DE LEIDSE BIOSCOPEN Druk bezochte receptie van de 30-jarige Speeltuinvereniging „Noorderkwartier" Lof voor de heer A» Lasschuit Examens Leidse Inslrumentmakersschool K.A.V. van Herensingel opende winterprogramma Debat over grondaankoop voor verbindingsweg Scherp ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gisteravond, op de juiste datum van haar 30-jarig bestaan, recipieerde het bestuur van de speeltuinvereni ging „Noorderkwartier" in het club huis van haar zusterver. „Ooster kwartier". Genodigden en belangstellenden werden ontvangen door de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Th. Boting. En temidden van talrijke ge zonden bloemstukken nam het vol tallige bestuur de vele gelukwensen in ontvangst. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder J. C. van Schaik, de heren D. Vijlbrief, voorzitter Ned. Unie van Speeltuin Organisaties, P. Flippo, voorz. Leidse Bond, verte genwoordigers van de Leidse Jeugd- actie, van alle Leidse zusterorgani saties en van de woningbouwvereni ging „Ons Belang". De heer J. J. v. d. Huizen heette als voorzitter van de juiblerende ver eniging alle aanwezigen van harte welkom en dankte voor de gebrachte gelukwensen en de grootse bloemen hulde. Spreker gaf hierna in vogelvlucht een overzicht van de activiteiten van de afgelopen 30 jaren. O.l.v. de heer K. de Best en ge steund door het dag. bestuur van „Ons Belang", begon op 27 sept. 1927 de eerste arbeid voor de kinderen van de wijk in het Noorden. Als een belangrijke datum noemde de voorzitter 16 juli 1932 toen een Door de Leidse Instrumentmakers- school werden op 26 september 1957 de volgende diploma's uitgereikt: Examen A-Metaal: A. E. Jansen, Wageningen; P. J. Duyst, Amster dam: A. Ligtenberg, Oudekerk a.d. Amstel; H. Schwebke, Amsterdam A. D. Weigraven, Wageningen; Si Oostenga, Wageningen; J. de Beer, Amsterdam; H. Jansen, Leiden; J. G. Karsdorp, Delft; J. T. C. van Laar, Bennekom; M. P. Achse Freiwals, Amsterdam; C. J. Pauël, Amsterdam; H. W. Rietbergen, Leiden; P. W. v. Dingstee, Amsterdam; R. M. Jonker, Amsterdam; J. C. Opihuysen, Den Haag; M. J. v. Vondelen, Delft; P C. Vink, Oegstgeest; J. G. v. Vliet, Den Haag; H. Stel, Amsterdam; A. P. v. d Boogaart, Amsterdam; J. Bouw meester, Leiden; G. den Hartog, Am sterdam; B. Kijk in de Vegt, Meppel; F. van Leeuwen, Amsterdam; A. J. Sloekers, Wassenaar; M. de Harder, Amsterdam; P. F. v. d. Zanden, Was senaar; P. v. d. Berg, Austerlitz; P. J. L. Berger, Leidsohendam; H. H. de Jong, Amsterdam; J. v. Alphen, Haarlemmermeer; N. H. C. Adams, Amsterdam; J. Boers, Veenendoal; J. van Dijk, Bloemendaal; I. Willem- se, Delft; C. J. Wijnberg, Purmerend; H. Baaren, Den Haag; F. J. van Pelt, Den Haav: G. Veens tra, Dronrijp; P. H. M. v. Berge Henegouwen, Leider dorp; J. van Duin, Noordwijk aan Zee; J. v. d. Waals, Leiden; A. F. P. v. Delft, Amsterdam; M. J. Hartkamp Den Haag; F. van Houten, Leiden; C. R. v. d. Laan, Leiden; A. J. Nach- tegeller, Leiden; J. Postema, Oos tendorp; T. v. d. Stan, Delft; A. Toet, F'heveningen; J. Voortman, Rijs wijk: J. D Breetveld, Leidsohendam; B. J. G. Buising, Amsterdam; J. Hoeksema, Halfweg: W. W. J. Per- quin, Tilburg; B. E. Rodenburg, Voor burg; T. Smid, Delft; T. Vaalberg, Nieuw Vennep; N. G. Hafkamp, Am. sterdam; J. N. H. Kwakkestein, Am sterdam. Afgewezen 33 candidaten. Examen B-Metaal: A. Bussemaker, Den Haag: J. A. Heres, Amsterdam; A. Meier, Rhenen; B. J. Hartogsveld, Zeist; B. Uylenbroek, Delft; W. C. Brinkman; D. Rensing, Delft; O. H. Bangma. Meppel; P. J. M. v. Gestel, Pavel; J. Beekman