100 miljoen woningbonwlening tegen zes procent KAV De Bataven opende winterseizoen uitstekend DE DODENRIT MAANDAG 7 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dr* Drees voor de radio: KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR POLITIEHONDEN H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Marijke hebben Zaterdagmiddag de demonstraties in 't Hilversurnse gemeentelijke sportpark bijgewoond, georganiseerd door de koninklijke Nederlandse politiehondenvereniging ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van deze organisatie. Op uitnodiging van de regering zal de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een nationale woningbouwlening uitgeven groot 100 miljoen of indien er belangstelling is voor meer. De lening zal een rente van zes procent geven. Zij bestaat uit 25-jarige obligaties in stukken van duizend, vijfhonderd en 100 gulden nominaal aan toonder. De koers van uitgifte be draagt 100%. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor de financiering van de woningbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samenhangende werken van dringende aard, waaronder mede begrepen de bouw van scholen. De gelden zullen worden bestemd voor de financiering van in 1957 onderhanden werken. Het is goed op deze lening in te schrijven, beter is het het geld voor deze inschrijving op zijn uitgaven te besparen, ook in die zin, dat men gro tere uitgaven, die men anders gedaan zou hebben, nog enige tijd uitstelt. Welslagen belangrijk De minister-president, dr W. Drees heeft zaterdagavond een radio-toe spraak gehouden tot het Nederlandse volk, waarin hij gewezen heeft op het belang van het welslagen van deze lening. Het zal hier van afhangen of Nederland kan doorbouwen of niet Dr. Drees hield deze toespraak, om dat de minister van financiën H. J. Hofstra, afwezig is. Het is de bedoeling, aldus de minis ter-president, door de kleine coupu res een grote kring van spaarders aan te trekken. Nederland kan zeker het woning- probleem oplossen, maar daarvoor is nodig dat het volk zijn besparingen weet te vergroten. Aetherklanken VPRO: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 Gesprek aan de schrijftafel, caus. 20.5522.00 Twee toneelstuk ken en een film. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 V.d. vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, Caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Gram. 13.25 Amus. muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Manokwari, zeehaven aan Nieuw-Guinea's Noordkust, door Claude Belloni. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Vre de als uitdaging: het belangrijkste wereldprobleem, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De Fan tasie herschapen, hoorsp. 22.00 Omr. ork. 22.35 Niet kleiner dan de wereld caus. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. en weerber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 V. d. huisvr. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Me- tropole ork. en koor. 11.30 Pianoduo. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Theaterork. en so list. 13.00 Nws. 13.15 Medeö. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, caus. 17.30 Walsmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Fotowed strijd. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Meisjeskoor. 19.20 Strijkkwart. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Gram. 22.55 Ik geloof, dat.caus. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling, caus. 23.2124.00 Gram. De minister-president deed een dringend beroep op de spaarbanken, pensioenfondsen en andere instellin gen de beleggingen op lange termijn in ieder geval in deze woningbouw lening te beleggen. Toelichting. De rijksvoorlichtingsdienst heeft over de lening de volgende nadere toelichting gegeven: De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschied,en in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waar van de eerste vervalt op 15 novem ber 1963. Vervroegde of gedeeltelijke aflossing is tot 15 november 1967 niet, toegestaan. Van deze datum af is zij telkenjare per 15 november moge lijk en wel in de jaren 1967 tot en met 1971 a 102 y in de jaren 1972 tot en met 1976 a 1C1 y3 en daarna gedurende de verdere looptijd van de lening a 101 Bij deze emissie is de mogelijkheid opengesteld om aan de stortingsplicht op inschrijvingen te voldoen door het in betaling geven van vorderingen uit hoofde van lo pende kasgeldleningen, verstrekt aan gemeenten en/of aan de n.v. bank voor Nederlandsche gemeenten. De inschrijving is opengesteld op vrijdag 18 oktober, terwijl de storting naar keuze van de inschrijver kan geschie den op 15 november 1957 of 6 januari 1958. Mevrouw Polman Neerlands snelste typiste Mevr. Ellen Polman-Dessau vagie uit 's-Gravenhage is dit jaar kam pioene machineschrijven van Neder land geworden. Zij sloeg in een half uur tijds 13791 maal op de toetsen van haar schrijfmachine. Zij maakte daarbij 23 fouten en behaalde daar om netto 13561 aanslagen of gemid deld 452 aanslagen per minuut. Bo vendien verwierf zij daarbij nu voor de vijfde maal de accura- tesseprijs. Mevr. Polman die ook alle voorgaande zes wedstrijden heeft deelgenomen, behaalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aan slagen. Alle vorige malen behoorde zij tot de beste deelneemsters. Zij kriigt nu de babvlonwisselbeker voor een jaar in haar bezit. Negen typisten behaalden meer dan 400 aanslagen'per minuut. Geen enkel van de 81 deelnemers bleef be neden het vereiste minimum van 250, één staakte de strijd reeds spoedig na het begin. Van 53 deelnemers moest het werk terzijde worden ge legd omdat het toegelaten aantal fouten (H pet-) was overschreden. Teveel betaalde AO W-premie wordt verrekend De minister van Financiën H. J. Hofstra heeft de inspecteurs der be lastingen opdracht gegeven, voorlo pige aanslagen in de inkomstenbelas ting over het jaar 1957 (op schrifte lijk verzoek van de belastingplich tigen) te verlagen met het bedrag, dat in 1957 boven 465 aan premie inge volge de Algemene Ouderdomswet zal worden ingehouden. Van vele Nederlanders, die meer dan één dienstbetrekking vervullen of wier echtgenote eveneens een dienstbetrekking vervult, wordt nl. de AOW-premie ingehouden op het uit iedere dienstbetrekking afzonder lijk genoten loon tot een maximum van 465 per dienstbetrekking. Op het departement is thans ge bleken, dat in vele gevallen meer dan 465 per jaar werd ingehouden en dat dit meerdere pas kan worden terug gegeven bij de na twee jaar op te leggen definitieve premie-aanslag. Daar het in- het voornemen ligt de definitieve premie-aanslag AOW en de definitieve aanslag in de inkom stenbelasting gelijktijdig op te leg gen, zal daarmee worden bereikt, dat de belangsebbenden voor een gelijk bedrag uitstel van betaling van de in komstenbelasting genieten als zij TREINCONDUCTEUR TROK AAN DE NOODREM Zaterdagavond heeft een trein conducteur door tijdig aan de nood rem te trekken zo goed als zeker het leven kunnen redden van de 38- jarige assistent-chirurg J. C. v. Schel ven uit Rotterdam. Van S. was op het station Hof plein even in een op vertrek staande trein gestapt om iemand weg te brengen. Eerst toen de trein reeds aan het rijden was wilde hij uitstap pen, maar kwam tussen het perron en de trein terecht. De hoofdconduc teur, die het ongeval opmerkte, wist door aan de noodrem te trekken de trein bijna onmiddellijk tot stilstand te brengen. Nu is Van S. er met een diepe snij wond aan het hoofd en ver moedelijk een hersenschudding al- gekomen. Hy is in het ziekenhuis Bergweg opgenomen. voorlopig