S)e CéicbeSöti/fca/ttt Luchtmacht en vloot van de Navo te zwak - Meer vliegtuigen J meer schepen J Oefeningen toonden de gebreken aan Saoed doet beroep op Arabische solidariteit Vluchtelingen te Hongkong Doek valt over Pamir-drama Amerikaan zonder paspoort Kadar in China ""73 San Marino aapt de grote wereld na Bourgès vraagt vertrouwen Winderig met een buitje Ko r r e 11 j e Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14221 j en KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes ƒ1.50 De jongste Navo-oefeningen hebben aangetoond, dat de Westeuropese lucht- en zeestrijdkrachten ontoereikend zijn om zelfs maar de allereerste Navo-verplichtingen na te komen. Dit heeft de opperbevelhebber van de Britse vloot, Sir David Eccles, gisteren in Londen op een persconferentie meegedeeld. Russische onderzeeërs vormen grootste gevaar Sir David zei dat Russische onderzeeboten de grootste bedreiging vor men. De duikbotentechniek is de af gelopen jaren aanzienlijk verbeterd en de bestrijding is daarbij ver achtergebleven. WANHOPIG TEKORT. Het doel van de manoeuvres was, terug te slaan „Strike Back" hij een veronderstelde plotselinge aanval. l>e oefening werd door de Navo- vloot gehouden ten noordwesten van Europa. Het rassenvraagstuk in de V.S. In de „High School" voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Ge orgia, is brand gesticht; er is voor bijna 300.000 dollar schade aange richt. Politie en brandweer hebben, toen de brand in een gedeelte van het ge bouw uitbrak, uit een ander gedeel te twee of drie personen zien weg rennen. De president van de school, W. H. Dennis, verklaarde vernomen te hebben, dat de wegrennenden. blan ke jongens waren, doch éen der brandweerlieden zei, dat negers de brand hadden gesticht. De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock, ;n de Amerikaanse staat Arkansas, heb ben vrijdag, voor de derde dag acn- tereen, hun school onder bescher ming van militairen bezocht. Er waren geen blanke betogers voor het schoolgebouw te hoop ge lopen en ook het verkeer vond in alle straten rondom de school normaal voortgang. Een vereniging van een aantal moeders van leerlingen der middel bare school te Little Rock zou van daag gouverneur Faubus vragen, de school te sluiten. De moeders „voe len, dat de 2evens van haar kinde ren in groot gevaar _zijn". Zo ver klaarde de vice-president van de groep vrijdag. De slotsom van de geallieerden sa menvattend, zei Sir John: „Wij had den een wanhopig te kort aan alle schepen, die nodig zijn voor dit ge vecht. Ik kan geen kritiek leveren op politieke besluiten, maar ik zeg dit als een beroepsofficier met meer dan veertig jaar ervaring ik kan de mij toegewezen taak op het ogen blik niet uitvoeren zonder meer strijdkrachten". De Britse admiraal, die eveneens commandant was van de Navo-zee- oefeningen Sea Watch, waaraan ook Nederlandse oorlogbodems en vlieg tuigen deelnamen, zei onomwonden: „Indien wij een oorlog ingaan met de troepen die op het ogenblik tot mijin beschikking staan en ik wil het niet te krachtig stellen dan lopen wij een zeer, zeer ernstig ri sico". Luchtmaarschalk Sir Bryan Rey nolds van de RAF zei, dat hij op de zelfde problemen gestuit was als de marine: „Wij hebben niet de strijd krachten die wij nodig hebben. De oefening heeft dit ongetwijfeld ge toond". Admiraal Jerauld Wright, de Navo- opperbevelihebber ter zee, heeft ge zegd, dat de oefening Strike Back heeft bewezen, dat een smaldeel met een vliegkampschip door een kordon van onderzeeërs kan breken. Syrië geeii gevaar PERSONEEL f GEVRAAGD Wij vragen voor spoedige in diensttreding: 1ste en 2de VERKOOPSTER Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft donderdagavond