S)e CcidóeSou^ait De „Pamir" ging onbeschadigd onder 1 Masten van de „Pamir" braken niet f Sluiting school van Little Rock? San Marino verdedigt zich met wijn Arbeidsonrust in Frankrijk Verheffing van de vrouw Nederlandse vertegenwoordiger aan de baar Nederlander als pseudo arts gearresteerd Gevecht om botjes en beentjes De lichten gingen branden G. WALENKAMP Onderzeese vulkaan weer Directeur: C. M. v. HAMERS VEI X). Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF.N. MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14222 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 Vijf geredden in Hamburg aangekomen Waren de masten maar van hout geweest De „Pamir" is onbeschadigd ge zonken. Door het geweld van de or kaan werd het zeilschip „plat" gelegd en door de golven overweldigd. Dit is gebleken uit de eerste ondervraging van de vijf schipbreukelingen door vertegenwoordigers van de rederij en de overheid in Hamburg. Aanvanke lijk werd aangenomen, dat de voor mast van de „Pamir" gebroken was en de neerstortende tuigage het schip lekgeslagen had. Kapitein Hermann Eggers van de „Pamir", die de laatste reis van het schip wegens ziekte niet heeft meege maakt, is van oordeel, dat de „Pa mir" zich weer opgericht zou hebben als de masten van hout en niet van staal waren geweest. De masten wa ren dan namelijk gebroken. De overlevenden van de „Pamir" hebben kapitein Diebitsch geroemd. Hij was een der laatsten die door de orkaan van boord gerukt werd. De vijf. jonge zeelieden waren za terdagmorgen aan boord van het Amerikaanse transportschip „Geiger" in Casablanca aangekomen. Zij reis den onmiddellijk per vliegtuig naar Frankfurt door en vandaar weer naar Hamburg. Verscheidene honderden mensen waren in Frankfurt ter begroeting aanwezig. In Hamburg eindigde een officiële ontvangstplechtigheid in ver warring doordat familieleden van de Meer dan honderd moeders van blanke leerlingen van de middelbare school in Little Rock hebben gauver- neur Faubus van Arkansas gevraagd de school te sluiten en haar later eventueel als particuliere school voor blanke kinderen weer te openen. De gouverneur beloofde de moeders niets, maar later verklaarde hij in het openbaar, dat hij sluiting van de school een zeer pleizierige ontwikke ling zou vinden. Plannen in die rich ting heeft hij echter nog niet, want hij is bevreesd, dat de federale rege ring dan weer van haar bajonetten gebruik zal maken. Sluiting van de school zou een be sluit van de wetgevende vergadering van Arkansas vereisen. Verschillende leden van d- wetgevende vergadering hebben de gouverneur laten weten, dat zij tegen een spoedzitting geen bezwaar zouden hebben, maar ook op hun suggesties is hij niet ingegaan. Blijkbaar weet Faubus niet goed, wat hij nu aan moet vangen, want hij heeft laten weten, dat de regering in Washington, die er mee is begonnen de zaak nu ook maar moet afmaken. Dean Acheson, de oud-minister van buitenlandse zaken, heeft zaterdag verklaard, dat de rel in Little Rock een ramp is voor de buitenlandse be trekkingen van de Verenigde Staten. Amerika zal eerste het binnenlandse rassenvraagstuk onder de knie moe ten la-ij gen, voor het kan hopen door volkeren met een niet-blanke huids kleur aanvaard te worden, aldus Acheson. geredden en andere belangstellenden het politiekordon verbraken. De geredden waren gekleed in uni formen van de Amerikaanse marine. Zij kregen in Hamburg nieuwe kle ren. Na de nacht in een hotel te hebben doorgebracht, verschenen ze voor de president van de zeeraad. Pas na twee uur ondervraagd te zijn moch ten ze naar hun familie. Karl Otto Dümmer, de 25-jarige bakker van de Pamir, heeft op een persconferentie verklaard, dat kapi tein Johann Diebitsch, die met zijn schip