wmmr.wp m mm Meerderheid Tweede Kamer vóór Euromarkt I Elke dag 70.000 nieuwe grieppatiënten Debat over de Europese integratie stuit op weinig weerstand Alle roofdieren in een dierenpark dreigen te sterven ÖD 1v 11 A 1*- i L-i Garagehouders richtten nieuwe bonden op WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Men vindt verdragen vaag Gistermiddag zijn in de Tweede Kamer de debatten over Euromarkt en Euratom begonnen. Het belooft een wijdlopig, maar vruchtbare bespre king te worden: drie en twintig sprekers hebben zich gemeld, maar over de uitslag behoeft men zich niet ongerust te maken. Begeleid van enige amendementen en moties zal het verdrag, dat de eenwording van Europa beoogt, de eindstreep halen. Nederland is met deze Kamerbesprekingen zeker niet het eerste land in Europa, dat de verdragen behandelt; andere parlementen zijn reeds voor gegaan. Bijna alle Kamerleden stelden als punt van uitgang, dat zij de Europese overeenkomst, die een geschiedkundige betekenis heeft, niet wil len verwerpen. [steeds aan de Staten Generaal zullen worden voorgelegd. Mr. Blaisse diende voorts een wü- Achter de regeringstafel hadden plaats genomen v l.n.r. Drs. E. H. van de Beugel, J. M. A. H. Luns, minister van buitenlandse zaken, minister president dr. W. Drees, prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken en J. G. Suurhoff, minister van sociale zaken en volksgezond heid. zijden aan het verdrag zijn, maar wat kunnen wij anders kiezen? Alle tekortkomingen ten spijt moeten wij het verdrag aanvaarden. In tegen stelling tot het amendement van de heer Blaisse wilde hij het aceent van de beslissing verplaatsen van de na tionale parlementen naar de Euro pese assemlblèe. Hij diende vervol- .^z zj/ uJeefc fit/ Zodra Uw kinderen over verkoudheid klagen, of over hoofd-, keel- of kiespijn, wees er dan vlug bij. Eén 'A$PRO' helpt direct en voor komt schoolverzuim. 'ASPRO' is onscha delijk voor hun maag en is het ideale\, huismiddel teaen allerlei kwalen. (Dosering: 2 ASPRO'5 voor Uzelf, maximaal 1 voor Uw kind) ^en de pijn verdwijnt I Bezorgdheid over te grote concessies ltir. Diaisse uieuue vwria ccii wij- - ,,.anrjn .pop I rvi.inrrciTAAwfai sn j» „„J; gens een motie in, waarin üe rege- fcuo^uaai, gezuu- "P ring wordt uitgenodigd iedere moge- 1 ken. De loodsboot heeft de veertien Een andere zaak u of zu het met ring verplicht wordt aan te grijpen, om tot een 1 koppen tellende bemanning uit het de details van de overeenkomst eens verslag uit te brengen aan de Staten systeem van plaatsvervanging of water gered. Enkele bemanningsle- kunnen zijn. Een deel van de frac-1 Generaal, waaruit blijkt in hoeverre' JK - - - -- Gouden doctoraat Huldiging van prof dr G. Brom De neerlandici van de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen hebben gister middag oud-professor G. Brom ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 50 jaar geleden in Utrecht doctoreerde op een proefschrift over Vondels bekering. Prof. dr G. Brom is auteur van ver schillende boeken. Voorts heeft hij zich grote verdiensten verworven in bewegingen voor de missie en de stu denten in Nfj negen. Tijdens de plechtigheid in de aula sprak dr K. Smits, bibliothecaris van de R.K. Uni versiteit. Dr. Smits bood de oud-pro fessor een symbolisch feestgeschenk aan: een dummy van een boek van prof. Brom „Schilderkunst in de zes tiende en zeventiende eeuw", dat op 15 november bij Het Spectrum in de Aulareeks verschijnt. Andere sprekers waren dr J. Sta ring, docent aan de Leergangen in Tilburg, prof. dr W. A. P. Smit, hoog leraar aan de universiteit van Utrecht, en prof. dr J. W. Muller, opvolger van prof. Brom's promotor en oud-leer ling van prof Brom aan het Nijmeeg se gymnasium. In zijn dankwoord wees prof. Brom onder meer op de noodzaak, dat er meer proefschriften van afgestudeerden van de Nijmeegse universiteit zouden verschijnen. Duitse kustvaarder gezonken In de vroege ochtenduren is noor delijk van Hoek van Holland, de Duitse kustvaarder Komtur (629 ton) na een aanvaring met het betonnen gebouwtje van de peilschaal, gezon- tie der Antirevolutionairen is tégen de instellingen der gemeenschap en het verdrag, evenals de staatkundig i de lid-staten, alsmede de