K.A.B. en A.R.K.A. uit elkaar De Snot*t*ende Snot* De monopolieheffingen op voedergranen Personeel smokkelde goederen mee naar huis De raad van Muntendam liep kwaad weg RECHTZAKEN KORTE golf DINSDAG 1 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Onhoudbare last voor pluimveehouderij „Een gedwongen renteloze lening van een miljoen per week op de schouders van de pluimveehouders". Tot deze conclusie kwam de heer G. Vergaay, voorzitter van de Neder- landse pluimveeteelt-organisatie, na leide zichzelve controlerende pluim veehouderij noemde spreker de be ëindiging van de monopolie-heffin gen, of, wanneer dat niet kan, een volledige compensatie van deze hef fingen door middel van een restitutie bij export, hetgeen.hij zeer twijfel achtig noemde. De teruggave zal moe ten geschieden aan de geregistreerde bedrijven. De tweede maatregel zal moeten een berekening over de gevolgen van zyn het vaststellen van garantieprij- de monopolieheffingen voor de pluim- zen en de derde maatregel het stel- veehoudcrij, in de rede, die hij van- len van vestigingseisen voor de daag hield op de openbare vergade ring van de Nederlandse pluimvee- in het concertge- De heer Vergaay zeide voorop te willen stellen, dat de graanverbou- wers niet verantwoordelijk zijn voor de tegenwoordige voederprijzen, en akkoord te gaan met de stelling, dat de verbouwers van granen een rede lijke vergoeding voor hun arbeid en gemaakte kosten moeten krijgen. Hij meende echter het recht te hebben te protesteren als de regering maatrege len neemt die er op neerkomen, dat, om dit te bereiken voor de graanboe- ren, de pluimveehouders de kosten, die hieruit voortvloeien, alvast maar moeten voorschieten. Hij zeide, dat elke gulden mono- polieheffing een kw~rtcent kost prijs verhoging per ei betekent. Momenteel kan de kostprijsverho- gende werking van de heffingen, op méér dan een cent per ei worden ge steld, aldus spieker. In de week van 9 tot 14 september zijn voor uitvoer goedgekeurd in totaal 66.000.000 eieren, waarvan 620.000 eendeieren. Hier kunnen worden bijjerekend on geveer 34.000.000 eieren voor binnen lands gebruik, hetgeen betekent op een produktie van rond 100.000.000 eieren per week. 100.000.000 X 1 cent is een miljsen gulden. Een miljoen moeten de pluimv ehouders dus elke week voorschieten, dus een gedwon gen renteloze lening an een miljoen per week op de schouders van de pluimveehouders. De heer Vergaay zeide, dat na een jaaa van te lage eierprijzen in verhouding tot de voederkos- ten, de toestand zó is, dat de voe derrekeningen niet meer kunnen worden betaald. Honderd klan ten die 3, 4 of 500 gulden ten achter zijn, betekent 40 tot 50.000 gulden minder bedrijfskapitaal voor elke plaatselijke voederhan- del. Spreker vroeg of het nu mis schien duidelijk is, dat de toe stand langzamerhand onhoud baar wordt. Vervolgens sprak de heer A. Mole naar, bestuurslid van de landelijke organisatie van bedrijfspluimveehou- ders, over „wat moet er gebeuren?" Hij zeide, dat de pluimveehouder, mits verenigd in één organisatie, de dreigende ondergang van zich en zijn bedrijf, kan afwenden, onder voor waarde, dat die organisatie een be drijfsorganisatie zal zijn, die met niet minder genoege neemt dan met het bepalen van het pluimveebeleid. Als eerste maatregel van de over heid in de richting van een goed ge- NIEUWE RONDWEG OM BLEISWIJK DINSDAGMIDDAG IN GEBRUIK. De nieuwe rondweg om de kom van Bleiswijk, in de weg van Rotterdam naar Alphen aan den Rijn, zal op dinsdagmiddag 1 oktober door het verkeer in