aan premie AOW te veel betalen. Bij de redactie-opdruk van de aan giftebiljetten voor het jaar 1958 zal met deze ministeriële beslissing reke ning worden gehouden. LIJK VAN GEOLOOG GEVONDEN. Het stoffelijk overschot van de Nederlandse geoloog J. F. Smoor uit Utrecht, die sedert begin juli in de Spaanse Pyreneeën werd /ermist, is zondag- nabij het dorpje Soaso door twee poütie-agenten gevonden. Het zal naar Nederland worden overge bracht. EEN DODE EN VIER GEWONDEN DOOR AUTOBOTSING Op de Amersfoortseweg onder Oud- Millingen zijn gistermiddag twee personenauto's op elkaar gebotst. Een der auto's, bestuurd door de heer J. A. uit Amsterdam, week plot. seling naar links uit voor een gemo toriseerd invalidenwagentje, waar door«hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende personenauto, bestuurd door de heer H. Wachter uit Anholt (Duitsland) De heer W. werd in ernstige toestand naar het St. Liduinaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij later aan zijn verwondingen is ovei- leden. Hij was 36 jaar oud. Zijn vrouw kreeg een shock en een lichte hersenschudding. De drie andere in zittenden van zijn wagen kwamen met de schrik vrij. Drie van de vijf inzittenden van de auto uit Amsterdam, werden licht gewond. Een hevige botsing ontstond, toen de 59-jarige vertegenwoordiger M. Rombout uit Ridderkerk per auto in de Kipstraat te Rotterdam aan een van rechts komende audere per sonenauto, die in grote vaart de krui sing wilde passeren, geen voorrang verleende. R. werd uit de wagen ge slingerd en was by na onmiddellijk dood. Wilt U iets weten? Vraag: mevr. J. v. L. te ÏL vraagt waar zij een ouderwets borduurstuk zou kunnen verkopen. Antwoord: Het beste is u te wen den tot een antiquair of tot het mu seum de Lakenhal te Leiden. Daar zal men u ook kunnen inlichten over de event, waarde ervan. Vraag: C. J. O. te L. Zijn in Leiden de kolderpraatjes van Tom Manders verkrijgbaar? Antwoord: Wendt u tot een boek handel. Vraag: Abonnee: Ik ben koster van een R.K. kerk. In de collectebussen tref ik veel munten aan, die alle uit de circulatie zijn genomen. Wat te doen? Antwoord: U telt de munten en stelt aldus de vroegere waarde vast. U pakt ze in en voegt er bij een post wisselformulier, gefrankerd voor deze waarde en waarop alles is ingevuld, behalve het bedrag. Dit pakket ver stuurt u aangetekend aan de directeur van 's Rijks munt, Leidseweg 90 te Utrecht. Aldaar wordt het geld na gekeken en ontvangt u na een da; tien de postwissel ingevuld voor de waarde van het geldig bevonden geld. Vraag C. P. B. te Z. over cursus „spreken in het openbaar. Antwoord: U kunt zich wenden tot De Stichting St. Chrysostomus, He negouwerplein 8b, Rotterdam. Vraag: W. P. Wilt u mij vertel len wat de tegenwoordige waarde van de munt is, waarvan een tekening hierbij gaat?' Antwoord: De munt zal van Koper zijn, en is dan een duit (1/8 stuiver) van Friesland (Frisia). De waarde is, omdat hij nog mooi is, 0 25 0.40. Antwoord: hoewel wij u de kosten niet kunnen opgeven, 'is het voor u de gemakkelijkste manier een mon ster van dat water af te geven aan een apotheker. Het wordt dan onder zocht en u krijgt bericht. Vraag Th. v. P. Hoe kan ik drui- venwijn maken? Antwoord: De smaak van de wijn hangt van vele factoren af, zoals de rijpheid en de geur van de gebruikte vruchten, de temperatuur, waarbij de wijn wordt bereid, de stoffen, waaronder gistsoorten en bacteriën, die vanuit de lucht in het vruchten mengsel terecht komen en nog andere. In de huishouding kan men deze niet goed regelen, daarom is het eind product de ene maal anders dan de andere en verschilt het meestal sterk van de wijn die men koopt. Met on derstaand recept kan goed resultaat bereikt worden. Het is belangrijk, dat de vruchten wel geurig en rijp, mar niet overrijp zijn en dat het