De „Rijdende School" brengt het ABC voor de deur Voor kinderen van de kermis exploitanten EN TRA De Leidse kransdrager nam afscheid DINSDAG 1 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 OP DE LAMMERMARKT TE LEIDEN „Jan. Ik heb geen schrift van jou' zegt „meester" D. C. van Ladesteijn »43) in de gezellige klas-op-wielen", die „Prinses Beatrix School" heet. De school staat een week op de Lam mermarkt te Leiden. Jan de Jager, leerling van deze reizende school heeft zich zojuist bij het gezelschap in de klas gevoegd. Zijn vader is vandaag met zijn be zittingen op het kermisterrein aan het Schuttersveld te Leiden aange komen en nu haast Jan zich om zich te melden bij mester, die er voor moet zorgen, dat hij niet als een Ne derlands staatsburger, ie de A niet van de B kan onderscheiden, door het leven gaat. Het feit doet zich voor, dat Jan de laatste maal les heeft gehad in Den Helder of was het in Groningen?, waar de rijdende schoolklas ook op een terrein heeft gestaan. De heer Van Ladesteyn moetde draad weer op de juiste plaats op nemen. Wat later komt het schrift te voorschijn. „Jan de Jager kom maar eens hier, zegt hij op die joviale toon, die het in deze kleine gemeenschap van lot genoten goed doet. „Oefening 10a, daar ben je mee bezig", zegt de onderwijzeer woorden waar „zee" in voorkomt". Zo wordt in deze zonnige school klas les gegeven. In de klas zitteh leerlingen, die in lengte variëren van enige turven hoog, tot ver boven de meter; het onderwijs in deze klas wisselt van de beginselen van de Nederlandse taal, tot leesoefeningen voor gevordeden en van en 1 en 1 tot moeilijke tiendelige breuken. Vóór de klas zitten de heer en mevr. Ladesteyn, onderwijzer en on derwijzeres, die met hart en ziel in dit werk onder de kinderen van de kermisexploitanten opgaan. Een afscheid bij de Lichtfabrieken De heer H. Ligtvoet nam gister middag aan de Lichtfabrieken af scheid van directië, superieuren en collega's wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij deed di* na een diensttijd van ruim 40 jaren aan het bedrijf, in wel ke tijd hij tevens vele jaren deel uit maakte van de dienstcommissie aan het bedrijf als afgevaardigde van zijn vakbond, waarvan hij ook enige tijd afdelingsvoorzitter was. Ir. H. J. G. Klinkert, hoofdingenieur aan het bedrijf, verving ir. Y. Ykema, die verhinderd was. Hij sprak de scheidende employe in de directieka mer op hartelijke wijze toe en dankte hem voor zijn veeljarige en met be kwaamheid bewezen diensten. De heer Klinkert betreurde dat het be drijf in de heer Ligtvoet een toege wijd werker verliest, wien nooit iets teveel was. Hij wenste de heer Ligt voet een goede pensioentijd en een aangename levensavond tot. Zijn superieuren en ook de verte genwoordigers van de Personeelsver eniging voegden aan deze woorden eveneens hun goede wensen toe. In de kantine, waar zich inmiddels de familileden van de heer Ligtvoet bij de reeds aanwezige collega's had den gevoegd, was hij het voorwerp ener hartel «\e huldiging. Hier maak te zich de heer G. van Weerlee tot tolk van de gevoelens der aanwezi gen; deze wees er op dat de heer Ligt voet het bedrijf had zien groeien en steeds zijn beste krachten had gege ven. De heer van Weerlee voegde aan zijn sympathieke woorden een herinneringsgeschenk van het smede- rijpersoneel toe en uitte zijn beste wensen voor de toekomst. Ook de heer W. A. van der Pol sprak zijn waardering uit voor de heer Ligtvoet. die altijd prima werk afleverde. In zijn dankwoord tot superieuren en collega's drong de heer Ligtvoet er bijzonder op aan, de goede geest in de afdeling te handhaven. Hij sprak de hoop uit, dat band met bedrijf en personeel te bewaren. Daarna nam men afscheid. Goede harmonie. Het is wat vermoeiend, zei ge ven het toe. Omdat de kinderen min der vaak les krijgen wordt het aan tal lesuren per dag uitgebreid; maar er zit