De Velser tunnels vandaag door de Koningin geopend Een dode, een gewonde Weduwen en weduwnaren in Enschede bijeen weeckelykse CRonycke DE AMSTERDAMSE EFFEBTEN6E0RS ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Kroon gezet op gigantisch werk 'ventilatiegebouw! - laagstepuni24m|"y~ <-gesloten funneldeel768m. totale lengte u.1644m. onÜreini^el waterleiding) lucht DWARSDOORSNEDE AUTOTUNNEl VELSEN Toen vanmiddag één uur de auto van Hare Majesteit de Koningin, ge volgd door een feestelijke stoet voer tuigen met vele genodigden, de oos telijke autotunnelbuis was ingereden en circa tien minuten later door de westelijke wederom was terugge keerd, hoorde men in het naar de vorstin opklinkend gejuich de vreug de van tallozen over deze koninklijke opening van het resultaat ener gi gantische waterbouwkundige presta tie. Begroeting in Haarlem en tocht naar Beverwijk. De plechtigheden rondom deze vor stelijke tunnelopening begonnen reeds te tien uur, toen koningin Juliana bij de hoofdingang van het Haarlemse station, waar zij per auto was aan gekomen, werd verwelkomd door mr, J. Algera, minister van verkeer en waterstaat; dr. Prinsen, commissa ris der koningin; mr. O. P. F. M. Cre- mers, burgemeester van Haarlem en dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen, die H.M. naar het gereserveerde gedeelte van de stationsrestauratie geleidden. Daar bevonden zich vele autoritei ten. Dr. ir. Den Hollander richtte een kort welkomstwoord tot de koningin en tot de autoriteiten. Per speciale trein werd via de oude route over de spoorbrug naar Bever wijk gereden, waar te 10.58 uur het nieuwe perron van het station werd bereikt. Hier werden bloemen en ver scheidene herdenkingsborden aange boden. Eerste rit door de tunnel. Hierop volgde het eerste hoogte punt. Op verzoek van de president der Nederlandse Spoorwegen ontstak de Koningin een groep verkeerslich ten, waarmee de tunnel voor het spoorwegverkeer officieel aan ons nationaal verkeersapparaat werd toe gevoegd. Met de directietrein der N. S. maakten Koningin Juliana, autoritei ten en genodigden, de eerste spoor- reis onder het kanaal door naar de halte Driehuis-Zuid. Ontploffing tijdens lassen Gistermiddag omstreeks half twee heeft zich aan boord van het Noorse zeeschip „Bello", dat gemeerd ligt aan een werf te Amsterdam, een ex plosie voorgedaan, tengevolge waar van een persoon werd gedood en een ander met niet ernstige brandwon den in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. In de centertank vah het schip verrichtten op genoemd tijdstip vijf Zweedse technici werkzaamheden, waarbij zij gebruik maakten van las apparaten. Plotseling vatten olieres ten in de tank vlam. De brand die ontstond ging gepaard met een zeer sterke rookontwikkeling. Drie van de vijf Zweden konden zich in aller ijl via een vaste ladder in veiligheid stellen maar voordat de twee ove rige technici kans kregen de tank te verlaten ontstond een explosie. De 26-jarige Zweed W. Johansson uit Gothenburg gelukte het toch nog, ondanks brandwond 1 aan gelaat en handen, op eigen gelegenheid aan dek van het schip te komen. Zijn toestand is redelijk. Zijn 27-jarige collega A. V. Karlson uit Tving werd echter pas anderhalf uur na de ex plosie door personeel van de Am sterdamse brandweer, overdekt met brandwonden, levenloos uit de tank naar boven gebracht. Reizigersverkeer Leiden-Haarlem gestremd Gisteravond tussen 21.15 en 21.30 is de bovenleiding van het spoorweg traject tussen Leiden en Hillegom bij het passeren van een trein ernstig beschadigd. De oorzaak was een de fecte stroomafnemer van de electri- sche locomotief. In de loop van de avond hebben tussen Leiden en Haarlem geen treinen meer gere den. De dienst werd door autobussen onderhouden. Het verkeer tussen Amsterdam en Rotterdam dat voor een groot ge deelte over Haarlem gaat werd ge durende de stremming over Breu- kelen en Gouda geleid. De gehele verdere avond heeft men nodig gehad om het defect te herstellen. Op het plein voor het station nam H.M. korte tijd plaats onder een daar