SWifóivtaag. Met de tem de taan uit Een onbekende jeugdvereniging in Leiden verdient meer aandacht Na, HUIBERS Voor Wat is weer enig! NAJAARS MODE ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 E.H.B.O. is geen spelletje Nu op verschillende manieren erop gewezen wordt, hoe belangrijk het is de jeugd van nu een vrije-tijdsbe- steding te geven, richten we ditmaal de schijnwerper der belangstelling op een minder bekend onderdeel hier van. Wij bedoelen hier een vereniging, welke niet in het openbaar als ver eniging naar buiten treedt, die geen uniformen en spelregels kent, maar die de jeugd op een voor hen pret tige wijze iets leert, waar anderen veel gemak van kunnen ondervinden. Een vereniging, die verschillende jongens en meisjes van 14 tot en met 17 jaar samen een doel geeft, waar voor zij met veel idealisme en en thousiasme werken. De hierboven bedoelde vereniging is de jeugd-E.H.B.O., een onderaf deling van de Kath. Nat. Bond voor EJH.B.O. afd. Leiden „Peerke Don ders". Het bestuur van „Peerke Don ders" richtte als eerste in Zuid-Hol land in 1953 een afdeling jeugd-E.H. B.O. op. Het doel hiervan is in twee delen te onderscheiden: een voorbe reiding van de jeugd tot het behalen van het Eenheidsdiploma E.H.B.O. enerzijds, én een jeugdwerk, met alle voordelen van dien, anderzijds. GEEN TEKORT AAN LEIDING. De jeugd-E.H.B.O. is een van de weinige jeugdverenigingen, die (nog) niet te kampen hebben met het lei ders- of leidstersprobleem. Deze jeugd-E.H.B.O. staat onder leiding van een jeugdcommissaresse, in het bezit van het kaderdiploma E.H.B.O. Zij wordt in haar taak bijgestaan door enige dediplomeerde E.H.B.O.-ers en dat is ook wel nodig. Het afgelopen cursusjaar b.v. telde vier cursussen: twee voor begihners, één voor gevor derde cursisten en één voor gediplo meerde jeugd-E.H.B.O.-e'-s. En als u nu weet, dat de cursussen allen op zaterdagmiddag gegeven worden, begrijpt u ook welk een hoeveelheid werk hiervoor verzet wordt. Want het is niet alleen de cursus onderwij zen in het E.H.B.O.-werk; daarnaast volgen dan nog het organiseren van event, jeugdwedstrijden, extra trai ning aan zwakke cursisten voor het examen, het voorbereiden van het examen, wat afgenomen wordt door een arts, enz. Wanneer het examen met goed gevolg wordt afgelegd, ko men zij in het bezit van een erkend jeugd-E.H.B.O.-getuigschrift. WAT LEERT DE JEUGD? Op de begincursus wordt onder wezen in de eerste beginselen van de E.H.B.O. Daarbij valt vooral de na druk op het feit, dat verkeerde hulp een funeste hulp voor een patiënt kan betekenen. Waarmede dan te kennen gegeven wordt, dat E.H.B.O. géén spelletje is. Dit blijkt overigens ook wel uit het feit, dat zij bij het exa men 2 dingen evengoed moeten ken nen als een gediplomeerd E.H.B.O.-er, n.l. het toepassen van kunstmatige ademhaling en de hulpverlening bij slagaderlijke bloedingen. Twee geval len, waarbij direct juist ingrijpen voor een patiënt levensreddend kan zijn. NIEUWE LEDEN. Voor de nieuwe cursus 19571958, welke op zaterdag 5 October a.s. be gint, kunnen nog enige jongens, en meisjes geplaatst worden. Zij doen dan in het voorjaar van 1958 hun exa men. De cursustijd is van 14.30 tot 15.30 uur, éénmaal per 14 dagen. Jongelui, die zich bij de jeugd- E.H.B.O. willen aansluiten, kunnen zich opgeven (liefst vóór 1 October a.s.) bij mej. W. P. M. Pley, de Laat de Kanterstraat 28b, of bij de heer A. I. Juffermans, Gasstraat 60. De contributie voor de eerste cursus be draagt slechts 2.50, waarin is be grepen het lidmaatschap, studieboek je en examengeld. Voorwaar een zeer gering bedrag. Ook de jeugd kan dus op E.H.B.O.