$LMÏLGAT üéy.mu$w Zilveren jubileum van koster J* Ouwerkerk Scherp H. J. Barentsen, afdelingschef gemeentewerken, nam afscheid De kinderen en „NOORDERKWARTIER" „De Gastspelers" voerden „Dolle Toon" op MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 de leidse courant PAGINA 2 v O ck- E.H.B.O.-CURSUSSEN. In elk gezin een EÜ.B.O.-er; dat is het wat afd. Leiden van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. zich voorstelt met het geven van E.H.B.O.-cursussen. Daarom begint de Leidse afd. dins dag 8 okt. weer met een nieuwe cur sus, 's avonds te 8 uur in het RJC. Ly ceum Mariën Poelstraat 4. Deze cursus staat onder leiding van een bekwaam docent en bekwame in structeurs. Men kan ervan verzekerd zijn, dat de lessen interessant en ge zellig zijn opgezet. Kom eens kijken of liever, geef u voor die datum op oan het secreta riaat: Melchior Treublaan 30, Leiden. G ISLAAGD. Aan de Nederlandse Economische Hogeschool t e Rotterdam, zijn ge slaagd voor het propaed. examen eco nomie de heren A. P. M. P. J. Detrie en A. van Laarhoven te Leiden. LET OP HET GAS! Doordat een melkkoker droogge- kookt was is zondagmiddag om kwart voor twee een brandje uitgebroken in de bovenverdieping van perceel 26 droeg pastoor J. A. van Kleef geas- sisteerd door oud-kap. A. H. Schra- aan de Zoeterwoudsesingel. Enig i ma als diaken en kap. J. v. Adri- meubilair moet vlam gevat hebben; !chem als sub-diaken, een plechtige het miniatuur-brandje me. een slang, aangesloten op de waterleiding. Crescendo. Dinsdag a.s. is het voor de adspiranten van de r.-k. Korf balvereniging Crescendo trainen in de gym.-zaal Ulo, Vrouwenkerfhof 1. Ook de adspirantenleiders(sters), worden allen verzocht aanwezig te zijn. Opbrengst Reclasseringscollecte. De opbrengst van de collecte op de reclasseringsdag, zaterdag 28 septem Feest bij het zevende lustrum van de Leidse Ziekenkas De Leidse Ziekenkas, een organisa tie, welke in het verleden veel zegen rijke arbeid heeft verricht en ook thans nog op de bres staat voor de belangen van haar circa 450 aange sloten leden, bestaat 35 jaar. In een tijd, nu ongeveer een halve eeuw geleden, dat het er met de so ciale voorzieningen voor de werkne mers nog hopeloos voorstond bij ziekte en ongeval volgde geen uitke ring zagen de ziekenkassen hun levenslicht. Teneinde hierin enige verbetering te brengen werd als voor loopster van de thans jubilerende Ziekenkas de vereniging „Eendracht zij ons Doel" opgericht. Nadat in 1919 de Ziektewet in het leven was geroepen, vond in 1922 een bespreking plaats met de diverse ziekenkassen, waarvan een fusie het gevolg was en waaruit de „Leidse Ziekenkas" is geboren. Het doel van deze ziekenkas is om de werknemers ber j.I., heeft te Leiden bedragen I te verzekeren tegen de drie wacht- 3826.78. 1 dagen en om de 20 pet. loonderving op Gisteren is op plechtige wijze het van Haasteren, de leden van de H. vijfentwintig-jarig ambsjubileum Familie, met mej. Verplancken aan van koster J. Ouwerkerk door de pa. het hoofd, de koorzangers met secre- rochianen van O.L. Vr. Heanelv. en taris C. Schmidt en het college van St Joseph gevierd. Om half tien orde-commissarissen met de voorzit de brandweer rukte uit en bij bluste Burverlüke Stand Geboren: Alfred, zn v. A. Rijlaars dam en C. P. M. Hoogervorst; Peter Cornelis Bastiaan, zn v. C. B. de Klerk Wolters en E. Wijtsma; Catha- rina Alida, dr v. W. Iestra en C. A. Lanting; Rudolf Peter, zn v. J. A. T. van Schooten en L. W. Smit; Anke Matthia, dr v. J. Zeldenrust en P. C. S. Schukking; Petronella Johanna, dr v. I. Bleiji en J. C. Fakkel; Gerarda Antonia Christiana Maria, dr v. A. A. Knijnenburg en