40 jaar,Herwonnen Levenskracht4^üll"|,as<0Dr ^mi,z uit jaar Franciscaan te Leiden luisterrijk gevierd BELANGRIJK AANDEEL IN DE STRIJD TEGEN TBC Gouden huwelijksfeest van het echtpaar G. A. Niersman-v. Wissen Afscheid op het Leidse stadhuis Geen „zandzuig-eiland" vóór Katwijk MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT Een van de schoonst bloeiende afdelingen van de K.A.B. in ons land, ..Herwonnen Levenskracht" herdacht gisteren het feit, dat 40 jaar geleden in Leiden een eigen comité werd opgericht, om ook in Leiden de strijd tegen de tuberculose, toentertijd een gevreesde volksziekte, te beginnen. Deze dag, die als een rustdag na vele jaren van hard werken, belange loos offeren, jaren van teleurstellingen, maar nog veel meer van voldoe ning om al hetgeen bereikt werd, gezien mag worden, kon dan ook niet anders dan met een dankoffer aan God worden ingezet. den steeds in de geest van zijn woor den zal bljjven handelen. Voorts dankte hy alle aanwezigen, in het bijzonder het feestcomité voor de moeite die het zich getroost, om deze dag te doen slagen. Hierna overhandigde de heer E. P. Arts bloemen aan de echtgenoten van de mannen van het feestcomité, als troost voor de vele avonden, dat zij hun echtgenoten aan H. L. heb ben moeten afstaan. „De mens die men helpen moét" In het St. Antoniusclubhuis waren 's ochtends om 8 uur alle leden aan wezig om de H. Mis by te wonen, die werd opgedragen door kapelaan G. W. Lemmers, geestelijk adviseur van de Leidse afdeling, en gezongen door het koor van de St. Petrusparochie o.l.v. de heer H. A. Rijnbeek. Ontbijt. Na de H. Mis heette de heer E. P. Arts. als lid van het feestcomité namens de voorzitter van dit comité, de heer Th. Staats, die wegens een pijnlijke keel niet het woord kon voeren, allen welkom, speciaal de afgevaardigden van het bestuur van de KA.B. en de districts-propa- gandaleider, de heer L. Luysterberg. Tijdens het ontbijt zorgden de heer J. Gordijn en de heer J. Raap horst, pianist en violist, voor een ge zellige muzikale achtergrond. Nadat allen zich te goed hadden gedaan aan 't voedsel op de rijk be laden tafels en mevr. M. M. Bus Saay het bestuur een envelop met inhoud had aangeboden, kreeg de districts-propagandaleider, de heer L Luysterberg het woord. In het kort memoreerde hy hoe de strijd tegen de tuberculose begonnen en verlopen is en welk een enorm aan deel „Herwonnen Levenskracht" in deze strijd heeft gehad. Hij wees op de prachtige resultaten die bereikt waren: in 1917 13000 sterfgevallen aan t-b.c.; in 1956 nog maar 700; voorts op het dalend aantal patiën ten in de sanatoria, het enorme ka- piaal, dat aan de verpleging wordt uitgegeven en de faam, die het eigen sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt- hoven, waar de zusters Dominica nessen de verpleging verzorgen, in geheel Europa als zijnde het meest moderne sanatorium van Europa, heeft. Niet de kern. Maar na deze opsomming van zui ver materiële successen, legde spre ker er de nadruk op. dat dit niet de kern van het werk van Herwonnen Levenskracht is. Vooral het bieden van hulp op geestelijk terrein be hoort tot de werkzaamheden van Herwonnen Levenskracht. De zieke naaste beschouwen als de mens, die men helpen moet omdat God het wil, dat is en blijft de hoofdgedachte bij dit werk. en daarom vooral ver heugde het spreker, dat hij vandaag het Leidse comité dat van de 1300 comité's, die Herwonnen Levens kracht telt, lang niet het kleinste is, kon feliciteren. De heer H. Montfrooy, voorzitter van het Leids comité van „Herwon nen Levenskracht", dankte spreker voor zijn lovende woorden en gaf de verzekering, dat de afdeling Lei- De receptie. 