S)e C<2icbeSomcmt Ook 'n stuk raket vliegt achter de kunstmaan aan MAANZIEXTE- dmetihaanAe tafiet zat Apaedig apAtggen Vanavond vliegt de maan over Londen De kunstmaan onder internationale controle 7 3ltin& hietd achternichtje ten daap De onrust in de Poolse hoofdstad KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 8 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14228 'epidemie j Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 pJrwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Behalve de kunstmaan wentelt ook het laatste deel van de raket die haar omhoog heeft gebracht om de aarde, meldt radio-Moskou. Het raketgedeelte vliegt evenals de kunstmaan op een hoogte van onge veer 900 km. Het is er ongeveer duizend km van verwijderd. Deze afstand wordt echter geleidelijk groter. Ook de snelheid van de kunstmaan zelf neemt langzamerhand af. wikkeling van de Vanguard-raket. Door deze „verbazende domheid" was het Amerikaanse program vertraagd. Radio-Moskou zond maandag een „dienstregeling" voor het waarnemen van de radioseinen van de satelliet op dinsdag uit. Er worden geen plaat sen in Nederland genoemd. Wel komt Londen op deze lijst voor, met de j aanduiding dinsdag 22.54 uur G.M.T., ,J„ t O O - I MIJ De directeur van het observatorium van het polytechnisch instituutdat is 23.54 uur Nederlandse tijd. „Rensselaer" in Try (New York) verklaarde, dat de kunstmaan thans met I een snelheid van ongeveer 25.000 km om de aarde draait. Deze snelheid is I Volgens het Kon. 4.000 km. minder dan de oorspronkelijke. NOG 120 AARD SATELLIETEN? Observatorium in Sussex (Engeland) is het schijnsel j van de Russische kunstmaan te zwak Nonweiler, die dit van Russische col- om ™et het blote °°g waarneembaar I lega's had gehoord, toen dezen een Rusland is van plan gedurende het I bezoek aan Engeland brachten. Zij I Radio-Moskou maakte maandag internationale geofysische jaar 120 j zouden van Siberië en de Noordpoolevenwel bekend dat inwoners van de aardsatellieten in de lucht te bren- uit afgeschoten worden en in 1958 s^a" Petrozavosk in Karelie maan- ook vanuit de Russische basis aan dedagmorgen vroeg de kunstmaan met gen, aldus de Noord-Ierse geleèrde STRIJD TOT HET EINDE IJet kan bijna niet anders, of het verschijnen van de Rus sische kunstmaan aan het firmament heeft de communistische landen een gevoel van overwicht gegeven en aan de overige delen der aarde een morele deuk toegebracht. In onze tijd van verklaarbare, maar dikwijls eenzijdige bewonde ring voor de techniek, komt men er gemakkelijk toe technische vooruit gang te vereenzelvigen met het heil der mensheid. Deze vereenzelving is echter al leen mogelijk, indien het heil der mensheid kortzichtig wordt bezien als 'n verbetering der bestaansvoor waarden. Dit streven tot „onderwer ping der aarde" is op zich genomen mens-waardig en dus lofwaardig, maar het zou kortzichtig zijn, indien de mensheid door technische vernuf tigheden aan het uitspansel het uit zicht op de eeuwigheid verloor. Al zou het communisme in staat blijken tot nog meer „grote tekenen" en dat is bijna te verwachten dan mag ons dat niet terneerslaan of ontmoedigen of doen wankelen. De Kerk van Christus zal niet „overwel digd" worden. Daarom is het een hart onder de riem voor de Christi-gelovigen, dat de Stedehouder van Christus op aar de zyn toespraak tot het wereld congres van het lekenapostolaat be sloot met deze woorden: „Het lekenapostolaat als ieder apostolaat heeft twee functies: bewa ren en veroveren. Beide vormen dringen zich heden onweerstaanbaar op. Om het duidelijk te zeggen, de Kerk van Christus denkt er niet aan om zonder strijd het terrein te laten aan haar verklaarde vijand, het god loos communisme. Deze strijd zal tot het einde gestreden worden, maar met de wapenen van Christus!" EEN DEUR GING OPEN haar rondjes om de aarde. Dat is een feit van buitengewone bete kenis, want hiermede is de deur ge opend naar de grote ruimte van het heelal. Tot nu toe was ruimtevaart altijd nog maar een hersenschim, een fantastisch toekomstbeeld; de ge leerden verzekerden ons, dat het theoretisch reeds mogelijk was om een reisje naar de maan te maken, maar tot 4 oktober jL was er nog geen enkel projectiel in geslaagd om boven de aantrekkingskracht van de aarde en boven de dampkring uit te komen. De Russische satelliet heeft proefondervindelijk bewezen 