3)e £öidó£(Boti/Ya/nt Franse kabinet ten val gebracht Ontwapeningsgesprek in de Verenigde Naties Algerijnse steen Gestruikeld over de Algerijnse hervormingen Tege nregering in San Marino Dode aan41 touw Treinramp in Pakistan Treinongeluk te Stuttgart Wraak van de olifant Op de begrafenis van koning Haakon weer/ Moeder met twee kinderen verb.and KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 1 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14223 Gestruikeld over de Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 V.N.-debat staat voor de deur Het Franse kabinet onder leiding van premier Bourges-Maunoury is gisteravond ten val gebracht. Met 279 tegen 253 stemmen verwierp de Nationale Vergadering de voorstellen voor hervormingen in Algerije, waar- aan de premier de vertrouwenskwestie had verbonden. Hierdoor is de 23ste Franse kabinetscrisis van na de oorlog ontstaan en xijn de pogingen om tot een overeenkomst inzake Algerije te komen op nieuw mislukt. Het zijn de afgevaardigden van rechts, die uit vrees dat de „raamwet" voor Algerije ten slotte tot Algerijnse onafhankelijkheid zou leiden, de 43-jarige radicale premier ten val brachten. Het kabinet-Bourgès was een coalitie van socialisten en radicaal-socia listen (liberalen) met een of twee splinterpartijen. Het is drie-en-een-halve maand aan het bewind geweest. dwingen. Maar het is een traditie dat de premier altijd aftreedt als hij een vertrouwens-votum verliest. Er is nog een kans, dat president Coty zal trachten de premier te be wegen niet af te treden en de assem blee een tweede lezing van het wets ontwerp zal vragen. Naar vernomen wordt, laat Bourgès-Maunoury zich echter niet vermurwen na zijn neder laag aan het bewind te blijven. PIJNLIJKE NEDERLAAG De nederlaag van Bourgès is te pijnlijker omdat het debat over Al gerije in de Ver. Naties voor de deur staat. Men had verwacht dat de Natio nale Vergadering de premier aan de vooravond van dit debat niet over de Algerijnse kwestie zou doen struike len, maar eventueel later in de week over het versoberingsprogram. De nederlaag was geen grondwet telijke dat wil zeggen, dat de op positie niet de vereiste meerderheid van 298 stemmen haalde om de rege ring automatisch tot aftreden te De anti-communistische partijen in San Marino, die kortgeleden onver wachts de meerderheid in de Volks vertegenwoordiging verwierven, waar op deze door de communistische regering werd ontbonden, hetgeen gepaard ging met het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen op drie november a.s., hebben maan dagavond een teg.enbewind gevormd. De communisten en de met hen verbonden socialisten hebben in de afgelopen twaalf jaar het bewind in deze, in de Apenijnnen, in Italië ge legen republiek, die 14.006 inwoners telt, in handen gehad. UNO-waarnemers ontvoerd Twee waarnemers van de U.N.O. en een Israëlisch officier werden gis termorgen door Syrische strijdkrach ten uit hun observatiepost op Israë lisch grondgebied gehaald en naar Damascus gevoerd. De waarnemers, een Australische majoor en een Canadese luitenant, namen gistermorgen hun observatie post in, die in juli door de Verenigde Naties, werden opgericht na de be schieting door Syriërs. Nauwelijks waren zij op hun post, of zij werden door Syrische soldaten overvallen en weggevoerd. Omstreeks zes uur gisteravond werden de drie mannen in Damascus op vrije voeten gesteld en werd hun medegedeeld, dat zij naar Israël kon. den terugkeren. Twee volle uren hield de jonge Weense bergbeklimster Hedda Weihs gisteren op de rand van een afgrond in het gebergte het touw vast waar aan haar vriendin hing. De twee meisjes beklommen de Oostenrijkse Alpen, toen Waltraud Prehauser uitgleed en in de afgrond viel. Haar vriendin Hedda kon zich staande houden en bleef het touw vasthouden, waarmee de twee vrien dinnen zich tijdens de tocht aan el kaar gebonden hadden. Toen pas na enkele