slwulgat Sbj mam ELTINK MEUBELEN Ex Animo leidde 3 oktober in Gouden huwelijksfeest van het echtpaar D. Blansjaar-Adam Leidsendam heeft voor 1958 een tekort van ruim drie ton WOENSDAG 2 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het vraagstuk van 3 oktober: Vanmorgen hebben wij nog even niet de heer H. E. van der Heide, be stuurslid van de 3 oktober-vereniging en commissie-lid voor de kermis, ge sproken oVer de toestand van het Schuttersveld. Het terrein zoals dat er vandaag bij lag, stemde ons verre van optimis tisch. Er waren kuilen, gevuld met een vettige substantie, die men het best met brei of blubber kan aandui den. De heer Van der Heide zag er ech ter zorgeloos uit. „Dat werken we ge garandeerd weg", zegt hij, „koolas, is het antwoord op alle zorgelijke vra gen". De moeilijkheid met het Schut tersveld is dat er een onderlaag van klei is, die het water zeer moeilijk doorlaat. Er is een drainering, maar deze is grotendeels vernield door het bombardement in het laatst van de oorlog. Men heeft ook al geprobeerd het waterpeil in de sloten te verla gen, maar dit heeft weinig geholpen. „Nee", zegt de heer Van der Hei de, „met koolas in combinatie met stroo bereiken we de beste resulta ten". U kunt uw publiek gerust stellen. Als om negen uur vanavond de kool as en de stroo goed zijn ingelopen, is het veld geschikt vor een zorgeloze 3 oktober-viering: geen pumps, die in de modder verdwenen zijn, geen glijpartijen." De gemeentereiniging werkt ook een handje mee; waar dat nodig is zuigen de puttenzuigers het overtol lige water weg. Zelfs een regenbui in de loop van de middag, vanavond of vannacht kan men nog wel het hoofd bieden. Als de zware kremistrucks, die de bo venlaag van het veld omwoelen maar eerst van het terrein verdwenen zijn. Nu heeft men uit voorzorg wat rijplaten neergelegd, maar het zijn toch deze wagens die het meest aan het terrein bederven. Cijfers. We vernamen nog, dat 300 kubieke meer koolas en 200 balen stroo klaar staan, om de Leidenaar een onbe zorgde kermis te garanderen. Het 3-oktober-bestuur voelt zich verplicht deze service aan publiek en explontanten te geven. Men moet niet vergeten, dat het aantal bezoe kers aan deze beroemde Leidse ker mis bijna elk jaar de 100.000 over treft. U kunt zelf wel ongeveer uitreke nen, hoeveel er door de Leidenaars wordt omgezet. Niet voor niets be staat er bij de exploitanten grote be langstelling voor de Leidse 3 oktober. Dit jaar waren er 250 exploitanten, die inschreven op de verpachting, ongeveer 130 kregen een plaats. Heupfractuur. Om 7 uur gistermorgen reden op het kruispunt Lange Mare( Oude Vest, Marebrug een bromfiets en een vrachtauto op elkaar. De bromfietser een 32-jarige betonwerker uit Leiden, die geen voorrang had verleend,, werd door de auto 30 meter meege sleurd. Met een heupfractur en snij- wonden aan het rechterbeen werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overge bracht. Scherp POTLOOD en GEEST No. 512 Horizontaal: 1. weefsel, 8. lange nekharen van dieren, 10. maan stand, 12. sociëteit (afk.), 13. volks naam voor de kauw, 14. kledingstuk, 16. wiersoort, 17. in voorraad zijnde, 18. zwaardvis, 19. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 20. adellij ke titel in Engeland (afk.), 21. smalle weg, 23. klasse (afk.), 24. vis, 26. kun nende weerstaan. Verticaal: 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. stapel, 4. school met kost en inwoning, 5. ontkenning (spreektaal), 6. voegwoord, 7. voort zetting, 9. dagelijks loon, 11. touw, 13. driehoekig stukje in breiwerk, 15. spijsbereider, 16. gravi Holl. Huis, 21. stap, 22. spoedig. 