Jan van Hout (1542-1609) rderlicht EEN BEROEMD LEIDENAAR UIT DE ZESTIENDE EEUW: Vlaggenschip toonde blijdschap „Vuurproef" voor Velsertunnels visie op televisie MAANDAG 30 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 yELEN ONDER ONZE lezers zou den de naam Jan van Hout niet kennen, ware het niet, dat in Leiden een mooie, brede kade naar hem ge noemd is. Deze Jan van Hout echter, verdient meer, dan alleen in de her innering voort te leven als een straatnaam. Hij heeft zich in de woe lige zestiende eeuw zó verdienstelijk gemaakt voor de stad Leiden en wat wellicht nog belangrijker is voor de Nederlandse letterkunde, dat we nu, meer dan driehonderd vijftig jaar na zijn dood, er goed aan doen by wijze van eerherstel hem nog eens in het volle licht van de publi citeit te plaatsen. JAN VAN HOUT ALS LEIDENAAR \/OOR WE OVER Van Hout's be- tekenis voor de Nederlandse let terkunde gaan praten, zullen we het eerst eens hebben over zijn grote verdiensten voor de stad Leiden. Jan van Hout was in het Leiden van zijn tijd een man van betekenis. In 1562 begon hij zijn carriere in dienst van de gemeente als klerk van de stadssecretaris, mr Jacob de Milde. In 1564 al volgde hij deze in diens functie op. Tevens werd hij later eerste archivaris van de stad, en in deze functie is het, dat hij zich voor onze stad onsterfelijk verdien stelijk heeft gemaakt. Het stadsar chief was in die dagen een wanorde en het eerste werk van Van Hout was dan ook het rangschikken en inventariseren van de aanwezige oude papieren. Dit leidde tot zijn prozageschrift „Der Stadt Ley den Dienst-boec", dat in 1602 van de pers kwam als prachtig staal van onze vroegere boekdrukkunst. Een zeer grote variatie lettertypen verhoogt niet slechts de levendigheid van het aanzicht, maar draagt ook in hoge mate bij tot de duidelijkheid en overzichtelijke indeling van het ge heel Dit Dienst-boec is eigenlijk bedoeld als eerste aflevering van een omvangrijker werk, zoals uit de in ventaris na zijn dood blijkt. Van Hout's verlangen was namelijk alle documenten met betrekking tot de hem zo dierbare stad uit te geven en van commentaar te voorzien. Dit verlangen leidde bij hem echter niet lot overijlde uitgave, zelfs niet als hij al over zijn beste jaren heen is; hoger gaat hem, de moderne histo ricus, wetenschappelijke nauwkeurig heid en bestudering der teksten. Vandaar dat niet meer het licht zag, dan hij meende te kunnen verant woorden. De nieuwe tijd we staan op de drempel van de gouden eeuw spreekt zowel uit zijn voor zichtig-wetenschappelijke constate ringen en conclusies, als uit de wel overwogen, prachtig beherelste re- naissarice-stijl van het proza. Het „Voorwerck" van het Dienst- boec behelst o.m. de opdracht van Van Hout aan „de Heeren Schout, Burgemeesteren, Schepenen, Vroet- schappen ende Veertighen dezer Stadt Ley den"; verder een inleiding, waarin hij zegt, dat we God de eer moeten geven, die Hem toekomt en de mededeling, dat Leiden hier wel bijzonder toe verplicht is wegens het „Ontset van Leyden", dat dan door Van Hout in een uitvoerig gedicht wordt bezongen. In 't eigenlijke boek staat een beschouwing over de oor sprong en ligging van de stad en haar geschiedenis, waarbij de ge schillen tussen de burggraaf en de stad over allerlei aangelegenheden uitvoerig ter sprake komen. Dan vertelt hij hoe de „Burchgraven haer ghesach binnèn Leyden quyt gheworden sijn", welk feit de auteur tot grote verheugenis stemt, want die burggraven hebben aldoor ge tracht hun gezag tot nadeel van de stad te vermeerderen. En op wel sprekender wijze dan in proza uit hij deze. vreugde door een lofzang san God, ter ere van de bevrijding. Het gedicht „Maeckt U van hier, Ghy Honden woedich", besluit dan dit boek, dat gedrukt werd in een honderdtal exemplaren, die in han den van diverse stadsbestuurders een kostbare schat gegevens voor het nageslacht bewaren. Naast het documentaire doel had Van Hout nog een ander: hij wilde door zijn uitgave de nakomelingen, die hier over de voortreffelijke da den en regelingen van hun voorva deren lazen, aansporen dier vaderen grootheid na te volgen. Zo dient dit historisch werk tevens de toekomst volgens de wijze les, dat de geschie denis de leermeesteresse des le vens is. VAN HOUT ALS LETTERKUNDIGE. Jan van Hout was niet alleen als ambtenaar een voortreffelijk