Deze week gaat de prijzenpot er uit Straaljager bleef anderhalf uur onbemand rondvliegen De Snowende QQ xn I Piloot was met 'n parachute uit z'n defect toestel gestapt Genoeg aardappelen, maar minder goede kwaliteit VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Met groot enthousiasme is er afgelopen week gepuz zeld. Het verlaagde inleggeld bleek een stimulans om het gehele gezin te laten meedingen naar de prijzenpot, die een zeer aantrekkelijke hoogte had bereikt. Wat was het jammer, dat de gebroeders Melaard te Oosterbeek de totalen van vraag F en vraag G hadden verwisseld. Zouden zij inplaats van 23 de juiste volg orde 32 genoteerd hebben, dan was hun de gehele pot van meer dan twaalfduizend gulden ten deel gevallen! Omdat de prijzenpot nu enkele malen bleef overstaan, wordt 50% van het beschikbaar komende bedrag deze week in elk geval uitgekeerd en wel aan de inzender(s) met het minste aantal fouten! Natuurlijk wordt de netto-opbrengst voor 100% uitbe taald, wanneer één of meer abonnees een foutloze ko lom insturen. Het gaat dus om 12.144,85 plus de inleg- gelden van deze week voor de gelukkige winnaar(s) zónder fouten, óf om de helft van deze bedragen voor de pechvogel(s), die een abuisje maken. Stand prijzenpot op 27 september 8.727,19 Tegenwaarde ontvangen geldige briefkaarten ƒ4.290,16 Auteursrecht, adm. en omzetbel. 872,50 BRIEFKAART tf.C.Win Cje/cCEcrycrL- Heden gestort in de prijzenpot: 3.417,66 Als basisbedrag reeds beschikbaar 12.144,85 Zoals bekend wordt deze som vermeerderd met de in- leggelden van de nieuwe opgave, die (gezien de op handen zijnde definitieve uitkering van dit begerens waardige bedrag) tenminste nog eens 5.000 aan de pot zullen toevoegen Verzuimt niet deze kans. Nu bestaat de mogelijkheid ondanks één of meer fouten een enorm bedrag in de wacht te slepen. PRIJZENPOT alle VOLLEDIGE OPLOSSING VAN VORIGE WEEK A. Wat kan een jager in de Congo schieten? Ja, kroko dillen (1) en ook gorilla's, maar., die zijn beschermd. Hoogstens mag er voor wetenschappelijke doeleinden één geschoten worden, maar geen 3 en dus zal een ja ger geen 3 geschoten gorilla's aan een bestuursambte naar laten zien. Struisvogels leven niet in het wild in de Congo, het totaal blijft dus B. De invloed van de radio-actieve straling op het men selijk organisme, in zijn geheel dus, kan noodlottig zijn (1) en ook ongevaarlijk (3), maar slechts zeer plaatse lijk kan het heilzaam zijn, nl. bij medische behandeling van een door ziekte aangetast weefsel. Daar alleen sprake is van het normale (gezonde) organisme, is dit niet bedoeld. Totaal daarom C. Ter zetterij wordt de advertentiepagina samenge voegd door de „opmaker" (3). Een „lay-outman" ont werpt advertenties en een redacteur schrijft kopij, maar bemoeit zich niet met de advertentiepag. Totaal D. De niet nader aangeduide monteur kan alle gegeven termen gebruiken, om aan te geven, dat in een wed strijd een deelnemer de ander vóórkomt, dus zowel hij passeert hem (1), als hij haalt hem in (2) en de vak term hij lapt hem (3). Het kan nl. een schrijfmachine monteur, maar ook een PTT-monteur zijn, zodat niet uitsluitend 't wedstrij dj argon juist behoeft te zijn. Tot. E. In een insectenverzameling kunnen vlinders (1) en kevers (3) voorkomen, maar geen spinnen, want die behoren tot de familie der arachniden. Totaal F. De tuinbouwer is 'n vakman en verstaat onder fruit de vruchten, die aan hout groeien. In de mand kunnen dus \^el hazelnoten (3) getoond zijn, maar geen aard beien en meloenen, die tot de groenten behoren. Totaal 3 G. Een waterbouwkundige is een vakman en zal de Afsluitdijk niet kleineren, zelfs al is het een Amerikaan. Hy spreekt derhalve niet van een „dammetje", en ook niet van een „project", want dan zou het een ontwerp moeten zijn, dat nog niet uitgevoerd was. Blijft over „een schitterende