, waarin nog 20 cm olie stond. „De vier gasmaskers, die we nog had den meegenomen hebben we niet no dig gehad" vertelde Liszka. De 30-jarige vrouw -armilla deed verslag van de meest kritieke ogen blik tijdens de ontsnapping, toen hun In de Parijse tentoonstellingszaal Porte de Versailles is de herfstsalon geopend, waar weer diverse nieuwe uitvindingen zijn te bewonderen. Een van de nieuwe constructies is een electrische tandenborstel, die is uitge rust met een soepel wit borsteltje, dat in 40 seconden de tanden reinigt zonder het tandglazuur aan te tasten. wagen werd afgehaakt en op dood spoor gezet nabij het grensstation. „Maar later kwamen we gelukkig weer bij", vertelt zij stralend. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben het gezin, dat van plan is naar Guatemala te emigreren, politiek asiel verleend. Noorse verkiezingen In Noorwegen zijn maandag parle mentsverkiezingen gehouden. Hoewel de uitslagen nog niet volledig bekend zijn, staat vast, dat de arbeiderspar tij van premier Gerhardsen weer voor vier jaar aan de macht blijft. De socialisten brachten hun abso lute meerderheid in het .Storting", dat 150 leden telt, van 77 en 78. Ook de conservatieven en de agrarische partij boekten een kleine winst. De communisten verloren zeer waar schijnlijk hun drie zetels en zullen in het nieuwe parlement dus niet meer vertegenwoordigd zijn. De overwinning van de arbeiders partij zal geen merkbare wijziging in het Noorse politieke leven teweeg brengen. De partij zal haar milde vorm van socialisme, gebaseerd op een zekere mate van staatscontrole op de economie en de prijzen, bene vens grote investeringen om de wer keloosheid in de industrie laag te houden, voortzetten. Geen plaats in Amerikaanse maan Russische deskundigen hebben gis teren het aanbod gedaan Amerikaan se wetenschappelijke instrumenten aan te brengen in de volgende Rus sische kunstmaan. Met name zouden de Russische geleerden graag het ap paraat meenemen dat is ontworpen voor het analyseren van de buitenste lagen van de dampkring. Het is zeer licht van gewicht en er is in de door de Amerikanen ontworpen kunst manen toch geen plaats voor te vin den. De Amerikaanse collega's van de Russische deskundigen namen geest driftig kennis van het Russische aan bod, maar moesten meedelen, dat de beslising er over een kwestie is, die thuisbehoort bij de Amerikaanse rege ring. Er zijn tijdens het bezoek van de Russische deskundigen, onder wie zich ook bevond professor Blagonra- vof, een van de knapste Russische technici op het gebied van raketten, tal van gegevens uitgewisseld en de Russen maakten de indruk, dat zij, ondanks hun zelfvoldaanheid over de Russische aardsatelliet, toch wel geïmponeerd waren over de wijze waarop de Amerikanen bezig zijn Corruptie in Bonn In justitiële kringen te Bonn is mee gedeeld, dat verscheidene ambténaren van het ministerie van defensie zijn betrokken bij een corruptieschan daal, dat is ontdekt op het aankoop bureau van de strijdkrachten. De zaak is aan het rollen gekomen door de arrestatie van een zaken man in Bonn. Naar aanleiding hiervan is o.a. een kolonel verhoord. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit, dat de betrokkenen alle tijd hebben gehad om compromitte rende stukken te vernietigen. hun eigen kunstmaanproject te berei den. President Eisenhower heeft giste ren de leiders van het project-Van guard (zo heet in Amerika het kunst maanproject) bij zich ontboden om volledig op de hoogte gebracht te worden van de stand van zaken in de Verenigde Staten. Na afloop werd er over het besprokene niets bekcr.d gemaakt. Alleen maakte het Witte Huis opnieuw bekend, dat men zich door het Russische succes niet van de wijs zal laten brengen en dat het niet zal leiden tot veranderingen in het Amerikaanse plan. De Amerikaanse raketdeskundige prof. Durant heeft verklaard, de Sow- jet-Russische verrichting „bewonde renswaardig" te achten, waaraan hij echter toevoegde: „Het Amerikaanse programma voor het lanceren van kunstmatige aardsatellieten gaat in het algemeen genomen, veel verder, omvat veel meer nieuwe vindingen en werkt veel volmaakter dan dat van de Russen". Rustig weer blijft In het grootste deel van Europa staat het weer onder invloed van een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Zuid west Rusland is gelegen. Gisteren overdag was het in dit gebied op de meeste plaatsen zonnig weer met maximumtemperaturen van 20 gra den in Midden-Duitsland en 25 gra den in Zuid-Frankrijk. In ons land waren de hoogste temperaturen 18 graden. Weinig bewolking en zwak ke wind waren er oorzaak van, dat de afgelopen nacht weer een flinke afkoeling optrad, waarbij op uitge breide schaal mist ontstond. Op sommige plaatsen is de mist zo dicht, dat deze vrijwel de gehele dag aan wezig blijft. In de buurt van IJsland handhaaft zich een lagedrukgebied, waarom heen in de afgelopen 24 uur een storing, afkomstig van Canada, via het zuiden van IJsland in de rich ting van Jan Mayen is getrokken. De storingsactiviteit breidt zich evenwel slechts uiterst langzaam naar het zuiden uit, zodat in onze streken het weertype maar weinig verandering zal vertonen. Griep teistert Europa Tot dinsdag zijn er in Italië een miljoen griepgevallen geconstateerd. Ook in andere Europese landen van Scandinavië tot de Balkan zijn hon derdduizenden gevallen geteld. Uit berichten uit verschillende hoofdsteden valt af te leiden, dat de epidemie haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. In vele delen van Frankrijk zijn de scholen gesloten. De slechtste berich ten kwamen dinsdag uit Duinkerken, waar de Aziatische griep 850 kinde ren van school heeft gehouden. Honderdduizenden gevallen wor den uit België gemeld. In Luik, Na men, Charleroi, Antwerpen en Brus sel zijn scholen gesloten. Dinsdag zijn alle scholen te Bonn voor de rest van de week gesloten. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger en dat van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa hebben dinsdag meegedeeld, dat ruim 3.000 Amerikaanse militairen in Europa aan griep lijden. Een stewardess van de Britse luchtvaartmaatschappij Bea, de 24- jarige Maud Cooper, heeft ernstige verwondingen opgelopen, doordat een aan haar geadresseerd pakket ont plofte. toen zij het openmaakte. Het pakket was, naar verluidt, in Lon den gepost. Dil nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Geldig tot donderdagavond. Op- j gemaakt te De Bilt, 11.15 uur). RUSTIG WEER. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, die overdag op de j meeste plaatsen optrekt. Weinig j verandering in temperatuur. Overwegend zwakke verander lijke wind. Hoogwaterstanden 10 Okt. v.m. 4.10; n.m. 4.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geh. bewolkt 10C. OSLO mist 11 KOPENHAGEN zw. bewolkt 13 17 ABERDEEN regen LONDEN nevel 15 AMSTERDAM mist 15 LUXEMBURG mist 17 PARIJS mist 19 BORDEAUX licht bewolkt 24 GRENOBLE mist 22 NICE half bewolkt 23 BERLIJN mist 18 FRANKFORT nevel 18 MUNCHEN mist 16 ZURICH mist 13 GENEVE mist 15 LOCARNO onbewolkt 18 WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK onbewolkt 22 ROME onbewolkt 24 AJACCIO regenbui 26 MALLORCA half bewolkt 20 Korreltje Alle dingen zijn moeilijk vóórdat ze gemakkelijk zijn. Fuller.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1