-gebied een kleine verantwoording dragen en daarvoor is het beslist de moeite waard een cursus te gaan volgen. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboorteaankondigingen KNIELEN, ZITTEN OF STAAN Merkwaardig medisch onderzoek te Leiden Het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde te Leiden, stelt momenteel een merkwaardig onder zoek in, naar de vraag: wat is gezon der, knielen, zitten of staan. Men zou veronderstellen, dat het dit doet in opdracht van de kerke lijke autoriteiten, doch daar de door snee-gelovige hoogstens één a twee uur per week pleegt te knielen is dit daarvoor niet nodig. De opdracht is uitgegaan van de Stichting Bevordering Wegenbouw, welke het Instituut voor Preventieve Geneeskunde opdracht gegeven heeft een onderzoek in te stellen naar wat de gezondste houding is voor straat makers bij hun werk, waarbij bloeds omloop, stofwisseling, ademhaling enz. zal worden onderzocht en een wetenschappelijk rapport zal het re sultaat van deze onderzoekingen aan geven en de vraag beantwoorden, in welke houding de straatmaker het beste zijn straat kan straten. Wij zijn gewoon deze pad vereffe nende lieden steeds in knielende hou ding hun steentjes passend en tik kend tot een steenstraat te zien ma ken. Maar er zijn ook nog andere me thoden; tien procent van dit Neder landse gilde doet het nog staande in gebukte houding en tien procent zit op een kruk. Naar alle waarschijnlijkheid is de ze gewoonte nog gebleven van de tijd toen men voor dit doel nog geen bak stenen maar zware keien gebruikte, die zittend niet te hanteren waren en men dus wel in staande houding moest werken. Bij de invoering van de baksteen, die aanmerkelijk lichter was, is het knielen in gebruik gekomen. Rotterdam, waar nog vele straten met de zgn. kinderhoofdjes zijn, is op dit punt conservatief gebleven, daar straat men nog altijd staande. In Amsterdam vond een meer luxueuzer methode ingang, want daar werkt men op het krukje. Het Leids instituut moet nu uit maken welke houding het/ beste is. Meer mannen dan vrouwen gebruiken suiker en melk in de thee Wanneer wordt de meeste thee gedronken? Meer mannen dan vrouwen gebruiken suiker en melk in hun thee, zo is gebleken uit een opi nie-onderzoek, dat de Neder landse Stichting voor Statistiek onlangs in opdracht van het Theebureau heeft ingesteld. Van de geënquêteerde huisvrouwen bleek 78 pet altijd suiker in de thee te doen, 7 pet „soms" en 15 pet nooit. Hun echtgenoten hielden voor 89 pet van suiker ^in de thee terwijl 4 pet van hen slechts zo nu en dan suiker in hun thee namen (of kregen)? Wat het gebruik van melk in de thee betreft; slechts 21 pet der huisvrouwen bleek de thee te drinken, zoals de Britten het doen en zoals het behoort; 7 pet dronk er soms melk in, en soms niet. Voor 23 pet der mannen bleek het melkkannetje onmis baar te zijn voor milde smaak en 5 ,pct van hen schonk zo nu en dan slechts een wolkje melk in hun theekopje. Wanneer drinkt U thee? was een andere vraag die de huis vrouwen gesteld werd. Vóór (33 pet) en tijdens het ontbijt (88 pet) wordt in de meeste gezin nen thee gedronken, en eveneens in de middag (81 pet) heeft de theepot een ereplaats in het ge zin. Natuurlijk is thee in de avonduren een gewilde drank (40 pet) terwijl ook bij de twee de broodmaaltijd in vele gezin nen (38 pet) de theepot op tafel staat. Zes procent der geënquê teerden tenslotte bleek in de loop van de ochtend nog een kopje thee te zetten. •m