toch veel aantrekkelijks in dit werk. De leerkrachten staan dichter bij de leerlingen, ook al zien zij minder vaak dezelfde kinderen in hun kl«s zitten en ook het medeleven van de ouders, die hun kermiswagens dicht bij de schoolklas parkeren, is harte lijker. En daarnaast zit er iets avon tuurlijks in om steeds maar weei met huis en school naar steeds an dere plaatsen in Nederland te rijden. De school behoeven wij niet te be schrijven. De foto van het interieur geeft voldoende aan, hoe practisch en aardig deze klas is ingericht. De „klas" is vastgehaakt aan de vracht auto, die als woonhuis voor het echt paar is ingericht. Een kleine maar knusse woning. De beide wagens bij elkaar zijn ruim twintig meter lang. Dat geeft bij het sturen in de druk ke stad wel extra zorgen, maar meestal is de motorpolitie al ge waarschuwd en staan twee gedien stige agenten klaar om de wagens in veilige haven te loodsen. Meester Van Ladesteyn is de chauffeur van de wagen, hij is het, die zijn huis bijvoorbeeld van Groningen naar 's-Hertogenbosch stuurt, terwijl zijn vrouw in de woning achter hem de aardappels op het vuur zet om op tijd met het diner klaar te zijn. Ook vóór de klas, vullen de ech telieden elkaar goed aan. Juist omdat de kinderen individueel les moeten hebben is de aanwezigheid van twee leerkrachten niet overbodig. Alleen als de klas beneden de zestien leer lingen blijft, kan mevrouw zich wij den aan de huishoudelijke bezighe den, maar dan blijft daar toch altijd nog de handwerkles, die zij aan de kermisdochtërtjes moet geven. 's Winters kent het echtpaar een periode van rust, dan vestigen zij zich met wagen en school gedurende vijf maanden in een stad waar veel ker mis-expioitanten de winter doorbren gen, Apeldoorn bijvoorbeeld. Eigen initiatief. De „Rijdende School" is drie jaar geleden opgericht door de kermis-ex pioitanten zelf. Zij werden daar min of meer toe gedwongen, omdat de be paling werd gemaakt, dat alleen kin deren van schippers op schippers- scholen mochten gaan. Deze maatre gel was eigenlijk gericht tegen de kramers, van wie de kinderen ge weerd werden. Maar de kermisexploi tanten werden op de eerste plaats de dupe. In Groningen namen zij het be sluit zelf een school op wielen in be weging te zetten. Het was hun bedoe ling dit alles uit eigen beurs te finan cieren, maar men begrijpt, dat deze manier van onderwij sgeven kostbaar is. Gelukkig toonde het ministerie van O., K. en W. zich bereid deze school voor honderd procent te financieren. Zou zou men dus eigenlijk van een Rijksschool kunnen spreken en aan gezien het Rijk universiteiten onder haar beheer heeft, noemt men deze school wel eens de universiteit voor de kleine student. Het onderwijs is voor kinderen van verschillende godsdienst. Onder de kermis-expioi tanten zijn vele katholieken, geregeld komt een katholieke geestelijke om godsdienstonderwijs te geven. Ook de dominee geeft wekelijks zijn lessen. Deze school, die op rolletjes gaat, voorziet in een dringende behoefte. Het is dan ook verheugend, dat een tweede wagenstel met huis en klas in aanbouw is. In februari van het volgend jaar zal ook deze school ge regeld vóór kunnen rijden bij de letterlievende jeugd van de kermis. Hoe meer van deze wagens, zegt meester Ladesteyn, hoe minder an alfabetisme. ƒ100 VOOR ROEKELOZE RIT. Een kantoorbediende uit Leiden had geen rijbewijs, hij kende de verkeersregels niet, kan niet auto rijden en was met een auto van Leiden naar Breda gereden. Heen is alles naar wens verlopen, maar op de terugreis ging het op de Rijks weg no. 4 onder Oegstgeest verkeerd. JEUGDBEMIDDELAAR G.A.B. NAM AFSCHEID Gistermiddag had op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Leiden het afscheid plaats van de heer A. van Zijl, die bij dit bureau de functie van Jeugdbemiddelaar vervulde. Aange zien de heer Van Zijl door de Stich ting „Genootschap tot