1 De Snot*t*ende Snot* Begrafenis van mgr. J. J. Noordman te De Kwakel Eerste bijeenkomst van Leidse Smalfilm Liga MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zeer grote belangstelling van ofRicrele zijde Vanmorgen heeft te De Kwakel de begrafenis plaats gehad van mgr. J. J. J. Noordman, voormalig kolonel-hoofdaalmoezenier van leger en vloot en emeritus-pastoor van de parochie van St. Johannes Geboorte aldaar. Zowel in de kerk als op het kerkhof was zeer grote belangstelling, zowel van kerkelijke als van burgerlijke en militaire zijde. Zo merkten we o.m. op mgr. J. de Sain, hoofd-vlootaalmoezenier, mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofdlegeraalmoezenier, oud minister Staatsraad dr L. Deckers, burgemees ter C. M. A. Koot van Uithoorn, majoor mr M. J. Koeken namens de Alg. R.K. Officierenvereniging, de hoogeerw. heer H. Agterof, plebaan van de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem, kanunnik mgr. Th. M. P. Bek kers uit Voorschoten en vele anderen. gewijde redenaar een karakterschets van de overledene èn als aalmoeze nier èn als parochieherder. Mgr. Noordman was „een man van orde", zo zeide prof. v .d. Boog, niet alleen in militaire- doch ook in de parochiezielzorg. Door deze karakter trek werd zijn leven de laatste jaren bemoeilijkt toen hij lichamelijk „die orde" niët meer kon opbrengen en zijn steeds herhaalde wens was dan ook: „Bidt, opdat ik geduldig moge wezen en mijn lot aanvaarden." Tenslotte las prof. v. d. Boog een condoleance-schrijven voor van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Direkt hierna volgde de absoute, die evenals de bijzetting in het pries tergraf werd verricht door kapelaan Noordman. De korte weg van kerk naar dodenakker was afgezet door leden van de mannelijke jeugdbewe ging in de parochie. Een zeer groot aantal parochianen sloot zich bij dt familie en de officiële persoonlijkhe den aan om hun oud-pastoor de laat ste eer te bewijzen. Het stoffelijk overschot van mgr. Noordman was reeds zondagmiddag vanuit Sterksel (N.-B.) naar De Kwakel overgebracht en geplaatst in de kerk. De kist was bedekt met de hoed van de overledene en zijn on derscheidingstekenen. Nadat om half tien de Lauden wa ren gezongen droeg om 10 uur ka nunnik mgr. W. J. J. de Jong, deken van Ouderkerk, de H. Mis van Re- qieum op, geassisteerd door kapelaan J. Noordman uit Utrecht, neef van de overledene en kapelaan J. v. d. Stap uit Leiden, oud-kapelaan van de Kwakel. Als ceremoniarius fungeer de kapelaan D. Brandsma van De Kwakel. De lijkrede 'werd uitgesproke,n éoor de zeereerw. heer A. v. d. Boog, professor aan het groot-seminarie te Warmond, die tot tekst had geko zen: „Draagt elkanders lasten, zo zult gij de wens van Christus volbrengen", welke tekst genomen was uit de Ga- lathenbrief. Aan de hand van deze tekst gaf de De Leidse Smalfilm Liga hield gisteravond haar eerste bijeenkomst van dit seizoen in de cantine van Röntgen-apparatenfabriek Smit. De voorzitter, de heer H. Klei- brink, deelde mede dat op 26 en 27 oktober de Gendtse filmclub „Ovaki" de gasten van de Liga zullen zijn. Het ligt in de bedoeling op zater dagavond een volledig Belgisch pro gramma in elkaar te zetten en zon dag een excursie naar de sterren wacht en het Museum voor Volken kunde te organiseren. Spreker spoorde de leden aan, al len naar vermogen mede telwerken deze dagen te doen slagen. Hierna werden enkele aardige 8 en 16 mm. filmpjes vertoond, waar bij vooral „Toto Fortoma", een filmpje van een vroeger lid, uit blonk. In de pauze en tussen de filmpjes hadden de leden gelegenheid onder ling ervaringen en belevenissen van de