proza schrijver, hij bemoeide zich ook met de kunst als zodanig. In 1576 gaf hij een Betoog uit, waarin hii zijn ar tistieke opvattingen aan ons bekend maakt. En dit stuk is het, waardoor Van Hout zo'n vooraanstaande plaats inneemt in onze vaderlandse letter kunde. Hij hield zich namelijk als eerste echte Hollander bezig met de moderne renaissance-vormen als oden en sonnetten. Hij past welbe wust de jambe als de moderne maat in alexandrijnen toe, een vorm, die hij van de Fransen leerde en die Vondel later zal gebruiken in het overgrote deel van zijn treurspelen. Hier staan we voor een belangrijk feit. namelijk: de bewuste stelling neming tegen de oude rederijkers opvattingen, die in deze tijd nog hoogtij vierden. Goed, Van Hout had het klimaat en het milieu mee Leiden was toendertijd hèt bolwerk van het hu manisme in Holland en hij was be vriend met beroemde Leidenaars als Van der Does (Dousa), Bertius, Baudius, Lipsius en anderen, maar nochtans blijft het een moeilijk te overschatten feit in onze letterkun- VAN HOUT'S CREATIEF WERK. Van het scheppend werk van Van Hout is weinig voor het nageslacht bewaard gebleven. Uit het weinige dat van hem is overgebleven, moe ten we vaststellen, dat een groot dichter niet aan hem verloren is ge gaan. Een gedeelte is artistiek niet beter dan dat van de gewraakte re derijkers, maar daar staat een klem aantal verzen van zuivere renaissan- ce-schoonheid tegenover. Hij ver taalde voorts en ook de keus van zijn schrijvers verraadt hoe bewust hij nieuwe wegen insloeg Pe- trarca, Ronsard, Secundus, Buchanan en Horatius, om alleen de belang rijksten te noemen. Ten slotte schreef hij nog een to neelspel, namelijk het .Loterijspel". Dit spel van slechts 912 regels dien de ter verwelkoming van tien rede rijkerskamers. die in 1596 te Leiden bijeenkwamen voor een landjuweel. Als nevendoel van dit landjuweel was gesteld: het steunen van een liefdadigheidsloterij voor het Sint Katrijnengasthuis te Leiden. Ook in dit stuk toont Van Hout zich de modernist. Geen lyrisch /dra matisch taalkunstwerk, geen abstruc- te wijsheid in allegorische figuren ten tonele, maar realisme. De figuren zijn gegrepen uit het volle leven. Ook de uiterlijke vorm weet hij aan dit realisme dienstbaar te maken. De stijl is zakelijk, ieder der personen heeft zijn of haar eigen taalvorm. Hij gebruikt hier terecht niet de door hem ingevoerde jambemaat, maar schrijft op een los, vrij vertellend ritme. In deze versvorm preludeert hij waardig op Bredero. Samenvattend kan men zeggen: Jan van Hout was geen bezield of geïnspireerd kunstenaar van grote allure, mar hij deed belangrijk werk op historisch en artistiek terrein. Als schakel tussen de oude en de nieuwe tijd is zijn betekenis moeilijk te overschatten. v. H. In een groot deel van Nederland 13 gisteravond tussen negen uur en half tien het door het KNMI aange kondigde Noorderlicht heel duide lijk te zien geweest. Laag boven de horizon vertoonde zich in Noordwes telijke richting een helder blauw groen licht. Daarboven vertoonde de lucht een prachtige donkerrode kleur die bijna het zenith raakte. Het ver schijnsel was zeer afwisselend van tint en lichtsterkte. Na een minuut of twintig nam het licht snel in hel derheid af, de laatste resten bleven echter nog lange tijd zichtbaar. In enkele delen van het land nam men om 11 uur nog stralenbundels waar die er uit zagen als zoeklichten. Het poollicht ontstaat doordat gro te stromen van electisdh geladen deel tjes, afkomstig van explosies op de zon onze dampkring binnendringen. Zij brengen daar de lichte zuurstof of stikstofgassen tot lichten op dezelf de manier als de electrische stroom in onze neonbuizen. Aangezien zich dezer dagen grote explosies op de zon hadden voor gedaan was het KNMI reeds op de hoogte en had het noorderlicht reeds tevoren aangekondigd. Poollicht gaat meestal gepaard met radiostoringen. Het zal dan ook van invloed zijn op het luchtverkeer. Men verwacht dat het radioverkeer met Amerika in de loop van de dag ge- stord zal zijn. VLUCHTENDE SOLDAAT IN BEEN GESCHOTEN. Een 20-jarige soldaat, die gister nacht met een rijwiel op zijn schou der door de Valeriusstraat te Am sterdam fietste, trok de aandacht van een agent van politie, die de jon geman gelastte af te stappen. Juist op het moment dat de militair de ene fiets