2-. afkorting van byrilium, 25. scheikundig teken voor tina Oplossing morgenavond. Oplossing no. 511. Harizontaal: 1. Naab, 4. naar, 7. rem, 8. hoed, 9. Pisa, 11. satraap, 14. roe, 15. bedeesd, 19. rein, 20. Eire, 21. one, 22. stop, 23. tram. Verticaal: 1 Nahe, 2. Ares, 3. beda- ren, 5. aria, 6. raap, 9 present, 10. sas, 12. toe, 13. mee, 15. bros, 16. dito, 17. dier, 18. leem. Nóg 'n aanrijding. Om 3 uur gistermiddag ontstond er een botsing tussen een fiets en een bakfiets op de kruising Oude RijnVestestraat. De wielrijdster, een 57-jarige Leidse dame, brak de rech terknie. Gevallen. De 16-jarige zoon van een kermis exploitant. J. M. Vermolen, uit Den Haag, brak gistermiddag bij het ver laten van de woonwagen zijn rechter been. Hij wilde een leuning grijpen, maar greep mis. Diefstal. In de cantine van het LFC-terrein aan de Boshuizerkade is vannacht in gebroken. 30 Gulden aan wisselgeld en wat chocolade en .sigaretten zijn verdwenen. Jubileum. V Zaterdag 5 oktober a.s. is de heer Th. du Pon 25 jaar ambtenaar bij de dienst van sociale zaken. De heer Du Pon is speciaal belast met de genees kundige zorg. Ned. straaljager neergestort Piloot redt zich Tussen Lieshout en Beek en Donk is vanmiddag om twee uur een straal jager neergestort. Het neergestorte toestel was een Thunderstreak, afkomstig van de basis Eindhoven. De piloot, luitenant vlieger De Vries, uit Amsterdam, kon zich met zijn schietstoel redden. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het toestel kwam terecht in een stuk bouw- en weiland in het onder gemeente Lieshout lig gende gehucht het Hooi en brandde geheel uit. De Lieshcutse brandweer kf n niet \c-e' meer doen can nablus sen en was binnen een uur met haar taj-k gereed. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) WOENSDAG 2 OKTOBER. StPetruskerk. Rozenkranskruis tocht, aanvang kwart vóór zeven u. nam. Kaasmarkt. Te half acht nam. ver trek van de grote Taptoe. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Op 3 oktober zijn geopend van des morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur. Apotheek Boekwyt; Apotheek Ha ven. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 septem ber tot 4 oktober zijn door de Kath Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Moulin rouge", volwasse nen. Lido: „Hare Hoogheid is ver liefd", alle leeftijden. Luxor: „De graaf van Monte Cristo" 14 jaar. Trianon: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. Rex: „Gangsters van 18", 14 jr. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve I) te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uut (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) WU kunnen dan trachten 11 alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. ALPHEN AAN DEN RIJN G. NIJMAN ALS BURGEMEESTER VAN HOOGKERK GEÏNSTALLEERD. Gistermiddag is de oud-wethouder der gemeente Alphen de heer G. Nijman officieel als burgemeester der gemeente Hoogkerk in de provincie Groningen geïnstalleerd. De nieuw-benoemde burgemeester is op de grens der gemeente Hoog kerk met zijn echtgenote en zoontje door de loco-burgemeester, de heer H. Bast, vergezeld van de secretaris, de heer S. Akkermans, hartelijk be groet, waarbij aan mevr. Nijman een bouquet anjers werd aangeboden. Voorafgegaan door het plaatselijk muziekkorps, de sportverenigingen en tal van vertegenwoordigers van plaatselijke organisaties volgde hier na een tocht door de gemeente. In de raadzaal hadden de talrijke genodigden plaats genomen, waarna de speciale raadszitting door de heer H. Bats werd geopend. Vervolgens traden burgemeester G. Nijman, mevr. Nijman en hun zoontje binnen, waarna de heer Bats in een hartelijke toespraak er zijn voldoening over uit sprak, dat Hoog kerk thans weer een burgemeester heeft. Vervolgens sprak de heer Nijman zelf de talrijke aanwezigen toe. Nadat de nestor van de raad, de heer H. Poel, de secretaris, de heer S. Akkermans en vele anderen het woord hadden gevoerd, volgde een zeer drukke receptie waarbij naast vele gelukwensen ook veel bloem stukken werden aangeboden. HOUTRUST DEN HAAG t.m. 8 oktober. Entrée 1.25 Geopend: 13—17 en 19—23 uur (zondag gesloten) Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. Electronen-klokken en Broderie Minicare 777. Hedenavond wordt het BRUIDJE VAN DE DAG met fanfares ingehaald. Ook voor de bruid van de dag uit Wijchen (Advertentie). Programma van 3 Oktober WOENSDAG 2 OKTOBER: 7.30 uur n.m. GROTE TAPTOE 8.12.uur n.m. Lunapark. DONDERDAG 3 OKTOBER: 7.uur v.m. Reveille van het Bordes Stadhuisplein. 