gebruik worden genomen, aldus verneemt de ANWB. Dit weggedeelte zal worden ge opend door de Commissaris van de Koningin in de gemeente Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, tijdens een werkbezoek aan de gemeente Bleis wijk. De ANWB heeft hier, teneinde het verkeer over de nieuwe rondweg te geleiden, twee nieuwe wegwijzers en twee nieuwe voorrichtingsborden gejlaatst, waarvan de richtingsborden in reflecterend materiaal zijn uitge voerd, terwijl de wegwijzers zijn voorzien van het nieuwe model ver lichtingsarmatuur dat door de ANWB wordt toegepast. Het doorgaand ver keer zal dus ook bij avond en des nachts geen moeite hebben de nieuwe rondweg te kiezen, en aldus de lang gerekte kom met lintbebouwing van de gemeente Bleiswijk te mijden. /estigingsei pluimveehouderij. Een en ander zal de instelling vereisen van een be drijfschap voor pluimvee en eieren, waarin de pluimveehouders de zaken die de pluimveehouderij raken, be spreken en adviezen opstellen voor de vergaderingen van het produkt- schap en voor de overheid, zo besloot de heer Molenaar. HOUTRUST DEN HAAG t.m. 8 oktober. Geopend: 1317 en 1923 uur (zondag gesloten) Entrée ƒ1.25 Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. Electronen-klokken en Broderie Minicare 777. (Advertentie) Contributie schept onoplosbaar probleem Van vandaag af bestaat er geen so- lidariteitsband meer tussen de Katho lieke Arbeidersbeweging en de Alge mene Rooms Katholieke Ambtenaren- vereniging. Al enige tijd was er tus sen deze twee een geschil over de verdeling van de contributie. Het Ar- ka-bestuur heeft in het congres te Maastricht verklaard, dat men niet kon voldoen aan de contributie-els van de KAB. De KAB had als mini mum voorwaarde gesteld een contri butie van 55 duizend per jaar, ter wijl de AR KA niet meer dan 15 dui zend per jaar meende te kunnen be talen. Dit bedrag kwam overeen met een bijdrage van een halve cent per lid per week; de KAB had dit bedrag op vijf cent per week per lid ge plaatst. De vakbonden van de KAB daaren tegen betalen 26 cent per week per lid. Na het ARKA-congres van 14 en 15 september jongstleden hebben beiden zich nog beraden of men mis schien toch niet tot een oplossing kon komen. Thans blijkt, dat het overleg niet tot overeenstemming heeft ge leid. De KAB zal vandaag aar de ARKA, de vakbonden en de diocesane bonden kennis geven van de nieuwe toestand. Men zal een korte verklaring publi ceren. Door deze verwijdering doet zich een nieuw probleem voor. De Katho lieke Bond van Overheidspersoneel is n.l. wél aangesloten bij de Katholieke Vakcentrale met ruim 32 duizend le den. Er zou nu een organisatorische verwijdering tussen beide bonden kunnen ontstaan. Het ledental van de KAB valt door het uittreden van de ARKA terug van 419 duizend tot 398 duizend. Men komt nu dus enige duizenden bene den het streefgetal, dat werd gesteld in de ledenwerf-actie „naar de 400.000". De KAB is echter toevallig van daag gestart met een nieuwe leden actie. Het zal dus mogelijk zijn, dat binnenkort het getal 400.000 weer be reikt zal worden. MOGELIJKHEID VAN DIENST- VERTRAGING DOOR GRIEP BIJ N.Z.H. Het aantal grieppatiënten onder het personeel van de N.Z.H.V.M. n.v. neemt helaas dagelijks toe. In ver band hiermede bestaat de mogelijk heid, dat met name in de spitsuren een enkele dienst minder versterkt iffers alle zeilen bijzetten om het ongerief voor zijn reizigers zoveel mogelijk te beperken. De hulpactie van het Rode Kruis voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk i- maandag