G. v. d. Lubbe; Fran- ciscus Theodorus zn v. W. M. de Greef en E. D. van Unen; Cornelis Johannes zn v. J. Kuivenhoven en J. E. de Mooij. Overleden: P. A. A. J. Verburg 32 jr man. y Leidse Agenda Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de Apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Op 3 oktober zijn geopend van des morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur. Apotheek Boekwijt; Apotheek Ha ft Mis op. De heer Ouwerkerk nam met zijn echtgenote op het priesterkoor plaats terwijl de kerk zich vulde met paro chianen, die met dit feest medeleef den. Het zangkoor o.l.v. de dirigent-or ganist, Ad Hoogenboom, met assis- ter H. de Kruiff roemden alle om strijd de behulpzaamheid, de stipt heid en accuratesse van de koster, terwijl zij tevens ieder op zijn eigen wijze hem dankten voor het vele werk dat hij steeds voor deze corporaties had verricht. Langzamer hand stapelden zich de cadeaus en vergadenngbezoek op. te vangen. Tevens werd overgegaan tot het in het leven roepen van een regeling voor kleine zelfstandigen (uitkering 100 pet.). Ter gelegenheid van dit zevende lustrum vond zaterdagmiddag in de Jacobazaal van Den Burcht een re-: ceptie plaats. Onder de velen, die hier gelukwensen aanboden, waren o.m. de doktoren mej. G. J. Verbruggen en H. P. Veldhuyzen, de heer Eradus, secretaris van de Geschillencommis sie, het dagelijks bestuur van de zus tervereniging „Ondersteuning zij ons Doel" en de voorzitter van de feestcommissie, de heer Jac. Ginjaar. In aansluiting op deze receptie volgde in de avonduren in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal een feestelijke samenzijn. De heer Gin jaar heette hier allen hartelijk wel kom, om er vervolgens zijn voldoe ning over uit te spreken, dat het de Leidse Ziekenkans goed gaat. Aan alle verplichtingen kan worden vol daan. Spreker schreef dit voor een belangrijk deel toe aan het onver moeide werken van het dagelijks be stuur, de heren J. van Rosse, voorzit ter, S. de Graaf, secretaris en C. Pauw,, penningmeester, die resp. 33, 31 en 26 jaar in het bestuur zitting hebben. Gezien deze lange staat van dienst en gelet op de activiteit van dit drietal, bood de heer Ginjaar hen het ere-lidmaatschap van de Leidse Ziekenkas aan. Een onderscheiding, welke gepaard ging met de aanbie ding van een enveloppe met inhoud (voor ieder één). Namens zijn medebestuurders dank te de heer Van Rosse voor deze vrien delijke geste. De heer S. P. Strijk, voorzitter van „Ondersteuning z- ons Doel", liet de echtgenoten van de drie bestuursleden in deze hulde de len en wekte de leden tot een trouw enveloppen voor de koster op. De heer W. Overdijk als vertolker van de gevoelens der acolythen wees er op dat het woord koster een be- felijke wijze ten gehore. Receptie. tentie van de hulp-organist Bertus p'P geworden is, de naam Ouwer- Heetvelt, zong op zeer verdienstelijke I kerk is min of meer onbekend, wijze de mooie maar zeer moeilijke, yaJ} SlPs deed he} w°°rd, voor de vier-stemimige Missa Ohoralis van l. misdienaars; hy dan te de koster Refiel; na de H. Mis bracht het 'tlyoof a het goede en bood hem een steeds weer ontroerende „O Jesu ""te kist sigaren aan. amor mi" van Giezen op voortref- Ontroerd door zoveel pryzende woorden, dankte de heer Ouwerkerk voor al de felicitaties en de cadeaus. „Waaraan heb ik dit alles ver diend?" zo vroeg hij zich af. Hij hoop- Om twaalf uur opende de pastoor te nog vele jaren zijn plichten als de réceptie met een geestig woordje j koster in deze kerk naar genoegen te tot de jubilaris als eerste van een i mogen vervullen, ry van sprekers. Na de corporaties kwam een onaf- Pastoor