dijk". Totaal Inzenden dinsd« °k,°b" uor Voor een kwartie oer ko om a*,™0 VVBI J w Y u I* w I v en plakt dit op de blanco 2ljde Later ontvangen briefkaarten wo r- van een briefkaart Aan de andere den onherroepelijk terzijde gelegd PUZZELT U MEE? Op deze dan nog eens alle totalen sa- kant adresseert U als volgtP.P, BiJ deze P""el is maar één goede pagina staan tien zinnen men te tellen en het gevonden Postbus 35. Utrecht. oplossing mogelijk, omdat geen en- afgedrukt waaruit één of eindtotaal te schrijven in de Naam en volledig adres van de kel® vraf® Jr0°r tweeërlei uitleg meer woorden zijn weggelaten, cirkel onderaan. ^"sbove" "TS5 'voT Aan U de taak te bepalen wel- Is in zin A b.v. elk van de drie ingevulde kolom aan extra post- gehele pot overstaan tot de vol- ke van de daarbij vermelde antwoorden mogelijk, dan ze8els Plakken, plus het normale gende prijzenpotpuzzel. (genummerde) woorden in de- kruist U 1, 2 en 3 door en vult u°zendtaide7brte"- ze zinnen thuishoren. Het kan daarachter in 6. Passen in kaart niet in en- zyn, dat alle drie gegeven mo- vraag B slechts twee omschry- vel°PP.®» maar gelijkheden juist zijn, maar vingen, dan zet U twee kruisjes Gébruik alleen ook, dat er twee, slechts één of en telt die twee cijfers op. Is geldige postzegels, geen enkele van deze ingevuld bij C slechts één mogelijkheid, g|^a11 e"adio^egeïV kan of mag worden. dan streept U dat nummer aan piakzegels en dgl! De tien zinnen zijn aangeduid en herhaalt dit als totaal voor worden door de met de letters A t.m. K. Als C. En treft U het bij D, dat Vergoed611 nu de antwoorden van een zin geen enkel van de gegeven ge- De oplossingen weet, neemt U het diagram en vallen van toepassing kan zijn, mocten uiterlijk kruist achter de overeenkom- dan kruist U niets aan en stige letter in de eerste ko-^ schrijft U als totaal by D een lom telkenmale de num- 0. mertjes door van de goede om- Het diagram biedt u vier ko- schryvingen behorend bij die lommen, zodat vier gezinsle- zin. den (b.v. vader, moeder, zoon Als de gehele kolom op de- en dochter) ieder een oplos- ze wijze is afgewerkt, hebt U sing kunnen inzenden op de niets anders meer te doen, dan zelfde briefkaart. Ieder legt de aangekruiste cijfers op te 25 cent in, zodat per ingevul- tellen, regel voor regel de to- de kolom 25 cent extra port talen te vermelden per zin en geplakt moet worden. Doe mee met de P.P. fZ T 2 5 1 2 3 1 2 3 (TTT I I I I Voorwaarden 6 abonnees en leden hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid Is 25 cents inleggeld ver schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. tn ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is geplakt, zijn on geldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig; Q wij dragen geen verant- woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten; 9 over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie. deze is bindend: 10 door inzending verklaart Nadat de gedurende lange tijd niets anders om zich heen hadden gezien dan een eindeloze vlakte, werd het zand hun tenslotte noodlottig. 1. schepelingen; 2. woestijnreizigers; ..Van alle vlinders, die ik ken, vind ik de familie van de het interessantst", zei de insectenkenner. 1. witjes; 2 zwartjes; 3 blauwtjes. 1. het camerawerk; 2. het spel; 3. de regie. „Het werken in de is zwaar. daar moet je rekening mee houden", zei de mijnopzichter tegen de sollicitant. 1. diamantmijn; 2. aluminiummijn; 3. zoutmijn. F. „Kijk eens, wat een schattig riep Mieke, die erg op bloemen en planten gesteld was, tegen haar vriendin. 1. leeuwebekje; 2. tijgerbekje; 3. wolfsbekje. G. Toen de klok negen glazen sloeg, ver scheen de sohipper op de campagne en sprak de toe. 1. officieren; 2. matrozen; 3. bemanning. H. De eerste bediende van die dameskapsa lon is een echte waardoor alle dames graag geholpen worden. 