Moeilijkheden van de E.E.G. kan Nederland glansrijk doorstaan Alle na 1945 geborenen ingeënt tegen kinderverlamming Zaak tegen majoor K* Vreemdelingen behoeven zich niet meer te melden VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Ministers verdedigen Euromarkt Prijsverhogende invloed valt mee Nadat in de loop van woensdag nog vele Kamerleden het woord hebben gevoerd over de Euromarkt en Eura- tom-verdragen kwam donderdag de minister van Economische Zaken prof Zijlstra aan bod. H j betoogde, dat er ongetwijfeld moeilijkheden te over winnen zijn in deze verdragen. Ne derland zal nog een zware tijd krij gen, maar van rampspoed (zoals som mige Kamerleden het willen voorstel len) is geen sprake. Dc Nederlandse economie heeft wel voor hetere vu ren gestaan. Een lichtzijde is, dat door de groeiende welvaart en de grotere doelmatigheid de handel zal toenemen. Dit is wel nodig; de export naar Indonesië is sinds 1943 sterk ge daald; de opbrengst van Nederlandse bezittingen in et buitenland werd aanzienlijk minder, het land werd ge teisterd door zware oorlogsverwoes tingen en de bevolking is enorm toe genomen. In de zitting van gisteren werd ook ter verdedigir van de verdragen het woord gevoerd door de minister-pre sident, dr Drees, de minister van Buitenlandse Zaken mr Luns, de mi nister van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening dr Mansholt, de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff. Prof. Zijlstra was echter de man, die het leeuwendeel in de verdediging kreeg. Niet onoverkomenlijk. De samenwerking in de Benelux, aldus deze minister en de medewer king in de Kolen en Staalgemeen schap, is ook zonder moeilijkheden verlopen. Plaatst men het huidige EEG-verdrag in een historisch pers pectief, dan zullen de moeilijkheden die er ongetwijfeld zullen ontstaan geenszins onoverkomènlijk blijken te zijn. De invloed van het buitentarief zal volgens de berekeningen in 12 tot 15 jaar slechts tot twee procent verho ging van het Nederlands prijsniveau leiden. De minister gaf bij voorbaat toe; dat dif berekening wel niet zal uitkomen, maar men mag aannemen, dat die prijsverhoging kan worden opgevangen. Prof. Zijlstra zei nog, dat bij het overleg over de vrijhandelszone het bedrijfsleven intens zal worden inge schakeld. De belangen van de be drijfstakken immers staairdan bijzon der op de voorgrond. Zware druk. Tenslotte zei de minister, dat men bij het overleg over het vedrag in-|ge amendementen onder de loep. Hij derdaad onder zware druk heeft moe ten werken. „Als wij het nog eens moesten doen, zouden we het zeker anders doen; we hebben het zeker niet foutloos gedaan". Minister Luns sprak als zijn me ning uit, dat de weg moeilijk zal zijn, er is echter geen terugkeer mogelijk. Zo worden we gedwongen een oplos sing te vinden. Minister Suurhoff was het niet eens met de uitdrukking „volkskapitalisa tie", die door dr Schuyt (KVP) in de zitting van woensdag vas gebruikt. Hij vond het een slecht etiket op een goede zaak. Amendementen. Minister-president Drees nam eni- maakte practische bezwaren tegen het voorstel van mr Blaisse om de Europese uitvoeringsverdi agen aan de Staten-Generaal ter goedkeuring voor te leggen. Het zou onvermijde lijk vertraging met zich medebren gen. Daarenboven zal het hierdoor onmogelijk worden landbouwcontrac- ten op lang termijn af te sluiten. Voorts sprak dr Drees als zijn me ning uit, dat „rekening houdend met de Nederlandse bevolkingsgroei" in het buitenland als een voorbehoud zal worden uitgelegd. De -egering is be reid te voldoe aan de