is verdwenen, zich heeft gedra gen zoals een kapitein dat behoort te doen. „Hij was een voorbeeld voor ons allen", zei Dümmer. Uit naam van het groepje van vijf geredden verklaarde Dümmèr dat zij ondanks de tragedie weer willen gaan varen en het liefst weer op het zeil schip de „Passat", het zusterschip van de „Pamir". Het zoeken naar eventuele overle venden van de ramp is sinds zater dagavond stopgezet. Gisteren gingen in West-Duitsland de vlaggen half stok en wijzigden de radio-stations hun programma's. Alle toegangen afgezet De Italiaanse regering heeft weg versperringen laten aanleggen op alle zeven uit Italië naar de kleine, in de Apennijnen gelegen onafhankelijke republiek San Mariuo leidende we gen. Daar de veertienduizend inwoners van San Marino hun levensonderhoud voornamelijk verdienen in met het toerisme samenhangende werkzaam heden, betekent dit, dat Italië hier door het economische leven van de repbliek kan bedreigen. Het is tot deze maatregel overge gaan, nadat de communistische rege ring van San Marino plotseling, toen de meerderheid der communisten en met hen verbonden socialisten in het parlement verloren ging, de volks vertegenwoordiging ontbond en voor drie november a.s. algemene verkie zingen uitschreef. De communisten hopen deze verkiezingen, evenals twee jaar geleden, te winnen met de hulp van duizenden communistische en socialistische burgers van San Ma rino, die in Italië wonen, doch op ver kiezingsdagen in San Marino komen stemmen. Ettore Sossi, de bevelhebber der vijftig man carabinieri, die San Ma rino onder de wapenen heeft, neemt de toestand niet tragisch op. Tuinders in het gebied van Parijs hebben gedreigd deze week drie da gen geen groente aan de markt te brengen uit protest tegen de prijsbe- heersing. Ook de slagers besloten maandag middag te sluiten in verband met de veroordeling van zestien slagers, die vlees te duur verkocht hebben. De bond van spoorweglieden, die 360.000 leden telt, komt maandag bij een om te beraadslagen over 'n sta king vam 48 uur als middel oan kracht bij te zetten aan looneisen. Ongeveer 800.000 metaal- en bouw vakarbeiders willen donderdag waar- schuwingsstakimigen houden. Zondag hebben douanebeambten hun „wisselstakingen" voortgezet. Tenslotte overweegt het personeel van begrafenisondernemingen in het gebied van Parijs eveneens een sta kingsactie. „Ik geloof niet, dat Italiaanse mili tairen San Marino zullen binnen ruk ken. Doch zouden zij het toch doen, dan zullen wij hen met grote hoeveel heden van onze muskaatwijn ontvan gen en wij zullen er bij hem op aan dringen te blijven drinken, totdat zij, lachend en zingend en niettegen staande onze verdraaid kronkelige wegen, weer op huis zullen aftrek ken", verklaarde hij. Z.H. de Paus heeft zondag een be roep gedaan op de zesendertig mil joen georganiseerde Rooms-Katho- Üeke vrouwen, deel te nemen aan campagnes voor verheffing van de status van de vrouw. De Paus sprak tot leiders van Rooms-Katholieke vrouwenorganisaties, die uit alle de len van de wereld in Rome bijeen gekomen zijn. De verbetering van het lot van de vrouw is nodig, omdat talrijke vrou wen nog onderworpen zijn aan ver- Te Oslo hebben de leden van het Corps Diplomatique de laatste eer bewezen aan de overleden Koning Haa kon VU van Noorwegen, die ligt opgebaard in de kapel van het Koninklijke Paleis te Oslo. Op de foto ziet men de Nederlandse ambassadeur, Z.E. jhr mr M. P. M. van Karnebeek, die zich voor de baar heeft opgesteld terwijl de Belgische ambassadeur, Z.E. Du Bois juist de kapel binnenkomt. Valse papieren Maar ze zijn ook heel erg oud Om de botten en beenderen van een menselijk wezen, dat duizenden jaren geleden in midden-Frankrijk is be graven, is een felle juridische