bevordering van het leerlingenstelsel in Rotter dam en omstreken" benoemd werd -tot Consulent voor het regionaal leerlingenstelsel, zag het G.A.B. Lei den in de heer Van Zijl een gewaar- derd medewerker in het bemidde- lingswerk heengaan. Als opvolger van de vroegere jeugdbemiddelaar, de heer Tierolf, heeft de heer Van Zijl zich doen ken nen als een bemiddelingsambtenaar, die met hart en ziel zich aan zijn werk gaf en in de harten van vele ouders en kinderen zich een goede plaats wist te veroveren. Dat zijn arbeid in de kring van het GA..B Leiden gewaardeerd werd, kwam maandagmiddag tot uiting in de af- scheidssamenkomst bij zijn vertrek uit Leiden. Wegens buitenlands verblijf van de directeur van het G.A.B. Leiden, de heer H. Hazelhoff, werd in diens plaats en mede op zijn verzoek door de adjunct-directeur, de heer C. R. L. Oostveen, een hartelijk woord van afscheid en waardering gesproken. De heer Oostveen wees er op, dat de arbeid van de heer Van Zijl voor het bemiddelingswerk onder de jeugd van grote betekenis is geweest. Hij wist nieuwe gezichtspunten in dit werk te openen en contacten te leg gen op een wijze welke voor de toe komst hun waarde kunnen hebben en nieuwe mogelijkheiden scheppen. Het woord werd nog gevoerd door de heer M. I. Smit, voorzitter der Personeelsvereniging van het G.A.B. mej. H. van der Meij, bemiddelaar ster voor de vrouwelijke jeugd en G. de Munnik, als oudste collega. De heer Van Zijl dankte ten slotte voor de vele goede woorden. Het viel hem enerzijds moeilijk om van het G.A.B. Leiden afscheid te nemen om de zeer prettige omgang met de collega's doch anderzijds was de nieuwe taak welke hem wacht hem tot vreugde. Hij dankte voor het keu rig boekwerk dat hem als blijk van waardering en als herinnering aan de Leidse periode werd meegegeven. Door niet tijdig te remmen, en naar links uit te wijken, was de waaghals met een tegenligger en auto in botsing gekomen, waardoor veel schade was aangericht. Hij zelf was met zijn auto in de berm van de weg terecht gekomen. Voor het Leidse kantongerecht begreep de subs, offi cier van justtie niet, hoe men met het hedendaafse verkeer de moed heeft, als men niet kan rijden, en men de verkeersregels niet kent, met een auto te gaan rijden. Er was veel schade aangericht, maar geluk kig waren er geen doden te betreu ren. Hij eiste voor niet tijdig rem- man en verkeerd naar links uitwij ken 200 boete of 2 maanden hech tenis, voor het niet hebben van een rijbewijs 30 boete of 15 dagen. De pl.v. kantonrechter mr De Koning veroordeelde verdachte tot 75 boe te of 25 dagen en 25 boete of 10 dagen te samen 100 boete of 35 dagen hechtenis, met geen toewij zing van een rijbewijs onvoorwaar delijk voor de tijd van één jaar. EEN GEVAARLIJKE HOND. Een Amsterdammer stond terecht, omdat op 27 juni zijn hond, die voor zijn tent op het strand te Katwijk aan Zee lag, een vijfjarig kind,dat voorbij de tent liep, onverhoeds in zijn wang had gebeten. De wond die nogal ernstig was, moest door een dokter behandeld worden. De moe der van het kind diende een civiele vordering van 15 in. Verdacht^ vond dat de ouders verantwoorde lijk voor hun kinderen zijn. Hij be toogde uitvoerig, dat zijn hond niet gevaarlijk was. De pl.v. kantonrech ter mr De Koning veroordeelde ver dachte tot 15 boete of 5 dagen met toewijzing der civiele vordering. AANVARING OP HET BR AAS SEMERMEER. De kapitein van een stoomboot te Leiden had op 14 juli met zijn boot op het Braassemermeer een bootje aangevaren. Verdachte verklaarde geen schuld te hebben. Hij had nog met zijn stoomfluit gewaarschuwd, maar het had niet geholpen. Het bootje had daar volgens hem niet eens mogen liggen. De subs, officier van justitie die er op wees dat dit niet gebleken was. eiste 25 boete of 10 dagen. De pl.v. kantonrechter mr De Clercq veroordeelde verdach te tot 10 boete of 4 dagen. LEIDERDORP 25-JARIG JUBILEUM BIJ POTTERIJ ZAALBERG De heer J. Rietveld, Hoofdstr. 