7.30 9.30 uur v.m. Uitdeling Haring en Wittebrood 8.uur v.m. Koraalmuziek in het Van der Werffpark. 8 .10.uur v.m. Militaire Mars, aanvang défilé voor het Stadhuis 9.30 uur precies. 8.30 10.30 uur v.m. Windhondenrennen en wedstrijd van ver sierde autopeds op het Levendaal. 10.11.30 uur v.m. Springen van de Fontein op de Vismarkt. 10 .12.uur v.m. Museum „de Lakenhal" geopend. 1.4 uur n.m. SPROOKJESOPTOCHT: „ER WAS EENS 7.30 uur n.m. Avondfeest Schuttersveld. 8.10.30 uur n.m. Cabaretvoorstelling in de Stads-Gehoorzaal. 11.—uur n.m. Luisterrük Vuurwerk. 3 OKTOBER DE GEHELE DAG VANAF 9 UUR LUNAPARK SCHUTTERSVELD Alweer is er een jaar ver- streken en Leiden's burgerij maakt zich op om het alom bekende bevrijdingsfeest te gaan vieren. Evenals vorige jaren is de inleiding hiertoe de uitvoering door de Chr. Gemengde Zangvereniging Ex Ani mo en haar kinderkoor onder leiding van Herman de Wolff. Het bestuur van de 3 October Vereniging met zijn ere-voorzitter jhr mr Van Kin schot en hun dames waren in de Pie terskerk aanwezig. Met een inleidend orgelspel zette Adriaan Blankenstein de avond in, en na een stichtelijk votum, samenzang en gebed hoorde men het goed gedisponeerde ge mengd koor in: „Men brandt, men blaakt"' van de in 1625 te Beer ge storven Adrianus Valerius uit zijn bekend tabulatuur-wérk „Neder lands' Gedenck Clanck", dat in 1626 te Haarlem werd uitgegeven. Mooi zijn deze liederen, blakend van va derlandsliefde en trouw. Ook het kinderkoor had één van diens be kende liederen op z'n repertoire, n.l. „G'lijck den grootsten Rapsack" en daarna „Laat sang en spel". De jonge stemmen klonken fris en beschaafd. Tot deze liederen werd evenwel eerst overgegaan, nadat zij (na de schrift lezing) een Gebed hadden gezongen en een Danckliedt van Revius door Herman de Wolff bewerkt. Bruidegom laatste fijnwerker van Leiden De gouden en diamanten huwelij ken liggen niet breed gezaaid en daarom alleen al is een dergelijke ge legenheid altijd de moeite al waard gememoreerd te worden. Dezer dagen waren wij op bezoek op de Oranje gracht 15, waar het echtpaar P. Blans jaar-Adam op Léidens feestdag 3 oktober, de bruidsdagen ingaat als voorbereiding op de dag, waarop zij herdenken, dat zij 50 jaren geleden in het huwelijksbootje stapten. De heer en mevrouw Blansjaar zelf vin den, dat het feest maar rustigjes aan moet gebeuren en willen er geen drukte omheen hebben, maar de familie en kennissen zullen er wel voor zorgen dat de dag niet onge merkt voorbijgaat. En die kennissen zijn niet weinigen. De bruidegom, die met zijn 73 jaar nog niet bij de oudjes behoort en be slist ook niet een andere indruk wekt is een bekende persoonlijkheid. Hij is n.l. een vakman zoals er nog maar weinig zijn en zoals er in Leiden geen enkele meer te vinden is. De heer Blansjaar is de enig overgeble ven houtdraaier in deze stad, een be roep dat langzaam aan het uitsterven is. Op zijn twaalfde jaar begon hij als leerlingetje en hij is sindsdien niet meer achter de draaibank weg geweest. De heer Blansjaar had „fee ling" voor het werk, dat zoals hij zegt, niet aan te leren is. De begin periode was een enkele maal wel eens pijnlijk als er b.v. een beitel uitschoot, maar de scheppende ar beid liet hem niet meer los tot op de dag van