1. Don Juan; 2 charmeur; 3. Adonis. de 1. sommige; 2. verscheidene; 3. alle. „Heb je wel gelet op de sierlijke van deze merrie vroeg de paardenlief hebber aan zijn vriend. 1. kop; 2 poten; 3. gang. 1. fabrikanten; 2. mannequins; 3 firma's. H. Op zeeroverschepen legde men de enterhaken (1) gereed, maar geen granaten, want die kende men toendertijd nog niet. In de tijd van de galjoenen werkte men met losse ronde kogels en een losse kar does. En messen legde men niet ergens neer, maar stak men bij zich. I Politierechter en kantonrechter behandelen geen moordzaken. Blijft over de officier van justitie (3), die terzake vragen stelt aan getuigen. Totaal K. Wie drukt er een ventiel dicht? Olala, wat zijn daar véél puzze laars ingelopen. Een ventiel is een afsluiter en is dus al dicht, anders is het geen ventiel. Hoogstens kan men het opendrukken, maar dat werd niet gevraagd. Geen enkel sleutelwoord paste hier, 't totaal bleef Het totaal der totalen werd ditmaal Een Nederlandse straaljager heeft gistermiddag ruim anderhalf uur on bemand boven het Nederlands-Duitse grensgebied rondgevlogen nadat de piloot, de 22-jarige reservesergeant-vlieger W. G. Evers uit Arnhem, een storing had ontdekt en het toestel per parachute had verlaten. Terwijl ser geant Evers behouden op de grond neerkwam, in de buurt van Venio, ver dween zijn Thunderflash in de wolken op een hoogte van ongeveer vier duizend meter. Pas na anderhalf uur, toen de brandstof op was, kwam het vliegtuig neer op een stuk bouwland in de omgeving van Venray. Tot grote verbazing van alle deskundigen zijn aan het toestel slechts enige kleinere beschadiging aangericht. Stuurhut en vleugels zijn uiterlijk onbeschadigd en het toestel kan worden gerepareerd. De straaljager, een fotoverkenningsvliegtuig van het 306de squadron, was opgestegen van de vliegbasis Laarbruch in Duitsland om deel te ne men aan een oefening in het formatievliegen. Onmiddellijk nadat de piloot het toestel had verlaten, waarschuwde de formatieleider de vliegbasis, waar men de onbemande straaljager op het radarscherm volgde. Toen bleek, dat dat de Thunderflash niet naar beneden kwam, maar wijde boch ten bleef maken, nu eens naar links en dan naar rechts, is in allerijl een Canberra-straalbommenwerper van de Engelse luchtmacht opgestegen om te trachten de jager neer te halen. gaf hem opdracht, de voor dit geval voorgeschreven procedure te vol gen. Dat wil zeggen: sergeant Evers moest gedurende tien minuten zijn toestel vliegen alleen met behulp van het elektrische systeem. De inrichting van de straaljager is n.l. zo, dat in een geval als dit na tien minuten „elektrisch vliegen" blijkt, of het toe stel nog aan de grond kan worden ge zet. Raakt de stuurknuppel geblok keerd met nog een aantal andere instrumenten dan is het toestel niet meer te redden. Sergeant Evers voerde de instructie Onbeschadigd geland De bemanning van de Canberra bleef vlak in de buurt van de Thun derflash, wachtend op een kans de bewegingen van de jager zo mogelijk te beïnvloeden. Dit is namelijk, hoe wel gevaarlijk, niet geheel onmoge lijk. Het zou bijvoorbeeld mogelijk ge weest zijn met een vleugel van de bommenwerper een tikje tegen de vleugel van de straaljager te geven, om deze boven onbewoond gebied te doen neerstorten. Een andere moge lijkheid was de Thunderflash neer te schieten. Dit is echter een zeer ris kante maatregel, omdat het niet mo gelijk is te bepalen, waar het neerge schoten toestel zal neerkomen. Geen van beide is echter gebeurd, daar de bemanning van de straalbommenwer- per als gevolg van de weersomstan digheden het toestel in de laatste mi nuten van de vlucht uit het oog heeft verloren. Toen via de radio was medegedeeld, dat de straaljager was neergekomen, Is de bemanning van de Canberra opgelucht naar de basis Laarbruch teruggekeerd. Ook daar heerste grote