opgestelde baldakijn. Hier nam zij o.a. een maquette van IJmuiden in ogenschouw, die acht ouden van da gen in ongeveer een jaar tijd hebben vervaardigd, en waarbij dezen gretig toelichtingen gaven. Vandaar werd naar het ventilatie gebouw zuid gereden. Hier sprak mi nister Algera een rede uit. Aan het slot verzocht de minister H.M. de ventilatoren voor de lucht verversing in de autotunnel in bedrijf te stellen De Koningin voldeed aan dit ver zoek door een knop in te drukken. Te half een vertrok het gezelschap naar de zuidelijke ingang van de autotunnel waar de commissaris der Koningin, mr. M. J. Prinsen, een rede uitsprak. Daarop volgde de openingsrit door de autotunnel, het tweede hoogtepunt van deze voor Velsen en zeer wijde omgeving zo grote feestdag. Het officiële programma eindigde met een korte bezichtiging te voet van de tunnel en daarna van de con trolekamer. In hotel „Duin en Kruidberg" heb ben H.M. de Koningin, haar gezel schap en een beperkt aantal genodig den, tenslotte de lunch gebruikt, aan geboden door het Velsense gemeen tebestuur. „Primeur op gebied van congressen" Enschede is gisteravond gekomen met een „wereld-première". In de Twent se schouwburg begon het eerste in ternationale congres voor weduwen en weduwnaren. 450 Belangstellen den uit Nederland, België, Duitsland, Saarland en Denemarken waren op de openingsavond bijeen. De vrou den waren veel groter in aantal dan de mannen. Blijkbaar hebben de man nen eerst de kat uit de boom geke ken en afgewacht hoe de gebeurte nissen zich zouden ontwikkelen. De heer G. Greijn, die ook de organisa tor is van het wereldvrijgezellencon- gres te Grevenbicht, deelde mee dat hij de ervaring had dat de mannen bij een derglijk evenement erg terug houdend waren maar dat zij het vol gende jaar in veel groter getale aan wezig zullen zijn. De vrouwen, zo zei- de hij zijn veel spontaner en open hartiger in hun reacties. De eenzijdige belangstelling voor dit congres had enige teleurstelling gewekt. Er waren meer dan 400 vrou wen en slechts 35 mannen. Muziek, zang en dans zorgden echter al spoe dig voor de juiste sfeer. Er trad eer boerendansgroep op en er heerste vro lijkheid als op een ouderwetse brui loftsfeest. Bridgen voor het Rode Kruis Meer dan 2100 bridgers hebben vrij dagavond in Den Haag gebridged ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Al deze deelnemers aan de grootste drive van Nederland konden niet in één zaal worden ondergebracht, Daarom speelden ongeveer 1000 man in de Dierentuin, 224 in het voorma lige paleis aan de Kneuterdijk, 500 in de grafelijke zalen op het Binnen hof en 350 in de kantine van de cen trale werkplaats van de PTT aan de Binckhorstlaan. De avond verliep uitstekend. Vele firma's hadden prijzen voor de monster-drive geschonken. Naar heel voorzichtige schatting van de or ganisatoren zal de bridgeavond en de loterij, die tijdens de drive nog werd gehouden minstens 5000 opbrengen. Er waren niet alleen deelnemers uit Den Haag en omgeving, maar ook uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, 's-Hertogenbosch en zelfs Yerseke en Wieringen. Eenzaamheid. De heer Greijn hield een toespraak, waarin hij o.a. meedeelde, dat dit con gres is tot stand gekomen op verzoek van zeer velen in Nederland en in het buitenland. Hem is n.l. gevra ook eens iets te doen voor een andere groep eenzamen dan de vrijgezellen, n.l. de weduwen en weduwnaars. Hij vreesde aanvankelijk dat een derge lijk congres niets anders zou worden dan een huwelijksmarkt en deze idee heeft hij afgewezen. Hij wilde er in de eerste plaats een gezelligheidscon gres van maken en aandacht vragen voor de positie van de eenzame man en de eenzame vrouw. De mensen die hier bijeen zijn hebben slechts in het verleden het geluk gekend, zo zeide hij. Zou voor hen geen andere toe komst zijn weggelegd dan eenzaam heid en verlatenheid? Men reageert alleen maar op rampen als zij spec taculair zijn. Zouden met één slag duizend mensen tegelijk weduwe of weduwnaar worden, dan zou er aan sympathie en medeleven geen gebrek zijn. De wereld lacht om een vrolijke weduwe maar heeft geen traan over voor de tallozen, die op goede gron den niet te vrolijk zijn. Hij zeide dat men op dit congres niet om het ver leden moet treuren, maar met nieuwe moed de toekomst moet ingaan. 