van Kleef opende de re-1 gebroken stroom van parochianen de ceptie, zoals hij zeide, als pastoor van I koster complimenteren. Het leek wel dit grote gezin, maar tevens ook om- of ieder gezin zijn afgevaardigde naar dat hij werkgever van de heer deze receptie had gezonden. Ouwerkerk is. Hij sprak over de kos- Onder de aanwezigen waren o.a. ook ter als „zijn vijfde kapelaan". Het pastoor H. v. d. Horst uit Brazilië, evangelie van St. Michaël noemdepater Basilides v. d. Berg o.f.m. uit spr. toepasselijk i.vjn. de wooruCQ. Indonesië, pater Ant. Vjrhage M.S.C. „Talloze engelen staan hem bij", als uit Ned. Nw.Guinea, Zusters van men daarbij de grote schaar van kin deren rondom de beide echtgenoten zag staan. Het kerkbestuu. voor wie sprak de heer A. H. J. van der Horst, het col lege van collectanten, o.l.v. de heer J. Treinramp in Nigerië Zondag zijn ongeveer vijftig men sen omgekomen bij een treinongeluk in Nigeria. De trein was op weg van Lagos naar Kano in Noord-Nigeria en stortte van een dijk, 32 km. te hoorden van Ibadan, de hoofdstad van West-Nigerië. Stortregens had den de rails ter plaatse weggespoeld en alle zes rijtuigen van de trein verongelukten. Vijftien lijken zijn reeds gebor gen en vijftien gewonden in het zie kenhuis te Ibadan opgenomen. Er zijn nog meer dan driehonderd vermisten en de mogelijkheid be staat, dat het nog verscheidene dagen zal duren, voordat het definitieve aantal slachtoffers bekend is. Gemeend wordt, dat de lijken van enkele passagiers kilometers ver door de rivier zijn meegesleurd. POTLOOD en GEEST No. 510 Horizontaal: 1. iemand die men aan zijn dis opneemt en ont haalt; 4. inhoudsmaat (afk.); 6. meis jesnaam; 7. zacht; 9. voorvoegsel; 10. gesloten; 12. emeritus (afk.); 13. ge zeglijk; 16. bijwoord; 17. zo God het wil (afk. Lat.); 19. bloeimaand; 22. geluid van een ezel; 23. tijdrekening; 24. ons inziens (afk.); 25. breuk, scheur; 27. kleine hooistapel; 29. munt in Zweden (afk.); 30. hemel lichaam. Verticaal: 1. gindse; 2. meisjes naam; 3. spottend; 4. lidwoord; 5. niet gevuld; 6. plaats in de schouw burg; 7. geluk, voorspoed; 8. lengte maat (afk.); 11. aardrijkskundige aanduiding; 14. flauw; 15. meisjes naam; 18. azijn; 19. kreupel; 20. aca demische titel (afk.); 21. Europeaan; 22. pers. voornaamwoord; 26. slede; 28. orient-expresse (afk.). Oplossing morgenavond. Duitse bisschoppen achter christelijke vakbeweging Kardinaal Frings, de voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie, heeft aan het einde van de conferen tie die de afgelopen week is gehouden in Fulda, verklaard, dat de Westduit se bisschoppen geen aanleiding heb ben gezien om terug te komen van hun verklaring van maart van dit jaar, waarin zij opkwamen voor het recht van bestaan van de christelijke vakbeweging. De reden, die tot de oprichting van de christelijke vakorganisatie naast de algemene vakbond en tot de bisschoppelijke verklaring hebben ge leid, bestaan ook thans nog in on verminderde mate, aldus kardinaal Frings: herhaalde scheiding binnen de neutrale vakbeweging van de neu traliteit inzake vragen van principieel godsdienstige, sociale en cultuur-poli tieke betekenis. De bisschoppen wek ken daarom de katholieken op om op zijn minst alles na te laten wat de groei der christelijke vakbeweging zou kunnen belemmeren. Zij wensen veeleer, dat de katholieken zich in spannen om bij te dragen tot een gunstige ontwikkeling der nieuw op gerichte vakbeweging. Syrië en Jordanië Van betrouwbare zijde verluidt, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië veel succes heeft gehad bij zijn pogingen om de verhouding tussen Syrië cn Jordanië te verbeteren. Afgesproken