Leiden; A. K. F. Kaldenbach, Den Haag; A. M. v. Kat- - iik, Leiden. Afgewezen: 11 candi daten. Examen C-Metaal: J. G. M. v. Lan gen, Berkhout; J. Groot, Amsterdam. Afgewezen: 4 candidaten. Examen A-Glas: F. Böhmermann, Amsterdam; D. L. Gijzen, Weeso; A. F. Portengen, Weesp; B. Siepel, Eindhoven; B. A. J. Goddijn. Leiden; H. Gruijters, Eindhoven; F. G. D. Griese, Amsterdam. Afgewezen: 6 candidaten. Examen C-Glas: J. C. Hendriks, Eindhoven, Afgewezen: 1 candidaat. Exaqien A-Optiek: J. Bakker, Delft; J. Cauberg, Eindhoven. Afge wezen: 3 candidaten. Examen B-Optiek: De candidaat voor het examen B-Optiek werd afge wezen. Examen C-Optiek: A. H. P. Zand bergen, Den Haag. Afgewezen: 1 can didaat. De 7 candidaten voor het examen B-Glas werden afgewezen. AFSCHEID H. J. BARENTSEN. De heer H. J. Barentsen, chef van de afd. onderhoud bruggen en wa terwerken, gaat maandag de Leidse gemeentedienst met pensioen verla ten. In verband hiermede is er maan dagochtend van half 12 tot half 1 in de koffiekamer van het stadhuis ge legenheid voor eenieder van hem afscheid te nemen. 10 laar Interpar. Sociaal Charj.aiief Centrum te Leiden Vond de revalidatie of optrekking van de mens in gemeenschap tot een bepaald minimum levensniveau in het begin van deze eeuw zijn hoog tepunt in de bedeling als zodanig, welke bedeling uitgroeide tot een ge organiseerde bedeling, langzamer hand kwam het inzicht naar voren, dat achter deze bedeling als zodanig zich oorzaken schuil hielden waarin inzicht diende te worden verkregen, wilde de bedeling niet bedeling als zodanig blijven. Vast kwam te staan, dat een te revalideren mens in ge meenschap onder verschillende op zichten kon worden geholpen, het geen evenveel verschillende sociale organisaties ter hulpverlening in liet leven riep, die zich intensief met de mens in nood gingen bezig houden. Wilde de hulpverlening aan de mens in nood door het optreden van een veelheid van verenigingen niet in gevaar komen, dan diende een zeker trefpunt, een bundeling van alle activiteiten te worden gecre- permanent terrein betrokken werd. Moeizaam, zonder enige subsidie werkte men voort met ups en downs tot 1940. Tijdens de oorlog plaatste onze overweldiger ook de laars in de nek van de vereniging, door inbeslagna me van het terrein voor afweerge schut. Wat er nadien nog heel was, viel tenslotte in de hongerwinter ten prooi aan de kachel. Alle speelma teriaal, omheiningspalen en -planken en zelfs het portiershuisje waren vol komen gesloopt aan het einde van de oorlog. Moeizaam werd na de oorlog aan de opbouw begonnen en de resulta ten: de speeltuin, 350 leden en onge veer 900 kinderen mogen gezien wor den. Een speciaal dankwoord sprak de voorzitter tot de heer A. Lasschuit, die dertig jaar Ifiixg zijn beste krach ten aan de vereniging heeft gegeven. „Lasschuit is een begrip geworden en Noorderkwartier zonder Lasschuit be staat niet", eindigde spreker. De heer Boting bood hierna in gietsel namens de ouders, leden donateurs een fraaie klimboog van 3 x 4 m. aan, welke door de fa. Pley geschilderd. Alle leden hadden spontaan een ex tra bijdrage gegeven om de heer Las schuit eens in de bloemetjes te zet ten en betrok ook mevr. Lasschuit in zijn hulde en bood het echtpaar een prachtige staande lamp aan, terwijl de heer Lasschuit een etxra kistje si garen werd aangeboden en zijn echt genote een fraaie fruitmand. En daar de heer Lasschuit in de zeer moeilijke omstandigheden van de