Felle en bewogen verdediging voor de krijgsraad KORTE golf „St. Deus Dedit" te Roelofarendsveen MAANDAG 7 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 De strijd tegen de toolio te Leiden begonnen In het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Mare te Leiden zijn dok toren hedenmorgen begonnen met het inenten van de kinderen, die in 1955 zij geboren, tegen de kinder verlamming. Natuurlijk zijn er in de lokalen van het gemeentelijk gebouw „paar traantjes" vergoten, hoewel er een groot getal kinderen was, dat de beproeving van een prikje in de arm met Spartaanse zelfbeheersing door stond. De jeugdige klanten zijn snel ge holpen, u behoeft niet te wachten met uw twee-jarige spruit; en wat het verdriet betreft: met een lollie is het leed snel vergeten. Op de foto ziet u het protest van een twee-jarige tegen de manipula ties met de naald. De arts is dokter K. E. Daamen; zuster H. van Ommen neemt het kind onder haar hoede. Na het artikel, dat wij zaterdag in ceze krant over de noodzakelijkheid van de polio-inenting publiceerden, behoeven wij de ouders niet weer te manen aan deze actie mee te wer ken. De cijfers, die gepubliceerd zijn, spreken boekdelen. (Foto; De Leidse Courant). Twee jaar geëist tegen majoor K. Verdachte niet moedwillig „gehangen' Uitspraak woensdag a.s. Het begin van de openbare behan deling door de krijgsraad te velde west, van de strafvervolging tegen de 45-jarige majoor H. E. J. H. K., die verdacht wordt van het aanne men van ƒ22.500.van leveranciers en/of agenten van de dienst mate rieel landmacht, bracht een verras sing. De voorzitter, kolonel P. J. van Erk, voldeed aan een verzoek van de verdediger en hoorde opnieuw de getuige Tops. Deze was magazijnbe heerder bij een der leveranciers. Hij verklaarde tussen 1952-r'54 drie of vier maal in opdracht van Engelse firma's een enveloppe met 500.te hebben afgegeven aan een adres aan de Haagse Diepenburchstraat, waar de naam Koopmann op de deur stond. Tijdens verhoren liet de officier- commissaris T. enige foto's zien van een dame, die deze niet herkende als de dame. aan wie hij de enveloppes met geld had overhandigd. T. verklaarde ter zitting mevrouw K. en haar vroegere huishoudster bij de confrontatie voor het eerst van zijn leven te hebben gezien en aan geen van beide ooit enveloppe» met geld overhandigd te hebben. Hij had majoor K., die in burger bij de con frontatie aanwezig was, ook niet her kend. De verdachte verklaarde in Chem nitz geboren te zijn uit ouders die omstreeks zijn 16e jaar het Neder landerschap verwierven. Majoor K. is reserve-officier geworden en dook in 1943 onder teneinde zich aan krijgsgevangenschap te onttrekken Hij meldde zich in 1945 als oorlogs vrijwilliger. Hij bleef bij zijn ver klaring, zich niet aan het ontvangen van geld van de handelsagent of van de inkoper te hebben schuldig ge maakt. „Schrandere zakenlieden". De auditeur-militair bleek van me ning, dat Van B. en D. „schrandere" zakenlieden zijn, die de waarheid moeten hebben gesproken. D. had het bedrijf „Daviro", in Den Haag en „Godfrey Alvist" in Londen, waarvan Van B. deelgenoot was. Getuige T. heeft geld voor majoor K. moeten brengen. Een andere ge tuige, mej. F. bracht een bedrag van 1500 namens Daviro naar het adres aan de Diepenburchstraat. De auditeur-militair, overste mr. W. J. Smit, bracht verder naar voren, dat D. verklaard heeft, een deel van zijn provisie voor leveranties aan be klaagde te hebben afgestaan om ser vice en inlichtingen voor verdere leveranties te krijgen. Beklaagde had tot taak voorberei dingen te treffen voor aankopen van het directoraat materieel landmacht Hij moest daarvoor vaak op reis naar Heidelberg, Parijs en Londen. Haagse beloond voor vingervlugheid De getuige C. van B. was te Lon den agent voor verschepingen voor het ministerie van oorlog en tevens ondanks protest van generaal Bos vertegenwoordiger van diverse Engelse firma's, alsmede deelgenoot in de Godfrey Alvist Ltd., een lege N. V. Overste Smit relateerde de gang van zaken bij een bestelling van ge- schutonderdelen in Engeland in 1953/ '54. Twee offertes kwamen door aan beklaagdes chef, generaal Bos. Een derde inschrijving werd achtergehou den, zo meende de auditeur-militair. (Het, ging hier om een leverantie van pln^. 