is, dat de kranten in beide landen hun haatcampagnes zullen staken. Intussen gaat Rusland onverdro ten voort met stoken. Het officiële Sow jet-persbureau Tass meldde zaterdag uit Beiroet, dat de „heersende kringen in Jordanië tegen de wil van het volk in beslo ten hebben aan de Britse regering te vragen om herbenoeming van de Britse officieren, die na het ontslag van generaal Glubb uit het Jordaan se leger ontslagen waren". Als bron voor het bericht noemde Tass „pers berichten". Het besluit zou in Jorda nië grote verontwaardiging hebben gewekt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zake:' verklaarde zaterdag echter in Lon den, dat geen daartoe strekkende ver zoeken van de Jordaanse regering in Engeland ontvangen zijn. Liefde van de Pelikaanstraat, de heer Alph. Schlatmann, voorzitter van het Ziekentriduum en 'de heer A. C. God- dijn, voorzitter van de Vriendenkring van het Allerh. Sacrament. Het feest zal in de familiekring van daag worden gevierd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Semi-arts ex. mej. A. den Duik te Den Haag en Hierna waren het woord en de daad aan het door Gé Hofenk deze avond gepresenteerd, Radio Revue ensemble van Dorth, dat een geva rieerd en uitstekend verzorgd caba ret-programma over het voetlicht bracht en waaraan o.a. medewerkten het Dicola danstrio, Ted Vaierio, Dick Binnendijk en Cas Oosthoek. In een minimum van tijd diende dit gezel schap een maximum aan humor, dans en schetsjes op. Een geanimeerd bal onder leiding van de heer J. Alphenaar bracht een vrolijk slot aan een geanimeerde avond. de heren W. C. Cohen Tervaert te Aerdenhout, C. Th. A. Rozestraten te Alphen a. d. Rijn en N. H. Schreuder te Leeuwarden. Geslaagd voor het Artsex. mej. E. A. H. Bloema te Leiden en de heren O. M. Cupédo te Leiden, J. M. Donk te Breda en P. J. J. Zuur te Voor burg. Geslaagd voor het Kerk. Voorber. ex. de heren J. D. Kila te Sliedrecht en D. Driebergen te Katwijk a. d. Rijn. Geslaagd voor het Doet. ex. Ge neeskunde II mevr. J. E. Landsmeer- Jöbsis te Oegstgeest, Jkvr. N. J. F. S. de Ranitz te Den Haag en de heren W. J. v. Amstel te Rotterdam, F. G. Claasen te Leiden, H. S. Heslinga te Den Haag en W. H. A. Govaert te Stein (L.). Na veertig jaar Na een prachtige staat van dienst; veertig jaar employé van de gemeente Leiden, heeft de heer H. J. Barentsen, hedenmor gen op het Stadhuis te Leiden afscheid genomen. Hij was ver gezeld van zijn echtgenote. De collega's die hem in de loop der jaren dierbaar zijn geworden en die ook op hun beurt de heer Barentsen een goed hart toe dragen, plaatsten zich om half twaalf in de rij om de scheiden de chef en diens vrouw de hand ter afscheid te drukken. Onder hen waren leden van het college van B, en W., we za gen voor wij de receptie verlie ten, wethouder S. Menken, hoof den van dienst etc. De heer Barentsen kwam in 1917 als opzichter in dienst van de ge meente. In 1929 werd hij benoemd tot afdelingschef en in de jaren daar na heeft hij die post niet meer ver laten. Onder zijn leiding kwam in Leiden vele belangrijke werken tot stand. Ook door het feit, dat de heer Ba rentsen dirigent is van het koor van de personeelsvereniging van Ge- In de kathedraal van Helsinki is vandaag de uitvaartdienst gehouden voor de 20 september j.I. overleden componist Jean Sibelius. Vele auto riteiten, onder wie de president, re- gerings- en parlementsleden, waren aanwezig. Meer dan hoi.derd kransen en bossen bloemen lagen op en bij de -,*, - kist. De kathedraal was tot de laat- de veertig jaar „Leiden terug; dank meentewerken, genoot deze in Lei den bekendheid. Hij heeft de muziek- technische