oorlog van eigen weekgeld wel eens de portier betaald had, werd hem dit nu met rente terugbetaald onder cou vert. Wethouder Van Schaik vertelde nu dat hij zijn vacantie in Zeeland spe ciaal voor dit feest had onderbroken om uit te laten komen hoe hij met het speetuinwerk meeleefde. Reeds bijna veertig jaren had spr. zelf met dit werk voor de opvoeding der kinderen meegeleefd. Hij vond het een verblijdend teken dat werk zich gaat herzien en in ver jongde banen geleid wordt. Als re cent voorbeeld werd hierbij de rol schaatsenbaan in Noorderkwartier aangehaald. Spreker raadde het bestuur aan dit werk met beleid verder voort te zet ten voor de kinderen uit de buurt orr deze hierdoor vollediger mens te ma ken. Tenslotte hoopte spreker, dat het bestuur met behulp van de gemeen te en de leden spoedig een clubhuis zou kunnen stichten. En lange rij van sprekers drukte de voetsporen van de wethouder en al len bezongen in alle toonaarden de lof voor het werk van dit kranige bestuur, terwijl telkens weer het doorzettende werk van de heer Las schuit werd geprezen. De aanwezigen werden tussen de lofsprekingen door verrast met optre den van het jeugdgroepje, dat liet zien wat er op alerlei gebied met deze kinderen bereikt kan worden. Aan het einde van deze voor Noor derkwartier zeer geslaagde receptie dankte de voorzitter allen, die aan het slagen van deze avond hadden meegewerkt. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerkelijk Voor. bereidend examen de heren K. Blei te Den Haag en H. H. Meijer te Oegstgeest. Geslaagd voor het Cand. ex. Geschiedenis de heer P. T. J. Vol. lebregt te Den Haag. Geslaagd voor het Doct.ex. Geschiedenis de heer J. R. Soetenhorst te Leiden. Geslaagd I geestelijk adviseur en leden hartelijk voor het Doct.ex. Culturele Anthro- welkom heette. Voorts werden de pologie de heer P. A. M. van der dames opmerkzaam gemaakt dat er Stap te Katwijk aan den Rijn. I diverse cursussen te volgen zijn in het gebouw van de Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting „De Hoek steen" aan het Levendaal, waar ook woensdagmiddag om 2 uur een kook demonstratie gegeven zal worden met 3 oktober-tractatie. Kinderen kunnen meegebracht worden. Hierna hield mej. C. Klein een in leiding over „De ongehuwde vrouw" Zij zette uiteen, dat ook zeker de on gehuwde vrouw een mooie taak in de maatschappij vervullen kan; denk eens aan kraamverpleegster, zieken verpleegster; hulp in de huishouding, enz. Zij moet dit zien als haar roe ping en het in haar eigen kamer zo gezellig mogelijk maken, dat is haar thuis. Door het bestuur werden voorge steld als mede-bestuursleden mevr. Prins en mevr. Bavelaar, die bij stemming gekozen werden. Toen volgde een korte pauze, waarna werd overgegaan tot klaver jassen en sjoelen, wat de dames een gezellig uurtje bezorgde. Voor ieder spel was een winnares, die elk een taart in ontvangst mochten nemen. Peltenburg van 1793 heropende moderne zaak Gistermiddag vond in de Breestraat de heropening plaats van de geheel nieuw ingerichte zaak en verkoop ruimte van de firma Peltenburg van 1793. Aan de heropening ging een druk bezochte receptie vooraf, waar bij de heer A. C. Mulder, de eigenaar eerd, wilde de mens in nood zo effi- van Peltenburg, eraan herinnerde ciënt mogelijk worden geholpen. Het is daarom zo opmerkelijk dat deze gedachte in Katholieke kring het eerste gelanceerd is in academi sche steden als Leiden en Delft, op een tijdstip dat plannen van kerke lijke zijde nog gerealiseerd dienden te