afgelopen vakantie uit te .wisselen. Albert rfe Vries Bit Rb Rroot showden in Gulden VriBS De samenwerking van Albert de Vries en De Groot tijdens de jaar lijkse show is voor Leiden en om geving bijna traditie, geworden. On geveer honderdvijftig dames hebben gisteravond in Het Gulden Vlies ge keken naar de fraai verwerkte*bont soorten en de Hanro en Italiaanse pakjes en japonnen, die door gerou tineerde manneauins in een vlot tem po en op prettige wijze werden- ge toond. De Groot kwam met een serie mo dieuze pakjes, geraffineerd van coupe. Er waren Hanro-pakjes en japonnen en ook Italiaanse import modellen. De rokken van terlenka, Gor-ray en Koret, die bij de fleu rige jumpers en flanellen blouses werden gedragen, waren veelal ge ruit. Een zwart Hanro-kostuum was met zwart fluweel gegarneerd. Oranje-rood en brandygeel stond vooral de donkere mannequin goed; in deze kleuren waren verschillende modellen uitgevoerd. Een trois-pièces bestond uit een anthracietkleurig jasje en rok, met onder het jasje, dat met geel was afgebiesd, een gele jumper. Gedistingeerd en chique kleedden de strakke japonnen van jersey zonder taillenaad, die echter wel getailleerd waren, met uitzon dering van een rode ianon, die even- tue°l met zwarte lakceintuur gedra gen kon wprden. De jumpers en ves ten waren van een grof gebreide wol of van een dunne soepele kwa liteit, Een orlnn twinset, in combi natie met een flaushrok, die bestond uit zes gerimpelde banen, stond de jongste mannequin voortreffelijk. Ook voor de cocktailtoiletten had men het een enkele maal in de se parates gezocht. De afzonderliik met pailletten gegarneerde rok en blouse vormden geen stijlvol geheel; beter stond het andere model, dat voor zien was van een effen zwart lijfje bov°n een zwart-witte wijd-uitzwie- rende rok. Van de geklede namiddag japonnen waren de zwarte met groot décolleté en gedrapeerde zijsluiting het mooist. Exclusief stond een in rok en taille geheel geplisseerde ja pon van dunne wollen vuurrrode jersey met een bootvormige hals lijn. De zeer donkere mannequin droeg hierbij zwarte lange hand schoenen en een zwarte hoed. Het is niet zozeer het bont op zichzelf dat het 'm bij Albert de Vries doet, maar meer de ingenieuze verwerking van de velletjes. Door zijn vakmanschap is hij in staat originele mantels te vervaardigen voor een geringe prijs. In de driekwartmodellen bereikt hij veel met lamsvellen, die lang durig worden geprepareerd en ge verfd. De prijzen van deze jasjes kwamen niet boven de vijfhonderd gulden uit; een grijs lam jasje kost te zelfs maar 245. Het had een opvallend fraaie tekening. De show werd geopend met een exemplaar in Toskaans lam, maar weinigen zullen hierin deze bontsoort hebben her kend, want door bewerking had het een pantermotief gekregen. Aan de hals was een garnering van biba- rette aangebracht. Garneringen van een andere kleur en soort bont als de mantel kwamen meer in de col lectie voor. Bijvoorbeeld een lange Letlands veulen jas met blauwvos kraag, een driekwart jasje van zwgrt persianer met garnering aan hals en polsen van nerzstaarten. De grijze nerzgarnering staat o.i. bij zwart persianer beter dan de bruine. Beide waren aanwezig. Enkele opvallende exemplaren willen we nog noemen. Een lange zwarte sobelfehmantel, die gevoerd was met naturel sobelfehkopjes, een zevenachtste petit gris-mantel met bisamverwerking en een aparte rug partij, in de vorm van een ronde pas horizontaal verwerkt, een natu rel persianer model met verschillen de nuances van grijs, en van de lange niet-gekrulde bontsoorten een donkerbuine hamster. Daarnaast zag men fraaie mantels van bisam, nerz en persianer pattes, en natuurlijk stola's. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 septem ber tot 4 oktober zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Moulin rouge", volwasse nen. Lido: „Hare Hoogheid is ver liefd", alle leeftijden. Luxor: „De graaf van Monte Cristo" 14 jaar. Trianon: „Wenn der weisse Flieder wieder bliiht", 18 jaar. Rex: „Gangsters van 18", 14 jr. GEM. AANKONDIGING OPENING BRUGGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op donderdag 3 oktober a.s. uitsluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheep vaartverkeer geopend zullen worden. SLUITING GEMEEN! OLIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de overige bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde, op donderdag 3 ok tober a.s. de gehele dag gesloten zul len zijn. Het Stedelijk Museum „de Laken hal" zal op die dag geopend zijn van 10 tot 12 uu-" v.m. 524 ONTHEFFING SLUITINGSUUR IN VERBAND MET DE 3-OKTOBERVIERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het bepaalde in artikel 2 van de Winkelsluitingswet 1951 niet geldt op woensdag 2 oktober 1957 en donder dag 3 oktober 1957, beide dagen na 18.00 uur en op vrijdag 4 oktober 1957, vóór 1.00 uur. 523 De Burgemeester van Leiden ver zoekt allen tijdens de 3-oktober-op- tocht het middengedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht me de te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een dringend beroep O' ieder om, ter voorkoming van ongelukken, niet met serpentines, vuurwerk of confet ti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. 522 ALGEMENE DAGMARKT. Burgemeester en W thouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat in verband met de viering van het 3-oktoberfeest het sluitingsuur van de .-'gemene dagmarkt op woens dag 2 oktober 1957 is vastgesteld op 16 uur. 527 SLUITINGSUUR VERGUNN1NGS- EN VERLOFSLOKAL1TEITEN OP 3 OKTOBrR 1957. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het slui tingsuur voor vergunnings- en ver lof slokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.0C uur. Houders van muziek vergunningen mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore brengen. 521 AANWIJZING VOETGANGERS OVERSTEEKPLAATSEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten met ingang van 30 september 1957 aan te wijzen als voetgangersoversteekplaats de oversteekplaats op: a. de Rijnsburger weg, ten noorden van het viaduct; b. het Stationsplein, bij de ingang van het stationsgebouw; c. het Stationsplein, bij de uitgang van het stationsgebouw; d. het Levendaal, nabij de Korevaar- straat en e. het Levendaal, nabij de Kraaier- straat. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. 528 Burgemeester en Wathouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I. dat de toegangswegen tot de bin nenstad van 3 oktober 1957 te 7.00 uur tot 4 oktober 1957 te 1.00 uur gesloten zijn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitgezon derd handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen) en rij- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blij ven de volgende routes beschikbaar: a. van de Mors weg --ver de Rijnzicht- brug, Haagweg, Witte Singel, Zoe- terwoudsesingel en Hoge Rijndijk; b. van de Rijnsburgerweg via Oegst- geest, langs de Rijnzichtweg, de Haagsestraatweg, de Haagweg en verder als onder a. aangegeven: c. van de Haarlemmerweg, als onder b aangegeven; d. van de Hoge Rijndijk langs de Zoeterwoudsesingel, de Witte Sin gel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a. aan gegeven. Het is verboden In bovengenoemd tijdvak met een voertuig, waarvoor de verkeersafsluitinr' geldt, in