kwaliteiten van dit koor in de zes jaar van zyn bestaan tot een goed niveau opgevoerd, Het koor behaalde eerste prijzen op concour sen; met ere mogen hierbij de resul taten van de „zangers van Barent sen" genoemd worden op de zang concoursen te Apeldoorn, Rotterdam en Haaksbergen. De heer Barentsen is muzikaal, niet alleen uit zijn be drevenheid met de dirigeerstaf blijkt dit, maar ook uit zijn optreden in de toonkunstkoor; tientallen jaren waarin zijn heldere bariton een ge waardeerde bijdrage leverde aan vele uitvoeringen. Hij speelde piano en orgel, enige jaren was hij organist van het Volkshuis van de Vrijzinnige Protestantenbond. Vermeld mag voorts woïden, dat de scheidende functionaris ook voor zitter van Je Vereniging van Zeeu wen is geweest. Toespraak. Toen vanmorgen in de koffiekamer van de raadszaal de belangstelling een hoogtepunt had bereikt, nam de directeur van Gemeentewerken te Leiden, ir. D. Y. Lem het woord. Hij memoreerde, dat men op gemeente werken, dank zij de houding van de heer Barentsen, onder de meest pret tige omstandigheden kon werken. Hij prees de toewijding aan de gemeente dienst van de* afdelingschef en wen ste hem en mevrouw Barentsen nog vele jaren van goede gezondheid toe. Het geschenk van de collega's der gemeente bestond uit een moderne ganglamp en een paraplu-standaard. De heer Barentsen dankte ten slotte, hij dacht met genoegen aan Houtrust -— Den Haag 27 september t/m 8 oktober Geopend: 1317 en 1923 uur ('s zondags gesloten) Entrée f 1.25 Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. Electronen-klokken en Broderie Minicare 777. Hedenavond: RIA SCHOUW Wereld jeugdkampioene accordeon. (Advertentie). In de speeltuin van „Noorderkwar tier" vierde men zaterdagmiddag een kleurenfestijn. Een fleurige stoet van kinderen was er bijeengekomen om met een versierde optocht door de wijk van dankbaarheid te getui gen voor het vele werk, dat het be stuur van deze speeltuin voor hen gedurende 30 jaren heeft verricht. Een lange stoet met versierde fiet sen, autopeds en poppenwagens stond opgesteld. Het was voor de jury in 't geheel geen gemakkelijke taak om het werk van de kinderen te beoordelen. Hun ryke fantasie was op allerlei ma nieren tot uiting gekomen; de jury zal het zeker wel 't moeilijkst gehad hebben bij die kinderen welke zon der hulp van ouderen zo aardig ge werkt hadden. Vooral „Wollemijntje'' en de step, welke was omgetoverd in een complete kano, trokken veel aandacht. Groepen; le prijs Biedermeyer- groep Toosje en Janny Meel en Wim en Ada Jansen; 2e pr. Thea Koppen- schaar en Margriet Degenaars; 2e pr. groep „Rood-Wit" Joke Kluts, Ria Wijting, Ria Leupe, Corry Weber, Riet Pennenburg. Gecostumeerd: le prijs Tineke Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 30 September 1857. Advertentie: Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leg den, zijn van meening in het openbaar aan te besteden, de jaarlijkse leverancie in Huur van de benoodigde Kagchels, voor den tijd van 6 achtereen, volgende jaren. Dreef, Marinus v. Brakel, Marion Deegenaars, Elsje v. Leeuwen; 2e pr. Trudi Schouten, Henny v. Gent, Thea Vogelenzang, Greetje v. Leeuwen; 3e pr. Johnny en Eddy Kershof. Fietsen: le pr. Laura Hansen; 2e pr. Janny Rijsdam; 3e pr. Willy v. d. Huizen. Kinderwagens: le pr. Peter Blij- destein, Ria Koot. Poppenwagens: le pr. Maartje Nigtevegt, Joke Chrispijn. Steppen: le pr. Marja Groenewe- gen, Eddy de Ridder; 2e pr. Jac. Serdyn, Hans Chrispijn, Joh. v. Sta- den, Abram Brand. Nadat de stoet van de speeltuin vertrokken was, begeleid door Jong K. en O. en de drumband, sloot zich buiten het terrein een grote vracht auto