worden, die rond 1949 leidden tot de oprichting van de Sociaal Chari tatieve Centra. Is in Delft de organisatie van een Centrum eerst later geconcretiseerd, in Leiden begon deze reeds in 1947 onder de naam Katholieke Centrale voor Gezinszorg welke volkomen identiek was aan de in 1949 in den lande opgerichte Sociaal Charitatie ve Centra. Het Centrum te Leiden is dan ook een van de oudste centra in Nederland en kent, mede door zijn historische ontwikkeling, in af wijking met het merendeel der in terparochiële centra, geen parochiële centra. Alle coördinatiewerkzaamheden geschieden vanuit een centraal punt, het Katholiek Sociaal Bureau, al waar de maatschappelijk werksters naast hun vaste spreekuren in de parochies, dagelijks hun spreekuren houden. Als bijzonderheid geldt hier bij. dat tot voor korte tijd, de werk zaamheden in hun geheel werden uitgevoerd door Zusters Dominica nessen. Op 8 oktober a.s. zal in de Stads gehoorzaal te Leiden om 8 uur n.m. een herdenkingsbijeenkomst plaats vinden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van het Centrum. Bij deze gelegenheid zal de voorzitter van het bestuur, de heer mr H. F. A. Donders, die vanaf de oprichting het Centrum heeft geleld, een toespraak houden. Donderdagavond opende de K.A.V. van de Herensingel-parochie haar win terprogram met een Lof en pre dikatie door de geest. adv. kapelaan J. v. Adrichem en zang van het da meskoor „Jubilate" in de parochie kerk. Daarna volgde een bijeenkomst in de parochiezaal, waar de voorzitster, mevr. W. C. v. DamBorst opende met het K.A.V.-gebed waarna zij wat er allemaal moest gebeuren vóór de opening een feit kon worden; thans was men na weken van be slommeringen gekomen aan de slot fase: de heropening. Spr. memoreerde de grote bloei tot welke de zaak is gekomen en welke bloei hij toeschreef aan het werk van de vorige eigenaar, zijn vader, de heer C. A. Mulder. De aanwezigen namen vervolgens een minuut stilte in acht ter nagedachte nis aan de overledene. Na dank ge bracht te hebben aan zijn medewerk ster, medewerkers en uitvoerders gaf de heer Mulder een overzicht o.a. van de gew°ldige vlucht welke de ver koop van grammofoonplaten heeft genomen, vooral op hoogtijdagen als Sinterklaas en met de Kerstdagen. Ook de televisie staat momenteel in het brandpunt van de belangstelling, ninck, 26 jaar dochter. Het interieur heeft een volkomen gedaantewisseling ondergaan, de nieuwheid straalt er vanaf en men ziet onmiddellijk, dal de service hier een zeer ruime plaats krijgt toegeme ten. Reeds in de vestibule valt het oog op een moderne, glazen showkast, waar de kleinere onder de radiotoe stellen de binnentredende toepron- ken. Via glazen klapdeuren treedt men de eerste ruimte binnen, een fris en modern geheel waar de gram mofoon-afdeling in ondergebracht is. Rechts bevinden zich de platen, alle overzichtelijk gerangschikt, en links staan 5 luistercellen, waarin men on gestoord een plaatje kan laten draaien en hem beluisteren. In dezelfde rusti ge en aangename moderne tinten ge houden sluit op deze afdeling een la ger gelegen gedeelte aan waar een rijkdom aan televisietoestellen staat opgesteld. Hierop aansluitend ziet men nog een gezellige ruimte, afge scheiden van de televisieafdeling, waar men op zijn gemak een keur van radiotoestellen kan bewonderen. Er is in deze zaak niets, dat tot haas ten dwingt. Deze aanwinst voor de Breestraat en voor heel Leiden werd min of meer officieel geopend door de moeder van de huidige eigenaar, mevrouw