afgesloten. De ze actie was in november begonnen. Vijfenvijftig bij het Internationale Rode Kruis aangesloten landen heb ben in totaal een bedrag van onge veer 56 miljoen gulden ter beschik king gesteld. De Franse regering heeft een be drag van 5 miljoen Franse francs vrij gegeven voor de invoer van komkom mers uit Nederland. In Nederlandse tuinbouwkringen wordt verwacht, dat dit voor de uitvoer van kaskom- kommers en wellicht ook van plat- glaskomkommers van betekenis zal kunnen zijn. 50 missionarissen naar centraal Afrika Vandaag vertrekken per vliegtuig vanaf Schiphol via Marseille en Ro me 50 missionarissen naar Centraal Afrika. Deze reis zal worden meege maakt door de Aartsbisschop van Ta- bora, Monseigneur C. Bronsveld die na het Generaal Kapittel van de Witte Paters in Rome weer naar zijn missiegebied terugkeert. Dit is de 66e Raptimvlucht. Aan boord van het vligtuig bevin den zich Witte Paters van de H. Geest, Fathers van Mill Hill, Witte Zusters en Zusters van het Kostbaar Bloed. De bestemming van de missiona rissen ligt in Brits-Oost-Afrika, o.a. in Entebbe, Tabora, Nairobi en ver schillende plaatsen ten zuiden van Tabora, zoals Kasama en Lilongwe. In Rome zullen de missionarissen een audiëntie meemaken. In de namiddag van 8 oktober ar riveren op Schiphol een dertigtal missionarissen uit het missiegebied in Centraal Afrika. Zij zullen hun va- cantie in het vaderland doorbrengen. Een groep jonge Afrikaanse priesters verlaten .op de thuisreis in Rome het vliegtuig, waar zij hun studies zullen voortzetten. R.-K. BANKETBAKKERSVAK SCHOOL „ST. NICOLAAS" BESTAAT TIEN JAAR. In 1947 werden te Amsterdam door de schoolcommissie van de r.-k. Banketbakkersvereniging „Sint Ni- colaas" pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een ban ketbakkersvakschool op Katholieke grondslag en op 1 oktober van dat jaar kon de verwezenlijking van deze plannen evenwel niet dan na het overwinnen van heel veel moei te een feit worden. De school was er heel beschei den van opzet in het gebouw der Sint Jozefgezellen Stadhouderskade 55 en vandaag bestaat zy dus tien jaar, maar nu gehuisvest in de Eland straat 175 te Amsterdam. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum verscheen een uitermate keurig verzorgd (door Foreholte- Voorhout) gedenkboek, dat de his torie, het ontstaan de groei en de bloei van deze unieke school dui- denkboek wordt welverdiende hulde gebracht aan de energieke leiding van de onvermoeibare directeur, de eerw. Broeder Dalmatius van Heel, die Leidenaar is van geboorte. Deze schreef in dit gedenkboek „Het laat ste woord", die hierin schrijft: „Met grote dankbaarheid mag worden te ruggezien op de afgelopen jaren, met ijver en geestdrift gaan we weer verder!" Politie te Rotterdam is op het spoor van massale diefstal By de N.V. Handel Maatsdhappij te Rotterdam zijn knoeierijen aan het lioht gekomen, waarbij, zo wordt vermoed, het gehele personeel is be trokken. De politie meent, dat sedert het einde van de oorlog het personeel regelmatig levensmiddelen mee naar huis nam, wat mogelijk zou zijn Ruzie over f 519.04 De gemeenteraad van Muntendam heeft te kampen met grote moeilijk heden. Moeilijkheden vooral van per soonlijke aard, doordat een scherpe tegenstelling is ontstaan tussen vele leden van de raad en de voorzitter, burgemeester G. Groenendaal. Oor zaak van de moeilijkheden is gelegen in de plannen tot verbouwing van de bnrgemeesterswoning, die nodig ver betering behoeft. Pannen tot nieuw bouw werden terzijde gelegd, daar de kosten te