0 dat het niet alleen theore tisch, maar ook praktisch mogelijk is. Met een enorme snelheid vrijwel ongehinderd door het nog aanwezige restant van ijle lucht, vliegt de kunstmaan om de aarde en haar snelheid heft de geringste werking van de zwaartekracht op. Nog een schepje er boven op en we hebben een raket, die naar de maan vliegt en weer terug. De tegenwoor dige Russische kunstmaan is met een drietrapsraket afgeschoten, één trap je erbij en men heeft een kunstmaan die haar echte zuster kan gaan op zoeken. Dat is wel de grote betekenis van liet Russische experiment, dat het bewe zen heeft, dat de ruimtevaart geen fantasie meer is. De Amerikanen zijn door dit Rus sische succes danig in hun wiek ge schoten. Weliswaar hebben zij gelijk als zij opmerken, dat het geofysische jaar geen wedstrijd is en dat het er wetenschappelijk niets toe doet, wie het eerste een kunstmaan de ruimte in schiet, maar aan de andere kant, steekt het hun toch, dat zij niet de eersten waren. Bovendien moeten zij nu erkennen, dat de Russen op het gebied van raketten en projec tielen allerminst achterlijk zijn en Zuidpool. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft maandag meegedeeld, dat de Verenigde Sta ten op het punt staan een raket te lanceren, die een hoogte zou berei ken tussen 1.600 en 6.400 kilometer.- De raket zal zijn reis op het Atol Eniwetok in de Stille Oceaan begin nen. Zodra de weersomstandigheden gunstig zijn, wordt de raket afgescho ten. Het apparaat zal met een ballon tot op een hoogte van dertig kilome ter worden gebracht en vandaar op eigen kracht verder gaan. Men deelde mee, dat deze raket te klein is om er een kunstmaan mee te vervoeren. Er wordt echter veel be tekenis aan gehecht als apparaat voor wetenschappelijk onderzoek. De Amerikaanse deskundige dr. I. M. Levitt heeft maandag in Philadel phia verklaard, dat het Amerikaanse leger vorig jaar al zijn reusachtige „Jupiter-C" een geleid projectiel had kunnen gebruiken om een sa telliet de wereldruimte in te zenden, doch dat het ministerie van defensie de voorkeur had gegeven aan ont- dat de Russen ook wel eens gelijk kunnen hebben, wanneer Moskou be weert, over een intercontinentale raket te beschikken, welke in staat is om vanuit lanceerplaatsen in Rus land zelfs het Amerikaanse continent te bestoken. De Russen hebben dan ook niet geaarzeld om hun kunstmaantje in dienst te stellen van hun propaganda en dat is één van de onaangename kanten, welke het enthousiasme over deze nieuwe overwinning van het menselijk vernuft aanmerkelijk tem pert. Er is trouwens nog een ander aspect, dat de wereld met bezorgd heid vervult. Als de Sowjets vandaag tot deze vredelievende prestatie in staat zijn, kunnen zij morgen ook een satelliet het luchtruim in sturen, welke wel degelijk militaire beteke nis heeft. De baan van de kunstmaan is zo danig, dat zij, op de beide Poolkap pen na, vrijwel over de hele aarde te zien is. Geperfectioneerde foto toestellen in zo'n satelliet moeten in staat zijn, om alles te fotograferen, waar ter wereld ook. Zo is er reden om te juichen, maar ook om bezorgd te zijn. Er is een deur opengegooid het blote oog hadden waargenomen. Radio-Moskou citeerde het hoofd van de plaatselijke waarnemingspost, die gezegd zou hebben, dat de kunst maan zich als een heldere ster langs de horizon had voortbewogen en ge durende bijna een minuut vanuit elk deel van de stad duidelijk zichtbaar was geweest. SLECHTS 8,5 K.G.? Britse geleerden zijn van mening, dat het door de Russen opgegeven gewicht van de kunstmatige aardsa teiliet wellicht aanmerkelijk geringer is dan de thans bekende 83.6 kilo gram. Britse radio-amateurs zouden Russische oerichten hebben opgevan gen waarin 8,5 kilogram als gewicht van de kunstmaan is opgegeven. Brit se geleerden achten dit een veel re delijker gewicht. Een satelliet van 83 kilogram zou maanden in het luchtruim kunnen blijven. Ingenieurs van de BBC hebben verklaard, dat de Sowjet-satelliet nu een zwak signaal uitzendt. Het is volgens hen echter nog te vroeg om te zeggen, of de satelliet in enigerlei opzicht uitgeput begint te raken. BEURS REAGEERT OP KUNSTMAAN. Op de New Yorkse effectenbeurs stegen gisteren de aandelen van vileg- tuigfondsen en van andere maat schappijen, die in verband gebracht kunnen worden met de nationale de fensie, op de aankondiging van het lanceren van de