J. Mulder-Kampers, die een groot lint doorknipte. Burgerlijke Stand Geb.: Jan D., z. v. J. Koster en A. Schouten. Waltherus C. Th., z. v. D. Honders en M. Biegstraten; Johanna, d. v. J. Bos en J. Gerrits; Petronella C. M., d. v. L. L. Zandvliet en J. E. Westgeest; Jan, z. v. W. v. Duijn en M. J. de Jong; Johannes, z. v. I. J. Piket en P. Duijndam. Ondertr.: J. G. Thijssen en C. H. J. v. Herk; J. Kreulen en M. H. Fles; J. H. Peter en J. Blok; P. Beij en M. v. d. Meer; H. Henzen en M. Truijers; J. Mulder en S. M. Linschooten; J. Smallenbroek en M. W. Filippo; P. Brohm en J. Opgelder; S. v. Weeren en J. Fakkel; A. J. J. Vogelaar en S. M. Melet; G. D. Verhoog en C. Arbouw; G. A. P. Veeren en M. W. Kok; F. T. M. Zilverentant en H. Hartmann; W. Kroesemeijer en M. Overduin; G. J. Vaarkamp en B. H. van Zwieteh. Overl.: C. Voordijk, 64 jaar man; H. Verweij, 72 jaar weduwe van A. v. d. Zwaan; J. Paardekooper, 72 jaar echtgenote van P. Staal; J. C. F. Na- Gemeenteraad van Voorschoten Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 28 September 1857. Op eene verkooping van sla- ven, welke onlangs in de Ver- eenigde Staten gehouden werd, zijn negers jan 35 jaren met 1254 dollars, van 24 jaren met 1200 d., van 22 jaren met 1400 d., van 8 jaren met 906 d., van 6 jaren met 715 d. en eindelijk negerinnen van 4 jaren met 501 dollars betaald. De raad van de gemeente Voor schoten kwam gisteravond in open bare vergadering bijeen. De heer v. Eist was wegens ziekte verhinderd eft de heren Griffioen en Dekker waren verhinderd wegens andere werkzaamheden. De heren De Groot en Pels be treurden het dat het college inzake de instelling van een commissie van bijstand voor de gemeentefinanciën een ander standpunt inneemt. Het college staat op het standpunt dat de meeste onderwerpen en van deze onderwerpen ook de financiële zijde besproken worden in de commissie van onderwijs en openbare werken. Instelling van een commissie van financiën zou een doublure beteke nen. De bezoldiging van de ambtenaren van de burgelijke stand wordt iets verhoogd. Dit moet beschouwd wor den als een aanpassing aan de hui dige toestand. De vorige regeling gold vanaf 1951. De actie van het Cotuvo het be volkingsonderzoek op t.b.c. in de pe riode van 419 november a.s, zal door de gemeente worden gesubsi dieerd. Gesubsidieerd wordt slechts tot het bedrag van het werkelijk te kort met een maximum van ƒ3500. Tot onderwijzeres aan de Park- POTLOOD en GEEST Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. rek, 4. bed, 6 menie, 9. eg, 11. ego, 12. ka, 13. re, 15. Po, 16. satelliet, 17. as, 18 t.t, 19. af, 20. oma, 22. sa, 24. spaan, 26. moe, 27. uil. Verticaal: 1. roe, 2. k.m., 3. Engels man, 4. Be, 5. dra, 7. Ee, 8. i.o., 10. graaf, 12. koets, 14. ets, 15. pit, 19. alm, 20. op, 21. Aa, 23. aal, 24. Se, 25. nu. Casino. Wellicht hebben velen reeds de film „Moulin Rouge" eer der gezien, maar voor hen, die haar nog niet zagen, schrijven we dit. Bij de naam „Moulin Rouge" denkt men onwillekeurig aan dit Parijse ver maakscentrum, dat we hier zien uit de jaren 1890—1900, waarbij de dan sende rokken van de optredende ar- tisten een groot gedeelte van het doek vullen. Maar meer dan op de danseressen wordt in deze film de aandacht gevestigd op Toulouse- Lautrec, uit een adellijk geslarht gesproten, doch mismaakt geworden doordat hij tweemaal een ongeluk kige val maakte. Zijn benen zijn nl. niet met zijn bovenlichaam meege groeid en zo werd hij een menselijk gedrocht, die zich allerminst