hoog werden voor het bud get der gemeente. Op een bepaald moment werd voor de verbouwing de rekening gepresen- WERKZAAMHEDEN AAN ONZE WEGEN fN 1958 n het jaar «n voltooiing Aanleg weg Aanleq fweede rijbain Wegwtwfertng a Aanleg nfwwtpad teerd ad ƒ519.04, door een architec-. tenbureau van Steenis te Utrecht, aan wel bureau destijds verbonden was. de heer P. C. K. te Veendam, die het verbouwingsplan had gemaakt. De stryd tussen de wethouders en de burgemeester gaat nu over de vraag, wie opdracht tot het maken van het plan heeft gegeven. De bur gemeester zegt, dat het geven van de opdracht resultaat is geweest van een besluit door het college van burge meester en wethouders, de wethou ders zeggen dat ze hiervan niets wey ten. Over dit geval is een grote onenig heid ontstaan, met ontijdige ophef fingen van de raadszittingen, inter pellaties, propvolle tribunes in de raadzaal, een commissie ad hoe, rap porten. Vrijdagavond werden door de heer Groenendaal, het raadslid O. van der Wijk (voorzitter van de commissie ad hoe) en twee wethouders A. Holt- jer en J. Loots hierover het woord gevoerd. Het resultaat was, dat de voorzitter voorstelde, de kwestie nog eens door een objectieve commissie te laten onderzoeken en het voorstel van de heer Van der Wijk terzijde te leggen. Dat voorstel hield in, aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties en aan Gedepu teerde Staten te berichten dat de raad geen enkel vertrouwen meer stelt in de voorzitter. De raad wilde het voorstel van de heer Van der Wijk evenwel onmiddellijk in stemming nemen, waarop de voorzitter de ver gadering tot gisteravond verdaagde. Zij waren er weg van. Gisteravond was de publieke be langstelling weer groot en de tri bune te klein. Direct na de opening vroeg de heer Van der Wijk het woord namens alle raadsleden. De voorzitter weigerde hem het woord te verlenen. Ook aan vier andere radsleden werd het woord geweigerd, waarop alle raadsleden de zaal ver lieten, de voorzitter in gezelschap van de secretaris en de vele bezoe kers op op de triune achterlatende. Naar ons door een der raadsleden werd medegedeeld, zullen de raads leden waarschijnlijk niet meer op een uitgeschreven raadsvergadering ver schijnen. Zij verwachten dat hogere instanties de zaak thans in handen zullen nemen. doordat de maatschappij een zeer gebrekkig administratief beheer voerde. Verder is komen vast te staan dat bij tussentijdse controles of bij het opmaken van de balans steeds voor duizenden guldens aan goederen ver dwenen was. Nooit is de oorzaak er van opgespoord. De zaak kwam aan het rollen toen de 54-jarige expeditieknecht P. C. van O. uit Rotterdam bij een onder zoek van de politie in het havenge bied werd aangehouden met een par tijtje levensmiddelen: koffie, vlees en suiker. De man bekende de spul len te hebben meegenomen en dit wel meer te hebben gedaan. Huiszoe king volgde en nog een partijtje ter waarde van enkele honderden gul dens werd gevonden. De politie zocht de zaak verder uit en dit leidde tot arrestatie van de 37-jarige chauffeur M. J. J. van K, bij wie thuis vlees werd gevonden, eveneens van de maatschappij af komstig. Het onderzoek duurt nog steeds voort en wegens diefstal of heling zyn inmiddels al processen-verbaal opgemaakt tegen de 56-jarige maga zijnchef M. J. V. en de 64-jarige sla ger B. H V., beiden uit Rotterdam, die al meer dan dertig jaar in dienst zijn van de maatschappij. Op donderdag 3 oktober a.s., zal het mj. „Willem Ruys" onder com mando van kapitein Frits de Jonge, voor de 59e maal