aan, waarop de klimboog was opgesteld, welke de leden en dona teurs het bestuur hadden aangebo den. Het geheel vormde een kleurige stoet, welke dpor iedere straat van de wijk trok en allerwege de buurt bewoners uit de huizen lokte. Het was een waardig slot van een mooi feest en een aansporing voor het bestuur om het mooie werk voor de buurtgenootjes voort te zetten. De heer A. Th. Boting stelde ten slotte het bestuur voor het feestco mité om te zetten in een werkcomi té, dat het bestuur in allerlei pro blemen bij zal staan, speciaal in de moeilijkheden bij de bouwplannen voor het clubhuis. Bij deze bouw zal ook de woning bouwvereniging .Ons Doel" de hel pende hand bieden. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) WU kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. ste plaats bezet. De aartsbisschop van Finland, mgr. Ilmari Salomies, sprak een rede uit. Er werden werken van de overleden meester uitgevoerd. Het stoffelijk overschot werd ver volgens naar het landgoed van Sibe lius gebrach waa>- Int in de loop van de middag in het park ter aarde is besteld. Alleen familieleden en intie- vrienden waren hierbij tegen woordig. In het gehele land hangen de vlag gen halfstok. zij de prettige omgang met superi euren en collega's. Hy dankte allen voor de hartelyke medewerking, die hij had ondervonden. Herinnerend aan het feit, dat zijn gezondheids toestand de laatste tijd te wensen overliet,i sprak hij zijn spyt uit over het feit; dat hij „met de haven in zicht het roer had moeten loslaten". „Moge het goed gaèn met ons dier baar Leiden", aldus spr. en moge de stad ondanks de bestedingsbeper king de voorzieningen krijgen, die zo dringend nodig zijn". r\E GASTSPELERS hebben gister- avond het toneelspel „Dolle Toon" van A. Boere met veel animo in de Leidse Schouwburg opgevoerd en opnieuw bewezen, dat zij een volle zaal weten te boeien. „Dolle Toon" is een vermakelijk spel met een morele inslag, hier en daar wat zwaar aangezet, maar toch zodanig, dat het de spelers gelegen heid geeft hun krachten te ont plooien. De centrale figuur is een jonge kerel, Toon geheten, die de bijnaam heeft van „Dolle Toon" omdat hij recht toe en recht aan en vry onbe suisd te werk gaat. Het type van de ruwe bolster met de blanke pit. Het loopt hem niet mee, want het meisje waarop hij verliefd raakt, gaat trou wen met een schilder, die haar bin nen het jaar in het ongeluk stort. Toon houdt een wakend oogje in het zeil en trommelt de dorpsjeugd op om althans de broer van het meisje een gelukkiger huwelijk te verzeke ren. Gelukkig overlijdt de verlopen schilder te rechter tyd en het laatste bedrijf dient om iedereen op het toneel te verrassen met datgene, wat de zaal allang door heeft, nl. dat dolle Toon nu gaat trouwen met de jonge weduwe. De moraal van het geval is, dat hoogmoed voor de val komt, want het was dc moeder, die haar kinderen opofferde aan haar zucht om uit te stijgen boven de dorpse gemeenschap. DE R. K. TONEELGROEP „De Gastspelers" hebben met hun enthousiasme over de gebreken van het stuk heengespeeld. Onder regie van Jac. Buis hebben zij meer de nadruk gelegd op de komische situa ties dan op de tragiek en daar heb ben zij wel aan gedaan, want zij heb ben er een amusante avond door ver kregen. Een groot deel van het suc ces is te danken aan J. v. Hees, die de „volheid" van Toon waar moest maken. Dat hij wel eens wat char geerde deerde niemand; integendeel, men vond het wel grappig dat hij in derdaad als een dolleman te keer ging. Van de andere kant maakte hij het toch weer niet zó dol of hij wist zijn gehoor ervan te overtuigen, dat hij in de grond een sympathieke kerel