sap wordt afgedekt tegen stof. Aangezien de vloeistof bij het gisten dikwijls over de rand heen borrelt, verdient het aanbeve ling de flessen of potten in een teil te zetten. Bij de bereiding van wijn uit hele vruchten wordt de opgegeven hoeveelheid suiker niet ineens ge bruikt het is daarom gemakkelijk om op de fles of teil een papiertje te plakken, waarop vermeld staat, hoeveel als verwerkt is. Wanneer men vaak wijn wil maken, loont het om een z.g. gistingskurk te kopen bij drogist of apotheker. De tijd die no dig is om het sap voldoende te doen gisten, kunnen wij niet precies opge ven, omdat dit afhangt van de he vigheid en snelheid waarmee de gis ting verloopt. Dit moet u zelf beoor delen. Druivenwijn: per 500 g. druiven: 100 gr. suiker, pl.m. 3 dl. water. De druiven van de tros afhalen en met de suiker in een fles doen. De fles met water bijvullen, met ingeprikt cellofaan of gaas afsluiten en op een warme plaats laten staan tot de wijn uitgegist is (pl.m. 4 a 6 weken). De wijn daarna op een koele plaats afge sloten bewaren. Bij gebruik de drui ven er uit zeven. Deze zijn in vla, vruchtensla e.d. te gebruiken. Trainingsmiddag-avond van bijzonder gehalte Zaterdagmiddag begon het winterpro- gramma van de Bataven met een baan- training in het Leidse Hout, welke ge leid werd door de oud-Bataven trainer Ten Braak, en waaraan een dertigtal Bataven deelnamen. De routine en vlot heid waarmede de heer Ten Braak de training leidde, verraadde de vakman, de echte sport-coach. Het was daarom geen wonder, dat de deelnemers er door meegesleept werden en een enthou siasme aan de dag legden als ze in geen jaren meer gedaan hadden. Ieder kreeg op zijn eigen nummer aanwijzingen en voor menig Bataaf zullen deze aanwij zingen de basis zijn, waarop zij het vol gende seizoen tot betere prestaties zul len komen. Het valt niet te /erwonderen dat het „uurtje" trainen uitgroeide tot een dikke 2 uur. Inmiddels waren er een 20-tal oud-Bataven druppelsgewijs naar de smtelbaan-cantine gekomen voor het 2e gedeelte van deze niddag. een koffie tafel werd gehouden waaraan ook de oud-leden zouden deelnemen: om zo het geheel het karakter van een reünie tt krijgen Bij de aanvang nam de voorzitter de heer H. Mentink het woord, heette alle aanwezigen van harte welkom in het bijzonder den heer Ten Braak, en dankte deze, dat hij zo be reidwillig geweest was deze trainings middag te leiden. Spreker memoreerde voorts de prettige samenwerking van weleer, en noemde het vertrek van de heer Ten Braak indertijd een groot ver lies voor de Bataven, daarbij, zonder daarbij anderen achter te stellen, als trainer onvervangbaar was gebleken De voorzitter eindigde met de mededeling dat de Bataven de heer Ten Braak een stoffelijk blijk van waardering zullen overhandigen, voordat hij weer naar Canada vertrekt, en wenste hem daar succes toe. De heer Ten Braak begon met z'n excuses te maken voor zijn over haast vertrek naar Canada 7 jaar ge leden. maar de emigratiep"pieren wa ren plotseling gekomen, dus was er geen gelegenheid geweest voor een officiéél afscheid Spreker vervolgde met een vergelijking van het verenigingsleven van toen en nu. Vandaag beschikt de jeugd blijkbaar over minder vrije tijd dan vroeger, niet alleen door de inten sievere studie, maar ook omdat men WIELRENNEN VAN VLIET WON TE ANTWERPEN Arie van Vliet heeft zaterdagavond met een sprintzege in het sportpaleis afscheid genomen van de Antwerpse wielersportliefhebbers. Luide toegejuicht door de 15.000 toeschouwers won hij in de finale met gering verschil van reldkampioen Jan Derksen. Zijn tijd over de laatste 200 meter was 11,5 se conde. Van Vliet had de finale bereikt door overwinningen op Maspes en Plattner (J/£ wiel). Derksen schakelde de Belg Debakker en Maspes, die via de her kansing de halve finales had