wens, dat de regering jaarlijks aan de Kamers een verslag stuur over de wijze, waarop binnen de Euromarkt rekening is ge houden met het Nederlands bevol- kings-probleem. In 1958 vaccina'le van ruim een miljoen kinderen Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft plannen uit- gewerkt om vóór de zomer van 1959 alle in 't jaar '45 of later geboren kin deren tegen kinderverlamming te laten vaccineren. Nog dit jaar zal begonnen worden met de inenting van de kinderen ge boren in 1955, doch het is de bedoeling dat in 1958 vijf jaargangen tegen de gevreesde ziekte zullen worden gevaccineerd. Dank zij schietstoel Piloot redt voor 2e maal zijn leven Dat een schietstoel voor de straal- jachtvliegerij en vooral voor de pi loot van het grootste belang is heeft de reserve 2e luitenantvlieger A. M. E. de Vries uit Amsterdam nu reeds twee maal, tegen wil en dank, bewe zen. Na enige tijd geleden met be hulp van zijn schietstoel aan een wisse dood ontsnapt te zijn, redde hy woensdag wederom zijn leven door tijdig op de knop te drukken toen hy boven Lieshout in Noord-Brabant met zijn toestel in moeilijkheden kwam. Zijn Thunderstreak raakte tij dens een oefenvlucht onklaar en was niet meer onder controle .te krijgen. De vlieger kwam behouden op de aarde terecht. Zijn straaljager stortte neer en kwam met een geweldige klap terecht in een stuk bouwland Hoewel het aantal gevallen van kinderverlamming dit jaar bedui dend minder is dan in 1956 (167 ge vallen tegen 1420) rekent het ministe rie toch op de volledige medewer king van de ouders. Bij de nog dit jaar te geven inenting zal deze me dewerking in eerste instantie moeten blijken. Voor het in 1958 af te werken pro gramma is op de begroting voor dat jaar een post van 5 1/2 miljoen gul den uitgetrokken. Ruim een miljoen kinderen zullen dan worden inge ënt. De onvatbaarmaking geschiedt dooy het toedienen van drie prikken met een ruime tussenpoos. Die kin deren b.v., die nu reeds twee prikken hebben gehad, krijgen eerst in de loop van 1958 de derde. Het volgens het rijksplan te ge bruiken vaccin is van Amerikaanse oorsprong en wordt door het Rijks instituut voor de Volksgezondheid over een 300-tal depóts gedistri bueerd. Het vaccin moet koel werden bewaard (210 gr. C.) en het ver voer geschiedt dan ook in koelwa gens. Het rijksplan wordt niet doorkruist door dit van een aantal gemeenten die reeds vaccinatie hebben doen ver richten of daartoe binnenkort zullen overgaan. Ook inentingen door par ticuliere artsen, die hier en daar heb ben plaatsgevonden en waarvan de omvang niet met zekerheid is vast te stellen, brengen het ryksprogram- ma niet in gevaar. De uitvoering van het plan zal in handen worden gegeven van de ge meenten met medewerking van de kruisverenigingen en de artsen, on der leiding en supervisie van de Hoofdinspectie voor de Volksgezond heid. ZOMER EXAMENS VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF Uit een door de stichting vakop leiding bouwbedrijf te 's-Gravenhage opgesteld overzicht blijkt, dat voor de zomeraxamens van het leerling- (Advertentie). M. Mió, in de kamei aan WS-jaiiqe CkKió&emeujef Te Eibergen heeft pastoor Keatir van Eibergen woensdagochtend een Heilige Mis gecelebreerd In de woning van mevrouw Christine KarnebeekBaks, in de buurt beter bekend als „Chrissemeuje", die haar 108ste ver jaardag vierde. De foto geeft hiervan een beeld, geheel links haar achterneef, de heer Nijrolder. Onverwachte schorsing beschikt. Het onderzoek ter terecht zitting werd daarom geschorst- Zaterdagmorgen zal het openbare onderzoek