Imam ZbymmTM KA C Scherp Diamanten professie pastoor S. Smitz o.f.m. St. Leonardus opende het winterseizoen Serum tegen de Aziatische griep ontdekt? Chopin-recital door Stephan Askenase DINSDAG 1 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGL-iA 2 KNIPPELBOLLEN-WEL-EN-WEE. Enige tijd voordat de knipperbollen hier in de Sleutelstad met hun ner veus geknipper begonnen gisteren werd dit verschijnsel een heugelijk feit werd er reeds druk gewerkt aan de plaatsing ervan. De reacties van het publiek, dat grotendeels nog van niets wist, waren de moeite van het noteren waard. Er waren mensen, die aan een nieuw soort straatver lichting dachten, anderen meenden met paaltjes voor tram- of bushalte te maken te hebben. Maar er waren er ook, die zeiden blij te zijn, dat er wee eens op drukke punten, waar de verkeerssituatie aan het levensge vaarlijke nadert, bloembakken wer den geplaatst op iets lagere stelen dan we hier gewend zijn. Enfin, er waren zelfs olijke broeken die er openlucht- kapperszaken in zagen, zo met die* wit-zwarte dwarsstrepen. Hoe het zij, of liever gezegd: was, commentaar genoeg en de meesten vonden het maar larie of een wassen neus. Edoch, nu is het zover en de bollen staan oranje te knipperen; de neus blijkt maar gedeeltelijk van was te zijn, want het merendeel van de automo bilisten wordt er door geïmponeerd of heeft lofwaardig gevoel voor ver- keersdiscipline en beschaving. Aan Het weer op 3 oktober Vanmorgen zei ons de leider van ae KNMl-weerdienst, dat hij betwij felde of Leiden zijn traditie: mooi weer op 3 oktober kan handhaven. U kunt in ieder geval niet zeggen, dat er geen vuiltje aan de lucht is. Wat is het geval: uit Noorwegen ia en storing op komst, die in zuid oostelijke richting afzwenkt, de sto ring gaat vermoedelijk over Zuid- Scandinavië, maar er bestaat veel kans helaas dat ook Nederland een paar handen vol storing mee krijgt. De weerdienstleider wilde niet al te pessimistisch zijn. Het kan nog best meevallen, meende hij, maar regenvrij zal Leiden op deze dag der dagen toch in geen geval blij ven. Morgen kunnen wij nog rede lijk weer verwachten. Eén ding kunnen wij echter wel 1 met zekerheid vertellen het wordt tóch een goed ouderwets Leids feest, ook al zullen we het misschien on der de paraplu moeten vieren. En voor het Schuttersveld halen we dan maar weer de knielaarzen van zolder. PRIJSVRAAG LEGATUM STOLPLANUM. Het Curatorium van het Stolpiaans Legaat heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven. Een onderzoek naar de Griekse herkomst van de negatieve theologie in de westerse theologie en wijsbe geerte. Antwoorden worden voor 1 okto ber I960 ingewacht bij de voorzitter: Prof. dr. J. H. Oort, Sterrenwacht 5, Leiden. Zij moeten in het Nederlands, Frans, Duits, Engels of Latijn getikt, met een spreuk getekend, en verge zeld zijn van een verzegeld briefje, van dezelfde spreuk voorzien, waarin naam en adres van de schrijver zijn opgegeven. De prijs voor een goed gekeurd antwoord is de gouden me daille ter innerlijke waarde van 500,— en 500.— in geld, of wel naar verkiezing, de gehele som in geld. Vraagt morgen om een een en twintig tiende din film van een goed merk. U maakt er prachtige foto's mee van de 3 oktober-feestviering. Bij de optocht: zo mogelijk een wat hoger standpunt kiezen. Advies van: Foto-Ciné JAN WOLFSLAG BREESTRAAT 123 t.O. Stadhuis HAARLEMMERSTRAAT 102 naast BATA TELEF. 21851 TELEF. 32778 POTLOOD en GEEST No 511. Horizontaal: 1. zijtak Do- nau. 4. akelig, 7. deel van een auto, 8. hoofddeksel, 9. stad in Italië, 11. landvoogd in Oud-Perzië, 14. stok, 15. beschroomd, 19. zuiver. 