bereikt, uit. Plattner klasseerde zich als derde, voor Maspes, Debakker en de Fransman Gaignard. Martin Wierstra eindigde als vijfde en laatste in een wedstrijd over 100 km achter grote motoren. Hij had een achterstand van 6 ronden en 220 me ter op de winnaar, de Belg Verschueren. Deze legde de afstand af in 1 uur 28 min. en 28,6 sec. Nieuwe zege en nieuw baanrecord. De bijzondere klasse van Arie van Vliet heeft gisteravond ook de wieler sportliefhebbers te Dortmund verbaasd De „veteraan" uit Woerden reed zijn laatste wedstrijd in de Westfalenhalle: een omnium Hij won deze met een to taal van 14 punten vóór de Fransman Gaignard. 9 p.. de Duitser Potzernheim 8 p. en de Belg De Bakker 7 p. Maar deze zege was niet de enige triomf van de Nederlander. Indrukwekkender was het nieuwe baanrecord, dat hij in een tijdrit over 200 meter vestigde: 11.4 se conde. De 12 000 toeschouwers brachten hem staande daarvoor een ovatie De amateurploeg van „Le Champion" uit Amsterdam heeft zondagmiddag de in de Wijde Wormer verreden ploegen tijdrit over 96 kilometer (zes ronden) om de Zilveren Molen gewonnen. Jan le Grand, Joop Gudde en Guus de Haan bleven tot het einde bij elkaar en vergrootten in de laatste ronde de geringe voorsprong, die ..Le Champion" op „Alcmaria Victrix" had tot 31 se conden. De uitslagen luiden: Amateurs 96 km: 1. Le Champion (Amsterdam) 2 uur 20 min. 33 sec.; 2. Alcmaria Victrix (Alkmaar) 2.2104; 3. Olympia (Amsterdam) 2.25.25; 4 Ulys ses (Amsterdam) 2 25.31; 5. De Adelaar (Hilversum) 2.30 57; 6. Hoorn 2 32 43; 7 de Germaan (Amsterdam) 2.39 40; 8 de Bollenstreek (Lisse) 2.41.11. Nieuwelingen: 64 km: 1. Alcmaria Victrix (Alkmaar) 1 uur 34 min. 51 sec 2 Feijenoord (Rotterdam) 1.34 58; 3. Le Champion (Amsterdam) 1.35.08. liever op een brommer of scooter zit, en naar de televisie kijkt, dan dat men traint. En de training is het belang rijkste in de atletiek. Deze is uiteraard het uitgangspunt van alle prestaties. „Iedere trainer is goed" aldus de heer Ten Braak, maar de leden moeten zelf 100% meedewerken, alleen op deze wij ze kweekt men een goede clubgeest, en daardoor een effectieve training. Voor al de oudere leden moeten achter de trainer staan, door de jongere te hel pen. Hierdoor krijgt men vanzelf een sfeer, waarin men graag verkeert, dan blijft het ledental constant en werft men nieuwe leden, die niet na een keer of wat weg blijven vanwege een kliek jes geest. Ook de indoor-training is van een niet te onderschatte waarde. Indien allen deze iedere week bezoeken en on danks alles volhouden, krijgt men dat gene waarnaar men verlangt; een prima clubgeest en goede prestaties. Aan het einde van zijn causerie bestond er gele genheid vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ook de aanwezige oud-voorzitter, de heer A. Averdick sprak nog een paar woorden, waarin hij o.a. de hoop uitsprak, dat deze trainingsmiddag weer een beetje vuur zou brengen in de Bataven-sport- geest om de vereniging weer op dat peil te brengen, dat het vroeger had, zodat de oud-leden niet meer tevergeefs naar de Bataven in de uitslagenlijsten behoeven te zoeken, want in hun hart leven deze nog steeds met „hun" vereniging mee. Het was 's avonds over negenen, toen de heer v. d. Steen met de christelijke groet deze trainingsmiddag sloot. NIEUW BATAVEN DAMES CLUBRECORD OP DE 800 METER. Mej. G. Kraan, die gisteren op de Ne- nijtooaan op de 800 meter Dames de buteerde, werd 2e in de mooie tijd van 2,21,6, hetgeen een nieuw clubrecord is. Tevens plaatste zij zich hiermede bij de eerste zes 800 m. loopsters van Neder land 1957. Tijdens regionale atletiekwedstrijden te Rotterdam heeft de a-junior Jan Noordenbos van Minerva uit Rotterdam de 100 meter gelopen in 10.7 sec. Dit zou een nieuw Nederlands record bete kend hebben, als op dat moment drie