strijd ontbrand tussen een 36-jarige boer enerzijds en de Franse staat en een groot aantal eminente geleerden an derzijds. De boer, Roger Constant, die op een boerderijtje woont in Perrigueux ten zuiden van Limoges, interesseert zich zeer voor oudheidkundige din gen. Hij heeft zelfs een museumpje ingericht vlak bij de beroemde pre historische grotten van Lascaux, die enkele honderden meters van zijn boerderij liggen. Vier jaar graaft Constant nu al zo'n beetje in de buurt voor zijn eigen ge noegen en de dorpelingen van Peri- gueux beschouwen hem als dé knap pe man in de buurt. Br et van de bisschop Over bouw van klein-seminarie Z. H. Exc. de Bisschop tam Rot- terdam, mgr M. A. Jansen, heeft gis teren in alle kerken van het bisdom een schrijven doen voorlezen, waar in mededeling wordt gedaan, dat spoedig zal worden overgegaan tot de stichting van een niquw klein-se minarie (gelijk bekend: te Noordwii- kerhout). Een krachtig beroep deed de bis schop de bouw van dit seminarie - waarvan de kosten „enige miljoe- nen" financieel mogelijk te maken. Daartoe zullen alle diocesane ge zinshoofden dezer dagen een brochu re van de Bisschop thuis-ont vangen, Dertien dagen geleden begon voor ben uitgegeven. Voor zover men tot betekenis en de noodzaak Roger Constant de ellende. Toen nu toe heeft kunnen nagaan, is hij semanariebouw wordt uit groef hij een kolossaal kaakbeen op, wel in Nederland' en België assistent in. shff e" waann tevens de roeping bij enkele artsen geweest. tot het nripKfprc^- Na een langdurig vooronderzoek heeft de Duitse politie te Dusseldorp de 38-jarige Nederlander J. D. aange houden. Hij zou juist dezer dagen zijn functie als laboratorumarts aldaar opgeven, om de leiding op zich te ne men van een afdeling van de genees- kundige dienst elders in Duitsland, nederende gebruiken of het slacht.- [Hij wordt ervan verdacht geen arts offer zijn van de armoede en onwê^ bevoegdheid te bezitten en zichzelf tendheid van de omgeving waarin zij van valse papieren te hebben voor leven, aldus de Paus. Izien. Reeds in de eerste helft van dit jaar kreeg de Rotterdamse recherche argwaan, toen zij bij een stempelfa briek voor een andere vervalsingsaf faire een onderzoek instelde en tot de ontdekking kwam, dat daar ook een stempel voor de universiteit van Inns bruck zou zijn gemaakt. Men stelde zich in verbinding met de Duitse autoriteiten, die het onder zoek voortzetten en de antecedenten van p., op wie de Rotterdamse re cherche al de aandacht had gevestigd, nagingen. D. zou het stempel hebben gebruikt om zich van een bul van de universiteit van Innsbruck te voor zien. D. is afkomstig uit Limburg en zou zich reeds ettelijke jaren zowel in België als Duitsland voor arts heb ben uitgegeven. Voor zover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, is hij dat naar men vefmoedt van een mens moet zijn geweest. Een mens die 40.000 jaar geleden geleeft heeft, ver moedt men. Na het kaakbeen kwamen er nog andere beenderen en wat botten te voorschijn. Een deskundige uit de buurt heeft de vondst vluchtig onder zocht en de ouderdom op 40.000 jaar geschat, maar hij heeft een nauwkeu rige laboratoriumanalyse aanbevolen om de zaak goed te onderzoeken. Geen denken aan, was het antwoord van boer Constant, k heb de beende ren gevonden, ze zijn dus van mij en ze blijven hier. Hij zette zijn waak hond erbij op wacht om mogelijke nieuwsgierige archeologen en paleon tologen op een afstand te houden. Zaterdag heeft een vertegenwoor diger van de overheid beslag gelegd op boer Constants vondst. De Franse staat is gerechtigd alle vruchten van opgravingen te onteigenen en ook de plaats waar ze gevonden zijn. Het ge vaar is nu dus voor Constant, dat hij niet alleen zijn