na afloop van besprekingen met Syrische rege ringsleiders verklaard, dat hij met zekerheid had kunnen constateren, dat Syrië voor geen van zijn buur landen een gevaar kan vormen. „Sy rië heeft integendeel, zoals ik ge constateerd heb, het oprechte ver langen met al zijn buren samen te werken", aldus de koning. Hij zei voorts, dat de Arabische landen hün onafhankelijkheid alleen kunnen verdedigen, wanneer zij eensgezind zijn, omdat iedere agres sie tegen één van hen zich vervol gens zou uitbreiden tot de anderen. Daarom moet men zich gezamenlijk verdedigen. Koning Saeod zei onder meer nog: In deze omstandigheden, waarin ge- De nationalistisch-Chinese regering heeft vrijdagavond een begin ge maakt met een campagne om door middel van de Verenigde Naties medeleven met en steun voor de 700.000 Chinese vluchtelingen in Hongkong te verwerven. De eerste maatregel was een ver gadering te New York van particu liere hulporganisaties, die onder voorzitterschap stond van de secre taris-generaal van de „Vereniging voor hulpverlening van Vrij China", Fang Tsjih. Fang zei, dat de autoriteiten van Hongkong doen wat zij kunnen, maar het aantal vluchtelingen van het Chinese continent is overweldi gend. Hij sprak als zijn oordeel uit, dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties moet erkennen, dat de kwestie van deze vluchtelingen een zaak is van internationale zorg. ruchten de ronde doen, die onze Sy rische broeders in het bijzonder en alle Arabieren in het algemeen ver ontrusten, wens ik uitdrukkelijk te verklaren, dat ik iedere agressie te gen Syrië of ieder ander Arabisch land, vanwaar deze ook komt, afkeur. Ik zal met mijn Syrische en Arabi sche broeders iedere agressie, die te gen hen of hun onafhankelijkheid wordt gepleegd, van welke kant deze ook komt. bestrijden. Ik ben er do vendien van overtuigd, dat geen en kele Arabier zich ertoe zal verlagen agressie te helpen plegen tegen we! ke andere Arabier ook. Onze Ara bische strijdkrachten zullen eensgel zind de Arabische gemeenschap te' gen het gevaar dat haar bedreig verdedigen. Sabri Assali, de Syrische premier, heeft vrijdag volgens radio-£airo gezegd, dat de besprekingen met koning Saoed met succes bekroond zijn en hiermee is aangetoond, dat de Arabische solidariteit gehand haafd blijft en dat het Arabische na tionalisme sterker is dan ooit. Wraak van de M.V.D. Agenten van de Russische gehei me dienst hebben een voormalige collega, die drie jaar geleden naar het Westen vluchtte, met arsenicum proberen te vergiftigen. De bewuste man, Nikolai Koklof (34), ligt al enige dagen met een ernstige vergif tiging in een ziekenhuis te Frank fort. Koklof denkt dat hij vergiftigd is tijdens een bijeenkomst van anti communistische Russische emigran ten. Voor hij naar het Westen vluchtie was Koklof leider van een speciale terreurafdeling van de MVD. Hij moest samen met twee andere MVD- ers in Frankfurt de leider van een Russische emigrantengroep vermoor den. In Frankfurt aangekomen stel de hij echter deze man van zijn op dracht op de hoogte en weldra meld. de hij zich bij de Amerikaanse auto riteiten. Fransen arresteerden Algerijnse opstandelingenleider Tijdens het uitkammen van de Kasbahwijk van de st ad Algiers hebben Franse gendarmes de Algerijnse op standelingenleider Youssef Saadi, het politieke en militaire hoofd van het Algerijnse autonome gewest, ge arresteerd en overgebracht naar het Franse hoofdkwa rtier voor een verhoor. Op de foto ziet met Saadi, die zwaar bewaakt wordt, bij zijn aankomst op het Frans e hoofdkwartier. Vandaag tot zonsondergang zal het zoeken naar mogelijke overlevenden van de Duitse viermaster Pamir nog worden voortgezet. Aldus een mede deling van de