tijdwaarnemers zijn prestatie hadden opgenomen, doch er waren er maar twee. Toen zijn tijd bekend werd, heeft men een extra 100 meter ingelast, waar bij drie juryleden zyn tijd zouden op nemen. Jammer genoeg had Jan Noordenbos tweemaal een valse start en moest re glementair worden uitgesloten. Besloten werd, dat hij toch buiten mededinging mee zou lopen. Weer won hij de race en weer noteerde hij10.7 sec. KORFBAL LANDELIJKE* EERSTE KLASSE VAN DE RN KB. Op grond van de binnengekomen re- cues van eerste klasse verenigingen op het rapport van een studiecommissie heeft liet hoofdbestuur van de KNKB in zij n zaterdag gehouden vergadering be sloten er naar te streven niet ingang van het seizoen 1959/1960 een landeiyke eerste klasse in te stellen, bestaande uit twee afdelingen. Om dit doel te berei ken zullen op üe eerstvolgende jaarlijk se algemene vergadering welke in sep tember 19a8 wordt gehouden, de daar voor noodzakelijke reglementswijzigin gen aanhangig worden gemaakt. Voorts is besloten ter gelegenheid van het 5D-jarig bestaan van de bond in de zomer van 1958 in de Belgische Arden nen een internationaal koribalkamp te houden met Belgische, Deense, Engelse en Nederlandse korfbalgroepen. De door de Rotterdamse Korlbalbond op vijf zonoagen in de maanden decem ber en januari a.s. te organiseren xnicro- korfbaicumpetitie voor het gehele dis trict Zuid-Holland zal doorgang vinden. Voor de aan deze competitie deelnemen de clubs zal op de betreffende data vrijstelling worden verleenu van het spelen van veldcompetitiewedstrijden. In dien bij de verenigingen voldoende be langstelling zal blijken te bestaan voor de korfbal pool wordt overwogen bier mede binnenkort te starten. N.H., le klasse: SamosArchipel 94; Koog ZaandijkSwift 48; Blauw Wit- V/esterkwartier 1010; Lu toRohda 3—5. Z H le klasse: Ons EibernestRegen boog 8—1; Spangen—HKV 613: Die HagheDeetos 610; Vicus Orientis Het Zuiden 89. Tweede klasse A: Gymnasiasten Fluks 20, SperwersActief 810; Hou Stand—OSCR 4—2; KNS—Merwede 2—5 Tweede klasse B: AchillesReady 16; AlgemeneZwervers 78; Olym- piaanZuiderkwartier 11. door RIE VOLLEBREGT 31) Toen ben ik naar de notaris ge gaan. Om uw testament op te maken?, spotte de inspecteur: Dacht u soms dat u nu het volgende slachtoffer zou zijn? Het was alsof de barse toon en de spot van de inspecteur de kermis exploitant eerder tot een krachtige houding brachten dan verwarden. Hij had zijn bedeesde en nerveuse houding van het begin nu geheel af gelegd. De inspecteur zag dat en vroeg zich af, of die dwaze entree niets anders dan misleiding was ge weest. Hij had Van Veen waarschijnlijk onderschat. De man was misschien een geboren comediant, die met zijn spel iets bepaalds in het schild voer de. Hij wist in ieder geval veel van Akkerman af en kost wat kost moest Nagtegaal dat eruit zien te krijgen. Neen, dat dacht ik niet, inspec teur. Als u mij kalm had laten uit vertellen, dan zou alles U gauw ge noeg duidelijk zijn geweest. Ik was, toen ik hier binnen kwam, heel erg nerveus en daaraan heb ik waar schijnlijk Uw spot te danken. Maar U kunt zich toch zeker wel inden ken, wat het mij kostte, over een zo penibele zaak met U te spreken. Ik had deze bespreking misschien beter enige dagen kunnen uitstellen tot een en ander misschien geregeld en de moordenaar misschien al gearres teerd was. Dat zouehfijn gevoeliger zijn geweest Maar mijn eigen belangen verzetten zich er tegen. Er wordt tegenwoordig zoveel gestolen. Nagtegaal knikte en dacht: Ja, zelfs lijken. Hij zei: Neem me niet kwalijk, mijnheer Van Veen, maar het ver band tussen de dood van Akkerman en diefstallen is me niet erg dui delijk. Ook wat de notaris er mee te maken heeft is me niet bepaald hel der. Is U misschien de executeur- testamentair van Akkerman? Neen, ik ben de eigenaar van zijn