thuis gevoelde in de adellijke omgeving van het familiekasteel in Albi, zijn eigen weg zoekt en zijn aangeboren talent van schilder-tekenaar in het Parijse vermaakscentrum naar har telust kon botvieren. Hij bracht rijn leven door tussen de armsten van Parijs, tussen dieven, bedelaars en vrouwen van lichte zeden; Mont- martre werd zijn verblijf. Daar was hij een graag geziene figuur, maar hij stierf tenslotte op het grafelijk slot van zijn ouders. Het is een bon te vertolking van een stormachtige wereld, waarin men bewondering zal hebben voor de wijze, waaror Toulouse-Lautrec (José Ferrer) hier de hoofdrol vertolkt. Vanzelfsprekend is deze film door de K.F.C. gekeurd voor volwassenen Lido. Een kostelijk amusante film wordt met „Hare Hoogheid is verliefd" gegeven in t Lido-theater. Het is een film uit het vrolijke Ber lijn van vóór de eerste wereldoor log, waarin de operettezangeres Charlotte Sanders haar triomfen viert. Haar successen dankt zij even wel niet alleen aan haar stem, doch ook aan het feit, dat zij veel gelijke nis vertoont met groothertogin Char lotte, die een hartstochtelijk aanbid der heeft in graaf Rosen-Bückburg, wiens liefhebberijen hem persona non grata maken aan het hof. Hij wordt dan ook geschrapt van de lijst van genodigden, wanneer de groot hertogin een bezoek aan he4 stadje Altenhausen gaat brengen. Door zijn deplorabele toestand breekt de graaf met zijn vriendin, die zich hierbij neerlegt, doch zij verandert als een blad op de boom, wanneer zij hoort welke redenen de graaf tot zijn be sluit brachten. Een fantastisch plan rijpt in haar brein, dat zij op harts tochtelijke wijze voortzet en waar van we niets anders willen zeggen dan dat zij haar rol als groot-her- toging op charmante wijze weet te vervullen. Het is een film, die iedereen moet zien, een film vol charme, heerlijke muziek, dans en vrolijkheid, waarbij Fried 1 Loor op voortreffelijke wijze haar dubbelrol speelt en Hans SÖhn- ker haar tegenspeler is. In tegenstelling tot hetgeen in de advertentie van donderdag stond, is de film niet gekeurd voor 14 jaar, doch voor alle leeftijden. Trianon. „Wenn der weisse Flieder wieder blüht" is de titel van een bekende operette en de geschie denis daarvan is nu in een film ver werkt. De hoofdpersonen zijn een zanger zonder emplooi maar met veel aspi raties en zijn vrouw, die het geld moet verdienen voor het huishouden. Zij komen tot de conclusie, dat zij niet bij elkaar passen; de artiest kan niet tegen het geratel van de naaimachine en de praktische huis vrouw kan het leven van de wind niet waarderen. Als zij uit elkaar gaan, komen beiden tot welstand; zij heeft een groot mode-atelier :n Wies- baden, hij trekt als gevierd zanger de wereld door. Maar als de seringen weer bloeien ontmoeten zij elkaar in Wiesbaden. Zouden zij het nogmaals proberen? Ten slotte gaan ze als goede vrien den uit elkaar, ieder met een eigen nieuwe levensgezel. De oplossing van dit huwelijksprobleem is voor ons niet aanvaardbaar, reden waarom de leeftijdsgrens door de Kath. Film Centrale op 18 jaar is gesteld. Overigens is het een prettig ver teld verhaal, opgenomen in de kleur rijke schoonheid van het Rijnland en met sympathiek spel van Willy Fritsch, Magda Schneider en de jonge Romy Schneider. Rex. „Gangsters van 18" speelt zich af in de havenwijk van New York, waar de onderwereld een bloeiend bestaan leidt Er zijn zelfs jeugdbenden, die op eigen houtje opereren of door de „grote" gang sters gebruikt worden om te kunnen