de bin nenstad op de openbare weg een plaats in te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst worden in de zijstra ten van de Maiesingel, van de Heren singel, van de Witte Singel (met uit zondering van de Witte Rozenstraat, de Jan van Goyenkade, de Bilder- dijkstraat en de Vreewijkstraat) en van de Zoeterwoudsesingel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig v ensen te wor den toegelaten, moeten hiertoe bü de Commissaris van Fclitie een vergun ning aanvragen. II. Dat de Stationsweg, de Steenstraat en de Riinsburgersingel 3 oktober 1957 te 19.00 uur tot oktober 1957 te 1.00 uur geslofen zijn voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, met uitzondering van handwagens, rijwielen en motor rijtuigen op twee wielen. 520 LEIDERDORP ALS DE WIJN IS IN DE MAN Mede misschien door het buiige weer hebben een vijftal vissers gis teren hun vertier blijkbaar meer in een café dan aan de waterkant ge zocht. Het gevolg was dat zij min of meer boven hun theewater waren, hetgeen nu niet bepaald een juiste toestand is om een thuisreis per auto te aanvaarden. Tot Leiderdorp is het blijkbaar goed gegaan, maar toen zij van de Bruggestraat de H. Rijndijk op moesten, was dit de bestuurder vermoedelijk wat te lastig. Eerst moest een fietsend echtpaar een goed heenkomen zoeken vanwege de vreemde capriolen, die de wagen maakte. Vervolgens veroorzaakte zij een aanrijding waarbij nog een luxe wagen en een Citosabus waren be trokken. Wonderlijk genoeg beperkte de schade zich tot een gebroken ruit van de vissersauto. Een der inzitten den wond zich hier zo over op, dat hij de wagen uitkwam, zijn jas uit trok en de omstanders te lijf wilde. Het kostte deze laatsten niet veel moeite het heerschap, dat zeer onvast op zijn benen stond, vast te houden tot de inmiddels gewaarschuwde po litie arriveerde. De overige inzitten den hadden inmiddels ook de auto verlaten, behalve de chauffeur, die blijkbaar niet op de komst van de politie was gesteld en er in zijn een tje met de wagen vandoor ging. Toen de politie arriveerde, heeft deze de vechtjas een paar uur meegenomen tot kalmering en van de overige drie een bloedproef afgenomen. Door middel van deze achtergebleven vis sers zal het niet moeilijk zijn hun ge vluchte kameraad te pakken te krij gen, die dan voor zijn gedrag ver antwoording af kan leggen, waarna de rechter hem ongetwijfeld wel zal vertellen hoe dergelijke praktijken wprden beloond. Z0ETERW0UDE 2e Lustrumviering van de L.T.J. De viering van het tienjarig be staan van de L.T.J. was als het ware een echt familiefeest, een hoogtijdag met een huiselijk karakter; als de boms en tantes waren de bestuursle den van de L.T.B. en hunne echtge noten met d* grote schare zusjes of nichtjes de leden van de L.T.M. de graag geziene gasten van de jonge boeren. Zelfs de heeroom aalmoezenier Immink woonde het feest bij. In de kerk van de H. Kruisverhef fing werd tussen de gewone H H. Missen, tot intentie van de leden van de L.T.J. en van de L.T.M., door de weleerw. pater J. T man O.S.C. een H. Mis ongedragen. Na de H Mis vereniaden de leden van de L.T.J. en L.TM. met de be stuurders van de L.T.B. zich in het Graalhuis voor een feestelijk ontbijt gevolgd door een gezellig samenzijn, waar bezinning, ernst en vrolijkheid de ware feesteülkheid brachten. De gastheer, voorzitter P. van der Poel Lz., verwelkomde zijn gasten en even later kwamen de heren Antoon Gemeenteraad van Voorschoten (Vervolg en slot). De vergadering werd ongeveer een kwartier geschorst. Na de schorsing deelde de voorzitter mede, dat hem mogelijk was geworden om een glo bale en ruwe schatting te geven van de kosten. De weg zal ongeveer 200 meter lang worden, hiervan gaat 95 meter door het terrein van het kerk bestuur. De gfond aan de ene zijde is bestemd voor een speelplaats van Nieuw-Voordorp en een ander ge deelte wordt gereserveerd voor uit breiding van het r.