botten kwijt raakt maar ook nog zijn grond. Deskundigen vermoeden dat de beenderen van Perigueux wel eens de schakel kunnen vormen tussen de Neanderthaler-mens (70.000 jaar ge leden) en de Cro-Magnon-mens I (40.000 jaar). Onthaal U zelf en Uw gasten met 3 oktober op goed ver zorgde heerlijke SIGAREN. In alle prijzen en smaken hebben wij een grote sorte ring. Specialiteit in Brasil en Havanna-sigaren. Probeerde U reeds de nieuwe Amerikaanse RITZ SIGA RETTEN 20 stuks 90 cent. 3 oktober gesloten. Sigarenhandel v/h H. Walenkamp Zonen, PRINSESSEKADE 1 LEIDEN V.. Op dit bisschoppelijk schrijven en de voorgenomen seminarie-bouw ko men wij nog nader terug. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Nadat H.M. de Koningin temidden van vele genodigden de knop op het station Beverwijk had ingedrukt, gingen de lichten van het spoor door de Velsertunnel branden, waardoor de tunnel officieel in gebruik was genomen. Bij de Azoren is een onderzeese vul kaan gesignaleerd, die gisteravond gloeiende lava de lucht inspoot tot een hoogte van 400 meter. Over het gehele gebied hangt een dik rookgor dijn. De bezetting van de in de buurt van de vulkaan gelegen vuurtoren heeft het gebouw verlaten, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de toren zal würden geraakt. Benoemingen Bisdom Rotterdam De Bisschop van Rotterdam heeft op diens verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer W. P. J. Janus, als pastoor te Bodegraven. In zijn plaats is tot pastoor aldaar benoemd de zeereerw. heer P. de Groot, die pastoor was te Oude- Tonge. Tot pastoor te Oude-Tonge is be noemd de weleerw. heer A. A. H. M. Oeverhans, die kapelaan was te Den Haag (H. Familie). Weinig verandering (Geldig van maandagavond dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur.) KANS OP NACHTVORST Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk nachtvorst 5 j en hier er. daar mist. Zwakke t tot matige wind tussen noord en S noordoost. Weinig verandering in temperatuur. Gedurende het weekeinde is na een frontpassage, waarbij tamelijk veel regen viel, koude, uit de Pool- £oomVfk0mStige 1UCht binnenge"j STOCKHOLM De temperaturen daalden hierin in 2Sj£*TTT A de nacht van zondag op maandag i plaatselijk tot 3 graden, terwijl Vol-ABERDEEN kei zelfs een minimum temperatuur r van 2 graden registreerde. I AMSTERDAM In de Poollucht komen opklaringen YYdtYo BUBG voor, die afgewisseld worden door PAHT-TS vrij talrijke buien, waarvan sommige met hagel gepaard gaan. Aangezien de luchttemperatuur aan de kust 3 tot 4 graden lager is dan de zeewater temperatuur, komen de buien boven de Noordzee tot ontwikkeling. Wegens de onstabiele opbouw van de lucht is de windkracht aan de kust tijdelijk tot krachtig of hard toegenomen. Intussen is bij IJsland een oceaandepressie verschenen, die zich in diepte toenemend, naar het zeegebied tussen Schotland, IJsland en Groenland verplaatst. Een fron tale storing zal mogelijk naar het zuidoosten afzwenken en over de Britse eilanden naar het zuiden koersen. Dit heeft tot gevolg dat de wind boven de Noordzee geleidelijk afneemt. Overigens komt er bij ons weinig verandering in de weerstoe- stand, waarbij de komende nacht nachtvorst kan optreden. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA Korreltje licht bew. 10 gr. licht bew. 11 licht bew. 10 regenbui 9 onbew. 12 licht bew. 12 mist 11 onbew. 15 zwaar bew. 21 zwaar bew. 18 half bew. 21 zwaar bew. 11 licht bew. 12 regen 15 regen 13 regen 17 geheel bew. 21 zwaar bew. 18 regen 20 zwaar bew. 26 licht bew. 23 licht bew. 27 Het zijn helaas vaker de meningen over de dingen dan de dingen zelf, waardoor onenigheid tussen de men sen ontstaat. Goethe.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1