parasiteren op de vakverenigingen, zoals men dat kent uit het verhaal van het „Waterfront". Het tragische in deze filmhistorie is, dat een jon gen, die de aanvoerder is van een jeugdige gangsterbende, in conflict komt met zijn vader, die het gang- sterdom juist bestrijdt. Maar 't loopt toch goed af. Voor de liefhebbers van een sterk verhaal, mits boven 14 jaar. Luxor heeft de grote film „De graaf van Monte Cristo" geprolon geerd, hetgeen te verwachten was. Toegang 14 jaar. school werd met algemene stemmen benoemd mej. R. Westerweel te Den Haag. Aan de vloer van het natuur- kundelokaal van de Chr. Ulo moeten enige voorzieningen worden getrof fen, waarmede een bedrag van 250 gulden is gemoeid. De raad ver leende in deze baar medewerking. De bijzondere kleuterscholen krijgen een aanvullend voorschot op de ver goedingen krachtens de Kleuter onderwijswet. De kosten van een en ander zullen 1162,28 bedragen. Aankoop grond voor verbin dingsweg De gemeente heeft ongeveer 1900 m2 grond nodig van het r.-k. kerk bestuur voor de aanleg van deze verbindingsweg, die dus komt te lo pen achter Nieuw-Voordorp, achter het r.-k. kerkgebouw naar de Krim- kade. Deze grond is eigendom van het r.-k. kerkbestuur. De grond zal worden gekocht voor de getaxeerde prijs van 3.per m2, onder voor waarde dat een strook grond van 75 meter langs deze weg als bouw rijp zal worden aangemerkt. De tweede voorwaarde, dat met de pachter een bevredigende schadever goedingsregeling zou worden getrof fen, heeft het kerkbestuur laten val len, omdat het niet mogelijk is ge bleken met de betrokken instanties (de commissie van de L.T.B. namens de pachter en de centrale commissie voor de onteigeningsvergoedingen namens de gemeente) tot een ver gelijking te komen, Conflict in Alphen opgelost Het overleg in het arbeidsconflict op de scheepswerf De Vries Lentsch te Alphen aan den Rijn heeft na twee dagen tot het intrekken van de aan 27 arbeiders verleende ontslagen ge leid. De arbeiders waren woensdag op staande voet ontslagen omdat zij het bedrijf zonder toestemming zou den hebben verlaten teneinde de te levisieuitzending van de voetbalwed strijd NederlandOostenrijk te kun nen zien. De 27 arbeiders konden vanmorgen hun werk normaal her vatten en zullen volledig schadeloos gesteld worden. Aan de gelukkige omstandigheid, dat de directie heeft ingezien, dat 'n complex van vergissingen en mis verstanden aan het door haar ver leende ontslag op staande voet aan 27 personeelsleden, ten grondslag heeft gelegen en zij dit ten overstaan van de districtsbestuurders heeft er kend, is het te danken dat elk motief tot voortzetting van de actie kon wor den weggenomen. VOORSCHOTEN Medische Dienst. De medische zondagdienst der doktoren wordt ge durende dit weekeinde voor spoedge vallen waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telefoon 2493. Voor de zuster wende men zich tot het Gezondheidscentrum, Wijngaar denlaan, telefoon 2177. LEIDERDORP ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Gistermiddag omstreeks 12.15 uur is de wielrijdster, mevr. V. uit Lei derdorp op de hoek Hoofdstraat Bruggestraat bekneld geraakt tussen de muur van het pand Bruggestraat 1 en een oplegger van een truck die daar de bocht moest nemen. Geluk kig kon mevr. V. zichzelf tijdig in veiligheid stellen maar de fiets werd geheel vernield. ZOETERW0UDE Lustrumviering LTJ. Omtrent de lustrumviering van de LTJ wordt medegedeeld dat de H. Mis om kwart voor negen wordt opgedragen in de Kruisherenkerk. De