-k. kerkhof. De andere zijde is dan bestemd voor een bijzonder gebouw. Deze strook grond zal ongeveer van de kos ten van de gehele weg bedragen, dus naar ruwe schatting een bedrag vra gen van 18.000 ƒ20.000. De Drijs per m- komt dan neer op 10. Hierna konden al de raadsleden zich met het voorstel verenigen en werd het zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De gemeente zal al het mogelijke in het werk stellen om zo spoedig mogelijk tot een oplossing te Komen ontbinding van de pacht overeenkomst en de te geven schade vergoeding aan de pachter. De gemeentelijke subsidie in de restauratie van het inrijhek van Nieuw-Voordorp zal bedragen vijf tien procent van de geraamde kos ten van 3530. Het rijk zal 45 pet. voor haar rekening nemen en ver wacht wordt dat de provincie ook 15 pet. zal bijdragen. De gemeentewoningen kregen op deze avond hun nieuwe huurbedrag vastgesteld. Dit in verband met de huurverhoging van 25 pet. per 1 aug. 1957. De panden Leidseweg 95 en 97, die verbouwd zullen worden tot po litiebureau, zullen aar het rijk wor den verhuurd voor een bedrag van 5000 per jaar. Bouwplan voor VUetwijk Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel om een cediet beschik baar te stellen van 14.500 voor het bestedingsklaarmaken van 'n bouw plan voor Vlietwijk. Op het bouw programma van de rayoncommissie voor het 4e kwartaal 1957 blijkt er voor de gemeente Voorschoten nog ruimte te zijn voor 58 woningen. Aangenomen kan worden dat dit aantal woningen geheel van gemeen tewege zal kunnen worden gebouwd. In het uitbreidingsplan zijn vier flat gebouwen geprojecteerd van ieder ongeveer 18 woningen (Vlietwijk). B. en w. willen van deze gelegen heid gebruik maken om een plan van vier blokken van. 18 woningen in totaal 72 woningen uit te werken, Aan het architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam, welk bu reau op het ogenblik tijd heeft om op zeer korte termijn de stukken ge reed te hebben, is opdracht gegeven tot het bestedingsklaarmaken. De heren G. en P. Niersman had den de gemeente laten weten dat zij hun inschrijving voor de bouw van een kleedgelegenheid op het gemeen telijk sportpark hadden overgedragen voor hetzelfde bedrag aan de firma G. H. en J. Niersman te Voorscho ten. De raad stemde hiermede even eens in. Bij de rondvraag kwam aan de orde de verkeerssituatie aan de Rijn dijk/Haagse Schouw. De houten noodschool zal ongeveer half novem ber klaar zijn, deelde wethouder Schrama mede en dan zullen de moeilijkheden voor de diverse scho len uit de weg geruimd zijn. Wet houder Schrama stond op het stand punt dat de gang van zaken vrij voorspoedig was verlopen. De heer Pels was niet zo tevreden en achtte de situatie voor de Parkschool/Vliet- school en Ulo bedroevend. Een be schuldiging van nalatigheid van het gemeentebestuur werd door de voor zitter volkomen van ce hand gewe zen. van Moorsel, diocesaan voorzitter uit Warmond, en Theo van Son, dioc. leider van de L.T.J., het feest met hun bezoek vereren. In de gezellige sfeer kwam al spoe dig een hoogtepunt van hartelijkheid en vrolijkheid toen de jonge boerin nen van tafel opstonden en zich op stelden voor het brengen van een geestige, pittige aubade. Het wqxen allemaal geestige,, toepasselijk voor dit feest, berijmde liedjes en het ge sproken woord was een hulde en ge lukwens aan de jubilerende L.T.J. Alle feiten van oprichting en het voortbestaan werden schertsend ver teld, van de acht voorzitters en de vijf aalmoezeniers en vooral van de grote verdienste van de L.T.J.. de L.T.M. in het leven te hebben geroe pen. Geen wonder dat de L.T.M.