163 te Leiderdorp vierde vandaag zijn- 25-jarig jubileum in dienst van de De rijdende klas op de Leidse Lam mermarkt. Op de voorgrond de heer Van Ladesteyn in gesprek met hoofdinspecteur Verzijden. (foto: De Leidse Courant) 3 OCT. Uw Rolfilm in I dag klaar Wij zijn 3 okt. de gehele dag GEOPEND. ,,Ons Toneel" speelde „De Rebel" Onder regie van de heer M. J. van Kampen bracht de amateurtoneelver. „Ons Toneel" zaterdagavond in het Antonius Clubhuis voor haar leden en donateurs het romantisch-drama- tisch stuk „De Rebel" van Arie v. d. Lugt. Het was haar eerste optreden in dit seizoen en de voorzitter, de heer M. Rijnbeek, deelde bij de opening ZWO-subsidie voor Leids laboratorium De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. van de Klaauw, hoogleraar in de algemene zoologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het zoölogisch labo ratorium aldaar, een subsidie ver leend voor een onderzoek met het Edwards weefsel-droogapparaat, dat zijn laboratorium indertijd uit eigen middelen heeft aangeschaft. Door deze subsidie is het mogelijk gewor den dat candidaten in de biologie thans onder leiding van de weten schappelijk ambtenaar de heer P. J. van Mullem doctorandus in de bio logie, histologische onderzoekingen met dit apparaat verrichten. In een onderhoud vertelde dr W. Vervoort, hoofd van de '.ïistologische afdeling van het zoölogisch labora.o- rium en de heer P. J. Van Muilen, dat het tot de taak van de histolo- gen behoort door te dringen in de functie en in de structuur van cellen en weefsels. Aangezien het zeer moeilijk is om voor dit onderzoek het gehele dier in geisoleerde toestand te gebruiken, bedient men zich in het algemeen van geprepareerde cellen en weefsels. Hoewel deze preparaten door de plaats gehad hebbende in greep altijd wat afwijken van die van het levende dier, tracht de we tenschap daaraan toch haar kennis van de levende cellen en weefseL te ontlenen wat betreft structuur, che mische samenstelling en functie. Het vervaardigen van preparaten kan op verschillende wijzen geschie den en een van die manieren is door gebruik te maken van het Edwards weefseldroogapparaat. In deze appa ratuur worden cellen of stukjes weefsel bij een temperatuur van min. wnze van de avond mede, dat er omstreeks 25 februari a.s. een gemaskerd Vas tenavondbal gehouden zal worden, waarvoor men zich nu reeds kan aanmelden. Voordat het doek opging vermeld de de regisseur dat het stuk geïnspi reerd is op het leven van de beruch te Siciliaanse bendeleider Gulielmo. Het stukspeelde zich af in de Si ciliaanse bergep waar de leider zich. na zich in de gemeenschap onmoge-1 nn - Ujk gemaakt te hebben, tot ideLl JSJfSÏÏ. gesteld had de armen en verdrukten tnnf f ten koste van de rijke landeigenaren !n een mengsel van koolzuur en ace- te heioen ton. By het bevriezen gaat het va- De grote innerlijke strijd van de ter J® he' Preparaat over in een oude vader Carlo tussen de liefde am0^e of f«n knstallijne ijsmassa, voor zijn zoon en de afschuw voor waardoor beschadiging van het weef- de bandiet werd meesterlijk vertolkt. sel wordt voorkomen. Carlo, de moeder Nanda en de ver loofde Bianca waren in staat om het zwakke spel van sommige andere spelers aan te vullen. Jammer dat het achter in de zaal wel wat rumoerig was. Het jonge publiek had zich moeten realiseren, dat het als gast zich als gasten had moeten gedragen. Na de gebruikelijke verloting kon den de aanwezigen zich met een dansje vermaken. LEIDSE UNIVERSITEIT. Op vrijdag 11 oktober a.s. te 4 uur zal dr. C. Soeteman, benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de faculteit RIJKSMUSEUM VOOR DE GESCHIEDENIS DER NATUUR WETENSCHAPPEN iE LEIDEN. Bij beschikking van de staatssecre taris van onderwijs, kunsten en we tenschappen is aangewezen als voor zitter van de commissie