vandaag. Als de draai bank stil zou staan, zegt mijn vrouw dan is ie de ouwe niet meer. Het gouden echtpaar, dat elkaar als buurmeisje en buurjongen heeft leren kennen, heeft op 'n paar jaar na altijd in Leiden gewoond. De heer Blansjaar werkte vóór de eerste we reldoorlog op een meubelfabriek in Den Haag aan fijnwerk voor het buitenland. Toen de mobilisatie uit brak stond dit werk stil en is hij te Leiden voor zichzelf begonnen. In het begin ging het niet allemaal even gemakkelijk. Er was nog geen machi nale draaibank en de heer Blansjaar en ook zijn vrouw stonden soms uren achtereen te trappen en dat moest nog precies in de maat cak, anders vielen er voor mevrouw Blansjaar nog standjes van haar man. Ondanks het gemis van zijn rechteroog het gebruik hiervan raakte hij in zijn jeugd tijdens het spelen met pijltjes kwijt verricht de heer Blansjaar het fijnste werk. En wanneer men zo de kamer eens rondziet ontwaart men de producten van zijn hand overal. Daar staan zijn eigen meubelen, zijn stoelen en tafel met de gedraaide poten, kandelaars met het mooiste torswerk, lampen en schilderij lijst jes, oud-Hollands en Engels twee- slagswerk, en ga zo maar door. Alles even degelijk en onverslijtbaar; mis schien niet meer in de mode, maar op het ongenblik zou het slechts met het duurste geld te betalen zijn. Bij een kijkje in de werkplaats van de heer Blansjaar is men hier haast niet weg te krijgen, vooral niet wan neer de bruidegom iets van het am bacht in praktijk brengt. Zo liet hij voor onze ogen een trommelstok ont staan en in geen tijd lag deze daar kant en klaar, na in de draaibank met beitel, vijl en met schuurpapier bewerkt te zijn. Op het eerste gezicht eenvoudig werk, maar probeer het maar eens. Het vakwerk dat onder zijn handen vandaan komt is om jaloers op te worden. Tot deze haast feilloze resultaten komt de heer Blansjaar nog steeds en dat bewij zen de opdrachten, welke hij krijgt. Naast kogelronde biljartballen, voet stukken voor zilveren bekers en lichtkronen, om maar enkele dingen te noemen, heeft de heer Blansjaar elk jaar nog zijn aandeel in de ver vaardiging van de praalwagens voor de 3-oktoberoptocht. Ook staat werk van hem in het Legermuseum, waar de wielen van opgelapte oude kanon nen het merk Blansjaar dragen. Dit op de handen kijken is daarom zo boeiend, omdat men als het ware het resultaat voor zijn ogen ziet groeien; een vierkant, lomp stuk hout wordt hier tot een kunststuk, spiegelglad en fijn van vorm; geen wonder, dat de heer Blansjaar fyn- werker genoemd wordt. Eén ding zou de gouden bruidegom eens willen zien: de stapel schuurpapier, welke hij in al die jaren heeft versleten; dit zijn wel een paar velletjes geweest by elkaar Het bruidspaar, dat een halve eeuw lief en leed samen heeft gedeeld de dankbaarheid is groot, omdat het grotendeels „lief" was, dat zij heb ben mogen genieten en dat nu meer dan 40 jaar de Leidse Courant leest, welke toen nog 9 cent per week kostte(l), gaat in goede gezondheid een gezegende oude dag tegemoet. 16 Oktober is de grote dag, maar zondag de 20-ste, op de verjaardag van de bruidegom, wordt aan deze dankbaarheid uiting gegeven tijdens de H. Mis, welke ter hunner intentie om half tien in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph wordt opgedragen. En na het grote feest gaat het leven voor bruid en bruidegom weer gewoon door en zij kunnen dan terugzien op de buiten gewoon mooie mijlpaal, welke zij met Gods hulp hebben mogen bereiken. W0UBRUGGE Middenstandsbeurs. Het bestuur van de plaatselijke middenstandsver eniging „de Womi", toont sedert haar oprichting het vorig jaar, een grote activiteit. Zo werd een dezer dagen besloten een middenstandsbeurs te organiseren in de verschillende -zalen van het Oude Raedtbuys. Op dinsdag 8 oktober van 36 en 710 uur en op