in de zaak door de krijgs raad worden voortgezet. POLITIEMAN SCHIET BOK. Een Haags politieman heeft, zij het ambtshalve, een niet alledaagse bok Op het laatste moment heeft de behandeling van de zaak tegen de majoor K., die ervan wordt verdacht steekpenningen te hebben aangeno- stelsel van deze ~stiohting~2224' 'kan- men van agenten van Engelse fir- didaten waren opgeroepen, verdeeld ma's, door de krijgsraad te velde- geschoten Hy deed op Verzoek over 60 examenplaatsen. Van ge- west, een onverwachte .wending ge- van de beheerder van de Haagse Her- noemd aantal zijn er 2060 opgeko-kregen. Er is onverwachts een ge- tekamp. Deze had namelijk een nieu- men, waarvan er 1743 over zodanige tuige a decharge verschenen. De bok bij de kudde damherten ge- capaciteiten bleken te beschikken, verdediger van de majoor, heeft de kregen. Het jonge dier werd door dat aan hen het rijksnijverheidsdi- krijgsraad verzocht deze getuige te oudere bok niet geduld. Een ploma kon worden uitgereikt. Tot de horen. De krijgsraad verklaarde, na veohtpartii ontstond waarbii de jaï C1 6Dj" geslaagden behoren 1416 timmerlie in de raadkamer over dit verb ek nieuweling tenslotte'met opengere-1 £ri V* \ï$eJ? Sowjet-spion ren, 303 metselaars en 3 betonmodel- te hebben beslist, by mondé van de ten flanken ineen zeeg. De kogel van Nlkolai Kochof heeft willen vergifti- makers. Van de timmerlieren zijn er president, kolonel mr. dr. J. P. ven een politieman maakte een eind aan Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN en drijf zo dia Rheumatlscha Pijnen nit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen on dervindt. Naarmate het bloed wordt vrygemaakt van die pijnverwek- kende onreinheden, leeft ge weer he lemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Advertentie 251 niet geslaagd en van de metse- Erk, van mening te zijn dat op het laars 59. verzoek goedgunstig moet worden Bij verblijf onder ijdrie maanden Met ingang van 1 oktober jj. is KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMINGEN. Met het oog op een tydige verzen ding van z.g. kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese be stemmingen (hoofdzakelijk emigran- tenlanden) de data opgegeven waar. op deze pakketten, bij rechtstreekse zeepostverzending, uiterlyk ter post moeten zijn bezorgd om onvoor ziene omstandigheden voorbehouden van kracht geworden ten aanzien van vóór Kerstmis te kunnen worden de meldingsplicht voor vreemdelin- besteld: gen, die ons land bezoeken. Australië 25 okt.; Canada 22 nov.; De nieuwe regeling houdt in, dat Indonesië 30 okt.; Ned. Antillen 16vreemdelingen (b.v. toeristen en za- nov.; Ned. Nw. Guinea 21 okt.; kenlieden) die niet visumplichtig Nieuw Zeeland 21 okt.; Suriname 9 zijn zich niet meer bij de politie of nov. Unie v. Zuid-Afrika 9 nov.; V.S. de vreemdelingendiensten behoeven van Amerika 18 nov. te melden, wanneer zij binnen 3 Omtrent de data van verzending maanden na hun aankomst ons land met niet rechtstreekse zeepostverbin-1 weer verlaten. Zij behoeven in dat dingen kunnen in verband met degeval dus niet meer een verblijfsver- tijd van verwerking in de transit- gunning aan te vragen, landen geen inlichtingen worden Een vreemdeling, die voor een pe- daarvan in kennis stellen en een ver blijfsvergunning aanvragen. Tot nu toe was de maximum ter- zyn lijden. KORTE golf De politie te Frankfort aan de Main heeft donderdag meegedeeld, dat er geen bewijzen gevonden zijn, gen. Aethe»-klanlcen ZATERDAG. TELEVISIEPROG AMMA'S. In het ziekenhuis te Naarden is gisteren overleden de heer Steen bergen uit Naarden, die maandag op de Amsterdamse straatweg in de na- j VARA: 20.00 Journ. en v/eerber. bijheid van het industrieterrein te 20.15 Modeshow. 