VOL KLEUREN! Liefst 160 pagina's! Met o.a. deze week: Begin van opzienbarend vervolgverhaal waaraan prijsvraag verbonden met TIEN DUIZEND GULDEN aan prijzen! (Advertentie), Zoals wij al dachten was de op gave van vorige week niet een van de gemakkelijkste. Wij gaan zo maar even door. Ook deze week komen wij met een puzzellens. Wij hopen, dat u ondanks de 3-oktober- drukte de tijd zult vinden, de lan derijen rond de „benarde doch glorieuze stad Leiden" af te stro pen op zoek naar dit hek. Maar wacht u voor de hond De vorige week En laten er nu nog tal van goede oplossingen zijn binnengekomen af gelopen week! Wel niet in zulk een overvloedige stroom als anders, maar wij vonden het toch knap. De omschrijving van de afgebeelde boerderij luidde: het huis van Van Beieren Berge Henegouwen, Lange- raarseweg, Vierambachtspolder, ge. meente Ter Aar. Het lot wees Martha v. d. Pijl aan als de prijs winnaar, Langeraarseweg 26 te Langeraar. Daar gaat dus de waar debon van ƒ5.naar toe. Wat U moet doen SchrUft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de pnzzlere- dactie van onze courant, welk plekje O In deze foto meent te herkennen En. vergeet U vooral niet Uw brief In te storen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en U behoedt U zelf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet mecloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. In bezit van de redactie zijn. Uit de keuken geklapt Hoewel de oogst van appelen en peren dit jaar als gevolg van m de nachtvorsten in het voorjaar, slecht genoemd mag worden, zal er deze maand toch veel hard fruit aan de markt komen, daar in deze weken het winterfruit geplukt wordt en niet al dit fruit voor opslag geschikt is. Zo zul- §jf len er weer veel moesappelen Hl worden aangeboden, die aanmer- kelijk voordeliger in prijs zijn HH dan de handappelen. Het is daarom zeer zeker aan te beve- len om nu eens af en toe appel- Hl moes op het menu te plaatsen. 1Ü ZONDAG: grapefruit, gebakken Hf lever, spruitjes, aardappelen, H| gevulde beschuitbollen. PÜ MAANDAG: kop aardappelsoep, broodschotel met tomaten en komkommersla. PU DINSDAG: verse braadworst, s== bloemkool, aardappelen, ap- H! pelmoes. WOENSDAG: bloemkoolsoep, andijvie met kaassaus, gebak- ken aardappelen. Hl DONDERDAG: gebakken rol- péns, rode kool, aardappelen, vanillerijst. VRIJDAG: schelvisragout, wor- |H teltjes, aardappelpurée, rozij- H! nenpannekoekj es. §1 ZATERDAG: dikke groentesoep, yoghurt. Recept: Gevulde beschuitbollen. 4 beschuitbollen, 1. custard- vla, gember, poedersuiker, 60 gr. roomboter. De kapjes van de beschuitbol len afsnijden, de bollen uithol len, vullen met wat custardvla, de gesneden gember en boven op leggen en v-at gemberstroop erover gieten. De kapjes met roomboter besmeren en weer op de bollen plaatsen. De rest van de roomboter in de koekepan laten smelten, de beschuitbollen erin zetten en op een zacht vuur goed warm laten worden. De be schuitbollen op een schotel over doen en met poedersuiker be strooien. Recept: Broodschotel met tomaten. kg tomaten, 6 ons oud brood, peper, zout, 100 gr. ge raspte kaas, 50 gr. roomboter, melk, 1 ei, paneermeel. Een vuurvast schoteltje inbo- teren en beleggen met sneetjes oud brood zonder korst. De to maten in heet water leggen en daarna pellen. Op de sneetjes brood plakjes tomaat leggen; hierover wat zout en peper en daarna een laagje geraspte kaas strooien. Daarna weer een laag je brood, weer tomaat, enz. De bovenste laag moet uit brood bestaan. Het ei met wat zout en melk loskloppen