-leden zo spontaan hun hulde-liederen gin gen zingen. Deze spontaneïteit be reikte op het eind het hoogtepunt, want toen klonk op de wijs van Gildebroeders maakt pleziere": L.T.J. je kleine zusje wenst je nu proficiat. 't Wordt bezegeld met een kusje maar dit zit nog in het vat. De gast Ton van Moorsel hield een toespraak en zeide de afdeling Zoe- terwoude te kennen als een der eer ste afdelingen in het diocees waar een hechte band de leden bindt. Spr. huldigde de heer Koos Paardelcoo- per als de pionier, die ook de L.T.M. tot stand hielp brengen, sprak van de kleine gemeenschap die haar in vloed liet gelden en bij de moeilijk heden een steun was. In groot ver band zag spr. een groeiende samen werking tot de christelijke wereld- opbouw. Theo van Son was op dit feest de ceremoniemeester van de goede soort, die van de gelegenheid ge bruik maakte om eens kernachtig te spreken over het doel en het bestaan van de L.T.J. Teruggrijpende naar de na-oorlogs jaren, constateerde spr. de emanci patiedrift van de meisjes, inhakende op het liedje waarin zoeven door de meisjes de jongens een kus werd aangeboden en sprak toen van de revolutionaire drift waaruit de be weging geboren is, van de spannin gen tussen jong en oud, nadat het oude patriarchale gezinsgezag in al les domineerde. Naarmate de ont wikkeling kwam, groeide een ander gezag, dat door wijsheid en verstand werd gevormd. De ouderen spraken zich uit, de jongeren niet meer te begrijpen. Met een verre terugblik in de ge schiedenis stelde spr. vast, dat reeds eerder het jeugdprobleem bestond en vertelde van het bewogen priester- hart van Adolf Kolping, dat luisterde naar de moeilijkheden in het diepste wezen van de jonge mens, Duidelijk tekende spr. het gevaar als de wet gever zich met het jeugdprobleem gaat bemoeien. De tweede wereld oorlog begon Hitler met de opleiding van de Hitler-jugend. Na de oorlog na en de opvoeders afstand doe het zelf, maar wees tot luisteren bereid. Breedvoerig ging spr. in op de vor ming van de wisselwerking van de standen, van de jeugdstandsorgani- saties, duidelijk door het Episcopaat omschreven. Duidelijk voorgesteld is het doel: ontplooien tot volwassenheid te kun nen leven waarvoor je komt te staan zó dat je het aan kunt. De L.T.J. doet dit in zijn - totali taire zelfwerkzaamheid, door de openheid de vraagstukken op tafel te smijten. Na een practische taakomschrij ving, waarschuwingen tegen te veel traditie, aanmoediging om te durven strijden en te wijzen op de opdracht te werken om de wereld voor Chris tus te winnen, besloot spr. zijn vurig woord met te vragen altijd de hel pende hand te bieden aan zwakke ren en voor hen te bidden. De avondviering kon door ziekte van enige „Spelers van Sint Vincent" niet doorgaan. De L.T.B. heeft ech ter met deze ochtendenviering het tweede lustrum waardig gevierd. Z0ETERW0UDE- LEIDERDORP Film avond K.A.B. Voor de he denavond te houden filmavond waar o.a. een kleurenfilm van de Taptoe Delft 1957 zal worden gedraaid, zijn aan de zaal, voorzover toereikend, nog kaarten beschikbaar voor leden van de K.A.B. Beslist geen toegang beneden 16 jaar. Een nogal rumoerige vergadering in de Twentse Schouwburg te En schede besloot het eerste driedaagse congres voor weduwen ep weduwna- ren. Op deze vergadering werd be sloten een vereniging In te stellen van weduwen en weduwnaren. Om deze vereniging te stichten werd een