ministers gereformeerde ds. Zandt, die de na-recht doen wedervaren aan de nood. tionale zelfstandigheid, onder beding wil prijsgeven. Optimisme en bezorgdheid. Mr. Blaise was in de middagzitting de eerste spreker. Hij vond, dat een ziekere optimisme gereahtvoordigd is waar het betreft de verdragen, die de eenwording van Europa ten doel hebben. Hij waarschuwde tegen de moeilijkheden, die uit de Euromarkt kunnen voortvloeien. Vooral de mo nopoliepositie van de deelnemende landen schept problemen. Naar zijn inzicht zal de EEG een non-protectio- nitische handelspolitiek moeten voeren. Om aan ongerustheid van zijn fractiegenoten tegemoet te komen Euromarkt door de memorie van ant- stelde hij voor dit samen met de I woord niet is weggenomen. De VVD liberale en protestante kamerleden maakt zich bezorgd over de vervoers- dat overeenkomsten ter uitvoe- paragrafen en over de positie van de ring van de Europese verdragen landbouw. Daarnaast zijn er de ge varen van het hoge buitentarief en de I systeem van verdubbeling van de ledentallen van de Assemblée te geraken. Vaagheid. Mr van Dijk (WD) vroeg zich met enige bezorgdheid af of het verdrag wel zal leiden tot een gemeenschap pelijk landbouwbeleid. Hij wees op het gevaar van het pro tectionisme, Vooral op het gebied van de landbouw vertoont het ver drag een grote vaagheid. Dr. C. P. Hazenbosch sprak voor namelijk over het Euratom-verdrag, de woorden die daarna door anderewaarvan hij zich een groot voorstan- Kamerleden werden gesproken bleek der toonde. Vooral moet men ge- wel, dat het nu reeds vast staat, datmeenschappelijk het gevaar onder het Euratom-verdrag vrijwel met al-ogen zien, dat bestaat voor de voort- gemene stemmen zal worden aan- planting. Dikwijls al is gewaarschuwd vaard. tegen ae gevolgen van de radio-ac- Drs H. A. Korthals (WD) zei, dat tieve straling. Hij had scherpe kri- de ongerustheid in Europa over de tiek op het onderdeel in het Euro- 1-* marktverdrag, waarin het buiten tarief voor tabak op 30% wordt ge steld. „Een goede sigaar wordt duur, zaak van een voortgaande uitbreiding der werkgelegenheid in Nederland voortvloeiende uit de bevolkings dichtheid en de sterke bevolkings groei. Ten slotte maakte spr. bekend, dat de commissie van voorbereiding een motie zal indienen opdat Nederland een groter aantal zetels dan 14 in de Europese assemblée zal krijgen. Uit bemanningsle den liepen lichte Verwondingen op. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door nog onbekende oorzaak is dinsdagmiddag brand ontstaan in de boerderij van de landbouwer-vracht rijder H. Drost in de Kolderveense Bovenboer. Hoewel de brandweer van Nijeveen met vier stralen het vuur bestreed, kon het pand niet worden behouden. Een groot deel van de hooioogst ging eveneens verloren. £*einen ap, etkaa% bij S,'uttg.ait Dinsdagochtend is in de dikke mist een personentrein ingereden op een stilstaande trein bij het station van Stuttgart. De achterste wagon van de stilstaande trein werd volkomen verwoest en volgens de Duitse spoorwegen zijn er zes mensen om het leven gekomen en 10 personen liepen verwon dingen op. De foto geeft een beeld van de ramp. Wordt 1958 een goed toeristenjaar? Tijdens een persontvangst van de AN W-vertegenwoordigers in het buitenland, die thans te Den Haag vertoeven werd de indruk gevestigd, dat over het algemeen optimistische verwachtingen voor het toeristensei zoen 1958 bestaan. De wereldtentoon stelling te Brussel speelt daarbij een vrjj grote rol. Zo verwacht de heer F. N. M. Hendricks, directeur ANVV te Brussel, dat tal van de 30 miljoen buitenlanders die men te Brussel ver wacht, van de gelegenheid gebruik zullen maken enige vakantiedagen in Nederland door te brengen. speciale Franse positie in overzeese gebiedsdelen. Het verdrag draagt vele sporen van haast. De regering heeft zich in het overleg de mindere de regering wil op de Duitse tabak overschakelen, hoewel zij erkent dat deze tabak van inferieure kwaliteit Grote omvang in West-Nederland Naar aanleiding van de stroom van gegevens welke de geneeskundige hoofdinspectie nit alle delen van ons land dagelijks bereiken is men aan VLEES BESMET MET MILTVUUR Het roofdierenbestand van het dierenpark te Rhenen, vooral tijgers, wol