uren hulp kwam opdagen, bleek dat Waltraud tijdens haar val het hoofd gestoten had en op slag door geweest" moet zijn. Minstens honderd personen zijn om het leven gekomen bij een trein ramp te Cambar in West-Pakistan. Een passagierstrein met bestemming Karatsji botste hier in volle vaart tegen een olietrein. Een wisselwach ter is gearresteerd. Bij een spoorwegongeluk in Nige ria, waar zondag een trein die op weg was van Lagos naar Kano, van een dijk stortte, zijn* 35 mensen om het leven gekomen. Negen mensen zijn om het leven ge komen en 30 ernstig gewond bij een treinbotsing op het station van Stutt gart. In dichte mist reed daar vanoch tend een personentrein in op een stil staande trein. De achterste wagon van de stilstaande trein werd volkomen verwoest. Opvolging niet gemakkelijk. Het is nog niet duidelijk wie de volgende regering zal samenstellen. Daar vooral de rechtse leiders de regering zwaar onder vuur hebben genomen, verwacht men, dat presi dent Coty in de eerste plaats hetzij een leider van de conservatieven, hetzij Jacques Soustelle, de ex-Gaul listische voormalige gouverneur- generaal van Algerye, zal uitnodigen een nieuwe regering te vormen. Het heeft er de schijn van, dat de nederlaag van Bourgès-Maunoury de weg heeft open gelegd voor de groot, ste politieke crisis, die de vierde republiek ooit heeft gekend. De afgevaardigden zijn op zo'n verbitterde -wijze verdeeld, dat het wel zeer onwaarschijnlijk lijkt, dat spoedig een nieuwe regering zou kunnen worden gevormd. Stelende wereldburger De „wereldburger nummer ©en" de Amerikaan Gary Davis, is zaterdag op heterdaad betrapt, toen hij in een warenhuis te Parijs dameskleding stal. Hij bleek verschillende kleding stukken onder zijn jas verborgen te hebben. Hij werd naar een politiebureau overgebracht, waar hij papieren over handigde met de naam Gary Davis. Ook bleek hij identiteitspapieren bij zich te hebben volgens welke hij Gareth Daires of Petrus Gewart zou heten. De Amerikaan wist zaterdag uit het politiebureau te ontsnappen, maar maandag heeft hij zich weer aangegeven. De reputatie van de beste olifan tenjager van de provincie Pleikoe in Midden-Vietnam heeft een ernstige klap gehad. Na een speurtocht van negen da gen was de man er begin vor:~;3 week in geslaagd een prachtige mannetjesolifant onder schot te krij gen, maar zijn pijl miste doel. De jager sloeg op de vlucht en bereikte zijn geboortedorp, waar hij zich in zijn hut verschool. Maar de olifant die hem op de hielen zat, stampte de hut aan puin. De gehele mannelijke bevolking van het dorp schoot onder, wijl een regen van pijlen op het razende dier af. De olifant staakte zijn vernielingen. Maar de rust was van korte duur. Enkele uren later kwam de olifant met zes kameraden terug en moesten alle hutten van het dorp het ontgelden. Onder de bevol king vielen drie doden en zeven ge wonden. JConingin JuCiana en ptinA ffiemhatd in Maavuieyen Maandagavond zijn HJML de Koningin, Z.KR. Prins Bernhard en hun gevolg per vliegtuig te Oslo, Noor wegen, aangekomen om dinsdag de begrafenis van wij len Koning Haakon VII van Noorwegen bij te wonen. Bij de aankomst van het koninklijke paar werden zij begroet door Koning Olav V van Noorwegen (midden) en kroonprins Harald (rechts). Welkome en niet- welkome gasten Vele Noren zijn onaangenaam ge troffen door de komst van de Let landse minister van buitenlandse za ken J. B. Ostrof naar de begrafenis van koning Haakon. Ostrof heeft de jaren tussen de beide wereldoorlogen in Rusland doorgebracht. Hij keerde naar Letland terug, nadat dit laud ingelijfd was bij de Sowjet-Unle in 1940. Een Noorse krant verklaarde „Naar onze mening is Ostrof niets minder dan een Quisling. We zien in zijn aanwezigheid ©en belediging". De voornaamste Rus op de begra fenis van koning Haakon is V. Kos- lof, vice-president van de Sowjet- Unie. Hij wordt vergezeld van A. V. Sakharof onder-minister