avondviering kan wegens ziekte van enige „Spelers van St. Vincent" met doorgaan. Dobbelrit PIT '54. Maandag a.s. organiseert de tafeltennisvereniging PIT '54 weer haar jaarlijkse dobbel rit, waaraan door iedereen deelgeno men kan worden. De start van de eerste deelnemer geschiedt om half acht vanaf het Don Boscohuis. Opgave mogelijk vanat 7 uur eveneens aan het Don Bosco huis. De prijsuitreiking vindt plaats daar zij op hun totaaltijd 10% kor- draagt 0.50. Voor personen onder de 16 jaar 0.25. Pak dus Uw fiets en rijdt mee en probeer de mooie wisselbeker in U bezit te krijgen. Mooht U dat niet lukken, dan heeft U toch kans op de mooie andere prij zen. De dames hebben evenveel kans, volgen van dit ongeval overleden, ting krijgen. Leidse Agenda ZATERDAG 28 SEPTEMBER Oud-Hortuszicht, Witte Singel. Al gemene ledenvergadering van de t, v ia i i j i t Vereniging van Gerepatrieerden De heer Bakels vond het voorstel v00r Leiden en omstreken. Aanvang weinig aantrekkelijk. Hij vond het 8 uur nam. een vergaand voorstel, waar het- Stadsgehoorzaal. Feestavond ver kerkbestuur behoorlijk wijzer van Leidsche Ziekenkas, 35-jarig bestaan wordt, want die krijgt bouwrijpe j Aanvang half acht nam. grond. Wat zijn de consequenties en- Oud-Hortuszicht. Alg. Ledenverga- wat de kosten? De heer De Groot dering van de Ver. v. Gerepatr. voor was het in hoofdzaak eens met de Leiden en Omstreken. Aanvang 8 heer Bakels. Wat is die grond langs uur nam. deze weg waard? Spr. had liever een i St. Antoniusclubhuis. Opvoering geldbedrag als schadevergoeding ge- van „de Rebel" door Ons Toneel, zien. Aanvang 8 «ur nam. De heer v. d. Hulst betreurde het j Zaal Maria Gijzenstceg. Openings- dat de gemeente met de pachter niet avond VKAJ en KAJ. Zaal open te tot overeenstemming is gekomen. half acht nam. Spr. adviseerde het college de zaak R.K. Instuif Haagweg. „Instuif Juke-box", ontspanningsa /ond. Aan vang 8 uur nam. in Leonardushuis. soepel te bezien, want de landbou wer krijgt in dit geval toch grote schade. De heer Pels stelde voor als nog te trachten met de pachter tot overeenstemming te komen en hij waardeerde het, dat het kerkbestuur deze voorwaarde had laten vallen. Ook hij betreurde het dat de finan ZONDAG 29 SEPTEMBER. St. Antoniusclubhuis. Herwoinnen Levenkracht 46 jaar. Receptie van 3 tot 5 uur. Leidse Schouwburg. „De Gastspe- ciële consequenties niet voldoendeIlers" met ..Dolle Toon", toneelspel"in waren toegelicht. 4 bedrijven door A. Boere. Aanvang De burgemeester betoogde, dat de 8 uur nam- m'Ic r? K Inc+iii prijs van 3.per m2 de getaxeer de prijs is. De uitbreiding van Vliet- wijk eist dat de weg en de riolering er zo spoedig mogelijk komen. Wat de eerste voorwaarde betreft aan gaande de strook grond van 75 meter langs deze weg is het college van mening, dat dit geen onredelijke eis is. Deze schadevergoeding schept geen precedenten, want ieder geval wordt afzonderlijk bekeken. De to tale financiële consequenties zijn moeilijk te schatten. De heer De Groot kon het hier mede niet eens zijn. Hij stelde voor het voorstel terug te nemen en met het kerkbestuur op een andere basis te onderhandelen bijv. een bepaald geldbedrag. (Wordt vervolgd). R.K. Instuif Herensingel. „3-Okto- ber-dansavond" met attracties. Aan vang 8 uur nam. Zaal Maria Gijzen- steeg. Zondagsdienst dei huisartsen Dit weekend, 28-29 sept., zal de dienst worden waargenomen door de dokters Hartman, Pleiter, Dijkstra, Gaasbeek, Den Haan. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2