20 Ierland, 21. telwoord (Eng.), 22. kurk, 23. ver voermiddel. Verticaal: 1. rivier in Duitsland, zij tak Rijn. 2. oorlogsgod, 3. tot kalmte komen, 5. zangwijs, 6. knol, 9. aan wezig, 10. sluiskolk, 12. gesloten, 13. bijwoord. 15. brokkelig 16 het zelfde. 17. beest, 18. taaie aardsoort. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. gast, 4. dl., 6. Lena, 7. week, 9. on. 10. toe. 12. em. 13. gewillig, 16. er, 17 V. D., 19 meimaand, 22. ia, 23. era, 24^ o.i., 25. knak, 27. rook, 29. Kr., 30. ster. Verticaal: 1. gene, 2. An, 3. satiriek, 4. de. 5. leeg, 6. loge, 7. welvaart, 8. km 11. o.l., 14. wee, 15. Ida. 18. edik, 19. mank, 20. Mr., 21. Noor, 22. ik, 26. ar, 28. o.e. de andere kant negeren veel fietsers en brommers de bollen volkomen, al knipperen deze zich blauw. De pe daalridders trekken zich er niets van aan en glippen tot op het laatste moment door de overstekende groep jes voetgangers heen. U kunt ook wel eens lachen, staande onder onze Leids knipperbollen, zoals gisteren, toen een dame de verbolgen opmer king tot een politie-agent maakte: „Agent u moet die dingen nodig eens laten nakijken. Misschien is het een fout in de constructie, maar ik sta nu al meer dan vijf minuten te wachten tot ie op groen springt. Lauw hoor. Onderscheiding voor W. Gelök. De heer W. Gelök, opzichter bij de Rijksgebouwendienst te Leiden, heeft gisteren afscheid van deze dienst ge nomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tijdens een afscheidsbijeenkomst werd de heer Gelök een koninklijke onder scheiding uitgereikt n.l. de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau.' Rozenkranskruistocht. Gedurende de hele maand oktober is de aanvangstijd van de Rozen kranskruistocht, welke elke woensdag avond in de parochiekerk van de H. Petrus wordt gehouden, bepaald op kwart vóór zeven, dus niet meer om zeven uur. Dit in verband met het Lof, dat om half acht aanvangt. Sancta Veronica. De ver. Sancta Veronica houdt deze keer haar maandelijkse bijeenkomst op vrijdagmiddag 4 oktober, van 3 tot half 5. Vanwege de 3-oct.-feesten is dit één dag verzet. Hopelijk wordt er weer veel werk ingebracht en nieuw materiaal gehaald, want het „drukke seizoen" is aangebroken. U weet toch het adres: a.s. vrijdag middag in de Vrolijcke Arke, boven- achter, Pieterskerkkoorsteeg 1. Jubileum. De constructiewerkplaats cn ma chinefabriek A. Eè van de Voet en Zn. te Leiden bestaat zestig jaar. Op vrijdag 11 oct. a.s. houdt men een re ceptie. School voor Haarlem. Door het Leidse architectenbureau Van der Laan, Hermans, Van der Eerden en Kirch, is voor de Stichting R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem ontworpen en een dezer da gen aanbesteed: het bouwen van een industrie- en huishoudschool aan de Garenkokerskade te Haarlem. De laagste inschrijver voor dit werk was de N.V. V. de Vries te Haarlem voor 1.041.570. Om het kampioenschap thee-zetten. Dinsdag 8 oktober a.s. wordt in Den Burcht te Leiden resp. om 3 uur voor de scholen en om 8 uur voor de huis vrouwen een z.g. theezet-duel gehou den om te komen tot de kampioene theezetster van Leiden en omge- Tevens zullen die middag en avond enige films vertoond worden en zal een uiteenzetting gegeven worden over de thee. Dit duel is bedoeld als plaatselijke wedstrijd in de competitie voor het kampioenschap theezetten van zuid west-Nederland. „Sportief" kan niet aan Taptoe deelnemen. In verband met koude en de griep zullen de leden van de R.K. Gymnas tiekvereniging „Sportief" niet kun nen deelnemen aan de grote Taptoe morgenavond 2 oktober. Van