300.000). Offertes en geknoei. Bij onderzoek, aldus de auditeur militair, bleek, dat nog een vierde offerte is gevraagd. Deze was zo laag „nl. 80.000" dat Van B. verzocht met de officiële offerte nog even te wachten. Toen de vierde firma in Den Haag protesteerde, heeft be klaagde generaal Bos niet gewaar schuwd. Hij schreef een brief aan Van B. met het officiële verzoek „er voortaan zorg voor te dragen, dat offertes tegelijk binnen zouden ko men en dat de levering der onder delen reeds gegund was". Van B. verklaarde later, dat de firma's die gehinderd werden, door D. werden vertegenwoordigd en dat dus de door hem, Van B., vertegen woordigde firma's moesten leveren, aangezien hem anders de provisie zou ontgaan. Volgens Van B. ontving ma joor K. een kwart van de provisie, nl. 2,5 percent. Gebleken is, aldus de auditeur militair, dat de Engelse firma's hoge prijzen vroegen. Voor een andere order vroeg b.v. een Zweedse firma 41.000, een Engelse firma, vertegen woordigd door Van B. 156.000. Nu had beklaagde geen bemoeienis met het bepalen van prijzen. Wel heeft hij aan zijn chef bepaalde ge gevens onthouden, waardoor deze geen zuiver overzicht van aanbiedin gen kreeg. Dit geval is, naar mening van overste Smit, een geval met stille getuigen, die geen meineed kunnen plegen. Beklaagde heeft ge zwegen, feiten achtergehouden öm zichzelf te bevoordelen. 2 Jaar geëist. Hij heeft bij de bediening van zijn plicht dingen gedaan of nagelaten, om zichzelf te bevoordelen. De auditeur-militair eiste 2 jaar gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De raadsman van beklaagde be handelde eerst het vooronderzoek van deze zaak. Op 28 nov. 1956 kwam 's avonds de overste S. bij majoor K. De overste zeide zware criminele zaken te be handelen en dat majoor K. onder voorlopig arrest stond. Omstreeks een uur of zeven moest majoor K. met een burgerauto met zwijgende burgerchauffeur naar de Marechaus seekazerne te Leiden gebracht. Om half elf kwam overste S. te Leiden. Hij beschuldigde majoor K. van frau duleuze handelingen, waarna be klaagde in een ellendige cel werd op gesloten. Later kreeg majoor K. een betere kamer, dank zij de welwillen de houding van de marechaussee. De 7atprdaffmiddae vond in de rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag verdediger verklaarde dat een minis- de Dliisuihreiking Xts van de op 28 september j.l. gehouden nationale terieel antwoord op vragen van een wedstrijd in machineschrijven. Kampioen van Nederland werd mevrouw kamerlid hieromtrent „faliekant Fiipn PolmanDess^uvagie uit Den Haag. Op de foto ziet men mevrouw naast was. Polman—De^auvagie m^ linten, bloemen en de Babylonwisselbeker. Mr. Van Es beklaagde aich over Minister brandde f1 Lastu 57los HOUTRUST - DEN HAAG t.m. 8 oktober. Entrée ƒ1.25 Geopend: 1317 en 1923 uur Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. Electronen-klokken en Broderie Minicare 777. Hedenavond: JOHNNIE JORDAAN (Advertentie). het feit, dat tijdens de behandeling van de zaak door de officier-commis saris nog een burger namens het ministerie van oorlog, aan onderzoek en verhoren heeft deelgenomen. Ook in Engeland. Voorts was hij hoogst verwonderd over een onderzoek in Engeland met behulp van de afd. fraude van Scot land Yard. De Engelse politie stelde een onderzoek in naar mogelijke fraudes bij Engelse fabrieken. Men wacht daar echter af, of blijkt in hoe verre beklaagde K. schuldig is. Mr. Van Es haalde