75e DAMESBEURS GEOPEND. De burgeeester van 's-Gravenha- ge mr. M. Kolfschoten heeft gistel middag in tegenwoordigheid o m. van de ambasadeur van Zwitserland, de heer E. de Haller, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. Korten- horst, enige wethouders en raadsle den, de 75e damesbeurs en de da meskroniek, welke gedurende tien dagen in de Houtrusthallen vordt gehouden, officieel geopend. Hij ge waagde van een eerbiedwaardige in stelling. Er worden meer beurzen ge houden, doch slechts weinigen heb ben een leeftijd bereikt als deze Haagse damesbeurs. Er is hier een typische sfeer geschapen, die gedu rende tien dagen een Haagse volks verhuizing in de richting van de Houtrusthallen bewerkstelligt. De damesbeurs zag hij als een we derkerig .barktonderzoek. Een zaak van economische betekenis van de eerste orde. De organisator van de beurs, de heer H. Flaumenhaft, had vooraf een begroetingswoord gesproken. OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) WAAR DE DUIVEL TE ZIEN IS HET is wel wat raar, terwijl het over engelen gaat, met duivelen te beginnen. Daartoe geeft de dag van morgen echter aanleiding, zoals straks zal blijken. In normale omstandigheden zult u evenmin een duivel tegenko men als een engel. Het zijn beiden wezens, welke door het netvlies van ons oog niet worden waargenomen. Wij verkeren wat dat betreft in soortgelijke omstandighegeden als iemand, die weet dat er een televisie-uitzending plaats heeft, maar geen toestel bezit om die op te vangen. De duivel werkt dus onzichtbaar en bovendien zelfs onder ver momming van zijn strevingen, die heel goed en prettig en edel kunnen lijken, even smakelijk als de appel, aan Eva aangeboden. Er is een probaat en afdoend middel de bedoelingen van de dui vel te ontmaskeren. Van duivelsen nature, héét hij de nederigheid. Wanneer men de geschiedenis der mensheid nagaat in verleden en in heden, bespeurt men overal zijn hoogmoedige inblazingen, welke leiden van tragedie naar tragedie. En dan lacht de Satan! rpiJN grote tegenstander is Michael (hetgeen betekent „Wie is aan God gelijk?, een vraag, welke de duivel en iedereen, die door de duivel is aangetast, beantwoordt met: ik!) Het is morgen Michaels feest, maar iedere dag wordt over de ge hele wereld zijn bescherming afgeroepen „tegen de boosheid en de lusten van de duivel". Enfin gij kent dat gebed na de Mis wel uit uw hoofd. Er wordt onzichtbaar een strijd gestreden tussen heiliging en „ver derf van de zielen", en iedere dag roept Gods Kerk de hulp van de aartsengel Michaël in. Men mag natuurlijk gerust vragen en bestuderen, waaronj God die actie van de duivel toestaat. Dan komt er geen ander antwoord dan de naam van Michaël: „Wie is als God?" Gods Albestuur gaat ons be perkte verstandje te boven en als wij dat niet willen inzien „non in- trabitis in regnum coelorum" „zult ge het Koninkrijk Gods niet, binnen gaan". H. WIJDINGEN IN HET BISDOM DEN BOSCH. Mgr W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal op zondag 29 september in de kloosterkapel van de paters Montfortanen te Oirschot de volgende Wijdingen toedienen: Tonsuur aan de fraters Fr. de Beider, R. van Liedekerken, P. de Waard, N. Buisman, J. Bakwinkel, L. Ammerlaan, A. v. d. Schoot, Fr. Diederen, J. van Zeist, P. Hoffman, J.