van buiten landse zaken en M. C. Gribanof, am bassadeur van het Kremlin in Noor wegen. Bij de vele kransen rond de baar van koning Haakon in de kapel van het koninklijke paleis is een er van vroegere officieren van het keizer lijke Russische leger die sinds de bolsjewistische revolutie in Noorwe gen wonen. De kern van de kwestie De ontwapeningscommissie van de Ver. Naties heeft gisteren in New York een verslag onder de loep ge nomen van de besprekingen die de 3e% daad veiaa%deetde kieeg. een eiyen kantaat Caryl Chessman, de Amerikaan, die reeds negen jaar geleden ter dood werd veroordeeld wegens ontvoering en aanranding, maar die tot heden de voltrekking van het vonnis steeds heeft weten uit te stellen, heeft nu in het Paleis van Justitie te Los Angeles een kantoor tot zijn beschikking gekregen, waarin hij zich kan voorbe reiden op een nieuwe behandeling van zijn zaak op 25 november a.s. De foto toont Chessman, die in zijn cel reeds drie boeken schreef, aan het werk onder de waakzame blik van „Deputy Sheriff" Jack Hutto (achter grond) en diens collega Harold Mende. De telef. welke Chessman aanvankelijke was toegestaan, is uit het kantoor verwijderd. subcommissie voor ontwapening in Londen heeft gehouden. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge daagde de Sowjet-Unie uit, het eerste stadium van het westelijke ontwapeningsplan te aanvaarden en op te houden met het aanleggen van een voorraad atoomwapens. Anders zou Rusland gebrandmerkt worden als een land, dat vastbesloten is „de wereld militair te overheersen". De Russische afgevaardigde zei dat de Sowjet-Unie al het mogelijke heeft gedaan om tot een begin van ontwa pening te komen. Hij verweet het Westen een negatieve houding. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Richard Casey, schaarde zich geheel achter het wes telijke standpunt ten aanzien van de ontwapening. Hij verwachtte niet dat de Algemene Vergadering oplossin gen voor de ingewikkelde technische kwesties die met de ontwapening sa menhangen, zal kunnen vinden, doch hij hoopte dat zij met „de stem van de mensheid" zou spreken, een stem, die zelfs de Sowjet-Unie niet kan blijven negeren. De Britse vertegenwoordiger Allan Noble, stelde de kwestie nog eens Gistermiddag zijn vlak na elkaar drie vliegtuigen met hoge gasten op het vliegveld Fornebu geland. Het eerst kwamen koningin Juliana en prins Bernhard aan. In hetzelfde toe stel zat prins Felix van Luxemburg. De ontvangst van deze gasten was juist voltooid, toen een Fins vliegtuig landde met president Kekkonen. In middels landde ook het toestel met de hertog van Gloucester. Later op de dag arriveerden koning Boudewijn van België en koning Paul van Grie kenland. Begrafenis van Koning Haakon Het stoffelijk overschot van wijlen koning Haakon VH van Noorwegen is hedenmorgen van het paleis over gebracht naar de hoofdkerk van Oslo. De route was afgezet door troepen van land, zee- en luchtmacht. De lijk kist was geplaatst op een met zwarte paarden bespannen affuit. De nieuwe koning Olav V, en de kroonprins, volgden te voet evenals andere man nelijke buitenlandse gasten. De aanwezige koninginnen en prin sessen hadden in auto's plaats geno men. Na de kerkdienst begaf de stoet zich naar het kasteel Akershus, waar het stoffelijk overschot van wijlen koning Haakon wordt bijgezet in de sarcofaag van wit marmer naast dat van zijn echtgenote, koningin Maud, die in 1938 is overleden. Uren vóór de begrafenisstoet zich in beweging zette stonden vanoch tend al duizenden mensen langs de I BORDEAUX route van het koninkijk paleis GRENOBLE naar het kasteel Akershus geschaard. De vlaggen langs de route hingen halfstok; sommige gedeelten van de route waren versierd met witte chry santen. Aan het begin van de route, bij het koninklijk paleis, was een drie meter hoge poort van bloemen en vlaggen opgericht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 u.). NACHTVORST. Voornamelijk aan de kust nog enkele buien. Overigens opkla ringen, maar morgen in de loop van de dag van het noorden uit toenemende bewolking. Van nacht plaatselijk weer nacht- vorst. Matige tot zwakke noor- delijke wind, later draaiend naar west. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 2 Okt. zon op 6.44; onder 18.18; maan op 15.25; onder 9.03. Het weer in Europa STOCKHOLM regen OSLO onbewolkt KOPENHAGEN half bewolkt ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS 13 Een uitslaande brand heeft van nacht te Leeuwarden aan een moe der en twee kinderen het leven ge kost. Om halfdrie stond het pand Kleine Kerkstraat 35 in lichter laaie. Om twee uur had een surveilleren de agent nog geen onraad be merkt. Dat gebeurde pas toen de heer en mevrouw Van der Haak een - -- ---- ----- hevig lawaai hoorden. Mevrouw Van scherp door te constateren, dat deder Haak opende het raam van de Sowjet-Unie slechts een doel na- badkamer en zag haar buurman, de streeft, nl. de uitschakeling van de heer D. van Kammen en zijn 15-ja- 6£lwitstns* a- u 'v u -j rige dochter Hille voor zich op het De staten, die voor hun.veiligheid dak staan. Zij liet hen binnen en en verdediging afhankelijk ztfn van merkte, dat de man ernstig aan be- H* afschrikwekkende werking van nen en armen verbrand was. Zijn nf dochter mankeerde echter niets. kernwapens op een land of landen met agressieve voornemens, zouden dus hun bescherming verliezen. En wat zouden zij ervoor terug krijgen? Een papieren belofte, dat de Sowjet-Rpssische regering geen ge bruik zal maken van de kernwapens, die zij reeds bezit. „Geen enkele door verantwoorde lijkheidsgevoel bezielde regering zal iets dergelijks in onze hedendaagse wereld aanvaarden", zeide hy. De eerste algemene verkiezin- geh, die op 8 oktober in Nepal gehou den zouden worden, zijn voor onbe paalde tijd uitgesteld, omdat er niet voldoende papier, stembussen en an dere benodigdheden beschikbaar zijn. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer, die, onmid dellijk nadat alarm was geslagen, ter plaatse was, niet kon verhinderen dat het pand, waarin een textielhan del is gevestigd, en de inboedel ver loren gingen. Toen de brandweer eenmaal het vuur meester was en de woning kon binnengaan, vond men daar de ontzielde lchamen van mevrouw Van Kammen, haar 5-jarig dochter tje Hopie en haar 2-jarig zoontje Auke. De brand is waarschijnlijk ont staan door een ontploffing in de oliestookinfftallatie. NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zw. bewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. geh. bewolkt onbewolkt 14 half bewolkt 13 regen 21 licht bewolkt 11 zwaar bew. 12 geh. bewolkt 9 half bewolkt 12 vrijwel onbew. 4 regen 21 motregen 11 geh. bewolkt 15 zwaar bewolkt 26 geh. bewolkt 23 regenbui 28 Kans op nachtvorst In de nacht van maandag op dins dag nam de wind af en daalden de temperaturen in de koude arctische lucht tot lage waarden. De minimum waarden varieerden in het binnen land tussen 1 en 6 graden. Er is plaat selijk ook nachtvorst opgetreden. Op 10 cm. hoogte daalde het kwik hier en daar tot min 1 graad. De buienac tiviteit nam tijdelijk af. Bij Ierland bevindt zich nog een vrij krachtig hogedrukgebied, dat langzaam naar het zuiden trekt. Tussen IJsland en Noorwegen komen dalingen voor, die naar het zuidoosten "zullen afzwenken. Een warmtefront verplaatst zich ge lijktijdig naar de Noordzee, maar deze zal ons vermoedelijk niet voor woens dagavond bereiken. De komende nacht is de kans op nachtvorst op nieuw zeer groot. Korreltje Het is in lege of nare uren van de dag, een goede oefening naar het een of ander te gaan zitten kijken de kolenemmer of de boekenkast en dan te denken hoe gelukkig iemand zou kunnen zijn, als hij dat van een zinkend schip had overgebracht naar een eenzaam eiland. Chesterton.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1