ook 'n anoniem briefje aan het ministerie van oorlog aan. De schrijver zou employé van de fabriek „East Sussex" zijn. Hij beschuldigt zijn directeur, de hande laar D. en majoor K. van fraude. Getuige Van B. zou hebben ver klaard aan majoor K. geld te hebben gegeven „uit wraak tegen D.", met wie hij inmiddels ruzie had gekregen. Deze verklaring doet vreemd aan, aldus mr. Van Es, die verder niet in ging op de vreemde anonieme brief. De herrie tussen Van B. en D. ging over cuncurrerende agenturen. Zij werkten samen in de N. V. „Godfrey Alvist" voor zover het artikelen be trof, die door deze firma verhandeld werden. De verklaring van D. behelst, dat Van B. lui was als medewerker in de N. V. „Godfrey Alvist" en „dat het daarom beter was dat hij ook nog een andere werkkring had". Daarom zou D. „mede bevorderd" hebben, dat Van B. agent van de dienst materieel landmacht zou wor den. Daartoe hebben zich een mili taire jurist en een efficiencydeskun- dige naar Londen begeven om te on derzoeken of het juist was een agent aan te stellen, ofschoon er reeds een inkoper voor de Marine te Londen werkte. Leugens en verdraaiingen. Mede steunende op de verklarin gen van getuige J. S. en zeer vele vragen en verklaringen voorhalende, meende mr. Van Es ten aanzien van getuige Van B. een groot aantal leu gens en verdraaiingen te kunnen vaststellen. Van B. leende links en rechts geld, ook in 1955 nog van majoor K. een bedrag van 7.50.dat hij in nov. 1955 op aandrang van mevrouw K. per chèque gedeeltelijk terugbetaal de. Van B. verklaart na het voorjaar van 1955 geen geld meer aan be klaagde K. te hebben betaald. Van B. en D. leefden op grote voet eeuwige geldnood. Van een geldlening Van B. *en D. aan kapitein K. is geen sprake. De compagnons hadden wel ruzie maar ze knoeiden samen verder en iedere maand was er een geren om bij Barclay's Bank in Londen a pari te komen. Dergelijke mensen geven geen bedragen van 15.000 of 6500 zo maar weg. Met stemverheffing zei mr. Van Es: „Men kan als vaststaand aannemen, dat de compgnons bepaalde provisies niet inbrachten. Wellicht in overleg boekten zij, „betaald aan majoor K.". En daarop zou majoor K. moeten hangen. Onopzettelijk is dit uitgeko men", aldus de verdediger. „Vuurwerk" door fiscus. Majoor K. heeft volgens geruchten uit de giften een huis gekocht. Het tegendeel is waar, hij heeft zijn huis tussen 1953 en 1956 moeten verko pen. Dat doet men toch niet als men juist in die tijd grote ontvangsten zou hebben gehad. Getuige J. S. heeft 4- maanden „Daviro" bekeken, omdat hij zich daarin zou interesseren. Hij heeft het niet gedaan, aangezien hem bleek, dat de boekhouding onvoldoende was en met invoercertificaten werd ge knoeid. Er zou een „vuurwerk" ont staan, indien de fiscus er in gemengd zou worden. Conclusies trekkend, zei mr. Van Es, dat de geschiedenis met de ge- schutsonderdelen hem geen lor in teresseert. Het gaat er om of majoor K. in dit geval van Van B. geld ont vangen heeft. Is dat wettig en overtuigend bewezen? Er is alleen door Van B. geld terugbetaald, dat hij van majoor K. geleend had. Er is geen direkt of aanvullend bewijs voor het tegendeel, behalve het ge tuigenis „van snertleugens" van de heer Van B. Van B. en D. hebben, zo herhaalde de verdediger gewoon hun niet in de gezamenlijke kas gestorte provisie geboekt „als gift voor majoor K.", waarschijnlijk met wederzijds goed vinden. En aan dit verhaal houden ze vast, hoewel de verklaringen elkaar verder tegenspreken. Geld op zak. Het mysterie van de getuige T., die mevrouw K. niet heeft herkend noch de huishoudelijke hulp, zal wel on opgehelderd blijven. Majoor K. heeft tijdens een dienst- Zaterdagochtend heeft Z.E. mr J. M. L. Th. Cals, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de tentoonstelling „Lastu 57", georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, in de