^Gelissen, H. Kleykers, J. van Osch en H. Jansen van de Sociëteit der paters Montfortanen. Vier Mindere Orden aan de fraters H. Drove, Fr. Haase, J. Zornhagen, L. van Winden, D. Boormans, J. Haan, W. Vater, L. Brinkman, A. de Munter, J. Vangenugten, J. Janssen, D. Dieters. H. Louis van de Sociëteit der Paters Montfortanen. Het Subdiaconaat aan W. Uijen en B. Sarneel van de Orde der Bernar- dijnen van de Abdij „Mariënkroon" te Nieuwkuijk; A. Scott van de Orde der Kruisheren. BURGEMEESTER VAN MEPPEL BUITENGEWOON HOOGLERAAR. Mr. A. Kleijn, burgemeester var. Meppel, is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de bestuurswe tenschap aan de Ned. Econ. Hoge school te Rotterdam. VIJF OPVARENDEN Brand op Urker Kotter op de Noordzee Op de Urker kotter U.Q. 79 „Hen- drikje" is gisteravond op ongeveer zeventien mijl ten noord-noordwes ten van Den Helder brand uitgebro ken. De treiler vroeg assistentie en uit Den Helder voer de reddingboot „Prins Hendrik" van de Noord- en Zuidhollandse reddingsmij uit De reddingboot bereikte het schip om ruim elf uur. Het bleek dat de machinekamer was uitgebrand. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Op de U.K. 79, een kotter, die met trawlnetten vist, bevinden zich de heer D. van Urk, scbipper-eigenaar, diens zoon Arie van Urk, Klaas Pas terkamp, Jacob Hakvoort en Albert Post, allen afkomstig van Urk. De heer Van Urk had het in 1949 ge bouwde schip pas gekocht en maakte er nu zijn eerste reis mee. De noodseinen werden het eerst opgevangen door het Finse stoom schip „Fidelius". Het Nederlandse s s. „Amstelveen" was eerder langszij de U.K. 79 ge weest, doch de Urkers wilden niet van boord gaan, maar wachtten de komst van de reddingboot uit Den Helder af. Later zou de „Prins Hen drik" het schip op sleeptouw nemen. Het noodverkeer werd gisteravond om 11 uur opgeheven doch de scheep vaart werd nog verzocht oplettend te blijven. BRUIDEGOM STIERF OP TROUWDAG. Dondergmiddag werd in het raad huis van Bergambacht het huwelijk voltrokken tussen de 59-jarige vee houder P. Vermeulen met zijn tweede vrouw. Nadat het huwelijk ook ker kelijk was bevestigd ging het grote gezelschap naar huis. Tegen de avond, toen men nauwelijks aan de maaltijd zat, werd de bruidegom plotseling onwel. Toen de ontboden geneesheer was aangekomen kon hij slechts de dood van de pasgehuwde constateren. De storm die donderdag op Oki nawa heeft gewoéd, heeft aan 20 mensen het leven gekost. Er worden 49 vermist. Het aantal vernielde hui zen is 2597. Liet hemd is naeder dan de rock, dus nu als eerste feyt het feest van onsen Zonderóp, die al so langhen tyd aen onse eyghen crant, „Die Leydse", is verbonden. Naetuurlyck wierd hy daer in 't sonnetjen geset want wie so meenigh jaer, wel veertich altemet, syn vreeughde in syn werek en aen syn crant gevonden, die past een huldigingh, al vond'ie 't self niet noodigh en al dat feestgedruysch maer feest'lyck ooverboodigh. Dat neemt niet wegh dat wie daer anders oover dachten geleegenheyd dus naemen wèl te baet, met wenschen en geschenck en loffprysende praet lek blyff niet achter, neen, maer doe 't op myn manier aen onsen Zonderop terecht hun hulde brachten, en wensche hem, in 't eyghen hoeckjen hier nogh meer dan anderen hem hebben willen segghen, dat hy nogh langh, nogh meenigh wereksaem jaer voor onse crant syn werek- aen schryflust paer' en dat hy daer veel eer mee in magh legghen! Liet silver quam ditmael in dobbele sin aen bod. Eerst in het sieckenhuys. waer suster Bibiaen tot heyl van crancke liên reeds vyff en twintich jaeren veel paerels aen haer croon, veel loff aen haere naem en troost voor hen, die cranck van lyff, tesaem met haer winst voor den heemel konden gaeren. Het is een heele tyd, een quart-eeuw sieckennon, maer wie het is als sy, dan isset of een son in 't hert van siecke luyden hel gaet schynen en sy tot eer van Hem ('t sy tot haer eer geseghd), die last en ongemack aen crancken opgeleghd, aenvaerdt als offergaef van die in nood verquynen. Het tweede silver gaet naer eenen sacristeyn, naer J. C. Ouwerkerk, die vyff en twintich jaer syn taeck vervuld' in een van Leydens kereken. Hy deed sulx met playsier, naetuurlyck so het hoort, dat gingh een quarteeuw langh en onverdrooten voort. Syn silver jubilee bracht cleyn loon naer groot wereken. T'wee gulden paeren gaen oock weer ons oogh voorby, (in Roeloff Aerends Veen en Hillegom woonen sy). In 't landelycke Veen, waer 't echtpaar. Koek geheeten, met goud gehuldigd wier. Ick wensche dat hun naem een spieghel sy van wat hen wacht, en quae- men nogh eens soveel