Russische kunstmaan. De koersstijging werd toegeschreven aan de verwachting, dat de Ameri kaanse uitgaven voor de defensie zul len worden verhoogd of dat er ze ker een eind zou komen aan de beper king van deze uitgaven. IN NOVEMBER TWEEDE RUSSISCHE KUNSTMAAN. Radio-Moskou heeft dinsdagoch tend gemeld, dat zeven november a.s. de dag, waarop in de Sowjet-Unie de oktober-revolutie van 1917 wordt herdacht, een tweede beter toegeruste Sowjet-Russische kunstmaan zal wor den gelanceerd. ONBEKENDE KUNSTMAANTJES? Boven het zuiden van Nieuw-Zee- land, op een hoogte van ongeveer 100 km, spelen zich dingen af die de ge leerden niet begrijpen. Op de radar schermen, die in verband met het in ternationale geofysische jaar bij In- vercargill zijn opgesteld, heeft men voorwerpen waargenomen, die zich met grote snelheid voortbewegen, heen en terug. Een woordvoerder van radio-Mos- .<ou heeft dinsdag verklaard, dat dit station niet heeft gemeld, dat de Sow jet-Unie op zeven november a.s. een tweede kunstmatige aardsatelliet in de lucht zal brengen. Interview met Kroestsjef Nikita Kroestsjef, eerste secretaris der Sowjet-Russische communistische partij, heeft in een vraaggesprek met James Reston van de „New York Ti mes" verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid is, de Russische kunstmaan en alle projectielen, die zij bezit, onder internationale controle te plaatsen, als onderdeel van een algemene over eenkomst tussen de V.S. en zijn land. Kroestsjef gaf overigens tijdens het vraaggesprek, dat drie uur en twin tig minuten duurde, geen enkele aan wijzing, dat de So ,vjet-regering be reid is haar politieke of ontwape- nings-voorstellen, welke eerder reeds Pleven probeert het De links-radicaal René Pleven heeft zich bereid verklaard te trach ten een regering te vormen. Hij had tevoren meer dan een uur met pre sident Coty gesproken. Politieke waarnemers achten de kans op succes voor Pleven niet erg hoog. Men is van oordeel, dat de fi- deze leiden naar de hemel of naar nanciële moeilijkheden de grootste de hel? hinderpaal zullen vormen. Indonesië zoekt steun voor West~lrian Vrijdagavond heeft de minister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, John Foster Dulles, op zijn departement te Washington, dr Soeban- drio, de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, ontvangen voor een informatief onderhoud betreffende de situatie in Indonesië en de Indo nesische aanspraken op westelijk Nieuw Guinea. Het onderhoud was ken nelijk naar wederzijds genoegen verlopen, want bij het vertrek van dr Spe- bandrio (rechts) namen de ministers harteUjk afscheid van elkaar. door de V.S. zijn verworpen, te wij zigen. Kroestsjef zei, dat de controle op de aardsatelliet of andere weten schappelijke ontdekkingen geen pro blemen behoeft op te leveren, mits de V.S. en de Sowjet-Unie tot overeen stemming komen over de kwestie van vreedzaam naast elkaar bestaan. De Sowjet-Unie is bereid haar strijdkrachten te demobiliseren en slechts een militie op de been te hou den voor de binnenlandse veiligheid. De andere landen zouden echter het zelfde moeten doen. Wijziging ontwapeningsresolutie. De westelijke mogendheden hebben maandag hun ontwcrp-resolutie inza ke de ontwapeningskwestie, die zij bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties willen indienen, herzien, om er een voorziening in op te nemen voor controle van kunstma nen, zo is uit goed'ngelichte bron in New York vernomen. Curasao weigert Ned. garantie De eilandenraad van Curasao heeft maandagavond met elf tegen negen stemmen het voorstel voor het aan gaan van een geldlening van vier miljoen dollar met Nederlandse ga rantie verworpen. Vervolgens nam de raad een motie aan, waarin hij zegt zeer erkentelijk te zijn voor de bereidheid van Neder land om de Nederlandse Antillen fi nanciële bijstand te geven bij de ont wikkeling, maar dat Curasao gezien de huidige financiële situatie en de beperkingen in Nederland, verplicht is om te proberen zonder de aange boden hulp met de uitvoering van de projecten te beginnen. De 4 miljoen dollawaarom het hier gaat, is het aandeel van Curasao in een lening van 10 miljoen dollar, die de Nederlandse Antillen zouden afsluiten ten behoeve van de ontwik keling van Curasao en Aruba. Bij de Staten van de Nederlandse Antillen waren daartoe een ontwerp landsver ordening en bij de