ven en leeuwen, wordt-met de dood bedreigd. Een uit de vleeskeurings kring Tiel afkomstige koe, die was afgekeurd voor menselijke consumptie, is er de oorzaak van. Maandag stierf een moedertijger en dinsdag lag de vadertijger dood in zijn nachtverblijf. De drie jonge tijgertjes, die drie maanden oud zijn,, zijn nu nog in leven, doch zij aten ook van de koe, die naar nu is komen vast te staan besmet was met miltvuur. De directeur, de heer Ouwehand heeft de dierenarts Gouda Quint uit Heelsum naar het dierenpark ontboden, die gisteren de hele dag bezig is geweest om de leeuwen en de wolven in te spuiten. Dit is geen gemakkelijk baantje, want beest voor beest moet daarvoor in een speciale kist worden gelokt. Een reinigingsdienst is op grote schaal aan het ontsmetten gegaan en drie oppassers zijn ingespoten met peniciline, om dat miltvuur ook voor de mensen zeer gevaarlijk is. De oudste leeuw van de kolonie, Maxie, heeft ook al ziekteverschijnselen getoond. Het dier is er beroerd aan toe en men vreest het ergste. De dierenarts verklaarde, Ir C. J. van Meel (KVP) sprak over de z.i. te grote concessie, die op het gebied vaji de landbouw aan Frank- het rekenen geslagen. Zo heeft men getoond, het ware goed geweest in-1 rijk gedaan is. Ook vandaag zal de uit de gegevens kunnen afleiden, dat dien zij ook het bedrijfsleven over i Kamer nog wel aan het woord blij- per dag de artsen in Nederland ge- de verdragen had gehoord. I ven over deze verdragen. Donderdag I middeld 15 nieuwe patiënten, aange- Mr. J. A. W. Burger (P. v. d. A.) waarschijnlijk zal mnister Luns van tast door de A-griep, te behandelen meende, dat er heel wat schaduw-1 antwoord dienen. krijgen. Dit wil zeggen, dat ongeveer 70.000 nieuwe meldingen per dag het leger der aangetasten komen verster ken. Op dit zeer grote aantal zieken ko men ook enkele sterfgevallen voor waarbij de influenza een rol heeft gespeeld. Bij een deel hiervan spe len bovendien andere ziekten een rol. In verhouding tot de omvang, wel ke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Van de epidemie kan worden ge zegd, dat zij haar goedaardig karak ter heeft behouden en dat er geen te kenen zijn die er op wijzen, dat de ziekte een kwaadaardig karakter zal krijgen. De ziekte schijnt thans vooral in de westelijke provincies (Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland) een grote omvang te krijgen, waar in het bij zonder op de scholen hoge ziekte percentages worden gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een grillig karakter met grote onderlinge verschillen, zowel in de bedrijven als op de scholen. Om een voorbeeld te geven; in een confectiebedrijf ergens in het land werd onder de mannen een ziekteper- JCa&t&ate mi&dwkfketi aan jV,ede%L £wcapazeyel& De heer Chr. J. Belmon, directeur in Duitsland, verwachtte nog steeds een stijgende toeloop van Duitse toe risten naar Nederland. Men komt in Nederland bijzonder graag. Het aan tal klachten is verhoudingsgewijs zeer gering. Ook de directeur van de ANW te Parijs, dr J. A. H. van der foekvanFrmle™intl1958Gaa" Neder-dieren van het vlees hadden gegeten en dat het niet denkbeeldig land. De op het ogenblik bestaande dat ze alle aan het miltvuur ten onder zouden gaan. Dit zou een schadle- monetaire moeilijkheden in Frank- j post betekenen van anderhalve ton. rijk zullen, naar hij verwacht in het voorjaar van 1958 wel goeddeels zijn opgelost, zodat de Fransen opnieuw vakantieplannen op ruime schaal naar het buitenland kunnen maken. De directeur te New York, T. H. W. van der Laan, verwacht een aanzien lijk grotere toeloop dan in vorige ja ren van Amerikanen naar West-Euro pa. Daarbij staat nu reeds vast dat zij zich voor een aanzienlijk deel zullen bedienen van Nederlandse scheep vaart- en luchtvaartlijnen. De heer G. F. Göbel, directeur van het Scandinavisch bureau, verwacht dat minstens evenveel Scandinaviërs als in 1951 naar Nederland zullen trekken. Ook verwacht men, dat het Britse en Ierse bezoek aan Neder land, mede gestimuleerd door de ten toonstelling te Brussel, groter zal zijn dan in voorgaande jaren. z centage van 27 procent vastgesteld. In een soortgelijk bedrijf in dezelf de stad was dit percentage nul. Het aantal in