tegen de kant had gezet en de agent hem wilde vragen of beide rijwielen zijn eigendom waren, sprong de soldaat op de andere fiets en nam de vlucht. De agent zette op het tweede rijwiel de achtervolging in en sommeerde de militair tot vier maal toe te blijven staan. De jonge man gaf daaraan geen gevolg, waar na de agent eerst twee waarschu wingsschoten lostte en de militair tenslotte in een been schoot. Later bekende de soldaat beide fietsen te hebben gestoten. Hij is overgegeven aan de Koninklijke Marechausee. Onafzienbaar waren de files auto's welke zich zondag in de richting van de nieuwe tunnels te Velsen bewogen, de nieuwe oeververbinding werd op deze dag werkelijk aan een vuurproef onderworpen. Om zeven uur des avonds krioelde er om de tunnelmonden nog een onwaarschijnlijk groot aantal wagens. Deze foto werd om deze tijd gemaakt op de weg van Am sterdam langs het Noordzeekanaal, waarop honderden auto's toen in de richting van de tunnels reden. Groot is in Nederland allerwegen de vreugde om de opening van de tunnels te Velsen, niet het minst in scheepvaartkringen. Dat dat zo is bewijst deze foto van de „Johan van Oldenbarneveldt welke zaterdag ge heel iepavoiseerd als eerste schip na de opening van de tunnels, dit machtige bouwwerk onder het Noordzee kanaal passeerde. Wat lezers schrijven DE N.Z.H.V.M. OP TIJD?! De lezers uit Noordwijkerhout en Voorhout, die als de enige verbinding met Leiden, op de bussen van de N.ZJLV.M. zijn aangewezen, zullen vooral na 1 september 1957 dikwijls „enige" tijd op hun desbetreffende bussen hebben moeten wachten toti groot ongenoegen. Vooral de dage-! lijkse .passagiers uit Noordwijker hout, die met de bus van 6.50 „dach ten" te vertrekken, hebben vaak 15 20 min. him geduld moeten bewa ren. De extra bus, die om 16.50 ver trekt is alleen maar voor de Voorhou- ters bestemd. Waarom kan deze bus niet doorge trokken worden. De oorzaak van al deze ongeregeldheden is de nieuwe dienstregeling van 1 september. De tijd, dat de bus dit traject van Leiderdorp naar Leiden-station vóór de regeling van 1 sept. aflegde, was 19 min. Nu moet de bus er 15 min. over doen om dezelfde afstand af te leggen. Dit zou misschien wel moge lijk zijn als er geen obstakels in het verkeer waren. Ik denk hier aan de trams, stoplichten en diverse brug gen. Bij het naslaan van de reisgids blijkt, dat de bus die om 16.35 uit Leiderdorp vertrekt om 16.50 te Lei den station aankwam. Ooch 16.50 is óók de vertrektijd van dezelfde bus naar Noordwijkerhout. U ziet wel, dat wanneer de bus te laat op het station aankomt, vanwege de stads drukte, vooral in de spitsuren, wij er dupe van zijn. Ondergetekende en vele andere dorpsgenoten hebben vaak aan de lijve ondervonden, dat deze regeling niet juist is. Laten wij hopen dat spoedig, zij niet al te spoedig hierin een doeltref fende maatregel genomen wordt. G. TOMASSEN, Kerkstraat 76A, Noordwijkerhout. Commentaar van de N.Z.H. Naar aanleiding van bovenstaande brief bericht de N.Z.H. V.M. ons, dat de naar vorengebrachte klachten in derdaad niet van gegrondheid ont bloot zijn. „Hoewel gezien de afstand Leider dorpLeiden een rijtijd van 15 mi nuten ruim voldoende mag worden geacht, wordt, althans tijdens de spittsuren, bij de verkeersseinen Steenschuur en Rapenburg te Leiden, zoveel oponthoud ondervonden, dat in de vertrektijden naar Noordwij kerhout vertragingen van 10 tot 15 minuten optreden. De busdienst 16.50 uur Leiden Noordwijkerhout heeft een dusdanige bezetting, dat deze tot Voorhout versterking behoeft. Deze versterkingsbus wordt te 16.55 uur ingezet, teneinde treinrei zigers daarvan alsnog te doen profi teren. Bedoelde bus te doen doorrijden naar Noordwijkerhout is èn niet noodzakelijk omdat na Voorhout met één bus kan worden volstaan en ook niet mogelijk, omdat te 17.20 weder van de Postbrug naar Leiden verster king nodig is. Bij wijze van proef zullen wij deze versterkingsbus thans de rit 16.15 uur van Leiden naar Leiderdorp en 16.35 uur vandaar naar Leiden doen rijden, om vervolgens 16.55 uur tot Voorhout te versterken. De normale busdienst 16.50 uur van Leiden naar Noordwijkerhout zal dan op de juiste tijd kunnen vertrek ken". De N.Z.H. vertrouwt, dat hiermede van de klacht tegemoet zal zijn geko men. (Van onze t.v.