jaer veel soets hen uyt te meeten. Al woonen sy in Hillegom, die 'k niet vergeeten magh, vooral niet daer hun beyder wiegh in Alckemaede lagh. Sy hebben d'Heerlyckheyd hun leeven niet vergeeten. Al woonen sey in Hillegom, het herte leeft nogh hier, die band met de geboortestreeck doetse nogh steeds playsier, van Alckemaede willen sy geen quaeds ooyt weeten! So sien we weer, en 't is maer al te waer: al treckt men wegh uyt d' oude streeck, daer blyft het herte nogh zo dickwerff naer verlanghen. Het stuck geboortegrond raeckt nooyt uyt ons gedacht, oock als 't geluck ons elders teegenlacht, aen d' oude grond blyft toch het herte hanghen! WILLEM VAN HORSTENDAEL. 2327 September 1957. Unilever Wilton-Fijenoord Amsterdam Rubber H.y.A. Ver. Deli Mij en Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100: vrijd. 20 sept. Internationale concerns 301,99 Industrie 138,70 Scheepvaart 133,22 Banken 109,17 Indonesische fondsen 89,73 Algemeen206,28 Laagste vrijdag 27 sept. hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 20 sept. 153 1/2 163 154 1/4 9 3/4 188 189 1/2 177 181 1/4 179 1/2 270 279 270 15 255 260 257 8 249 257 252 3/4 11 5/8 372 1/2 360 5/8 19 3/8 198 208 198 13 1/2 189,50 ƒ194,80 193,70 5,60 147 152 1/2 151 2 128 135 3/4 135 1/2 4 133 1/2 140 139 1/2 2 3/4 198 211 1/2 210 1 3/4 65 66 3/4 65 1 1/4 107 109 1/2 107 1/2 3 3/4 70 75 1/2 70 7 1/8 79 82 80 21/32 2 88 7/16 89 1/4 89 1/16 4- 1/16 87 88 87 3/4 3/16 Aandelen i 5.389.473 Obligaties 9.704.451 Aandelen 7.768.298 Obligaties 13.554.994 vrijd. 27 sept. 290,28 135,55 132,80 108,03 87,43 199,60 „Het zal zo weer gaan regenen." „Zoals je wenst, Mien". Baas boven baas. De personeels chef van een groot warenhuis in Londen, die lange tijd in de oorlog onder dienst geweest was, was ook zeer trots op zijn rang. Op een dag kwam een der verkopers bij hem met een probleem. „Ik dacht, dat u mij misschien zou kunnen helpen, mr. Worthing- ton", zei hij. „Kapitein Worthington voor jou, Jones", snauwde de chef hem toe. Deverkoper keek zijn chef strak in de ogen en zei: „In dat geval kolonel Jones voor u!" Voorzichtig.Dokter: „Zuster, heeft u meneer al verteld, dat hij vader is geworden van een gezonde drieling?" Zuster: „Nee, dokter, nog niet, want meneer staat zich nog te sche ren!" Klein maar uitgekookt. Een standwerker op een boerenjaarmarkt, wilde een „stand" bijeen praten en begon daarom, zoals gewoonlijk, met een kunstje om het publiek tot zich te trekken. „Dames en Heren!" begon hij, „hier is een kans voor iedereen. Ik heb hier een zilveren gulden. Wie durft daar geld voor te b'eden? Wie? Wie? Niemand uit de toegelopen me nigte durfde op het aanbod in te gaan, tot er een kleine, bijdehande jopgen zei: „Drie kwartjes". „Heel goed jongeman, geef me je drie kwartjes en de gulden is voor jou". Toen klonk het bedeesd: „Hou ze maar van de gulden af en geef mij maar een kwartje". Zij bewees het. In tegenwoor digheid van de Franse schrijfster George Sand (18041876) merkte een diplomaat op: „De vrouwen zijn toch allemaal hetzelfde. Allemaal wil len ze het laatste woord hebben." De schrijfster draaide zich om en sprak: „U maakt jen vergissing, 't Is alleen zó dat wij altijd nog een hele voorraad argumenten over hebben als de mannen al lang door de hunne heen zijn." Crediet. Voor het raam van een Chinese f ij ngoed-wasserij op Katen- drecht in Rotterdam hangt een bord je met de mededeling: „U vragen crediet, ik niet geven. U kwaad. U vragen crediet, ik geven, u niet be talen. Ik kwaad. Ik vinden beter u kwaad!" Probleem. „Heb jij nog broer tjes?" „Nee." „Zusjes?" „Nee, ook niet." „Met wie vecht jij dan eigenlijk?" Familiebetrekkingen. Keesjes moeder ligt in he. ziekenhuis en hij komt haar bezoeken. Kees zit wat be drukt om zich heen te kijken naar de bedrijvigheid van de verpleeg sters in hun hagel-witte uniformen. ,Mam", fluistert hij, „zijn dat nu allemaa1 je schoonzusters?" „Wist u al, dat volgens de statis tiek getrouwde mannen langer leven dan vrijgezellen?"

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5