uit Rotterdam ver trekken naar Singapore en Indone sië, vla Southampton, Port Said en Colombo. De inscheping der passa giers vindt donderdagmiddag van 2 tot 4 uur plaats aan de Lloydkade te Rotterdam. Met in totaal 733 pasagiers, onder wie 221 kinderen beneden 12 jaar, 38 passagiers boven 65 jaar en een aantal jongelui, dat voor studiedoel einden naar Nederland komt, wordt het m.s. „Sibajak", onder commando van kapt. J. Roos, te Wassenaar, op dinsdag 8 oktober a.s. (N.B.: dus niet a.s. dinsdag) uit Nieuw Zeeland, Australië en Indonesië in Rotterdam verwacht. In de speciale hospUaalaccommoda- tie worden ditmaal ongeveer 50 licht- psychiatrische patiënten, chronische zieken en invaliden uit Indonesië naar ons land vervoerd. Het extra medische team, dat hiertoe aan boord is, staat onder leiding van de scheepsarts van de „Sibajak", als hoedanig op deze reis dr A. P. Ke tel, verbonden aan de Rotterdamse psychiatrische inrichting „Maasoord", optreedt. De 2e scheepsarts is mej. dr E. C. Benedictus, uit Zeist. De oudste passagier op deze reis is de byna 90-jarige mevrouw E. Maurits. De ontscheping der passagiers zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, op dinsdagmorgen 8 ok tober a.s. om 9 uur aan de kade van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, te Rot terdam, een aanvang nemen. HAAGSE POLITIERECHTER. GESTOLEN ZILVER. Nadat de officier van justitie drie maanden gevangenisstraf had geëist wegens schuldheling veroordeelde de Haagse Politierechter een 40-jari ge horlogemaker uit Leiden tot een maand gevangenisstraf. De verdach te had van een 50-^arige verzilveraar uit Boskoop enige malen zilver ge kocht dat door misdrijf was verkre gen. De verdachte was met de verzilve raar in contact gekomen door de ver koop van een horloge. Hij hoorde dat de man uit Boskoop werkte bij zekere B., die spiegels maakte en daarvoor zilver gebruikte. Volgens de verzil veraar had de horlogemaker gezegd, dat hij alles bij hem kwijt kon. Enige malen had de verzilveraar nu enige kilogrammen afvalzilver uit de zaak meegenomen en aan de horlogema ker verkocht. De totale waarde zou ongeveer 3000,zijn geweest, maar de horlogemaker had slechts 60,betaald. „Ik wist niet dat het van diefstal afkomstig was en ik vond het niet abnormaal dat een invalide werkne mer wat afval mocht meenemen", zei de verdachte. De officier van justitie vond dat de verdachte met de belangen van een ander had gespeeld en hij vond het grensvorm van schuldheling. NYLONS EN TRANEN. Luid snikkend stond een 68-jarige vrouw uit Warmond voor de Haagse Politierechter. Zij had op 13 april in Leiden bij een groot magazijn een paar nylonkousen weggenomen. Ze be kende, maar kon niet zeggen hoe ze er toe gekomen was. „Ik ben hart patiënte", snikte ze. Rechter en of ficier maakten toen maar gauw een eind aan de behanJeling en overeen komstig de eis kreeg de verdachte 20,boete of vier dagen. „Ik ben zo blij dat het achter de rug is", snikte ze. VIJFHONDERD GULDEN VOOR EEN AANRIJDING. Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een 66-jarige zakenman uit Amsterdam tot 500, boete of 50 dagen omdat hij het aan zijn schuld te wijten zou hebben dat er in Nieuwkoop op 9 maart j.l. een aanrijding was ontstaan, waarbij de 22-jarige Th. C. G. K. uit Nieuwkoop vrij ernstig werd gewond. De verdachte had 's avonds om uur met zijn auto gereden op de Noordenseweg in de richting Noor- Keuringscommissie te Hillegom vlug klaar Het bollenvak zit, wat de bloemen betreft, nu in de komkommertijd en de keuringscommissie