Eilandenraden van Curasao en Aruba ontwerp-eilands- verordeningen ingediend. Op de agenda van de Nederlandse Tweede Kamer voor vandaag staat het voorstel van de regering haar te machtigen tot het verlenen van de garantie voor de lening. Franse admiraal omgekomen Een vliegtuig van de Franse ma rineluchtmacht is maandagmiddag bij het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Cannes neergestort. Vijf personen, onder wie admiraal Pierre Lancelot, hoofd van de mili taire personeelsafdeling van de ma rine zijn om het (even gekomen. J Zondag heeft prins Philip van Engeland zijn achternichtje, prinses Marija, ten doop gehouden in de Servisch-Orthodoxe kerk te Londen. De baby is een dochter van de nicht van de prins, prinses Christina van Hessen en prins Andrej van Joegoslavië. Koningin Elizabeth vergezelde de prins naar de plechtigheid, die ook werd bijgewoond door de koninklijke families van Joegoslavië en Roemenië. Op de foto ziet men de prins, die de baby uit het doopvont tilt na onderdompeling. Aanhoudend relletjes Ook gisteravond was het weer zeer onrustig in Warschau, de vijfde ach tereenvolgende avond. Grote benden straatslijpers verzamelden zich vroeg in de avond joelend en schreeuwend rond het Paleis van de Cultuur, een door de Russen gebouwde wolken krabber in de Poolse hoofdstad. De politie heeft ook ditmaal korte metten met de onruststokers gemaakt. Zij arresteerde een groot aantal jeug dige oproerkraaiers. Er werd gisteravond echter geen traangas gebruikt. Een volledig ba taljon politie, dat een speciale oplei ding had ontvangen op de school van de militie bij Warscha/u, werd onmid dellijk ingezet, nadat de eerste teke nen van onrust waren waargenomen. Van alle kanten kwamen agenten tevoorschijn uit 40 vrachtwagens, die in de zijstraten rond het Paleis van de Cultuur stonden opgesteld. In opeenvolgende golven ging de politie de straatschenders met gum mistokken te lijf. Veel jonge onrust stokers werden tegen de grond ge slagen. Er klonk links en rechts woedend geschreeuw toen de eerste charges werden uitgevoerd, maar de politie mannen lieten zich door niets weer houden en sloegen er flink op los. Bij tientallen tegelijk werden de jonge oproerkraiers in de politiewagens ge gooid. De relletjes begonnen gisteravond met het in brand steken van een hou ten bloeimenkraam bij het cultuurpa. leis. Een menigte vam zeker 5000 mensen keek rustig toe bij de razzia. Na een uur was het weer volkomen rustig in Warschau. Sowjet-troepen naar Polen? Het Westberlijnse dagblad „Ber liner Zeitung am Mittag" meldde maandag, dat Sowjet-Russische troe pen en pantserwagens zijn waarge nomen, terwijl zij zich uit de omge ving van Berlijn naar de Poolse grens begaven. Pantserwagens, luchtdoel geschut, artillerie en vrachtwagens vertrokken volgens dit bericht nog maandag te tien uur uit Zuid- en Oost-Berlijn naar de Poolse grens. Van geallieerde zijde kon geen be vestiging van dit bericht worden ver kregen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Rustig weer Door flinke stijgingen van de luchtdruk in het Oostzeegeied is een verbinding ontstaan tussen het hoge- dr uk gebied boven Mid den-Europa en een krachtig hogedrukgebied in de Poolzee bij Nova Zembla. Een uitlo per van de machtige hogedrukzone handhaaft zich boven West-Europa. De oostelijke wind in ons land bleef betrekkelijk zwak, zodat vannacht plaatselijk weer mist ontstond. Rond een diepe depressie bij IJsland blij ven storingen circuleren, waarvan de invloed echter n iet verder reikt dan tot Schotland. In ons land kan daarom op aanhouden van het rustige herfstweer worden gerekend. weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 2 S 11.15 uur). WEINIG VERANDERING l Vannacht weer plaatselijk mist Morgen overdag droog en 2 overwegend zonnig weer. Zwak- 2 j te tot matige oostelijke wind. I Weinig verandering in tempera- 2 tuur. Hoogwaterstanden 9 Okt v.m. 3.35.. n.m. 3.55. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 11 C. OSLO regen 19 KOPENHAGEN mist 16 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 16 geheel bew. 16 onbew. 16 onbew. 17 nevel 19 mist 20 nevel 19 half bew. 22 mist 18 mist 15 mist 14 onbew. 17 onbew. 18 mist 19 zwaar bew. 26 zwaar bew. 26 regen 21 Korreltje „De mode verslijt meer kleren dan de mensen." William Shakespeare.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1