dodenbaan. Wat vertelt U me daar?, schrok Nagtegaal: had hy die tent van U in huur? Neen, ik kocht haar van hem, kort na de oorlog. Akkerman had toen geen cent meer en Hoe komt U daar nu bij, wierp Nagtegaal tegen: hij kocht voor zijn knecht en diens echtgenote een kost. bare woonwagen en beschikte dus blijkbaar over geld genoeg. Dat was mijn geld hield Van Veen vol: Akkerman kwam zonder een cent uit België terug. Hij wist dat mijn spul in 1941 verbrand wqs, en bood me zijn bedrijf te koop aan. Wat wilde hij dan zelf gaan doen? Dat weet ik niet. Hy was heel erg timide. Ik schreef dat toe aan het feit dat hij zijn vrouw verloren had. Hij verkocht mij de zaak tegen 1 januari 1946 of by eerder overlijden. Daarom ben ik met de verkoopacte van de notaris hierheen gekomen om de zaak over te nemen. Ik zei U al, bang te zyn dat er gestolen zou wor den en dat is dan ook de reden waar- om ik zonder verwijl naar U toe kwam. Waarom juist naar mij? Wel, omdat de dood van Akker man niet natuurlijk was. Daarom acht ik het 't beste, U geheel op de hoogte te stellen. Dat was heel juist van U ge zien, mijnheer Van Veen. Alleen. U heeft me niet geheel op de hoogte gesteld, want U heeft mijn vraag om trent de geheimzinnige boodschapper niet beantwoord. U onthoudt ons daardoor misschien een heel belang rijke clou. Ik heb mijn woord gegeven, in specteur, dat ik mijn zegsman niet kenbaar zou maken. Nagtegaal dacht na; van het ver haaltje over die boodschap geloofde hij niet veel. Van Veen had indee daad belang bij de dood van Akker man, althans indien die vóór 1 janu ari 1946 plaats had. Hij zou dan im mers het bedrijf enkele maanden eerder kunnen overnemen en aldus een flinke extra bijverdienste heb ben. Was dat voldoende motief om een moord te bedrijven of te laten bedrijven? Ongetwijfeld wel! Er wa ren heus wel voor kleinere bedragen moorden gepleegd. Van Veen toonde de koopakte en Nagtegaal keek die vluchtig door. Hij keek op zijn horloge. Zo dadelijk zouden de rechercheurs komen om een onderzoek in de dodenbaan te gaan instellen. Van Veen zou eens duchtig aan de tand worden gevoeld maar dat kon beter morgen gebeuren als Nagtegaal de gehele situatie eens grondig overdacht had en een schema over een doeltreffende ondervraging had opgesteld. Ge/aar dat de man zou vluchten, bestond er niet want in geen geval zou hij zyn kostbaar nieuw-verworven bezit in de steek laten. Er werd geklopt. De rechercheurs waren aanwezig. Nagtegaal dankte Van Veen voor zyn inlichtingen. Hij vroeg waar de man logeren bleef en noteerde het adres. Daarna liet hij de kermisexploitant vriendelijk uit en verzocht hem, de volgende morgen om 10 uur nog even enige details te komen bespreken. Een van de rechercheurs kreeg op dracht de man te volgen. Het kon namelijk best zyn, dat die naar de kermis ging en het was van belang te weten, met wie hy contact zocht. Met de twee andere rechercheurs verliet Nagtegaal het bureau. Het was intussen donker geworden. Ze zouden zich niet op de kermis laten zien maar aan de achterkant van de dodenbaan een opening zien te ma den. HOOFDSTUK VIII De hele vooravond had Dirk Ver sluis geprobeerd zijn gedachten met het lezen van een'spannend boek te verstrooien, maar telkens dwaalden ze weg. Tegen negen uur kon hij het niet langer uithouden. Hij stond op en zei. dat hij nog even naar de ker mis ging. Ik dacht dat je vanavond niet zou gaan? Of kan Truus achteraf toch nog mee?, vroeg zijn moeder verbaasd. Neen. Ik was zelf eigenlijk ook niet van plan te gaan, maar mis schien zie ik een paar vrienden en kan ik toch nog een plezierige avond hebben. Kom je in geen geval laat thuis, Dirk? Vast en zeker maak ik het niet later dan een uur of half elf, beloof de Dirk. Haastig verliet hij het huis.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5