was gisteren dan ook al héél gauw klaar. Er waren enkele tientallen vazen met dahlia's en dat was al. De eerstkomende we ken zal het stellig niet drukker wor den. Wellicht dat enkele chrysanten kwekers nog eens acte de présence geven, maar druk zal het eerst weer worden als 1957 in de eeuwigheid is weggetuimeld en het nieuw? jaar zijn opwachting heeft gemaakt. Veel nieuws bracht men nu uiter aard ook niet. De fa. Maarse uit Aalsmeer bracht een flinke collectie dahlia's met hoogbekroonde nieuwig heden als Guiding Star, Cleopatra, Pinnacle, Chinese Lantern, Voque, City Lights, de kleinbloemige dec. Huntsman en tevens een kl. bL rode dec. onder no. 2201. A. N. Kops, Hillegom, toonde de midd. grote licht- oranje dec. Beauty of Holland en de fa. Van Oosten, Den Haag, besloot deze keuring met de flonkerend rode dec. Saffier, de gele s.c. Ceasar, en Magenta Queen met Don Pasquale, waarover we al meerdere malen de loftrompet heoben gestoken. KATWIJK AAN DF¥ Bridgedrive. Bij een in De Ros kam door de Bridgeclub „De Brug" gehouden onderlinge bridgedrive werden de hoogste punten behaald door: 1. Jac. de JongM. Hermans, 2. en 3 echtpaar F. van der Valk en J. ParlevietP. van Paridon, 4. S. VisserW. Agema, 5. D. Parlevliet H. Booy, 6. H. Smaling—A. Sprui- teniburg. Eén van de beste middelen ter voorkoming van Aziatische griep is het eten van appelen, maar dan moe ten het stevige, zure appelen zijn, geen slappe, zoete. Deze raad heeft de bevolking van Canterbury maandag gekregen van het hoofd der gemeen telijke gezondheidsdienst in die plaats. Een bus met kinderen is maan dagavond bij Los Angeles in een elf meter diep ravijn gestort. Drie jon gens vonden de dood en 24 werden ge wond. Allen waren jonger dan elf jaar. De kinderen werden van school naar huis gebracht. De bus reed met een snelheid van ongeveer 110 km. den. Hij ging naar links een inrit in of vijf dagen. om te keren. Achteruitrijdend de weg op had hij de baan versperd voor een naderende motorrijder. Het gevolg was dat deze kwam te vallen en een dubbele beenbreuk kreeg. Verdachte vertelde, dat hij al wel twaalf jaar daar zijn wagen keert. Hij had eerst links en toen rechts ge keken en niemand zien aankomen. De officier van justitie vond dat verdachte een grove fout had ge maakt. Hij vroeg zich af of hij zich dat wel goed bewust was. In elk ge val raadde hij verdachte aan zich eens te laten herkeuren om te zien of zijn reactievermogen nog wel vol doende is. BEDREIGING. De officier van justitie bij de Haag se politierechter vorderde 50,boe te of 25 dagen tegen een niet ver schenen inwoner van Alphen aan den Rijn. Deze had op 21 maart j.l. de 65-jarige rijwielhandelaar A. v. d. Vlugt uit Ter Aar bedreigd met een riek. De getuige ging ten behoeve van zijn zoon de bewuste avond in diens volkstuintje te Alphen aan den Rijn aan het werk naast het huis van ver dachte. Dit stond de verdachte ken nelijk niet aan, want hij zei dat ge tuige op moest houden. De getuige vertelde dat hij een bakje spinazie- zaad naar zijn hoofd had gekregen en dat de verdachte had gedreigd met een riek te steken. De riek was echter niet bij de hand. Was dit riek er wel geweest, dan had ik de kuiten geno men", vertelde getuige. Een zonderling zwaar delict in een eigenaardig lichte vorm, vond de officier van justitie. Het vonnis van de politierechter luidde: 25,boete (106) tonde VmmtfetotKiforxrdtUkMbtrmen drffèmachlelooii'jt 'MwemnddaepM ver Inl.vooitiihk nrn voorwarden neeteld heb' r

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8