was, heel anders dan de vleien de en gluiperige schilder, welke N. Bosman overigens om in de ter men te blijven vlot in de verf zette. De grote tegenspeelster van Toon was moeder Betje, door Nel Reizervoort keurig uitgebeeld; een flink gespeelde krachtige figuur, die zich niet liet wegspelen door het op treden van de „dolle". Een klasse apart was Jac. Buis, die behalve regisseur ook de (dankbare) rol vervulde van de kletsmajoor Bart, de timmerman. Hij beweegt zich op de planken alsof hij er geboren is. Hij had weliswaar een gemakkelijk aansprekende rol, maar hij maakte er dan ook wat van. N. Reizevoort had het met de dorpspastoor niet gemak kelijk, doch hij sloeg er zich met waardigheid doorheen. Janny v. d. Kwartel had als het ongelukkige Sientje aanvankelijk een nogal lijde lijke functie; zij kwam pas later meer aan bod en deed het toen uit stekend. Evenals trouwens Ans Bel- jaars in haar rol van Marleentje. De overige figuren (o.a. de twee boeren Tin us en Gert jan) hadden van de auteur niet veel meegekregen, maar W. v. d. Meel en Jac. Ouwerkerk maakten ervan wat zij konden, even als P. Jacobs als de zoon Klaas, Ria Vink (Willemien) en Lenie Döffer- hof (Doortje) waren te kort op de planken om een indruk te geven van hun spel. Over het geheel was het een aan gename avond, met goed spel, waar voor de dames in de bloemetjes wer den gezet en allen een hartelijk ap plaus wel verdiend hadden. Toneel-hogeschool in Leiden geopend Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel en de Nederlandse Ama teur Toneel Unie, kortweg aangeduid met W.K.A. en N.A.T.U. hebben de laatste jaren grote activiteit aan de dag gelegd om het amateurtoneel op hoger plan te b engen. Cursussen, studieweker werden overal in den lande georganiseei-d, terwijl in de grote steden vormingscentra werden gesticht. Steeds opnieuw is gebleken dat de bereidheid om mede te werken aan de verbetering van het amateur toneel bij de beoefenaren wel aanwe zig is, maar dat in Nederland een ont stellend tekort is aan geschoolde re gisseurs en dat er honderden toneel verenigingen zonder deskundige lei ding voortsukkelen. Zelfs het Ministerie van Onder wijs, Kunst en Wetenschappen is zich met deze zaak gaan bemoeien en heeft belangrijke bedragen beschik baar gesteld voor de vorming van re gisseurs voor het amateurtoneel. Het W.K.A. in de kring Leiden en omgeving is daardoor in staat gesteld om ook in Le'den met het vormings werk te beginnen. Er zal een regie cursus worden georganiseerd welke 3 jaar duurt. De allerbeste beroeps- docenten zullen worden ingeschakeld. Aan deze grote regiecursus gaat een korte inleidingscursus van 5 lessen vooraf. Het was daarom een historisch mo ment toen de heer G. van Elburg, voorzitter van de krin meiden, don derdagavond in „De Kleine Burcht" de eerste avond opende. Regisseurs en a.s. regisseurs volgden daarna het college van dc toneelpae- dagoog Arend Hauer, landelyk advi seur van de Natu en docent aan de Amsterdamse Toneelschool. Zijn boeiend en leerzaam betoog heeft op de aanw-zigen een grote in druk gemaakt en we geloven stellig, dat de belangstelling voor de volgen de cursusavond welke op 17 oktober plaats vindt, zeer groot zal zijn. Marktberichten ROTTERDAM, 30 sept. Vee. Aan voer 1836 stuks. 1095 vette koeien; 741 varkens. Prijzen: vette koeien 2.90—3 05; 2.60—2.80; f 2.50—2.60; varkens 1.65—1.62, 1.60. Handel: vette koeien aanvoe iets minder, handel traag, prijzen vooral by af loop teruggaand, varkens aanvoer even korter, handel kvJm, prijzen la ger, enkele prima's boven notering; zware varkens van 1.501.53.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2