ziekenhuizen opge nomen patiënten is niet onrustba rend groot. De geneeskundige hoofd inspectie verwacht op grond van de peilingen, dat de hoge ziektecijfers voor het land als geheel nog wel eni ge tijd zullen aanhouden. STRAALJAGER NEEGESTORT. Twee kilometer ten noorden van Mill is gistermiddag om 14.16 uur een straaljager van het type F 84 F, Thun- derstreak neergestort. De bestuurder, de 23-jarige sergeant-vlieger J. B. Wesseling, merkte op ongeveer elf kilometer hoogte dat de motor uit viel. Hij probeerde weer te starten, maar toen dit niet lukte verliet hij met de schietstoel het toestel en be reikte ongedeerd de grond. Het vlieg tuig kwam neer bij een wegkruising, maar veroorzaakte op de grond geen schade van betekenis. UIT DE BOCHT GEVLOGEN Eén dode. De 44-jarige A. L. Valq uit Maas tricht is gisteravond om het leven ge komen, toen de personenwagen, waarin hij zat op de provinciale weg onder de gemeente Klimmen met ho ge snelheid uit de bocht vloog en te gen een boom botste. Hij was op slag dood. De bestuurder van de wager, de 35-jarige F. J. Bindels, eveneens Maastrichtenaar, werd zwaar gewond. Hij werd overgebracht naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen. Aangenomen wordt dat de heer B. de bocht in de duisternis niet heeft opgemerkt. Reeds enkele dagen had een winkelier te Aalsmeer een aantal vellen van de nieuwe Europa-postzegels in huis, toen hij tot de ontdekking kwam, dat aan een van de vellen een hele rij misdruken zaten, hetgeen in Nederland een unicum genoemd mag worden. Op de foto ziet men de strook postzegels. Links ontbreekt de waarde-aanduiding van „10 ct." geheel terwijl rechts het bedrag nog niet helemaal zichbaar is. GEEN VOORRANG VERLEEND. Eén dode. Een botsing tussen een Italiaanse koelwagen en een personenauto nabij de Groendaal aan de rijksweg Apel doornArnhem, heeft het leven ge ëist van de heer A. H. uit Apeldoorn. De personenauto is op de koelwagen gevlogen toen deze zonder voorrang te verlenen linksaf sloeg. Juist pas serende militairen konden uit de over de kop geslagen en in brand gevlogen personenauto de bestuur der de heer H. R. redden, die slechts licht gewond bleek te zijn. Zijn pas sagier, de heer A. H. is echter ter plaatse aan de bekomen verwondin gen overleden. Dea ers waren steeds in het voordeel Drie nieuwe bonden van garage houders zijn dezer dagen te Den Haag opgericht. Het zijn een algemene, een rooms-katholieke en een protestants- christelijke bond, die nauw zullen samenwerken. Voorzitters zijn resp. de heren E. J. van Nieveld en G. Hoo- getoorn te Den Haag en J. A. Rijks te Rotterdam. Men heeft deze bonden opgericht, omdat men, naar men verklaart, on tevreden is over de gang van zaken in de bond van garagehouders en aan verwante bedryven Bovag, die oor spronkelijk tot stand kwam om uit sluitend de belangen van bedrijven voor reparatie, stalling en onderhoud te behartigen, doch later ook de auto handel tot zich trok. Een der grieven is, dat deze dea lers via de getrapte verkiezingen uit de 32 Bovag-districten de meeste plaatsen in het hoofdbestuur bezet ten. De oprichters der bonden zijn van mening, dat de belangen van dealers en garagehouders zo zeer uiteenlopen, dat het onmogelijk wordt nog langer onder één dak te kunnen blijven. Deze uiteenlopende belangen ko men vooral tot uiting in de „ges o- ten bedrijfsovereenkomst" tussen Bovag en RAI, waarbij, onder uitslui ting van de anderen, aankoop en le verantie der leden onderling is voor geschreven. Daarbij genieten de dea lers, aldus de mening van de oprich ters, op het punt der percentages grotere voordelen, dan de garagehou ders. Men wil op den duur via deze drie zuilenorganisaties po^en althans een deel van de RAI-Bovag „closed- shop"' overeenkomst onverbindend te laten verklaren. Secretaris van de drie organisaties is mr. L. M. Baruch, bedrijfseconoom te 's-Gravenhage. Gevangene ontsnapt uit het z'ekenhuis te Groningen De gedetineerde P. uit het straf- gesticht Norgerhaven te Veenhuizen is maandag ontsnapt uit het Acade misch Ziekenhuis te Groningen, waar hij voor een medisch onderzoek ver toefde. P. kroop door het raampje van een kleedkamer aaar buiten (Trouw).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7