andere verenigingen ontvingen wij berichten van deelname. Docos. De leden van de voetbalvereni ging Docos worden er nog even aan herinnerd, dat het verzamelpunt voor de taptoe is het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudse Singel. Kom op tijd. Om kwart over zes gaat de poort naast de Rectorswoning open. Tot woensdagavond. „Victorie". De leden vanaf 9 jaar van de U.K. Damesgymn.ver. „Victorie" worden verzocht morgenavond om kwart voor zeven in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg (naast de overdekte zweminrichting) aanwezig te zijn voor het meelopen met de taptoe. Het uniform dient keurig in orde te zijn. Op aller opkomst wordt gerekend. De oefenuren na vijf uur komen te ver vallen. Van twee tot vijf uur gaan de oefenuren dus gewoon door. Groen-Wit. Alle leden vanaf tien jaar worden verzocht aanstaande woensdagavond om 7 uur nam. bij de Burcht aan wezig te zijn in verband met de tap toe. De gym-lessen op woensdag van 59 uur nam. en op donderdag gaan niet door. .Crescendo". (Advertentie). Gouden onderscheiding voor de heer W. F* Lefeber te Leiden Vanmorgen herdacht de heer j Aan het slot van zijn rede deed hij W. F. Lel'eber het feit, dat hij mededeling van een koninklijke on- veertig jaar geleden in dienst is derscheiding voor de gouden jubila- getreden van de Leidse textiel fabriek gebr. Van Wijk en Co n.v. De heer Lefeber is sinds en kele jaren chef van de afdeling verkoop industriegarens, een functie waarin hij nauw met de directie samenwerkt. In de jaren daarvoor heeft de jubilaris ook vele belangrijke functies In het bedrijf bekleed. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot was heden morgen bij de huldiging in het kan toor aan de Herengracht aanwezig. In zijn toespraak legde hij nog eens de nadruk op de belangrijke rol, die de heer Lafeber in het bedrijf van de N. V. van Wijk speelt. Daarnaast neemt de heer Lafeber ook in het kerkelijk leven van Leiden een be langrijke plaats in. De burgemeester wees erop, dat de heer Lafeber ook diaken is van de Hervormde Kerk en voorzitter van het bestuurscollege van het tehuis voor ouden van dagen van de hervormde kerk. Op de vooravond van het diaman ten professiefeest van de emeritus- pastoor van de Hartebrug, pater S. Smitz, is een afvaardiging uit Leiden de jubilaris in Venray gaan bezoeken. Deze afvaardiging bestond uit pas toor Lohuis, de kerkmeesters Van Nieulande en Van Oerle en namens de overige vrienden, de heer Lam- bermont. Pastoor Lohuis hield een hogelijk waarderend toespraakje tot zijn voor ganger en overhandigde onder couvert het geschenk der paro chie.. Pastoor Smitz dankte opgewekt voor dit blijk van herinnering. Vandaag de feestdag draagt de jubiiaris een plechtige H. Mis op, waarna er feest is in het „huis". Leidse kantonrechter neemt afscheid Omdat hij in december van dit jaar zeventig jaar wordt neemt de kantonrechter van Leiden afscheid van het kantongerecht. Hij is pensi oengerechtigd. Vanmorgen bereikte ons het bericht, dat bij Koninklijk Besluit aan mr. P. Ligtenberg op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1958 eervol ontslag is verleend, ondei dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Mr. Ligtenberg was een harde werker. Zijn bejaarde leeftijd weerhield hem niet nog alle aandacht aan zijn werkkring in het gebouw aan het Rapenburg te schenken. Nog ge regeld zat hij in civiele en strafzittin gen achter de groene tafel, veel ar beid verrichtte hij in de pachtkamer. Mr. F. Lichtenberg is in febriuri 1928 tot kantonrechter te Leiden be noemd, hij heeft zijn ambt dus aar. het eind van dit jaar bijna dertig jaar kunnen uitoefenen. Voor zijn benoeming te Leiden is hij na ju ridische studie aan de universiteit te Utrecht o.m. griffier te Gulpen en griffier te Heerlen geweest. Politievorderingen en E.H.B.O.