opluchting evenals bij de luchtmacht staf die onmiddellijk van het gebeur de in kennis was gesteld. Over de toedracht deelt de Lucht machtvoorlichtingsdienst het volgen de mede: Sergeant Evers meldde op een ge geven moment dat hij een storing had aan 't hydraulische systeem van zijn vliegtuig. De formatieleider, de 32-ja- rige majoor-vlieger J. G. Eikerbout, Haag laten verwerken. uit en na tien minuten bleek, dat het toestel inderdaad niet meer aan de grond kon worden gezet: de stuur knuppel was geblokkeerd en van tal van onderdelen, zoals de vleugelklap- pen, was de oliedruk weggevallen. De bestuurder meldde dit aan zijn forma tieleider en kreeg opdracht, boven on bewoond gebied zijn toestel te verla ten. De luchtmachstaf is van mening, dat de formatieleider juist heeft ge handeld. Het zou, in de gegeven om standigheden, volkomen onverant woord zijn geweest, indien de piloot in het toestel was gebleven, daar de kans op een goede afloop vrijwel nihil was. De voorlichtingsdienst herinnerde aan het ongeval van enkele weken ge leden, waarbij een straaljagerpiloot bij het maken van een noodlanding op de basis Ypenburg om het leven kwam. Deze piloot had te doen met een zelfde soort storing en heeft zijn AL aens een TWEEDE VICARIS-GENERAAL IN BISDOM ROERMOND. H. G. Lemmens, bisschop loermond, heeft woensdag tij- een prosynodale vergadering medegedeeld, dat hij in overleg met de bisschop-coadjutor mgr. A. Hans- sen een tweede vicaris-generaal heeft benoemd. Het is mgr. drs. P. J. van Odijk, tot heden secretaris van het bisdom. Tevens heeft hij benoemd tot secretaris van het bisdom drs. P. L. J. G. Moonen, adjunct-secretaris van het bisdom. PRODUKTSCHAP VOOR GROENTEN E FRUIT Rooien vrrtraagd door zware regen De voorlopige resultaten van de aardappeloogst zijn niet rooskleu rig. Ebt komt tot uiting in de prijzen op de Rotterdamse beurs, waar vroeg gerooide soorten klei-aardappelen in de laatste weken 10.- tot 14.50 per 100 kg deden bij een uitvoerprijs voor Bintje van 12.50 tot 13.-. Zandaard appel en, gewoonlijk lager Het bestuur van het produktschap in markt lasen omveer gelijk voor groenten en fruit besloot de - - - - - prijs met het gemiddelde der klei- onttronen en haar in geconserveerde vorm met „fijne spercieboon" te be titelen in tegenstelling tot de „dub bele spercieboon". Een reeks voor schriften over benamingen van aller lei ingeblikte en bevroren groen- tensoorten zullen binnenkort het licht zien, zoals „worteltjes fijn-fijn", zijnde „worteltjes-miniatuur". Drie jaar lang zal het produktschap 20.000,ter beschikking stellen - van het tuinbouwproefstation om 'n toestel niet verlaten omdat hy niet onderzoek te doen instellen naar de het risico wilde lopen dat zijn toestel op Den Haag zou neerkomen. Zijn poging het onbestuurbare toestel aan de grond te krijgen, moest hij met de dood bekopen. Dat het ongeval van gisteren zo goed is afgelopen is zo exceptioneel, dat de Luchtmachtvoorlichtingsdienst sprak van een kans van één op de miljoen. aardappelen, aldus het Produktschap voor Aardappelen. Door aanhoudende zware regenval wordt het rooien vertraagd. Door schade aan wateroverlast zal, volgens voorlopige indrukken, de aardappel positie weinig of niet worden beïn vloed. De kwaliteit is dit jaar echter minder goed, omdat bij de vroege soorten en ten gevolge van „doorwas" glazigheid bestaat. Dit zal zich bij de late rassen vermoedelijk minder voordoen. Ook komt vrij veel aard appelziekte voor. Ongerustheid voor een te krappe aardappelpositie be hoeft niet te bestaan. oorzaak van verbitterde komkom mers. Het euvel van bitterheid heeft zich in de afgelopen zomer veel voorge daan, zeer ten ongerieve van telers, handelaren en binnen- en buiten landse gebruikers. De teeltregeling van 1957 werd op kleine wijzigingen na voor 1958 ge prolongeerd. Oogstraming. Volgens de