ciumissie benoemd die zich zeer nauwgezet aan har taak zal wijden. Bovendien heeft deze stichting het plan om een blad uit te geven waar door de aandacht van de regering ge vestigd moet worden op de sociale problemen waarvoor weduwen en weduwnaren zich zien gesteld. Aan het slot van de avond hield de organisator de heer Ger Greijn (gemeentesecretaris van Grevenbicht en eveneens organisator van het vrij. gezellencongres) een redevoering waarin hij onder meer zei dat het congres het volgend jaar beter geor ganiseerd zal zijn en dat dan ook meer de nadruk zou worden gelegd op de gezellige sfeer. Van zijn kant hoopte hij dat er op het volgende congres meer mannen zouden komen dan deze keer. Staande bracht men de heer Greijn een ovatie en zeer toepasselijk zong men tot slot „Auf Wiedersehn". 16000 LITER BLOED STROOMDE WEG. Het was met recht een bloedbad, dat zaterdagmiddag bij Meppel werd aangericht toen nabij de Pijlebrug over de Smildervart, een tankwagen van de NTF uit Nijverdal omsloeg en zodanig werd beschadigd, dat de inhoud van de tank bestaande uit 16.000 liter bloed over de weg stroom de. De chauffeur A. K. uit Nijverdal kwam ongedeerd uit zijn zwaar be schadigde trekker. De brandweer van Havelte is tot in de avond bezig geweest met het schoonspuiten van de weg. KORTE golf Aan de veiling Westerlee bij de Lier is de eerste witlof aangevoerd en wel door de tuinders Gebr. Voogt, Nolweg te Maasdijk. De prijs was 80 cent per kilo. De 47-jarige weduwe W. Latooy Van Berkel is doordat zij de macht over het stuur verloor op de hoek van de Bergweg en Schiekade te Rotterdam van haar fiets gevallen. Zij kwam onder de wielen van een vrachtauto van de N,V. Heinekens Brouwerij terecht en was vrijwel op slag dood. De politie te Rotterdam heeft de 18-jarige G. uit Rotterdam aangehou den, omdat hii vriidagavond de 18- jarige zeeman Th. Peters uit Rotter dam met een dolkmes in de buik had gestoken. Tijdens de tweede avond-voorstel ling hadden de jongelui een woorde wisseling gehad, die na de filmver toning uitdraaide on een vechtpartij. Rusland Is in Armenië begonnen met de bouw van 's werelds eerste elektrische centrale die al haar kracht aan de zon ontleent. meMt radio-Morkou. Door middel van 1300 spiegels die de zon weerkaatsen, zal een grote ketel met water aan de kook worden gebracht. De stoom hiervan zal een turbine in beweging brengen. Volgens radio-Moskou kan op deze wijze 2.580.hOfl kilowat elek. trWtelt, ner jaar worden gewonnen. Zondagavond is een nas«a"iers- trein met be^torrnming Ksratpjl. te Gambar, in West-Pakistan, in bot sing gekomen met een olietrein. De locomotief en vijf wagons van de nassagierstrein werden vernield. Tenminste twintig personen zijn door verbranding om het leven geko men. Bij het militaire vliegveld van Rome is zaterdag een tweemotorig Italiaans legervliegtuig neergestort. Vier van de vijf inzittenden kwamen om het leven. Prins Alexander van België is za terdag ontslagen uit het ziekenhuis in Boston, waar hij een moeilijke operatie in de hartstreek heeft on dergaan. De 15-jarige prins wordt binnen twee weken met zijn vader en moeder in België terug verwacht. (IC 5) Rrrrwrmeerde KOOK OPWEKT, BI 'JKT HET DOT DEBRSfS KIFT EENS GETROFFEN WERD Dook HET iNSCHRKELEN vrnhetPlrhMmd EK EEN MRONETJSCHNET OVER DE BRSft OESPRN- NEN. Qf ZWRRRSTE BOMMEN EN HET HEVIGSTE KRN0NVUUR KETSEN I RF OPffET 0NZKHTBRRE NET, ZONDEK SCHRDERRN TERKHTEN i JA Verhip!Het lever sM mhle/oof en nu vut hé zén FfonH'uitvoe- nn.'frmoetielr (eieurenofz/tes n rerlorenlH'inde fhtrkslef tymumomm vmtrnmnmh mnsmmFimmoPDiimm

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9