's Middags bood de heer Th. Stadt het bestuur 245 nieuwe donateurs aan als geschenk van de propagan disten, waarna het jubilerende be stuur, bestaande uit de heren H. Montfrooy, voorzitter, S. Strijk, se cretaris, M. de Jong, penningmeester, A. Spierings, commissaris, C. N. Keur, afgevaardigde KAB. en me vrouw W. ArtsBakker, afgevaar digde K.A.V., recipieerde in het prachtig met bloemstukken versierde St. Antoniusclubhuis. Er waren afgevaardigden van an dere afdelingen van de K.A.B., zo als „St. Rafaël", „St. Lambertus" „St. Eloy" „St. Antonius", „St. Joris" en Het bestuur van H.L. zoals dat gisteren de huldiging bij het veertig, jarig jubileum van het Leids comité in ontvangst nam. V.l.n.r. mevr. D. Arts-Bakker, secretaris Strijk, voor zitter Montfrooy, penningmeester De Jong, G. A. kapelaan Lemmers, C. N. Keur en commissaris Spierings. Morgen, 1 oktober, zal hef zestig jaar geleden zijn dat oud-pastoor Suitbertm Smitz o.f.m*. in het kloos ter trad. Pater Suitbertus heeft 22 van zijn 60 jaren Francis canen-leven te Leiden doorgebracht; 15 jaar als de beminde pastoor van de Hartebru sparochie en 7 jaar als rustend herder in de St. Leonardusparochie. Oud-pastoor Smitz woonf thans in het minderbroe dersklooster te Venray. VOORSCHOTEN „St. Willibrordus" om gelukwensen aan het bestuur over te brengen. Voorts vertegenwoordigers van vele afdelingen uit de omgeving van Lei den. Namens het hoofdbestuur sprak de secretaris-penningmeester, de heer Franken. Velen voerden nog het woord. Deken Haring, wethouder S. Men ken, namens B. en W., de heer De Wilde, vice-voorzitter van de Leidse K.A.B., dr D. de Ruiter, districtstu- berculose-arts en de heer Compeer, secretaris-penningmeester van „San tos", een zustervereniging. Allen we zen op het vele werk, dat nog ver richt moet worden, hetzij op geeste lijk, hetzij op materieel gebied. Thans, nu het gevaar voor t.b.c. be smetting kleiner wordt, staat de strijd tegen de rheuma voor de deur, Enorme bedragen gelds en liefde zijn hiervoor nodig. In zijn dank woorden. die de heer Montfrooy tot elk der sprekers afzonderlijk richtte, vroeg deze dan ook Gods zegen en aller medewerking, opdat het devies „Herwonnen Levenskracht is her wonnen volkskracht" voor ieder een duidelijk begrip worde. Vermelden wij nog tot slot, dat op 27 oktober a.s. de feestelijkheden rondom dit jubileum afgesloten zul len worden met een grote propagan- de-feestavond, waaraan o.a. Willi Alberti medewerking verleent, in de Stadsgehoorzaal. Woensdag 2 oktober ajs. hoopt hetiwingen enz. Maar ook buiten Voor echtpaar G. A. Niersman en W. M. schoten bouwde de heer Niersman Niersmanvan Wissen, Voorstraat 8, o.a. im Leiden de verbouwing van de de dag te herdenken, waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk tTaden. Dit huwelijk werd gezegend met 7 kinderen, vier jongens en 3 meisjes. Op hun beurt kozen vier kinderen zich een levenspartner en verlieten het ouderlijk huis en zo kan het gou den echtpaar neerzien op 12 klein kinderen. De heer G. A. Niersman werd geboren te Voorschoten in 1872 aan de Rijndijk en ging na de school jaren in het bedrijf van zijn vader werken. Toen hij 22 jaar oud was vestigde hij zich met zijn zuster in Voorscho- t en-dorp Eerst op de Bloklaan, na derhand op de Voorstraat. Op 35-ja rige leeftijd trad hij in het huwelijk met mejuffrouw M. A. van Wissen uit Wassenaar, die toen 26 jaar oud was. De bezoeken aan Voorschoten, die mej. van