Margriethal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan te Utrecht ge opend. Op de bovenste foto ziet men minister Cals, die met het doorlassen van een ketting de tentoonstelling opende. Onder: na de officiële opening maakte de minister een rondgang over de tentoonstelling en toonde oa. belangstelling voor lasproeven. reis door Engeland per ongeluk zijn juist ontvangen salaris in de zak ge houden. Uit Engeland mocht niet meer dan 20 pond sterling worden uitgevoerd. Hij heeft via D. en „Daviro" een toen in Engeland ach tergelaten bedrag weer in Nederlands geld in Den Haag terug ontvangen. Dat was de boodschap, die getuige F. bij hem voor D. kwam doen". Wet tig en overtuigend bewijs is ook voor dit '"geval niet te leveren, zodat ik tot vrijspraak concludeer", aldus mr. Van Es. „Ik meende, dat Van B. als agent van de minister te Londen geheel be trouwbaar was", zo zeide majoor K. hij kreeg het contract van de direc teur materieel landmacht, met ach teraf instructies. Het vertrouwen in Van B. bestond ook nog, toen zijn contract reeds was opgezegd. Een keer heeft een leve rancier over Van B. geklaagd, dat deze zou knoeien. Daarvan was toen na onderzoek niets gebleken. Op het ministerie was men er van overtuigd dat Van B. uit „Godfrey Alvist" was getreden na zijn benoeming tot agent. Van B. heeft, achteraf bekeken, minstens 13 maal schriftelijk ge logen. Mijns inziens heeft Van B. ook mijzelf bedrogen, aldus majoor K. Beroep op officierseed. Door zijn toedoen is het contract van Van B. tenslotte opgezegd en omgezet in een verschepingscontract. Het agentschap was overbodig indien door rechtstreeks contact met Engelse firma's en industrieën kon worden onderhouden. Inzake de aanschaffing der ge- schutsonderdelen, welke urgent no dig waren, heeft majoor K. overleg met het Engelse ministerie van oor- het mij ten laste gelegde, aldus ma joor K. De president van de krijgsraad te velde west bepaalde de uitspraak in deze zaak op woensdag 9 oktober om kwart voor tien. Na afloop van de zitting verklaarde mr. Van Es er van overtuigd te zijn, dat D. en Van B. majoor K. niet moedwillig hebben laten hangen. Zij „deden samen" en hielden van hun ontvangen commissies zoveel mo gelijk uit de gemeenschappelijke pot van de N. V. Godfrey Alvist. Het ligt aan het beleid van het Directoraat Landmacht hoe het in- koopbeleid via inkopers wordt ge voerd, niet aan mij. Ik ben, mij be roepend op mijn eed, onschuldig aan Op de onbewaakte overweg on der de gemeente Beek, werd zater dagmiddag de 41-jarige landbouwer F. A. C. uit Beek met zijn bromfiets door de sneltrein SittardMaastricht gegrepen en op slag gedood. De wa genbestuurder bracht de trein tot stilstand, waarna door de Rijkspolitie een onderzoek werd ingesteld. De trein had meer dan een uur vertra ging. Een 33-jarige circusartist, Sieg fried Waslberger, is op zijn handen van Salzburg naar Wenen gelopen, een afstand van ruim 300 km. Hij heeft er ongeveer 100 dagen over ge daan. Op een vraag, of zijn handen pijn deden antwoordde Waslberger: „Neen, helaas niet". Nabij Montignac, in Dordogne (Frankrijk), waar fossiele menselijke beenderen zijn gevonden, is thans het volledige geraamte van een pre historische mens blootgelegd. Van de Franse vijfling, welke te Toulon was geboren, is thans ook het vierde kindje overleden. Slechts een meisje, Michele, is nog in leven. Het planetarium Hayden te New York heeft medegedeeld, dat er weer een komeet aan de hemel is waar te nemen. Het is geen nieuwe ling aan het firmament, doch de reeds in de 18e eeuw ontdekte ko meet van Encke. Het bestuur van de land- en tuin- arbeidersbond „St. Deus Dedit". Zit ten vJ.n.r.: Voorz. H. Kerkvliet de jubilaris, penningmeester Jac. Turk en de geestelijk adviseur, pater Houtsma. Staand: de heren N. Droogh J. Pouw en W. Koek.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6