20.3C Muzikale avon- N aarden in botsing is gekomen met turen in een Amsterdams pension, een bestelauto uit Amstelveen. De 21.15 Vraag- en antwoordspel mijn, waarbinnen men zich niet be- j heer S. werd na het ongeluk opge-1 NTS: 22.1523.00 Eurovisie: LJsre- hoefde te melden, 1 maand. nomen in het ziekenhuis, waar werd vue te Parijs. Bovendien kunnen vreemdelingen, vastgesteld, dat hij een zware her- moeten zyn bezorgd om on voor- een nieuwe en meer soepele regeling die hier reeds langer dan 5 jaar ver- senschudding had, aan de gevolgen ripnp nmstand,i«*hpdpn vnorbphonHon 1 ,ran houden en wier verblijf voor on- waarvan hij thans is overleden. bepaalde tijd is toegestaan (de z.g. gevestigde vreemdeltagen) in hitDe heAer cn c-van d,en vervolg bi) de politie een verblijfs-«J A- van Lien te Maassluis HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge- ocik en rv. van uien tc maeasiuis e «herdachten donderdag het feit dat wyde muz" 745 Morgengebed en li- vergunmng voor maximum 5 jaar net iturgische kal. 8.00 Nws. en weerber. aanvragen. Vroeger werden deze i ZU 70 Jaar Setr<>uw,d waren. |8 J5 Gram 8 5Q Voor de vrouw (9 35 slechts voor de tijd van 1 jaar ver-l De heer van den Berg is 93 jaar —9.40 Waterst.). 10.00 Voor de kleu- strekt en moesten zy zich dus ieder en zijn vrouw 95 jaar. Zij voeren geen ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? jaar melden. I eigen huishouden meer, maar zijn in-jn.oo Voor de zieken. 11.45 Gram. wonend bij dochter en schoonzoon. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Voor hen, die vreemdelingen Hoewel nog gezond zijn beide oud- Promenade ork. en sol. (12.3012.33 nachtverblijf verstrekken, blijft de jes bedlegerig. Het echtpaar heeft 10 Land- en tuinb.meded.) 12.55 Zonne- geen verstrekt. Over het algemeen zal in riode van meer dan 3 maanden ons onder Lieshout in de buurt van Hel-die gevallen de overkomst langer du-land bezoekt, moet echter binnen 8 mond. Het Joestel brandde geheel uit.ren. I dagen na zyn aankomst de politie (Zuta taakte aan de afóiuitdyk en taetd aeKkKeukeld verplichting bestaan daarvan binnen 24 uur de politie in kennis te stellen. De nieuwe regeling is door het ministerie van justitie aan alle hoof den van politie in ons land verzon den. Donderdagmiddag is in de flauwe bocht van de Afsluitdijk ter hoogte van Kornwerderzand door tot nog toe onbekende oorzaak een personenauto na het passeren van een vrachtwagen van de weg af geraakt waardoor de chauffeur uit de wagen werd geslingerd en vrijwel op slag dood was J)e foto geeft een beeld van de ver woeste personenauto Noordwijkse sterfgevallen Niemand wordt verdacht 'Naar wij van de zijde der politie te Noordwijk vernemen zijn de ge- 1 ruchten, dat er een of meer arresta- I ties ter zake van de mysterieuze I sterfgevallen in het gezin Lekker- I kerker zouden hebben plaatsgehad, van alle grond ontbloot. De politie beschikt over dusdanige gegevens die wijzen in de richtingVoorst, oud-hoofdcommissaris van de van een ongeluk, dat zij geen perso- verkenners van de katholieke jeugd nen zou kunnen an wij zen, die voor beweging, arrestatie in aanmerking zouden ko men. In deze zaak is memand ver dacht Om echter aan alle twijfel een ein de te maken en de stroom van ge ruchten te keren, meer nog om vol ledige zekerheid te krijgen van de theorieën die de politie omtrent dit tragisch gebeuren heeft opgebouwd, zullen