en over het brood gieten. Er nog wat kaas over strooien en 't geheel met paneermeel bedekken. Een paar klontjes roomboter erop leggen en in de oven een bruin korstje geven. Nieuws in pauw-blauw voor de vrouw Een aardige nieuwe vondst aan deze sweater voor de komende herfst in de gesp van geel chroom-leder, welke voor de sluiting zorgt. Het nieuwe modelletje, hier gedragen door Gillian Clarke, is van pauw-blauwe ,Jtomany"-wol. U kunt niet alles weten Als u havermout maalt, hebt u minder nodig en is de pap ook gauwer gaar. Voor een bord gebruike men een lepel meel. Vetvlekken in herencostuums kan men verwijderen door kalk op de vlek te lggen en op de achterkant met een heet strijk ijzer te strijken; de kalk neemt al het vet op. De kalk kan ge woon weggeborsteld worden. Gebarsten inmaakpotten kan men weer heel maken door de I"\E MANTELS komen weer U volop in de aandacht, want nu het koude weer in aantocht is, moet de mantel ons weer be schermen. Geruime tijd is de mantel niet zo bijzonder in trek geweest, want gedurende de zo mermaanden deden we het dik wijls met alleen een plastic re genjas. De zomermantel is zo nu en dan eens gebruikt, %naar in het komende seizoen gaat de mantel onze onafscheidelijke kameraad worden. Het koude seizoen moeten we echter zeker wat betreft de man tels in twee delen splitsen, te weten het najaar en de winter. Er is zeker nog verschil tussen een najaarsmantel en een win termantel. De wintermantel kan in het frisse najaar wel eens te warm zijn, omdat dit kleding stuk meer afgestemd is op echte koude. De najaarsmantel daar entegen is een kledingstuk, dat speciaal voor dit seizoen is ge schapen. Niet te zwaar, niet te warm en toch heerlijk beschut tend en aangenaam, juist ge schikt om ons te beschermen te gen het frisse najaarsweertje. Een dergelijke leuke mantel ziet men op onze illustratie, een fraaie ruimvallende mantel, ver vaardigd van een zachte wollen stof, zo'n echt najaarsstofje, een voudig van model doch uiterst fraai van coupe. Simpel gesierd door drie sierknopen op elke mouw en een stukje bontgame- ring aan de kraag. Een schitte rende mantel vol eenvoud en elegance, echt geschikt om eens een wandeling in te maken on der het gouden dak van het herfstbos. (Nadruk verboden). barsten met paraffine dicht te maken. Ook kan men de barsten aan de buitenkant met vuurlak bestrijken. Om te voorkomen dat de hals van uw jumper uitrekt, naait u een boorlintje aan de binnen kant tegen de halsopening. Wanneer de knop van een deksel gegaan is, stopt men een kurk in het gat. Deze knop zal de warmte niet geleiden. Om te voorkomen, dat klap rozen spoedig verleppen, ver brandt men eerst de einden van de stelen tot ze zwart worden. Daarna zette men de bloemen in vers water. Wil men koper een roodachtige glans geven, wrijf het dan op met een prop papier met as van kool of turf. Dit werkje hoeft men maar ongeveer eens in de vier weken te doen. Gebatikte sarongs kan men wassen in een lauw sopje. Geeft de sarong af, dan zeer snel wer ken en de sarong in een doek droogknijpen. Goed uitspoelen is noodzakelijk. (Nadruk verboden). Rood geworden huid van uw handen wordt weer blank als u de huid 's avonds bet met wat melk. Wilt u een spijker in een harde muur slaan, leg dan de benodigde spijkers enige tijd tevoren in wat olie. Niet tegen de muur! Wanneer u een gloednieuw huis betrekt (ge steld, dat het u toegewezen wordt!), plaatst dan uw meubels niet pal tegen de muur, doch op minstens 15 cm afstand.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12