Amerikaanse lucht macht. Er is echter weinig hoop meer dat er nog overlevenden gevonden zul len worden, maar op verzoek van de Westduitse regering heeft men het zoeken nog voortgezet. Twee vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht en zes schepen namen gisteren deel aan de naspo ringen. Ook vandaag blijven zij nog in het gebied ten zuidwesten van de Azoren waar de Pamir is onderge gaan'. Een 32-jarige Amerikaan, Richard Rogg, is in de laatste tijd zonder pas poort, geld en bezittingen van het ene Europese land naar het andere gezonden. Vrijdag is hij per vliegtuig uit Amsterdam te Parijs aangeko men, waar de Amerikaanse ambas sade hem een nieuw paspoort zal uitreiken. Roggs zwerftocht begon in februari van cut jaar, toen hij om niet duide lijk geworden redenen te New York monsterde als matroos op een Neder lands schip, dat naar Karatsji zou gaan. Hoewel zijn paspoort niet in orde was, kreeg hij toch papieren van de kapitein. Rogg ging in Sin gapore van boord en zette vandaar zijn reis naar Karatsji, waar hij zijn geldig paspoort hoopte aan te tref fen, eerst per trein en daarna lif tend of te voet voort. Begin septem ber kwam hij in Karatsji aan. Zijn •paspoort bleek niet aanwezig te zijn. Op de een of andere wijze kreeg hij een vliegbiljet naar Genève, maar hij bleek daar op 20 september bij zijn aankomst geen geziene gast. De Zwitserse autoriteiten zetten hem op een vliegtuig naar Rome en vandaar zond men hem dadelijk door naar Parijs. Daar zag men in zijn Neder landse zeemanspapieren een reden hem naar Amsterdam te zenden, maar de Nederlandse autoriteiten wa ren al evenfhin op de aanwezigheid van Rogg gesteld met het gevolg, dat hij korte tijd later weer op het vlieg veld Orly bij Parijs stond. Janos Kadar, de premier van Hon garije, is in China aangekomen. Bijna het voltallige Politbureau van de Chinese communistische par tij was gisteren aanwezig op het vliegveld om hem en een Hongaar se parlementaire delegatie te ver welkomen. Hao Tse-Toeng was er echter niet. Chrissemeuje viert 108-ste verjaardag Het nieuwste portret van mevrouw de weduwe Christine Karnebeek- Baks, beter bekend als Chrissemeuje, die, als oudste inwoonster van Neder land, op woensdag 2 oktober a.s. te Eibergen In de Gelderse achterhoek in goede gezondheid haar 108ste verjaardag hoopt te vieren. KONINKLIJK PAAR VERTREKT MAANDAG NAAR OSLO. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen maan dag 30 september ter bijwoning van de begrafenis van wijlen de Koning Haakon VII van Noorwegen per vliegtuig naar Oslo vertrekken. Met de Koningin en de Prins reist mee Z. K. H. Prins Felix van Luxem burg. Strijd om de macht De communistische regering van de 14.000 inwoner;, tellende, onaf hankelijke in de Apennijnen (Italië) gelegen republiek San Marino heeft vrijdag het 184 man sterke reservis- tenleger onder de wapenen geroepen, omdat zij bang is dat de westerse partijen binnenkort een staatsgreep zullen uitvoeren. De 184 met ouderwetse karabijnen en revolvers uitgeruste en in oud modische uniformen gestoken mili ciens, versterken thans het uit veer tien man bestaande vrijwilligersle ger. Zij hebben de zeven kastelen bezet, die de hoofdstad San Marino en de omringende dorpen beheer sen. De inwoners van San Marino, die over het algemeen een bestaan vin den in de toeristenindustrie, verrich ten hun dagelijkse werkzaamheden op de gewone voet. De communisten, die in de afgelo pen twaalf jaar, tezamen met de met hen verbonden socialisten, in San Marino aan het bewind zijn ge weest, zouden acht dagen geleden de macht verloren hebben, indien zij niet plotseling de volksvertëgenwoor- Premier Bourgès-Maunoury heeft gisteren het voortbestaan van