woensdag 9 oktober van 710 uur zullen op deze beurs de ingezetenen kunnen genieter, van de diverse stands, waarbij verschillende demon straties worden gegeven. Voorts wordt gezorgd voor muzikale omlijs ting en staan de bezoekers nog en kele attracties te wachten. ADRIAAN BLANKENSTEIN, de organist van de Pieterskerk, wiens voortreffelijk orgelspel ver maard is, vergastte zijn gehoor door een hoogstaande voordracht van ge heel in het kader passende werken, n.l. een Trio van Homilius en vooral de Fuga in G van J. S. Bach. Dr J. Riemens, oud-predikant te Leiden hield de toespraak. Hoewel het on derwerp vanzelfsprekend steeds de zelfde inhoud heeft, heeft hij zijn rede, die van opvatting niet geheel van deze tijd genoemd mag worden, jammer genoeg een pikante tint gege ven. 't Gemengd Koor tezamen met Jong Ex Animo zongen: „Leiden is ontzet", waarvan Herman de Wolff de auteur is. Evenals vorige jaren heeft het lied „Lof zij den helden" van Kücken z'n vaste plaats in het programma. Waar dit nodig was gaf mevr. v. d. HeidenBrakel, als ac- compagnatrice haar zeer gewaar deerde medewerking op het klavier. Na het slotgebed werd door allen te zamen het „Wilhelmus" gezongen, ons waardige Nederlandse volkslied. A. I. GRIEP? Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 2 October 1857. Advertentie: Leydsche Schouwburg. Zater dag 3 October 1857: Paillas, Drama in 5 bedrijven naar het Fransch van d'Ennecy en Fournier. (Dit stuk is gemonteerd naar de mise-en-scene van The atre de la Jaieté in Parijs waar dit Drama 140 achter eenvolgende malen werd op gevoerd)Vooraf: Het ontzet van Legden, Leergang van de Barones de Lannoy, voor te dragen door den Heer B Breedé. WEG GRIEP! KATWIJK AAN DEN RIJN Op de algemene begraafplaats te Katwijk aan den Rijn werd gister middag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer Frederik van Peski, die vrijdag j.l. op 80- jarige leeftijd te Amersfoort over leed. De heer Van Peski was o.m oud-vice-voorzitter van het hoofdbe stuur en oud-voorzitter van de afde ling 's-Gravenhage van de Konink lijke Vereniging Oost en West, oud bestuurslid van de Stichting Simavi (Steun in Medische Aangelegenheden voor Inheemsen), oud-voorzitter van de Federation International des Co- loniaux et Anciens Coloniaux en lid van het comité tot Zedelijke Onder steuning van Indische Jeugdigen. Tijdens een korte rouwplechtigheid welke, voorafgaande aan de ter aar de bestelling in de Ned. Herv. kerk werd gehouden, werd, behalve door een zuster van de overledene, mevr. A. van Heijst—v. Peski, o.m. het woord gevoerd door mejuffrouw Krü- ger, namens het hoofdbestuur der Koninklijke Vereniging Oost en West die de grote verdiensten van de overledene voor de vereniging schet ste. Namens het comité' tot Zedelijke Steunverlening aan Indische Jeugdi gen sprak de heer Sloos. Een neef van de overledene, heer F. H. van Peski, bad aan de groeve het „Onze Vader", terwijl de heer W. van Peski, eveneens een neef van de overleden een kort dankwoord sprak. Rijkspostspaarbank. Aan het hulp postkantoor alhier werd gedurende de maand september bij de Rijkspost spaarbank ingelegd 26.662,67 en uit betaald ƒ26.838.19. Dammen. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden van de Dam club KDC waren: H. VoorbaatC. v. Klaveren 02; J. HeemskerkH. J. Koele wijn 02; J. van Duij venbode C. de Winter 02: Alb. de Koning Ab van Beelen 02; J. ZwaanAm- van Beelen 20. Getr.: G. R. Sassen en J. C. Otte; M. J. Bourgonuiën en C. Kok; K. A. van Turenhout en N. M. Muller. Overl.:.J. Th. van Wijngaarden eohtgen. van C. H. van Berkel vr. 76 jaar. WASSENAAR 40 JARIG JUBILEUM VAN DE DIRECTEUR P.T.T. Op 1 oktober was het veertig jaar geleden, dat de heer G. H. Vaags, momenteel directeur P.T.T. te Was senaar zijn loopbaan bij de posterijen begon te Lichtenvoorde. Via Winters wijk, Oosterbeek en Arnhem (waar hij hoofdkommies was) bereikte de heer Vaags Wassenaa waar hij het èn wat betreft zijn verkkring èn wat de omgeving aangaat, '.eer naar zyn zin heeft. In het '.oofdkantoor aan de Lange Kerkdam wc d voor deze gelegenheid een bijeenkomst gehou den. E.H.B.O.