Wissen toen met haar vader in de „arrentikker" maakte, zullen aan deze gang van zaken wel niet vreemd geweest zijn. Het aantal aannemers in Voorscho ten was irn die tijd niet groot en zo was er wel voldoende te bouwen. Enige bekende bouwwerken, die door aannemer G. A. Niersman werden ge bouwd zijn wel de voormalige R.K. Meisjes en Jongensscholen resp. aan de Veurseweg en Leidseweg. Verder nog het Bondsgebouw en het Graal- huis. De heer Niersman trok in die tijd zelf naar Nijmegen om de stenen te kopen. Deze werden dan per schuit aangevoerd tot aan de Molenlaan en vandaar werden zij per paard en wa gen naar het werk getransporteerd! Verschillende particuliere woningen in Voorschoten. In de Bijdorpstraat, toendertyd de Kattenlaan, bouwde hy wel 30 woningen. Daarnaast was er voldoende burgerwerk, verbou- Kaasmarkt met het bodehuis. Maar ook op ander gebied heeft de heer G. A. Niersman zijn sporen verdiend. Hij behoorde tot de oprich ters van de R.K. Volksbond. Hij was ongeveer 30 jaar voorzitter van de St. Barbaravereniging, een onderaf deling van de R.K. Volksbond. Naderhand behoorde hij weer tot de oprichters van „De Hanze", wel ke vereniging later is omgezet in de r.k. middenstandsvereniging Sint Franciscus van Sales". Ruim 20 jaar lang was hij bestuurs lid van het R.K. Armbestuur, waar van 5 jaar voorzitter. Thans is hij nog erevoorzitter van dit bestuur. Bij plechtige gelegenheden is de kerk is de heer Niersman nog in functie als baldakijndrager. Ook de brandweer van Voorscho ten kende de heer Niersman als on derbrandmeester. Dat ging toen al lemaal nog primitief. Bij brand ging de klok luiden en dan moesten als de bliksem 30 a 40 mensen bijeenge- trommeld worden om de drie hand spuiten te 'bedienen. Bij de blussing van menige brand in Voorschoten was de heer Niers man aanwezig. En als er 's winters ijs was zat de heer Niersman vast niet achter de kachel, want als com missaris van de Noord-Zuid Holland, se IJsclub had hij de zorg voor de banen. Een hoogtepunt in zijn leven vond de heer Niersman wel het feit, dat bij in «december 1950 geheel onver wachts onderscheiden werd met de pauselijke onderscheiding het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Niersman wist niet wat hem overkwam, toen pastoor Van Bem- melen en zijn beide kapelaans, het kerk- en armbestuur op een zondag middag aanbelden en hem de pau selijke onderscheiding kwamen uit reiken wegens zijn grote verdien sten voor de katholieke zaak. Toen hij 70 jaar oud was heeft hy zijn bedrijf overgedaan aan zijn 3 zoons, maar denk niet, dat de heer Niersman nu ging rusten. Hij bleef de helpende hand uit steken en nog dagelijks is er in een aannemersbedrijf nog wel werk, dat de heer Niersman kan verzetten. Als zijn kinderen hem er niet vanaf hiel den, zou hij nog wel op een ladder willen klimmen om de witkwast te hanteren. Dagelijks is de eerste gang van de heer Niersman naar zijn pa rochiekerk; dat doet hij nu lopende, maar hij zou het nog graag per fiets doen. Zowel de bruidegom als de bruid verheugen zich nog in goede gezondheid. Ook de bruid, mevrouw M. A. Niersmanvan Wissen bewoog zich op het gebied van het verenigings leven-. Jarenlang zat zij als bestuurs lid in de R.K. Vrouwenbond. Woensdag zal het feest worden ge vierd. Eerst kerkelijk met een plech tige H. Mis van dankbaarheid om 10 uur en verder in huiselijke kring. Van 3.30 tot 5 uur is er ten huize Voorstraat 8 nog gelegenhed om het gouden echtpaar geluk te wensen. Geboren: Frangois Armand Cor- neille zn van C. Fortanier en Th. A. M. Genet; Maria