chemisch deskundigen dezer dagen aan de hand van vaststaande feiten een minutieus onderzoek ver richten, dat naar mag worden aan genomen, zal leiden tot bevestiging van de vermoedens die de politie en andere autoriteiten hebben, dat kool monoxidevergiftiging hier een onge luk heeft veroorzaakt, Deze onder zoekers zullen niets nalaten, dat zal kunnen leiden tot een zo volledig mo gelijke reconstructie van het gebeu ren. In de loop van de volgende week zal de Noordwijkse politie de resul taten van dit onderzoek volledig be kend maken, aldus de politie. kinderen gehad, waarvan er nog 3 .wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 -in leven zijn. Zij hebben 18 klein- Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Voor de en 21 achterkleinkinderen. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boek- Ibespr. 14.50 Gram. 14.55 Accord.ver. In alle stilte is gisteravond ge- 15 15 Kroniek v letteren en kunsten. cremeerd 't stoffelijk overschot van 15 40 Gemengd koor. 16.00 Voor de mevrouw A. E. J. de Vries-Bruins. die jeugd 16 M schoonheid v. h. Gre. op 30 september in de leeftyd van 83 g0riaans. 17.20 De springplank. 17.40 jaar tn het gemeenteziekenhuis te Lichte muz 18.oo Journalis-iek week- s-Gravenhage is overleden. Mevrouw overz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. de Vries-Bruins was oud-lid van de 18.2S Strijkkwart. 18.48 Vragenbeant- Tweede Kamer en van de Haagse ge- i woording. 19.00 Nws. 19.10 Commen- meenteraad. taar op 'iet nieuws. 19.15 Kamerork. |en solist. 20.15 Lichtbaken, caus. 20.30 —Wegens bijzondere verdiensten |Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Ge- op internationaal gebied werd teravond tijdens een bijeenkomst van de leden van de nationale padvinders- raad door colonel J. S. Wilson, ere president van het Boy Scouts Inter nationaal Committee, de bronzen wolf uitgereikt aan luitenant-gene raal H. F. M. baron van Voorst tot De 28-jarige mevrouw Christophe uit Toulon, vrouw van een maat schappelijk werker, heeft woensdag het leven geschonken aan een vijfling, drie meisjes en twee jongens. Het was de eerste maal, dat in Frankryk een vijfling levend ter wereld kwam, doch kort na de geboorte zijn drie van de kinderen overleden. De stad Molotof heeft haar oude naam, Perm, teruggekregen. Maan den geleden hadden de inwoners van deze in de westelijke Oeral gelegen stad reeds om deze naamsverande ring verzocht. De Argentijnse kapitein-luitenant ter-zee Leartes Santucci heeft don derdag te Buenos-Aires meegedeeld, dat volgend jaar het Zuidpoolgebied voor het eerst zal worden openge steld voor het toeristenverkeer. De Argentijnse marine zal in janauri var. progr. 22.10 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend. Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). VP RO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Zigeunerork. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Hoorsp.: Annema- rieke. 11.35 Cello en piano. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.2C Promenade-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Zangver. 15.15 Wenkend perspectief, caus. 15.30 Ka merork. 16.25 Lichte muz. 17.00 Ge- var. muz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19 00 Artistie ke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Klavier vier. 20.15 Boccaccio, operette (verkort). 21.10 Gevar. progr. 21.55 Soc. comm. en februari 1958 toeristenreizen naar 22.10 Lichte muz. 22.40 Gram. 23.00 Grahamland organiseren. Nws. en S.O.S. ber. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9