van advies voor het rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden: prof. dr. ir. R. J. Forbes te Amsterdam, lia van deze commis sie; zijn voor de periode van heden tot 1 januari 1936 benoemd tot lid van deze commissie: mevrouw dr. J. der Letteren en Wijsbegeerte, zijnjG. van Cittert-Eymers te Utrecht, ambt aanvaarden door het uitspre- Iprof. dr. A. C. S. van Heel te Delft en ken van een rede in het Groot-Audi"- prof. dr J. A. C. van Pinxteren te torium. Utrecht. Potterij Zaalberg te Leiderdorp. Om 11 uur werd de jubilaris in de feestelijk versierde potterij verwel komd (met zijn vrouw) en toege sproken door de heer Zaalberg. Deze wees erop dat het wel zeldzaam is dat iemand die nog zo jong is reeds een 25-jarig jubileum viert, de oor zaak van dit jubileum is echter dat de heer Rietveld nooit een andere baas heeft gehad en reeds van zijn 14e jaar in de potterij werkzaam is. Tevens is dit het bewijs dat de jubi laris met volle liefde zich dit moei lijke vak heeft eigen gemaakt en steeds met toewijding zich heeft ge geven aan zijn werk waardoor hij het vak in zijn vele onderdelen uit stekend beheerst. Maar bovenal is de heer Rietveld ook in de moeilijkste jaren trouw geweest en was hij tot vriend en steun van alle medewer kers. Namens de overige pottebakkers werd Rietveld toegesproken en ge- eerd als goed vriend met wie het prettig samenwerken is. Cadeaux, bloemen en vele goede wensen gin gen mee naar huis, waar de dag ver der feestelijk werd doorgebracht. LDC. De eerste competitiewed strijd is voor LDC niet best begon nen. De voorlopige uitslag is 88, met twee hangpartijen, waarin de twee LDC-ers minder staan. Dus de verwachting is, dat deze wedstrijd voor LDC op een nederlaag uitdraait. Jammer was dat D. Hassefras in het eindspel de winst overzag en dat F. J. v. d. Velde er niet was, wat een geduchte verzwakkin bleek. Maar daar tegenover staat, dat H. v. d. Vecht een gelukkige overwinning be haalde, door tijdoverschrijding van zijn tegenstander. Hieronder volgt de detailleerde uitslag. C. A. Deegenaars (LDC)—C. Zijlstra (HDC) afgebr.; H. v. d. VechtM. de Groot 2—0; A. v. d. ZwanC. Verboom 02; J v. SundijkG. v. Winkel vres). 11; D. HassefrasA. v. d. End 1—1; C. Verweij res.)—Hb de Vos 0—2; S. Tienstra—J. Nollen afgbr.; H. Ver hoogtW. Verboom 20; Abr. Dors man—J. Boerveld 2—0; C de Koning Hk de Vos 02. Voorlopige uitslag 8—8. Z0ETERW0UDE- LEIDEBP"*"» Geen Badminton. In verband met de taptoe in Leiden is er woens dagavond geen oefenavond voor Bad minton. OEGSTGEEST KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij KB. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. de Vries Lentsch Sr., wonende te Oegst geest, adviseur van de N.V. Amster- damsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. De heer H. W. de Nie te Lei den is voorzitter van de commis sie kransaanbieding van de 3- october-vereniging. Dit wil zeg gen, dat deze ruim tachtigjarige steeds de man was, die met een toepasselijk woordje de burge meester tijdens de koraalzang de krans overhandigde, die de bur gervader aan de voet van Van der Werff legde. De heer De Nie acht thans de tijd gekomen deze jaarlijkse taak te beëindigen en gisteren werd in het Waaggebouw een' korte af- scheidsplechtigheid gehouden. Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. voorzitter van de vereniging, be dankte hem in een korte toe spraak voor zijn toewijding voor de 3-october-vereniging; zijn woorden werden vergezeld door een stoffelijk blijk van waarde ring De heer H. P. Kwaadgras, lid va.n .^e kransoverhandigingscom- missie, sprak eveneens een toe passelijk woord, waarna de repe titie voor de koraalzang onder leiding van de heer Herman Stenz een aanvang nam. De foto toont de handdruk, die werd gewisseld tussen de heer De Nie en mr. Ph. de Ruyter de Wildt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7