-medewerker) Het journaal van zaterdag was voor een groot deel gewijd aan een nationale zaak: de opening van de Velsertunnels door H. M. de Konin gin op dezelfde dag. Het is een uit voerige en indringende reportage ge worden van een feestelijke bekroning. Ook de 75 jarige dr Ritter kwam op het scherm en een ver filiaal van de Leidse sterrenwacht. Daarna was de Avro aan de beurt met een program ma over Rotterdam. Het begon met een documentaire film van oude ver trouwde plekjes en bijvoorbeeld de intocht van koningin Wïlhelmina en prins Hendrink. Natuurlijk mocht de verwoesting van de binnenstad in de vreselijke meidagen van 1940 niet ontbreken en daarna de geleidelijke opbouw tot moderne wereldstad. In de „poortersparade" hebben Mies Bouwman en Kees de Lange tal van Rotterdamse heren en dames geïnter viewd. Helaas kregen we van het goe de te veel na 'n compleet getatoueer- de dikzak en de jonge vader van het de op dezelfde dag geboren jongste Rotterdammertje. We hebben Kees de Lange verder bezig gezien in een quiz „Haal je schoolgeld terug" met school- en actualiteitsvragen, achter eenvolgens door een oud-onderwijzer aan een vroegere leerling en door De Lange zelf. We kunnen niet bepaald zeggen, dat deze nieuwe quiz op de t.v. was afgestemd. Met een onbelang rijke comedie van Eli Asser hebben Rijk de Gooyer, Johnny Kraaykamp en anderen het programma afgeslo ten. Weliswaar stond ook Godfried Bomans aangekondigd, maar het is bepaald niet de eerste keer, dat deze verstek laat gaan. Maandag geef. de VPRO een uit zicht rondom op een aantal gewone en minder alledaagse zaken uit het dagelijks leven via t.v.- en filmcame ra's. De dan volgende „Legende van Krishnana" is 'n verhaal uit de goden wereld van het verre India. Deze le gende wordt voorgedragen door In- dra Kamadjojo met medewerking van doe dansers Mathiana. Het filmpro gramma van dinsdag behandelt het hart van Engeland, dat is de streek tussen Oxford en Worchester, een verhaal over het onderwerp „De kin derrechter grijpt in" en tot slot een verkorte reportage op telerecording over de op die dag in Wenen geopen de zitting van de algemene vergade ring van het internationaal bureau voor atoomenergie. We kondigen reeds nu aan het avondprogramma van woensdag met een rechtstreekse reportage uit het Amsterdamse sta dion van de voetbalwedstrijd der jeugdeftallen NederlandEngeland, met een commentaar van Leo Pagano. Evenals verleden week is de K.R.O. ook deze en de volgende week niet in de lucht. In het water van de Delfhavense Schie te Rotterdam heeft men gister morgen het stoffelijk overschot ge vonden van de 6-jarige Robert van der Weck uit de Sprundelstraat te Rotterdam. Het ventje werd sedert 22 september j.l. vermist. Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journaal en weerbe richt. 20.45 Filmprogramma. 22.40 23.00 Rep. Alg. Vergadering Int. Bu reau voor Atoomenergie te Wenen. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok, noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Metropole orkest en solist. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouwen van het platteland. 14.440 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitz.Cultuurtechniek in het buitenland, door ir. J. M. Han- raets. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratie programma door H. A. v. Luyk. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Vrede als uitdaging: het belangrijkste wereldprobleem, door dr. E. H. F. van der Lely. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Lichte muziek. 19.35 Gram. 20.20 Kathechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Omroep orkest en soliste. 21.45 Gram. 22.05 Pianorecital. 22.35 De positie van de kerk in Tsjecho-Slowakije, caus. 22.45 I Avondgebed cn liturg, kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: De positie van de West-Europese vrouw in de loop der eeuwen (De vrouw naast, onder, boven en tegenover de man) door mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus. Tweede lezing. 11.30 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogramma. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Orkest muziek. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Alles voor de firma, radio operette. 21.15 Gevar. progr. 21.45 Dansmuziek. 22.15 Kamerkoor. 22.35 Experimentele muziek, caus. met mu ziek. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10