-regeling op 3 oktober De commissaris van gemeentepoli tie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op de openbare weg a. vertoningen te geven (acroba tiek e.d.); b. aapjes, marmotten en dergelijke dieren te vertonen; c. Verlotingen te houden of gele genheid te geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opge maakt, terwijl de voorwerpen, waar mede het feit is gepleegd, inbeslag genomen zullen worden. De Eerste Hulpdiensten zijn als volgt geregeld: Woensdag 2 oktober. Lunapark Schuttersveld van 20.0024.00 uur post aanwezig in school Schutters veld. Bij de taptoe lopen E.H.B.O.-ers mqp. Donderdag 3 oktober. Gedurende de windhondenrennen op het Leven daal is de E.H.B.O.-post onderge bracht in de garage Bonnet, Leven daal 132 (tel. 20624). Voor het Lunapark Schuttersveld Woensdagavond om kwart voor ze-1 is van 9.00 uur tot afloop een post ris: De gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Namens de directie sprak de heer J. W. Heringa, die zei, dat de intieme huldiging van de jubilaris is uitge steld in verband met ziekte van me vrouw Lafeber. Deze huldiging door directie en persoreel zal hopelijk niet te lang uitgesteld behoeven te wor den. De heer Heringa overhandigde de heer Lafeber- de gouden draag- medaille van de orde, waarmee laatst, genoemde is onderscheiden en het vererend getuigschrift van de maat schappij voor "nijverheid en handel, waaraan ook een gouden medaille was verbonden. Met enige welgekozen woorden dankte tenslotte de jubilaris. AUTO-BRAND OP DE BREESTRAAT Hedenmiddag om half 4 ontstond op de Breestraat een ernstige uit slaande brand, doordat een vrachtwa gen tegen de achterzijde van een tankwagen van de Caltex aanreed. Er volgde een ontploffing, onmid dellijk waarna de achterzijde van de tankwagen en de voorzijde van de vrachtauto in brand vlogen. Het vuur deelde zich ook mede aan een blauwe personenauto, die even vóór de sociëteit „Minerva" gepar keerd stond. De brandweer was direct ter plaatse en het gelukte haar het vuur van de auto's te blussen. Gelukkig wist rij te voorkomen, dat de zware tankwagen, die 3000 liter benzine bevatte, ontplofte. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Voor het postkantoor zijn enige daar geparkeerde fietsen verbrand. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. Zondagavond 7 uur werd in de St. Leonarduskerk een H. Mis opgedra gen voor alle leden en hun huisge noten van de K.A.B.-wijk St. Leo nardus gevolgd door een culturele avond in het parochiehuis. In zijn openingswoord verwelkom de de voorz. de zeereerw. heer pas toor A. van Schalen en pater S. H. Keulaerds en de dames van de Sted. K.A.V. en de leden met hun dames. Weer uitte de voorz. zijn grote te leurstelling, over de zo geringe op komst en vooral in de kerk. Als alle leden (300) met hun dames gekomen waren, was de kerk te klein geweest en dat voor een belangrijke avond zoals deze, waarin pastoor van Scha len sprak over „Wij en onze kinde ren". Volgens de opkomst zijn er in onze K.A.B.-wijk geen moeilijkheden met onze kinderen, zo vervolgt de voorz. en als je aan de deur komt, dan is er altijd wat. Hierna gaf de voorz. het woord aan de Sted. K.A.V. welke de avond opluisterde met enige liederen. Deze liederen werden op prachtige wijze vertolkt door mevr. Cornelisse en mevr. Chrispijn, begeleid op de piano door mej. v. d. Meer. Daarna volgde een declamatie „Viaticum", die op bijzondere wijze werd voorge dragen door mej. T. Steenbergen. Naar aanleiding van wat de voorz. zojuist sprak, over de belangstelling voor deze avond, begon pastoor Van Schalen te vertellen, dat O.L.Heer ook met twaalf apostelen is begon nen en nu zoveel volgelingen heeft. Zo moest ook de KJVJ3.