oogstraming van 10 september zal (in 1000 ton) de late kleiaardappel netto 1.183 (tegen 1.008 in 1956), de later zandaardappel netto 1.004 (tegen 839) en de fa- (108) GAS VOORZIENING ZUID-HOLLAND. Verschenen is het verslag van de gemeentelijke gas voorziening Zuid- Holland over het jaar 1956. Daarin deelt de directie mede, dat de aan leg van de nieuwe leiding, waartoe in de loop van dat jaar werd beslo ten, in janauri 1957 in bedrijf kon worden gesteld. De ontwikkeling van de raffinade rij gas-af name heeft een zeer gunstig verloop gehad, te oordelen naar het volgende staatje: In 1953 22.540,66 eenheden, in 1954 40.453.73 eenheden, in 1955 56.721.59 eenheden en in 1956 64.517.12 eenhe den. Evenals vorige jaren heeft de ge meente Gouda ook :n dit verslagjaar het haar toekomende aandeel overge dragen aan Rotterdam, Leiden en Schiedam. Met uitzondering van de hoeveel heid raffinaderij gas, welke de ge meente Delft heeft nodig gehad voor het regelen van de calorische waar de van het door haar geproduceerde stadsgas, heeft deze gemeente haar kwantum raffinaderij gas door Den QEJmVFMDR OEHELE RRKdl WORDT pomesmjn.. mm effect m MKT OP HET QEM0EV VRNdE'QPQTENVEK Och nMm temvudit ie JOhef opscheppeni iiïes mtf/JUf.Juffie kennen mi )i boten mnietromm brieksaardappel bruto 1.049 (tegen 718 in 1956) opbrengen. Door regenval zijn de gevolgen van verder doorwoekeren van de aard appelziekte en waterrot nog moei lijk te overzien, zodat het uitschot op genoemde getallen waarschijnlijk groter zal worden dan thans over zien kan worden. Van een grotere oogst dan vorig jaar kan dan ook nog niet gesproken worden. PRIJS BACONVARKENS ANDERMAAL VERLAAGD. De voortgaande daling van de var- kensprijzen enerzijds en de ongunsti ge toestand van de baconmarkt in Engeland anderzijds zijn voor het be stuur van het produktschap voor vee en vlees aanleiding geweest de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitge voerde bacon wordt iutgegaan an dermaal met 5 cent per kg. te verla gen. Aldus wordt meegedeeld door het ministerie van landbouw, visse rij en voedselvoorziening. Met ingang van maandag 7 oktober 1957 zal derhalve de prijó voor ba- convarkenrs xan 63 t.m. 70 kg. in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 resp. f 2.14, 2.10, 2.06 en 2.02 per kg. koud geslacht gewicht bedragen. NIEUW BESTUUR DIOCESANE KATHOLIEKE JEUDBEWEGING. Op de woensdagavond 2 oktober te Den Haag gehouden bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de dis tricten zyn de nieuwe diocesaan com missarissen F. R. M. Weltzer, Burge meester te Schipluiden en de nieu we diocesaan aalmoezenier A. M. Vulsma geinstalleerd. Van de aftre dende funktionarissen mr. J. Th. M. v. Vaart en aalmoezenier F. M. Bek kers werd afscheid genomen. Het dio cesaan bestuur van de KJB is thans als volgt samengesteld: Voorzitter F. R. M. Meltzer, Aalm. A. M. Vulsma, secr./penn. mr. J. Th. Spitters. M C. M. Adrichem (verkenners), G. J. H. J. Eibers (gilde jong Nederland), L. J. Borsboom (clubs en patronaten) en als vertegenwoordiger van de dis tricten mr. H. v. d. Kallen, terwyl de directeur J. H. Th. Kouwenhoven als adviseur hieraan is toegevoerd. P.v.d.A. TE APELDOORN ROYEERD WETHOUDER In de woensdagavond gehouden ledenvergadering van de P.v.d.A. te Apeldoorn is de heer S. Ruiter wet houder voor deze partij, geroyeerd als lid. In een raadszitting van twee maan. den geleden had de raadsfractie deze wethouder, op grond van het feit, dat hij als vervanger van de heer J. H. de Groot zijn wefchoudersfunctie niet meer ter beschikking wilde stel len van de heer De Groot, toen deze, hersteld van een ernstige ziekte, het wethouderschap weer ambieerde. De heer Ruiter had die belofte afgelegd tegenover zijn fractie en zyn partij, toen hij tot wethouder werd be noemd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10