Elizabeth dr van E. J. de Jong en M. J. G. van Gent; Joüna Catharina dr van G. Kruijt en C. J. Roelfsema; Steven Paul zn van Ph. van Noort en B. E. Evans; Alida Maria Johanna dr van G. L. van Amsterdam en A. A. J. Duijndam; Geertruida Catharina Maria dr van H. J. van Benten en H. P. Bijlemeer; geb. te 's-Gravenhage; Mabel Loui- sette dr van G. P. L. Jongkind en W. A. Wijbenga; geboren te Leiden: Gerrit Peter zn van G. P. van Loe- nen en M. J. Vogelenzang. Gehuwd: Cornelis Boers en Elisa beth Helena Theodora van der Lin den, te Leiden. Overleden: Anna Catharina Riet- meijer 80 j., echtg. van C. Looye- stein. De C.V. Zuidhollandse Zandwinning Maatschappij te Leiden, die enkele maanden geleden met het spectaculaire plan kwam om nabij Katwijk een betonnen eiland te bouwen waarop een zandzuiginstallatie geplaatst zou worden, heeft thans dit plan opgegeven. Bij nader inzien is men bevreesd dat de zee geen voldoende zand zal aanvoeren, ook het Katwijkse havenplan, dat nog steeds niet is opgege ven, schijnt een beletsel te zijn. Thans heeft men een zandzuiginstallatie laten bouwen welke zaterdag 21 september j.l. voor de monding van de Rijn verankerd werd. Deze zand zuiger welke een capaciteit van ca 1000 m3 per uur heeft, wordt door een persleiding van 280 m. lengte en welke een doorsnede van 30 cm heeft, naar 2 zandputten gevoerd, die beide een inhoud van 20.000 m3 hebben. Het zeewater uit deze putten wordt door rioleringen weer naar zee afge voerd. Een Haagse bouwfirma heeft voor ophoging van bouwterreinen reeds de gehele productie gekocht. De zandzuiger heeft de plaats ingenomen van de verouderde zuiger, die tot zaterdag 21 september in de Rijnmond verankerd lag. Donderdag kwam een sleper van bureau Weismüller uit IJmuiden reeds met de zuiger voor de kust van Katwijk, maar door het niet aanwezig zijn van een motorbarkas moest het verwisselen van de twee zuigers tot zaterdag worden uitgesteld. Geschenk voor feestend „Noorderkwartier" te Leiden Vanmorgen heeft de heer H. J. Barentsen, chef van de afdeling Brug gen en Waterwerken van de gemeente Leiden, afscheid van de dienst ge nomen. Op de foto ziet U de directeur van de dienst gemeentewerken te Leiden ir D. Y. Lem, de heer Barentsen de hand drukken, nadat hij de scheidende afdelingschef heeft toegesproken. Voor verslag, zie elders ïd dit nummer. De nieuwe voetgangersregeling KNIPPERBOLVOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" j In het algemeen moeten voetgangers binnen een I li,; afstand van 50 meter van de beschermde oversteek plaats gebruik maken. Dit geldt niet, als zij gaan van het dichtstbijzijnde voetpad naar een openbaar vervoermiddel of omgekeerd. Op het plaatje ziet U de twee mensen, die uit de tram komen, naar het voetpad gaan, dat het dichtst bij hen is. De twee voetgangers, die in de richting van de tram lopen, moeten er ook instappen, maar mogen niet naar het trottoir aan de overkant gaan. Trampassagier, A loopt fout, want hij gaat niet naar het dichtstbijzijnde voetpad. (Wordt vervolgd) LET OP VOETGANGERS! VOETGANGERS, LET OP! De Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" te Leiden viert haar dertigjarig bestaan. In verband hiermee heeft de jeugd van de vereniging het bestuur een optocht van versierde fietsen, autopeds en poppenwagens aangeboden. In deze stoet reed op een vrachtwagen ook de „klimboog" mee, een geschenk van leden en donateurs van „Noorderkwartier" aan het bestuur. Deze boog is een mooie aanwinst voor de ravottende jeugd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8