-wijk er maar over denken en volhouden, tot dat zij uiteindelijk de Stadsgehoor zaal moet afhuren voor de K.A.B.- avonden in onze wijk. De ouders moeten waakzaam zijn en blijven over hun kinderen en het vertrou wen blijven houden, zodat de kinde ren te allen tijde met hun moeilijk heden bij vader of moeder aan dur ven kloppen. Haal de gezelligheid in huis, ga zelf een instrument bespe len, zo vervolgde pastoor Van Scha len. Train vooral uw kinderen tegen de koude en regen, dan krijgen uw kinderen een harde weerstand. Zo ook met uw geloof en liefde; geef hen innerlijke weerstand mee, die ze later zeker nodig zullen moe ten hebben. Toon zelfopoffering, laat thuis iets liggen terwille van uw kinderen. Ook moeten wij ons aan passen aan de kinderen, en ga eens naar het voetballen kijken, als uw kinderen het vragen, ook al heb U er geen zin in, zo vervolgde spr. De grondslag van een goede op voeding is, dat vader en moeder het altijd eens moeten zijn, tegenover hun kinderen, uw ja moet ja zijn en blijven. En zo zijn deze avond op een boeiende en interessante wijze duidelijk gemaakt wat het allemaal wil zeggen, om onze kinderen op het goede pad te houden en hen mee te geven wat nodig is voor hun latere leven. Na nog enkele vrage nte hebben be antwoord, bedankte de voorz. pas toor van Schalen voor deze vrucht bare avond en bedankte ook Sted. K.A.V. die ook geholpen heeft deze avond te doen slagen. Pater Keulaerds bedankte de le den nog voor de attentie die zij hebben getoond bij zijn priesterfeest en hoopte ook van harte, dat de vol gende opkomst beter zal wezen Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Dina Cornelia, dr van I. Pardon en C. van Dijk; Wil- helmina Maria Elisabeth, dr van J. Devilee en M. van der Meij; Maria Theresia, di van L. G. van Beek en M. C. Ter Morshuizen; Catharina Wil- helmina, dr van C. W. Bronk en C. E. van der Reijden; Marceline, dr van W. van der Plas en A. J. Willebrand; Marijtje Helena, d. van H. Schaart en K. Hoek; Johanna Maria Louise dr van B. A. Heetvelt en M. P. L. de Boer; Peternella Johanna dr van C. A. den Ouden en S. Kloots; Margare- ta Catharina Maria, dr van J. Flerig en C. S. H. Sap; Hendrica Maria, dr van J. F. v. d. Zeeuw en H. M. Holle beek; Margaretha dr v. N. Noort en J. van Egmond; Jacobus Cornelis Jo annes zn van J. J. Maasdijk en M. J. M. Linderhof; Trijntje dr van C. Sas sen en G. van Leeuwen; Rudi zn van G. Alblas en L. Westerduin; Maria Hubertine Theresia Delphine, dr van J. H. A. Goddijn en M. J. T. Meijer; Anneke Gerda Elizabeth dr van W. F. J. Tyl en X. E. M. Leur; Johannes Pe trus Maria zn v. P. Halvemaan en E. C. Geerlings; Willem Cornelis, zn van W. Remmelzwaal en C. de Jager. Overleden: A. G. van Klink 56 jr man; J. A. van Dijk, 19 jr dochter; A. Molenaar 83 jr, man; A. W. Guijt, 67 jr vrouw. Gehuwd: B. Borreman en E. van Zonneveld; A. H. J. Ligtvoet en C. J. Neuteboom; A. C. Hoppenbrouwer en E. M. Meijer; C. H. de Jong en C. M de Bles; H. Slingerland en C. Distel- velt; C. van Leeuwen en J. M. Ver hoeven; W. F. Selier en A. Stikkelo- rum; M. Wolters en L. G. Boekee. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 1 October 1875. Uit Zevenaar wordt door de Amh. Cour. berigt, dat Zaterdag t.l. aan het grenskantoor aldaar de crinoline van eene niet zeer jeugdige dame bevallen is van een pak laken. Leids bestuurslid van alle blaam gezuiverd Het bestuur van „Om de Door braak" schrijft ons; Gisteravond werd een buitengewo ne ledenvergadering van de speel tuinvereniging „Om de doorbraak" gehouden in het clubhuis van „de Sperwers" aan de Langestraat te Leiden. Deze buitengewone vergade ring werd hoofdzakelijk gehouden, daar één der bestuursleden, n.l. de heer Lafebre, op een laffe wijze verdacht werd gemaakt door de oud voorzitter van „Om de doorbraak", de heer Coret. Genoemde heer Coret had een circulaire door de buurt van de speeltuin laten rondgaan, waarin hij de heer Lafebre verdacht maakte. De nog zittende bestuursleden, de heren v. d. Ster, Schoenmaker en Lafebre, hebben zich toen in ver binding gesteld met het bestuur van de Leidse bond van Speeltuinver enigingen, en gevraagd een grondig onderzoek te willen instellen. Dit is geschied en gebleken is, dat alle blaam die op de heer Lafebre ge worpen was, van alle grond ont bloot was. De boeken werden grondig gecon troleerd door de heer De Jong, ac countant der gemeente Leiden, waar bij is gebleken dat alles prima in orde was. De druk-bezochte verga dering nam dan ook met afschuw kennis van deze verdachtmaking en bracht een warm applaus aan de heer Lafebre voor zijn keurig beleid. Het zittende bestuur werd aangevuld met vier nieuwe leden. Het ziet er thans als volgt uit: de heren J. van Iterson, le voorzitter; P. Brandt, 2e voorz.; H. v. d. Ster, le secretaris; C. J. v. d. Wilk, 2e secr.; J. Lafebre, le penningmeester; H. Schoenmaker, 2e penningm. en de heer Neuteboom, commisaris van materieel. Genoemde heren hopen met dit schrijven de goede nam van de heer Lafebre vol komen gerehabiliteerd te hebben. De heer Coret was op de vergade ring afwezig. Volgens het blad „Gazet van Ant werpen" is het Instituut voor virolo gie van de katholieke universiteit van Leuven er in geslaagd een ent stof tegen de Aziatische griep samen te stellen. Proefnemingen zouden reeds heb ben bewezen, dat de entstof doel- trefend werkt. Binnenkort zou ze in grote hoeveelheden kunnen worden vervaardigd. DE NOODLOTTIGE BRAND TE LEEUWARDEN. Omtrent de uitslaande brand in de Kleine Kerkstraat te Leeuwarden vernamen we nog nader, dat de 34- jarige mevrouw van Kammen na het blussingswerk op de begane grond onder een laag puin is gevonden. Het lijkje van haar driejarig (dus niet tweejarig) zoor.tje was daar al eer der aangetroffen. Het zesjarig meisje ,(dus niet vijf jaar) was verbrand op de eerste verdieping. Of de vrouw met haar jongste kind nog de winkel heeft kunnen bereiken of dat zij door het verbrande plafond is gezakt is niet met zekerheid vast te stellen. De heer van Kammen werd met zware brandwonden aan armen en benen naar het Diaconessenhuis ge bracht. Zijn toestand leek vanmor gen redelijk. Het hem in eigendom toebehorende pand en de winkel voorraad en inboedels waren verze kerd. Op grond van uitlatingen van hel winkelmeisje, dat er vaak iets me: de in de winkel staande kachel was te doen, neemt de politie aan. dat in de winkel de brand is ontstaan ven worden alle leden, dus aspiran ten, zowel als senioren van de R.K. Korfbalver. „Crescendo" verwacht op Haarl.straat 46 om deel te nemen aan de taptoe. Jassen e.d. kunnen op dit adres in bewaring worden gege ven, omdat we hier weer terugko men. Niemand mag dit jaar ontbre ken. aanwezig in de school Schuttersveld. Bij de uitdeling haring en wittebrood koraalmuziek middagoptocht enz. zijn voldoende EHBO-ers aanwezig. Beide dagen functioneert de Eer ste Hulpdienst normaal. De bezitting op de hoofdpost aan de Mare en de Uitrukpost van de Brandweer is op de drukste uren versterkt. Leidse Agenda DINSDAG 1 OKTOBER. Lodewijkskerk. Conferentie voor niet-katholieken en katholieken. Aan vang 8.15 uur nam. WOENSDAG 2 OKTOBER. St. Petruskerk. Rozenkranskruis- locht, aanvang kwart vóór zeven u. nam. Kaasmarkt. Te half acht nam. ver trek van de grote Taptoe. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Op 3 oktober zijn geopend van des morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur. Apotheek Boekwijt; Apotheek Ha ven. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 septem ber tot 4 oktober zijn door de Kath Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Moulin rouge", volwasse nen. Lido: „Hare Hoogheid is ver liefd", alle leeftijden. Luxor: „De graaf van Monte Cristo" 14 jaar. Trianon: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. Rex: ^■ISTERAVOND heeft de hierboven genoemde pianist in de Gehoor zaal zijn welhaast jaarlijks Chopin- concert gegeven. Overbevolkt, zo was de aanblik van de grote zaal. De meeste bezoekers komen niet om nieuwe indrukken over Chopin's oeuvre in zich op te nemen, of de op vatting van de ene pianist te toetsen aan die van een andere grootmeestev van 't klavier, maar wél om ontroerd te worden door een programma van Chopin-werken, dat zij kennen en liefhebben. Op zulke avonden heerst er in de concertzaal een aparte sfeer. Men mag zeggen: Askenase is erin ge slaagd aan het verlangen van zovelen te voldoen, omdat hij inderdaad de klankenwereld van zijn landgenoot weet te peilen. De pianist begon met niet minder dan de monumentale Polonaise Bes gr. t. Daar hij blijkbaar eerst moest kennismaken met de acoustische eigenaardigheden van de Gehoorzaal, was het klankvolumen niet gemak kelijk te ontleden, al werd de Polo naise overtuigd gespeeld. De beide Nocturnes waren zeer sensitief, maar niet over de schreef. Hierna Sonate no. 2 in bes kl. t., de belangrijkste van de twee. In het eerste deel was de tegenstelling tussen het volmaakt rustige tweede thema en het woelig gejaagde furieuse hoofdthema frap pant. Merkwaardig, dat ook hier het snelle forte niet absoluut duidelijk „Gangsters van 18", 14 jr. was, wat wij geenszins op rekening van de concertgever mogen schrijven Prachtig was het onstuimige Schei- zo, terwijl hij in 't Trio weldadig< rust bracht. In de beklemmende treurmars met de suggestieve imita tie van zwaar klokgebeier crescen deerde hij prachtig, volkomen in sti.i met de aangrijpende treurzang volg de het hoogst merkwaardige stuk dc Finale. DE PAUZE: de 2e Ballado in F gr. t. Deze legende in volkstoo/ gehouden bracht hij in treffend con trast met het Presto confuoco ten ge hore. Ontegenzeggelijk hebben de beide Mazurka's de luisteraar geboeid In deze korte stukken worden hoge eisen aan voordracht en aanslag ge steld. De pianist gaf de karakteristiek met zekerheid weer. Met de drie Etu des heeft hij toch zeker het pleit voor zijn kunstenaarschap g-wonnen. Het was knap en stralend van goede bra- vour en met juist pedaalspel. De Berceuse Des gr. t. speelde hij ragfijn, met een rubato, ruimschoots- genomen, maar toch tot evenwicht teruggebracht. Ten slotte de Walsen, sierlijk, gratieus en brillant. Met de ze gaarne gehoorde en voortreffelijk gespeelde werken z£tte hy de ganse zaal in lichter laaie. Zijn succès was overrompelend. Maar voor dat men gans voldaan naar huis ging speelde hy nog drie toegiften: Chopin, Scar latti en Bach, meesterlijk. J. Kortmann.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2