zijn ka binet op het spel gezet door de ver trouwenskwestie te verbinden aan zijn wetsontwerp voor Algerije. De Franse Nationale Vergadering heeft deze week over de nieuwe regeling voor Algerije gedebatteerd. Maandag zal de kamer zich erover uitspreken. De kansen van Bourgès staan op het ogenblik goed. Er is 'n duidelijke meerderheid voor het wetsontwerp en dus voor de regering. De toe komst op langere termijn ziet er voor de premier donkerder uit. De kans is groot dat de oppositie haar aanval len op de regering binnenkort zal hervatten, dan echter op het econo- .mische vlak. diging hadden ontbonden en het „leger" hadden opgedragen de t oe- gangen tot het parlement af te zet ten. Zij schreven tevens in novem ber a.s. te houden algemene verkie zingen uit. De moeilijkheden der communisten ontstonden, toen zes leden van hun parlementaire iHeerderheid in de zestig man sterke „grote en algeme ne raad" besloten naar de oppositie over te gaan, hetgeen de westers gezinde partijen een ruime meerder heid verschafte. Laatstgenoemde partijen achten de ontbinding van de volksvertegen woordiging een communistische staatsgreep, die gevaar oplevert voor het uitbreken van een burgeroorlog, of een inval van het rondom San Marino gelegen Italië kan uitlokken. Zij hebben gedreigd geen deel te zullen nemen aan de h.i. onwettig door de communistische autoriteiten uitgeschreven algemene verkiezin gen. Onder invloed van een depressie, die zich de afgelopen 24 uur over de Noorse bergen naar de Oostzee ver plaatste, breidde zich ever de Noord zee een krachtig windveld uit, waar door langs de Waddenkust de grens van harde wind tijdelijk werd over schreden. Het koufront van de depiessie pas seerde in de nacht van vrijdag op zaterdag met wat reger. ons land. Daarna nana de bewolking af. Bij Schotland komt langs het koufront een nieuwe storin_ voor, die nog wei nig activiteit vertoont, maar die met de westelijke tot noordwestelijke stro ming juist in de richting van ons land koerst. De storing zal weer enige regen of motregen veroorzaken. Daarna Stroomt koelere en iets drogere lucht binnen, waarin opklaringen, maar waarschijnlijk ook enkele buien voor komen. De wind blijft in de west hoek, terwijl de temperaturen op iets lager niveau komen. TWEE WEKEN GEEN AUDIëNTEE BIJ MGR JANSEN. De bisschop van Rotterdam, mgr M. A. Jansen, verleent woensdag 2 en 9 oktober geen audiëntie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's S (Geldig van. zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). j WESTELIJKE WIND Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijke regen. Morgen in de loop van de dag opklaringen, i maar ook enkele verspreid voor- komende buien. Matige, af en toe vrij krach- tige wind tussen west en noord- J west. Iets lagere middagtempe- raturen. 29 Sept. zon op 6.39; onder 18.15 maan op 13.26; onder 22.04. 30 Sept. zor op 6.41; onder 18.23; maan op 14.14; onder 23.02. 18.49 E.K. Hoogwaterstanden 29 Sept. v.m. 6.50; n.m. 7.10. 30 Sept. v.m. 7.40; n.m. 8.05. Het weer in Europa STOCKHOLM zw. bewolkt' 8 gr OSLO niet ontvangen KOPENHAGEN half bew. 12 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM licht bewolkt 14 LUXEMBURG motregen 15 PARIJS zwaar bewolkt 17 BORDEAUX mist 18 GRENOBLE geh. bewolkt 15 NICE onbewolkt 24 BERLIJN zwaar bewolkt 13 FRANKFORT zwaar bew. 16 MüNCHEN half bewolkt 13 ZüRICH mist 15 GEVENè mist 17 i LOCARNO onbewolkt 23 WENEN geh bewolkt 14 INNSBRUCK mist 18 ROME onbewolkt 25 AJACCIO onbewolkt 23 MALLORCA onbewolkt 27 Wat door liefde verkregen wordt, kan voor immer worden behouden. Wat door haat bereikt is, doet de haat toenemen. Mahatma Gandhi.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1