-cursus. Bij voldoende deelname zal deze winter weer een E.H.B.O.-cursus worden georgani seerd. Deelname is mogelijk voor personen van alle gezindten die vóór april '58 de leeftijd van 1" jaar heb ben bereikt. De cursus bestaat uit 26 lessen waarvan 1 uur theorie en 1 uur prak tijk. Men kan zich voor woensdag 9 oktober opgeven bij de heren W. J. Meskers Burg. Scholvinckstraat 1, J. C. van de Berg, Burg. Ketelaarstraat 10 of mevr. Kymmel, Sweilandstr. 17. Stedebouwkundige ontwikkeling in verband met Agglomeraat te Den Haag dingsplan in onderdelen, gelegenheid biedende tot het bouwen van 1200 woningen, zijn beslag moeten krijgen. Voor deze uitbreiding zal zo spoedig mogelijk het plan „Laanzicht en Heu vel" worden ingediend. Het plan „De Heuvel" zal bestemd worden voor het bouwen van etagewoningen, win kels, kerken en scholen en het plan „Laanzicht" voor eengezinswoningen. Ook in 1958 zal het plan voor recrea tiegebied worden ingediend. Dit plan zal omvatten het recreatiegebied tus sen Mauvelaan en de spoorbaan Den HaagLeiden waarin gelegen zullen zijn sportvelden, een open of over dekt zwembad en een wandel- en speelgelegenheid. Verdei is in behandeling het uit breidingsplan Voorburgseweg dat een aanpassing zal zijn van de stede bouwkundige situatie ter plaatse. In tegenstelling met vorige jaren toen het gemeentebestuur zijn tevre denheid mocht uitspreken voor het elan waarmede alle bemoeiingen be treffende uitbreiding en verzorging van de gemeentebelangen plaats had den, moeten zij tot hun spijt de na druk leggen op de belemmeringen welke de ontwikkeling der laatste jaren in de weg staan. B. en W. hebben daarbij speciaal het oog op de maatregelen op finan cieel gebied die de regering aan de hand van de bestedingsbeperking aan de gemeente heeft voorgeschre ven en waardoor het onmogelijk is nieuwe kapitaalswerken tot uitvoe ring te brengen. De op het program staande plannen welke verband hou den met de uitbreiding van de ge meente en pyblieke voorzieningen zullen uitgesteld moeten worden. Deze omstandigheden liggen buiten de bemoeiingen van het gemeente bestuur evenals de maatregelen welke er toe zouden kunnen leiden om uit de impasse te komen. Het inwonerstal vertoont een steeds toenemende groei. Op 1 janu ari 1946 had de gemeente 10378 inwo ners, op 1 jan. 1950 11321 en op 1 jan. j.l. 14483. In aanmerking nemende dat tegen het einde van het komende jaar vrijwel alle gronden gelegen in de sedert 1945 tot op heden vastgestelde uitbreidingsplannen in onderdelen zullen zijn volgebouwd en rekening houdende met de op de gemeente rustende st«Jebouwkundige taak in het agglomeraat Den Haag, zal voor een deel van het gebied in het noor den van de gemeente een uitbrei- DE FINANCIëN B. en W. geven een overzicht van de steeds stijgende kosten in de af gelopen jaren. Hoewel de stijging zich ook dit jaar zal voortzetten heb ben B. en W. toch zoveel als moge lijk getracht deze stijging af te rem men. Toch zijn zij er niet in geslaagd, de begroting op normale wijze slui tend te maken. Het nadelig saldo bedraagt 308.122.29 welk bedrag zal genomen worden uit 1e saldi reserve. Voor het sluitend maken van de be groting 1957 (welke nog niet door Ged. Staten is goedgekeurd) is uit de saldi opgenomen 245.250.47. Re kening houdend dat met de op han den zijnde mutaties het reservebe drag zal oplopen tot 325.635.12 zal door het sluitend maken van de nieuwe begroting de reserverekening vrijwel uitgeput zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2